DEfiTEM Dow-prijs voor warmtekrachtcentrale Affaire-López kent geen winnaars Campina sluit nog twee melkfabrieken Een hele dure dag na Sinterklaas9 Reisbranche doet zeer goede zaken 'Financieel systeem Antillen is schoon' Analyse KORT A6 1 De eerste centrale van dit type staat in Rotterdam en is eigendom I van de N.V. Elektriciteitsbedrijf I Zuid-Holland (EZH), de werkge- I ver van Hylkema en Hamers. De I centrale bedient 130 glastuin- I bouwbedrijven in het gebied rond Bleiswijk en Bergschenhoek. |Dow Benelux kent sinds 1985 [jaarlijks de energieprijs toe een mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de bevorde- ring van duurzame ontwikkelin- in de procesindustrie. Het t dan om een efficiëntere be- I nutting of omzetting van energie en grondstoffen en het terugdrin- a van de milieubelasting. Eerst ging het om toepassingen die hun meerwaarde in de industriële [praktijk al hadden aangetoond. Vanaf dit jaar is er ook ruimte voor veelbelovende ideeën of toe- n, zodat de prijs volgens Consumentenprijzen stijgen 2,3 procent Philips vreest parallel-import tv's Avondopening supermarkt: meer omzet Gullit krijgt eigen kledinglijn Regionaal directeur ABN Amro: ECEMBER 1996 A conomie ZATERDAG 7 DECEMBER 1996 FOTO'S JAN MEULEMEESTERS :se partij, klaar om demon- ïten 'op te vangen'. Maar die en niet, want de Grieks-Cy- ;ische oproerpolitie heeft on er 3000 scholieren al 500 me- eerder opgevangen, bij een linepomp. Bij een kampvuur It daar een nationalistisch meert geïmproviseerd, e dertiende verjaardag zelf de Grieks-Cypriotische tv :se troepen zien, die de stran- [bestormen. Er zijn interviews vluchtelingen, die in het ;den alles zijn kwijtgeraakt, familieleden van de 1619 isten na de invasie. Tiendui- jongeren zwaaien met ;en op het ritme van smarte- liederen over het verloren •den. In Noord-Nicosia rate- intussen de tanks over de ver- de hoofdweg; zes F-5-jacht- ïmenwerpers brullen laag r de bestandslijn. hoge ambtenaar op het ks-Cyprotische ministerie Buitenlandse Zaken ver- ,t alle heil van de EU. „Over half jaar beginnen de toetre- ;sbesprekingen. voldoen aan de hoogste -eisen: het begrotingstekort lechts 2 de inflatie ook i>, nauwelijks werkloosheid. ord-Cyprus en Turkije willen in de EU, en dat zal de Tur- dwingen concessies te doen. eist de EU net als wij de vrije veging van mensen en goede- De Turken voelen daar niet jr; ze willen het noorden Turks iden." orlopig splijt een wirwar van km prikkeldraad het eiland, bereiden jongeren zich voor roerige herdenkingen in au- ;tus en november. 100 Km I Van onze verslaggever gcheveningen - Directeur G. Verberg van de Nederlandse I Gasunie heeft gisteren in Scheveningen de Dow-ener- gieprijs (50.000 gulden) uitge mikt aan de grondleggers van een milieuvriendelijke warm tekrachtcentrale in Rotter dam, ir. H.K. Hylkema en ing. I p.J. Hamers. I ge wkc produceert niet alleen I elektriciteit maar ook warm water jen kooldioxyde (C02) verrijkt jkgas. De nieuwe combinatie I van technieken is een vondst voor I de glastuinbouw. De glastuinders I gebruiken de CO!-verrijkte rook gassen als 'meststof' om de groei- snelheid van planten en groente te I bevorderen. De aangeleverde I warmte wordt gebruikt voor ver- I warming van de kassen. Dit levert I aanzienlijke besparingen op die, afhankelijk van het gewas, kun nen oplopen tot 30.000 gulden per hectare. De ontwikkeling kan, bij op brede schaal, de I concurrentiepositie van de Neder- I landse Tuinbouw aanzienlijk ver- sterken. De dochter van Dow-energieprijswinnaar Hylkema (rechts) bekijkt de oorkonde van haar vader. De andere winnaar, Hamers, kijkt toe. een woordvoerder van Dow als aanmoediging kan gelden voor jonge onderzoekers of technolo gen. Algemeen directeur P. Berner van Dow Benelux NV verzette zich gisteren bij de prijsuitreiking te gen extra lastenverzwaring voor het bedrijfsleven in de vorm van C02 heffingen of heffingen voor grootverbruikers. Enkele partijen in de Tweede Kamer pleiten daar voor. „Het zijn pleidooien voor eenzijdige lastenverzwaringen die ook niet sporen met de aanbeve lingen van de Europese Commis sie," aldus Berner. Berner noemde dat een verkeerd signaal in een tijd waarin ge streefd wordt naar eenduidigheid in Europese regelgeving op mi lieugebied, Er is volgens Berner behoefte aan speelveld waarop milieumaatregelen, vrije markt, concurrentieregels en sociale- en fiscale maatregelen zo goed moge lijk op elkaar zijn afgestemd. „Alleen al de harmonisatie op af- FOTO WIEBE KIESTRA zienbare termijn slaagt blijft Eu ropa aantrekkelijk als vestigings plaats voor chemische bedrijven en hun research. Een uittocht van de chemische industrie behoort namelijk tot de reële mogelijkhe den." I Van onze verslaggever Zaltbommel - Het zuivelconcern Campina Melkunie moet twee van zijn zes melkproductièbedrijven sluiten. Als eerste komt I daarvoor de fabriek in Uithoorn (Noord-Holland) in aanmer king. I De afslanking van de divisie con- jsumptiemelk is volgens een on derzoek van het bureau A.T. [Kearney onontkoombaar. In de afzet van dagverse basisproduc- I ten als melk en yoghurt zit al ja- Iren geen groei meer. Bovendien vindt een concentratie van afne- I uiers plaats waardoor Campina [Melkunie steeds meer aan distri- I butiecentra levert in plaats van aan winkels. Dit drukt de mar is. Vier fabrieken zijn volgens I A.T. Kearney voldoende om aan de vraag te voldoen. [Uithoorn is met honderd mede werkers de kleinste van de zes melkproductiebedrijven van [Campina Melkunie. De andere [bedrijven staan in Eindhoven, I Heiloo, Hilversum, Maasdam en Hotterdam. Welke van deze vesti- Stagen als tweede dicht zou moe ten, maakt het onderzoeksrap port niet duidelijk. Een woordvoerder van het zui velconcern wilde daar gisteren niet op vooruit lopen. „We moe ten eerst nog een standpunt inne men over de aanbevelingen van A.T. Kearney. Dat gebeurt in ja nuari." De medewerkers in Uit hoorn zijn al wel op de hoogte ge bracht van de mogelijke sluiting van deze vestiging. De melkdivisie van het Zaltbom- melse concern zorgt met een om zet van 916 miljoen gulden voor 14 procent van de totale omzet. De divisie telt 1400 medewerkers. Het marktaandeel in verse melk producten schommelt rond de 55 procent. Coberco (inclusief de dagverse-zuiveltak van Friesland Dairy Foods) is tweede met een aandeel van circa 31 procent. Van onze redactie economie Amsterdam - „Toen ik vanmorgen (gis termorgen, red.) opstond en de kranten had gelezen dacht ik al: dit wordt een he le dure dag na Sinterklaas." Nadat G. Russelman, bij pensioenfonds PGGM in Zeist verantwoordelijk voor de aandelen- portefeuille gistermorgen bij het ontbijt al had vastgesteld dat de verhoopte steun van het stelsel van Amerikaanse centrale banken, de FED, voor de obligatiemarkt was uitgebleven en FED-voorzitter Greenspan na de sluiting van Wall Street donderdagavond speculanten voedsel had verschaft die op een renteverho ging konden duiden 'kon ik al inschatten dat de markt behoorlijk op hol zou slaan'. Dat gevoegd bij het feit dat de Amerikaanse overheid gistermiddag cijfers over de arbeids markt zou verstrekken en dat er wellicht spra ke kon zijn van aantrekkende werkgelegen heid, dus hogere lonen, meer inflatie en bijge volg een hogere rente deed Russelman al ver moeden dat de 'FED-watchers' hun stempel op deze vrijdag zouden drukken. Russelman had het bij het rechte eind: paniek op de Amsterdamse effectenbeurs, dalende koersen, een AEX-index die beneden de 600 dook omdat bange beleggers snel van stukken afwilden. Vooral banken, die voor eigen reke ning en risico handelen, zetten gistermorgen in Amsterdam de toon, meent Russelman. Mee vallende cijfers van de Amerikaanse arbeids markt (niet meer, maar juist minder banen) haalden in de loop van de middag de adem nood bij de meeste beleggers weg. En in no time bewoog de AEX-index zich weer boven de 600 punten. Uitgerekend op het moment dat de koersen nog maar één kant op leken te gaan - naar be neden - maakte bankier Van Lanschot de in troductie van zijn Index Click Fonds bekend. Een fonds dat koersstijgingen op de beurs 'vastklikt', zodat de belegger bij dalende koer sen van winst verzekerd blijft. „Op een lager koersniveau zijn er ook leuke momenten op in te stappen. Dan is er een beter upside poten tial," zo interpreteerde P. Zijlmans namens Van Lanschot gisteren de kansen van zijn click-fonds. „We praten over een beleggings periode van vijf jaar en op langere termijn is de beurs stijgende." Beleggers blijven schier ondoorgrondelijk, meent Jaap Koelewijn van Iris, het onder zoeksinstituut van Rabobank en Robeco. „Greenspan roept iets en meteen begint de he le wereld te hollen. Twee weken geleden heeft- ie hetzelfde gezegd en toen reageerde de markt helemaal niet." Volgens Koelewijn illustreert dat de nervositeit onder de beleggers. „Record na record wordt gebroken en dan is de vraag: wie durft er uit te stappen. De eerste die dat doet heeft het meest verdiend." Weliswaar lijkt iedereen het erover eens dat de Amsterdamse beurs dit jaar afsluit boven de 600 punten; over de ontwikkelingen op langere termijn lopen de gedachten uiteen, his voor ziet dat de arbeidsmarkt in de Verenigde Sta ten krapper wordt, de loonkosten stijgen en daarmee een renteverhoging voor de hand ligt. „En als de Amerikaanse beurs onderuit gaat, gaat de hele wereld onderuit," meent Koele wijn. Directeur P. Zwart van GIM Algemeen Vermo- genbeheer in Eindhoven ziet in de toegenomen werkloosheid in de Verenigde Staten juist een afzwakking van de economische groei daar. Anderzijds erkent hij dat de afgelopen weken sterk gestegen beurskoersen op zich inflatie in de hand werken. „Het totaal van de koersstij ging op Wall Street is groter dan het bruto bin nenlands product van de VS." Russelman van PGGM is geheel niet onderste boven van de honderden miljoenen die zijn aandelenportefeuillé gisteren minder waard werd, peanuts vergeleken bij de 25 miljard pond verlies die de Londense beurs gisteren voor de kiezen kreeg. Beleggingsgoeroe Rienk Kamer, bekend van het geruchtmakende Ame rican Land Program, bleef gisteren in alle tu mult de kalmte zelve. „Bijkopen is misschien het beste devies. Wat moet je anders met je geld?" Bonn - „De concurrentie moet op straat worden uitgevochten, niet tarechtszalen." Dat vindt de so cialistische minister-president 'an Nedersaksen, Gerhard Schroder. Hij is lid van de Raad 'an Toezicht van Volkswagen, en B dat niet toevallig. VW heeft in tajn deelstaat, in Wolfsburg, enorme fabrieken staan. Dat be tekent tienduizenden arbeids plaatsen. Die tot in lengte van ja ren veilig stellen is óók een poli- hek belang. Schroder geeft met zijn uitspraak 'oedsel aan de al langer lopende speculaties dat VW achter de schermen volop - en graag - on derhandelt met de collega's GM/Opel over een 'minnelijke schikking' in de affaire-López. fe Bask Ignacio López was tot eind vorige week chef-inkoper, Productiehervormer en lid van de raad van bestuur van Volkswa an. Hij trad terug om de weg vrij le maken voor een misschien vreedzame oplossing van de al dieer dan drie jaar slepende be- dbjisspionage-affaire waarvan i] zo zelf wel veroorzaker, als doelwit is. lópez - zo wordt in de Ameri- aanse autostad Detroit nog al- 4Wn«respect gezegd - heeft in- ertijd met een revolutionaire onderdelen-inkoopstrategie GM van de ondergang gered. Terwijl de dankbare directie op een pers conferentie de promotie van Ló pez bij de firma bekend zou ma ken, zat het feestvarken in het vliegtuig naar Duitsland. Om er een contract met Volkswagen te ondertekenen. López werd in De troit van held een overloper, een verrader. Een dief boven dien, want hij zou geheime be drijfsgegevens hebben meegenomen als present je voor zijn nieuwe baas. Er volgden klachten in Duitsland - bij de Justitie in Darmstadt - en in Detroit. López en VW ontken den, bleven ontkennen en doen dat nog steeds. Dus dreigen pro cessen en gigantische schade claims. In Amerika lijkt daar nu vaart in te komen. Maar in Darm stadt heeft Justitie nog steeds geen aanklacht op papier gezet. Al verwacht López dat hij begin volgend jaar zal worden aange klaagd. Dat wordt dan tijd. Want een officier die meer dan drie jaar vooronderzoek nodig heeft moet zijn bewijzen kennelijk in hoeken en gaten bij elkaar harken. López en zeven mee 'overgelopen' Door Frans Wijnands medewerkers zouden na aan komst in Duitsland dagenlang in strikte afzondering de meege brachte gegevens hebben bestu deerd en ze vervolgens in de pap iersnipperaar hebben gestopt. Of (deels) in het VW-computerbe- stand?, zoals GM/Opel beweren. Er is bij VW natuurlijk geen snip per bewijspa- pier meer te vinden. Maar wat López alle maal onthouden heeft - en intus sen ten gunste van VW in praktijk heeft ge bracht - weet geen mens. En je kunt moeilijk een röntgenfoto van zijn geheugen maken om daarmee het overtuigende bewijs te leveren. Het lijkt er op dat de auto-gigan ten het niet op een dure juridi sche uitputtingsslag willen laten aankomen. Het weekblad 'Die Woche' onthulde deze week dat in september in Londen een ge heim overleg tussen bestuurders van VW en GM/Opel heeft plaatsgevonden. Ook minister president Schroder zou daarbij aanwezig zijn geweest. Drie voorwaarden stelde GM toen al om de zaak buiten de rechters om te regelen: López moest weg, een openbaar excuus van VW en een redelijke schade vergoeding. López is intussen of ficieel weg, maar blijft als los ad viseur voor VW actief. Wat is er dan veranderd, vraagt men zich bij Opel geërgerd af. Bovendien loopt zijn contract bij VW nog even door, waardoor de Bask de komende jaren nog een salaris van 11 miljoen mark zou mogen opstrijken. Bruto weliswaar, maar dan nog... Opel voelt zich zwaar benadeeld door de praktijken van Ló- pez/VW, maar laat wellicht ach ter de schermen toch iets van na- tionaal-Duitse solidariteit gel den. Geen broedermoord in de Duitse auto-industrie derhalve. Wel 'zoete wraak' van GM. Tegen de verrader López vooral. Maar ook tegen VW, dat succesvol dreigt door te breken op de Ame rikaanse automarkt; GM's thuis markt. López is via de rechter misschien nog aan te pakken. VW op een heel ander vlak, namelijk via imago-verlies in Amerika. Als het daar tot jarenlang slepende pro cessen komt, dan wordt de naam van VW al die tijd door het slijk gehaald. Chauvinistisch-Ameri- kaanse autokopers zouden dan wel eens massaal kunnen beslui- Ignacio López ten toch maar géén VW-model te kopen. Bij Volkswagen - waar meer dan 50 (bedrijfs)juristën de handen vol hebben aan deze ge compliceerde zaak - is men voor al daarom maar al te graag bereid om buiten de rechters om een schikking te treffen. Ook als het daarvoor zeker en minstens een miljard dollar zal moeten neertel len. Een bedrag overigens, dat het weer beter draaiende Duitse bedrijf kan opbrengen. Een deel van de betaling zou ge regeld kunnen worden in een sa menwerkingsverdrag. 'Die Wo che' noemt concrete opties: inter nationale allianties, marktaf- FOTO REUTER spraken - wat vooral voor GM gunstig kan zijn - en de bouw van een gezamenlijke motorenfa- briek, ergens in de derde wereld. Van tegenstanders tot partners. Het lijkt in het licht van dreigen- de rechtszaken een 'happy end' te mooi om waar te kunnen zijn. Resteert het VW-excuus aan GM en Opel. Niet zó eenvoudig als het lijkt. Vorige week nog was bij VW te horen dat er geen aanleiding is voor welke schadevergoeding of excuus dan ook, omdat er niets onrechtmatigs is gepasseerd. Een excuus is een verkapte schuldbe kentenis, en daar lijken ze in Wolfsburg nog niet aan toe. Van onze verslaggever Hoevelaken - De reisbranche draait als een trein. Travel Unie International (TUI), de grootste toeroperator van Ne derland, is 'tevreden' over 1996. TUI is een fusie van Holland In ternational, Arke en een club kleinere ondernemingen. De omzet kwam afgelopen zomer seizoen boven de drie miljard gulden en het bedrijf vervoerde 1,1 miljoen vakantiegangers. De omzet aan zakelijke reizen kwam boven de 800 miljoen. Aldus directeur Hans Bakker van TUI gisteren bij de presen tatie van de programma's voor 1997. Ook het aantal wintervakarities groeit sterk. Op dit moment hebben zowel Arke ais Holland International (deze 'merkna men' blijven bestaan) 13 pro cent meer vakanties verkocht dan een jaar geleden. De gespe cialiseerde kleinere bedrijven melden een toename van 17 procent. Zon trekt het meest, de sneeuw krijgt minder belang stelling. Bij de wintervakantie is er extra veel interesse voor Gran Canaria, steden, cruises en ver-wegreizen. Doordat - na de warme zomers van 1994 en 1995 -dit jaar weer een 'normale' zomer en een nat najaar kende, stijgt de interesse voor mooi-weervakanties sterk. Ook voor 1997 verwacht TUI veel boekingen naar zonbe- stemmingen. De prijzen van zo mervakanties zullen niet hoger zijn dan in 1996, behalve voor bestemmingen in Italië waar de lire duurder is geworden. Holland International komt met een zon-vakantiegids van 468 pagina's, de grootste ooit in Nederland uitgebracht. Een 'mega-gids', aldus Ton Wendel van Holland International, die verder meldde dat veel Hl-gid sen het bekende 'oor' van de KLM zullen krijgen. Bij de busreizen woedt al jaren een hevige concurrentiestrijd. Barbara Fransen van Arke kondigt een 'frontale aanval' op de buspendelmarkt aan. Om een voorbeeld te noemen: in voor- en naseizoen kan men per bus reeds voor 133 tien dagen naar de Costa Brava. Daarbij voldoen de bussen aan de nor-, male veiligheidseisen. Er zijn twee chauffeurs en de rijtijden worden gerespecteerd. Nieuwe bussen van Arke krij gen allemaal een veiligheids- kooi en gordels voor de passa giers maar het zal zes jaar du ren voordat het hele buspark - circa 200 stuks - zal zijn ver vangen. Uit onderzoek blijkt, aldus mevrouw Fransen, dat de vakantieganger zich niet van busreizen iaat weerhouden door de ongelukken van afgelo pen jaar. Den Haag - De consumentenprijzen zijn in november met 2,3 pro cent gestegen in vergelijking met dezelfde maand in 1995. Vooral groenten en fruit werden duurder. Dit blijkt uit cijfers die het CBS gisteren bekend heeft gemaakt. Behalve groenten en fruit werden huishoudelijke apparaten duur der. De prijzen van kleding gingen het hardst omlaag. De inflatie schommelt vanaf het begin van dit jaar rond de 2 procent en is daarmee een half procent hoger dan in de tweede helft van 1995. Eindhoven - Philips heeft zijn handelaren in Nederland gewaar schuwd voor waarschijnlijk uit Frankrijk afkomstige breedbeeld televisies die hier worden aangeboden. Ze zijn niet geschikt voor het in Nederland gehanteerde uitzendsysteem, waardoor het beeld niet scherp is en de kleuren niet goed worden weergegeven. Volgens een woordvoerder van Philips gaat het om een geval van parallel import, waarbij buiten de officiële handelskanalen om goederen worden geïmporteerd uit een land waar de inkoopprijzen lager lig gen. Leidschendam - De supermarkten met avondopenstelling hebben het afgelopen halfjaar 300 miljoen meer omzet behaald dan de ove rige supermarkten. Ze boekten vooral extra omzet uit gemakspro ducten, zoals pizza's en kant-en-klaarmaaltijden. Dat blijkt uit de Branche Barometer voor de supermarkten. Bij de bedrijven met avondopenstelling is ook een omzetverschuiving opgetreden van de dag naar de avond. Vooral jonge een- en tweepersoonshuishoudens behoren tot de nieuwe klanten. Londen - Ruud Gullit krijgt een eigen kledinglijn. De 34-jarigè trainer-speler van de Londense voetbalclub Chelsea heeft daartoe een vijfjarig contract gesloten met het Britse bedrijf Hay Ro bertson, heeft de krant Financial Times gisteren gemeld. Gullit ontvangt 'een bedrag van zes cijfers' (in Britse ponden) plus royalty's van de onder de merknaam 'Ruud' te verkopen producten. Het gaat om vrijetijdskleding en accessoires. 'Ruud' wordt een sub- merk van Hay Robertons merk Admiral. Willemstad (anp) - „De Nederlandse Antillen hebben een schoon financieel systeem. Er zijn bij de banken scherpe inter ne controles, geldstromen worden nauwlettend in de gaten ge houden en het witwassen van misdaadgelden komt niet voor. Dit zei Robert Wessels, regionaal maakt over samenwerking bij het directeur van ABN Amro, vrijdag in Willemstad. Hij is ook voorzit ter van de Internationale Ban kiersvereniging van de Neder landse Antillen. Volgens Wessels hebben de Antil liaanse banken stringente interne maatregelen ingevoerd om het witwassen tegen te gaan. „Bij een transactie van 5000 gulden gaan we al op onderzoek uit." Wessels wijst ook op de diverse wettelijke maatregelen, die de Antilliaanse overheid heeft genomen om het witwassen tegen te gaan. Minister Pedro Atacho van Justi tie noemde gisteren de Antillen toonaangevend voor het Cari- bisch gebied wat betreft de strijd tegen witwassen en drugshandel. Hij wees erop dat dit jaar douane controle is ingevoerd op de drie Bovenwindse eilanden van de An tillen. Bovendien ging de Kust wacht dit jaar van start en voert deze al opsporingsacties uit. Atacho benadrukte verder dat met de overige Caribische landen 'verregaande afspraken' zijn ge- bestrijden van de internationale misdaad. Ook heeft het Antilli aanse parlement diverse wetten aangenomen die het witwassen van drugsgelden effectief tegen gaan. De minister zei ook dat de inter nationale drugshandel streng wordt aangepakt. „Dit jaar is al meer dan 700 kilogram cocaïne en 650 kilo marihuana in beslag ge nomen. In totaal zijn bijna 600 mensen aangehouden in verband met de illegale drugshandel. We hebben beslag gelegd op roerende en onroerende goederen ter waar de van enkele miljoenen gul dens." Eerder deze week heeft de Ameri kaanse president Bill Clinton de Nederlandse Antillen aangeduid als potentieel doorvoerland voor drugs. Atacho: „We liggen vlakbij de grote drugsproducerende lan den en we hebben dagelijkse, rechtstreekse verbindingen met de Verenigde Staten en Europa. Het is dan onvermijdelijk dat je erbij betrokken raakt."

de Stem | 1996 | | pagina 7