TURKISH LAW AND ORDER Een onwerkelijke wandeling Chocola uit Perugia verovert de wereld Dow-] Campina twee mellf Affaire- CYPRUS Nicosia DE STEM BUITENLAND SSg Tassos Isaac, a 26 year old Greek Cypriot, brutally beaten to death bv occupied northern. Cyprus Turkish police, Turkish death by occupied northern Cyprus Tur soldiers and illegal Turkish settlors on 11 recently married and his: wife was pr ist 1996.He was nt at the time of his murder 5- haXr^hSvanïet ^moties op Lyprus lopen hoog op bij laatste ijzeren gordijn van Europa Italiaanse plaats biedt een groot aantal bezienswaardigheden I van onze verslaggever I Scheveningen - Directeur Verberg van de Nederlands! l Gasunie heeft gisteren ii Scheveningen de Dow-ener gieprijs (50.000 gulden) uitge reikt aan de grondleggers vai een milieuvriendelijke warm tekrachtcentrale in Rotter dam, ir. H.K. Hylkema en ing P.J. Hamers. Famagusta Larnax Pafos OOSTENRIJK Venetif Rome lardihie. "TS* Sicilië ZATERDAG 7 DECEMBER 1996 A Rizokarpason/£' Koma toe Giabe Kome Kepi r ~-o V v----'O I Laoethos 1/ Akanthoe Morfoebaai J h Pf. Keryneia 50 km Jmassol Akrotenbaai MIDDELLANDSE ZEE Cyprus is in de geschiedenis vrijwel voortdurend bezet, het laatst door Turken (1571-1878, tijdens hun bewind bekeren velen zich tot de islam en leren Turks) en de Britten (1878-1960). Vanaf 1955 be gint EOKA onder generaal Grivas een guerrilla voor aansluiting enosisbij Griekenland, waarbij ook de Turks-Cyprioten het moeten ontgelden omdat die tegen enosis zijn. In 1960 wordt Cyprus on afhankelijk met aartsbisschop Makarios als eerste president. Deze wil in 1963 af van het veto-recht dat de Turks-Cypriotische minderheid volgens de grondwet heeft. Uit protest verlaten de Turks-Cy prioten regering en ambtenarenapparaat. Er breken gevechten uit. De eerste VN'ers komen om de strijdende partijen uit elkaar te houden. Op 15 juli 1974 plegen Grieken een staatsgreep tegen Maka rios; het Turkse leger landt 'om de Turkse minderheid te beschermen'. Op 15 november 1983 roept Noord-Cyprus onder Rauf Denktash de onafhankelijkheid uit, wat alleen door Turkije wordt erkend. Het laatste ijzeren gordijn van Europa hangt op Cyprus. 185 kilometer prikkel draad scheidt het Turkse noorden van het Griekssprekende zuiden. Telkens in au gustus (herdenking inval Turkse leger in augustus 1974) en rond 15 november r --- De grensen een herinnering aan de moord op Tassos Isaac. FOTO'S JAN MEULEMEESTER5 (herdenking uitroe- 1 1 1 1 1t-, noorden op 15 novem ber 1983) lopen de emoties hoog op. Door Jan Meulemeesters „Stop. Ga niet naar de andere kant. U betaalt dan moordenaars, mister. Lees dit maar eens." Een stuk of tien opgewonden Grieks- Cypriotische studenten duwen me pamfletten in mijn handen. Bloed gutst van de pagina's. Bloed van Tassos Isaac (26), op 11 a'ugustus met ijzeren staven doodgeslagen bij protesten tegen de Turkse invasie van Cyprus in augustus 1974. Bloed van diens neef Solomon Solomou (26), doodgeschoten op 14 augustus, toen hij in een vlaggestok klom om de Turkse vlag neer te halen. „Als u aan de Turkse kant geld uitgeeft, steunt u dat illegaal be wind, dat koopt er wapens voor om ons te doden", schreeuwen de verhitte gezichten. Uiteindelijk laten ze me toch door. De Cypriotische douane is wat vriendelijker. „Normaal kan ie dereen via deze doorlaatpost bij het vroegere Ledra Palace hotel in Nicosia van 8 tot 5 uur naar het Turkse gedeelte. Ik raad u echter aan zeker om drie uur en op zijn laatst om half vier terug te zijn, omdat de doorgang wel eens afgesloten zou kunnen zijn van wege demonstraties tegen de een zijdige uitroeping van de onaf hankelijkheid van Noord-Cyprus op 15 november 1983." Bij een slagboom staat een eenza me Britse VN-soldaat. Hij schudt treurig het hoofd. „Telkens bij die herdenkingen lopen de emo ties bij jongeren hoog op. Opge zweept door verhalen over on recht van vroeger klimmen ze over het prikkeldraad en raken slaags met heethoofden aan Turkse kant. De laatste jaren zijn er al acht doden en talloze ge wonden gevallen. Ik zal blij zijn als ik in december naar huis kan." Dan begint een onwerkelijke wandeling. Tussen prikkeldraad door. Zandzakken met schietga ten. "Xangs "kapotgeschoten ge bouwen. 'Custom-made' staat voor een lege winkel. Een r^gjn slaat onverwacht hard open door een zachte wind. Tot nieuwe spandoeken de aan dacht opeisen. 'Wij danken het Turkse leger voor onze onafhan kelijkheid', staat er, 'Wij vieren de 13e verjaardag van onze onaf hankelijkheid'. Een klein doua negebouw doemt op. Er wordt niet gevraagd wat ik kom doen. Het dagvisum kost 1 pond (bijna vier gulden). Bij het verlaten van het gebouw worden me twee boe ken in de handen gedrukt. Over 'terrorisme' van Griekenland en Syrië tegen Turkije. Grieken (en Syriërs) zouden de Koerdische opstand in Oost-Turkije steunen en Turkse diplomaten vermoor den. We komen op de hoofdweg in Noord-Nicosia, versierd met dui zenden kleine vlaggetjes. Plastic stoelen staan in slagorde op het trottoir voor de militaire parade op onafhankelijkheidsdag. „We hebben het Turkse leger nodig, anders komen de Grieken ons vermoorden", zegt een oude man, die geschiedenisleraar zegt te zijn. „Griekenland is als Rusland, een dictatuur", zegt een nog oudere man, goochelend met zijn loszittend kunstgebit. Jongeren kennen onvoldoende Engels om hun gevoelens te ver woorden. Een tiener trekt me aan mijn arm een school in. In alle klaslokalen hangt slechts één portret, dat van de stichter van De 'muur' die Nicosia verdeelt. In het gebouw op de achtergrond zijn VN-militairen gelegerd. de Turkse republiek Kemal Ata- turk, omgeven met briefjes waar in leerlingen hun bewondering voor hun verre held mochten ver woorden. Op het bord staan En gelse zinnen. Ik vraag naar de Engelse leraar. Een vrouw pro beert een Engelse zin, komt er niet uit en gaat er schielijk van door. Geen wonder dat die kinde ren zo slecht Engels spreken. Vloeiend Engels spreekt Mehmet Barut, buitenland-woordvoerder van de Nationale Eenheidspartij, met vijf ministers vertegenwoor digd in de Turks-Cypriotische re gering. „In 1963 heeft de Cyprio tische president aartsbisschop Makarios de grondwettelijke be scherming van de Turks-Cyprio tische minderheid opgeheven. Tot 1974 zijn we gepest, geboycot en zelfs beschoten tot het Turkse leger ons kwam beschermen te gen een staatsgreep van de Griekse misdadiger Nicos Samp son. Wat wij nu willen, is op de eerste plaats erkenning van ons recht op soevereiniteit. Neder land erkent ons paspoort nog steeds niet, zoals de VS, Enge land en Frankrijk wél doen. We willen dat Nederlandse toeristen rechtstreeks naar Noord-Cyprus kunnen vliegen en niet via Istan- boel. We zijn bereid tot een fede ratie, tot demilitarisering, .to). 3I-, les, maar niét tot het opgeven van de Turkse bescherming, want we willen niet opnieuw beschoten worden." Ook bereid tot afstand van grond en eigendom van Grieks-Cyprio ten? „We bezitten nu 37 van het ei land; we zijn bereid terug te gaan tot 29-29,5 Eigendommen kunnen gedeeltelijk uitgeruild, gedeeltelijk gecompenseerd wor den. Misschien kunnen Grieks- Cyprioten ooit terugkomen, maar niet snel, want de angst, de haat is nog te groot. Het is enigszins te vergelijken met Bosnië." Langs winkels met uitsluitend Turkse spullen bereik ik het 'Mu seum van Barberism'. Vergeelde foto's herinneren aan de wreed heden van de Griekse terreuror ganisatie EOKA. Een negenjarige jongen ligt op zijn eigen inge wanden. Een dumdumkogel doorboorde zijn buik op 23 april 1964. Ach terin is een badkamer nage bouwd waarin een vrouw en drie kinderen werden doodgeschoten. „Hun hersenen spatten tegen het plafond", staat in het bijschrift. Daarnaast een toilet met haar en een kapot kunstgebit op de grond, stille getuigen van de moord op een imam (moslim-pas- tor). Afschuwelijk. Maar ook de Turken hadden hun terreur-or- ganisatie, de TMT, die ook voor afschuwelijke plaatjes zorgde. Terug bij de doorlaatpost staan daar 'Grijze Wolven', jongeren van een fel-nationalistische Turkse partij, klaar om demon stranten 'op te vangen'. Maar die komen niet, want de Grieks-Cy priotische oproerpolitie heeft on- „geveer 3000 scholieren al. 500 me ter eerder opgevangen, 'bij een benzinepomp. Bij een kampvuur wordt daar -een nationalistisch popconcert geïmproviseerd. Op de dertiende verjaardag zeil laat de Grieks-Cypriotische tv Turkse troepen zien, die de stran den bestormen. Er zijn interviews met vluchtelingen, die in het noorden alles zijn kwijtgeraakt. Met familieleden van de 1619 vermisten na de invasie. Tiendui zenden jongeren zwaaien met vlaggen op het ritme van smarte lijke liederen over het verloren noorden. In Noord-Nicosia rate len intussen de tanks over de ver sierde hoofdweg; zes F-5-jacht- bommenwerpers brullen laag over de bestandslijn. Een hoge ambtenaar op het Grieks-Cyprotische ministerie van Buitenlandse Zaken ver wacht alle heil van de EU. „Over een half jaar beginnen de toetre dingsbesprekingen. Wij voldoen aan de hoogste EMU-eisen: het begrotingstekort is slechts 2 de inflatie ook 2 nauwelijks werkloosheid. Noord-Cyprus en Turkije willen ook in de EU, en dat zal de Tur ken dwingen concessies te doen. Zo eist de EU net als wij de vrije beweging van mensen en goede ren. De Turken voelen daar niet voor; ze willen het noorden Turks houden." Voorlopig splijt een wirwar van 185 km prikkeldraad het eiland En bereiden jongeren zich voor op roerige herdenkingen in gustus en november. Door Nico Koolsbergen Van Houten. Droste. Melk. Puur. Ja, het gaat over choco la. Een verslavend goedje waar Nederlanders het patent op denken te hebben. Maar in het Italiaanse Perugia hebben ze nooit van Droste of Van Houten gehoord. Daar maken ze hun eigen chocola. Nog niet eeuwen lang zoals in andere landen. Maar sinds een paar jaar zijn de versnaperingen uit de hoofdstad van Umbrië wel bezig de wereld te veroveren. Dit najaar was Nederland aan de beurt. Bij Perugia denk je aan kunst en middeleeuwen. Aan het giganti sche pauselijke fort aan de rand van de oude stad, dat over een compleet middeleeuws dorp heen is gebouwd. Je denkt misschien aan de Etrusken die in deze stad al ver voor de Romeinen de dienst uitmaakten; hun oude poort is er nog. Maar toch niet aan chocolaatjes. Toch is Perugia het chocolade centrum van Italië. Sinds 1923 wordt het snoepgoed hier gefa briceerd. Italianen zijn echter niet zulke liefhebbers. Om dat te veranderen werd in 1994 in Pe rugia een enorm zevendaags cho coladefeest gehouden. In 1995 en 1996 weer en de bedoeling is dat dit nu elk jaar begin oktober ge beurt. Een soort Beiers Oktober- fest waarin het bier vervangen is door chocola. De laatste keer werden er 350.000 chocolaatjes gegeten. In vijf discotheken ging er 500 kilo Nutella doorheen. Italianen zijn daar dol op en eten het altijd met een lepel uit een bakje, 's Nachts om drie uur werd een Nutella- party gehouden waar de deelne mers in pyjama moesten ver schijnen. Met vierhonderd man voor de deur, in nachtkleding, spreken de organisatoren vol daan van een geslaagd evene ment. Ook in andere landen timmeren de Perugiaanse chocoladebazen aan de weg. Ze willen tegelijk met hun eigen festival manifes taties in diverse Europese steden gaan houden. Zo deed Perugia mee aan een 'chocoladeweek' in oktober in de Bijenkorf in Am sterdam. De mens leeft niet bij chocola al leen. Perugia heeft meer te bie den. Wandel eens door dat fort, over de Via Baglione. Door de overkapping is het middeleeuwse dorp perfect bewaard gebleven. Van auto's heb je geen last want wie gaat nu met een Fiatje door de gangen van een kasteel racen? Toch zijn vorige eeuw stukken van het complex afgebroken. Het fort was destijds een symbool van de wereldlijke macht van de paus en daar kwam Italië toen tegen in opstand. Zelfs het rusti ge Umbrië dat honderden jaren de privé-speeltuin van de pausen was geweest. Perugia is 'bezienswaardig'. Met een oud aquaduct dat nu als voetgangersbrug dienst doet. Met een bron die nog door de Et rusken werd uitgehakt. Met een oude fontein die het slachtoffer dreigde te worden van luchtver ontreiniging en daarom voorlo pig onder een glazen koepel is geplaatst. Totdat er geld is om het monument te restaureren. De koepel is in stijl gehouden en misstaat niet in de oude hoofd straat van de stad. In diezelfde straat is achter een onaanzienlijke gevel een verza meling fresco's te vinden. In twee kamers hebben grote meesters als Rafael hun talenten gede monstreerd. Rafael was de groot ste schilder uit Umbrië. Beroemd is ook zijn leermeester Perugino (Pietro di Cristoforo Vannucci) uit, inderdaad, Perugia. Dat de gebouwen rijk zijn ver sierd met leeuwen en andere beelden, zal niet verbazen. Even min als de flitsende kleding in de etalages; een Italiaan(se) heeft er veel voor over om er goed uit te zien. De vervallen man die om een aalmoes bedelt, is ook al niets bijzonders. En aan het be gin van de hoofdstraat staat het onvermijdelijke standbeeld van Vittorio Emanuele, deze keer op een bronzen paard. Maar die chocolaatjes blijven, voor Italië dan, ongewoon. Ook al staat Slow food er helemaal achter. In een land waar eten en drinken tot de belangrijkste za ken des levens behoren, zit je dan goed. Slow food is een organisa tie die in Italië ontstond uit pro test tegen de oprukkende fast- food-cultuur. De concrete aan leiding was de eerste McDonald's in Rome. Sindsdien zijn de be schermers van het echte eten uit Italië niet meer weg te denken. De chocolademakers van Perugia weten hoe ze de markt moeten veroveren. Met een sterrensys teem bijvoorbeeld. Drie sterren is het hoogst en er zijn maar twee mensen die dat hebben gehaald. Een van hen heet Paolo de Bont, een in Italië wonende Nederlan der. Zo laten Droste en Van Hou ten toch hun sporen na. Inlichtingen bij het Nationaal Ita liaans Verkeersbureau, Stadhou derskade 2 in Amsterdam, telefoon 020-6188244 of bij Italiatours, tele foon 020-5777476. ZWITSERiAND SLOV: TYRRHEENSE ITALIË ZEE 100 km De wkc produceert niet alleer elektriciteit maar ook warm watei en kooldioxyde (C02) verrijkl rookgas. De nieuwe combinatie van technieken is een vondst vooi de glastuinbouw. De glastuinder: gebruiken de C02-verrijkte rook gassen als 'meststof om de groei- snelheid van planten en groente té bevorderen. De aangeleverde warmte wordt gebruikt voor ver warming van de kassen. Dit levert aanzienlijke besparingen op die afhankelijk van het gewas, kun nen oplopen tot 30.000 gulden per hectare. De ontwikkeling kan, bi; toepassing op brede schaal, de concurrentiepositie van de Neder landse Tuinbouw aanzienlijk ver sterken. De eerste centrale van dit type staat in Rotterdam en is eigendom van de N.V. Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH), de werkge ver van Hylkema en Hamers. De centrale bedient 130 glastuin bouwbedrijven in het gebied rond Bleiswijk en Bergschenhoek. Dow Benelux kent sinds 1985 jaarlijks de energieprijs toe een mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de bevorde ring van duurzame ontwikkelin gen in de procesindustrie. Het gaat dan om een efficiëntere be nutting of omzetting van energie en grondstoffen en het terugdrin gen van de milieubelasting. Eerst ging het om toepassingen die hun meerwaarde in de industriële praktijk al hadden aangetoond. Vanaf dit jaar is er ook ruimte voor veelbelovende ideeën of toe passingen, zodat de prijs volgens Van onze verslaggever Zaltbommel - Het zuivelconce van zijn zes melkproductièbe daarvoor de fabriek in Uithoq king. De afslanking van de divisie con- sumptiemelk is volgens een on derzoek van het bureau A.T. Kearney onontkoombaar. In de afzet van dagverse basisproduc ten als melk en yoghurt zit al ja ren geen groei meer. Bovendien vindt een concentratie van afne mers plaats waardoor Campina Melkunie steeds meer aan distri butiecentra levert in plaats van aan winkels. Dit drukt de mar ges. Vier fabrieken zijn volgens A.T. Kearney voldoende om aan de vraag te voldoen. Uithoorn is met honderd mede werkers de kleinste van de zes melkproductiebedrijven van Campina Melkunie. De andere bedrijven staan in Eindhoven, Heiloo, Hilversum, Maasdam en Rotterdam. Welke van deze vesti gingen als tweede dicht zou moe- Bonn - „De concurrentie moet oj straat worden uitgevochten, nie ffl rechtszalen." Dat vindt de so cialistische minister-presiden van Nedersaksen, Gerhar Schroder. Hij is lid van de Raa van Toezicht van Volkswagen, e !s dat niet toevallig. VW heeft i Z1jn deelstaat, in Wolfsburg enorme fabrieken staan. Dat be tekent tienduizenden arbeids Plaatsen. Die tot in lengte van ja ren veilig stellen is óók een poli bek belang. Schroder geeft met zijn uitspraa! voedsel aan de al langer lopend speculaties dat VW achter d schermen volop - en graag - on aerhandelt met de collega' b™/Opel over een 'minnelijk schikking' in de affaire-Lópe; Bask Ignacio López was to eind vorige week chef-inkopei Productiehervormer en lid van d sad van bestuur van Volkswa Sen. Hij trad terug om de weg vr rnaken voor een misschie vreedzame oplossing van de e eer dan drie jaar slepende be uiltsspionage-affaire waarva J zo zelf wel veroorzaker, al doelwit is. ópez - zo wor(jt in de Ameri Kaanse autostad Detroit nog al 5£.®et respect gezegd - heeft in rtijd met een revolutionair

de Stem | 1996 | | pagina 6