Britse regering tevreden over ontwerp-verdrag EU Regering Major in het nauw Wraakactie tegen Di Pietro op hoogtepunt 'Opvolger Ifor moet oorlogsmisdadigers in de kraag vatten' KOróftfHf Oppositie Servië vormt tegenregering ede Irak hervat olie-export BUITENLAND KORT Minister Van Mierlo: MMENTAAR LAND KORTI DE STEM I 1111 BUITEN LAN D Ahoy Rotterdam, 13 t/iii 15 december pen als rijden accijns op fris' ER0TREND". Trends in lifestyle en Kandidaten voor hoogste VN-post dienen zich aan Parijse ambassade C entr aal-Afrika door 20 man bezet Conservatief uit fractie Ultra-orthodoxen doen inkopen ZATERDAG. 7 DECEMBER 1996 A5 Getuige tegen Di Rupo blijft in cel Antwerpen/Hasselt - Oliver Trusgnach, de 24-jarige man die zegt als minderjarige te zijn misbruikt door de Belgische vice- premier Di Rupo en Waals onderwijsminister Grafe, kan zijn borgsom van ruim elfduizend gulden niet betalen. Hij blijft daarom voorlopig vast zitten in de gevangenis van Hasselt.De rechtbank in Antwerpen besloot vorige week dat Trusgnach te gen betaling van een borgsom voorlopig mag worden vrijgela ten. Justitie ging daartegen in beroep. Dat beroep werd gisteren verworpen. Trusgnach blijkt nu echter zijn borgsom niet te kun nen betalen. Hij zit vast voor diefstal. België rolt grote drugsbendes op Antwerpen/Halle - In België, Frankrijk, Spanje, Duitsland en Turkije zijn vorige week na een onderzoek van bijna een jaar in totaal dertig leden van twee internationale heroïne-netwerken opgepakt die vanuit Antwerpen opereerden. Een Turks-Belgisch paar voerde koeriersdiensten uit voor beide netten, zo deelde de Belgische justitie gisteren mee. De heroïne werd in grote hoe veelheden aangevoerd vanuit Turkije. Vanuit Antwerpen wer den de drugs onder andere met personenwagens verdeeld over landen zoals Spanje, Frankrijk en Duitsland. De politie nam tientallen kilo's zuivere heroïne in beslag in Antwerpen, Barce lona, Parijs en Reims. Verzet Oost-Timor stelt voorwaarden Lissabon - Het verzet in Oost-Timor is bereid een onbeperkt be stand af te kondigen, mits Indonesië alle politieke gevangenen vrijlaat en zijn troepenmacht in het gebied drastisch inkrimpt. Dat heeft de commandant van de Oost-Timorese verzetsstrij ders, Konis Santana, gisteren in een verklaring laten weten. India schort ontwikkeling raket op New Delhi - India heeft plannen opgeschort voor het ontwikke len van een raket die met kernladingen kan worden uitgerust en een bereik tot ver in China heeft. Dat heeft het ministerie van defensie gezegd. Mager jaar voor Noord-Korea voorspeld Rome - Noord-Korea zal in 1997 een zeer slecht jaar doormaken, zo hebben de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) en het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties giste ren gezegd. „Twee achtereenvolgende jaren van overstromingen hebben de landbouw ongetwijfeld een slag toegebracht en heb ben de onderliggende voedselproblemen in het land aanzienlijk verzwaard," zeiden de twee organisaties in een verklaring. Mijnwerkers Rusland staken door Moskou - Mijnwerkers in Rusland hebben zich niet laten paaien door beloften van de regering dat er geld onderweg is om achter stallig loon te betalen, maar hun staking gisteren voor een vier de dag voortgezet. De stakers eisen niet alleen uitbetaling van de lonen, maar ook een oplossing voor de financiële problemen die verantwoordelijk zijn voor de voortdurende achterstand. Een gevreesde staking bij de Leningrad-kerncentrale, in Sosno- vy Bor bij Sint-Petersburg, is voorlopig opgeschort. Luchtpijpsnede helpt Havel ademen Praag - Artsen hebben met spoed een tracheotomie-operatie uit gevoerd op de Tsjechische president Vaclav Havel, aldus een woordvoerder gisteren. Daarbij is een snee in zijn luchtpijp ge maakt en een hulpstuk aangebracht om hem te helpen ademen. De ingreep was nodig doordat Havel ademhalingsmoeilijkheden kreeg als gevolg van een longontsteking in het ziekenhuis. Havel is herstellende van een operatie waarbij maandag een kwaad aardige tumor en de helft van zijn linkerlong is verwijderd. Vol gens de artsen heeft het gezwel zich niet uitgezaaid en kan het staatshoofd binnen zes weken hersteld zijn. De 60-jarige presi dent en ex-dissident is een zware roker. Vluchtelingenstroom naar Kisangani Butembo - Meer dan honderdduizend Rwandese vluchtelingen, verzwakt door honger en malaria, trekken in westelijke richting naar de Zaïrese stad Kisangani. Veel van de vluchtelingen wer den geruime tijd vermist sinds zij in westelijke richting de jungle introkken bij de opmars van Zaïrese Tutsi-rebellen. De menselijke stroom die door Oost-Zaïre loopt, is driehonderd ki lometer lang, zeiden hulporganisaties gisteren. Tientallen doden bij betogingen in Iran Teheran - Bij de onlusten van de afgelopen dagen in de provin cie Kermanshah, in het westen van Iran, zijn tientallen doden gevallen. Dit heeft het Iraanse verzet gisteren gemeld. Volgens de in Parijs gevestigde Nationale Iraanse Verzetsraad liepen honderden mensen verwondingen op en zijn honderden anderen gearresteerd. De onlusten zouden het gevolg zijn van het overlijden van de soennitische mullah Mohammad Rabaii. Meteen na de ontdek king van de stoffelijke resten van de geestelijke leider op maan dag braken er in de stad Ravansar hevige onlusten uit. De pro minente geestelijke is volgens het Iraanse verzet onder myste rieuze omstandigheden overleden. Brussel (anp) - De opvolger van de internationale Ifor-vredes- macht in ex-Joegoslavië moet ook het mandaat krijgen om oor logsmisdadigers op te pakken. Dat heeft minister van Buiten landse Zaken Van Mierlo gisteren gezegd tijdens overleg met zijn Europese collega's in Brussel. Van Mierlo zegt echter geen con crete voorstellen te kunnen doen voor de wijze waarop die leger macht oorlogsmisdadigers voor het speciale VN-tribunaal in Den Haag moet brengen. „Ik ben alleen bezorgd over de positie van dat tribunaal. De aanpak blijft te weinig concreet. We zouden minder lijdzaam moeten toezien hoe bepaalde misdadi gers niet gearresteerd worden." De zestien ambassadeurs bij de Navo keurden gisteren in Brus sel de vorming van de vredes macht Sfor goed. Deze interna tionale vredesmacht moet vol gend jaar de taak van Ifor over nemen. Sfor zou bestaan uit der tigduizend manschappen, de helft van het huidige Ifor-be- stand. Van Mierlo wil hun man daat aanzienlijk uitbreiden. De reactie hierop van zijn collega's was lauw. De ministers van Buitenlandse Zaken handhaafden gisteren het handelsembargo tegen Servië. De recente stappen van de Servi sche president Milosevic om en kele verboden radiostations weer een zendvergunning te ge ven, gaan de bewindslieden nog niet ver genoeg. „We moeten sig nalen krijgen van herstel van mensenrechten, fundamentele vrijheden en democratische be ginselen," aldus Van Mierlo, EMBER 1996 A4 and over het drugsbeleid ormen aan te nemen. Wie ast te horen dat de rel in lazen, maar dat aan het n Nederland weinig poli- erziening van het Verdrag onder Nederlands voor- belang geacht. Dezelfde reekbeurten vol vuur dat t Nederlandse voorzitter- angen rond de tekst voor eid. Nederlandse topamb- n verklaard met een tekst geschoven. Die veronder door de Nederlandse per- ssel, maar zijn stem werd isde tot de tanden gewa de kritiek van haar collega n oordeel was dat in de ndacht werd besteed aan peet van de Volksgezond- ger en de Franse minister rlijk genoeg uit. Zij konden 'chtsverlies voor beide par- bon kon in Parijs verklaren nderschreef en Sorgdrager ederlandse gedoogbeleid n die kortstondige periode gemaakt. De Franse presi- isters het eens zijn gewor- het drugsprobleem, van de Europese christen- ijdens de top in Dublin zal n. Het naderende Neder- ast voor het begonnen is. naar Den Haag anisatie (WDO) komt niet russel bekendgemaakt, de st is en ook blijft. De WDO, en, telt 140 medewerkers, ig bijeenkomsten die door worden bezocht. De WDO anebepaiingen en bestrijdt fraude en de handel in k over luchtvaart' 'lier van GroenLinks vindt moet komen over de toe- land. Hij zal dat volgende eling van de begroting van e Kamer. Rosenmöller kon- iew met het dagblad Trouw, 'er waarop nu wordt gespro- Te vraag of we meer lucht- 'et eens beantwoord," aldus erzoek kan een maatschap- hard nodig is. tering parkeergeld dingen heeft een 44-jarige acht van de heling van grote erder deze week werden al te Vlaardingen gearresteerd, parkeergeld in eigen zak te dat de afgelopen tien jaar van de mannen is verdwe- nog onbekend treinongeluk donderdagmor- kend. Het onderzoek is nog gistermorgen. Ook over het te zeggen. De stoptrein Enk- ker, reed donderdagmorgen de spoorbaan in Amersfoort, lichte verwondingen op. eds vast. NS-personeel heeft zwaar beschadigde dubbel- kunnen afvoeren. Behalve de opbrug boven dat perron, de hade op. Het treinverkeer in jeen hinder van. ,ekneveld de mannen hebben donderdag twee chauffeurs van een koe- n gekneveld achtergelaten. Na pas na middernacht - maar ;o en brachten goederen en sie- ïaar Amsterdam-West. Bij de den twee mannen hen met een Spaarnwoude te rijden. Nadat iadden overgeladen, knevelden e achter in de laadruimte van 0.30 uur aangifte van verreis de chauffeurs om 01.25 uur waarde van de buit is niet irt. lité tegen racisme n Binnenlandse Zaken heeft E. rzitter van het Nationaal Coör- gaat de Nederlandse activitei- iuropees Jaar tegen Racisme, het jaar 1997 heeft uitgeroepen. (ADVERTENTIE) en als met drank op gaan rijden, campagne, waarmee Veilig Ver- nende week vooral jongeren gaaf an de Tweede Kamer geven dins- ne op jongeren van 18 tot 25 jaar. >ek, dat onervaren rijders na het aeid drank al een sterk verhoogd 'endien baren ook de statistieken e doden en gewonden die in 1995 t verkeer, waren mannen van tus- oodschap voor de overheid. WN haffing van de accijns op alcohol- .5 tot 60 cent per literNiets is z° ten, aldus WN. Brussel (rtr) - De Britse regering is tevreden over de ontwerp-herziening van de Europese verdragen die Ier land donderdag in Brussel heeft ge presenteerd. Het is een eerlijk docu ment dat alle kwesties waar de Euro pese Unie mee te maken heeft, helder verwoordt. Dit zeiden Britse functio narissen gisteren in Brussel in een reactie. „Het Britse standpunt is dat het een ge degen stuk werk is met een gefundeerd oordeel. Het is goed dat de standpunten van alle lidstaten er in zijn opgenomen," zei een Britse functionaris. „Er zijn din gen die wij niet zien zitten, maar over het algemeen menen wij dat dit een redelijke basis is voor de onderhandelingen de ko mende zes maanden. Wij vinden het een eerlijk document," zei hij. Het door EU-voorzitter Ierland opge stelde ontwerp-verdrag geeft tal van ter reinen aan van frictie tussen Groot-Brit- tannië en zijn partners op het continent. Maar Ierland heeft het zo opgeschreven dat niet een land in een uitzonderingspo sitie wordt geplaatst. Voor de meeste EU-landen is het ont werp niet meer dan een rapportage over de stand van de onderhandelingen. Die moeten volgend jaar, tijdens het Neder landse voorzitterschap, uitmonden in het verdrag van Amsterdam, de opvolger van het verdrag van Maastricht. In Groot-Brittannië bestaat grote weer stand tegen verdere EU-integratie. Over heikele onderwerpen deed Dublin er het zwijgen toe. Die kwesties worden overgelaten aan de volgende EU-voor zitter: Nederland. Zo doet Ierland geen suggesties over de omvang en de samen stelling van de Europese Commissie. Ook de stemverdeling tussen de grote en klei ne EU-lidstaten wordt angstvallig geme den. Evenmin komt de Ierse regering met voorstellen over het opheffen van het ve torecht van individuele landen. Een aan tal landen, waaronder Nederland, vindt dat de meeste besluiten moeten worden genomen bij meerderheid in plaats van bij unanimiteit. Landen als Groot-Brit- tannië en Denemarken zijn daar fel op tegen. De Ierse minister Spring zei in Brussel blij te zijn met de eerste reacties van de meeste lidstaten. Gevraagd of hij nog voor de Britse verkiezingen een compro mis met Groot-Brittannië verwacht, zei Spring: „Ik meen dat voor de belangen van de burgers in Europa, wij zeer hard moeten werken om het benodigde com promis in Amsterdam te bewerkstelli gen." Openingstijden: vrijdag 13 dec.: 14.00-24.00 zaterdag 14 dec.: 12.00-24.00 zondag 15 dec.: 11.00-18.00 uur http://www.skiritight.nl/erotrend.htm boor Aart Heering Rome - De wraakactie tegen Antonio Di Pietro heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. Driehonderd agenten hebben huiszoeking verricht in de woningen en het kantoor van de vorige maand afgetreden minister van openbare werken Antonio Di Pietro, drie van zijn vrienden en een reeks bedrijven in Rome en Milaan. Zij deden dit op last van de rechtbank van Brescia, die de oud-magistraat van afpersing beschuldigt. Het is de zoveel ste, en wellicht beslissende, aanval op man die wereldberoemd werd als apenbare aanklager in het onderzoek schone Handen. n de afgelopen twee jaar is de Italiaan- se publieke opinie overstroomd met aanvallen tegen Di Pietro van lieden die °or zijn toedoen een proces wegens corruptie aan hun broek hebben gekre sen. De oud-premiers Craxi en Berlus coni de top van de door corruptie ver eerde belastingdienst en tientallen emere politici en zakenlieden kunnen 'jn bloed wel drinken. Met de steun an inlichtingendiensten, particuliere elective, geheime dossiers, anonieme ngiften en bevriende tv-zenders en kranten hebben zij een offensief ingezet tegen Di Pietro, dat het afgelopen jaar al drie keer eerder tot een proces we gens corruptie of afpersing heeft geleid. Hij zou een door hem aangeklaagde on dernemer de speelschulden van een vriend hebben laten betalen. Hij zou zijn invloed als magistraat hebben ge bruikt om diezelfde (later wegens een miljoenenfraude veroordeelde) man een renteloze lening en een Mercedes af te troggelen. En hij zou een bevriende on derneming de aanschaf van computers door de rechtbank hebben toegespeeld. In alle drie gevallen is Di Pietro van rechtsvervolging ontslagen 'omdat het feit niet heeft plaatsgevonden'. De vierde aanval van de rechtbank van Brescia volgt op de openbaarmaking van de afgeluisterde telefoongesprek ken van de in september gearresteerde bankier Francesco Pacini Battaglia, die de spin is gebleken in een netwerk van zakenlieden, politici en overheidsfunc tionarissen. Pacini was al in 1993, aan het begin van de operatie Schone Han den, meermalen door Di Pietro ver hoord, maar niet gevangen gezet omdat hij zich bereid verklaarde te getuigen. Als advocaat koos Pacini toen een vriend van Di Pietro, Giuseppe Lucibel- lo, die tot voor enkele weken zijn raads heer bleef. Over de telefoon verklaarde Pacini on der meer dat hij had 'betaald' om niet te worden gearresteerd en dat Di Pietro en Lucibeilo hem 'tot de bedelstaf' zouden hebben gebracht. (Maar in een ander gesprek zegt hij, dat Di Pietro persoon lijk 'niets heeft gekregen'.) Di Pietro wordt er daarom van beschuldigd, dat hij Pacini zou hebben beschermd in ruil voor een gunst aan een van zijn vrien den. Die vriend is de 64-jarige aannemer An tonio D'Adamo, die samen met Di Pietro en Lucibeilo is aangeklaagd. Di Pietro kent D'Adamo al tien jaar en zijn vrouw heeft voor hem gewerkt als rechtskundig adviseur. Als magistraat stuitte hij bovendien tot twee keer toe op D'Adamo, waarna hij het onderzoek overdroeg aan een collega. Volgens agenten van de Scico, een soort inlich tingendienst van de belastinginspectie, zou een in Zwitserland gevestigde firma van D'Adamo in 1994 op een Zwitserse bankrekening estien miljoen gulden hebben ontvangen van Pacini, zonder dat daarvoor een duidelijke reden was. De conclusie was snel getrokken: Di Pietro en Lucibeilo hadden Pacini be loofd, dat hij niet zou worden gearres teerd, als hij hun gemeenschappelijke vriend terwille zou zijn. Bovendien sug gereerden de agenten dat er een ge meenschappelijke Zwitserse bankreke ning zou bestaan van D'Adamo en de vrouw van Di Pietro. Ongeacht het waarheidsgehalte van de beschuldigingen zouden zijn gevaarlij ke vriendschappen wel eens dodelijk kunnen blijken voor de reputatie van de voormalige held. „De finale is aange broken," zei hij onlangs in een inter view, kort nadat het journaal van Ber- lusconi-zender Retequattro zijn spoedi ge arrestatie had aangekondigd. Di Pietro stuurde daarop een brief naar de rechtbank van Brescia met het verzoek om bij eventuele acties zijn gezin te ont zien. Daaraan is geen gehoor gegeven. Gisterochtend om kwart over zes wer den zijn vrouw en kinderen gewekt door agenten van de Scico. Uit zijn huis in het Lombardische stadje Curno, uit de woning van zijn familie in het Zuid-Ita liaanse Montenero di Bisaccia en uit zijn kantoor in Rome hebben de agenten alle materiaal meegenomen, dat betrek king heeft op de in totaal 170 aanklach ten wegens laster - onder meer tegen de Scico zelf - die Di Pietro in de afgelopen maanden heeft ingediend: Volgens zijn advocaat Massimo Dinoia is verder niets bruikbaars aangetroffen en is het enige resultaat dus, dat zijn cliënt zich niet meer kan voorbereiden op zijn ver dediging. Di Pietro, wiens huis gisteren door 300 agenten werd onderzocht, foto epa Precies twee jaar geleden, op 6 decem ber 1994, zag Di Pietro door een andere lastercampagne zich genoodzaakt om zijn toga aan de wilgen te hangen. Maar van de verontwaardiging en ontstelte nis die toen door Italië voeren, is nu niet veel meer te merken. De oud-magistraat is in zijn land nog altijd populair, maar de door jaren van corruptie-onderzoe ken murw gebeukte Italianen gaan niet meer voor hem de straat op. New York/Den Haag (dpa/anp) - De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft voor het eerst schriftelijk twee kandida ten voorgedragen voor de opvol ging van secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali. De formeel voorgedragen kandi daten zijn de Ghanees Kofi An nan, die al plaatsvervanger van Boutros Ghali is, en de Nigerese ex-premier Hamed Al-Ghabed, die momenteel secretaris-gene raal van de Organisatie van de Islamitische Conferentie is. De Senegalese president Diouf heeft gisteren laten weten dat hij van plan is zijn minister van Buiten landse Zaken Moustapha Niasse (57) voor te dragen. Zuid-Afrika zei gisteren dat het zijn steun zou geven aan de kandidatuur van de voormalige Tanzaniaanse minister van Buitenlandse Za ken, Salim A. Salim. Nog een Afrikaan, die nog niet officieel kandidaat is gesteld bij de Vei ligheidsraad, is de Ivoriaanse minister van Buitenlandse Za ken, Amara Essy. De zittende secretaris-generaal Boutros Ghali blijft voor een tweede ambtstermijn beschik baar, ook al wil de Egyptenaar voorlopig niet dat over zijn kan didatuur wordt gestemd. De Amerikanen hebben de herver kiezing van Boutros Ghali, wiens ambtstermijn op 31 de cember afloopt, door een veto onmogelijk gemaakt. De traditie van de een halve eeuw oude volkerenorganisatie wil dat iedere regio twee keer achter elkaar de secretaris-gene raal mag leveren. Daarom wordt naar andere Afrikaanse kandi daten gezocht voor het geval de herverkiezing van Boutros Ghali onmogelijk blijft. Parijs (afp/rtr) - Twintig Cen- traal-Afrikanen houden sinds gistermiddag de ambassade van de Centraal-Afrikaanse Repu bliek in Parijs bezet. Zij eisen het ontslag van president Ange- Félix Patassé en wijzen de Fran se 'interventie' in de vroegere Franse kolonie af. De bezetters zeggen dat zij bij hun actie geen geweld hebben gebruikt. Op 15 november begon een mui terij van een deel van de strijd krachten van de Centraal-Afri kaanse Republiek. Aanvankelijk eisten de muiters meer soldij, maar nu verlangen zij het vertrek van de gekozen president. Donderdag vuurden Franse sol daten terug toen de muiters uit hun bolwerken probeerden te breken en talrijke mortiergrana ten naar het centrum van de hoofdstad Bangui wierpen. De Franse president Chirac heeft gisteren in Ouagadougou, hoofd stad van Burkina Faso, gezegd dat hij Patassé steunt, maar dat de Franse soldaten zich niet met de binnenlandse aangelegenhe den in de republiek bemoeien. Londen (anp/rtr/afp) - Een lid van de Britse Conservatieven is gisteren uit de fractie getreden. Daarmee verliest de regering van John Major zijn meerderheid in het 651 leden tellende Lagerhuis. John Gorst ligt met zijn partij overhoop over plannen om de 24 uursdienst voor de EHBO van het ziekenhuis in zijn kiesdistrict te sluiten. Hij maakte zijn besluit bekend enkele minuten na afloop van het debat over deze kwestie in het Lagerhuis, aldus de BBC. Gorst zei dat minister van Volks gezondheid Stephen Dorrell in juni nog had beloofd dat hij de EHBO-afdeling open zou houden. Met het opstappen van Gorst krijgt Groot-Brittannië voor het eerst sinds 1979 een minderheids regering. Dat Gorst uit de fractie is getre den betekent in theorie dat hij te gen de regering is, maar in de praktijk zal het er op neerkomen dat hij per onderwerp zijn stand punt bepaalt. Labour, de oppositionele sociaal democraten in Groot-Brittannië, zijn niet van plan een stemming te organiseren over het vertrou wen in de regering van premier John Major. „We doen dit niet omdat we hen dan juist stimule ren tot eensgezindheid," zei een woordvoerder van Labour. Het opstappen van Gorst komt op een moment dat het binnen de Britse Conservatieven en het ka binet tot een openlijke breuk over de Europese eenheidsmunt. Pre mier Major en minister van Fi nanciën Kenneth Clarke verschil len steeds meer van mening. Clar ke is volgens de Euro-sceptici in zijn partij veel te pro-Europees. De anti-Europese Conservatieve afgevaardigde Tony Marlow eiste gisteren zelfs het aftreden van Clarke. De Labour-oppositie wreef zout in de wonden. Partijleider Blair zei dat de Conservatieve partij na zeventien jaar regeren, bezig is uiteen te vallen.Een andere klap voor Major is een nieuwe opinie peiling die aangeeft dat Labours voorsprong met 10 procent is op gelopen. De steun voor Labour steeg met 4 tot 59 procent. De Conservatieven daalden 6 pro cent tot 22. De uitslag van de peiling is nog ernstiger omdat die werd gehou den na de bekendmaking van de Britse begroting. De Conservatie ven hoopten dat de begroting zou bijdragen aan hun herstel. Major moet voor juni volgend jaar par lementsverkiezingen uitschrij ven. Ultra-orthodoxe gelovi gen kopen in de straten van Jeruzalem kandelaars voor chanoeka, het joodse inwij dingsfeest dat gisteren is begonnen en over acht da gen eindigt, dat met andere woorden van sjabbat tot en met sjabbat duurt, foto anp Bagdad (AFP) - Irak hervat dinsdag om zes uur 's ochtends de olie-export. Het land, dat voor de Golfoorlog één van de groot ste olie-exporteurs ter wereld was, heeft zes jaar geen olie mo gen uitvoeren. De Iraakse minister van Olie zei dat 'de olie-experts hun inspectie van het hele controle-systeem langs de grens tussen Irak en Turkije suc cesvol hebben afgerond'. Volgens het Iraakse persbureau INA begint de export 'zodra VN-se- cretaris-generaal Boutros-Ghali zijn slotrapport over deze kwestie aan de Veiligheidsraad heeft aangeboden'. De Iraakse olie-export kwam stil te liggen nadat de Verenigde Naties in augustus 1990 een embargo hadden afgekondigd wegens de Iraakse inval in Koeweit. Afgelopen mei sloot Bagdad met de VN een 'olie- voor-voedsel'-akkoord, waardoor Irak per kwartaal olie ter waarde van twee miljard dollar mag uitvoeren om medicijnen en voedsel te kopen. (ADVERTENTIE) Belgrado (afp) - De Servische oppositie heeft 'een democrati sche regering en een staatsraad' gevormd, zo zei oppositieleider Vuk Draskovic gisteren in zijn toespraak tot de ruim honderd duizend demonstranten die gisteren de straten van de Servi sche hoofdstad bevolkten. Deze instellingen staan volgens hem klaar om president Milosevic te vervangen en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. oppositie houdt al negentien dagen betogingen tegen het be wind van Milosevic om hem te de uitslag van de lokale van vorige maand te erkennen. De oppositionele coali tie Zajedno (Samen) zegt daarbij in alle grote steden te hebben ge- wonnen. Het machtsbolwerk van Milosevic begint barsten te tonen. Minister Aleksandar Tijanic van Informatie kondigde gisteren zijn aftreden aan. Een paar dagen ge leden had Mile Ilic, leider van Mi losevic' Socialistische Partij in de stad Nis, hetzelfde gedaan.

de Stem | 1996 | | pagina 5