L Snelheidsremmer :ieel :urs Bloot slaat dood Anja heeft gebeld! Drempelvrees hé ja, dat ken i 'QLI Verveling Da mag tan gerurt iedereen weten! DE STEM ZEELAND C4 [istrateur (m/v) eurs/ ir m/v m/v »mst m/v litzendbureau^ Feestlied X 70 ZATERDAG 7 DECEMBER 1996 B526168cs ling o.g. Zeeland •n pensioenen ïerseke- s (0113) 574247 i wij nog enkele [/ersterken. i functie als je: t op MBO-niveau; bt in een buitendienst- ;oopkwaliteiten bezit; ;en auto; hypotheken of verze- 'diploma is een pre. Oerband in een jong en luw inbreng een belang- functie, dan kunt u een irsoonlijk gespek richten jonge en dynamische e jaren werkzaam zijn op [industrie, offshore en en- en buitenland. i op zoek naar een 3D-niveau, fiscaal en ht, goede contactuele reek- en schrijfvaardigheid e taal, zelfstandig kunnen aring op dit gebied. I zelfstandig bijhouden en bedrijfsadministratie, het j en begrotingen alsmede ie op financieel gebied. t u richten aan mevrouw lijgevoort. 0183-505460 A 0183-505461 3 tijd zowel vorkheftruck- [rs moeten in een hoog /an belang is dat u, voor wat hoogtevrees heeft en dat u jeid in wisselende diensten i en u vindt het geen werken. Aangezien uw tersysteem aangestuurd oré. Ook wanneer u geen |rij u uit te reageren; voor een (076) 522 68 09, :verlener is op zoek naar |urs. U heeft ervaring bij een Irkzaamheden in een groot L Veiligheid staat bij u hoog in |fs streeft u naar een fouten- j mogelijke produktiviteit. en reachtruck heeft, maar [verleg met de afdeling voor ekeken worden naar de ïrtificatie. Dit bedrijf werkt in (076) 522 68 09, ie transporten en minimaal vijf chtverzendingen, dan is er in oor u. Een groot logistiek met haar klanten en heeft planner. Er wordt gewerkt jelmatig een beroep doen op eling als schriftelijk goed al is een pré. U bent bekend internationale transporten veruren. I. (076) 522 68 09, en zoeken wij voor vrijdag- an 18.00 tot ongeveer 21.30 raat werkende medewerkers. U en de aantallen nauwkeurig dan voor dinsdag kontakt met 076) 520 15 51, dige A,B of Z en wilt u in de als verpleegkundige? Zorg óan pster voor 1 februari 1997. Dit ieuwe wet, die o.a. de "verpleegkundige" waarborgt- dan mag u niet meer werken als ndbureau organiseert op 21.00 uur een informatiebijeen- r deelname aan de bijeen- i de wet kunt u terecht bij g gezondheidszorg. Wij helpen el. (076) 514 16 16, Kunt u het nou nog volgen? Al meerdere keren werden de le zers van deze krant geïnfor meerd over de problematische verveling onder de jeugd. In Terneuzen en door de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande- ren wordt daar alert op gerea geerd. De stichting is druk bezig te in ventariseren wat de jeugd in de woonomgeving mist en wil daar zo spoedig mogelijk werk van maken. Ook Commissaris van de Koningin W. van Gelder speelt in op de actuele noden. Hij daagt politiek Zeeland uit om mee te denken over nieuwe en aansprekende vormen van jeugdwerk. Hij is van mening dat het in de jaren negentig niet meevalt waarden en normen op de volgende generatie over te brengen. Als opvoeder onderschrijf ik dat helemaal. Van Gelder wil de jeugd kansen bieden waarbij jongeren zelf op zoek kunnen gaan naar wat voor hen belang rijk is. Hij heeft geen pasklare antwoorden maar hij vindt het belangrijk dat jongeren van nu op een eigentijdse manier kun nen uitproberen wie ze zijn en wat ze waard zijn. Twee jongens in Aardenburg hebben daar al een visie over; nog voor de zomervakantie schreven zij het college aldaar een brief waarin ze vroegen om de aanleg van een skateboard- baan. Eigentijdser kun je het nauwelijks verzinnen. Een leek zoals ik denkt dan al gauw: pri ma! Dit verzoek sluit naadloos aan bij de inspanningen van Stichting Welzijn en de oproep van de Commissaris van de Ko ningin. Niet te lang over zeuren, gewoon doen. Tot mijn verbazing en ergernis denken burgemeester en wet houders van Sluis-Aardenburg daar heel anders over. Ondanks de overlast die skateboarders veroorzaken op straten en plei nen, hebben ze laten weten niet van plan te zijn geld uit te trek ken voor de aanleg van een ska- teboardbaan. Laten we wel wezen; wat vragen die jongens nou helemaal? Ze 'Zeeuws meisje bestaat niet meer', sprak voorzitter Peter van de Bilt van de Juniorkamer Zeeuws-Vlaanderen afgelopen week in IJzendijke bij de pre sentatie van de brochure 'Wo nen en Werken in Zeeuws- Vlaanderen'. Wat heet! Wie de brochure openslaat, kan de schalkse blik niet ontwijken. Inclusief de ont blote boezem, deels aan het zicht onttrokken weliswaar. Niettemin: wel degelijk Zeeuws meisje, maar dan in een andere gedaante. De afgelopen weken is in deze contreien met enige hevigheid gediscussieerd over het imago van Zeeland. Waar lotto-miljoe nen zoal niet toe kunnen leiden. Zeeland moet af van het beeld van zuinigheid en klederdracht, van een agrarische provincie uit de jaren vijftig. Zeeland kortom moet zich pro fileren als modern en vooruit strevend. Deze trefwoorden vertaalt de Juniorkamer in de nieuwe bro chure-ondertitel: een verrassen de kijk op een uniek stukje Zeeuws-Vlaanderen - dus met bloot. Bij het fotootje prijkt dit bijschrift: 'Het dilemma van het Zeeuws meisje: in klederdracht of topless naar het strand?'. Met aan de zijlijn de Zeeuwse Com missaris der Koningin die mag opmerken dat 'duizendmaal meer jonge meiden topless aan het strand liggen dan er nog in klederdracht rondlopen'. zijn bereid het zappen even voor gezien te houden, de afstands bediening neer te leggen, de computer uit te zetten en aan hun conditie te gaan werken. In de tijd die ze op de skateboard- baan doorbrengen, maken ze de stad niet onveilig, hebben ze het niet voorzien op oude vrouwtjes met tassen vol spaargeld, be dreigen ze het Belfort niet met graffiti-spuitbussen, vernielen ze geen abri's, dealen ze niet, gokken ze niet, stelen ze niet, gebruiken ze geen verdovende middelen, raken ze niet aan de drank! College van Sluis-Aar denburg, moet ik u nog meer kwalijke zaken voorkauwen? Het tonen van initiatief hoort te worden beloond. Door dit vol strekt reële verzoek af te wijzen, leert de gemeente haar jongeren dat ze hun ziel maar in lijd zaamheid moeten bezitten tot er iets van buitenaf gebeurt. Ik hoop dat het volhardende jon gens zijn die het er niet zo maar bij laten zitten. Misschien kun nen ze de Stichting voor hun karretje spannen. Het valt nog maar te bezien of het 'het win nende idee' per se door een duf fe veertiger achter een bureau bedacht moet worden? De meest effectieve ideeën worden door gaans door de doelgroep aange reikt. Skateboarden is je grenzen ver kennen en verleggen. Een sport waarbij je je eigen kracht ont dekt en waarbij je leert die te sturen en te beheersen. Maar skateboarden heeft ook te ma ken met jezelf in balans kunnen houden. Draait daar niet juist het hele leven om? De boel in evenwicht houden. En wie bent u, B W van Sluis-Aardenburg, om de jeugd een oefening in balans te ontzeggen? Je kunt tegenwoordig geen enkele plaats in Zeeuws-Vlaanderen meer binnen rijden zonder regelmatig op de rem te moeten trap pen. Enig begrip is daar wel voor, want sommige automobilisten kijken nergens naar. En een ongeluk is gauw gebeurd. In de Mr. J. E. Risseeuwstraat in Oostburg zijn de verkeersdeskundigen wel erg voorzichtig: een snelheidsremmer op een parkeerplaats. FOTO WIM KOOIJMAN Als wij de brochure van de Ju niorkamer en zijn .voorzitter Van de Bilt goed begrijpen .dan luidt het nieuwe imago van Zeeuws-Vlaanderen aldus: top less-meiden aan het strand. Komt dat zien, komt dat zien! De brochure - te bestellen ten bedrage van vijftien gulden per stuk, wie volgt? - is mede be doeld om nieuwe inwoners naar deze regio te lokken. Met een 'grapje' van Van de Bilt: 'Voor varkens is Zeeuws-Vlaanderen aantrekkelijk genoeg, nu de rest van Vlaanderen en Nederland nog'. In de jaren zeventig liepen al leen durfals zonder bovenstukje op het strand, in de jaren tachtig elke vrouw, maar wie nu (mon daine) badplaatsen in het bui tenland bezoekt, sterker: pal over de grens Knokke, die moet toch enige moeite doen om tus sen de vele modieuze badpak ken er eentje te ontdekken zon der bovenstuk. Want bloot slaat dood, da's pas modern. Met andere woorden: de Juniorkamer signaleert een oubollig imago en verruilt dat voor een even belegen beeld. Van de regen in de drup, heet dat. En overigens: de foto van dat guitige meiske toont een opmer kelijk detail. Op haar - natuur lijk - blonde lokken prijkt een mutsje met wat versierselen. Onmiskenbaar klederdracht. Gewoon Zeeuws meisje dus. (PO) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Peter Oggel, Cees Maas, Fred Rabout en Wim Kooijman. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- of aanmerkingen belt u: 0115 - 645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Wie in de kern Oostburg wil gaan wonen moet geen last hebben van drempelvrees. Dat moge duidelijk zijn. In het kader van Duurzaam Veilig lijkt Oostburg namelijk één grote verkeersdrempel te gaan worden. Dagelijks wordt met man en macht gewerkt om de verhogingen aan te brengen. In het oostelijk deel van het dorp lijkt, maar het kan alsnog veranderen, de klus geklaard. Op een afstand van een kilome ter liggen twaalf verkeersdrempels. Uitstekend vakwerk, dat moet gezegd. Een voorbeeld van veiligheid, Of de gebruikers van de rolstoel en andere verkeersdeelnemers er blij mee moeten zijn valt te bezien. In de nabije toekomst verdwijnt vast weer een aantal van die drempels. Goed voor de werkgelegenheid. Of Duurzaam Veilig dan weer de kosten be taaltafwachten maar. (FR) Tot de overgrote vreugde van deze verslaggever heeft Anja Kopmels gebeld naar de krant. En: ze heeft een bandje met haar muziek opgestuurd. Daar was het allemaal om te doen. Het stukje vorige week, op deze pa gina, over mezelf, dat de tranen over mijn kaken liepen bij het horen van haar muziek, maar dat ik geen cd of cassettebandje van haar te pakken kon krijgen, het heeft geholpen. Ik druk op een knop en hoor hoe de Zeeuwse Piaf zingt over Zeeuwse klei van duuzend jaar oud die bedekt wordt met asfalt. Een oude man die zijn verloren stukje strand zoekt. Zo ijselijk goed allemaal. Het zijn zo van die voordelen als je stukjes voor een krant schrijft. Zet in zo'n stukje wat je wilt en honderdtwintigduuzend mensen lezen wat je wilt, grote kans dus dat je krijgt wat je wilt. Daar moet je soms gewe tenloos van profiteren, als het om echt belangrijke dingen gaat. Dit keer ook dus. Ik krijg een hele band vol met Anja Kop mels. Een hele band vol. En een taalkundig niet onprettige inge zonden brief van meneer Theo Neijt uit Philippine. Die schrijft dat-ie niet meer kan slapen, om dat hij niet zeker weet of ik het oprecht meende, dat van Anja Kopmels. Was mijn ode aan haar misschien vals, was het cy nisme, vraagt hij zich voortdu rend af. Nou, die meneer moet maar eens twee Weken koffie met mij gaan drinken, op de Filippijnen des noods, om mij te leren kennen. Want als hij mij kende zou hij dat niet schrijven. Dan zou die meneer weer droomloos en zacht de nacht kunnen slapen. Ik maak, althans in de krant, nooit grapjes noch drijf de spot met dingen die mij echt dierbaar zijn. Met sushi, met Saab, met Verdi, met torenvalk, met Rod dy Doyle, met Surrender, met F. met Pink Floyd, met een broodje frikandel met mayonai se, met Jan Blokker, met de zee, met mijn Zeeuwse taal, met Zappa, met Zeeland in het alge meen en Domburg in het bijzon der, met The Gratefull Death, met de Ierse drift van Ambras, met slagroomaardbeien in ja nuari en kerriemossels in augus tus, met Piet Mondriaan, met Monty Python en mr. Bean, met mijn Laguiole-zakmes, met Mo zart, met slome seks op een za terdagmorgen, met The Godfa ther II, met de heer Chr. van Schagen, met blues van John Mayall, met stokvis met juun en prumen, met kijken naar Koken met Cas, met Lucebert, met die echt maffe Free van de Schoof- kas, met mijn zelfgemaakte courgettekoekjes, met Ballus- trada, met Robert M. Pirsig, met mijn schoonmoeder, met Oscar Wilde en Brendan Behan, met frieten uit Antwerpen, met de duinen van Dishoek, met de car toons van Cor de Jonge in de PZC, met mijn poes van 19 jaar oud, met Kerouac en Heming way, met de Oosterscheldeke- ring en de Zeelandbrug, met Monroe en Maij-Weggen, met Cornelis Vreeswijk en Tom Waits, en met dus, Anja Kop mels. Geen grapjes dus. Geen cynis me. Daar is het allemaal veel te serieus voor. Te belangrijk in mijn leven. Ik schreeuw dit te gendeel hard van alle daken, zo dat ze het ook in Philippine kunnen horen. Voor de rest ben ik blij. Heel blij. Want ik heb een bandje van Anja Kopmels. En als zij zingt lopen de tranen over mijn wangen. CM *pree vatt de Sc/iö4^&ae Da d'is 'n eel goe gedacht krant, da ze'k maor avast om te beginnen: gulder wil ons mensen d'n naom voor dienen nieven tunnel laoten verzinnen. „Wa vinde gij?" vraode gulder, moet't Westerschelde- of Zeelandtunnel zijn? Nou daor kank eel kort over zijn: gewoonwegt geens van beijen volgest mij. Zeelandtunnel is vaneigen al emaol niks, want ij lig nie onder Zeeland. En Westerscheldetunnel is vees te lank voor die pijp van ier naor d'n overkant. Maor da's nie t'enugste waorom dank tegen die naomen zijn: wa zeggen die nou? Jao, ivaor ta teenk ieverast lig, maor steekta nou echt zo eel nauw? Agg'r maor deurkeun agge wil, nee, we moet'm ons deur de Belgen laoten leejen. Tot op zeker' oogte dan, al weten die wel eel goed oesse zoiets in moe te klejen. Kik zoiets naor Kennedie noemen da trek vaneigen nergest op! Ettie daor uitstaons mee? Geen beetjen! Maor Tijsman of Van Kouweljèr, da 's goe gevonnen vinne kik eeh. A zo'n denk achteraf 'n strop blijk tez zjn, keuj zo naorgaon wien zijn schuld at is. IJj' ookd eur dan z't bij de Liefkesoek nie vertrouwden: oftij nodug was, was onge wis. Gene mens diet'r zijnen naom aon dierf verbinnen, ze keken wel lekker uit. Da was goed gezien vaneigen, genemens kan nou zeggen: die of die etta verbruid. Da moet'm hier in Zeeland zien te voorkommen en daorom deugt'r maor enen naom: d'n Gennekei-tunnel! Waorom? Da lijk mij wel duideluk: t'Is genoegzaom bekend wa da tie d'r ammel voor gelopen 'et, dus oor 't lik te verwachten is 'n strop, oef de nie te vraogen wie taor schuld aon èt, want da staot'r dan mee grote letters op! WÊÈÈÊÊK& 'ITS ZATERDAG ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. J. van Dijk. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. J. Engelgeer. Vlissingen ft Anker) 9.30 u. A. Ding jan. ZONDAG HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. H. Schipper. Biervliet: 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Breskens: 11 u. ds. R. Blokland. Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 10 u. ds. F. v.d. Sar. Hoek: 10 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 11 u. mevr. C. Don, Delft. Hoofdplaat: avondmaalviering te Biervliet. Hulst: 9.30 u. mevr. C. Don, Delft. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. R. Wasterval. Retranchement: geen dienst. Schoondijke: 10 u. ds. F. v.d. Sar. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Hou waart. Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: geen dienst. Sluiskil: 10 u. ds. A. de Mey Mecima. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Klap, 19 u. ds. W. de Boer. (Op- standingskerk): 10 u. ds. M. Heijting (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. C. Hoogendoorn. (Verpleeghuis Ter Schorre): 10.30 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Waterlandkerkje: 10 u. ds. F. v.d. Sar. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. Koelman. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 u. ds. R. van Elderen, 17 u. mw. H. Ketelaar Terneuzen. Terneuzen: (Opstandingskerk) 10 u. ds. M. Heijting, 16 u. adventsdienst, 19 u. gezamenlijke dienst ds. W. de Boer, (Goede Herderkerk) 10. u. ds. A. Klap, (Noordstraatkerk) 10 u. ge- zinsdienst. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. en 15 u. ds. J. de Burger. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 10.30 u. en 15 u. ds. L. Leeftink CHRISTELIJK GEREFORMEERDE STEN Zaamslag: 10 en 15 u. KERKDIEN- Is. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: (Mavo school 'Het Ravelijn'): 10 u. J, Wulffraat. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. R. Goemaere. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Nieuwvliet: 10.00 u. ds. G. van de Wetering: DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. W. Kruide nier. Middelburg: 11 u. ds. M. Postema. Vlissingen: 9.30 u. ds. M. Postema. NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10 u. S.O.W. DIENSTEN Aardenburg: (St.-Baafskerk), 10.30 u. ds. H. Valk. Oostburg: (hervormde kerk), 10 u. dhr. R. Wasterval. Oostburg: (Gereformeerde kerk), 10 u. ds. G. Vanpuocke uit Gent. dhr. R. Brink. CHRISTENGEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (De Hoekzak) 10 u. dhr. R. Peeman. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen -H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Aflevering 488 AMBRAS, u allen welbekend veronderstellen we, speelt volksmuziek. De groep doet dat omdat ze het zelf leuk vindt, om een ander ermee te plezieren, maar er zit ook een culturele kant aan: vastleggen van wat eens was, is 'in'. Terecht overigens. Dialect, oude gebruiken, voormalige arbeidsmethoden en het bijbeho rende gereedschap, recepten uit grootmoeders keuken en noem maar op. Volksmuziek hoort daar ook bij. In Leuven bijvoorbeeld hebben ze voor al die dingen een echte professor, die zich onder meer verdiept in oude caféspelen. Als je volksmuziek wil achterhalen, moet je het volk raadplegen: mensen die de liedjes zongen, de muziek speelden, ze voor eigen gebruik optekenden in een liedjesschrift. Een onschatbare bron voor AMBRAS is Ko van Hoove uit Vogelwaar de en aangezien hij onlangs honderd jaar is geworden, heeft hij het recht om mee te praten. Toen hij dan ook zijn verjaardag vierde - 7 september jl - was AMBRAS natuurlijk van de partij en Piet Scheer ders maakte een feestlied voor Ko. Onverstandig lang natuurlijk weer, zodat we het over twee afleveringen moeten verdelen. (Wijze: Daar bij die molen.) Het refrein wordt, met uitzondering van het eerste couplet, slechts om de twee gezongen. Hier en daar wordt een dialectwoord gebruikt. Vandaag is 't suust 100 jaren t'rug, da Ko geboren is. Een van de ELF van Fons van Hoove, zo'n kooi daddis nie mis! Hij kost hard lopen en was steeds, haantjé de voorste toen; N'n boom die was nooit hoog genoeg, daarin was tij kampioen. Refrein: Niet te geloven, maar Ko van Hoove, Mee zijn schailemaai* krijg tij alles voor makaor. Is heel zijn leven, 'D'n Bos' trouw gebleven, Hij óór vandaag, sjuust mee de kermes, 100 jaar! De jonge Ko, pas 7 jaar, wier koeter** bij n'n boer, Verkocht voor vader Fons veel vis, luistert naar deze toer. De mossels, grote bovenpo, de kleintjes middenin En puntvis, want n'n zêêker was nie naar de paster zijne zin. Zijn grote hobby is muziek, en dansen kan hij fraai. Hij leerde onder 't koeiewachten spelen op zijn schailemaai. Dat kan hij best, en mee d'n bas, want anders is 't niet goed Zo speelt hij vele jaren al, vol leut en goeie moed. Refrein: Als hobby tij jarenlang, hele goeie duiven g'ad. Vandaar dattij zo gjèren zingt over het 'Mijn Duivenplat'. Hij sleepte mee die veugelkes ja menige prijs in de wacht Maar mee de kermes broeht hij ze weg, en thusi diep in de nacht. D'n Katholieken Arbeidersbond ettij mede opgericht, Dat was in '14, zoeken naar werk, viel daardoor niet zo licht, Want in dien tijd toen vond n'n baas, d'n bond eig'lijk heel slecht. Gelukkig vond hij bij n'n boer in Axel werk als pjèrdeknecht. Refrein: In '14-'18 ingedeeld, als hospitaalsoldaat; Bij d'n dokter veel geleerd, ja Ko was steeds paraat. Toen werd hij 18, op transport, in Duitsland aan het werk, Zijn kennis van de Dutise taal, die was nog niet zo sterk. Een Duits administrateur vraagt gegevens aan Ko... „Was bist du, katholisch oder evangelisch?" Waarop Ko antwoordt: „Ich bin Jakoboes!" Na Duitsland vond hij werk aan 't spoor, in Delft mee 'n heel stel. Hard werken, maar da's geen probleem, want Ko die is best fel. Daar leerde hij het kappersvak, mee knipmasien en schjèr, Wiekt iedereen nu voortaan kort, mee teveel haar op zijn stèr. Refrein: Dao' komt nog mêêr. mondharmonica koeiewachter Pegam.

de Stem | 1996 | | pagina 49