L de Stem 'Antonius kan blijven bestaan' 'Second opinion' via de compnter Versameien is een kwestie van luxe N Wijkbewoners kwaad over aanleg gasleiding Provincie mag naam geven aan voetveer Zoon krijgt week voor mishandelen moeder SSISTENTE tmanager Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Man krijgt extra straf als stok achter de deur nu is ver weg dichtbij.. C1 orgt perfecte 'geest IDBURO B.V. o b.v. :S m/v Oud-gedeputeerde Dij kwel van D66 in brief aan minister Borst: Zwitsers helpen bij boren tunnel Westerschelde Chirurg Terneuzens ziekenhuis overlegt met collega in de States Rijk adviseert zelfs Hontepont Waterschap schrapt subsidie natuur educ atie Terneuzense leerlinge naar Mauritanië Keurmerk voor accommodaties X 91 B526168cs it u geïnteresseerd •r informatie kunt u contact met de heer J.W. van Wijn- cicle Zaken itiging in Roosendaal |eau en een leeftijd tussen pen als zelfstandigheid, ntaliteit en gevoel voor 'deze functie. Tevens dient re telefoonstem, gedegen Jtypevaardigheid. U bent in ont binnen een straal van verzorgen van de ommerciële let bestandsbeheer. Side administratieve functie professionele, sterk eld van een recente i richten aan: eur haven atschappij van knteiten bestaan commerciële istripreeks waar- schenen. KBU J>or bedrijven en General, jngen. Want een litstek. i uitbreiding van c naar enthou- ftelijk uw reactie 5 Wernik. Bij voor- ervaardigd werk. Oisterwijk, 52 55. oitatie van restaurants die ,ië en Frankrijk. i restaurant (keuken en aalmedewerkers; Parijs. ninstens 5 jaar ervaring etor); uitdaging niet uit de weg; een gedreven manier een uw kwalificaties en snel mogelijk een nte foto t.a.v. de heer Wilrijk. Zeeland Van onze verslaggever Oostburg - Het Antonius-zieken- huis in Oostburg, onderdeel van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, kan als volwaardig basiszieken huis blijven bestaan. Daarvoor moeten een orthopeed en een gy naecoloog worden aangetrokken en de aanwezige specialismen be houden. Gelijktijdig dienen er met de hui dige medisch specialistencon- tracten te komen met daarin de bepaling dat zij in alle (drie) lo caties van ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen moeten werken. Dit voorstel doet oud-gedeputeerde Alex Dijkwel namens D66 Zeeland in een brief aan minister E. Borst van Volksgezond heid. „De huidige contracten dateren nog uit de tijd dat Zeeuws-Vlaanderen vier zelfstan dige ziekenhuizen had en geven specialis ten alle gelegenheid zelf uit te maken waar zij willen werken. In de praktijk blijkt dat bijna uitsluitend ziekenhuis De Honte in Terneuzen te zijn, waardoor An tonius langzaam maar zeker is uitge hold," zegt Dijkwel. „Dat 'is tevens de échte oorzaak van de uitstroom naar Bel gië/waaraan men een halt toe wil roe pen." Door zulke contracten af te sluiten geèft die ziekenhuisdirectie ook gevolg aan wat de eigen statuten voorschrijven: zorgver lening zo decentraal mogelijk. Aan hun suggestie kleven veel voordelen, zeggen de Democraten. De onaanvaard bare lange, wachtlijst voor orthopedie (in middels twaalf maanden) kan worden weggewerkt en West-Zeeuws-Vlaamse vrouwen hoeven niet in Knokke te beval len. De kapitaalvlucht van Zeeuws- Vlaams zorggeld naar Belgische zieken huizen wordt een halt toegeroepen. Werkgelegenheid en ervaring voor me disch, verzorgend en ander personeel blijft behouden in Nederland. Daarnaast is de zorg dichter bij de patiënt wat een besparing van tijd en kosten (on der andere ambulancevervoer en zieken bezoek) geeft. De nu onderbenutte func ties van Antonius, met zijn twee onlangs volledig gerenoveerde operatiekamers, worden beter gebruikt, de werkdruk over de locaties eerlijker verdeeld en de bedbe- zetting van Antonius verbeterd, D66 denkt aan een basisziekenhuis van maxi maal zeventig bedden. De minister wordt tevens gevraagd eens kritisch te kijken gaar het 'Advies van de Commissie beoordeling ziekenhuis situa tie Zeeuws-Vlaanderen', dat volgens Dijkwel een onvolledig rapport is. Aan de hand van dit rapport is besloten Antonius te amputeren. „Er is doelbewust toegewerkt naar het advies de klinische zorg in De Honte te concentreren, waarbij de werkwijze van de commissie op cruciale punten onzorg vuldig en tendentieus is geweest," schrijft Dijkwel. Zo wordt geen melding gemaakt van het ontbreken van contracten tussen ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en de specialisten, niks gezegd over het afwij ken van de statutaire doelstelling van het ziekenhuis, zijn er geen gesprekken 'over de grens' gevoerd. Gegevens in het rap port over acute opnames in Oostburg da teren van na de periode dat werd besloten buiten kantoortijd geen acute chirurgi sche zorg te verlenen, wat een vertekend beeld oplevert. Aan het rapport werd meegewerkt door Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen heeft de werkzaamheden aan een nieuwe gastransportleiding door de wijk Oude Vaart stil laten leggen. Dat is gebeurd nadat bewoners van de Gen tiaanstraat bezwaar tegen de pijpleiding hadden gemaakt. Maandagmorgen is er een hoorzitting voor de bewoners; waar na de gemeente alsnog een besluit neemt. De bewoners zijn niet te spreken over de wijze waarop Delta Nuts bedrijven de nieuwe gastrans portleiding aanlegt. De leiding komt, zeer tegen de zin van de be woners, pal tegenover hun huizen te liggen. Een deel van de leiding ligt langs de Haarmanweg, maar ter hoogte van de parallel gelegen Gen tiaanstraat maakt hij een knik richting woningen. Die knik komt er op last van de gemeente, die op die manier de bomen in het bosje wil sparen. Dus komt de leiding pal langs de straat te lig gen, in een groenstrook. De bewoners zijn daar niet over te spreken. „We zijn ten eerste helemaal niet ingelicht," zegt mevrouw E. Riemens uit de Gen-, tiaanstraat.„Bovendien moet er toch groen verdwijnen." Bewoner P. Heijnen is bang voor de risico's van een leiding pal voor de deur, ingeval van mogelijke lekkages. Zowel Heijnen als Riemens snapt niet waarom de leiding niet door het bosje tegenover hun wonin gen wordt aangelegd. „Daar ligt tien meter verderop een .voetpad. Waarom kan de leiding daar niet onder Delta Nutsbedrijven begrijpt niet waar de bewoners zich druk over maken. Volgens districtschef D. Boonman lopen dit soort trans portleidingen kriskras door Ter neuzen. „Officieel moeten we een afstand van twee meter buiten de bebouwing aanhouden/Maar in de Gentiaanstraat houden we zelfs vier meter aan. De leiding wordt volgens Boon man niet in het bosje aangelegd, omdat er dan te veel bomen ge rooid moeten worden. „In eerste instantie zouden we de leiding onder de Gentiaanstraat leggen. Maar ik vind dat we de bewoners tegemoet komen door de leiding vlak langs de straat aan te leggen. Dan hoeven er ook nauwelijks bomen weg." Van onze verslaggever Terneuzen - „Op elke brommer word ik aangehouden," klaagde P. L. uit Sas van Gent "gisteren op de rechtbank in Terneuzen. „Logisch," reageerde politierechter Rammeloo, „er klopt niets van die brommers, er zitten gestolen onderdelen op en ze zijn niet verzekerd." Dat wist L. natuurlijk ook wel, maar onder het mom van 'het Van onze verslaggever Goes - Als er één volk be faamd is om zijn tunnelbouw dan zijn het de Zwitsers wel. En de Zwitsers gaan ook hel pen bij het boren van de tol-- tunnel onder de Westerschel de. De aannemer van die klus, de Kombinatie Middelplaat Westerschelde, heeft het Zwitserse bedrijf Ceresóla Tunnelbautechnik uit Mag- den ingehuurd. Dat bedrijf gaat een zogenaamde 'make er buy-studie' uitvoeren ter voorbereiding van de fabrica ge van de tunnelringen. En sinds kort is de toekomsti ge tunnel ook digitaal. Het se cretariaat van de tunnel- Meuwsbrief zit op Internet. Het is te bereiken op het e- mailadres K.debes- 'e@dzl, rws.minvenw.nl. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heet Europa errit e jonge axel Oran|è*traat S - Telefoon 01 f5 - 562710 zijn mijn spullen', had hij in au gustus en in oktober van vorig jaar tot twee keer toe geprobeerd zijn brommers terug te halen van een binnenplaats van het politie bureau. Hij vernielde daarbij het hek werk. Daarnaast stond hij te recht voor 'wederspannigheid'. Bij een aanhouding in juli 1995, weer in verband met een onver zekerde brommer, had hij een vrouwelijke politieagent be dreigd met de woorden: Ik weet je wel te vinden, hoer. Als je geen dienst hebt, krijg ik je wel. Dat laatste ontkende hij giste ren. Hij zou alleen 'hoer' gezegd hebben. Overigens was het daar mee nog niet gedaan, want hij stond ook nog eens terecht voor mishandeling van een.Westdorp- se jongen in juni 1995.. Officier van justitie Valente nam dit hoog op. „Alle feiten zijn ernstig, maar dat laatste heeft zelfs een crimi neel trekje," vond hij. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken, te ver vangen door een werkstraf van veertig uur. Rammeloo ging bo ven die eis uit en legde ook nog eens twee weken voorwaardelijk op, als stok achter de deur. Van onze verslaggever Terneuzen - In Cleveland- Ohio is het acht uur in.de och tend, Een zaal vol operatie assistentes krijgt college van dr. A. Steffee. Ettelijke dui zenden kilometers oostwaarts zit orthopedisch chirurg A. Corbey in een kamer van het Terneuzense ziekenhuis De Honte. Beide artsen buigen zich over eén en dezelfde 'ca se'; de rugwervels van een 48- jarige Zèeuws-Vlaamse. De Honte had gistermiddag een primeur voor de streek. Via com puter en telefoon konden Corbey en zijn Amerikaanse collega ge lijktijdig de mogelijkheden van behandeling doorspreken. Rönt genfoto's waren van te voren overgeseind. Beiden hadden de beschikking over een tekenpen, waarmee ze 'aantekeningen' op de foto's maakten, die onmiddel lijk ook aan de andere kant van de computer op het beeldscherm verschennn. Wervels Corbey heeft eerder met Steffee samengewerkt. „Hij heeft in de jaren tachtig een.methode ont wikkeld om de stabiliteit van rugwervels te herstelle'n. Dat gaat met platen en schroeven, die de wervels bij elkaar houden," aldus Corbey. „Steffee heeft in 1985 op uitnodiging van mij en een paar collega's, drie gastope- raties in Nederland verricht. Waaronder een in het toenmalige ziekenhuis in Sluiskil." Sindsdien heeft Corbey de Stef- fee-methode regelmatig uitge voerd. Gisteren zocht hij voor een second opinion per computer contact met de Amerikaan. Cor bey heeft namelijk een patiënte wier ruggewervels ernstig ver schoven zijn. Probleem is dat ze aan ernstige kalkarmoede van de botten lijdt. „Dat is gekomen omdat ze we gens longproblemen veel medicij nen moest slikken. Haar botten zijn broos. Daar kun je geen schroeven indraaien. Ik wil graag weten wat Steffee in dit speciale geval zou doen." Cement Het gedigitaliseerde 'consult' duurt ruim een halfuur. Steffee adviseert Corbey een nieuw soort cement te gebruiken, dat in het bot van de patiënte gespoten moet-worden. Op die manier blij ven de benodigde schroeven wél zitten. Corbey reageert na afloop opgetogen over het vrij nieuwe systeem, op de markt gebracht door Acromed uit Rotterdam. „Al pratende stuit je op nieuwe mo gelijkheden. Vooral omdat je al les meteen kunt visualiseren. Dit is hét communicatiemiddel van de toekomst." Zijn patiënte wordt binnen twee maanden geopereerd. Wellicht krijgt Corbey dan steun van zijn Door Ronald Verstraten JAN VISSER verzamelt fluitjes. 1689 stuks heeft hij er al. Het oudste dateert van rond-1500, afkomstig van de Maya's. „Verzamelen is een kwestie van luxe, want het betekent dat je tijd en geld hebt om nutteloze dingen bijeen te sprokkelen," zegt hij. Hoe is het zover gekomen met Jan? Hij doet zijn verhaal voor het Euro Collectors Festival in Gent: „Na vele tochten op ver- zamelbeurzen en exposities, dacht ik: 'ik wil ook iets leuks verzamelen' en langzaam maar zeker ben ik aan de fluit blijven hangen." En nu verzamelt hij al les van goud, zilver, tin, porse lein of bakeliet,, zolang 'de luchtstroom maar wordt ge splitst'. Maakt Jan daarmee kans te worden uitgeroepen tot de Eu ropese Verzamelaar van van het Jaar?. Moeilijk te zeggen, want de concurrentie is groot. De Bilthovenaar heeft af te rekenen met Marcel Bosch uit Veghel die 311 kaart- en kwartetspelen mee naar Gent brengt. Of met Jeanne Menten uit Zichem, goed voor 21.000 suikerklontjes en 75.000 -zakjes. En als dat nog niet genoeg mocht zijn: ze heeft ook nog kilopakken kristalsui ker uit 25 landen. Frankrijk stuurt Michel Hou- che: 'Een verwonderlijke gek-, niet gevaarlijk die soms dicht tegen het geluk aanzit', Dat heeft hij allemaal'te danken aan zijn verzameling Coca Cola fles sen. Een kleine tweeduizend in getal, die zijn voorkeur kregen boven locomotieven ('te groot') schilderijen ('te duur'), camem- bertdoosjes ('te gewoon') en strijkijzers ('te zwaar'). Hij krijgt concurrentie van Antwer penaar Johan van Mierlo die niet alleen flessen, maar ook blikjes, glazen, speldjes, ópéners en tijdschriftreclames van Coca Cola spaart. Meer dan zesdui zend items, waarvoor hij half Europa en Amerika afreisde. De meeste deelnemers komen uit België en Nederland. Schel penverzamelingen, accordeon beeldjes, alles wat met het Rode Kruis.te maken heeft. Zestigdui zend aanstekers van iemand uit Beringen, dre zegt: „Ik verza melde alles wat met paarden te maken heeft zo kwam ik in de aanstekerswereld terecht." En een andere Belg die kans maakt in het Guinnes Book of Records terecht te komen, om dat hij ze verzamelt en er nu 193 heeft. Meer dan vijfhonderd stands uit tien verschillende landen zijn op de Mega Verzamelbeurs, zoals Flanders Expo het Collectors Festival aanduidt, aanwezig. Je kunt het zo gek niet bedenken öf het is er. Van medische instru menten tot Disney-voorwerpen, antiek textiel en dobbelstenen. Uit diverse landen komen uitge vers van verzamelmagazines. En er loopt vast wel iemand rond die ook deze verzamelt... De beurs is morgen en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER 1996 het onderzoeksbureau KPMG, dat in de gezondheidszorg een naam heeft hoog te houden. „Deze constateringen zijn naar mijn mening KPMG onwaardig. Het is toch niet het eerste het beste onderzoeks bureau," schrijft Dijkwel aan de minister. De Tweede-Kamerfractie van de PvdA heeft donderdag minister Borst haar oor deel gevraagd over 'dit rapport en het daaruit voortvloeiende advies. Kamerle den Oudkerk en Middel willen weten of zij al dan niet vindt dat de kwaliteit van de zorg in West-Zeeuws-Vlaanderen in gevaar komt als. de 24-uurs klinische zorg in het Antonius-ziekenhuis wordt geslo ten. „Zo nee, waarom niet Zo ja, bent u be reid maatregelen te nemen om deze slui ting te voorkomen wil de PvdA weten. ZIE OOK ZEELAND C3: Oud-gedeputeerde hekelt medische specia listen Van onze verslaggever Middelburg - De naam van de toekomstige toltunnel, daar is niets meer aan te doen, staat vast. Als troost mag het pro vinciebestuur best een naam geven aan het toekomstig voetveer tussen Breskens en Vlissingen: de Hontepont zou een aardige naam zijn. Dat meldt Rijkswaterstaat in de nieuwe nieuwsbrief van de toltunnel. Het Rijk wrijft hier mee nog wat zout in de wonde van het provinciebestuur. Daar leeft het idee dat de tunnel Zeelandtunnel moet gaan he ten in plaats van Westerschel- detunnel zoals het Rijk wil en waar al logo's van zijn ge maakt. In de nieuwsbrief is een 'cur siefje' opgenomen waarin het Rijk spottend opmerkt dat sinds hoofdstuk 2 van Genesis het mensdom bezig is met na men geven aan vanalles. Een stukje uit dat cursiefje; 'Zo is de WOV omgedoopt tot Wes- terscheldeltunnel, daar is over nagedacht en .daartoe is beslo ten door onze minister.' Over de naam Hontepont, de Honte is de oude naam van de Westerschelde, zalhet Rijk geen bezwaar maken, ze advi seert het zelfs, aldus de nieuwsbrief. Van onze verslaggever Terneuzen - „Ik ga toch niet mijn moeder mishandelen? Waar slaat dat op?" vroeg M. I. uit Terneuzen gisteren aan politie rechter Rammeloo. „Waar dat op slaat? Nou, op uw moeder denk ik," antwoordde deze. Orthopedisch chirurg A. Corbey krijgt instructies van mevrouw M. Groen foto camile schelstraete Amerikaanse voorbeeld. Want Steffee kondigt aan het einde van het overleg aan dat hij half ja nuari naar Europa komt en dan ook een bezoek aan Terneuzen zal brengen. De vrouw had in april aangifte gedaan, nadat de politie op het huiselijk gekrakeel was afgeko men. I. had haar armen op haar rug gedraaid, gestompt en ge schopt. Maar volgens hem was er niets bijzonders gebeurd. „Een woordenwisseling. Ik probeerde haar af te weren. Ze krijgt ge woon snel blauwe plekken," was zijn verklaring. Glurend vanonder zijn baseball- petje, daarbij voortdurend een sleutelhanger manipulerend, luisterde hij naar de verklaring die Rammeloo voorlas. In april had I. namelijk gezegd dat hij zijn moeder wel kon 'killen', om dat ze hem in het Turks junkie had genoemd. Hij kneep haar keel dicht, besefte dat dit te ver ging en vervolgens ontstond er een worsteling. Van onze verslaggever Goes - Het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden wil de subsi die aan het consulentschap Na tuur- en' Milieueduactie Zeeland schrappen. De consulent van het centrum, Marten Wiersma, protesteert daar tegen per brief. Zeker een overheid als een waterschap moet onderricht en voorlichting over natuur en - milieu hoog in het vaandel hebben staan, meent 'Wiersma. Hij vindt dat in het nieuwe beleid van het water schap veel te weinig aandacht aan deze kwestie wordt besteed. En het waterschap betuttelt te veel. 'Uw nota,' schrijft hij over een beleidsstuk, 'ademt ten op zichte van de natuur- en milieu- educatieve organisaties een geest van patronage, terwijl partner schap gewenst is.' Van onze verslaggever Terneuzen - De 16-jarige An- niek de Ruyter, havo 5-leer linge van het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen, vertrekt op 18 december naar Mauritanië in Afrika. Samen met negentien leeftijdgenoten helpt ze daar bij het bouwen van een jeugdclubhuis in de stad Nouakchott. Het Terneuzense college is een van de twintig Nedérlandse scho len die deelnemen aan het project dat jongeren bewust moet maken van de problematiek van rijk en arm. De 16-jarige Anniek helpt met de negentien andere leerlin gen bij het bouwen van een club huis. Veel West-Afrikaanse no maden zijn in verband met de he- vige droogte de afgelopen jaren naar Nouakchott vertrokken. Probleem is dat in bepaalde wij ken nog geen sociale structuur is. Bedoeling van het project is ook dat de leerlingen na terugkomst kond doen van hun ervaringen in Mauritanië. Zo zullen de deelne mende scholen in maart onder meer een geldinzamelingsactie houden. Anniek blijft tot 2 januari in Mauritanië. Daar wist hij gisteren allemaal niets van. De relatiemet zijn moeder was volgens hem goed en als bewijs voerde hij aan, dat de vrouw pasnog een auto voor hem had gekocht. Daar wist Rammeloo ook van, want hij las opnieuw een verklaring op, nu van de vrouw: „Hij wil steeds dat ik een auto voor hem koop. De eerste heeft hij verkocht, de tweede in elkaar gereden. Nu wil hij er weer een en als hij zijn zin niet krijgt, slaat hij de boel in el kaar.". Zondèr werk, 'op zoek naar het leven', zei I. desgevraagd te le ven'van zijn inkomsten. Waar die dan vandaan kwamen, bleef eerst onduidelijk. „Gewoon, ver dienen. Je kop gebruiken," bral de hij. De aap kwam uit de - mouw, toen hij vertelde dat er net een borgsom van veertigdui zend gulden voor hem was be taald. Door wie wilde hij niet zeggen, maar wel dat hij een half jaar in Spanje vast had gezeten voor het smokkelen van 31 kilo hasj. Officier van justitie Valente sprak van 'een ernstig feit', te meer omdat de vrouw vaker was mishandeld. Een geldboete had volgens hem geen zin. „Ik vrees dat die dan van de hasj komt, of van zijn moeder." Om die reden stelde hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week voor. Rammeloo nam deze over, maar realiseerde zich dat het in feite 'niets' was, als je de straf afzette tegenover J.'s half jaar cel in Spanje. Van onze verslaggever Hulst - Zeeuws-Vlaande ren krijgt een eigen kwali teitskeurmerk voor de verblij f saccommodaties in de regio. Het Toeris tisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen is bezig een dergelijke uniforme kwa liteitsbeoordeling in de steigers te zetten. Het project wordt met' der tigduizend gulden financieel ondersteund door het Regio naal - Ontwikkelingsplan Zeeuws-Vlaanderen (ROP). Voorzitter G. van Zwieten van de stuurgroep-ROP zei gisteren tijdens een bijeen komst in Hulst dat het nog niet helemaal zeker is of het volledige bedrag er komt. Het gaat namelijk om de al lerlaatste guldens uit de ROP-pot. Daarnaast moeten ook de betrokken onderne mers zelf ook nog flinke duit iri het zakje doen. Op dit moment,-schetste Van Zwieten, zijn er in Zeeuws- Vlaanderen maar heel weinig accommodaties met een kwaliteitskeurmerk, bijvoor- beel een ANWB-kwalifica- tie. „Dat is een handicap voor de streek," meende Van Zwieten. „Nu komt er een eenduidige Massificatie voor verblijfsaccommdaties in Zeeuws-Vlaanderen. Daar mee kan iedereen in deze re gio de toerist een zekere waarborg bieden voor de kwaliteit die hij mag ver wachten. Het is weer een extra troef om tevreden toe risten te krijgen." I

de Stem | 1996 | | pagina 43