Vluchtelingenwerk luidt noodklok Profiteer mee...! Dh ...in de wereld van Privé Advocaten Hakkelaar vinden geheim dossier 'Geef Aziatische olifant de ruimte' Ook interim-directeur Klokkenberg weg I ierelUd Jeugdige asielzoekers verdwijnen nog steeds /^oKORTlNGIfJ wtLLFluf Gaat GULLIT AicvIkincD AJAXCm ALEXANDER roHHon? redden? Bokspieten en roofsinten houden huis op pakjesavond Avonturiers willen naar Noordpool ^JEAN-CLAUDE ft VANDAMME ■-%* maakt prinses ■m STEPHANIE A2 I DE STEM BINNENLAND A3 Vereniging wil 'generaal pardon' voor tienduizend 'krepeergevallen' in opvangcentra Kabinet op de bres voor vrouw in politiek 1 A weer gelukkig EMILY foect 1BER 1996 111 ZATERDAG7 DECEMBER 1996 tannië en Ierland: i in het noorden van in Schotland be- pn toe regen en zater- "vind. In Engeland en j rustig, op veel plaat- pn in de loop van de jaringen. Middagtem- i-ond 8. graden. Zondag en Schotland hoger. Luxemburg: Rustig lop veel plaatsen mist. van de dag enkele op- Droog. Middagtem- Irond 5 graden, en Midden-Frankrijk: plden en droog. In de ochtend plaatselijk Jdag ook geregeld zon. jemperatuur rond 7 gra- in het midden en bg maar 4 graden. ■mkrijk: Veel bewol- van tijd tot tijd buiige oven 1500 meter ook I Vooral langs de kust jdiddellandse Zee plaat- neerslag en kans op iLangs de zuidkust veel riddagtempertuur van 7 pij Lyon tot 13 plaatse- de kust. Half tot zwaar be- vooral zaterdag buien, met onweer. Middag- fctuur aan de kust rond n. Veel bewolking en nogelijk met onweer, in Igen sneeuw. Maxima meeste kusten rond 13 in het binnenland rond n, zondag wat hoger, kche Eilanden: Enkele jof onweersbuien. Op de anden ook zon. Middag latuur ongeveer 20 gra- Vooral aan de Adriati- ant flink wat zon. Elders bewolking en flinke re- onweersbuien. Aan de ^nk van de Apennijnen en j ook in de west-Italiaan- jfen nu en dan regen en bo- 11500 meter sneeuw. Mid- nperatuur rond 15 gra- i de Povlakte slechts 7 en tlië en in het uiterste zui- igeveer 19 graden, enland en Kreta: Flinke fen met zon en vrijwel droog. Middagtempera- ^an 12 graden in het noor- ot 17 in het zuiden en op Pand: In de nacht en och- _p veel plaatsen mist. In de van de dag geregeld zon. g. Middagtemperatuur uit- pend van enkele graden .1 het vriespunt in het doosten tot 7 in het midden liden. seriand: Bewolkt en aan de rant van de Alpen kans op regen of, boven 1500 meter, uw. In he't noorden gere- zon en op de Zwitserse vlakte kans op mist. Maxi- in de dalen tussen 4 en tenrijk: Rustig weer met ge lid zon, maar vooral in Tirol jforalberg meer bewolking, og. In de nacht en ochtend 'eel plaatsen mist. Middag- peratuur enkele graden bo- het vriespunt. ir z* gram: -waard-zwaard -turen-urgent -trein-intern -kleed-deksel -trema-warmte -enter-entree -risee-soiree -trots-troost -keren-erkend ■-romer-rumoer ZUIDWESTER Van onze verslaggever Nijmegen - Voor tienduizend asielzoekers die al langer dan anderhalf jaar op een ver- blijfsbeslissing wachten, is de situatie volstrekt onhoudbaar geworden. Ze moeten zo snel mogelijk uit de opvangcentra worden gehaald en op huma nitaire gronden een verblijfs vergunning krijgen. De Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland, gesteund door gemeenten, provincies en een groot aantal hulpverlenende en maatschappelijke organisaties, zal deze eis maandag bij de Tweede Kamer neerleggen. Vol gens de gezamenlijke hulpverle ners vormen deze tienduizend asielzoekers 'een risicogroep waarvoor de absolute humani taire ondergrens is bereikt'. In de afgelopen weken heeft Vluchtelingenwerk in samen spraak met artsen, Riagg's (gees telijke hulpverlening), het Rode Kruis, maatschappelijk werkers, Amnesty en GGD's de actuele stand van zaken in ongeveer zestig asielzoekerscentra opgemaakt. Van de 27.000 vluchtelingen die daar verblijven zijn tienduizend er op dit moment zeer slecht aan toe omdat ze al veel te lang van de samenleving geïsoleerd zijn. Enkele honderden zitten al drie of zelfs vier jaar in een opvangcen tra. Nood „De geestelijke nood onder deze mensen is nog nooit zo hoog geweest. Het aantal zelfmoordpo gingen neemt schrikbarend toe, relaties lopen stuk en er is op grote schaal sprake van onbeperkt medicijngebruik. De druk op de Riagg's en de artsen is op sommige plaatsen enorm. De situatie is absoluut inhumaan," meldt F. Biesma van Vluchtelingenwerk, die zich baseert op meldingen en rapportages van hulpverleners die dagelijks in en om de centra werk zaam zijn. De noodsituatie die nu is ontstaan is het directe gevolg van de gewij zigde opvang waarvoor begin dit jaar gekozen is en waarbij asiel zoekers alleen nog maar in cen trale opvangcentra, grotendeels afgezonderd van de samenleving, kunnen wachten totdat ze uitge procedeerd zijn. Uit een onder zoek blijkt nu dat de meeste men sen niet zijn opgewassen tegen deze langdurige uitsluiting van het normale leven. „Met deze aan pak maken we deze mensen kapot," meent Vluchtelingen werk. Extra handicap daarbij is, zegt de vereniging, dat het asielzoekers probleem in Nederland nu ook vrijwel onzichtbaar is geworden. „Alleen hulpverleners zijn op de hoogte van de mensonterende situaties die zich voordoen. De gewone Nederlanders zien de asielzoekers niet meer en horen er ook nog maar weinig over." Opvangprobleem Gezien de noodsituatie die nu is ontstaan, is de discussie over de veel te lange asielprocedure voor Vluchtelingenwerk nu een gepas seerd station. Biesma: „We zijn in overleg met gemeenten en provin cies nu tot de conclusie gekomen dat een versnelde toelatingsproce dure of de door staatssecretaris Schmitz aangekondigde inhaal slag niet meer aan de orde zijn. Wat ons betreft praten we maan dag met de Tweede Kamer alleen nog maar over een opvangpro bleem, los van welke procedure dan ook. Onze inzet is om de kre- peergevallen met een generaal pardon zo snel mogelijk uit de centrale opvang te halen bij de gemeenten te krijgen." In het afgelopen jaar hebben de gemeenten maandelijks enkele honderden toegelaten asielzoe kers gehuisvest. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is de huisvesting van tien duizend asielzoekers op korte ter mijn niet haalbaar. „We hebben er altijd voor gewaarschuwd dat we niet te snel te veel mensen onder dak kunnen helpen. Voor tiendui zend mensen hebben de gemeen ten minstens een half jaar nodig", zegt VNG-medewerker Schorel. Probleemgroep Vluchtelingenwerk zal maandag vertegenwoordigers uit de Tweede Kamer met name voorhouden dat asielzoekers, die zó lang zijn bui tengesloten, een potentiële pro bleemgroep vormen. Biesma: „Als ze straks een verblijfstatus heb ben en in de Nederlandse samen leving terecht komen, zullen ze zich moeilijk aanpassen. Hoe lan ger je wacht, des te groter wordt dat probleem. Van integreren kan dan geen sprake meer zijn. Er zijn hier dus ook financiële en maat schappelijke belangen aan de orde. Het zal de Nederlandse samenleving nu al veel meer geld en energie kosten om deze mensen weer in haar midden op te nemen." Vluchtelingenwerk heeft, ter illu stratie van de actuele situatie, inmiddels honderdvijftig dossiers van humanitaire noodgevallen aangelegd die maandag aan de Tweede Kamer zullen worden gepresenteerd. Biesma: „We pra ten maandag over een toestand die zich in Nederland nog nooit heeft voorgedaan. Asielprocedu res en opvang zijn natuurlijk altijd een probleem geweest, maar in dit geval zullen we de kamerle den met een aanklacht confronte ren en bovendien de zekerheid kunnen geven dat voor onze oplossing inmiddels een breed maatschappelijk draagvlak is ont staan." I VERVOLG VAN VOORPAGINA De advocaten van Johan V., Koos R. en Bertus K. zetten gisteren zwaar in. De aanzet gaf Johan V. zelf. Die heeft tijdens het hele proces zijn mond nauwelijks opengedaan en de verdediging geheel aan zijn advocaten, vader en zoon Moszkowicz, overgela ten. Nu sprak de Hakkelaar en bleek waar hij zijn bijnaam aan dankt. Stotterend, haperend, met een beschuldigende vinger wij zend, zei hij dat officier van justi tie mr. M. Witteveen donderdag kroongetuige Karman bij diens verhoor beïnvloed zou hebben. Zo zou Witteveen met twee vin gers tegen zijn gezicht aangege ven hebben dat Karman een bedrag van tweehonderdduizend gulden moest noemen. De officie ren deden de beschuldiging glim lachend af, de rechtbank nam het voor kennisgeving aan. Op verzoek van de verdediging moest de Haarlemse opsporings ambtenaar Roosen van de FIOD getuigen. Deze was nauw betrok ken geweest bij het fiscale Koli- bri-onderzoek naar de hasjbende. Dat onderzoek begon bij de Femis-bank in Baarle-Hertog, waar 'de Firma' van de Hakke laar en de zijnen beschikte over anonieme nummerrekeningen, waar bij elkaar vele tientallen miljoenen op stonden. Kluis Bij dat verhoor stuitten de advo caten op een getuigeverklaring die niet aan het dossier was toe gevoegd. Terwijl alle andere ver klaringen van het door de FIOD verhoorde bendelid wel doorge geven waren, was een verklaring in de kluis van het OM gebleven. Bovendien had officier van justi tie mr. F, Teeven ruim een kwar tier onder vier ogen gesproken met de 'boekhouder' van de bende. Het kabinet wil in de periode tot 2002 meer vrou wen in de politiek en in het open baar bestuur. Na de eerstko mende verkiezingen moeten de Tweede Kamer, Provinciale Sta ten en het Europees Parlement 'oor 35 procent uit vrouwen bestaan. Na elke verkiezing moet dat percentage met vijf omhoog totdat er een evenredige verhou- mng is, stelt het ministerie van Binnenlandse Zaken, be Tweede Kamer, Provinciale Staten en het Europarlement bestaan momenteel voor respec tievelijk 33,3, 30,7 en 32,2 pro- cent uit vrouwen. Voor alle drie was de doelstelling voor 1995 30 procent. De Eerste Kamer bestaat voor bijna 23 procent uit Wouwen, terwijl het streven 30 Procent was. Dit laatste percen tage moet nu worden gehaald na eerstkomende verkiezingen, aarna geldt ook hier steeds een verhoging van 5 procent. 'J de andere overheden is er ook I jen verdeeld beeld. Gemeentera- ml scoorden relatief ongunstig ®et 21,8 procent, terwijl 30 pro- ent het streven was. Nederland e al wel honderd vrouwelijke I ,Urgeffleester, ruim boven de belstelling van 81 vrouwen. Ondanks zijn getuigenis en zijn grote betrokkenheid bij de activi teiten van de hasjbende was de man na drie of vier dagen weer vrijgelaten, zonder dat justitie verdere actie tegen hem onder nam. Zijn verklaringen waren sterk belastend voor Johan V. en de andere bendeleiders. Alwéér een kroongetuige, opnieuw een geheime deal met een crimineel, vermoeden de advocaten. Het betreft verklaringen van de 51-jarige Amsterdamse ex-sport schoolhouder en 'commissionair in onroerend goed' J.P. Deze had vanaf maart 1990 de boekhou ding voor de bende gedaan, wit waspraktijken verricht en grote vermogens beheerd voor 'de Firma' in Canada, de VS en Japan. Dankzij een aantal succesvolle hasjtransporten naar Canada beheerde hij in een appartement van de bende daar gemiddeld bedragen van vier tot zes miljoen dollar. Hij was woedend op V; en de zijnen: die had hem een belo ning van een miljoen gulden beloofd en hem afgescheept met een ton. „Ze hebben bedacht tien miljoen dollar over mijn rug te stelen. Ze noemden mij hun vriend. Mooie vrienden zijn het. Ze hebben met mijn eer en leven gespeeld," had hij verklaard. De man vreest nu, met zijn gezin, voor wraakneming door de bende. Bovendien zou justitie in Nederland en in de VS nog steeds overwegen hem te vervolgen of op te roepen als getuige. De advo caten, beducht op het 'links en rechts deals sluiten met crimine len', eisten volledige openheid. Zak juwelen Daarmee maakten zij zelf een doos van Pandora open. In de geheime verklaring stond dat Johan V. - via zijn advocaten - J.P. opdracht zou hebben gege ven de flatwoning 'af te stoffen' waar V. met zijn vrouw José in december 1995, kort voor zijn arrestatie, enige tijd hadden doorgebracht. Op aanwijzing van V. vond de 'boekhouder' een zak juwelen op de verstopplek boven de afvoerpijp in het stookhok. Samen met de rest van de spullen had hij alles afgegeven op een woonwagenkamp bij Badhoeve dorp. Daarna had hij een werk ster de flat schoon laten maken. Johan V. had hem tienduizend gulden voor de huur betaald. Mr. Moszkowicz ontkende het verhaal over zijn betrokkenheid bij wegmaken van bewijs ten stelligste. Hij wil nu ook P. zelf als getuige horen. In april was, via een persrechter, al 'CID- informatie' naar buiten gekomen dat hij 'alleen nog als verdediger voor V. zou optreden omdat hij door hem bedreigd zou zijn'. Ook dat verhaal verwierp hij als onwaar, 'idioterie'. De advocaten willen ook officier van justitie Teeven horen als getuige. Maandag gaat het proces verder. Dan maakt de rechtbank bekend of Teeven als getuige moet optreden in zijn strafzaak. Dan wordt ook oud-recherche- chef F. van der Putten gehoord over mogelijke geheime onder- zoektrajecten tegen de bende van de Hakkelaar. De rechtbank moet nog beslissen of dat verhoor achter gesloten deuren zal plaatsvinden. (advertentie) 22.19 uur Nederland 1 Sj—- j 'ssba '|3za uba doj 'uimp 'pueJP®6^ Het Wereldnatuurfonds begon gisteren in Den Haag met een actie getiteld 'Geef de Aziatische Olifant de Ruimte'. De actievoerders vestigen de aandacht op de dramatische terugloop van het aantal olifanten in Azië. Het doel van de actie is de dieren die nog over zijn meer ruimte te geven, zodat hun kans op overleven stijgt. foto anp Door Henk Schol Breda - In het kielzog van medisch advi seur prof. dr. A.J. Dunning heeft gisteren ook fungerend directeur drs. L. Marken- steyn van het thoraxcentrum van De Klokkenberg zijn biezen gepakt. Daar mee zit het centrum voor hart- en longchirurgie zonder dagelijkse leiding. Markensteyn, afkomstig van adviesbu reau Berenschot, vindt dat zijn aanwe zigheid in het ziekenhuis overbodig is geworden. Markensteyn zegt te vertrekken omdat de raad van toezicht begin november aan hem en Dun ning toebedeelde taken rond de overgang van het thoraxcentrum naar het Ignatius Zieken huis heeft overgedragen aan algemeen direc teur dr. G. Tanke en de commissie Sanering Ziekenhuisvoorzieningen. Bovendien, zo schrijft hij voorzitter drs. M. van den Dungen van de raad van toezicht: „In de afgelopen periode hebt u, zonder enige vorm van overleg, met enige regelmaat operationele manage- mentbeslissingen, die ik als directeur van het thoraxcentrum nam, geblokkeerd en de uit voering daarvan teruggedraaid. Daarmee hebt u plaatsgenomen op de stoel van de directeur van het thoraxcentrum." Markensteyn concludeert dat zijn beide hoofdtaken, overgang van de hartkliniek naar het Ignatius begeleiden en de dagelijkse lei ding van de kliniek, 'thans door anderen wor den vervuld'. Zijn aanwezigheid is, zo zegt hij, derhalve overbodig. „Ik ben er niet om punaises te poetsen," zegt Markensteyn in een toelichting op zijn ontslag. Voor de vertrekkende interim-directeur van het thoraxcentrum was de mededeling van de raad van toezicht dat een gepland gesprek tus sen de raad en het duo Dunning-Markensteyn om over de gang van zaken te overleggen niet door hoefde te gaan, de druppel. Een nieuwe poging tot overleg heeft hij niet gedaan. „Ik ben van harte bereid om dingen te doen die moeten gebeuren, maar niet onder dit gesternte. Er moet een helder mandaat liggen en niet eentje, waaraan binnen een week weer wordt gemorreld." Professor Dunning kondigde een dag eerder aan zijn baan, waarin hij feitelijk medisch directeur van het thoraxcentrum was, eraan te geven. De hoogleraar liet in zijn brief geen spaan heel van het beleid van de raad van toe zicht dat hij omschrijft als 'schadelijk voor de instelling, de medewerkers en niet in de laatste plaats de patiëntenzorg'. „Er is sprake van een zorgelijke situatie," zegt desgevraagd inspecteur voor de volksgezond heid in Noord-Brabant Van Westerouen van Meeteren. Hij zegt het 'volstrekt' met de ana lyse van Dunning eens te zijn. „Dunning kriti seert het zig-zagbeleid van de Klokkenberglei- ding. Onder die omstandigheden kan hij niet werken." Volgens de inspecteur, die zegt uit gebreid met de raad van toezicht te hebben gesproken, is een oplossing voor de ontstane yyiyi A J - Morgen in Kruispunt Den Haag (anp) - Bokspieten en roofsinten hebben het bla zoen van de Goedheiligman donderdag en gisteren danig bezoedeld. De politiekorpsen tekenden twee vechtpartijen en een diefstal op waarin de sint en zijn knecht een hoof drol vervulden als dader of als slachtoffer. In het anders zo vredige Oost- voorne bleek een handjevol kruidnoten donderdagavond voor een automobilist voldoende om volslagen op tilt te slaan. Een 11-jarig Pietje dacht goed te doen door het snoepgoed op straat rond te strooien. Toen enkele noten tegen het vervoermiddel van de man kwamen, stapte deze uit en sloeg hij de jongen enkele malen. Daarna reed hij weer ver der. In Nijmegen bleek een Sinter klaas zijn missie volledig ver keerd te hebben begrepen. Een 53-jarige vrouw had via een tus senpersoon een sint ingehuurd. Toen zij een telefoontje kreeg van iemand die zich voorstelde als sinterklaas, vertelde ze hem dat twee zakken met cadeautjes klaarstonden in de kelder. De Goedheiligman kwam inderdaad, brak de deur van de kelderbox open en verdween met de presen tjes. In Almelo zal een 21-jarige vrouw in het vervolg heel anders tegen het vrijgevige duo aankij ken. Op de Bornebrocksestraat werd zij op haar fiets aangehou den door twee zwarte Pieten. Zonder aanleiding sloegen de twee met een hard voorwerp in op de totaal overrompelde vrouw die daaraan zwellingen en schaafwonden aan haar gezicht overhield. De Pieten zijn spoor loos. In Alkmaar werd op het NS-sta- tion een Piet door een 16-jarige jongen uit Heiloo bedreigd met een Engelse sleutel. De jongeman was ontevreden met het aantal pepemoten dat hij van Sints hulpje had gekregen. Zwarte Piet, in het dagelijks leven conducteur bij de NS, bleek niet onder de indruk. Hij greep de inhalige tiener bij de kladden en droeg hem over aan de politie. MS 15 Bestond dat dan nog, zondagsrust? Kunt u zich nog zomerse zondagen herinneren waarop u rustig buiten kon zitten zonder dat u weggeboord, weggecirkelzaagd of weggemaaid werd door uw buren? Zijn er nog rustdagen in het najaar die niet aan flarden gescheurd worden door snerpende hakselaren, ronkende hoge-drukspuiten en getimmer op wanden die toch ankerloos en dus amper geluiddoorlatend heten te zijn? Kent u ook van die winterse zondagen waiarop blijkt dat het dochtertje van de buren niet meer met poppen speelt, maar, alleen thuis, liever papa's stereo uitpro beert met housemuziek? Woonwijken in dit land bieden alleen op doordeweekse dagen rust. Zodra het weekend is, stijgt er de kakofonie van de vrije tijd uit op die pas zondag rond middernacht verstomt met dichtslaande portieren en het blaffen van uitgelaten honden. Zondagsrust zal daar nooit meer zijn. Plaatsen waar die weldaad wel bestaat, moeten beschermd worden, hoe dan ook. Desnoods met de Bijbel in de hand. Want éen roep om stilte werkt niet. MERIJN Van onze verslaggever Eindhoven - Er verdwijnen nog steeds alleenstaande minderja rige asielzoekers uit onderzoekscentrum Beatrixoord in Eind hoven. De instelling van een speciaal landelijk opsporingsteam en de vele publiciteit over prostitutie-netwerken waarin met name Afrikaanse meisjes terecht komen heeft geen kentering teweeg gebracht. vacatures in zicht. Welke die is wilde hij niet meedelen. Ondertussen wordt op het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Sport (WVS) hard gewerkt om ervoor te zorgen dat het thorax centrum met ingang van 1 januari bestuurlijk bij het Ignatiusziekenhuis kan worden onder gebracht. De faxen met adviesaanvragen lagen als het ware al op het apparaat om verzonden te worden, toen de brief van de raad van toe zicht van De Klokkenberg binnenkwam, waarin deze meldde in te stemmen met de overgang van de hartkliniek naar het Ignatius. „Bij ons is alles op haren en snaren gezet om die overgang ook op 1 januari te kunnen bewerkstelligen," aldus een woordvoerster van minister Borst van Volksgezondheid. Bestuurder en algemeen directeur van De Klokkenberg dr. G. Tanke wil, bij ontstentenis van raadsvoorzitter Van den Dungen, slechts kwijt dat het hem 'ontzettend spijt' dat Dun ning en Markensteyn de lier aan de wilgen hangen. Op de mededelingen van het duo wil hij verder niet ingaan. Ook het vertrek van de hartkliniek uit De Klokkenberg zegt Tanke te betreuren. „Ik ben wel blij dat gezamenlijke lobby ertoe heeft geleid dat deze belangrijke voorziening voor de regio behouden blijft." Dat Tanke namens het thoraxcentrum zou onderhande len over de overgang naar het Ignatius Zieken huis, is volgens hem niet aan de orde. „Ik ben al enige tijd niet langer verantwoordelijk voor het thoraxcentrum." In de maanden september, okto ber en november verdwenen elf alleenstaande minderjarige asielzoekers, onder wie zes Nigeriaanse en Liberiaanse meisjes spoorloos. Deze cijfers maakte directeur A. Groenen van Beatrixoord gisteren bekend naar aanleiding van de verdwijning van twee Srilank- aanse jongetjes van 9 en 10 jaar vorige week. In verband met die verdwijning is een 35-jarige asielzoeker uit Sri Lanka in Beatrixoord aangehouden. Criminele netwerken halen met name Nigeriaanse meisjes door middel van de asielprocedure Nederland binnen voor prosti tutie, onder meer in Antwerpen. De kinderen nemen enige dagen na hun aankomst in Beatrixoord contact op met het netwerk. Ze zouden al bij hun aankomst in ons land over de betreffende telefoonnummers beschikken. Ook zouden minderjarige asiel zoekers ingezet worden voor kinderarbeid, bijvoorbeeld in ateliers. Beatrixoord is landelijk aangewezen voor de opvang van alleenstaande minderjarige asielzoekers van 12 tot 18 jaar. De meesten van die kinderen komen het land binnen via Schiphol. Groenen constateert dat ver dwijningen van minderjarigen blijkbaar niet meer te voorko men zijn. „Een asielzoekerscen trum is geen gevangenis en je kunt het niet hermetisch afslui ten. We zullen ermee moeten leren leven dat jongeren ver dwijnen, maar ik weiger te aan vaarden dat we dan ook maar moeten aanvaarden dat kinde ren van 9 en 10 jaar zomaar ver dwijnen." Een woordvoerder van de politie in Eindhoven ontkent dat de verdwijningen gewoon door blijven gaan omdat de aanpak van dit probleem een lage prio riteit zou hebben bij het korps. Hij wijst ook op het feit dat het nu een landelijk probleem is en dat er een landelijk opererend team aan werkt. Amsterdam (anp) - Vierhonderd jaar nadat Willem Barentz op Nova Zembla het leven liet, ver trekt volgend voorjaar een groep Nederlandse avonturiers te voet en op de ski's richting de geologi sche Noordpool. Verschillende groepjes enthou siastelingen hebben al in de startblokken gestaan, maar nog nooit is het er van gekomen, zo meldt de organisatie. „Maar nu is het menens." Gezien het tijdstip van vertrek (de eerste week van maart) en de omstandigheden, heeft het team twee maanden de tijd om de tocht over 900 kilometer af te leggen. „In het begin van de tocht kun nen de temperaturen dalen tot minus 60 graden Celsius. Open stukken water, afbrokkelend ijs, bevriezingen, onderkoeling en ijsberen vormen de grootste bedreigingen," stelt de organisa tie. De geografische noordpool ligt op honderden kilometers van het vasteland op de negentigste breedtegraad. Het team dat de tocht daadwerkelijk maakt bestaat uit vijf mensen en ver trekt vanuit Cape Columbia op Ellesmere Island. De groep avonturiers vertrekt volgende week voor een stage van twee weken in noord Canada waar de uitrusting wordt getest. (advertentie) EEKM 14.DECEMBER 1996)265 Bf-s60 yr&-~rt )rKFp«^TlMK'0PEN bil* V£P 'Jg.4 t HmIim» Itilnwl «IVONUINIE Zoon PIET BAMBERGENop straat gezet ONDANKS VERBOD BEATRIX „ri huis gekocht bij arena ïyj ■$1

de Stem | 1996 | | pagina 3