it! DE STEM 4Kom niet aan mijn ie John Peek maakt zich meer zorgen om agressie rond dan op het veld CONTACT [acobs Breda Electronics JBE: Uw juiste B1 oordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie VELGEN AUTOBANDEN 'rinsenhil 7 1825 AX Breda (el. (076) 5716060 x: (076) 5716161 in West-Brabant een [jitlijnen en balanceren, ndaal en Breda lossen Üers niet aan kan. Spe- aratuur, vakkennis en hiervoor garant. Br vele autobedrijven in andelsfunctie. Middels ezorgen wij de banden ndaal en Breda zoeken IS/BEZORGERS (bewijs B) linder belangrijk, alswel friendelijkheid en secuur eiding geschiedt binnen een goed salaris, pen- fleling. am dan contact op met 5716060. deze advertentie sollici- :ies i opleiding op pld met ervaring in een nnisvan de transport ing van de Engelse taal ouden ook in moeilijke rig werken, hebt een tevige persoonlijkheid. leiding op MB0/HB0- ïreist, maar we stellen wel inicatieve vaardigheden. zijn, makkelijk met men- i kunnen luisteren, over maar ook slagvaardig Tot slot beheers je de srdigheden verwachten op MBO/HBO-niveau en atieve ervaring met name eheerstde Engelse taal jgitse taal goed. Je kunt natisch werken. MBO/HBO-niveau en se als voorman of als an picking methodes en Tilt. Tot slot kun je zeer oed met mensen omgaan. MBO/HBO-niveau en seals voorman of als ht in picking methodes en :ht. Tot slot kun je zeer (oed met mensen omgaan. stuur dan je sollicitatie- ber Logistics Breda, mager, tel. (076) 53061 19. deer en een interessant voor optimale communicatie Lchnsstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport 1 Mill IVindt u het gek dat Hans Gillhaus I in Alkmaar de laatste pannen'op I pet dak van zijn pensioengebouw I gaat leggen en niet in Breda? Ik I niet Vorige week al uitte ik hier 1 de veronderstelling dat het John I peek misschien allemaal een beet-. 1 je te veel aan het worden' is. Nou I hoef ik niet altijd mijn gelijk te I hebben, maar de voorzitter in I kwestie heeft ditmaal zelf zijn ui- I terste best gedaan om die opvat- I üng te onderschrijven, en da's, Ivoor de verandering, meegeno men. Dat hij Graham Arnold niet tegen kan houden,'daar kan hij weinig aan doen. Die speelt sowieso zijn laatste seizoen in Breda, en het zóu hem alleen maar beter uitko men als ie die retour-tickets naar Adelaide, die al lang -klaar liggen worde winterstop, om kan ruilen voor enkeltjes. Dan neemt-ie zelf in die prachtige 'Sailing City' een retourtje Tokyo, in het upper-deck van de JAL-Jumbo, betaald door de dub. En terwijl me vrouw Arnold, die toch al barst van de heimwee, met de koters lekker in de Australische zon blijft, gaat-ie zelf in Japan in een paar maanden een miljoen netto ophalen, teppe jongen -die hem tegenhoudt, maar mis schien zie ik dat wel ver keerd. Het was dus een beetje ongelukkig dat, uitgere kend op het moment dat Arnold terugkwam met een winnende wereld- goal, die Japanner met die dikke portemonnee op de tribune zat. Extra lullig was dat Peek op dat moment op zijn minst al kon .vermoeden dat-ie van Abdellaoui af was, terwijl hij niet wist of-ie daar blij mee moest zijn of niet. Die puberstreken van Yassine kan iedereen missen in Breda, maar als-ie wat sneller vol wassen geworden 'was, alleen maar had gedaan wat-ie heel goed kan en da's heel goed voet- Wen, dan was de toestand bij NAC nu al een stuk beter ge west. I Soit, Yassine gezien, Arnold mis schien, wat nou? Volgens mij is het die Japanner geweest, ook niet gek, die het afgelopen week einde onder het genot van een I warm glas saké het woord''Gill- us' (hoe zou een Japanner dat I uitspreken?) heeft laten vallen. Dus riep Peek de volgende dag al I dat NAC rand was met Gillhaus. ijl Gillhaus in hetzelfde stuk- j kie zei, als journalist bel je zo'n speler natuurlijk even, dat hij rus- tig af wilde wachten. Want hij had wel wat andere opties, maar van j een aanbieding van NAC wist-ie j niks. Dat hadden we nou niet mo- gen doen, tikte meneer Peek ons 1 een dag later pissig op de vingers, want dat telefoontje van De Stem 1 naar Japan had daar voor onrust rgd en nou zat hij met de ge bakken peren. Zo'n stomme op merking maak je alleen maar als je zelf weinig rust in je hoofd hebt, I lijkt mij, en intussen maken-wij ïelf wel uit,wie we wel en wie we niet bellen. Maar misschien houdt i u met zijn allen liever zelf hoogstpersoonlijk door de tele foon voor de gek als wij hém ook nietmeer mogen bellen. Daarmee was de gekkigheid nog «op. In het interview hiernaast wraakt Peek het taalgebruik van ™lem Rijsbergen, af en toe inder daad lekker bot, dat volgens hem Jet altijd even slim geweest is. wu vraag ik u! Heeft u de krant gisteren goed gelezen? Daar- mzegt-ie zelf dat-ie niet van plan J om nog langer, op Gillhaus te Hrjven wachten en dat het tijd wordt dat Gillhaus zijn keutel eens laat vallen. ^at is dat voor een zootje daar?, 'w Gillhaus. Ik krijg maar am- j- Yeen dag bedenktijd van een die tegen de degradatiezone fwangt. Gorter en Mukanya jen ze vier maanden geleden Ié aankopen van het jaar ge- Jöenteerd, en die zijn naar het «ede verbannen. Intussen ver- Van ze hun enige en beste «poot en de andere spits die ik Mg heb om uit de verf te ko- 9is na deze week ook pleite, dan durft dat voorz/ttertje ai na u,fjüen te zeggen dat het tijd i dat ik mijn keutel laar-val- L,fdemieter op... 1 een 9°ede raad v°or John eK- voortaan even de billen te- I tC ar' a's er weer zo'n keutel 'orszit. Da's voor iedereen be- Léon Krijnen Met 'zijn' bedrijf ISPC gaat alles goed. Gelukkig maar voor de directeur, want voetbalbestuurder John Peek heeft op dit moment al zijn beschik bare vrije tijd nodig voor het zwalkende NAC, de sores van het sportkanaal van de KNVB (Sport7) en het nog altijd dreigende gevaar van het voetbal vandalisme. Door Ad Pertijs Breda - „Er zijn mensen die denken dat dit een erebaantje is. Nou, ver geet het maar. Het is een zeer tijd rovende hobby. Vanaf het moment dat het balletje dit seizoen is gaan rollen, is er weer heel wat op ons afgekomen." John Peek, 45 jaar jong en al weer bijna zeven jaar voorzitter van NAC, klaagt niet. Hij stelt slechts vast. Al had ook hij op wat anders gehoopt. Niet dat hij had gedacht lui achter over te kunnen leunen, maar van de verwachte betrekkelijke rust in het voetballeven van John Peek is de afgelopen maanden weinig terecht gekomen.' „We hadden met NAC een gigantisch jaar achter de rug. De bouw van het stadion en daar naast niet vergeten naar de spelers groep te kijken, het was 'a hell of a job'. Alles bij elkaar was het een pittige periode en als dan tegen Gremio eindelijk het stadion wordt geopend, denk je een aantal dingen te kunnen wegstrepen. Daar is dus niets van terechtgekomen. Sport7 draait niet zoals ons is voorgespie geld en ook bij de club loopt het in tern niet zoals we gehoopt hadden. Het kost allemaal weer extra ener gie." Je zou haast vergeten dat Peek er nog een baan naast heeft: het leiden van een horecagroot- handel, „Mijn pri maire job. Wat zeg ik?. John Peek voor het glas-in-lood-raam in de bestuurskamer van NAC: „Individueel hebben we allemaal goede spelers, maar voetbal is meer dan een optelsom van elf pionnen." Mijn enige job. Want het voorzitterschap van NAC is niet eens een officiële baan. Bij NAC doen de be stuursleden de club erbij, zonder er voor betaald te krijgen. Gelukkig is Ton van der Meer erbij gekomen als full-time manager. En op termijn zal de directie van NAC nog verder uitgebreid worden. Een be drijf als NAC vereist nu eenmaal professionals." Buiten het gesteggel om de televisiecénten- en rechten gaat de meeste tijd van preses Peek mo menteel op aan (uiteraard) de vormcrisis van het elftal en het nog altijd dreigende gevaar van het voetbalvandalisme. De agressie rond de velden baart hem de meeste zorgen. „Omdat het een structureel probleem is. Een vormcrisis is tijde lijk. Niet dat die vanzelf over gaat, maar met wat snijden, aanvullen en husselen binnen de groep komen we daar wel uit. Het vandalisme is een kankergezwel dat snel weggesneden moet worden." Het probleem verdient meer een bredere aan dacht dan nu het geval is, predikt Peek. Dat het tot voor kort teruggedrongen leek, noemt Peek 'valse schijn'. De rellen rond Feyenoord-Ajax en - wat dichter bij Peeks huis - NAC-Ajax deden eenieder weer opschrikken. De NAC-voorzitter uitte zijn bezorgdheid al voor Feyenoord-Ajax, voordat ook de politici er zich mee gingen bemoeien. „Ik wil nu plots niet de wijze peer uithangen. Vijf of zes jaar geleden heb ik het probleem al aangesneden. Ik ben nu dan ook ziek en boos tegelijk. Ziek van de situa tie waarin een kleine groep het plezier van an deren kan vergallen en boos om politici die vlak voor de verkiezingen maar wat onzinnige tek sten uitkramen. Wat heb ik er aan als de kosten worden verhaald, op de clubs, maar tegelijker tijd de politie binnen haar budget moet blij ven?" Gegoochel met zwartepieten vindt hij zoiets. Sleutél „Justitie heeft de sleutel van het probleem in handen. We hebben een lik-op-stuk-beleid no dig. Daarbij moet duidelijk aangegeven worden wat de straffen zijn. Net zoals in het verkeer. Wie te hard rijdt, weet welke zware boete hij kan verwachten. In de voetballerij moet hetzelf de gebeuren." „Naar aanleiding van de ongeregeldheden rond de afscheidswedstrijd in het oude stadion, kre gen we van de politie de namen door van zes vermeende NAC-supporters. Ze zaten geen van allen in ons bestand. Ga jij dan aan de poort maar eens zeggen wie het zijn." De clubcard is volgens Peek geen wapen voor de club. „Dat is niet meer dan een servicemiddel." „Dat de clubs verantwoordelijk zijn voor het geen er binnen het stadion gebeurt, daar heb ik geen problemen mee. Het punt is alleen dat wij de middelen niet hebben om de orde te handha- ven. Onze stewards en suppoosten mogen alleen preventief handelen. Ik mag ze niet laten optre den. Ik moet ook geen rechter zijn in mijn eigen stadion, maar aan de andere kant verlangen ze dat wel van me." „We zijn zo machteloos. Als je toch ziet wat voor gigantische bedragen,we uitgegeven hebben aan de veiligheid in het nieu we stadion. En dan nog zien mensen kans met stenen naar anderen te gooien." Hij is er oprecht ziek van. De houding van de politiek verergert dat gevoel alleen maar. Het probleem zit volgens Peek immers veel dieper dan het be kogelen van de Ajax-bus. De wortels van het probleem liggen volgens de voorzitter in de heden daagse maatschappij. Vandaar dat de politiek van-hem niet simpel mpt het vingertje naar de clubs moet wijzen. „Wij zijn het land van het gedoogbe leid. Deze maatschappij is lankmoe dig en verliest meer en meer respect voor overheid en politie. Toen ik jong was, was het ondenkbaar dat je een agent sloeg. Die veranderde normen weerspiegelen zich op de tribunes." „Agressie rond wedstrijden is geen voetbalprobléem, het is een maat schappelijk probleem. Zo zitten er ook gebruikers van drugs onder onze supporters. Ik heb die jongens ge- sproken. In de week kan ik met ze door de bocht, maar in het weekein de, als ze gebruikt hebben, kennen ze hun eigen vader en moeder niet meer. Ze zijn niet voor rede vatbaar. Ik weet dat ik als bestuurder aanspra kelijk ben voor hun gedrag binnen het stadion, maar wanneer justitie niet harder ingrijpt, kunnen wij niet langer de verantwoording voor dit soort gedrag en agressie op ons nemen." Peek is het 'heen en weer geschuif met zwarte pieten' beu. Ook de bedrijfstak heeft het onder werp niet hoog op.de agenda staan. „Omdat een heleboel clubs er nog geen last van hebben. Ik weet echter dat het Ajax en ADO Den Haag even hoog zit." Hij betwijfelt of de rest echt be lang hecht aan agressiebestrijding. „Er komt nu een onderzoek. 'Voetbal is onaantastbaar' hoor de ik iemand zeggen. Dat is de meest risicovolle uitspraak. Want hoelang vindt het publiek het nog leuk om naar het stadion te gaan en hoe lang vinden ouders het nog verantwoord om hun kinderen naar het voetbal te laten kijken." Brede aanpak De NAC-voorzitter pleit voor een brede aanpak, waarbij clubs, politie, justitie en overheid be trokken worden. Het hoeft geen heilloze missie te zijn. „Een stringent stadionverbod, gekop peld aan een lik-op-stuk-beleid met duidelijke sancties." Dat is volgens hem de juiste aanpak. Kom bij hem niet aan met het verhaal dat sta dionverboden iets ouderwets zijn. „Ze werden maar in hoge uitzondering opgelegd," weet Peek. Misschien omdat de groep delinquenten te o Rellen tijdens NAC-Ajax. John Peek over dergelijke uitwassen: kergezwel dat snel weggesneden moet worden. Het vandalisme is een kan- FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP ZATERAG 7 DECEMBER 1996 omvangrijk en ondoorzichtig is? „Het zijn geen tienduizenden mensen over wie we praten. Het gaat om een kleine kern, mef een groep meelo pers. Wat NAC betreft, kennen we er een aantal. Ik weet ook dat de zwaarste straf die je hen kunt opleggen, het ontnemen van hun club is. Want daarvoor doen ze het toch allemaal. 'Kom niet aan mijn cluppie' daar draait hun houding om." Ondanks de energievretende crisisbestrijding op het veld, blijft het NAC-bestuur constant be zig met de veiligheidszaak. „Met de officier van justitie, de gemeente en de politie hebben we al een gesprek gehad om tot een gezamenlijk plan van aanpak voor NAC te komen. Het is de be doeling dat het Bredase plan de tweede helft van deze competitie al in werking treedt." De sores op het veld zijn van een heel andere aard. Dat sommige spelers niet aan de verwach tingen voldaan hebben, is ook voor Peek een open deur van jewelste. „De voorzitter draagt de eindverantwoording voor de aankopen," zegt hij onomwonden. Hij spreekt van onaangename bedrijfsongevallen. Peek zegt geen excuses'te zoeken. Hij herinnert alleen aan de brede eufo rie van voor het begin van het seizoen. „Iedereen vond dat we goed hadden ingekocht." Zo goed dat de verwachtigen hooggespannen waren. „Wij hebben niet gezegd dat 'adel verplicht'. Journalisten vonden dat we met deze selectie hardop moesten durven zeggen dat we meer wil den dan meedraaien in de eredivisie. 'Stop met die onderdanigheid en ga voor Europees voet bal.' Het waren niet onze woorden." „Voetbal is en blijft voetbal. Daarin moet je rea listisch blijven. Groeien naar Europees voetbal doe je op termijn. Met spelers kan het direct wel of niet klikken. We zitten nu in een fase waarin spelers individueel ingepast moeten worden. Het is een onderdeel van het volwassen worden. Het hoort bij het groeiproces. Nu zie je de weer baarheid bij mensen. Daar moeten we -van le ren." Aan nakaarten heeft Peek geen behoefte. „Voet bal is geen logische optelsom. Eén plus.één kan ook drie zijn. Individueel hebben we allemaal goede spelers, maar voetbal is meer dan een op telsom van elf pionnen." Beleidsplan Een selectie is volgens Peek iets waar constant aan gewerkt moet worden. Ook in goede tijden. Nu het stukken minder gaat, haat de voorzitter' JÊÊÊÊÊEÈam uitdrukkingen als paniekvoetbal en 'daden stellen'. Hij zegt niet te handelen uit opportunisme. „Je moet wel volgens een beleidsplan werken. Gorter en Mukanya- zijn niet uit de selectie gezet op basis van de bekernederlaag in Hel mond. Daar is meer aan voorafge gaan. Die wedstrijd was hooguit de bevestiging van wat we al dach ten." Zo zal Peek ook niet zo gemakke lijk de trainer de schuld geven van alle ellende. „Ik ken ze, de voorzit ters. die het wel doen. Die willen dan een 'daad stellen'. Ze schuiven de problemen alleen maar van zich af. Dat zijn ook die voorzitters die daarbij een hoop schuld maken, De opvolger mag het puin rui men." Tot op dit moment ziet Peek geen reden om Rijsbergen te vervangen. „Maar ik zeg niet dat dat nooit zal gebeuren. In het voetbal worden geen honderd procent garanties afgegeven," zegt hij. „Op dit mo ment kunnen we Wim Rijsbergen weinig verwijten. Zeker niet op het voetbalgebied. De situatie waarin we nu zitten, heeft een hoop oorza ken. Die kun je Rijsbergen niet aanrekenen. We zitten met veel schorsingen en blessures. Iedere week is de opstelling anders. Het enige dat hem enigszins te verwij ten valt, is dat zijn taalge- bruik niet al- tijd even slim is geweest. Bij Wim ligt het hart op de tong. Hij ver telt geen leu gens, maar toch." De roep van het volk om een andere kapitein op het schip kent Peek. Hij heeft er zelfs begrip voor. „Maar je kunt pas oordelen als je alle fei ten kent. Het grote publiek heeft daar geen in zicht in en helaas kunnen we om reden van pri vacy niet alle feiten naar buiten brengen." Dat het bestuur de vinger aan de pols houdt, daar laat hij geen misverstand over bestaan. „Martien Vreijsen en ik nemen dagelijks de technische zaken door. We zitten geen duizend kilometer van de situatie af. Ook de trainer zelf weet of hij wel of geen grip meer op de groep heeft. Rijsbergen zal niet tegen beter weten in doorgaan. Op dit moment hebben we de indruk dat het nog altijd klikt tussen Rijsbergen en de spelersgroep. Zolang dat het geval is,, is er een werkbare situatie.. Ik heb destijds het ontslag van Cor Pot een tijd.tegengehouden, maar toen duidelijk werd dat de breuk tussen de groep en trainer definitief was, had ik geen andere keuze meer." Klassejustitie „We blijven in het nieuws," zei Peek twee gele den nadat NAC als eerste club een handteke ning had gezet onder een contract met P-ay-per- View, een firma die uitdu'els als betaal-tv op de kabel wil brengen. Naast de vele camera's rond het trainingsveld van de 'Zorg van het Zuiden' - directeur Vreij sen gaat mede daarom reclameborden verkopen rond het oefenveld -, de belangstelling voor de transferperikelen rond Arnold en Abdellaoui en de tv-rechten, kwam NAC ook regelmatig in het nieuws met zijn vele gele en rode kaarten. 'Klassejustitie' oordeelt Peek over de mate waarin zijn club wordt aangepakt. „Jalink wordt op basis van tv-beelden geschorst en in hetzelfde duel bij Vitesse mocht Vierklau onbe straft de grensrechter aanvallen. Het één wordt achteraf wel gecorrigeerd, het ander niet. Dat vind ik met twee maten meten. Ik meen dat de bewijzen-voor klassejustitie er liggen. Dezelfde dag als Vitesse-NAC rolden bij PSV-Feyenoord wel tien spelers vechtend door het beeld. Ieder een heeft dat gezien, maar van de tüchtcommis- sie heb ik niets gehoord. Zoals er ook geen rap port is opgemaakt van de trap die Henk Fraser uitdeelde aan-Jean-Claude Mukanya. Ook die' overtreding is op tv herhaald in zo'n omcirkeld rondje. Tegen Volëndam krijgt Abdellaoui rood, maar de grensrechter, die er met zijn neus bo venop stond, ziet even daarvoor niet dat zijn te genstander Nijholt hem slaat. Dat noem ik dus meten met twee maten." Zeg. Peek niet dat zijn klaagzang doet denken aan een arm, op vele terreinen geplaagd clubje, dat vindt dat 'zij groot zijn en hij klein'. „Dat verhaal over klassejustitie en meten met twee maten heeft niets met een Calimero-gevöel te maken. Ik wens de dingen die ik heb aangehaald echter niet over mijn kant te laten gaan. Ik kom opvoörNAC."

de Stem | 1996 | | pagina 35