99,- Chips: ieder een eigen smaakje Bedrijf bundelt voordeeltjes en aanbiedingen op Internet-pagina's Komst Pentium-concurrentie maakt kopen computer niet duidelijker Beatles en Tandys: Oldies but Goldies se Excellent ÏRUISEAWAY CRUISE AWAY IDSHOW IEGREIS TREVEN met KLM DONESIË REIZEN 40-2043741 UISE-BR0CHURE 97 IS UIT EK VANDAAG NOG!! [Dagblad De Stem] INTERNET Chipbakkers Multimedia INTERFACE 3E Clickshop Braakhekke Explosief Adres van de week h tt p://www. u i tvaa rt. n I Hobie door de bocht SCHIJF Sc I De L i m b u r g e r jonesië in groepsverband Voll.verzorgd 4x p.wk. 145-5211374/078-6174654 3HTSTANDNR. 7E.014 gde reis naar Indonesië 3.350- 3.450'. jon, Ned.talige reisleiding, ipore Airlines), ie mogelijk. LID SGR. 81 GC Ridderkerk, fax 0180-424302. Op zoek naar een ideale I VAKANTIEBESTEMMING. Lees de rubriek "REIZEN EN RECREATIE" elke za-1 terdag in deze krant! inarische eilanden va./ 1245. n va. 1788 inkl. vliegreis. alle prijsklassen. Kweekend (ANVR/SGR). één de beste zijn iNTEERT ak 26 maart '97. -Oost Azië. icl.vluchten v.a. 4.088,- p.p. I 8-dgse cruise over de Nijl t/m anaf Brussel voor slechts (4*+) 11 -daagse Panama- 3e/4e pers. v.a. 410,- p.p. ze prachtige aanbiedingen en es over de gehele wereld van NE.HOLLAND AMERICA LINE, NORWEGIAN CRUISE LINE, STAR CLIPPERS naar: se-specialist: ÉÉN DE BESTE ZIJN. igstraten 0032-3.314.60.80 113 NN Breda 076-530.99.88 'O'S ühwein) bij Camperland op 19/12 van 17.00-22.00 uur. - Hobby en Area dealer, s in de showroom I d.Terrein Warmoeziersweg, oek 010-5221515. REKDATA REIS HW 725 20 27 1199,- 1199,- persoon: mer 195,— 65.- 295- 50.- INBEGREPEN t van Amsterdam naar Beijing egveld Beijing naar uw hotel en terug car en goed verzorgde 2-persoonskamer H de faciliteiten op basis van logies en ontbijt skundige Chinese- en Engelssprekende ter) en diensten van deskundige e reisleider(ster). NIET INBEGREPEN de maaltijden, visumkosten, excursiepak- fooien, reis- en annuleringsverzekering, ing in China, monumentenbelasting in 14-sterren hotel. N ntal deelnemers: 30. atum van annulering bij onvoldoende - dagen voor vertrek, or omstandigheden kunnen de vertrek den en/of de luchtvaartmaatschappij ^i" pn. i al onze reizen zijn de ANVR- |sisvoorwaarden van toepassing, de touringcar ter plaatse is het roken toegestaan. ZATERDAG 7 DECEMBER 19% E5 Reacties: E-mail: L.Krijjnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES Utrecht (anp) - Computerbezitters met een Inter- net-aansluiting kunnen sinds deze week via hun beeldscherm een overzicht oproepen van aanbie dingen, acties, voordeeltjes en koopjes. Op een speciale website (www.voordeel.com) heeft het bedrijf Business Media in Utrecht een pakket uitgestald van hebbedingetjes die bedrij ven zoal aanbieden. Ook geven de pagina's tips over winkels waar consumenten hun voordeel kunnen doen. Volgens initiatiefnemer G. Veerling kunnen slim me computeraars vele duizenden guldens bespa ren als ze een beetje handig met hun computer zijn. „Een Internet-abonnement is zo terugver diend, maar sommige financiële tips kunnen dui zenden guldens opleveren. Iedereen kan er wat van zijn gading vinden", verwacht hij. De informatie varieert van financiële- en belas tingsadviezen tot actuele wëekaanbiedingen bij een bekende kruidenier. Volgens Geerling ver toont de website zo'n honderd onderwerpen, die dagelijks worden geactualiseerd. De voordeel-site van het Utrechtse bedrijf moet volgens de bedenker worden gezien als een nieuws- en informatiepunt en zeker niet als een eigentijdse reclamezuil. „Lezers en aanbieders kunnen gratis terecht, maar in de toekomst is het de bedoeling dat alleen bedrijven een bijdrage gaan betalen. Ook is het de bedoeling bedrijven eigen informatiepagina's te laten samenstellen, die als een vorm van reclame kunnen worden ge- Door Martijn de Meulder Breda - Een computer kopen is niet makkelijk, zeker als je wei nig van die apparaten afweet. Sla de eerste de beste computer advertentie open, en de techni sche termen vliegen je om de oren. Eén van de belangrijkste onderdelen is de centrale pro cessor. Juist rond die chips kan in het oerwoud van winkels en computermodellen veel ondui delijkheid ontstaan. Kocht je twee jaar geleden een computer met de term '486' in de naam, dan kreeg je ook een computer met een 80486 micro processor. Er waren grofweg drie fabrikanten: Intel, AMD en Cyrix, maar allemaal maakten ze dezelfde chips. Nu is het niet echt duidelijk meer. Er zijn meerdere typen en merken, maar welke is nu het best? Op dit moment worden verre- weg de meeste computers met een Intel Pentium processor af geleverd. Die Pentium is de op volger van de 486-serie en wordt vaak afgekort met de let ter p. Daarachter staat een getal dat de kloksnelheid van de chip aangeeft, in megahertz. Een plOO werkt dus op honderd me- gahertz, een p200 tweemaal zo snel. Die p komt ook vaak voor in de naam van de computer waarin de chip zit. Daar be vindt zich het punt waar ver kooppraatjes misleidend kun nen worden. Er zijn immers een aantal andere Pentium-achtige processors zijn bijgekomen. IBM ontwikkelde in samenwer king met Cyrix de 6x86 serie. Dat zijn processoren die ver kocht worden onder namen als pl33+of bijvoorbeeld pl66+. De argeloze koper denkt dat zijn computer uitgerust is met een processor op 133 of 166 mega hertz, dat is echter niet zo. Een pl33+ 'draait' in werkelijkheid op 100 megahertz, een pl66+ op 133. IBM en Cyrix zéggen dat hun chips even snel zijn als Pentiums met dezelfde getallen in de naam. De twee chipbak kers nemen de vrijheid om hun processor te noemen zoals zij dat willen. Sommige adverten ties reppen over een IBM pen- tium 166 chip, dat klopt dus l niet. AMD bracht halverwege dit *Een technicus controleert microprocessors in een Maleisische chipfabriek. jaar zijn K5-chip uit. Die is nu verkrijgbaar in 75 en 100 mega hertz uitvoering. De kloksnel heid is in verhouding tot de Pentiums vrij laag. AMD is nog trots op zijn honderd megahert- zmodel terwijl Intel de gelijk waardige Pentium niet eens meer produceert. De K5 heeft echter enkele technische trucjes aan boord waardoor 'ie wat sneller is dan de Pentium. Aar dig detail: de K staat voor Kryptonite. Het gif tegen Su perman. In dit geval is die Su perman een andere Chipfabri kant, één keer raden welke dat is. In principe maakt het niet veel uit welke processor het hart van de computer vormt. De Pen- tium-achtigen zitten in compu ters die vaak honderden gul dens goedkoper zijn dan hun In- tel-broertjes. Dat maakt ze aan trekkelijk voor de massa-pc- markt. Het zijn snelle chips, maar hou er rekening mee dat ze soms wat vreemde effecten tijdens normaal gebruik kunnen geven. Er komen steeds meer programma's die een Pentium vereisen. De alternatieve chips zijn volgens hun makers volle dig uitwisselbaar (compatible) met de Pentium. Soms klopt dat niet en wordt zo'n chip herkent als een 486. Het betrokken pro gramma wil dan niet, of moeilij ker, starten. Daar sta je dan met je snelle computer. Het gebeurt niet vaak, het kan wel. De ontwikkelingen in de chip- business blijven doorgaan. Intel heeft al geruime tijd zijn Pen tium-pro. De opvolger van de Pentium, al wordt die nog voor namelijk op de zakelijke markt afgezet. Begin volgend jaar komt Intel met 'gewone' Pen tiums die geoptimaliseerd zijn voor multimediagebruik. Je kunt dan bijvoorbeeld filmpjes afspelen zonder de toevoeging van allerlei exotische video hardware in je computer. Cyrix en IBM presenteerden on langs hun p200+, vlak nadat In tel's p200 het licht zag. AMD heeft de introductie van zijn 166 megahertzchip voor het eerste kwartaal van volgend jaar inge pland. Ook werken de andere fabrikanten aan de vervolma king van hun eigen multimedia- chips. De voorsprong die Intel jaren lang op de chipmarkt had, ver kleint langzaam. De andere fa brikanten zagen de poten onder Intels troon weg. Dat maakt het chip-landschap voor de consu ment niet overzichtelijker, maar prijstechnisch wél interessant. Intel heeft de standaard, de an dere fabrikanten goedkopere chips op gelijk niveau. Het is een overweging. 'We zijn bij Groenland linksaf ge gaan' zei John Lennon op 8 februari 1964 bij de eerste aankomst van de Beatles ooit op Kennedy Internatio nal toen een Amerikaanse journalist hem vroeg hoe hij Amerika vond. 'Arthur', antwoordde George Harris- son toen een ander hem vroeg hoe ze die vreemde haardos van hem moesten noemen. En dat zijn haar in het vliegtuig nog geknipt was toen weer een ander met zo'n gleufhoed op de gemillimeterde kop vroeg of het geen tijd voor een hair-cut werd. Die dingen weet ik allemaal nog uit mijn hoofd, maar hoe dat vliegveld goed drie maanden eerder nog heet te, voordat J.F. in Dallas doodge schoten werd door Lee Harvey Oswald of een ander, dat kon ik gis teren in de gauwigheid niet vinden op Internet. Ik wed dat ik het wel binnen drie seconden vinden kan in oe Encyclopedia Brittannica op cd- 'om, maar het door de importeur toegezegde recensie-exemplaar bomt pas in de loop van volgende week, dus u moet maar even wach ten. Cape Canaveral werd in dezelf de periode ook omgedoopt tot Cape Kennedy, maar hoe heette JFK Inter national nou ook al weer? "°e ik daar op kwam? Eh, goede vraag, en het antwoord weet ik zelf met meer. Dat is nou een van de din gen die me regelmatig overkomt met al dat gesurf op het world wide w™. Je komt er een hoop te weten, maar als je dat eenmaal weet, weet je niet meer wat je nou eigenlijk wil de weten. Maakt allemaal niet uit, want leuk is allemaal wel. Terwijl ik dit stuk- Door Léon Krijnen kie op de tekstverwerker in elkaar zit te flansen heb ik op de Toshiba die ernaast staat intussen een stuk of twintig liedjes van de Beatles binnen laten lopen vanuit een verrekte aar dige site van ene Carlos Balmaseda. Aan zowel naam als internet-adres te zien vermoedelijk een Spaanse mede-liefhebber van de Fab Four. Dat is natuurlijk een vorm van multi tasking waar echte whizz-kids hun neus voor ophalen, maar doeltref fend, stabiel en foutloos is dat proto col wel: gewoon lekker spelen of werken op de ene PC terwijl een an dere voor je de boodschappen aan het doen is. Hoe dan ook, op de site van Carlos Balmaseda, en het adres vindt u, zo als gewoonlijk, ergens op de voorpa gina van De Stem Online, en dat adres staat weer bovenaan deze pa gina, staan ongeveer 150 verschil lende Beatle-songs. Allemaal Oldies but Goldies, sommige in verschillen de uitvoeringen, klaar om binnenge haald te worden. Het zijn allemaal gezipte midi-files. Gesneden koek voor de kenners, en beginners moe ten zich maar niet al te veel het hoofd breken over wat zip- of midi- files precies zijn. Simpel gezegd is midi een stukje muziek dat op een zodanige versimpelde manier op toontjes gezet is dat het als een be trekkelijk klein bestandje opgeslagen kan worden in de computer. Zip je het dan ook nog, dan pers je het als het ware nog eens samen, net zoals luchtbedden niet opgeblazen maar leeg vervoerd worden. Vergeet hoe dat werkt, maar weet dat de gezipte midi van Drive my Car slechts 13430 bytes in beslag neemt, en dat het modem derhalve maar een paar seconden nodig heeft om het binnen te sleuren. Eenmaal ge- unzipped, uitgepakt dus, wordt het 45362 bytes, en als je dat door de media player van Windows af laat spelen doet-ie daar tweeëneenhalve minuut over, net zo lang als de oor spronkelijke versie van Drive My Car. Nadat die song, en ook nog Octo- pussys Garden, en A Hard Days Night door het redactielokaal ge schald hadden werd me vriendelijk doch dringend verzocht met die flau wekul op te houden Het antwoord dat ik hard aan het werk was werd blijkbaar niet serieus genomen. Mijn wraak zal zoet zijn. Ooit program meerde ik de laptop van een collega zonder enige benul van computers zó dat het ding zou beginnen met het Amerikaanse volkslied te spelen als hij hem aan zou zetten, terwijl het verder op geen enkele knop meer reageerde. Dat die collega 's avonds naar een vergadering moest waar allerlei serieuze mensen hele ernstige zaken te bespreken hadden wist ik toen nog niet en anders had ik het waarschijnlijk helemaal niet kunnen laten. Hoe dan ook, de volgende morgen begreep ik pas waarom die van woe de roodaangelopen collega dreigde me met die Tandy 200 in kwestie om mijn oren te slaan als ik niet onmid dellijk alles weer liet werken zoals het eigenlijk moest, hetgeen ik toen maar gedwee gedaan heb. Uit die periode, begin jaren tachtig, heb ik overigens het nodige respect voor Bill Gates overgehouden. Want die Tandy 200, en zijn voorgangers en soortgenoten, de 80 TRS en de Olivetti 100, waren werkelijk won dertjes van eenvoud en techniek. Er zat niks in, ze gingen nooit kapot, en ze werkten altijd en overal minstens twintig volle uren op vier batterijtjes van anderhalf volt. Er zat alleen maar een vast geheu gen van 640 K in, een Microsoft Ba sic, een soort data-base, een zend- programma, een akoestisch modem, en een uitgekleed tekstverwerkertje dat met 36000 bytes, als ik me goed herinner, afgeladen vol was. Dat maakte voor een journalist op reis niks uit, want als je je stukkie klaar had stuurde je het naar de krant, gooide het weg en begon aan een nieuw. Natuurlijk belden ze dan een half uur later wel eens op in paniek dat er iets fout gegaan was en of je het op nieuw kon sturen, maar dat zijn zo de ongemakken die bij het vak ho ren. Behalve de toetsen zat er geen enkel bewegend onderdeel in, en als je het een keer liet vallen op de keien van een vertrek- of aankomsthal, was er niks aan de hand, ook al vlo gen die vier battetijtjes alle kanten op- Gewoon even terugproppen, een geruststellende piepje, en gewoon weer werken meneer, niks aan de hand. Dat hoef je allemaal niet te proberen met zo'n moderne dikke laptop met die 2 gieg harddisk die je heel voorzichtig dient te behandelen en met accu's die al na twintig minu ten de geest geven. Natuurlijk hebben die laptops van te genwoordig ontegenzeglijk een aan tal voordelen, maar toch heb ik nog wel eens heimwee naar die ouwe Tandy, net zoals een veertiger of vijf tiger over zijn eerste Puch of Volks wagentje mijmert. Deze week kreeg ik een prachtig Sinterklaascadeautje van onze help desk: dé Tandy die ik een jaar of acht tussen mijn tandeborstel en scheer zeep meegesjouwd heb van hot naar haar, voordat ik een jaar of zes of ze ven geleden naar de eerste Toshiba gepromoveerd werd. Ik kende het serienummer nog, want dat hebben ze de eerste keer nog van de krant naar Schiphol door moeten bellen. Dat omdat een overijverige douanier weigerde aan te nemen dat ik niet probeerde om een gloednieuw, ge heimzinnig, peperduur en geavan ceerd stuk electronica Nederland in te smokkelen. De ouwe trouwe blijkt ten lange les te zijn zwanezang gezongen te heb ben: ook als je er nieuwe batterijen instopt blijft alles zwart en stil. Ik weet hoe je zo'n ouwe Volkswagen weer aan de gang krijgt, maar hier schiet mijn kennis tekort. Is er mis schien een soort old-timer club van laptops? Wie weet hoe hij weer le ven in mijn ouwe liefde krijgt? Jk 12a - Eindhoven: Stationsplein 28 - arade 84 Waalwijk: Stationsstraat 118- Internet-provider Nedernet noemt zijn nieuwste dienst Clickshop: een 'winkel' op het Internet. Met één muisklik kan de bezoeker er zijn of haar boodschappen doen. Adres: http://clickshop.nedernet.nl. Nedernet mikt, ook als provider, vooral op de zakelijke markt, en dat is in de clickshop te mer ken. De zakelijke en computerboodschappen domineren het aanbod, al belooft de 'bazar bizar' veelbelovend gevarieerd te worden. Joop Braakhekke op cd-rom. Domus software brengt hem op de markt onder de naam 'Kookgek digitaal'. Met onder meer recepten van de hand van Braakhekke die in een handom draai zijn aan te passen aan de hoeveelheid tafelgenoten. Dat is de recept-o-theek. Daarnaast bevat de schijf een video-fun- o-theek met in spelvorm verpakt materiaal uit het tv-pro- gramma Kookgek. De cd-rom kost 29,95. Het Internetgebruik in Nederland groeit explosief. Onder zoeksbureau Trendbox meldt dat nu 700.000 landgenoten we kelijks het Net gebruiken, tegen 100.000 begin vorig jaar. De groei van het aantal zakelijke gebruikers blijft echter achter bij die van de particulieren. Ongeveer veertig procent van het Internetgebruik is primair zakelijk van aard. Het taboe rond de dood verdwijnt. Dan is het niet zo vreemd dat ook de uitvaartbranche een site op het Internet opent. Sinds enkele weken aanwezig, met veel informatie over ster ven, uitvaart en daarna. Met dood, crematie en begrafenis is ook (veel) geld gemoeid dus verbaast het niet op de site ver wijzingen naar talloze bedrijven aan te treffen die in deze branche actief zijn. Doel van de site is het publiek een hand vat te bieden bij het maken van keuzen rond het levenseinde. Interessant is het 'virtueel crematorium' dat bezoekers kun nen bezichtigen. Je leert ook dingen waar je nooit eerder van wist, zoals thanatopraxie, een techniek om lichamen lang te conserveren. „Op deze manier kan de overledene opgebaard blijven tijdens bijv. de feestdagen," meldt de site. Of voor be zoekers die uit het buitenland moeten komen. De wettelijke termijn van vijf dagen zou kunnen vervallen. Alleen is thana topraxie in Nederland (nog) niet toegestaan. CD-ROM RECENSIES Door Martijn de Meulder PLAKKEN, opslaan en printen. Dat is het idee achter de cd- rom 'Hobie doet oma de groeten'. De naam doet het al vermoe den: dit schijfje is voor kinderen en iedereen die zich zo voelt. Het stelt je in staat om ansichtkaarten te ontwerpen en te printen. Je kunt het zowel onder Windows 3.x als onder Windows '95 gebruiken. De installatieprocedure is doodeenvoudig: die is er niet. Je draait het programma rechtstreeks vanaf de cd-rom. De autorun-functie van Windows '95 maakt het de gebruikers van dat 32-bits besturingssysteem helemaal makkelijk: het in de drive stoppen van de cd-rom is genoeg om het programma automatisch te starten. De interface van 'Hobie doet oma de groeten' bestaat uit strip figuren, net zoals de clipart-bibliotheek op de cd-rom. Uit dat laatste onderdeel kun je voorgetekende figuren ophalen om een kaart snel op te bouwen. Fraai is de vormgeving van het programma: met geluidseffec ten en stemgeluid. Minder fraai, en het grote manco van 'Ho bie' is het totaal ontbreken van een tekenset. Je bent dus niet in staat om eigen elementen aan de compositie toe te voegen. Echt creatief kun je er niet mee zijn, het blijft bij het kopiëren en plakken van voorgetekende figuren. Het is onmogelijk om andere bestanden te importeren, dus je blijft beperkt tot Ho- bies standaard-functies. Het programma maakt gebruik van de printinstellingen van Windows, dus als je die goed afgeregeld hebt, is afdrukken geen probleem. Desgewenst kun je de kaarten in kleur prin ten. 'Hobie doet oma de groeten' is een fool-proof programma: ie der kind kan er mee omgaan. Denk niet dat je er een volwaar dige kaartendrukcentrale mee aanschaft. Het is meer een kladblok waarop je (beperkt) kunt rommelen om vervolgens het resultaat af te drukken. De prijs maakt de kleine tekort komingen goed. Leuk dus voor een goede portie melancholie, al ontbreekt de traditionele geur van houten kleurpotloden. Systeemeisen: Windows 3.1 of hoger, 8 Mb intern geheugen, Vga, cd-romdrive, printer. Leverancier: Diamond Soft, prijs 29.95 inclusief btw.

de Stem | 1996 | | pagina 33