Vakantie reizen fi, edewerkers ipe (TIE Exotisch dieren- en plantenrijk paart idealisme aan realisme O O endburo m CC cc ders verleners 'functie van jitendienst m/v de DE STEM Costa Rica Costa Rica hoopt toeristen te lokken, maar geen massabe stemming te worden. Het wil zijn natuur openstellen zon der haar te laten vernielen. „Om het regenwoud te behouden, moeten we geld verdienen." Natuurliefhebber én zonaanbid- der zijn welkom. Zes dagen 'ver antwoord' het bos in, vijf dagen 'ongegeneerd' luieren aan zee. Gastvrij Bureaucratie Regenwoud Tram Project E4 3 Scheerapparaten Kinderspel Politiebeesten Wedgwood Pride and Prejudice Kerst in Veere Oude films Expositie Atjeh Artillerie Rotterdam in films Noord-Vietnam X 51 cht zijn op met name heert de bestaande Wij vragen van u ngevuld met I is maximaal 35 jaar. ^n probleem om te werken, fide eisen voldoet, maandag 9 i contact op te i Bladel, telefoon i van AM Tilburg. 'e on- ITrans- 'en en esyste- indus- jd een emers) 1997 «schikt ng van rikaans pe B.V., o| u even- actieve jonge vrouw an medewerksters haar eft leiding aan circa acht tctief mee. Ze zorgt voor lie van het Miss Etam antwoordelijk voor de tden en het budget van ■ouw van zo'n 25 jaar? 'ring, liefst in de mode. 'ng, gevoel voor service en •ent u misschien de ideale Haal in Bergen op Zoom. voor zo'n veelzijdige en dan aan Miss Etam B.V, etermeer. Praktische informatie: Costa Rica, (hoofdstad San José), telt 3,5 miljoen inwoners en is drie keer zo groot als Nederland. Eenderde is bebost. Het land, met bergen tot 4000 meter, telt een droog (december-april) en een nat seizoen (mei-november). Die laatste periode kenmerkt zich door zonnige ochtenden en regenachtige middagen/avonden. De gemiddelde temperatuur blijft zo'n 26/27 graden. Betaalmiddel is de colón, maar ook de dollar wordt breed geaccepteerd. In Nederland biedt slechts een be perkt aantal touroperators reizen aan naar Costa Rica. De bekendste is Arke, dat zowel een bus- of auto tour als individuele rondreis aan- DoorTwan van den Brand Het snoetje is gebronsd, de tanden zijn parelwit, de krullen git zwart. Het meisje, ze zal een jaar of acht zijn, gluurt uit het vensterloze raam en smeekt met een betoverende lach om aan dacht van de fotograaf, die eigenlijk geen fo tograaf is en slechts een kapotte camera op de buik heeft. Het is rumoerig in de basisschool Jenaro Bo- nilla. Door de open ramen klinken heldere kinderstemmen. Ze dringen eikaars lokalen binnen. Buitenlands bezoek leidt de aandacht af van het schoolbord, waarop wordt uitge legd hoe cirkel, rechthoek en vierkant er uit zien. En hoeveel biljetten van 100 in een bedrag van 5000 colónes passen. De openbare school in Turrialba - in 1936 ge bouwd - telt meer dan 1000 leerlingen. Deze ochtend hebben de jongsten les, 's middags de ouderen. Allemaal zijn ze gestoken in het blauw-witte uniform van Jenaro Bonilla. Het is goedkoop zo'n uniform. En het verschil tus sen arm en rijk wordt in elk geval niet door de kleding geïllustreerd. In de pauze dromt de luidruchtige jeugd sa men in het overblijflokaal om (op kosten van de regering) rijst en vruchtensap te verorbe ren. Wie een zakcentje heeft, kan ook nog te recht in het snoepwinkeltje van de school. Het bezoek aan Jenaro Bonilla maakt de noodgedwongen verpozing in Turrialba on verwachts aangenaam. De slechte weg - die kwalificatie is een under statement - heeft tot autopech en ongewenst oponthoud geleid. Maar het eerlijke enthou siasme van de lokale schooljeugd is aansteke lijk, En de deuren zijn door de bibliothecares se ook al met een vriendelijke lach opengesla gen. Dit is immers gastvrij Costa Rica. Even tevoren heeft gids Zarah Andrade bo vendien een heldere en onderhoudende les ge geven over de Costa Ricaanse economie toen kaar gast voor een paar pakken koffie - voor naam exportprodukt van het land - de plaat selijke groothandel binnenschoot, die winke liers én inwoners bedient. fan iedereen hier kopen Zarah? «Jazeker." De winkelier hiernaast of echt alle mensen? «Iedereen." Maar die winkelier zal zijn spullen toch wat prijziger moeten maken om ook noq iets te verdienen? «Jazeker." Waarom gaat er dan in 's hemelsnaam iemand iets bij hem kopen? Zarah kijkt verbaasd. „Iedereen moet toch een bestaan hebben?" Dosta Rica is een land van rare en exotische egels. Het heeft in Carlos Roesch een bevlo- 8 n minister van toerisme, die niettemin liefst iflH n terugkeert naar de zakenwe- tratie" eaucra^e> dat is mijn grote frus- snenKff/j8^311' PaPeëaai en zwartwang- var, w fa?dert ook Harrie Bodaan, hotelier ederlandse komaf, die vanuit het chique biedt, eventueel verlengd met een strandvakantie. De prijs voor auto- of bustour (8/9 dagen) begint bij zo'n 2800 gulden. De accommodaties zijn van verschillend niveau. Vakantiegangers dienen te beschik ken over een geldig paspoort. Inen tingen zijn noodzakelijk; hierover is contact met GGD of arts nodig. Regenwoud en bitterbal in Costa Rica hotel El Parador nabij Quepos de bitterbal wil lanceren in Costa Rica. „Ik wil er een Ne derlandse kok voor laten overkomen." En - merkwaardig? - het land pronkt met ze ven actieve vulkanen. Leuk wellicht voor waaghalzen, maar... De Arenal brult en dondert. Op korte afstand, in het donker van het oerwoud, klinkt het als vervaarlijk, indrukwekkend gegrom. De rode gloed boven de vulkaankrater, de gloeiende lava die langs de bergrug naar beneden stroomt, maken van de vuurspuwer nabij La Fortuna een mysterieus en - het valt niet te ontkennen - boeiend pronkstuk. Bij een uit barsting in 1968 veegde de vulkaan nog enke le dorpen van de wereld. Sindsdien braakt ze voortdurend. Costa Rica's voornaamste pronkjuwelen zijn evenwel regenwoud en dierenrijk. „Het is of ficieel," bericht weekblad The Tico Times ju belend. „Wetenschappers zeggen dat dit klei ne land 's werelds rijkste is wat aantallen plant- en diersoorten betreft." Per tiendui zend vierkante kilometer telt Costa Rica 615 soorten vogels en zoogdieren en 7.074 plant soorten, zo heeft de Inter American Develop ment Bank uitgerekend. Fauna en flora zijn de grote toeristentrekkers. Strandgangers volgen op beleefde afstand. Ruim een kwart van het land is beschermd natuurgebied vol tropisch groen, mede dank zij zeven meter regen per jaar. De nationale parken zijn openluchtmusea waar kleurrijke vogels hun lied fluiten, apen zich van boom tot boom slingeren, katachtigen door het struikgewas sluipen en leguanen onvervaard uitstapjes maken naar aanpalende hotels waar toeristen wel eens wat kruimels laten vallen. In het Braulio Carrillo National Park, op an derhalf uur rijden van de hoofdstad San José, laat niet alleen de beestenboel de bladeren ritselen of de takken kreunen. Twee jaar gele den is daar de zogenaamde Aerial Tram in be drijf genomen. Het is een fluisterstille kabel baan, die passagiers door de struiken trekt maar ook op enkele tientallen meters hoogte tussen boomtoppen laat zweven. De Aerial Tram is een project van de Ameri kaanse bioloog Donald Perry. Zijn gidsen kunnen wijzen op 450 hectares fraaie, rijke natuur, maar ook op een video-ruimte, res taurant, koffie-corner en souvenirshop. Dit jaar verwachten ze 50.000 bezoekers. „Doel is het regenwoud te beschermen en geld te verdienen om het te blijven beschermen", zegt algemeen directeur Francisco Cham berlain. „Het project is 100 procent idealis tisch en ook 100 procent commercieel," Vult gids Alex Vargas Castro aan „Zonder geld kun je het regenwoud niet redden." Angst dat een teveel aan bezoekers het woud zal ver trappen, heeft hij niet. „We hebben onze li mieten." Wel wijst Vargas op andere gevaren voor met name niet beschermde delen van het regen woud: kapactiviteiten en groen en grond ver trappend vee. De ranchers rukken op en willen volgens de gids nogal eens botsen met de florerende toe- risme-sector. „We hebben een whisky-pro bleem," zegt Vargas, die doelt op de zwart witte ('Black White') runderen. „Jaarlijks brokkelt 500.000 ton aan land af vanwege die koeien", beweert hij zelfs. „Rond 2000 liggen de kritieke jaren." Bosbouwkundigen hebben vóór hem al op de alarmknop gedrukt. „We willen geen massa's mensen," zegt ook minister van toerisme Carlos Roesch. Maar vol vuur verdedigt hij het nieuwe project Pla- ya Papagayo, dat met 18.000 bedden toch een waar vakantiedorp aan de Pacific dreigt te worden. Roesch benadrukt dat de hotels van Playa Pa pagayo, in het noordwesten, niet in de plaats komen van regenwoud. „Het is een gebied van veeboeren, van weidegronden. Ik geloof in het behoud van de bossen en nationale parken, maar de mensen in dit land moeten ook eten. Dus geven we ze kansen om geld te verdie nen." En toerisme is nou eenmaal de belangrijkste inkomstenbron in het land van bananen- en koffieplanters en veeboeren. Costa Rica oe fent sinds een jaar of tien grote aantrekkings- Costa Rica's plattelandsjeugd. Een schalkse blik door een venster loos raam. kracht uit, vooral op zogenaamde 'natuurbe- wuste toeristen'. Tussen 1989 en 1993 steeg het aantal gasten jaarlijks met zo'n 17 procent, inmiddels met minder dan 6 procent. Het totaal - vooral Noord-Amerikanen en Europeanen - gaat dit jaar de half miljoen te boven. Ze zullen 661 miljoen dollar achterla ten. Roesch geeft toe dat zijn land zich overvallen voelde. „We waren niet voorbereid op de snel le groei. Er was een gebrek aan planning." ZATERDAG 7 DECEMBER 1996 lil m Dat vertaalde zich vooral in een erbarmelijke infrastructuur. Het wegennet is nog van een hopeloze kwaliteit. De minister, voor hij twee jaar geleden aan trad zakelijk actief in het toerisme, geeft het toe. „Om de wegen, bruggen en bewegwijze ring alleen al in de toeristische gebieden te verbeteren hebben we 40 miljoen dollar no dig." Roesch maakt er werk van. Met hulp van de private sector, die hij een belangrijke rol toedicht. „Wij politici komen en gaan, zij blijven." Zelf stapt hij over twee jaar zeker op, zat als hij de bureaucratie nu al is. Costa Rica stopt dit jaar tien miljoen dollar in marketing om natuurliefhebber en strand- ganger warm te maken. Het gooit daarbij zijn goede naam van stabiele, democratische fac tor in Midden-Amerika in de strijd, de naam van land zonder strijdkrachten. „We hebben meer leraren dan politieagenten. En we hebben het leger in 1948 geheel schaft omdat we het geld liever aan gezond heidszorg en onderwijs wilden besteden", weet de eerste de beste gids op te lepelen. Het onverwachte bezoek aan de school Jenaro Bo nilla in Turrialba geeft zowaar inhoud en il lustratie aan dat soort reclamepraat. Een week de bossen in, vijf dagen luieren aan het strand. Het moet kunnen in Costa Rica, waarom ook niét? Enkele dagen sober mar cheren, later relaxen onder een boom waar papegaai-achtigen kwetteren. Overdag het regenwoud verkennen, 's avonds borrelen. Binnenkort wellicht borrelen met een bitter bal. In Hoorn staat het Museum van de Twin tigste Eeuw. Tot en met 26 januari 1997 is daar een overzicht te zien van de ge schiedenis van de scheerapparaten van Philips. Van een van de eerste werkende prototypen (1938) tot en met de nieuwste serie. De overzichtstentoonstelling is open van dinsdag tot en met zondag tus sen 10.00 en 17.00 uur. Aart Staartjes heeft op 3 december het lint doorgeknipt voor de opening van de expositie Kinderspel in het Omroepmu seum aan de Amersfoortseweg 121 in Hilversum. De tentoonstelling, die een overzicht geeft van vijftig meestal blik ken kindergrammofoons met het accent op de jaren twintig en dertig, is open van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zaterdag en zondag tussen 12.00 en 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 3 januari 1997. In het Politiemuseum aan de Arnhemse- weg in Apeldoorn is tot en met 9 maart 1997 nog een tentoonstelling te zien over het gebruik, de africhting, huisvesting en de taken van de honden en paarden, die door de jaren heen bij de politie in ge bruik zijn. Het museum is dinsdag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het Wedgwoodmuseum uit Barlaston, Engeland, heeft een reeks belangrijke stukken ter beschikking gesteld voor een tentoonstelling. In Huis Bergh in 's Hee- renberg is die te zien tot en met 5 janua ri 1997. Het gaat om originele stukken en replica's van het beroemde keramiek- huis. De expositie is zaterdag en zondag en dinsdag open tussen 12.00 en 17.00 uur. De televisieserie Pride and Prejudice, een BBC-produktie naar het boek van Jane Austen, keert een beetje terug. In de vorm van de kostuums en servie zen, die tot 17 februari te zien zijn in het Westfries museum in Hoorn. In het museum aan de Rode Steen 1 is te vens het eerste deel van de televisiese rie opnieuw te zien. Het museum is open van maandag tot en met vrijdag tussen 11.00 en 17.00 uur en op zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. In de Grote Kerk van Veere wordt van 11 tot en met 14 december een van de bekendste kerstmarkten van Zeeland gehouden. De kerk, het Cultureel Centrum van de stad, biedt plek aan standplaatsen met handgemaakte kerstdecoraties, zelfgegoten kaarsen, kerstbomen en gerechten. Verder is er muziek en er zijn exposities en mani festaties van oude ambachten, het werk van Zeeuwse schrijvers. De markt is woensdag, donderdag en vrijdag open van 12.00 tot 21.30 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. Het Historisch Museum in Rotterdam laat tot en met 31 december in Het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat 31 tussen 13.00 en 17.00 doorlopend oude films zien over Rotterdam. Dio films zijn er niet op de zondagmiddag gedurende de maand december. Het mu seum herstelt er een oude traditie mee in ere. Want in de jaren zestig en zeventig werden in het oude Schielandshuis met regelmaat films over oud-Rotterdam getoond. In Kumpulan Bronbeek aan de Velper- weg 147 in Arnhem is tot 19 januari dc expositie In Naam der Koningin te zien. Die geeft een indruk van de totstandko ming van de gelijknamige tv-serie van de NCRV. Setfoto's, video's en originele kostuums en rekwisieten zijn er te zien. Dinsdags tot en met zondags open tussen 11.00 en 17.00 uur. Een historisch overzicht van de artillerie in Nederland en in het voormalig Neder lands Indië is tot en met 31 december te bekijken in het Artilleriemuseum van het schietkamp aan de Eperweg 149 in 't Harde. Alleen op afspraak te bezoeken. Het museum is dinsdag, woensdag en donderdag open van 13.30 tot 16.30 uur. Het Historisch Museum in Rotterdam laat tot en met 31 december in Het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat 31 tussen 13.00 en 17.00 doorlopend oude films zien over Rotterdam. Die films zijn er niet op de zondagmiddag gedurende de maand december. Het mu seum herstelt er een oude traditie mee in ere. Want in de jaren zestig en zeventig werden in het oude Schielandshuis met regelmaat films over oud-Rotterdam getoond. In het Tropenmuseum aan de Linnaeus- straat in Amsterdam is tot 5 januari nog een expositie over Noord-Vietnam. Met centraal thema de hedendaagse dorpssa menleving in de delta van de Rode Ri vier. maandag tot en met vrijdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. m jtj— m WÈ

de Stem | 1996 | | pagina 31