Weekend Commercie slaat munt uit falen politie c Museum deStem E3 Iedereen weet wel van de ver dwijning van de 19-jarige Ger- ma van den Boom uit Woudri- chem, of die van de 8-jarige Manon Seijkens uit Helmond, of die van de 15-jarige Nicole van den Hurk uit Eindhoven. Er zijn er nog heel veel anderen, die zoekraken en van wie nooit meer iets wordt gehoord. En de commercie ruikt geld. Kinderen Internationaal Niet uitwisselbaar Tv-programma Honden 1BER 1996 E2 li I pmst en aan mensen met heb. Ik weiger dat con- t plezierig. Maar ik wilde sollen. Dat was mijn be- ;nt: ik hoéf niet weg, maar laat niet met mij sollen. Ik ;en hoe pijnlijk het was ge- van Aardenne, voor zijn kinderen. Gijs van Aard- ilfde soort situatie besloten ïinister en werd daarna als behandeld. Dat wilde ik [ind ik dat nog steeds geen wel jammer, hoor, maar ik pijnlijke besluit genomen iiet meer zo lekker met uw in de race voor een hoge Ivoedselorganisatie FAO en egen de mogelijkheid om de koningin in Limburg te erloor u de race om de baan u er nu spijt van dat u des- mburg heeft gezegd? t mij op twee paarden tege- lverwege de race moest ik viel verkeerd uit. Maar of ik d? Ach, als ik gouverneur in :n zou zijn, had ik over an- veg gemoeten, omdat ik dan „Maar ik had dan mis- it meer plezier terug kunnen opbaan, want na tien mooie ;er was de afloop niet zo 'l eens over gesproken met ia een lang premierschap liep >pbaan ook niet zo mooi af cretaris-generaal van de Na- itter van de Europese Com- allebei jammer. We hebben roken, maar we hebben het roken. Misschien zijn we ei voorzichtig mee, omdat ik - lor de post bij de FAO - uit- btoffer ben geworden van de rhoudingen tussen Neder- d. En daar zat Ruud Lubbers reer tussen." op aardeDe oude katholiek ord zo ophoesten. Maar ae k? zal anders zijn dan vroege' ïeëler. De katholieken van melijk andere mensen dan de vroeger. Niet meer zo ge" :et meer zo formeel. Voor nu] lamaals er ook niet meer bij te looit: kom ik straks aan de he* lorbij Petrus als ik dit of da or het antwoord zou ik wel te- wortels gaan. Dat heeft een :k ook nodig. Enerzijds heb je die je verbinden met je a vasthouden aan de waarde' e in je jeugd mee hebt gej0' heb je vleugels nodig, die J voeren en je overzicht kunne nieuwste ontwikkelingen, °n jven." antwoord moet geven op c wij op aarde zijn, moet ik de nijn moeder altijd zei als ir uitgingen. Dan zei ze. 9 Ze zei er nooit bij boe. D weten. En dat wist je zelf o° aarden en normen die je th mee had gekregen. Niema! n wat die waarden en n°r"? ZATERDAG 7 DECEMBER 1996 want dat wist iedereen Dus e op aarde? Om ons goed te ge Wie een huis op ijs bouwt, is dwaas. Geen twijfel mogelijk, want bouwen doe je voor de toekomst. Opdrachtgevers, architecten, constructeurs, aannemers en bouvakkers weten niet beter. Eeuwigheid is de maat voor baksteen en beton. Wat eenmaal staat, mag niet meer weg. Of het moet zo'n misbaksel van rampineuze kwaliteit en deerniswekkende lelijkheid zijn, dat zelfs gebrevetteerde monumentenwachten en bevoegde heemschutters geen bezwaren maken. leder die een kotje neer wil zetten, streeft naar onvergankelijkheid. Dat het bouwwerk hem moge overleven. Een bewijs van vak manschap, vooruitziende blik en trots. En dat niet alleen in het Frankrijk van de Grands Travaux. Vroeger bij de Egyptenaren al. Werd daar een farao begraven, volstond niet een simpel graf, maar een piramide die tot in lengte van dagen bewijzen kon hoe vakbekwaam en tegen de tand des tijds be stand het voor-Christelijk tijdperk reeds wist te ontwerpen en uit te voeren. Bouwen is vooruitzien. De burger die een vergunning vraagt voor een garage, beseft dat het ding groot genoeg moet zijn voor een volgend, luxere type automobiel, .dat het zo mogelijk over twintig jaar verbouwd moet kunnen worden tot kantoor aan huis en dat volgende generaties niet hun laatste deeltje erfenis aan het restaureren ervan hebben te besteden. Opdrachtgevers en ar chitecten met enig verstand van zaken den ken vooruit en als het even kan streven ze ook naar eeuwige schoonheid. Niet het gemeentebestuur van Breda. Dat had een probleem met het Breda's Mu seum. Dat was te klein behuisd en moest, wilde het een representatief beeld van de collectie en de historie kunnen tonen, naar een veel ruimer pand. Het gebouw van het voormalig volkenkundig museum Justinus van Nassau was niet beschikbaar. Die plek in de stad was te aantrekkelijk voor project ontwikkelaars. Daar komen nu fraaie bin- nenstandsappartementen in. Dus moest het Breda's Museum naar het Chassé-terrein, het vrijkomende -militaire terrein vlakbij het nieuwe theater. Op die hectares was plek genoeg voor alle wensen van de toekomst. Het bleek een misver stand. Wie de aan de gemeenteraad voor gelegde plannen secuur bekijkt, ziet dat er voor die toekomst geen ruimte gelaten is. Het museum wilde veel tegelijk. Meer dan het gemeentebestuur zich kon permitteren. Een bestaand pand op het Chassé-terrein zou verbouwd worden. Museumstaf en -be stuur stelden voor meteen een forse over kapping toe te voegen, zodat er aan de no den voor de komende jaren direct tegemoet gekomen worden kon. Dat werd te duur. Dus verwachtte iedereen dat in het stede- bouwkundige plan voldoende ruimte over gelaten zou worden voor latere uitbreidin gen en toevoegingen. Niets daarvan. Tegen het museum aan is een flat gedacht, zodat er nooit een meter plaats zal zijn om nog iets aan het museum te doen. Een museum bouw je voor de komende ge neraties. Het gaat om forse investeringen en het is zonde die elke vijf jaar opnieuw te doen. Nog afgezien van de schade die steeds weerkerende verhuizingen aan de collectie toe zullen brengen: Vijfenzeventig jaar is een aardige termijn voor zo'n soort gebouw. Niemand kan en wil zo lang voor uit kijken. Vandaar dat het een goede ge woonte is dit type panden neer te zetten op een plek waar voldoende leegte over is. Breda doet dat niet. Daar weten de bestuur- deren nu al dat het gebouw over een jaar of vijf niet meer toereikend zal zijn als adequa te behuizing. Voor moderne museumfunc ties is er dan te weinig plek. Normaal ge sproken zou daar nu reeds rekening mee gehouden zijn, maar vanwege die eeuwige vervioekte financiën kan dat jammer ge noeg even niet. Wie dan echter verwacht dat er dart min stens ruimte gehouden is voor de toekomst, dat er vooruitgedacht is, heeft het ook weer mis. Er blijven een paar vierkante meters du re bouwgrond over. Kortzichtigheid zegt dat daar iets mee moet. Een flat die na ein deloze discussies over vijftien jaar tegen de vlakte moet. Of het museum, dwingt tot een voigende kostbare verhuizing. Vermist, en wie zoekt er dan? Portretten van vermiste kinderen die momenteel op Internet te vinden zijn. Een zoektocht naar een vermist jongentje in de buurt van Amsterdam Door Rob Ruggenberg inds vorige week is het in Amerika mogelijk om je te verzekeren tegen het verdwijnen van je kroost. De premie bedraagt 39,95 dollar per kind per jaar. Als je kind dan een keer niet komt opdagen garandeert K*I*D*S Shield dat binnen een uur na je telefoontje een foto van het kind wordt gefaxt naar alle politieposten, trein- en busstations, vliegvelden, ziekenhuizen en tv- stations binnen een straal van 150 km. De foto en bijhorende gegevens worden ook op het Internet geplaatst en als posters opge hangen in restaurants, benzinestations, ho tels, bioscopen en amusementsparken. Verzekeraar Reece wil zijn werkgebied begin volgend jaar uitbreiden naar Europa. En ge heel conform Amerikaanse marketing-tech- nieken kan iedereen wederverkoper van zijn polissen worden - en zelf ook weer verkopers aantrekken, als ware het een lucratief pira midespel. Reece speelt in op de angst dat de politie te weinig doet om vermiste kinderen op te spo ren. Die vrees is algemeen, ook in Nederland, zo blijkt uit het onlangs verschenen boek 'Vermist en wat dan?' van Mieke van Tank eren. Neem Willeke, Liam, Christian, Sylvie, Tho mas, Ronald, Loubna, Jacek, Gevrye en Ulri- ke. Het zijn Nederlandse, Belgische, Franse, Duitse en Poolse jongeren en ze zijn zoek - een handjevol uit de tweehonderd die in Eu ropa spoorloos zijn verdwenen. Ze vallen nu op, omdat hun foto's op Internet te zien zijn. Een ultieme poging van de ouders om hun kinderen terug te krijgen. Al het andere heeft gefaald. Vooral de politie heeft gefaald, menen de ouders vrijwel zon der uitzondering. In Lyon erkent commissaris Agnes Fournier de saint Maur, Interpols specialist voor mis daden tegen kinderen, dat het met de Europe se politie-samenwerking op dit gebied vooral 'behelpen' is. De belangstelling bij politiekorpsen voor re gistratie en uitwisseling van gegevens van verdwenen personen is minimaal, zegt ze wrang. „Het opsporen van zoekgeraakte kin deren krijgt zelden de prioriteit die het ver dient. Dat is niet alleen in uw land zo. Dat is in heel Europa zo. Dat is bij politiekorpsen in de héle wereld zo." Volgens de nieuwste cijfers worden in Neder land elk jaar zestienduizend mensen als ver mist gemeld. Dat zijn er 44 per dag. Drie kwart van hen duikt binnen 24 uur weer op. Dat verklaart waarom de politie de eerste da gen vaak weinig of geen speurwerk verricht. Aan de andere kant: de mogelijkheid om speurhonden te gebruiken die zijn afgericht op menselijke geuren, is na 48 uur letterlijk vervlogen. Uit het boek van Mieke van Tankeren blijkt dat veel Nederlandse politiefunctionarissen dat niet weten. Tien procent van de als vermist opgegeven personen blijft weken of maandenlang zoek. Uiteindelijk blijven tien tot vijftien mensen langer dan een jaar weg. De kans dat zij ge vonden worden, wordt steeds kleiner. Neem Willeke Dost uit Koekange, die afgelo pen dinsdag 16 jaar is geworden - als ze nog leeft. Vijf jaar geleden stapte ze 's avonds op de fiets en ze kwam nooit meer terug. We we ten alleen dat ze toen een foto van haar over leden moeder bij zich had. Elk jaar melden ouders in Nederland de ver missing van 4500 kinderen onder de veertien jaar. Maar liefst 2500 van hen zijn jonger dan tien. In de meeste gevallen (94 procent) zijn die kleine kinderen gewoon de weg kwijtge raakt of zijn ze ergens gaan spelen zonder dat hun ouders dat wisten. Die zijn dan ook bin nen korte tijd weer terug. Bij de wat oudere kinderen, in de groep tot 19 jaar, gaat het meestal om weggelopen pubers, die vaak bij de JAC's (jongerenadviescentra) terechtkomen. In ongeveer vierhonderd ge vallen is er sprake van een ernstiger vermis sing. Een op de drie verdwijningen in ons land be treft een jonge volwassene boven de twintig jaar. Volgens de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) gaat het hier in de meeste ge vallen om 'een misverstand' of om vrije keuze. Een voorbeeld daarvan is Thomas Weerheim uit Leiden, 24 jaar, die eind augustus een briefje naar zijn vriendin stuurde waarin hij schreef nooit meer terug te komen. Hij nam een regenpak, een vishengel en een zwem broek mee en verdween spoorloos. Met of zonder briefje - zonder uitzondering zijn de achterblijvers ontzet en troosteloos. Er wordt gedregd. Mensen zoeken plassen af, soldaten kammen bossen uit, honden speuren in het struikgewas. Paragnosten en oplichters bieden hun diensten aan. Niet zelden is het ijdele hoop en vergeefse moeite en wordt op de verkeerde plaats gezocht. Commissaris Agnes Fournier de saint Maur zegt dat het hoog tijd wordt dat verdwijnin gen internationaal worden geregistreerd. Nu de grenzen binnen Europa vervagen krijgen vermissingen steeds vaker een buitenlands aspect, ondervindt de Interpol-functionaris. „En te vaak hangt het van een goedwillende politiefunctionaris af of er internationale aandacht ontstaat voor een vermissing." Soms gaat het dan om zaken waarbij misdaad duidelijk een rol speelt, zoals de verdwijning van de 26-jarige Ronald van Wolferen uit Mill. Hij was de chauffeur van de vrachtwa gen vol wegwerpaanstekers die op 15 oktober in Rusland uitgebrand werd teruggevonden. Ronald zelf is spoorloos. Andere vermissingen beginnen in het buiten land en krijgen in Nederland een vervolg - of een slot. De 20-jarige Saskia de Maere uit Oostende verdween op 27 oktober nadat zij in haar woonplaats de kermis had bezocht. Kort geleden werd zij in Eindhoven door de politie teruggevonden. Of Bokuma Nsimba, uit Zaïre. Ze ziet er veel ouder uit, maar ze is pas 12. Ze woonde met haar ouders in een asielzoekerscentrum in Moosach, Duitsland. Eind september kreeg ze ruzie met haar vader en liep ze weg. Een week later stuurde ze twee brieven naar huis - van uit Rotterdam. Maar de familie heeft hele maal geen contacten in Nederland. Ondanks alle computernetwerken waarover de politie en Interpol beschikken, wordt in formatie over vermissingen onvoldoende uit gewisseld. Voor een deel komt dat, omdat de politie verschillende systemen gebruikt, zoals VPS (vermiste personen systeem), XPol, Mul- tipol en het BPS (bedrijfsprocessen systeem) die onderling niet uitwisselbaar zijn. Een andere belangrijke oorzaak is dat die systemen lang niet altijd up to date worden gehouden en 'vervuild' raken. Als reactie op dat falen ontstaan overal ter wereld organisaties en groepen die het speur werk zelf ter hand nemen. In Amerika heeft de commercie toegeslagen en bieden talloze particuliere snuffelaars en beroepsparagnos ten in advertenties hun diensten aan. 'Wij vinden uw kind binnen een maand terug', ga randeren sommigen. De K*I*D*S Shield-verzekering is de nieuw ste uitwas: Reece werft de verzekeringsagen ten onder de leus 'Huge opportunity to do good and earn significant profits': Een reus achtige kans om goed te doen én tegelijk er een stevige winst uit te slaan. In Nederland is ee van de particuliere initia tieven die van het TROS-tv programma Ver mist, dat tweewekelijks op de donderdag avond wordt uitgezonden. Sommige aspecten van het programma zijn discutabel, zoals het in beeld brengen van emotionele herenigin gen. Anderzijds scoort Vermist aardig hoog in zowel waardering (gemiddeld ruim 7) als in resultaten. Zo schreef Ronald Momberg (29) uit Arnhem in juni een briefje aan zijn vriendin en ver dween vervolgens met zijn hond. De TROS- speurders vonden hem tenslotte op een schip. Esmeralda Hendriks (25) uit Nijmegen ver dween op 11 mei 1996 nadat zij van Mallorca naar Ibiza was vertrokken. Vanaf dat mo ment hoorden haar ouders niets meer. Na dat Vermist was gaan speuren, schreef het meisje zelf naar haar moeder. Na bijna 5 maanden ver mist te zijn geweest werd het contact hersteld. Nog zo'n gelukkige hereni ging: in de zomer van 1990 verdween Hannes Weiss, nadat hij tegen zijn broers gezegd had dat hij in Delft ging wonen. Twee maanden geleden deed één van de broers in het tv-programma een oproep. Een week later was Hannes ge vonden. Hij maakte het goed. 'Vermist' heeft goede contacten met de Red- dings Honden Werkgroep Westervoort, een van de vier particuliere reddingshondengroe- pen in ons land. In Brabant en België is voor al de Internationale Reddingshondengroep IRG uit Gameren actief. De eigenaren van de ze honden vragen geen geld voor hun inzet. Ook gratis is de hulp van de International Foundation for Search and Rescue Services, een Nederlandse stichting die vijf jaar gele den is opgericht door Dave Hutcheson, een Amerikaanse ex-marinier en brandweerman. Hutcheson beschikt over sonar-apparatuur en kan onder water zoeken. Hij kan een be roep doen op duikers, op reddingboten en, naar hij zegt, ook op vliegtuigen. Tenslotte is er het Search And Rescueteam Holland, vorig jaar opgericht naar aanleiding van een zoekactie naar Willem Ruyssenaars, die in Indonesië verdween. Dit team beschikt over 25 specialisten, van artsen tot duikers. SAR vraagt geld voor zijn bemoeienis. Een zoekactie binnen Europa kost al gauw 5000 gulden. Bij verre ondernemingen gaat het wel eens om het tienvoudige.Er doen al jaren sug gesties de ronde voor de oprichting van een Landelijk Bureau Vermissin gen. Dat zou een politie-organisatie kunnen zijn, of een particuliere. In België wordt ook aan de oprichting van zo'n nationaal instituut gewerkt. Premier Dehaene is voorstander van een Europese organisatie. Het is te hopen dat er zoiets van de grond komt voordat de K*I*D*S Shield- verzekering Nederland bereikt. Voor dit artikel werd onder meer geput uit het zojuist verschenen boek 'Vermist en wat dan?', door Mieke van Tankeren, en uit recente informatie in de Internet-nieuws- groepen alt.missing-adults en alt.missing-kids. Informatie over vermisten is ook te vinden op de Internet-pagina's www.euregio.net/mis- sing/stillmissing.html en www.omroep.nl/tros/vermist. Loubna. Bokumu

de Stem | 1996 | | pagina 29