Milosevic zegt partijzuivering toe Partijen in Bosnië moeten ernst maken met beloften Big Jim' verwart politieke moraal met zakendoen Nederland ziet geen heil in heroverweging van actieplan drugs Ierland: 'Grenzen open in 2001' Madeleine Albright hanteert breekijzer Schrijver en strateeg baas in het Pentagon KORT gevolgd KORT A4 MENTAAR DE STEM BUITENLAND A5 Grootscheepse betogingen in Belgrado houden al twee weken aan 'Internationaal leger voor Zaïre bijna overbodig' 'Atoombom van arme landen' leidt tot verdeeldheid ER 1996 11 VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 tijd en overal tekort- inig of niets van de Ige nauwelijks geïn- aal opererende colle- ese politici - Europa Idoende oog voor de en Straatsburg wordt nationale wetgevin- el in die twee steden ar toch is de burger ese besluitvorming, begrip, waar bureau- 'e schandalen die zich doen. De kwestie van ijnen miljarden in ai sen of tabaksvelden, e Europese Rekenka-1 t dan ook bij. entariërs staat soms egenwoordiger mag iteitenrubriek beelden roparlementariërs bij et het zetten van een van het riante presen ter niet gesignaleerd, van Raay onder vuur. omstreden figuur in CDA. Ditmaal heeft hij e actualiteitenrubriek opees parlement - ten ringen van Venezuela oog op en is van plan royeren. Janssen van verlaten, maar is niet appen. t zoveelste bewijs dat De Europese politiek roordeel uit de weg te en anciering van scholie- zou volgens de PvdA oste van scholieren uit aldus de partij. Voor ringsclausule moeten sregeling. In een reac- dat hij „wil nadenken oetkoming studiekos- n jaar en ouder verlie st 4500 gulden op ach- ~r unaniem mee inge- misleidend' veren geen noemens- p. De bewering dat de ijfhonderd keer de toe- overtreft, is misleidend docent A. Schuurs van een reactie op een brief k(SGGZK) aan de Eer- te baseren op een boek O-onderzoeker J. Gro- GGZK een vertekende -zoeken op, waarbij de ogram per dag. De grote kele microgrammen per gebruik van amalgaam 'nst ontmoedigd. andel' Unie zouden ieder een geweld tegen vrouwen ver verslag moeten uit- ineerde manier mensen- tegengegaan. Dit advies minister Melkert van voorbereiding van een handel. De Emancipa- omschrijving van het en zaken als dwang, uit- _en. gt niks ken ex-vriendin van de Astrid van Boekholt uit r de 451 dagen die zij in de raadkamer van het if vindt dat de vrouw, die t, de ten onrechte onder- wijten, doordat ze in de en tegenstrijdige verkla- Door Bob van Huët Londen - De partijen in Bosnië zul len ernst moeten maken met de uit voering van hun in Dayton vastge legde beloften. Serieuze vooruitgang is nodig in zaken als terugkeer van vluchtelingen, gemeenteraadsver kiezingen en opsporing van oorlogs misdadigers. Zoniet dan zal de kraan van internationale hulp worden dichtgedraaid. Bij de afsluiting van de vierde Interna tionale Bosnië Conferentie in Londen was de toon gisteren ferm. Maar dat had meer te maken met inspanningen van de Britse gastheren voor het thuisfront ('het geld van de belastingbetalers wordt goed besteed'), dan met een se rieus ultimatum aan het adres van de humeurige vertegenwoordigers van de Bosnische federatie en de republiek Srpska. Buiten het bereik van camera's en mi crofoons maakten Europese en Ameri kaanse diplomaten zich weinig illusies: de situatie in Bosnië is te gecompliceerd en vooral te explosief voor werkelijk ra dicale maatregelen. Niemand wil met een stok op een wespennest slaan. Het was eigenlijk al heel mooi dat er de afge lopen maanden geen doden zijn gevallen bij gevechten. Een jaar na de ondertekening van het Akkoord van Dayton moest daarom hoofdzakelijk worden geconcludeerd dat nog veel beloften op inlossing wach ten. De conferentie produceerde een dikke verklaring waarin dat nog eens op een zo opbouwend mogelijke manier werd uitgespeld. „We moeten voorko men dat we in een negatieve spiraal ra ken. Er is hard gewerkt om de voor waarden voor het doorgaan van de in ternationale hulp zo positief mogelijk te formuleren," meende een Nederlandse diplomaat. Maar de zucht die hij eraan toevoegde zei genoeg. Alle donorlanden die Bosnië overeind willen helpen (men heeft inmiddels al drie miljard gulden aan internationale hulp ontvangen), verbonden duidelijk zichtbare progres sie als belangrijkste voorwaarde aan verdere hulp. Met name het probleem van de 'ongrijpbare' oorlogscriminelen zorgt voor grote frustraties. Temeer daar hun arrestatie en veroordeling al om als fundamenteel worden bestem peld voor de wederopbouw van een ge traumatiseerde samenleving. Probleem is ze voor de rechter te krij gen. „Zolang de verantwoordelijken daar genocide moordenaars laten lopen en ze niet voor het Joegoslavië Tribu naal in Den Haag brengen, kunnen wij geen hulp geven," zo vatte minister Van Mierlo het Nederlandse standpunt sa men. „We hebben de morele verplich ting ons niet neer te leggen bij de status quo." Van Mierlo liet zich ontvallen dat achter gesloten deuren wel over alternatieve arrestatiemethoden was gepraat, maar meer dan dat wilde hij hierover niet kwijt. Dat gedacht zou worden aan een commando-actie in de stijl van de 'ont voering' van de nazi Eichmann door Is raëlische agenten bleef in de dichtste nevelen gehuld. Belgrado (rtr/afp/dpa) - De regering van Servië is de oppositie die al ruim twee weken in de straten van de hoofdstad Belgra do betoogt gisteren enigszins tegemoet gekomen. Zij kondigde een zuivering van omstreden partijfunctionarissen aan en be loofde studenten en bejaarden een toelage. Eerder had zij de Amerikaanse regering toegezegd geen geweld te gebruiken om aan de betogin gen een einde te maken. De stu dentenzender Radio Index, die twee dagen geleden uit de lucht was genomen, kon gistermiddag weer uitzenden. Honderdvijftigduizend Voor de achttiende achtereen volgende dag gingen duizenden aanhangers van de oppositiebe weging Zajedno (Samen) de straat op. Volgens journalisten ter plaatse ging het om honderd vijftigduizend mensen, minder dan het record van tweehon derdduizend demonstranten woensdag. Zij bespotten open lijk de Servische president Mi losevic door een op hem lijkende etalagepop in de kleren van een galeiboef rond te dragen. De betogers wierpen duizenden papieren vliegtuigjes de lucht in om het vreedzame karakter van hun protest te onderstrepen. De autoriteiten beschuldigden de demonstranten herhaaldelijk van vandalisme. Vijftig betogers zijn de afgelopen dagen tot ge vangenisstraffen van tien tot veertig dagen veroordeeld. De betogingen ontstonden nadat rechters een groot aantal uitsla gen van de gemeenteraadsver kiezingen op 17 november ongel dig hadden verklaard. Het-betrof plaatsen waar de oppositie had gewonnen. De kiescommissie die moest toezien op het verloop van ng. Directe aanleiding voor ïtslag vorm het besluit van ld van toezicht om de om- n, maar enige bestuurder It medisch centrum de Klok- rg, een hoofdrol te gunnen mderhandelingen over 'ont- ing' van de hart-longkli' oe moeten Klokkenberg er' us binnenkort aan het werk commissie Sanering Z*e' isvoorzieningen. Volgens ing had de raad die hoof dn» aan het trio in de top van oraxcentrum toebedeeld. OP ezegging wordt nu terugge' n, aldus Dunning. ns voorzitter M. van den en van de raad van toezien de commissie Sanering Z*e' lisvoorzieningen de regie ie overheveling van het th°' ntrum naar het Ignatius Zie- As. opmerking van Dunning rief dat de raad een 'scha1de- leleid zou voeren, wil dien itter nog niet reageren. dat,zegt Van den Dunge i reeft aangekondigd pen tri te willen opstappe aagd of deze nieuwe ontw* zijn aftreden vertraag*; Van den Dungen: „Ik wac 'woon even af" de verkiezingen, diende gisteren bij het Hooggerechtshof en het parket van Servië een klacht in tegen het ongeldig verklaren van de verkiezingen in Belgrado. Binnen de Servische justitie groeit het verzet tegen de han delwijze van rechters die de ver kiezingsuitslagen annuleerden. Elf rechters uit de provinciestad Prokuplje hekelden in de onaf hankelijke krant Nasa borba dit 'in diskrediet brengen' van hun functie. Eerder keerden vijf rechters van het Hooggerechtshof en negentig rechters uit het arrondissement Belgrado zich tegen dit misbruik van de justitie door de macht hebbers. Radiozender Radio Index, de radiozender van de studenten in Belgrado, her vatte gistermiddag zijn uitzen dingen met een rechtstreeks ver slag van de demonstratie. De Servische autoriteiten haalden de zender dinsdag uit de lucht wegens de berichtgeving over de betogingen tegen het bewind van Milosevic. De hervatting van de uitzendingen is volgens de zen der te danken aan 'fatsoenlijke mensen' bij de officiële Servi sche omroep die in hetzelfde ge bouw werken. Een andere onafhankelijke zen der, B92, is inmiddelds ook weer in de lucht. Milosevic verklaarde dat tegen Bildt tijdens de Bos- nië-top in Londen. Door Bert Schampers Brussel Nederlandse diplomaten in Brussel houden er reke ning mee dat de Franse president Chirac op de Europese top volgende week in Dublin voor vuurwerk zorgt rond het ge meenschappelijk Europees actieplan tegen drugs. Den Haag is echter niet van plan hierover opnieuw te gaan onderhandelen. De Franse media hebben deze week gemeld dat Chirac ontevre den is over het resultaat van Eu ropees overleg vorige week over het actieplan. Zijn justitieminis ter Toubon zou te veel toegevin gen hebben gedaan aan Neder land. Na moeizame onderhande lingen werd vorige week vrijdag in Brussel een politiek akkoord bereikt over de Europese aanpak van het drugsprobleem. Het Ne derlandse gedoogbeleid blijft daarbij overeind. Het zal volgens diplomaten moei lijk zijn om het aWroord nu onge daan te maken. Volgens hen heeft frankrijk de zwarte piet in han den en is het de vraag of de Fran sen het aandurven om aanscher ping van het akkoord te vragen. De demonstranten in Belgrado voerden gisteren een pop met zich mee die president Milosevic in boevenpak voorstelde. foto anp Ottawa (afp) - De onverwachte terugkeer van meer dan vierhon derdduizend Rwandese vluchte lingen in Oost-Zaïre naar hun geboorteland maakt de komst van een internationale troepen macht naar Zaïre nagenoeg overbodig, aldus de Canadese minister van Defensie Doug Young. Young en zijn collega op het mi nisterie van Buitenlandse Za ken, Lloyd Axworthy, verklaar den dat hulporganisaties in en kele delen van Oost-Zaïre in middels toestemming hebben ge kregen in die gebieden goederen af te leveren waar hen de toe gang eerst was geweigerd. De ministers concludeerden gis teren dat de overeenkomst tus sen Tanzania en Rwanda voor de terugkeer van een half miljoen Rwandese vluchtelingen hulp aan Rwanda eigenlijk belangrij ker maakt. Genève (afp) - Bij de conferentie overwersterking van het verdrag dat biologische wapens verbiedt, staan de westerse landen en ont wikkelingslanden tegenover el kaar. Er wordt hard onderhandeld over de mogelijkheden tot verifi catie van het verbod op biologi sche wapens, die worden be schouwd als de atoombom van de arme landen en terroristen. Dit zeiden diplomaten gisteren in Genève. De bijna 140 deelnemende lan den moeten vandaag na twee weken onderhandelen een verifi catiesysteem voor het verdrag over biologische wapens over eenkomen. Bij deze conventie uit 1972 werd voor het eerst een he le categorie wapens verboden verklaard. Brussel (anp) - EU-voorzitter Ierland heeft gisteren voorge steld alle Europese binnen grenzen open te stellen met ingang van 1 januari 2001. Vanaf dat moment moet een burger van de Europese Unie dus zonder paspoort kunnen reizen van de ene lidstaat naar de andere. Dit blijkt uit de ontwerp-herzie- ning van de Europese verdragen die Ierland gisteren in Brussel heeft gepresenteerd. De Europe se regeringsleiders praten eind volgende week in Dublin over het ontwerp. De Europese lidstaten onderhan- delen momenteel over de herzie ning van het verdrag van Maast richt. Die uiterst moeizame on derhandelingen moeten onder Nederlands voorzitterschap in Amsterdam worden afgerond. Ierland luidt met de gisteren ge presenteerde .ontwerp-tekst de bel voor de laatste ronde. De Ier se regering stelt concreet voor een nieuw hoofdstuk op te ne men in het Europese verdrag over het vrije verkeer van perso nen, asiel en immigratie. Op dit moment hebben zeven EU-landen, die het zogeheten verdrag van Schengen hebben ondertekend, de onderlinge grenzen al opgeheven. Ook Ne derland behoort tot de Schen- gen-groep. Volgens de vertegenwoordiger van de Ierse regering, Noel Dorr, moet er nog veel werk worden verzet voordat alle Europese binnengrenzen kunnen verdwij nen. Zo zijn er een gezamenlijk asiel- en immigratiebeleid nodig en betere samenwerking tussen douane en politie. Ook de be strijding van de georganiseerde misdaad en het gebruik van drugs verdienen een gezamenlij ke aanpak, aldus Dorr. Het voorstel voor een Europa zonder binnengrenzen is één van de meest vooruitstrevende ideeën van de Ierse EU-voorzit ter. Over heikele onderwerpen waarover de EU-lidstaten nog van mening verschillen, doet Dublin er het zwijgen toe. Die kwesties worden overgelaten aan de volgende EU-voorzitter: Ne derland. Zo doet Ierland geen suggesties over de omvang en de samenstel ling van de Europese Commissie. Ook de stemverdeling tussen de grote en kleine EU-lidstaten wordt angstvallig gemeden. Evenmin komt de Ierse regering met voorstellen over het ophef fen van het vetorecht van indivi duele landen. Een aantal landen, waaronder Nederland, vindt dat de meeste besluiten moeten wor den genomen bij meerderheid in plaats van bij unanimiteit. Lan den als Groot-Brittannië en De nemarken zijn daar fel op tegen. Ierland vindt wel dat er een maximum moet worden gesteld aan de omvang van het Europees Parlement. Momenteel telt het EP 626 zetels. Dat mogen er als de EU gaat uitbreiden niet meer worden dan 700, meent Ierland. Door Bert Schampers Brussel - Alle goedbedoelde afspra ken hierover ten spijt, blijven som- ®ige Europarlementariërs volhar den. Betaalde lobby-activiteiten gaan voor de politieke moraal. Het geval James 'Jimmy' Janssen van Raay staat niet op zich. „Zijn ma nier van optreden is niet erg Neder lands. Wij keuren dit gedrag af. Maar in andere politieke culturen is betaald lobbywerk heel gebruike lijk." Rob Vierhout, ex-medewerker van de ™A-delegatie, liet zich afgelopen zo- ®er in een interview kritisch uit over eden van het Europees Parlement die O hun vrije tijd ook nog andere functies vervullen en uit hoofde daarvan in russel en Straatsburg lobbywerk ver aten. noemde geen namen, maar de verwijzing naar het CD A-lid Janssen Raay was duidelijk. 'erhout kreeg op staande voet ontslag van Leonie van Bladel, de PvdA-Euro- parlementariër voor wie hij werkte. Na een ruzie binnen de delegatie is Van Bladel inmiddels overgestapt naar de fractie Unie voor Europa. Boos om de verdachtmaking door Vierhout bracht Janssen van Raay op zijn beurt het EP op de hoogte van de volgens hem duiste re financiering van PvdA-medewerkers. Vierhouts ontslag werd door de PvdA weer teruggedraaid. Voor hem werd een afvloeiingsregeling uitgewerkt. Een half jaar na de publicatie van het ge ruchtmakende interview wordt Janssen van Raay door het programma Nova - met medewerking van de PvdA en in stemming van de CDA-delegatie - ont maskerd. Hij maakte misbruik van zijn positie als Europees volksvertegen woordiger, trad op als bemiddelaar voor gedupeerde beleggers en aarzelde niet, gebruik makend van briefpapier van het EP, overheden onder druk te zetten. Janssen van Raay liet gisteren via zijn advocaat weten dat hij op grond van misleidende en onvolledige informatie onterecht wordt beschuldigd van een betaalde vriendendienst. Het ging vol gens hem om gezamenlijke parlemen tair optreden. De in het voormalig Nederlands Oost- Indië geboren Janssen van Raay be kleedde partijfuncties bij de CHU en het CDA. In zijn werkkamer in Rotter dam hangt een schilderij van de oprich ters van het CDA in 1980, waar hij zelf ook op afgebeeld staat. De Rotterdamse advocaat en honorair consul voor Singapore zit al sinds 1979 in het Europees Parlement. Met de 64- jarige politicus was de afspraak ge maakt dat hij halverwege de huidige termijn het Europarlement zou verlaten en zijn zetel zou afstaan aan een jonge re. Maar die afspraken hebben volgens 'Big Jim' geen juridische grondslag. Net zoals Leonie van Bladel weigerde om haar PvdA-zetel beschikbaar te stellen, zo heeft ook Janssen van Raay zich voorgenomen in het Europees Par lement te blijven. Hij bezint zich over aansluiting bij een andere fractie. Het parlement heeft geen mogelijkheden om Janssen van Raay zijn zetel af te nemen. Binnen het EP wordt niet verbaasd ge reageerd op de zaak Janssen van Raay. De verhalen en geruchten deden al lan ger de ronde. CDA-delegatieleidster Hanja May-Weggen zou Janssen van Raay hebben gekapitteld over zijn lob by-activiteiten en over het feit dat hij daarvoor via zijn advocatenkantoor geld vroeg. Het CDA bleek al drie maanden bezig om Janssen van Raay aan de kant te schuiven. Ook bij de werkgeversorgani satie VNO kwamen nog wel eens klach ten binnen van bedrijven die een gepe perde rekening hadden ontvangen van het advocatenkantoor van Janssen van Raay. Nederlandse Europarlementa riërs kregen het verzoek 'eens wat te doen aan die Janssen van Raay'. Is, de macht van het Europees Parlement binnen de Europese Unie beperkt, bui ten Europa geniet de Europese volks vertegenwoordiging wel aanzien. „On getwijfeld," aldus een Nederlandse me dewerker van het parlement. „Ik denk dat een brievenhoofd van het EP in Ne derland niet veel indruk maakt. Maar in verre landen wordt nog wel eens de ro de loper uitgerold en staat de limousine klaar. En dat stijgt ze allemaal naar de bol." „Publiciteit is de meest dodelijke sanc tie," is de overtuiging van Europarle mentslid Alman Metten (PvdA), die zich al jaren sterk maakt voor gedragsregels. „Het is echter niet de taak van de leden om collega's aan te geven," meent hij. In zijn commentaar op de zaak Janssen van Raay is Metten terughoudend. Los van de feiten vindt hij wel dat Janssen van Raay in de grond van de zaak ver keerd bezig is geweest. Hij verwacht dat het Europees Parlement in de toekomst verder zal worden gezuiverd van dit soort kwalijke verschijnselen. „De re gels zullen verder worden aange scherpt. Je mag verwachten dat onder zoeksjournalisten gretig de openbare registers zullen inkijken en gegevens natrekken." Overigens overweegt Janssen van Raay gerechtelijke stappen tegen het tv-pro- gramma Nova. New York/Den Haag (dpa/anp) - Met Madeleine Albright als minister van Buitenlandse Zaken heeft Clinton een er varen politica aangetrokken. Als Amerikaanse ambassadri ce bij de Verenigde Naties draait ze al vier jaar mee in de wereldpolitiek. Over gebrek aan ervaring spreekt dan ook niemand, het is meer het gebrek aan diplomatie dat de 59-jarige keiharde dame lijkt te kenmerken. In de Veilig heidsraad van de VN zocht ze zelden naar compromissen. Ze was meer de vrouw die anderen de wensen en eisen van Ameri ka oplegde, klaagden haar raadscollega's. Zelfs bij onder handelingen achter gesloten deuren verduidelijkte ze liever de standpunten van Washing ton, dan dat ze over mogelijke gemeenschappelijke standpun ten onderhandelde. Als enige vrouw tussen veertien mannen plaatste ze zowel haar tegen strevers als haar bondgenoten steeds in de schaduw wat vast beradenheid betreft. Tijdens de oorlog in Bosnië was zij een van de eersten die pleitte voor NAVO-luchtaanvallen op Servische posities. Haar oor spronkelijke bezwaren tegen de Golfoorlog van 1991 nam ze la ter als 'vergissing' terug. Als fervent tegenstandster van iso lationisme ziet ze het als plicht van Amerika om overal met mi litaire middelen tegen dictators op te treden. Maar ze is tegen de inzet van Amerikaanse troepen in het door een burgeroorlog verscheurde Burundi: „Een doorsnee-Amerikaan weet niet eens waar dat land ligt." De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van de VS ...een keiharde dame... foto anp Albright kwam in 1937, kort voor het begin van de Tweede Wereldoorlog, in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag als dochter van een diplomaat ter wereld. Na de communistische machtsovername in 1948 ver trok de familie naar de Verenig de Staten. Op haar nieuwe post als minister van Buitenlandse Zaken zal ze, anders dan haar voorganger Warren Christop her, meer met een breekijzer zwaaien dan met een palmtakje. Volgens waarnemers verliest ze echter nooit de binnenlandse politiek uit het oog. Washing ton (dpa/rtr/afp) - William Cohen, die door presi dent Clinton is aangetrokken als minister van Defensie, heeft niet alleen faam verworven als militair strateeg. De 56-jarige voormalige senator uit de noordelijke staat Maine staat ook bekend als schrijver. Cohen heeft dichtbundels, spionageromans, misdaadver halen en literaire dagboeken op zijn naam staan. In 1985 schreef hij samen met senator Gary Hart, wiens campagne voor het presidentschap in 1988 struikelde over zijn lief desleven, de spionageroman De Dubbele man. Met Cohen haalt de Democraat Clinton voor het eerst een Re publikein in zijn regering. De beoogde man op het Pentagon staat echter bekend als een on afhankelijk denker die zich niet te veel aan partijdiscipline gelegen laat liggen. Hij geldt als gematigd conservatief. Op het gebied van de defensie en de buitenlandse politiek stem de Cohen in de regel mee met de conservatieven. Zo was hij voorstander van het Strate gisch Defensie Initiatief (star wars) van president Reagan. Maar later keerde hij zich te gen plannen van het Pentagon om grote aantallen stealth- bommenwerpers, die voor ra dar praktisch onzichtbaar zijn, aan te schaffen. Op sociaal ge bied geldt hij als tamelijk voor uitstrevend. Ook is hij voor stander van een sterkere con trole van het particuliere wa penbezit. Cohen werd op 28 augustus 1940 in Bangor in de staat Mai ne geboren en studeerde rech ten in Boston. Op 29-jarige De nieuwe minister van Defensie van de VS William Cohen. foto anp leeftijd ging hij in de politiek. In 1971 werd hij burgemeester van zijn geboorteplaats. Daar aan kwam een jaar later een einde toen hij tot lid van het Huis van Afgevaardigden werd gekozen. In 1978 werd hij sena tor. Bij de verkiezingen van no vember stelde hij niet herkies baar. Zowel in de Senaat als in het Huis verwierf Cohen zich de reputatie van een moedige en deskundige parlementariër. In 1974 nam hij als lid van de juri dische commissie van het Huis deel aan de hoorzittingen die president Richard Nixon in au gustus van dat jaar tot aftreden dwongen. Record-drugsvangst in Australië Sydney - De Australische douane heeft meer dan vijf ton canna bis ter waarde van 50 miljoen Australische dollar (bijna 70 mil joen gulden) in beslag genomen. Dat is de grootste hoeveelheid illegale drugs die ooit in het land is opgespoord. India evacueert 400.000 mensen Machalipatnam - In de Zuid-Indiase deelstaat Andra Pradesh zijn gisteren meer dan vierhonderdduizend mensen geëvacueerd in verband met een cycloon die de kust nadert. Er zijn windsnel heden gemeten van 150 kilometer per uur. Junta heft huisarrest weer Suu Kyi op Rangoon - Oppositieleidster Aung San Suu Kyi in Myanmar heeft haar bewegingsvrijheid terug. De militaire autoriteiten in Rangoon hebben de aan haar opgelegde maatregel dat zij haar woning niet mocht verlaten, ingetrokken.De junta in Rangoon liet de vaak lastig gevallen pleitbezorgster van de democratie woensdag nog weten dat zij het terrein van haar woning niet mocht verlaten. Geld voor stakende mijnwerkers Moskou - De Russische premier Viktor Tsjernomyrdin heeft gis teren gezegd dat hij de tienduizenden stakende mijnwerkers in het land geld heeft gestuurd.Tsjernomyrdin, wiens regering on der toenemende druk van het parlement komt te staan, zei dat het geld spoedig zou aankomen. Hij nam klachten van mijnwer kers ter harte dat grote sommen geld die in het verleden waren toegezegd nooit zijn aangekomen. Indonesië niet bij uitreiking Nobelprijs Jakarta (AP) - Indonesië heeft gisteren gezegd dat het geen afge vaardigde zal sturen naar de plechtigheid waarop volgende week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede van 1996 wordt uitge reikt. De prijs is dit jaar toegekend aan de Oost-Timorese aarts bisschop Carlos Felipe Ximenos Belo en verzetsleider Jose Ra- mos-Horta, die zich beiden inzetten voor onafhankelijkheid van Oost-Timor van Indonesië.

de Stem | 1996 | | pagina 5