4 Nieuwbouw beperken' Milosi 'Big Jim Onrust in Kamer over gevolgen nabestaandenwet Dijkstal stelt zondagswet ter discussie GRATIS VIDEO! BEL 035*6711911 'Belangenverstrengeling rechterlijke macht' Erasmusbrug trilde weer even Nederland heil in hero van actieph de stem de stem 'Meer geld voor opvang na school' destem commentaar pclftijcil Schandalig Brussel Adviezen zelden gevolgd BINNENLAND Bij leegstand huurwoningen Elf arrestaties in verband met schijnhuwelijken Met PAUL DE LEEUW, YOUP VAN 'T HEK, HERMAN FINKERS, BERT VISSCHER, URBANUS, Grootscheepse l BINNENLAND KORT VRIJDAG-6 DECEMBER 1996 A4 Amsterdam (anp) - Binnen de rechterlijke macht in Neder land is sprake van onaccepta bele situaties van belangen verstrengeling. Randvoor waarden die een onbevangen, onafhankelijke en onpartij dige rechtspraak garanderen, zijn ernstig aangetast. Die conclusie staat in het rapport 'Integriteit Rechterlijke Macht', dat een groep verontruste burgers gisteren heeft aangeboden aan de Tweede Kamer, president Mar tens van de Hoge Raad en secreta ris-generaal Borghouts van het ministerie van Justitie. Het rap port vloeit voort uit een onder zoek van twee jaar, dat op initia tief van de Oosthuizer H. Rem startte. Zijn gedrevenheid kwam voort uit een persoonlijk conflict met verzekeringsmaatschappij Ohra, dat twaalf jaar duurde. Uiteinde lijk stelde de Hoge Raad hem in het gelijk, maar Rem was door wat al te veel toevallige connec ties tussen de advocaten van Ohra en het gerechtshof - dat hem in het ongelijk stelde - gaan twij felen over de onbevooroordeeld heid van de rechterlijke macht. De oorzaak van de belangenver strengeling ligt volgens Rem en zijn medestanders voor een belangrijk deel in het volledig uit de hand lopen van het instituut 'plaatsvervangend rechter'. Die functie was bedoeld om rechters bij ziekte of vakantie te vervan gen. Er zijn 1300 plaatsvervan gers. Vooral veel advocaten van grote kantoren treden regelmatig op als rechter. De kantoren Nauta Dutilh, De Brauw Blackstone Westbroek en Pels Rijcken en Drooglever Fortuin voeren de top drie aan. In totaal trekken 484 advocaten met enige regelmaat de rechterstoga aan. Volgens de groep Verontruste Burgers krijgen advocaten daar door een ontoelaatbare grote invloed op colleges, die zonder aanzien des persoons moeten oor delen, tot aan de Hoge Raad toe. Hun cliënten lijken daarvan aan toonbaar te profiteren, luidt de conclusie van het onderzoek. Op hun beurt namen veel vaste rechters zware, tijdrovende en vaak goed betaalde nevenfuncties aan. De wettelijke controleme chanismen voor zich misdragende rechters, notarissen of advocaten werken niet meer, aldus de bur gers. In de periode 1991/1994 kwamen 317 klachten binnen. In geen enkel geval vorderde procu reur-generaal mr. Th. ten Cate een onderzoek door de Hoge Raad. Volgens Tweede Kamerlid Dit- trich, één van de parlementsleden die het rapport kregen, kunnen advocaten in principe goed func tioneren als plaatsvervangend rechter. Het hoeft niet automa tisch tot belangenverstrengeling te leiden. „Ik vind het zelfs goed dat door dit systeem niet alle rechters een theoretische achter grond hebben. Het is een voordeel dat een deel van hen uit de prak tijk komt en op uiteenlopende gebieden veel ervaring met de rechterlijke macht hebben opge daan," constateert hij. Van onze Haagse redactie Den Haag - Provincies moeten optreden tegen nieuwbouwplan- nen in regio's waar grote leegstand van huurwoningen voor komt. „Provincies moeten hun verantwoordelijkheid nemen," vindt staatssecretaris Tommei (D66, Volkshuisvesting). Zo moe ten ze streekplannen niet zonder meer aanvaarden. Nu komt het onder andere in Zeeland regelmatig voor, dat in de ene gemeente (sociale) huur woningen leeg staan, terwijl buurgemeenten juist nieuwe woningen bouwen. Het PvdA-Kamerlid Duivesteijn kaartte deze gang van zaken gisteren in de Tweede Kamer aan. Hij bepleit verbetering van de leegstaande woningen of ver laging van de huren. De huidige leegstand zorgt, meent Duiveste ijn, vooral voor verliezen bij cor poraties. „Daar draait de huur der uiteindelijk weer voor op." Duivesteijn eist van Tommei dat hij actief hiertegen optreedt. Ook het CDA vindt 'sturing van het rijk' op zijn plaats, zo bena drukte CDA'er Ten Hoopen. Dui- vesteijns coalitiegenoot Hofstra (WD) suggereerde, dat het rijk de subsidiekraan moet dicht draaien als er in gebieden met leegstand wordt gebouwd. Tommei erkende gisteren dat de 'regionale afstemming' in het volkshuisvestingsbeleid nog onvoldoende is. Maar hij ziet geen reden voor ingrijpen en heeft zijn hoop gesteld op de pro vincies. „Die moeten hun verant woordelijkheid nemen." Er is volgens hem geen taak weggelegd voor het rijk. „De rol van het rijk is vooral gemeenten en provincies op hun verantwoordelijkheid aanspreken." De staatssecretaris heeft er alle vertrouwen in dat de provincies uiteindelijk hun ver antwoordelijkheid zullen nemen. :bO Van onze Haagse redactie Den Haag - In de Tweede Kamer is ongerustheid ontstaan over de gevolgen van de Nieuwe Nabestaandenwet die sinds kort van kracht is. Volgens D66 zijn de inkomensgevolgen van de wet veel ernstiger dan verwacht. RPF-Kamerlid Van Dijke noemt de gevolgen voor veel mensen zelfs 'desastreus'. „De inkomensgevolgen zijn dras tisch. Bovendien doen veel min der mensen een beroep op de regeling. Het gaat tegenwoordig om nog geen duizend nabestaan den per maand; vroeger waren het er duizenden. Ik vraag me af wat de reden is," vroeg D66- Kamerlid Bakker zich af. D66 stemde vorig jaar in met de wet. Niettemin vroeg Bakker zich gisteren tijdens de begrotingsbe handeling van Sociale Zaken af of zijn partij nog wel kon instaan voor de gevolgen ervan. De Nabestaandenwet vervangt Amsterdam (anp) - De politie van Amsterdam heeft deze week elf verdachten gearres teerd in het kader van een onderzoek naar schijnhuwe lijken. De hoofdverdachte, een 43-jarige Marokkaan, zou minstens zes van dergelijke verbintenissen tot stand hebben gebracht. Hij incasseerde bedragen variërend van enkele duizenden tot tiendui zenden guldens per huwelijk. De man drijft een garage in Amsterdam-Oost en recruteerde de huwelijkskandidaten uit zijn klantenkring. De gegadigden waren mensen van Marokkaanse en Surinaamse afkomst. De man koppelde tot Nederlander gena turaliseerde Surinamers aan ille gale Marokkanen. De legale huwelijkspartner ontving voor zijn of haar medewerking bedra gen tot maximaal 15.000 gulden. Het oudste huwelijk waarop de politie tot nu toe stuitte, dateert van 1991. De politie kwam de zaak op het spoor, omdat een vrouw die een schijnhuwelijk was aangegaan, aangifte deed van mishandeling. Tijdens de huiszoeking op het adres van de hoofdverdachte trof de politie ook een grote hoeveel heid gestolen spullen aan met een waarde van ongeveer een ton. Het gaat onder meer om fototoestel len, audio-apparatuur, moun tainbikes, buitenboordmotoren, boormachines, kettingzagen en ander van bouwplaatsen ont vreemd gereedschap. Ook vond de politie twee ons harddrugs. sinds 1 juli de Algemene Wedu wen en Wezenwet (AWW). Via de AWW had iedere weduwe en weduwnaar recht op een vaste uitkering (van 1800 gulden of 2500 gulden), onafhankelijk van het eigen inkomen. De Nabe staandenwet heeft daar drastisch mee gebroken. Volgens die wet krijgen alleen nabestaanden die zijn geboren voor 1950, en jon gere nabestaanden met kinderen onder de 18 jaar nog een uitke ring. De hoogte van de uitkering is bovendien afhankelijk gemaakt van het eigen inkomen. Weduwen en weduwnaars die zijn geboren na 1950 en die geen kinderen onder de 18 jaar heb ben, krijgen helemaal geen uitke ring meer. Die nabestaanden komen nu in de bijstand terecht, als ze geen werk kunnen vinden. De afschaffing van de AWW is door sommigen wel de 'de meest ingrijpende bezuiniging in de sociale zekerheid genoemd'. In 1998 is er 1,8 miljard gulden min der beschikbaar voor de nabe staanden. Kamerlid Van Dijke (RPF) haalde gisteren een onderzoek aan van de actiegroep 'Weduwen in de kou'. De groep onderzocht de financiële situatie van 214 huishoudens, die sinds 1 juli onder de nabestaanden-regeling vallen. Volgens de actiegroep moeten in 115 gezinnen de kinde ren met de studie stoppen en zien 101 gezinnen zich genoodzaakt om te verhuizen. „Zo kreeg ik bij voorbeeld ook een brief van een weduwe die haar gehandicapte broer verzorgt. Zij verliest haar uitkering, omdat die broer in de nieuwe wet opeens haar partner is geworden. Dit is onaccepta bel." Volgens de Nabestaanden wet wordt de uitkering van weduwen en weduwnaars die weer zijn gaan samenwonen, namelijk geschrapt. Het leven met een broer of zus geldt ook als samenwonen. De grootste effecten van de nieuwe Nabestaandenwet zullen overigens pas na 1 januari 1998 merkbaar worden. Vanaf die datum zullen ook de 'oude AWW- gevallen' te maken krijgen met een inkomenstoets. Voor velen betekent dit dat ze de uitkering zullen verliézen. Het aantal nabestaanden dat een weduwe- of weduwnaarsuitkering kreeg bedroeg begin van dit jaar nog 193.000. Dat aantal is inmiddels gedaald naar 174.000. Onderzoekers van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium hebben gisteren twee tuien van de Erasmusbrug in Rotterdam kunstmatig in trilling gebracht om een oplossing te zoe ken voor de problemen, waarmee de gloednieuwe brug te kampen heeft. Met een hoogwerker wer den de sensoren aangebracht om de trillingen te meten. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA wil dat minister Melkert (Sociale Zaken, Emancipatie) veel meer geld uittrekt voor bui tenschoolse opvang. Vrouwen en mannen kunnen dan gemakkelijker werk en de zorg voor kinderen combine ren. PvdA-Kamerlid Van Nieuwenho- ven wil dat er zo snel mogelijk een stimuleringsregeling voor buiten schoolse opvang komt. De 85 mil joen gulden die Melkert onlangs beschikbaar stelde, is absoluut niet genoeg, aldus Van Nieuwen- hoven. De drie regeringsfracties hekel den gisteren tijdens de begro tingsbehandeling van Sociale Zaken het emancipatiebeleid van Melkert. Naast de PvdA noemden ook D66 en WD de inspanningen van de minister onvoldoende. De coalitiepartijen vinden dat het Melkert aan daadkracht ont breekt. Hij moet maatregelen nemen in plaats van telkens nieuwe adviescommissies instel len. Zo kraakten PvdA en WD de 'Commissie Dagindeling', die Melkert vorige maand instal leerde. De commissie gaat onder andere adviezen geven over een betere afstemming tussen school tijden en arbeidstijden. „Eerlijk gezegd kan elke werkende vrouw met kleine kinderen u in een half uur uitleggen wat er moet veran deren. Daar is weinig creativiteit voor nodig. Zo'n commissie is niet iets waar vrouwen op zitten te wachten. Probeert u liever een probleem op te lossen zoals flexi beler kinderopvang in plaats van de zoveelste inventarisatie te maken van iets, dat iedereen al weet", aldus WD-Kamerlid Van der Stoel. De commissie komt in 1998 met aanbevelingen en dat is veel te laat, vindt de PvdA. De politieke partijen hebben hun verkiezings programma's dan al geschreven. „Deze minister zou nu al een schot voor de boeg moeten geven," maande Van Nieuwenhoven. D66-Kamerlid Bakker vindt dat Melkert te veel leunt op de sociale partners. De bewindsman moet meer het voortouw nemen om 'zorgverlof, betaald ouderschaps verlof, loopbaanonderbreking en zingevingsverlof' te realiseren. Hilversum (anp) - Kerkelijke leiders hebben gisteren ver deeld gereageerd op uitlatin gen van minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken woens dag in de Tweede Kamer waarin hij de Zondagswet ter discussie stelde. In de Tweede Kamer verklaarde de minister afgelopen woensdag: „Ook ik ben van mening dat je wetten die voor een deel een dode letter zijn, niet te lang moet handhaven." Dijkstal zei verder dat, gelet op de ontwikkeling van de Nederlandse maatschappij tot een multiculturele samenleving, de vraag rijst of je naast de Zon dagswet ook een Vrijdagswet of een Zaterdagswet moet hebben. De vrijdag is voor de islamitische godsdient een rustdag, de zater dag voor de joodse. De secretaris-generaal van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie, pater dr. H. Verhoeven, noemde Dijkstal's opmerking een losse flodder. De zondag moet als „een heel groot cultuur goed voor alle Nederlanders" gehandhaafd blijven. De gereformeerde synodevoor zitter ds. R. Vissinga zei voor radio Nederland Wereldomroep „dat we niet al te krampachtig de zondag moeten handhaven, omdat het een christelijke feest dag is". Wel is het goed om een dag te bestemmen waarop je even onder de dwang van het werk vandaan komt. Of dat de vrijdag (islamitische rustdag), zaterdag (joodse) of zondag (christelijke) is, is volgens Vis singa een beetje van de tweede orde. De hervormde synodevoorzitter ds. W. Beekman benadrukte, net als Vissinga, dat de zondag niet omwille van de economie moet worden opgeofferd. De vrije zon dag is goed voor christenen en niet-christenen: dat je niet zeven dagen per week hoeft door te hollen. Bij de presentatie gisteren in Den Haag van een rapport over de rol van moskeeën bij de inte gratie in de Nederlandse samen leving kwam Dijkstal nog even terug op het debat daags tevoren in de Tweede Kamer over de vrij heid van levensovertuiging. Op de vraag of er sprake is van bovenschikking dan wel neven schikking in de verhouding tus- Minister Dijkstal foto anp sen het christendom en andere religies en levensbeschouwingen, is er volgens Dijkstal fundamen teel sprake van nevenschikking. Dat leidt er volgens hem toe dat de discussie op gang moet komen wat dit in cultureel opzicht bete kent, bijvoorbeeld welke ruimte nieuwe religies binnen de Neder landse samenleving krijgen. Dan komen er ook wetten op de hel- (ADVERTENTIE) WAARDENBERG DE JONG, HARRIE JEKKERS, KARIN BLOEMEN en vele anderen. Voor wie nü lid /abonnee wordt van VARA TV MAGAZINE (het enige televisie - tijdsch rift van Nederland): SLECHTS EEN TIENTJE TOT 1 MEI! (Eerst proberen? Koop 'm los: f 1.40) Door Bob van Huët Londen - De partijen in Bosnië len ernst moeten maken met de voering van hun in Dayton va legde beloften. Serieuze vooruit is nodig in zaken als terugkeer vluchtelingen, gemeenteraad kiezingen en opsporing van oor misdadigers. Zoniet dan zal de k van internationale hulp wc dichtgedraaid. Bij de afsluiting van de vierde Int tionale Bosnië Conferentie in Lc was de toon gisteren ferm. Maar da EUROPARLEMENTARIËRS voelen zich altijd en overal tekort gedaan. De nationale politiek begrijpt weinig of niets van deI Europese problematiek en is dientengevolge nauwelijks geïnd teresseerd in het werk van de internationaal opererende collej ga's, is een van hun vele klachten. De media zien - in de visie van de Europese politici - EuropaI ook nauwelijks zitten. De pers heeft onvoldoende oog voorde belangrijke zaken waarover in Brussel en Straatsburg word:I beslist. De basis voor een gedeelte van de nationale wetgevir I gen wordt immers voor een belangrijk deel in die twee steder gelegd. Er valt geen speld tussen te krijgen. Maar toch is de burge- nauwelijks geïnteresseerd in de Europese besluitvorming I Voor de meesten is Europa een diffuus begrip, waar bureau craten geldverslindend bezig zijn. Dat beeld wordt mede veroorzaakt door de schandalen die zich I met regelmaat in het Europese huis voordoen. De kwestie van I de fraudes is er een van. Jaarlijks verdwijnen miljarden in all dan niet bestaande olijfbergen, wijnpiassen of tabaksvelden De betreffende landen worden er door de Europese RekenkaJ mer voor gekapitteld, maar daar blijft het dan ook bij. Ook het gedrag van individuele parlementariërs staat soms| haaks op datgene wat van een volksvertegenwoordiger majl worden geëist. Onlangs zond een actualiteitenrubriek beelder j uit over de aanwezigheidsgraad van Europarlementariërs i plenaire sessies. Een aantal volstond met het zetten van eeiil handtekening, goed voor het incasseren van het riante presen l tiegeld. In de vergaderzaal werden ze echter niet gesignaleerc Momenteel ligt de CDA'er mr. J.Janssen van Raay onder vuur I Janssen van Raay is al geruime tijd een omstreden figuur itl het Europees parlement en in zijn eigen CDA. Ditmaal heeft hij I het echter goed verbruid. Volgens de actualiteitenrubriek Nova heeft hij op briefpapier van het Europees parlement-ti behoeve van een zakenpartner - de regeringen van Venezuela| en Taiwan aangeschreven. Partijvoorzitter Helgers neemt de zaak hoog op en is van Janssen van Raay als CDA-partijlid te royeren. Janssen var Raay heeft inmiddels de CDA-Eurofractie verlaten, maar is niet van plan als Europarlementariër op te stappen. Deze affaire is voor het grote publiek het zoveelste bewijs datl Brussel bol staat van de schandalen. De Europese politiek blijkt niet bij machte dit hardnekkige vooroordeel uit de weg te j ling, zoals de zondagswet. „Maakt u zich niet ongerust: ik zal niet met één pennestreek allerlei wetten afschaffen. Maar diegenen die achterover leunen, voorspel ik onzekere tijden," aldus de minister. Dijkstal sprak zich overigens opnieuw uit voor een imamoplei ding in Nederland. Desnoods moeten buitenlandse imams maar een inburgeringscontract krijgen, verklaarde hij. Volgens het gepresenteerde rap port, de neerslag van acht ronde tafelgesprekken, voelen moslim jongeren zich niet altijd aange sproken door een imam die rechtstreeks uit het land van herkomst komt en daardoor alleen bekend is met een tradi tionele opvatting van de islam. Zo'n imam staat volgens hen niet midden in het leven. Het bestuur van de Stichting Bij zondere Leerstoel Islam, die de ronde-tafelgesprekken heeft georganiseerd, pleit in de aanbe velingen ook zelf voor in Neder land opgeleide imams. Zo'n opleiding binnen het Neder landse onderwijsbestel zou een goede zet zijn op het terrein van sociale integratie. 'Financiële hulp voor scholieren' Den Haag - Het wetsvoorstel dat de studiefinanciering van scholie- ren van achttien jaar en ouder verandert, zou volgens de PvdA moeten worden aangepast. De wet gaat ten koste van scholieren uit achterstandsgroepen of met problemen thuis, aldus de partij. Voor de meest getroffenen zou er een uitzonderingsclausule moeten i komen, voor andere scholieren een overgangsregeling. In een reac tie laat minister Ritzen (Onderwijs) weten dat hij „wil nadenken j over een overgangsregeling". De Wet tegemoetkoming studiekos- ten gaat in januari in. Scholieren van achttien jaar en ouder verlie- zen dan hun OV-kaart. Sommigen gaan er t'ot 4500 gulden op ach- i teruit. De Tweede Kamer heeft daar eerder unaniem mee inge stemd. 'Beweringen over kwikafgifte misleidend' Amsterdam - Amalgaam tandvullingen leveren geen noemens- waardige risico's voor de volksgezondheid op. De bewering dat de dagelijkse 'kwikafgifte van'zulke vullingen vijfhonderd keer de toe gestane hoeveelheid kwik in het drinkwater overtreft, is misleidend en tendentieus. Dat stelde universitair hoofddocent A. Schuurs van de Universiteit van Amsterdam gisteren in een reactie op een brief van de Stichting Gezond Gebit Zonder Kwik (SGGZK) aan de Eer-1 ste en Tweede Kamer. De stichting zegt zich te baseren op een boek van Schuurs en prof. dr. C. Davidson en TNO-onderzoeker J. Gro ten. Auteur Schuurs zegt echter, dat de SGGZK een vertekende uitkomst geeft. „Wij sommen diverse onderzoeken op, waarbij de kwikafgiftes uiteenlopen van 2 tot 150 microgram per dag. De grote meerderheid hiervan komt echter uit op enkele microgrammen per dag," zegt Schuurs. De stichting eist dat het gebruik van amalgaam I tandvullingen wordt verboden of op zijn minst ontmoedigd. 'Rapporteur tegen vrouwenhandel' Den Haag - De lidstaten van de Europese Unie zouden ieder een nationale rapporteur moeten aanstellen die geweld tegen vrouwen in kaart brengt. Deze rapporteur zou daarover verslag moeten uit brengen aan de EU. Zo kan op een gecoördineerde manier mensen- j handel en geweld tegen vrouwen worden tegengegaan. Dit advies heeft de Emancipatieraad gegeven aan minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ter voorbereiding van een internationale gedragscode tegen vrouwenhandel. De Emancipa- tieraad acht ook een eenduidige, heldere omschrijving van het I begrip vrouwenhandel nodig. Daarin moeten zaken als dwang, uit buiting, misleiding en geweld zijn opgenomen. Ex-vriendin bendeleider krijgt niks Den Bosch - De eerder dit jaar vrijgesproken ex-vriendin van de leider van de Bende van Venlo, de 20-jarige Astrid van Boekholt uit Tegelen, krijgt geen schadevergoeding voor de 451 dagen die zij in de cel heeft doorgebracht. Dat heeft de raadkamer van het gerechtshof in Den Bosch bepaald. Het hof vindt dat de vrouw, die een bedrag van 100.000 gulden had geëist, de ten onrechte onder gane detentie volledig aan zichzelf heeft te wijten, doordat ze in de loop van het onderzoek steeds wisselende en tegenstrijdige verkla ringen aflegde. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Dunning worden zijn adviezen 'zelden' gevolgd. Ook herhaalde verzoeken om overleg tussen het trio aan de top van het thoraxcentrumen het bestuur wimpelt het bestuur 'herhaalde lijk' af. „Bij dat alles," aldus Dun ning, „voorzie ik dat uw recente besluiten de oude conflicten opnieuw zullen doen oplaaien". Dunning betreurt dat de raad van toezicht Tanke de hand boven het hoofd blijft houden, terwijl alle geledingen in De Klokkenberg op de ondernemingsraad na het ver trouwen in de directeur hebben opgezegd,. Die opstelling van de raad heeft er mede toe geleid dat het conflict, dat vorig jaar begon tussen Klok- kenbergbestuur (lees: enig be stuurder Tanke, HS) en hartkli- niek, intussen als een veenbrand om zich heeft gegrepen en alle kli nieken tegenover bestuur en raad van toezicht heeft geplaatst. De raad van toezicht heeft, behalve de instelling van spreekverboden, nog geen concrete actie onderno men om aan deze diepe vertrou wenscrisis een eind te maken. „U zult begrijpen dat ik dan ook op geen enkele wijze medeverant woordelijkheid wil dragen voor de verdere gang van zaken," aldus Dunning. Directe aanleiding vooil zijn ontslag vorm het besluit vatI de raad van toezicht om de om-I streden, maar enige bestuurd® I van het medisch centrum de Klok-| kenberg, een hoofdrol te gur in de onderhandelingen over vlechting' van de hart-longkü' niek. Daartoe moeten Klokkenberg/. Ignatius binnenkort aan het wewl met de commissie Sanering Ziel kenhuisvoorzieningen. Volg®| Dunning had de raad die hoofWI eerder aan het trio in de top vul het thoraxcentrum toebedeeld. 0P| die toezegging wordt nu teruf" komen, aldus Dunning. Volgens voorzitter M. van Dungen van de raad van toez krijgt de commissie Sanering t»\ kenhuisvoorzieningen de regi'l over de overheveling van het M raxcentrum naar het Ignatius Ziel kenhuis. Op de opmerking van Dunning11! zijn brief dat de raad een 'schade lijk' beleid zou voeren, wil i voorzitter nog niet reageren, zegt dat," zegt Van den Dung®| die heeft aangekondigd p®r r januari te willen opstapp® Gevraagd of deze nieuwe °ntw\ keling zijn aftreden vertra* zegt Van den Dungen: „Ik wa® nu gewoon even af". Belgrado (rtr/afp/dpa) - De regc die al ruim twee weken in de str do betoogt gisteren enigszins tej een zuivering van omstreden p; loofde studenten en bejaarden e Eerder had zij de Amerikaanse regering toegezegd geen geweld te gebruiken om aan de betogin gen een einde te maken. De stu dentenzender Radio Index, die twee dagen geleden uit de lucht was genomen, kon gistermiddag weer uitzenden. Honderdvijftigduizend Voor de achttiende achtereen volgende dag gingen duizenden aanhangers van de oppositiebe weging Zajedno (Samen) de straat op. Volgens journalisten ter plaatse ging het om honderd vijftigduizend mensen, minder dan het record van tweehon derdduizend demonstranten woensdag. Zij bespotten open lijk de Servische president Mi losevic door een op hem lijkende etalagepop in de kleren van een galeiboef rond te dragen. De betogers wierpen duizenden papieren vliegtuigjes de lucht in om het vreedzame karakter van hun protest te onderstrepen. De autoriteiten beschuldigden de demonstranten herhaaldelijk van vandalisme. Vijftig betogers zijn de afgelopen dagen tot ge vangenisstraffen van tien tot veertig dagen veroordeeld. De betogingen ontstonden nadat rechters een groot aantal uitsla gen van de gemeenteraadsver kiezingen op 17 november ongel dig hadden verklaard. Het-betrof plaatsen waar de oppositie had gewonnen. De kiescommissie die moest toezien op het verloop van Door Bert Schampers Brussel Nederlandse diploma ning mee dat de Franse preside volgende week in Dublin voor meenschappelijk Europees actie echter niet van plan hierover op De Franse media hebben deze week gemeld dat Chirac ontevre den is over het resultaat van Eu ropees overleg vorige week over het actieplan. Zijn justitieminis ter Toubon zou te veel toegevin gen hebben gedaan aan Neder land. Na moeizame onderhande lingen werd vorige week vrijdag jn Brussel een politiek akkoord bereikt over de Europese aanpak van het drugsprobleem. Het Ne derlandse gedoogbeleid blijft i daarbij overeind. Het zal volgens diplomaten moei lijk zijn om het akkoord nu onge daan te maken. Volgens hen heeft Frankrijk de zwarte piet in han den en is het de vraag of de Fran sen het aandurven om aanscher ping van het akkoord te vragen. Door Bert Schampers Brussel - Alle goedbedoelde af ken hierover ten spijt, blijven thige Europarlementariërs vo den. Betaalde lobby-activil gaan voor de politieke moraa geval James 'Jimmy' Jansser Raay staat niet op zich. „Ziji_ nier van optreden is niet erg N lands. Wij keuren dit gedra Maar in andere politieke cultu li^asld lobbywerk heel gebr p0*? Vierhout, ex-medewerker vj A-delegatie, liet zich afgelope mer in een interview kritisch uit eden van het Europees Parlemei n hun vrije tijd ook nog andere fu. ervullen en uit hoofde daarv; en Straatsburg lobbywerl "ten. Hij noemde geen namen, ry^jzing naar het CDA-lid Ja v Raay was duidelijk, vierhout kreeg op staande voet o:

de Stem | 1996 | | pagina 4