12 jaar voor van flat gooien kind Kroongetuige wijst Hakkelaar aan als topman van hasj-bende I JerelUd Tv-ploeg SBS6 mag AMC niet langer in Trein door stootblok: machinist gewond Amsterdam Arena wil voor naam betalen Ontvoerd Fries gezin in Duitsland gevonden Scholier met verkeerd pakket mag niet loten Etienne U. wil snel naar Nederland Politie vindt kinderporno in Utrecht Dit weekend bij Sport7 Binnenkort bij Sport7: 'Diekstra deed het wéér' DE STEM BINNENLAND A3 Man die in Schiedam achtjarige Marcello Jansen van flat gooide blijft ontkennen Waarschuwing artsen WKZ na gestorven baby 20.1 5 uur Klasgenoten/Teamgenoten 19.15 uur Tennis 21.15 uur Voetbal7De Ballen 23.10 Tennis (vervolg Compaq Grand Slam) 18.45 uur Voetbal7 21.00 uur Tennis DE NATIONALE SPORTZENDER EMBER 1996 A2 ittannië en Ierland: wolkt en af en toe re al zaterdag in het wes- Schotland op vrijdag en winterse bui. In En- Tij rustig en hier en t; elders vooral zater- wind. Vrijdag maxima 3 graden in Schotland erland; zaterdag lichte ran temperatuur. i Luxemburg: Vrijdag snd bewolkt en vooral ssten af en toe wat re- terdag op de meeste droog en kans op wat dagtemperatuur rond 5 en Midden-Frankrijk: en hier en daar wat re- ;er met name in het sten ook af en toe zon. emperatuur tussen 5 en n. ankrijk: Veel bewol- van tijd tot tijd buiige loven 1500 meter ook Vooral langs de kust liddellandse Zee plaat- ■«1 neerslag en kans op Middagtemperatuur aend van 7 graden bij 13 plaatselijk langs de Half tot zwaar be- van tijd tot tijd buien, :t onweer. Middagtem- r uiteenlopend van rond noordoosten tot 14 in len. Veel bewolking en nogelijk met onweer, in en sneeuw. Vooral in het plaatselijk veel neer- age temperaturen; over- gs de meeste kusten tus- en 15 graden en in het and rond 5 graden. :a en Ibiza: Bewolkt en tot tijd buien, ook met en vooral zaterdag flink lerslag. Vrij koud met a rond 14 graden. •erioden met zon. In het esten meer bewolking langs de kust flinke re- onweersbuien, in de ber en dan regen of sneeuw, 'temperatuur van 6 tot en. nland en Kreta: Flinke in met zon en vrijwel droog. Middagtempera- in 12 graden in het noor- 17 in het zuiden en op Sterk afnememde wind. nd: Geregeld zon maar noordwesten eerst nog :t en mogelijk wat regen, lacht en ochtend hier en list. Middagtemperatuur opend van enkele graden het vriespunt in het osten tot 8 in het midden len. rland: Bewolkt en aan de int van de Alpen kans op gen of, boven 1500 meter, v. In het noorden geregeld ti op de Zwitserse Hoog- kans op mist. Maxima in en tussen 5 en 8 graden, nrijk: Rustig weer met ge- zon maar vooral in Tirol bewolking. In de nacht en ld kans op mist en vrijwel droog. Middagtempera- enkele graden boven het lunt. TELEFOONTJE spelletje bellen we een 1 persoon. Zijn of haar s in het telefoonnummer it. Een 2 in het nummer oor de letter A, B of C etc. Hen we? -4-9 6-3-8-7-3-3-7-7 ingen van gisteren: igram: ntaal: 1. Kalong; 4. Buren; 5. kroos; 8. bom; 9. regime; 10. aal: 1. Kerkorgel; 2. links; 3. bakeren; 6. som; 8. been. taartje: R.U. Bons uit De is 'busondernemer'. 11111 VRIJDAG-6 DECEMBER 1996 Rotterdam (anp) - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 54- jarige J.V. uit Schiedam, die in augustus dit jaar een kind van een flat gooide, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Officier van Justitie mr. F. van Heijnin- gen had eerder de maximale straf voor doodslag, 15 jaar, geëist. Familieleden van het slachtoffertje reageerden gelaten u 'seiBuhM 'maas 'poojq op het vonnis. Ze zeiden alleen: „Dit is nog te weinig." De achtjarige Marcello Jansen speelde op 11 augustus op de twaalfde verdie ping van de flat aan het Lisztplein in Schiedam, samen met zijn vijfjarig broertje. V., die op dezelfde etage woonde, kreeg ruzie met de kinderen en achtervolgde hen via de trap naar de achtste verdieping. Een bewoonster van deze verdieping heeft gezien hoe V. het jongetje met een zwaai 'alsof je een vuil niszak weggooit' over de balustrade wierp. De rechtbank achtte bewezen dat nie mand anders dan V. het jongetje naar beneden gegooid kon hebben gezien de korte tijd, dertig seconden, die er tussen de ruzie en de fatale val zat. „Een jong kind op een dergelijke lafhartige wijze van het leven beroven is een weerzin-' wekkende en buitensporige daad die het bevattingsvermogen verre te boven gaat." Zo motiveerde rechter mr. Van der Lugt de strafmaat, die overigens lager dan de geëiste straf is omdat V. vermin derd toerekeningsvatbaar is bevonden. V. stond in de flat bekend als een agres sieve man. Volgens de huismeester waren vooral kinderen bang voor hem, maar ook volwassenen omdat V. aan vecht sport deed. Hij heeft in de flat eerder vol wassenen en kinderen mishandeld. V. heeft altijd ontkend Marcello naar beneden te hebben gegooid. Hij deed er tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden grotendeels het zwijgen toe. Hij zei alleen: „Ik ben hier onschul dig aan. Dit is niet juist. Ik heb het niet gedaan." De raadsman van V., mr. E. van der Spek, vroeg vrijspraak. Volgens hem kon iemand anders Marcello naar bene den hebben gegooid. V. gaat in hoger beroep. Den Haag (anp) - De 42-jarige Etienne U., de zondag in Parijs gearresteerde hoofdverdachte van een Nederlands crimineel netwerk, heeft het Openbaar Ministerie via zijn raadsman C. Korvinus voorgesteld spoorslags naar Nederland af te reizen als Justitie het internationale opspo ringsbevel tegen hem intrekt. „Als dat gebeurt, dan laten de Fransen mijn cliënt vrij en staat hij binnen een dag op de stoep bij de Nederlandse politie," aldus Korvinus. U. staat te boek als de uiterst gevaarlijke opvolger van Klaas Bruinsma, de groothandelaar in drugs die in 1991 in Amsterdam werd geliquideerd, Zijn organi satie heeft volgens Justitie tien tallen tonnen drugs gesmokkeld. Volgens Korvinus kan uitlevering via de formele weg nog maanden duren. Hij wijst erop dat hij al meerdere keren namens U. heeft aangeboden hem op afroep beschikbaar te houden. U. is benieuwd wat Justitie te melden heeft, aldus de advocaat. Utrecht (anp) - Bij een huiszoe king in Utrecht heeft de politie een grote voorraad kinderporno gevonden. Zij nam onder meer honderdvijftig videobanden, vijf- duizepfl dia's en ,3500 foto's in beslag. Dat bleek gisteren tijdens een pro-formazitting voor de rechtbank in Utrecht. Over drie maanden zal de zaak tegen de 49-jarige verdachte C.B. worden voortgezet. Justitie moet nog veel tapes bekijken. Een getuige-deskundige probeert de leeftijd van de afgebeelde jon gens te schatten. Het materiaal is gemaakt in Nederland, Sri Lanka en Indone sië. Een team gaat de komende maanden in het buitenland op zoek naar slachtoffers. B. wordt verder verdacht van ontucht met ten minste drie jongens. Een van hen zou hij tussen 1982 en 1987 hebben misbruikt. Utrecht (anp) - Het Medisch Tuchtcollege heeft gisteren aan twee artsen van het Wil- helmina Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht een waar schuwing gegeven na een medische misser die de dood van een opgenomen baby tot gevolg had. Het tuchtcollege vindt dat de dokters 'het vertrouwen in de geneeskunde hebben onder mijnd'. In augustus 1994 behandelden de kinderarts en de radiodiagnost een baby die aan een ernstige darmverstopping leed. Zij dien den het meisje onverdunde con trastvloeistof toe om haar inge wanden beter te kunnen onder zoeken, waarna het kind over leed. Zuigelingen mogen die vloeistof alleen in zeer geringe mate en in verdunde vorm toegediend krij gen. De radiodiagnost was daar van niet op de hoogte. Omdat de wee behandelende artsen al eer der van mening hadden verschild over de behandelwijze van de oaby, durfde de radiodiagnost de kinderarts niet om advies te vra gen. Ue waarschuwing heeft geen directe gevolgen voor het func- loneren van de medici. De advo caat van de getroffen familie, mr. Jansen, vindt de maatregel veel te licht. Hij overweegt via de nspectie voor de gezondheids zorg in beroep te gaan tegen de Beslissing van het Medisch tuchtcollege. Verder onderzoekt het gerechts- °t in Amsterdam of er vol gende gronden zijn om de twee risen strafrechtelijk te laten „!ïn' Eerder achtte justitie Utrecht vervolging van de m«lici niet nodig. Amsterdam (anp) - De directie van de Amsterdam Arena heeft het jongerencentrum en sleepin Arena benaderd om te praten over de naam van het stadion en de schadevergoe ding die het stadion moet betalen. De rechtbank bepaalde woensdag dat de Amsterdam Arena binnen twee maanden zijn naam moet veranderen. Anders moet het stadion voor iedere dag dat het in gebreke blijft 5000 gulden boete beta len. Het bedrag van de schade vergoeding moet nog worden vastgesteld. Directeur P. Hermanides van het jongerencentrum heeft gisteren gezegd bereid te zijn tot overleg, maar hij zegt wel dat hij serieus moet worden genomen. Hij vindt dat de tegenpartij met een goed onderbouwd voorstel moet komen. Hermanides wil in de eerste plaats dat de verwar ring over de naam wordt opge heven, en financiële genoeg doening. Hij verwacht dat het stadion binnen enkele dagen met een voorstel komt voor de hoogte van de schadevergoe ding en een nieuwe naam, waarin nog wel Arena voor komt. Het stadion wil graag de hui dige naam Arena handhaven en hoopt met de Village Com pany, die het jongerencentrum exploiteert, tot een schikking te komen. „We hebben een grote voorkeur voor deze naam, waarmee we al in bin nen- en buitenland bekend zijn," aldus een woordvoerder van Arena. De stoptrein Enkhuizen-Amersfoort is gisterochtend om half elf op het station Amersfoort door een stootblok aan het eind van de spoorbaan gereden. De machinist raakte daarbij lichtgewond. De machinist kwam bekneld te zitten in de zwaar beschadigde trein. Nadat.hij was. bevrijd, is hij met lichte verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis. De NS vingen de geschrokken reizigers op in de stationsrestauratie. Door het ongeluk was er urenlang geen treinverkeer mogelijk van en naar Amersfoort. Op de plaats van het ongeval was de bovenleiding vernield. Het hele emplacement ging in verband met het onge val van de stroom af.De Nederlandse Spoorwegen zetten bussen in tussen Amersfoort en de plaat sen Putten, Hilversum, Utrecht en Apeldoorn. Tegen vier uur kwam het treinverkeer weer op gang. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Vrijdag 6 december NIEUW bij Sport7 Koos Postema interviewt vroegere klas- of teamgenoten van bekende sporters. Ronald Koeman bijt de spits af. Zaterdag 7 december Halve finale Compaq Grand Slam München. Aansluitend: Hockey Pakistan-Nederland, Men's Champions Trophy. Met o.a. PSV-Volendam, Roda JC-FC Groningen, Arsenal-Derby County en andere hoogtepunten uit de Premier League en Bundesliga. Verder aandacht voor de KNVB-vergadering. Zondag 8 december 17.00 uur Wedstrijd van de Week De Graafschap-Feyenoord Met samenvattingen van alle wedstrijden uit de PTT Telecompetitie. Me» o.a. AZ-Ajax. Finale Compaq Grand Slam München. 27 december-2 januari: Haarlem Basketball Week 15 januari: Europese Supercup Juventus-Paris SG Voor actuele informatie kunt u dagelijks Sport7Text raadplegen. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Hoe betrouw baar is kroongetuige Ad Kar man, de hasj-smokkelaar die spijtoptant werd? Hoe zeker weet hij dat Johan V. - de Hakkelaar - de echte baas van de grootste hasjbende aller tijden was, en dat de andere twee verdachten ook in de top van 'de Firma' zaten? Gisteren stond het proces tegen de bendeleiders in het teken van de eerste kroongetuige, de vroe gere 'chef laden en lossen' van V.'s hasjbende. Voor het eerst zou meer duidelijkheid komen in de voor Nederland volstrekt nieuwe figuur van de kroongetuige: iemand waar de wet nog niet in voorziet en waar juristen grote moeite mee hebben. Het eerste verhoor van Karman voor de Amsterdamse rechtbank vond plaats achter gesloten deu ren, met alleen de drie verdachten en de schrijvende pers in de zaal. De kroongetuige was omgeven door lijfwachten en was ver momd. Volgens justitie zou V.'s bende gezegd hebben Karman en de andere kroongetuige uit de weg te willen ruimen. Karman had, tegenover officieren van justitie en de rechter-com- missaris al uitvoerige verklarin gen afgelegd. Daarin vertelde hij tot in de kleinste details over de manier waarop hij met 'de Firma' op grote schaal wereldwijd sche pen vol hasj gesmokkeld had, uit Pakistan, naar Europa en Canada. Ook gisteren verhaalde hij gede tailleerd over de smokkeltrans- porten. De Hakkelaar had Kar man bij een ontmoeting in een Italiaans restaurant duidelijk gemaakt dat hij de baas was. Een soort Godfather. „Hij was de algemeen directeur, de topman van de organisatie." Johan V. had Karman ook met de dood bedreigd. De Hakkelaar was slecht van betalen. Iemand had zich daarover beklaagd. „Klagen mocht niet van Johan V. Hij zei tegen mij: als ik nog één keer zoiets hoor, snij ik je keel af." Adriaan Karman (52) maakte gisteren een dodelijk nerveuze indruk. Hij was in '88 voor hand en spandiensten in dienst getre den van 'de Firma', had geholpen met schepen om hasj uit zee aan land te brengen. Van 'loopjongen' groeide hij uit tot mede-firmant: regelde technische zaken voor de logistiek hoog-ontwikkelde bende, bracht miljoenen naar de bemanningen van de smokkel- schepen. „Nog nooit eerder is een getuige zö uitgebreid ondervraagd in een strafproces," zei de voorzitter van de strafkamer mr. F. Lauwaars. Hij noemde dat 'een novum', zoals zoveel in dit proces. De verdedi ging protesteerde luid: zij had zoveel vragen, dat aan het begin van de avond het verhoor werd onderbroken. In een spervuur van vragen pro beerden de advocaten van Johan V., vader en zoon Moszkovicz, gaten in de geloofwaardigheid van Karman te schieten. Wist hij wel zo zeker uit eigen ervaring dat V. en de zijnen kopstukken van de hasjbende waren? Ook probeerden zij een wig te drijven tussen de kroongetuige en justi- Vader (links) en zoon Moszkovicz probeerden gaten in de verkla ringen van kroongetuige Karman te schieten. foto anp A MS l? Nederland, jawel. De stichting Promotie Glasbak doet een bewogen oproep die ervoor moet zorgen dat de Nederlanders na de feestdagen niet allemaal tegelijk naar de glasbak lopen, maar voor gespreid inleveren zullen kiezen. Anders komen er volgens de stichting dozen en tassen vol lege flessen naast de glasbakken te staan, met alle mogelijke gevolgen van dien. Scherven mogen dan welis waar gelukbrengen, maar als een beleid aan diggelen gaat, dan is dat toch sneu. De gemeenten zijn al bereid gevonden om de bakken de komende weken extra vaak te legen. Maar zouden de stichting en de glasbaklegers rekening hebben gehouden met de gemeentelijke herindeling of komen ze daar pas half januari achter? Waar het nu op aan komt, is op de bereidwillige mede werking van de Nederlandse bevolking. De stichting Promotie Glasbak is wel zo slim geweest om niet aan te dringen op matiging tijdens de feestdagen. Voor die optie is waarschijnlijk niet gekozen, omdat onvoldoende aanvoer van geledigd glas het nut van de glasbak en daarmee het voortbestaan van de stichting zou kunnen ondergraven. MERIJN Amsterdam (anp) - Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam heeft een tv-ploeg die in opdracht van de commer ciële zender SBS6 opnames maakte, gisteren voor onbepaalde tijd de toegang tot het ziekenhuis ontzegd. Volgens het zieken huis heeft de ploeg eerder deze week de gang van zaken zo ver stoord dat hulp van de politie noodzakelijk was. Eind november was er ook al een conflict tussen het AMC en mede werkers van SBS6 over opnames voor het programma Hart van Nederland. Dat programma zou moeten gaan over gebrek aan toe zicht, waardoor het makkelijk zou zijn kinderen te ontvoeren van een ziekenhuisafdeling. Het productieteam ging onaangekon digd in het ziekenhuis aan de slag. Dinsdag kwam een productie ploeg van The Storms Factory onaangekondigd het ziekenhuis binnen. Zonder toestemming werden opnames gemaakt van patiënten, bezoekers en mede werkers voor het SBS6-pro- gramma Breekijzer, stelt het AMC. Volgens het ziekenhuis moest de politie eraan te pas komen. SBS6 stelt dat het productiebe drijf na enige discussie het zie kenhuis heeft verlaten en spreekt van 'een oververhitte reactie' van het AMC. Zo zijn er hele maal geen opnames gemaakt van patiënten en bezoekers, en is volgens een woordvoerder slechts een arts gefilmd aan wie de programmamakers een brief wilden overhandigen. De commerciële zender verwijt het ziekenhuis 'ernstige hypocri sie, omdat het ziekenhuis zelf doorlopend de publiciteit zoekt voor reality-tv'. Het ziekenhuis legt volgens de woordvoerder ten onrechte een verband tussen beide incidenten. De Raad van Bestuur van het AMC beroept zich op de plicht de privacy van patiënten, bezoekers en medewerkers te waarborgen, en vindt dat de provocerende werkwijze van de productiebe drijven voor SBS6 daar niet in past. De opvattingen van SBS6 over ethische codes voor journa listiek handelen doen daar niets aan af, aldus Het AMC in een brief aan de betrokken productiebe drijven. De medewerkers van The Storms Factory en D&D Produkties is de toegang tot gebouwen en het ter rein van het AMC ontzegd. De beveiligingsdienst van het zieken huis zal de medewerkers overdra gen aan de politie als ze zich toch op het terrein of in de gebouwen begeven, tenzij ze daar als patiënt komen. tie, die hem met zijn uitgebreide verklaringen in de greep heeft. Toen bleek dat Karman, na een 'verraden' eigen poging tot hasj- smokkel in Frankrijk, zich in zijn Franse cel doodongelukkig voelde. Hij had de Nederlandse justitie laten weten te willen pra ten. De toenmalige Amsterdamse officier van justitie, 'crime-figh- ter' Valente, had hem beloofd in ruil voor het noemen van namen binnen twee maanden uit Frank rijk naar Nederland te laten uitle veren. Hij moest echter nog twee jaar in zijn Franse cel zuchten. Hij was verontwaardigd dat Valente zijn belofte geschonden had, 'maar ik zocht bescherming, dat was mijn belangrijkste reden'. En hij zat vol wraak tegen 'de Firma' van de Hakkelaar, omdat hij meende dat die hem in Frank rijk in de val had laten lopen. Op 19 en 20 december heeft de rechtbank nog twee vplle dagen uitgetrokken om Karman aan de tand te laten voelen. Op 18 december zal de andere kroonge tuige verschijnen, de steenrijke Pakistaanse diamanthandelaar en hasj-makelaar Fouad Abbas. Leiden (anp) - De Leidse hoogleraar Diekstra is opnieuw beschul digd van plagiaat. Ditmaal door de Amsterdamse hoogleraar en oud-collega van Diekstra dr. A. Kerkhof. Het betreft een wetenschappelijke publicatie, zo meldt het Leids universiteitsblad Mare. Kerkhof heeft het geval gemeld aan de commissie Hofstee, die de beschuldigingen onderzoekt en haar oordeel volgende week dinsdag openbaar maakt. De vermeende gevallen van plagiaat betroffen tot nog toe populair-wetenschap- pelijke boeken van Diekstra. Als Diekstra in een puur-wetenschappelijke publicatie heeft geplagieerd, maakt dit zijn positie bijzonder lastig. De hoogleraar zit sinds september thuis. Kerkhof werkte tot afgelopen zomer met Diekstra aan de Leidse universiteit. Kerkhof promoveerde ook bij Diekstra. Inmiddels is hij vertrokken naar de Vrije Universiteit, waar hij werkt als hoog leraar klinische psychologie. Leeuwarden (anp) - Een gisterochtend in Wolvega samen met haar twee kinderen ontvoerde vrouw is in de loop van de mid dag in Duitsland opgedoken. Twee mannen en een vrouw zijn in Meppen aangehouden. Tegen negen uur zagen buurtbe woners hoe de 33-jarige Itali aanse vrouw samen met haar 9- jarige dochter en 5-jarige zoon voor hun woning in de Zilverlaan in Wolvega met geweld in een wagen werden geduwd. De politie vermoedde toen dat de Italiaanse ex-echtgenoot het gezin ontvoerd had. Het echtpaar was al enige tijd uit elkaar. De ontvoerders, twee mannen van 47 en 45 en een vrouw van 19, zetten de vrouw en de kinderen in Mep pen uit de auto. De vrouw deed aangifte bij de politie waarna haar ontvoerders konden worden aangehouden. De politie Leeuwarden heeft om uitlevering van de drie gevraagd. Zoetermeer (anp) - Scholieren die niet het juiste vakkenpakket heb ben, mogen met ingang van het volgend studiejaar niet meer mee- loten voor studies met een beperkte toelating, zoals Genees kunde. Ook hbo-studenten die aan een universiteit een afwij kende opleiding willen volgen, worden van loting uitgesloten.Dat stelt minister Ritzen (Onderwijs) voor in een notitie. „Als er wegens gebrek aan beschikbare plaatsen onvermijdelijk keuzen moeten worden gemaakt, dient de keuze zich te beperken tot kandidaten die voldoen aan de ingangseisen van de opleiding," schrijft Ritzen. Of Ritzen zijn zin krijgt, hangt af van de Tweede'Kamer. Daarin wordt wisselend gereageerd. WD'er J.M. de Vries is enthou siast. Ook de PvdA beschouwt het plan als een stap vooruit. Het zal scholieren stimuleren zich beter voor te bereiden op hun studie, meent W. van Gelder. D66 is het daar niet mee eens.

de Stem | 1996 | | pagina 3