Wiekslag wil wel samen met Meerpaal Geen 'Het gaat elke week een stuk beter' PvdA wil aanleg goed netwerk wandelroutes Eis van zes maanden voor autodiefstallen Stichting Linnen Maris Terneuzen Werkstraf voor houdt kerstactie voor zeelieden POLITIE rt mm-m PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Jubileumuitvoering van Mattheus Passie Celstraffen bedreigen DE STEM ZEELAND Gemeente Terneuzen bekijkt begin volgend jaar problemen bij 'zwarte school' Statenlid steunt vrije wandelaars Zes maanden voor twee steekpartijen Kalashnikov dagje Zuid-Amerikaans Fokkersduo succesvol Morres-speelster Loeki Tak heeft altijd een positieve instelling: Zakkenroller Snelheidscontrole Geen voorrang Gewond na val Zwaar beschadigd Te veel gedronken Auto gestolen Inbraken s Terneuzen Koer sb al Kaartingen Schietingen plegen ontucht DE STEM Gemeente Term Johnny Verspi van ZHV De Spelen met Vuur Dans Forsythe Spoken van Ibsen VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 C3 Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen zal begin volgend jaar een bezoek brengen aan de openbare basisschool De Wiekslag. De school luidde dit jaar de noodklok vanwege een sterk teruglopend leerlingenaantal. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet (Onder wijs) zegt de zorgen van de school te de len, maar wil nog niet reageren op de suggestie van de Wiekslag om samen te gaan met De Meerpaal. De Wiekslag staat te boek als een zogenaamde 'zwarte school', vanwege het hoge aantal allocht one leerlingen. In september hebben vijf tien leerlingen om uiteenlopende redenen de school de rug toegekeerd. De Wiek slag, die het schooljaar begon met negen tig leerlingen, komt daarmee akelig dicht bij de benedengrens van zeventig leerlin gen. De medezeggenschapsraad (MR) hoopt dat overheveling van leerlingen van De Meerpaal naar de Wiekslag een dreigend 'leerlingenfaillisement' af kan wenden. „De Meerpaal kampt met overvolle klas sen. Wat ligt er meer voor de hand dan dat bijvoorbeeld een twintigtal leerlin gen wordt overgeheveld naar De Wiek slag," schrijft de MR in een brief aan de gemeenteraad. De directeur van De Meerpaal, Th. Bril, wil geen commentaar geven op de brief. „Ik ken die brief niet, ik weet alleen maar wat er in de krant gestaan heeft. Het eni ge wat ik wil zeggen is dat wij zeker geen overvolle klassen hebben. Dat verhaal is volledig onjuist, en ik weet ook niet waar die gegevens vandaan komen. Al onze klassen, op twee na tellen rond de 25 leer lingen. En dat is geheel volgens de richt lijnen van staatssecretaris Netelenbos." De MR van De Wiekslag verwijt de ge meente te weinig te hebben gedaan om de leegloop van leerlingen tegen te gaan. „Er is zelfs door het gemeentebestuur nooit een suggestie doorgegeven aan de directie van de school in de trant van: probeer de ouders van nieuwe leerlingen uit het gebied van De Wiekslag duidelijk te maken dat De Meerpaal niet onbeperkt kan groeien. En dat, als ze hun kinderen openbaar onderwijs willen laten volgen, ze zich aan moeten melden op de openba re school in hun buurt. Dat gebeurde niet omdat het bevoegd gezag bang was dat ouders zouden besluiten hun kinderen bij het bijzonder onderwijs aan te melden," aldus de MR. Wethouder Stahl reageert als volgt op de kritiek: „Wij kunnen leerlingen nu een maal niet bij de hand nemen. Het gaat hier om afspraken die scholen onderling moeten maken." Van onze verslaggever Middelburg - De PvdA wil dat er in de provincie een goed net werk van bewegwijzerde wandelroutes wordt aangelegd. Sta tenlid D. Eveleens heeft er schriftelijke vragen over gesteld. Eveleens roept steun op voor een wens van de Vereniging van Vrije Wandelaars die in heel Nederland en ook in Zeeland allerlei knel punten die het vrije wandelen be lemmeren, heeft gesignaleerd. Het statenlid is het eens met de wan delaars dat Zeeland een provincie is met veel potenties om te kun nen wandelen, maar de echte wandelaar weinig voorzieningen biedt. 'Ten onrechte', schrijft Eve leens, 'wordt vaak gedacht dat wandelen alleen thuishoort in de bosrijke streken van ons land. Wandelen kan echter ook langs polderdijken, akkerranden, kerkepaadjes en voormalige spoorlijnen.' Het statenlid wijst op 'inhaalope raties' in de provincies Zuid-Hol land en Noord-Holland waar men bezig is een samenhangend net- Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 21- jarige M. A. uit die stad conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden plus nog eens zes maanden voorwaar delijk omdat hij op 11 augustus van dit jaar na discobezoek en een ruzie twee Middelburgers met een mes had gestoken. Daarnaast moet A. zijn slachtoffers 950 gul den aan schadevergoeding beta len. De eerste steekpartij was een ge volg van onenigheid in een disco theek over een meisje, die later buiten werd uitgevochten. Bij die vechtpartij werd een Middelbur ger die tussenbeide wilde komen met een mes in zijn been gestoken. A. liep weg en op weg naar huis kwam hij zijn tweede slachtoffer tegen, dat nietsvermoedend en volkomen onverwacht enkele stompen en twee steken in de buik kreeg. De verwondingen vielen overigens erg mee. Een dag na beide steekpartijen kon A. worden aangehouden. Naast de opgelegde celstraf komt A. - in samenwerking met Vluch telingenwerk - onder toezicht van de reclassering te staan. werk van wandelroutes aan te leggen. 'Ook in Zeeland,' zo ver volgt het Statenlid, 'zou het vol gens mij de moeite waard zijn om te streven naar een samenhan gend groen netwerk van plaatse lijke voetpaden naast doorgaande wandelwegen.' De PvdA is ook bereid er de pro vinciale begroting voor open te breken. De kosten voor bewegwij zering, routebeschrijvingen en het aanbrengen van klaphekken zijn geen probleem voor de sociaal democraten. Wel is het belangrijk, zo stelt Eveleens, de lokale bevol king in te schakelen bij het maken van de routes, want die mensen weten het beste waar het in hun omgeving goed wandelen is. Hij wil weten wat Gedeputeerde Staten ervan vinden. Of GS ook bereid zijn tot een inhaaloperatie. Hij wijst tenslotte op het toene mend belang van de actieve en natuurgerichte recreatie, naast de bevordering van het plattelands- toerisme wat een afgesproken taak voor GS is. Van onze correspondent Terneuzen - Kalashnikov houdt zaterdag 7 december, in samenwerking met de Wereld winkel Terneuzen en het Ni- caraqua-comité Zeeuws- Vlaanderen, een Zuid-Ameri kaanse dag. Er is ook een tentoonstelling en er zijn stands vanaf 15.00 uur in de Korte Kerstraat 26. Naast de informatiestand van de Wereldwinkel en het COS Zee land (Centrum Ontwikkelings Samenwerking) is er een fototen toonstelling over Zuid-Amerika te zien. Vanaf 18.00 uur wordt een vegetarische Zuid-Ameri kaanse maaltijd geserveerd voor zes gulden per persoon. De gehele dag wordt er Zuid- Amerikaanse muziek gedraaid. Rond 21.00 uur is er een diavoor stelling van jongeren die een reis door Nicaraqua hebben gemaakt. Als afsluiting is er een optreden van de groep Trio no Dinero. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mevrouw mr. C. Fetter heeft gisteren op de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van zes maanden geëist tegen de 22-jarige Middelburger M. Z. Ook eiste zij nog twee maanden cel als ten uitvoerlegging van een eerder vonnis en een schadever goeding van 8.694 gulden. De 29-jarige maat van Z., de Mid delburger M. D. wordt later nog berecht. Hij is bezig met een po ging om van zijn verslaving af te komen en de rechtbank wil eerst Van onze paardensportmedewerker Nieuwvliet - In paardensportcen trum Nieuwvliet werd een IBOP- proef (Instituut Bruikbaarheids Onderzoek Paarden) voor rij paardmerries gehouden. Van de drie aanwezige merries slaagde alleen Leoniki van het fokkersduo Jacques Kaas uit Philippine en Lue Savat uit Nieuvliet. Dit paard slaagde met 77 punten. Leoniki is een dochter van Voltai re uit de ster preferente prestatie merrie Waloniki. Al eerder tijdens een interlandfokdag eindigde de ze grote donkerbruine merrie hoog bij het vrij springen. Nu toonde zij haar kwaliteiten over de hindernissen weer. Voor stap en galop kreeg Leoniki een 7,5, voor draf een 6,5 en voor geschikt heid als dressuurpaard een 7. Bij het springen deed ze het nog beter met een 7,5 voor afdruk, een 8 voor techniek, een 9 voor vermo gen en een 8,5 voor gschiktheid als springpaard. afwachten hoe de resultaten daar van zijn eer zij zijn aandeel in de zaak behandelt. Het duo stond te recht voor drie autodiefstallen. De twee, allebei net uit de gevan genis, kwamen elkaar tegen in het opvanghuis voor reclassanten in Middelburg. Beiden geen geld, geen werk, geen 'echt' onderdak en een overdaad aan verveling. Door die verveling besloot het span maar auto's te gaan stelen om er een eindje mee te toeren. Twee keer ging dat goed en werd de auto minus bruikbare goederen later weer teruggevonden. De der de auto trof een ander lot. Op 11 oktober van dit jaar belandde de auto door een ongelukkige ma noeuvre in een sloot bij Arnemui- den en raakte total loss. Schade: een dikke acht mille. Kort daarna konden de beide mannen worden aangehouden. Op de zitting betuigden beiden in alle toonaarden hun spijt. „Onge lofelijk stom dat ik hier weer zit voor een kleinigheidje," vond Z., die nog niet zo lang geleden zijn veroordeling van drie jaar had uitgezeten. Vandaag mag Z. weer voor de rechters verschijnen, maar dan voor het Hof in Den Haag. Daar werd hij in oktober vorig jaar veroordeeld tot 160 uur dienstverlening, waar niets van terechtgekomen was en dus zal daar worden gevraagd om die ar beid ten algemene nutte om te zet ten in een verblijf achter de tra lies. Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak Door Willy van Leeuwen Hulst - Het vrouwenteam van Morres speelde afgelo pen een uitstekende wed strijd tegen de koploper in de tweede divisie Fitplan Gilde- vaart en won met 3-2. De Hulster ploeg staat nu samen met Sarto op een gedeelde zevende plaats met tien pun ten uit zeven wedstrijden. „We hebben veel blessures gehad en dat heeft toch punten gekost. Toch gaat het volgens mij nu elke week beter. We hebben voldoen de kwaliteit in ons team, dus we kunnen alleen nog maar vooruit gaan," zegt Loeki Tak, sinds eni ge tijd de echtgenote van Mor- res-speler Werner Tak en een van de basisspeelsters in de equipe van trainer-coach Guido de Beule. Loeki is aan haar tweede seizoen bij Morres bezig en heeft inmid dels al heel wat verenigingen 'versleten'. Ze begon bij Ever Ready in Vlijmen om daarna via districtsselecties voor Jong Oranje uit te komen. Bij Nashua Geldrop, Gevamij en Mikro Electro in Roosendaal speelde ze eerste en tweede divisie. „Nadat ik ben afgestudeerd, ben ik even gestopt met volleyballen. Ik ben doordat Werner hier speelde bij Morres terecht gekomen. Ik ben er goed opgevangen en heb mijn draai binnen het team en de ver eniging al gevonden," zegt de 25- jarige analiste biochemie, die al tijd een positieve instelling heeft. „We hebben een jong team. Ik ben nu een van de oudste speel sters. Ik heb in Jong Oranje en bij de andere verenigingen een leuke tijd gehad, maar ik speel nu voor de lol. Vijf jaar eerste divisie was best leuk, maar ik heb het bij Morres in deze tweede divisie uitstekend naar mijn zin." Groot verschil Volgens Loeki Tak is er een groot verschil tussen de eerste en twee de divisie. „Het gaat in de eerste divisie veel sneller. Wij hebben in de voorbereiding tegen eerste divisieteams gespeeld en dat ging goed. Ik heb vorig seizoen veel blessures gehad, maar nu gaat het stukken beter. Ik had na zeven wedstrijden wel een betere klassering verwacht, maar door blessures bij Annemarie Fer- mont en Fieke Verschueren heb ben we ook wat tegenvallers ge had. Bovendien spelen we soms te wisselvallig. Ik kan daar geen oorzaken voor aangeven. We trainen slechts eenmaal per week als team sa men en dat is wel weinig voor de tweede divisie," vervolgt Loeki Tak. „We hebben een gezellig team en proberen elkaar op te peppen door flink naar elkaar te roepen. We moeten ons niet te snel laten afbluffen, maar wat brutaler zijn. Ik heb daar zelf geen last van. Ook bij blunders moet je niet te lang stil blijven staan, want dat gaat dan weer Morres-speelster Loeki Tak voelt zich uitstekend thuis in het eerste team, van de Hulster volley balclub. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ten koste van je spel." De wedstrijd tegen Fitplan ligt bij Loeki Tak nog vers in het ge heugen. „Bij de warming-up kreeg Daphne Buysse een bal te gen haar hoofd van een van de Fitplan-speelsters, dus we waren op onze hoede. Ik vind het trou wens heel belangrijk dat we al tijd veel publiek hebben. Ook als de Sjores Ambrasband speelt, lijkt het wel of het allemaal iets gemakkelijker gaat. We kunnen uit dit team nog veel meer halen. In deze tweede divisie kunnen we alleen nog maar groeien," weet de enthousiaste Morres- speelster, die tevreden is met de aanpak van trainer-coach Guido de Beule. „Toch mogen de trai ningen van mij nog wat pittiger zijn. We trainen ook op vrijdag avond en dan zijn zware trainin gen in verband met het spelen op zaterdag niet mogelijk." Volgens Loeki Tak heeft Morres met onder andere Kim de Booy en Heidi Taelman, maar zeker ook met de routiniers Elly de Theye en Annick Eeckhaudt en de overige teamgenoten nog veel mogelijkheden. „De middenmoot moet voor ons zeker haalbaar zijn. Misschien zit een vijfde plaats er nog wel in," zegt ze zeer voorzichtig, omdat ze geen al te hoge verwachtingen wil wekken. „Wij hebben liever de underdog positie en we moeten nog wat vaster worden." Loeki Tak is er van overtuigd, dat het team van Morres erg goed weet wanneer er slecht gespeeld wordt. Mogelijkheden „Niet alleen Guido, maar ook wij balen er dan echt van. We doen er alles aan. Donderspeeches helpen bij mij meestal niet om zo'n geval. Je moet het dan posi tief benaderen." De 1,71 meter lange volleybal ster, die bij Jong Oranje samen speelde met Erna Brinkman, ziet ook voor de toekomst bij Morres nog veel mogelijkheden. „We hebben een gezellige club en een mooi clubhuis. Als we maar goed spelen en dan gaat het niet alleen om winnen. We hebben een goed team en we gaan vooruit. We kunnen volgens mij nog beter. Als we dit seizoen maar in de tweede divisie blijven en zonder degradatiegevaar kunnen spelen. Misschien kunnen we in de toe komst dan nog wel eens eerste divisie spelen," besluit ze fana tiek. En tenslotte over haar favoriete positie in het veld. Aanlopen, springen en slaan, dat vind ik als buitenaanvalster het leukste om te doen. Ik ben in het veld altijd erg gretig en wil alles uit de kast halen. Mijn pass ben ik, doordat ik enige tijd ben gestopt, wat kwijtgeraakt, maar daar wordt hard aan gewerkt. Die is altijd erg goed geweest en die moet te rugkomen." Van onze verslaggever Terneuzen - Lumen Maris: Licht der Zee. In de Kanaalzone is de Terneuzense stichting Lumen Maris -apostolaat onder zeevarenden- een begrip. De zes vrijwilligers van deze organisa tie, opgericht in 1988, bezoeken jaarlijks hon derden schepen en leggen aan boord contact met de opvarenden. Deze maand houdt de stichting weer een kerstactie voor zeelieden. „Wij zijn," zegt woordvoerder Willem van Dijk van Lumen Maris, „altijd van harte welkom. In de Kanaalzone arriveren wekelijks 120 schepen, zes duizend per jaar. Hiervan kunnen wij er zo'n tien procent bezoeken. In alle jaren van ons bestaan is het slechts twee keer voorgekomen dat we werden geweigerd, waarvan één keer door een dronken ka pitein." 'Portmissionary', stellen de vrijwilligers van Lu- men Maris zich voor. Voor de duidelijkheid: „In de scheepvaartwereld een begrip en meestal voldoen de. Het is dan duidelijk dat we niets komen verko pen of controleren, want we zijn niet de enigen die aan boord komen. Belangrijk is ook dat de mensen bij het woord 'portmissionary' begrijpen dat er een mogelijkheid is om tot een persoonlijk gesprek te komen. Dat gebeurt doorgaans dan ook, geeft Van Dijk aan. „Rond zeevarenden hangt nog steeds een waas van avontuur. Maar de waarheid is dat het mensen zijn die om economische redenen zijn gaan varen. Zeelui verkeren in een bijzondere positie, hun contacten zijn beperkt tot de kleine groep op varenden van verschillende nationaliteiten en met verschillende talen. De privacy aan boord is niet erg groot. Wij proberen bij te dragen aan het gees telijk welzijn van de zeeman. Soms zitten zeelie den tien tot twaalf maanden aan boord en dan wil len ze weieens over iets anders praten dan het schip of de lading. Over het geloof? Van Dijk: „De loop van het ge sprek wordt in principe bepaald door degene die tegenover je zit. Alles is dus mogelijk. Natuurlijk, één van onze doelstellingen luidt: de boodschap van het evangelie brengen aan zeevarenden. Maar iedere ontmoeting is weer anders. Sommige ge sprekken zijn oppervlakkig, andere gaan diep. Er zijn mogelijkheden voor kerk- en gezinsbezoek. Maar ook gaan we bijvoorbeeld met een opvarende weieens de molen van Spui bekijken." Dit jaar houdt de stichting Lumen Maris weer een kerstactie. Zeelieden die rond de kerstdagen in de havens van Gent en Terneuzen komen en bezoek van vrijwilligers van de stichting krijgen, ontvan gen een pakket. De inhoud varieert van een muts of sjaal tot een muziekcassette met kerstliederen en chocolade. De kerken steunen het werk van de stichting Lu- men Maris. Maar juist voor de kerstactie zijn extra giften welkom. Sluis - Een zakkenroller heeft woensdagmiddag een forse slag geslagen in Sluis, Van een 78- jarige vrouw uit Knokke-Heist werd een tas ontfutseld. In de tas zat een bedrag van rond de tweeduizend gulden. Eede - De politie hield woens dagmiddag een snelheidscon trole langs de rijksweg bij Ee de. Ruim honderd van de vijf honderd passanten reden har der dan vijftig kilometer per uur. De hoogst gemeten snel heid was 93 kilometer per uur. Aardenburg - Een 32-jarige automobiliste uit Aardenburg verleende geen voorrang aan een andere weggebruiker, toen ze de kruising Eedeweg/Verlo- ren Kostje op reed. Een aanrij ding was het gevolg. De vrouw liep door de botsing een hoofd wond op, die ter plaatse behan deld kon worden. De auto's werden beschadigd. Hoek - Een zeventigjarige man uit Hoek heeft zich woensdag middag in ziekenhuis De Honte moeten laten behandelen aan verwondingen aan hoofd en hand. De man kwam met zijn snorfiets ten val, nadat hij op de Molendijk in Hoek tegen de spiegel van een auto was gere den. Hoek - Een 35-jarige automo- bilist uit Hoek is woensdag, avond tegen een geparkeerde auto gereden. De man had een vrachtwagen, die geparkeerd stond op het Langs het Spoor te laat opgemerkt. De auto van de man raakte zwaar Terneuzen - De politie hield in de nacht van woensdag op don- derdag op de Debussyhof in Terneuzen een 38-jarige auto mobilist uit Wilrijk (B) aan. De Belg had te veel gedronken. Een test wees een alcoholpro. millage van 0,6 uit. Het kwam de man op een boete van 6700 frank (ongeveer 370 gulden) te staan. Terneuzen - Vanaf het terrein van een garagebedrijf aan de Haarmanweg in Terneuzen werd een auto gestolen. Dat ge beurde in de nacht van woens dag op donderdag. Het gaat om een rode Ford Mondeo, die een dagwaarde heeft van ruim 27.000 gulden. Retranchement - In drie va kantiewoningen aan de Spaan se Galeistraat in Retranche ment werd ingebroken. De in braken werden woensdag ont dekt. Voor zover bekend is uit een van de woningen een vide orecorder meegenomen. NATUURWANDELING Zondag 22 december zal De Steltkluut een natuurwande ling houden in het Noorderbos in het Braakmangebied. De aanvang is 10.00 uur op de parkeerplaats aan de Savoyaardsweg. De leiding is in handen van L. Calle. Aan de Braakmankreek zal men onder andere naar de overwinteren de vogels kijken vanachter de gluurmuur. ADVENTSZANGDIENST - De evangelisatiecommissie van de geref ormerde kerk Ter neuzen houdt zondag 8 decem ber in de Opstandingskerk aan de Bellamystraat een advents- zangdienst, aanvang 16.00 uur. Kinderoppas is aanwezig en na afloop is er gelegenheid om samen na te praten onder het genot van koffie, thee of li monade. De jaarlijkse volks kerstzang wordt zondag 15 de cember gehouden in de Grote Kerk aan de Noordstraat, aan vang 19.00 uur. Harmonie Ter neuzen, kinderkoor Sjarim uit Hoek, jongerenkoor Sjaloom uit Terneuzen, organist Oele, ds. Stap, pastor Jordens en ds. Klap verlenen hun medewer king. Nieuw-Namen - KBO, De Kauter: 1. B. de Vrieze/L. Pauwels, 2. I. Rogiers/T. van Damme, 3. J. van Mol/I. van der Heyden. St.-Jansteen - KBO, De Warande: 1. A. van Remoortere, 2. M. Tael man, 3. J. Schout, Clinge - ANBO, Malpertuus. Mat 1: 1. mevrouw Blommaert/E. Blommaert, 2. mevrouw De Vos/J. de Poorter. Mat 2: 1. mevrouw De Block/J. van Mol, 2. mevrouw Pie- ters/P. van Broeck. Mat 3: 1. me vrouw Picavet/E. Jonkers, 2. me vrouw Kempe/J. Warnier. Heikant - KBO, 't Heike, 29 perso nen. Mat 1: 1. J. Bouvré-Ferket/J. Bouvré, 2. M. Smet-Ruijloft. Mat 2: 1. P Janssens-Bouvré/E. Jon kers, 2. M. Ferket-de Beule/S. Govaert-van de Branden. Kieldrecht - zlaal De Nachtegaal: 1. G. de Maayer-N. van Bogaert, 2. J. Vermeerssen-B. Blommaert, 3. mèêêkêêëkkêë llBÉiSaiiR»: i H. van den Eede-G. van Roeyen. Hulst - Zaal De Lieve, KBO, 36 personen: 1. C. de Beule, 2. me vrouw De Burger, 3. mevrouw Ris- kee. Wolphaartsdifk - Zaal Royal, Zorgvlied, liggende wippen, 36 schutters. Wip 1: hoge vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; eerste zij vogel: P. Meeuwse, St.-Sebasti- aan; tweede zijvogel: P. Vette, Cocnordia; eerste klep: P. Osse- waarde, Doel naar Hoger; tweede klep: J. Govers, Victoria; derde klep: T. van de Maale, Ravenstein; vliegende vogels: F. Koens, Spes Nostra en P. Vette, grootste aantal (4): T. Ponsaert, Diana. Wip 2: eer ste hoge vogel: P. Vette, tweede hoge vogel: B. Vermeide, Zorgv lied; eerste zijvogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; tweede zijvogel: P. Ossewaarde; derde zijvogel: A. Rentmeester, Willem Teil; vierde zijvogel: H. Hoogstrate, St.- Sebastiaan. Van onze correspondente Aardenburg - De uitvoering op 22 maart 1997 van de Mattheus Passie van Bach in Aardenburg staat in het teken van een jubi leum. Gevierd wordt dat de Nederlandse Bachvereniging bet 75-jarig bestaan viert. Van onze correspondent Middelburg - Beduidend hoger dan de eis van de officier van jus titie is gisteren in Middelburg de 73-jarige Oost-Souburger B. R. veroordeeld tot 240 uur dienst verlening, zes manden voorwaar delijke gevangenisstraf, toezicht van de reclassering en deelname aan een terugvalpreventieproject voor seksuele delinquenten. Daarnaast mag hij geen contact opnemen met zijn slachtoffer. De officier had naast de opgelegde bijzondere maatregelen veertig uur dienstverlening en elf maan den voorwaardelijk geëist. R., die heeft bekend, pleegde in de periode 1986 tot en met 3 no vember 1992 ontucht met de zoon van een kennis, bij wie hij regel matig groenten en fruit haalde. R. bracht de jongen regelmatig met zijn auto naar school en onder weg begon hij het kind te betas ten. In die periode ontdekte R. ook dat hij pedofiel was en gin gen de seksuele spelletjes van R. steeds verder. Er kwam een einde aan de handelingen van R. door dat de inmiddels volwassen jon gen in mei van dit jaar een klacht indiende. De Nederlandse Bachvereniging verzorgde voor de eerste keer de Mattheus Passie van Bach in april 1922 in Naarden. Na 75 jaar is deze traditie een begrip in Nederland. De prille liefde voor dit werk, door sommigen de mooiste opera aller tijden ge noemd, is uitgegroeid tot een niet aflatende hartstocht die duizenden bezoekers per jaar naar de Grote Kerk in Naarden én de Sint Baafskerk in Aarden burg lokt. Want de Naardense uitvoering is ook al meer dan veertig jaar te zien en horen in Aardenburg. Twee jaar geleden verschilde de uitvoering van die van Naarden, omdat Gustav Leonhardt niet meer dan vijf passies wilde diri geren. Jos van Veldhoven, de ar tistieke leider van de Nederland se Bachvereniging, redde toen Aardenburg en kwam met een jonge cast die menig concertbe zoeker verraste. De kracht van de reeks Mattheus Passie-concerten ligt in het feit dat er gekozen wordt voor steeds andere dirigenten, die ieder hun visie op het werk geven. Grote musici, zoals Philippe Herre- weghe, René Jacobs, Jos van Im- merseel, Ivan Fischer en Ton Koopman, belichtten zo steeds op andere wijze de interpretatie: van uitbundig dramatisch tot in getogen religieus. Jos van Veldhoven kent het kooi en de orkesten als geen and» Ook hij komt steeds met een an dere benadering, subtiel maa' steeds verrassend. Hij was man die als eerste de dubbelko- righeid van de compositie beta uitwerkte, hij kwam met de in troductie van clavecimbel, naast orgel als continuo-instrument® hij werkt met koren waarin o£ vocalisten door elkaar staan en niet per stemgroep. In 1997 wordt het een special' uitvoering met Van Veldhov® als dirigent van het Koor en Ba- rokorkest van de Nederlands' Bachvereniging, het Jongens koor van de St. Bavo uit Ha'1' lem. Medewerking verlenen solisten: Gerd Türk (tenor/evan gelist), Geert Smits (bas/Chris tus), Vasiljka Jezovsek F praan), Andreas Scholl (alt™ contratenor), Otto Bouwknes (tenor) en Peter Kooy (bas). De Mattheus Passie van Bach°" zaterdag 22 maart 1997 is del op rij in Aardenburg. Aanva»! in de St. Baafskerk: 14.00 uw- De toegangskaarten kosten (rang 1), 65 (rang 2)en40guW® (rang 3). Inlichtingen en reserv ren via D. de Pooter Hanzestra 47 in Aardenburg. De schriftelijke kaartverkoop - op 1 december van start gegaa Van onze verslaggever Terneuzen/Aardenburg - De Zeeuws-Vlaamse afdeling van de vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie IVN krijgt geen subsidie van de gemeen te Terneuzen voor de cursus Natuurgids. B en W laten aan de vereniging weten dat er in de begroting geen ruimte is voor het gevraagde subsidie bedrag van 3.825 gulden. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justil op de zitting van de rechtbank j ge G.M. uit Breda een gevangen maat en plaatsgenoot, de 26-jar gen zich eisen. Het duo verveelde zich eind au gustus ongans en besloot een ple- zierritje naar het Zeeuwse te ma ken. De twee togen naar Zierik- zee, waar in een straat een achter deur openstond met op de keu kentafel een schoudertas. De eige nares was op dat moment op de eerste etage. Toen zij beneden kwam, ontwaarde zij de twee die er als een haas met het tasje van door gingen. De vrouw achter volgde de beide mannen en kon na een snelle sprint M. beetpakken. „U bent aangehouden," zei de vrouw, die een politieagente bleek te zijn. M. pakte rap een mes en maakte daarbij stekende bewe gingen. „Ik snij je strot door, kan kerwijf," riep M. Cadzand - Zeehengelverenigi: hield de achtste wedstrijd van beslissend voor het kampioens' nny Versprille. Winnaar van de achtste wedstrijd is Piet de Koning uit Breskens. Hij ving een kabeljauw van bijna vier kilogram, waarmee hij ook de zwaarste vis van het seizoen 1996 ving. Goede tweede met een ka beljauw van 3,5 kg werd Laurent Verspeet uit het Belgische Aalst. Johnny Versprille uit Breskens is voor het eerste jaar lid en nu met een kampioen van de zeehengel- vereniging. Tweede werd René van Gelder uit Terneuzen. Hij kwam vijftien punten te kort. Derde werd Alex de Ridder uit Philippine. ZHV De Wielingen kan terugblik ken op een leuk en sportief sei zoen. Als laatste wedstrijd voor dit jaar geldt de wildwedstrijd. Alle deel- POUPOU maakt muziektheatei Korte theatrale scènes wordei afgewisseld met a capella gezon gen liedjes en flarden muziek. 1 het Zuidlandtheater in Terneu zen brengt het gezelsschap mor genavond de voorstelling Vuur. Ien van Duijnhoven, Wilfrei Klaver en Odette van der Molei spelen de hoofdrollen. Het ver haal gaat over twee dames die sa men een klein bureau beherer Ze hebben uiteenlopende karak ters, maar redden het uitstekeni samen. Het gaat ze voor de wim en ze besluiten iemand in diens' te nemen. Een man, kundig, leul. komt er vier dagen in de week bi; Het is het begin van allerlei incij denten en territoriale conflicten, Zaterdag 7 december om 20.0 uur. VOOR de dansliefhebbers is hi gezelschap Ballett Frankfurt va William Forsythe een begrip. H mengt klassieke dansvormen m ongewone theatrale beelden. Bi vendien is er ook aandacht vo Muziek, licht en effecten. D nieuwe productie Eidos:Telos di )s te zien in de Stadsschouwbur m Antwerpen, bevat live muzie van de Nederlander Thom WH lems, uitgevoerd door een violis en drie trombonisten. Het werf bestaat uit drie delen. Na een s< reen begin barst de hel los en vo. gen de verschillende beweging: golven elkaar snel op. Het sh brengt dansers die vrij bewege m een soort trance-toestand. ■Op 11, 12, 13 en 14 decembe aanvang 20.00 uur. yELE actrices hebben grol nomfen gevierd in de rol vai Mevrouw Alving in Ibsens' Spc en. Bij het Noord Nederlanc oneel is het nu de beurt aan Pi la Maseur. De voorstelling is vo. gende week te zien in het Zuic andtheater in Terneuzen. a de dood van Kapitein Alvin, en notoire sehuinsmarcheerde probeert zijn vrouw ondanks a es zijn reputatie op te vijzele» LI sticht een weeshuis op d; Zlin naam draagt. Tijdens ha

de Stem | 1996 | | pagina 24