I. Apple DESTEM Elsta wil goedkoper Brits gas I Iple-dealer Mossels in bubbelbad voor stress en smaak FNV wil strategie over gesubsidieerde arbeid Acht parochies werken per 1 januari samen ZSG in beroep tegen besluit van Terneuzen DESTEM Kroosvaren in bloei Warmtekrachtcentrale in Terneuzen wil van contract met Gasunie af I laar cel voor stelende Ferneuzenaar Wkje over maritieme geschiedenis Rerboot laar China C1 Pastoraal team telt zes man C ontainer s chip loopt vast bij Zoutelande ACATURES Bent u de chef-slager die C10Q0 zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de s vele andere vacatures 1 Druk jaar InnovatieCentrum X 54 I® sinformatie, ndex en de de Gouden cpm). INTER ACTIVE I I I A. .1 i Zeeland oor Frank Deij ferneuzen - Elsta, eigenaar an de gasgestookte warm- A-rachtcentrale in aan- buw bij Dow in Terneu- wil van het vijfjarig ontract met de Gasunie af. [et is lucratiever om Brits ardgas via Energie Zuid- lederland in te kopen, de [koopcombinatie van Del- fa .Nutsbedrijven, Pnem en [ega Limburg. jt prijsverschil tussen het Gro- inger- en het UK-gas is zo groot at Elsta het zich kan permitte- >n de in het contract (take-or- ay) opgenomen boeteclause aor het niet afnemen van Gas- nie-gas te betalen. [et is een puur economische be- issing," zegt directeur L. Bal- ird van Elsta. Hij verwacht nog oor het eind van dit jaar een de- nitieve overeenkomst met EZN ite sluiten. Het is ook een logi- :he beslissing, vindt Ballard. me van de deelnemende part- ars in Elsta, Delta Nutsbedrij- en en Pnem, hebben elk voor een arde deelname in de energie in7 oopcombinatie Energie Zuid- 'ederland. lasunie kon gisteren bij afwezig- eid van topman G. Verberg niet «ageren op de jongste ontwikke- ngen in Zeeuws-Vlaanderen. Er aj echter een oplossing moeten omen voor de gasleiding die op osten van Gasunie (vijftien mil- len gulden) van het meet- en re- alstation Axelse Sassing naar lsta is gelegd. [oofd gas en water van Delta [utsbedrijven, ir. H. de Kraa die aniens'EZN de aanleg van gas- coördineert, sluit niet De warmtekrachtcentrale van Elsta in aanbouw bij Dow in Terneuzen. uit dat EZN een eigen nieuwe lei ding zal leggen. Bovendien moeten er met de Gas unie afspraken komen over de tijdelijke levering van Gronin- foto wim kooyman ger-gas. De warmtekrachtcen trale komt volgend jaar al in be drijf, terwijl er pas eind 1998 Brits gas via de Interconnector (tussen het Engelse Bacton en Zeebrugge) het 'Europese land opkomt. In die tussentijd wil El sta gas uit Groningen afnemen. Het contract met Elsta is het eer ste contract dat EZN in Zuid-Ne derland van Gasunie inpikt. Vol gens Ballard is aan Gasunie een voorstel gedaan om de condities in het contract bij te stellen, maar kwam Gasunie Elsta onvol- llan onze correspondent Middelburg - De 21-jarige D. de uit Terneuzen is gisteren door Ie rechtbank in Middelburg vol- :ns de eis van de officier van istitie veroordeeld tot een ge- angenisstraf van een jaar. Bo- Mien krijgt hij nog eeils zes aanden voorwaardelijk als stok chter de deur. De C. moet ook :n schadevergoeding van drie- uizend gulden betalen en komt ij onder toezicht van de reclas- ïing te staan. ie C. reed op 20 september sa- iffl met een kennis op diens rommer in Hulst toen er stuur- roblemen kwamen. De kennis apte af en De C. stoof er met de romscooter vandoor. De brom- w werd kort daarna voor 365 elden verkocht. Krap twee we en daarvoor gooide De C. een leen door de ruit van een sport- thool en stal er een geldkistje. In Hst pleegde hij een autokraak a pikte en passant een brommer, laarnaast had De C. nog 23 an- ®e feiten pp zijn naam staan, wis autokraken, diefstallen- en «raken. ljn onze verslaggever liddelburg - Het provinciebe- n® heeft deze week een boekje ver de maritieme geschiedenis Zeeland gepresenteerd. «ïwen te water, sporen van maritiem verleden,' zo heet door J. Kuipers geschreven wkje. Het is het vierde deel in die door de provincie «er het thema recreatie en cul- Miistorie wordt uitgegeven. et wetenbschappelijke boekje handelt de scheepvaart en alles '«daarbij hoort. Van de IJzer- 11 tot de tegenwoordige tijd. onze verslaggever [lidelburg - De aan een Chinese ®jj] verkocht oude Zeeuwse moot, de Prinses Margriet, 2aterdag aan haar reis *ar China. e®keldekker, die voor 675.000 (L ff! is verkocht, gaat naar -i,: mS twee maanden over de j^naar China doen. Ze gaat on- jjl inaam 'Prinses' varen in de ien ee en opnieuw deel uitma- n veerverbinding. Ma Is het bloed, is het gif of misschien wel een of andere bacterie? Niets van dit alles. De rode gloed die gistermorgen gefotografeerd werd in de sloot langs de Hulsterseweg bij Axel is 'azolla', ofte wel kroosvaren. Het plantje lijkt op eendenkroos, maar is groter. Normaal gesproken is de kroos varen groen van kleur, maar dat verandert zodra de plant in bloei staat. Vanwege de sliblaag in het water heeft de plant meer dan voldoende voedsel. Waterschap De Drie Ambachten, de ge meente Axel en de dienstkringen van Rijkswaterstaat bekijken op dit moment in hoeverre de sloot uitgebaggerd kan worden. foto wim kooyman Er staat veel te veranderen in de wereld van gesubsidieerde arbeid. De Wet Sociale Werkvoorziening wordt aangepast en er komt een nieuwe wet bij, de Wet Inschake ling Werkzoekenden. En dan zijn er nog de Melkertbanen en jeugd werkgarantieplannen. Met name voor de sociale werk voorziening zijn de ontwikkelin gen bedreigend. Sociale werk plaatsen, zoals Dethon in Zeeuws- Vlaanderen, hebben het steeds moeilijker om hun mensen te. plaatsen. Dat komt onder meer omdat er verschillende .stimule ringsmaatregelen zijn. Een werknemer van Dethon kost bijvoorbeeld 40.000 gulden, ter wijl een banenpooler 2000 gulden per jaar kost, een JWG'er nog minder. Hoewel er tal van onze kerheden kleven aan de herzie ning van de huidige WSW en de invoering van de Wet Inschake ling Werkzoekenden (WIW), ziet de toekomst er voor de huidige ge neratie WSW'ers niet zo vrolijk Uit. Een van de uitgangspunten van de nieuwe wetgeving is om de lange wachtlijsten bij de sociale De commissie voor Bezwaar- en Beroepsschriften buigt zich bin nenkort over de kwestie. De ZSG heeft de commissie een aantal ar gumenten voorgelegd waarom af wijzing van de subsidie Onver standig is. „Het vervoer naar aan gepaste sporten in Zeeland staat of valt met het. meedoen van alle Zeeuwse gemeenten," zo schrijft de ZSG. „Vervoer vindt immers plaats door de gehele provincie. Zo komen als .voorbeeld visueel gehandicapten regionaal samen ih Kruiningen en vindt een toename plaats van het G-voetbal, waar voor verstandelijk gehandicapten eveneens samenkomen." Volgens de ZSG heeft het collec- VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 doende tegemoet. „Het verschil bleef te groot." De warmte krachtcentrale heeft naar schat ting jaarlijks bijna een miljard kuub gas nodig. De gemiddele gasprijs van Gasunie ligt rond de twee dubbeltjes per kuub. Het Uk-gas is enkele centen goedko per. Bij een afname van een mil jard kuub is het voordeel bij elke cent prijsverschil tien miljoen gulden. De deal tussen Elsta en EZN maakt deel uit van de voorhoede gevechten die Gasunie bij de vrij makingvan de gasmarkt met toe komstig concurrenten voert. Die vrije Europese gasmarkt krijgt binnen anderhalf jaar wettelijke 'grondslag. De vijftien lidstaten van de EU bereikten deze week in Brussel overeenstemming over de belangrijkste richtlijnen daar voor. -\, EZN wil via een eigen aanslui ting op de Interconnector, via Zelzate naar Ossendrecht, bedrij ven in Zuid-Nederland goedkoop Brits gas leveren. EZN denkt een marktaandeel van vier miljard kuub te kunnen veroveren. Gas unie, dat via het unieke gastrans- portleidingnet een natuurlijk 'monopolie heeft in Nederland, zet jaarlijks zo'ri 13 miljard kuub industriegas af in Nederland. EZN heeft in dié concurren- tistrijd een licht voordeel. Ook Gasunie wil een eigen aansluiting op de Interconnector, maar ligt overhoop met de Belgische gas maatschappij Distrigas voor doorvoer van Zeebrugge naar Zelzate. EZN heeft die toestem ming wel. Gasunie, heeft inmid dels bij de federale regering in België een verzoek gedaan om zelf een leiding op Belgisch grondgebied te leggen. Daarover is nog steeds geen beslissing gevallen. Van onze verslaggever Yersekë - In Yerseke hebben de Zeeuwse mossels tegen woordig hun eigen bubbelbad. Zo krijgen ze minder stress en smaken daardoor beter. Onder coördinatie van het In novatiecentrum Zeeland is in het mosseldorp namelijk een nieuwe spoelmethode voor Zeeuwse mossels ontwikkeld, die werkbesparend en product- verbeterend is. Met de nieuwe methode is een eind gekomen aan een tamelijk groot pro bleem voor de mosselkwekers. Vroeger, voor de afsluiting van de Oosterschelde, was er geen probleem. De schippers visten de mossels op met de mossel- kor, eenmaal boven water werd de kor nog een keer on dergedompeld om het zand er uit te spoelen en de móssels waren klaar voor verdere ver werking. Na de bouw van de Ooster- scheldekering kwam er steeds meer fijn slib in het water, zo dat de schippers de gevulde kor meerdere malen moesten onderdompelen om de mossels schoon te krijgen. Zelfs spoe len in containers op de kant werd gangbaar, maar blij wa ren de schippers er niet mee. Want naast het meerwerk we zen onderzoeken uit dat de mossels zo meer stress opliepen en daardoor in slechte conditie geraakten, wat de smaak aan tastte. Met het nieuwe systeem is dat verleden tijd.-Er is een machine met een rollenbank ontwikkeld waardoor de opge haalde mossels" aan boord van hun omgevingsvuil en ook van de baarden worden ontdaan. De opgeviste mossels belanden eerst in een groot trechtervor mig bubbelbad, daarna gaat alles volautomatisch. De be- bubbelde mossels gaan over een rollenbank naar een trans portband, het fijne bodemma teriaal valt door despijlen van de rollenbank in een apart ruim. Na een waterdouche gaan de mossels in met zeewa ter gevulde transportcontai- ners en wachten op verdere be werking aan wal. Van onze verslaggever Middelburg/Terneuzen - De FNV in Zeeland houdt vandaag in Middelburg een conferentie over gesubsidieerde arbeid. De op zet van de bijeenkomst is om een gezamenlijke strategie te be denken waarmee de Vakbondsbestuurders uit de voeten kunnen als hun achterban met vragen komt over nieuwe wetgeving. werkplaatsen weg te werken, bij Dethon honderd. Dit zou moeten gebeuren door een verhoogde doorstroom naar het vrije be drijfsleven van WSW'ers. Om dat te bewerkstelligen worden de cri teria om bij Dethon te werken ge wijzigd. De.-angst bestaat dat voor een grote groep, die onder de nieu we criteria niet meer bij Dethon mag'werken, geen plaats in het vrije bedrijfsleven zal zijn. Die mensen* belanden in de WIW en komen zo op het bordje van de ge meenten terecht. Dethon wit daarom een centrale rol gaan vervullen bij de verdeling van alle gesubsidieerde banen voor gehandicapten én werklozen. De gemeenten zouden hun taken op dit gebied aan Dethon moeten overdragen. Op Walcheren is daar al overeenstemming over. In Zeeuws-Vlaanderen zijn daar de eerste gesprekken over gevoerd. De bijeenkomst van de FNV is in hotel Arneville in Middelburg en duurt van 09.30 tot 16.30 uur. Er zijn deskundigen van het ministe rie van Sociale Zaken, de FNV en de AbvaKabo. Van onze verslaggever Terneuzen - De acht parochies in Midden-Zeeuws-Vlaanderen gaan met ingang van 1 januari 1997 definitief samenwerken. De samenwerking spitst zich toe op onder andere kerkdiensten, doqpplechtigheden, begrafenissen en huwelijken. Er wordt een pastoraal team van zes medewerkers gevormd. perking van het aantal kerken is volgens het onderzoeksbureau nodig 'om het jaarlijkse tekort van ongeveer honderdduizend guldén op te vangen. De Kanaal zone telt op dit moment acht pa rochies en tien kerken. De afgelo pen tien jaar is het kerkbezoek in de regio gehalveerd, van driedui zend naar vijftienhonderd bezoe kers. De acht parochies in de Ka naalzone tellen ongeveer zeven duizend gezinnen. Minder diensten Om wat aan de lage bezetting in de kerkgebouwen te doen worden dus minder diensten gehouden. Over de sluiting van kerken is volgens Vosveld nog geen beslis sing genomen. „De kerkbesturen zijn daar nog volop mee bezig. Maar het gaat om een zeer moei lijke en gevoelige materie. Men sen houden toch graag vast aan hun eigen kerk." De kerkbesturen en pastores in Midden-Zeeuws-Vlaanderen houden woensdag 11 december een informatie-avond voor de pa rochianen. Tijdens deze bijeen komst wordt de komende samen werking toegelicht. Tevens wordt het pastoraal werkplan gepresen teerd. De avond begint om 20.00 uur in welzijnscentrum 't Meu- lengat in Sluiskil. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Van onze verslaggever Terneuzen-De Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid (ZSG) gaat in beroep tegen de beslissing van de gemeente Terneuzen om geen subsidie toe te kennen voor het Vervoer Aangepast Sporten (VAS). Dit is het vervoer van gehandicapte sporters naar hun clubs. tief vervoer zoals dat in Zeeuws- Vlaanderen operatief is beperkin gen. Zo moeten gehandicapte sporters zich van tevoren aanmel den voor vervoer en persoonlijke begeleiding. Het VAS werkt met vrijwilligers en is daarom goedko per dan wanneer een vervoersaan- vraag naar sporten gehonoreerd moet worden op grond van de wet voorzieningen gehandicapten, zo stelt de ZSG. Het is niet de eerste keer dat de ZSG bot vangt in Zeeuws-Vlaan deren. Eerder werd een subsidie aanvraag door de gemeente Oost burg ook al van de hand gewezen. Het ging toen om een bedrag van zeshonderd gulden. Hiermee wordt een vervolg ven aan het in 1995 verschenen rapport van het kerkelijk onder zoeksbureau Kaski over het toe komstig functioneren van het pa rochie-pastoraat in Midden- Zeeuws-Vlaanderen. O. Vosveld, voorlichter van de stuurgroep, vertelde gisteren dat de samenwerking per 1 januari definitief is. Hiermee wordt ge hoor gegeven aan een van de aan bevelingen van Kaski. „Door de samenwerking proberen we on der andere het verminderde per soneelsbestand op te vangen. Daarnaast vinden we dat er op zondag één kerkdienst gehouden kan worden in plaats van twee. De diensten worden immers een stuk minder bezocht dan vroe ger." Sluitingen Het 'schuiven' met begrafenissen en huwelijken ligt volgens Vos veld een stuk moeilijker. „Men sen willen toch graag in hun ei gen kerk deze diensten houden. Het is moeilijk dat in een andere kerk te doen." Een andere aanveling van het Kaski-rapport is de sluiting van de Triniteitskerk in Terneuzen, het kerkje in Zandstraat en de kerkgelegenheid in Hoek. De be- Zoutelande - Het Duitse contai nerschip CMBT Endurence is woensdag rond middernacht vastgelopen op het strand bij Zoutelande. Het schip vervoerde onder meer gevaarlijke stoffen, maar de stranding heeft deson danks niet tot gevaarlijke situa ties geleid. De boot liep vast door een defect aan de stuurmachine. De Scheep vaartinspectie heeft een onder zoek ingesteld. Het schip is 158 meter lang en heeft een bruto tonnemaat van 14241. Multras hip stuurde vier sleepboten op de gestrande boot af. Omdat het niet lukte om de Endurence los te krijgen werd besloten te wachten tot hoogwater. Rond de klok van 08.00 uur zijn twee sleepboten er alsnog in ge slaagd het schip vlot te trekken en naar de rede van Vlissingen te slepen. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Het Innovatiecen trum Zeeland gaat een1 druk jaar tegemoet. Verwacht wordt dat in 1997 vijfhonderd bedrijven door het centrum ondersteund zullen worden en dat medewerkers van 450 bedrijven de voorlichtingsbij eenkomsten van het centrum zul len bijwonen. Ook is begroot dat ongeveer aan tweehonderd bedrij ven korte telefonische adviezen en informatie wordt gegeven. Het Innovatiecentrum, dat be drijven op allerlei terreinen helpt met vernieuwingen, wil volgend jaar in ieder geval meer aandacht besteden aan de versterking van de positie van de toeleveranciers in Zeeland. Dat kan onder meer door meer samenwerking en het vetrgroten van specifieke kennis. Ook aandacht aan jonge, zogehe ten doorstartende teehno-bedrij- ven is een belangrijk punt op het jaarprogram.

de Stem | 1996 | | pagina 21