Kat en hond achter een onzichtbaar hek >rbouwt, hij stalleei bilair i,de klap uw op. ider om!' Mannen willen er best goed uitzien in kleding abant Stroomstoot moet huisdieren temmen In het spoor van Her Jobse SURPLUS E2 Iten Brieven ider nummer DE STEM ÖSTBUS 3229 tOOMB BREDA CHAAM Society Shop Beesten Grove schoenen \DKAMERS Schokken Training Vragen Anti-vis-en- schaaldieren- luchtjesding DE STEM VRIJDAG 6 DECEMBER 1996 vilt reageren op a<j. :ies met brieven on- nummer gelieve u Aven op uw envelon lijk het briefnumme, fpe advertentie te helden en uw brief ankeerd) alsvolgt te adresseren: VIET AAN ONS DORDNUMMER \w JTOMATISCHE DPENING VAN VOORDNR. POST'l J U Foto's e.d. wensi |e ontvangnen van d{ iverteerder, is het 'andig een aan Uzelf :hte en gefrankeerde envelop bij uw eactie te voegen. EN St. Clara, |raag alleen positieveL Bid 9 dgn. heil gegroet bij een brarl kaars, ook als U ijzin in heeft. Vraag jl n die vast onmogel|| |om verhoord te woif iets wat u heel -te gaat. Laat de 8 de kaars geheel |en en publiceer di| U krijgt wat J.T. ting van Chaam maken I Jtikel 26 van de Wet 1! bekend dat de 21 november 1996 1 ngebied herziening I kat' ongewijzigd I ■torende bescheiden gedurende vier we- iet gemeentehuis te nde tijd op het gt enieder ter inzage, jing kunnen schrifte- jebracht door: zienswijze over het I kenbaar hebben I [itonen dat zij redelij-1 geweest tijdig hun nmingsplan kenbaar I rtelijk worden inge-1 Staten van Noord- 5200 MC 's-Her-| ster en wethouders -Broeckaert, ckhoven. paten van or haar een jrtikel 28 lid 1 Wet bodem-1 n de bodem te saneren van: |ed Ontwikkeling BV ris 196 Van kereltje tot vent Oger Lusink. Door Jetty Ferwerda Het komt wel goed, met het kleedgedrag van de Nederlandse man. Ooit. Als hij nu maar de raad van z'n vrouw opvolgt ('koop nu eens 's wat nieuws') of van mannenmodemaker Oger Lusink én daarnaast het pas ver schenen boek Man Pak af en toe inkijkt. Want mannen willen er best wel goed uitzien, maar ve len weten niet precies hoe. Oger Lusink, bekend van de Oger-winkels in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, is de vertrouwensman van veel Neder landse mannen. Ze gaan prat op zijn vakkennis en kijk op kleding. Wie als een onzeker kereltje zijn winkel binnenstapt, gaat er als een grote vent weer uit. Lusink: „Voor elke man is een leuk pak. De maat is niet belang rijk. Er zijn technieken en trucs om elke man er goed uit te laten zien. Powerdressing is de totaal som van een hoger boord, andere manier van dasstrikken, een ho gere taille bóven het zwaarste punt. Zo til je iemand op, maak je hem langer en eleganter." Niet voor niets kende de Neder landse Vereniging van Modejour nalisten Lusink onlangs de Max Heymansring 1996 toe. Deze on derscheiding wordt elke twee jaar toegekend aan een man of vrouw die een belangrijke bijdra ge heeft geleverd aan de mode in Nederland. De Amsterdammer is geen onbe kende in de mannenmode. Hij be gon dertig jaar geleden bij de So ciety Shop en maakte daar car rière, nam een kijkje bij sjieke, Londense kleermakers als Savile Row en Austin Reed, werkte een aantal jaren bij Laura Ashley en pikte in 1989 weer de draad op in de mannenmode. In 1990 startte hij zijn eerste ei gen zaak in de P.C. Hooftstraat, Oger. Zijn 'Boston-stijl' a la Ralph Lauren, Brooks Brothers en de Kennedy's sloeg aan. „Je moet een balans zien te vinden," aldus Oger Lusink. „Met een knipoog naar de mode, gevoel voor conservatief zijn, gevoel voor stijl. Je moet die man ver zorgen en zeggen: al die proble men van kleding nemen wij van je over." Iedereen die wat betekent in de zakenwereld, bekende Nederlan ders (Joop van de Ende, het Ajax- team), politici, artiesten, kunste naars (architect Cees Dam) en de student die voor het eerst sollici teert, komen naar zijn winkel voor advies. Lusink: „Je moet een man zich zelf laten blijven. Het gaat om de persoon, niet om de kleding. Vaak heeft een man een leuk ge zicht van zichzelf. Een beetje doorleefd. Je boetseert de man daaromheen, zonder dat hij het idee krijgt dat hij er als een mo defreak bijloopt. Je moet een man belangrijk maken. Elke man die er goed uitziet, presteert beter. Als je 's morgens een nieuw pak hebt aangetrokken en je denkt 'kom maar op', sta je al met 1-0 voor." Ondanks de opkomst van Casual Friday en de bewering van be drijven als IBM dat het om de persoon gaat en niet om zijn kle ding, worden in de zakenwereld de spelletjes nog steeds gespeeld in serieus, donkerblauw (krijt- streep)pak. Wie respect wil, kleedt zich vol gens de normen. In de biografie over Freddy Heineken, schrijft auteur Barbara Smit dat de top man altijd let op stropdassen. Wie volgens hem de verkeerde draagt, zal het niet ver schoppen binnen het bedrijf. Toch, wie het helemaal gemaakt heeft, maakt zich niet langer druk om hoe hij er uit ziet. Miljo nair en zakenman Forbes ont vangt perfect geklede zakenman nen nagenoeg altijd in T-shirt en katoenen broek. Zijn bezoek heeft hem immers nodig, hij hen niet (meer). Niet elk pak is geschikt voor elke man. Lusink weet daarover mee te praten. „Sommige mannen zijn beesten in een pak en dat ga je zien. Net als vermoeidheid, dat gaat ook in een pak zitten. Het Van Mierlo-effect, noem ik dat. Je ziet gewoon de zorgen die ie mand met zich meedraagt in de kleren zitten. Zo'n man heeft een pak nodig dat in elk geval minder kreukt dan alle andere. Je moet dat met een subtiele know how doen, zonder betweterig te wor den of fashionable. Een vleesge worden foto uit de Uomo Vogue moet hij niet worden, dat maakt hem ongelukkig, maar een stijve, conservatieve Londense busi nessman is ook weer niet goed." Mannen gaan er volgens de mo demaker alleen maar eleganter uit zien. „Over tien jaar zie je strakker gesneden pakken, am bachtelijk gemaakt en verdere verfijning in stoffen en detaille ring. Het experiment zit in ultie me perfectie, niet in extreme vormgeving of kleuren." Wie zich eerst eens wil oriënteren alvorens een powerpak te kopen, kan het onlangs verschenen boek Man Pak eens inkijken. Op een luchtige en in formatieve manier vertel len auteurs Yvo van Reg- teren Altena en Jort Kelder over 'kleding- klassiekers die hun houd baarheid ruimschoots hebben bewe zen.' Zij wil len de textiele leken op weg helpen in de wereld van smaak. En dus leggen ze uit wat er mis is met double-breasted, korte sokken, dasclips en de bril van Lee Towers. Hun kritiek op het kleedgedrag van topmannen is moordend. Over Frits Bolkestein: 'een man van grote gebaren en grove schoenen'. Lee Towers: 'met zijn coupe kan een wedstrijdpoedel hoge ogen gooien'. Paul Witte- man: 'zijn das hangt voor lui, zo wel wat lengte als dessin betreft'. Pim Fortuyn: 'wansmaak'. Ursul de Geer: 'ratjetoe'. De heren hebben niet de illusie dat hun boek een verschuiving in het kiedingbeeld van mannen te weeg zal brengen. Kleding staat nou eenmaal niet hoog op het prioriteitenlijstje van de Neder landse man, rijk of arm. Onge acht zijn inkomen besteedt hij zo'n anderhalf procent van zijn inkomen aan kleding, schrijft het duo. In bedragen is dat ongeveer 655 gulden per jaar, waarvan 233 gulden op gaat aan pakken en tachtig gulden aan 'nette' schoe- I Man Pak, door Jort Kelder en Yvo van Regteren Altena is ver schenen bij uitgeverij Promet- heus. Prijs: 25 gulden. Nooit meer graaft Fikkie bij de buren de hele bor der bloemen overhoop. En poes Vlekje poept voortaan ook altijd ge woon thuis. Want vanaf nu is er de Invisible Fen ce, het 'onzichtbare hek' waarmee al het beesten spul binnen de perken blijft die het baasje zelf beeft aangegeven. De Dierenbescherming vindt bet systeem met de elek trische prikhalsbanden maar niks. Door Hans van Alebeek Nederland telt grofweg zo'n 2,3 ®üjoen katten en 1,5 miljoen nonden. Meestal blijven die keu rig aan de lijn of in de eigen tuin. Maar hoe vaak wordt er niet ge mopperd op die 'loslopende joe- M of 'die rotkat van de buren ®e alweer in mijn tuin heeft zit ten poepen'? Onlangs nog heeft de rechter in Maastricht bepaald dat een poe- zeneigenaar een dwangsom aan zijn broek kan krijgen als zijn troeteldier bij de buren de tuin j bevuilt of vernielt, i laar wat valt er aan te doen? overs, Nikkelstraat 26, ten: Dam, De Blokken 1 I '7 23 60. INFORMATIE surplus Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. adres daarvoor is: Do Stem, redactie Surplus, postbus 3229,4800 MB Breda, t'ndredactie: Wim van Leest. Een handjevol Nederlandse huis- dierbezitters heeft inmiddels ge kozen voor het Invisible Fence. Tot dusver moest het systeem rechtstreeks in Amerika besteld worden, maar sinds kort kan het ook via de firma Wishbone uit Heino. Gezien de enorme huizen en tui nen van veel Amerikanen is het niet zo gek dat juist daar deze methode werd ontwikkeld (al in 1973). Maar het is de vraag of Ne derland met zijn overzichtelijke tuintjes (en hekjes) wel zit te wachten op deze onzichtbare om heining. Wishbone denkt van wel. „Want het is echt ideaal," zegt het echtpaar Nellenstetjn, dat de eigen honden al lang ach ter het onzichtbare hek heeft zit ten. Op het eerste oog lijkt het Invisi ble Fencing systeem nog het meeste op een modern martel werktuig. Welke honden- of kat tenbezitter wil zijn geliefde vier voeter immers blootstellen aan elektrische schokken? Toch is dat het uitgangspunt waar het hele systeem op gebaseerd is. Hoe werkt het nou precies? Het 'hek' is eigenlijk niets meer dan een koperdraad die in de grond gelegd wordt. Met die draad kan precies het terrein af gebakend worden waarbinnen poes of hond moeten blijven. Ook verboden gebied als bloemper ken, jonge boompjes of vijvers kunnen zo beschermd worden door er simpelweg een koperlusje omheen te leggen dat aansluit op de centrale draad. Over die draad wordt vervolgens een (onhoor baar) signaal uitgezonden dat op gevangen kan worden door een ontvangertje dat in de halsband van Fikkie of Vlekje zit. De halsband geeft een signaal als het dier te dicht in de buurt van de draad komt. Als hij dan niet omdraait, volgt er een schok. FOTO MARC BOLSIUS omdraait volgt er na een seconde een elektrische schok via de hals band. De sterkte van de schok is ook instelbaar. In elk geval draaien de beesten Zodra hond of kat te dicht bij de draad in de buurt komen (die af stand is instelbaar van 0 tot 3 me ter) klinkt er een geluidssignaal. Als het beest dan niet stopt of keurig om, aldus Wishbone. „Het is een volstrekt onschuldige schok," zegt Bob Nellensteijn. „Maar wel heel onaangenaam. Je schrikt en trekt terug. Dat doet u ook als u een elektrisch schok krijgt. Met de hond of kat is dat niet anders." Wezenlijk onderdeel van het sys teem is een goede training van het huisdier. Minstens een week lang moeten baas en hond een paar keer per dag samen de gren zen van het domein aftasten. Zo dra de piep klinkt is het zaak om naar veiliger haven te rennen en hond of poes uitvoerig te belonen. Op den duur krijgt het beest van zelf in de gaten dat dat de enige manier is om de schok te ontlo pen. „Gemeen? Zielig? Een beest dat vast zit, dat is pas zielig," zegt Astrid Nellensteijn „Door dit systeem kunnen de dieren ge woon buiten spelen zonder dat er gevaar is dat ze de weg oplopen of de buren lastig vallen." Volgens haar man is het systeem zelfs zo betrouwbaar dat mega- verlokkingen als een loops teefje of een ronddolend muisje het huisdier niet kunnen verleiden tot een sprong over het onzicht bare hek. In principe is het systeem voor buiten bedoeld, maar desgewenst kan met de koperdraad ook in huis een territorium afgebakend worden. Poes springt vaak op dat wiebeltafeltje met die antieke vaas en de hond gaat altijd op de dure Chesterfield-bank liggen? Koperdraadje eromheen en klaar is Kees. „In Engeland heeft iemand zo de helft van zijn Rolls Royce afgeba kend," weet Astrid. „Dat is grap pig maar het is eigenlijk echt voor buitenshuis bedoeld." De twee beseffen dat in het kleine, hekjes-Nederland geen storm loop op de Invisible Fence zal ontstaan. Zeker niet als je de prijs hoort: zo'n 700 tot 800 gul den voor een systeem voor twee huisdieren. „Maar," ketst Astrid terug. „Hoe duur is een hek? En nog zoiets: poezen. Die springen gewoon over een hek of muur heen. Met dit systeem dus niet." Als bewijs voor de 'diervriende lijkheid' van het systeem wordt verwezen naar Amerika waar al 750.000 cats en dogs met zo'n halsband rondlopen. „Zelfs de voorzitter van de Amerikaanse Dierenbescherming heeft al zijn honden met deze band uitge rust." De woordvoerder van de Neder landse Dierenbescherming is ab soluut niet onder de indruk van die argumenten. „Dit systeem is niet aan te beve len," zegt Niels Dorland. „Er is nog bijna niets bekend over het effect van stroomstoten op die ren. Hoe groot is zo'n schok? Wat is de frequentie, wat is aanvaard baar? Allemaal vragen. Kijk, één stroomstootje zal een poes of hond weinig doen maar uit Oos tenrijks onderzoek is bij voor beeld al wel gebleken dat fre quenter gebruik van stroom tot beschadigingen van het spier weefsel kan leiden." Op hun beurt is het echtpaar Nel lensteijn niet onder de indruk van de kritiek op hun systeem. „Het gaat om heel milde schok jes. Bovendien krijgt het dier geen schokken meer als het een maal gewend is, want dan draait hij wel om als hij het signaal hoort." Edelstaal heet het, en zo ziet het er ook uit. Fraai gevormd als een bevallige traan, een Chinees vechtspeeltje, of een plat eitje van een sierlijke vo gel; zilvergrijs glanzend als de veren van een weldoorvoede tortelduif. Toch heeft het ob ject - want het heeft ook zeker enige verwantschap met repre sentanten uit de moderne beeldhouwkunst - niets met vogels te maken. Nee, het is juist een vis- en schaaldieren- ding. Of eigenlijk, een anti-vis- en-schaaldierenluchtjesding. Want het object ligt niet alleen lekker in de hand, je kunt er je handen ook waanzinnig goed mee wassen. Alle geurtjes, hoe penetrant ook, verdwijnen zodra je je huid met het gladstalen opper vlak bestrijkt. Laat daarbij nog wat koud stromend water over je ledematen kletteren en nie mand zal kunnen bevroeden dat je al een hele week a la Braakhekke knoflook plet, fo rellen de buik openrijt of gar nalen van hun harnas hebt zit ten ontdoen. Wie echter denkt met de ergo nomisch gedesignde edelstaal- zeep van DEOS (23,50 gulden bij de gespecialiseerde kook winkel) iets nieuws in handen te hebben moet ik teleurstellen. Het is een beproefd recept, zeg maar gerust uit overgrootmoe ders huishoudboek. Toen al werd na onwelriekende bezig heden rondom de kookpot naar het edelstaal gegrepen. „Soms komt er een oud vrouwtje in de winkel die zich herinnert dat ze vroeger naar een roestig keu kenmesje greep om daarmee de vis, ui, knoflook of andere nare luchten van haar handen te wrijven," weet een ijverige me dewerkster van de Bossche kookwinkel te vertellen. Hoe het edelstaal er precies in slaagt de geurtjes te verwijde ren is echter een wat moeilijker uit te leggen procédé. Het schijnt dat het metaal een soort van chemische reactie aangaat met het water en de geur waar door deze laatste geneutrali seerd wordt. De proef op de som - na het schransen van een haring met ui en het pellen van een mandarijntje voor na - leert dat inderdaad sprake is van een wonderlijk geurvreet- proces. Nieuwe vondsten, rariteiten, hebbedingetjes, de winkels worden overspoeld met nieuwe producten. Zinvol of zinloos, dat is de vraag. Angelique Spaninks haalt wekelijks een artikel uit de vitrine en probeert een antwoord te vinden. Mijn vingers besnuffelend prikt de citrus mij in de neus en valt aan de vislucht al helemaal niet te ontkomen. Het zal mij benieuwen of dit fraaie, onver- slijtbare, milieuvriendelijke zeepje hier iets tegenin kan brengen? Terwijl ik het water rijkelijk over mijn handen laat stromen, boen ik mijn handpalmen met het stalen eitje. En inderdaad dankzij de zacht welvende vormgeving - een stuk minder gevaarlijk dan een mes - hoef je zelfs de vliezen tussen je vin gers niet te missen, terwijl een randje aan de punt je helpt het vuil onder je nagels vandaan te peuteren. Kortom, wie nog op zoek was naar een perfect cadeautje voor de feestdagen of een presentje voor die aardige visboer op de markt, kan het zoeken staken. De edelstaalzeep met zwart plastic (minpunt) houdertje is bij deze aanbevolen. Weg kleffe stompjes op het aanrecht en onappetijtelijke zeepbakjes naast de kraan. Voorbij gehan nes met navulbare flaconnen en lekkende pompjes. En laat het edelstaalzeepje nou ook nog eens prima passen bij de hypermoderne staal-glas-hout keuken die momenteel zo in trek is. Edelstaalzeep. Door Marijke Prins Koks roeren gedurig de pollepel op de buis. Nog nooit is de aan dacht voor koken op niveau zo groot geweest als in de afgelopen paar jaar. En sommigen schrijven ook: Joop Braakhekke laat de ene bestseller na de andere verschijnen. Je glimlacht om Joop of je ergert je blauw. Wat hij ook is, fijnzinnig is het niet, noch in zijn praten, noch in zijn koken. Voor wie meer houdt van een kok die niet louter de aandacht op zichzelf richt, maar vol aandacht voor detail zijn cu linaire ervaringen beschrijft, is er net een boek verschenen: 'Culi naire avonturen van een reislustige kok' van Her Jobse, de eige naar/kok van De Gouden Reael in Amsterdam (ISBN 90 6974 2683). Een cadeautip voor de feestdagen. Hier een proeve van zijn kunst: 'Als we op de deur kloppen, wordt er opengedaan door de groot ste man die we ooit hebben gezien, een reus, even breed als lang. Hij neemt ons mee naar een gelagkamer. Er brandt een enorm haardvuur en aan het plafond suizen de gaslampen. Aan de wand hangt een grote foto van hem, met een kalf over zijn schouders. Als we onze natte kleren bij de haard hebben gehangen, offreert hij ons met zijn enorme handen twee miniscule glaasjes eau - de - vie. Langzaam komen we weer bij. Vervolgens krijgen Her Jobse en zijn vrouw een gloeiend hete aardappel-preisoep en een Flammenkuche aangeboden. Daar van geeft hij ons het recept. Het is een pizza - achtige taart met uien, spek en room die wordt gebakken in de lekkende vlammen van het vuur. Omdat wij zo'n vuur meestal niet kunnen stoken, raadt de kok ons aan de oven op de hoogste stand te zetten en de taart er een beetje verbrand uit te halen. De reizen van Her Jobse gaan onveranderlijk richting Frankrijk. Hij vertelt smakelijk over eenvoudige auberges waar soms aards en vaak ook erg verfijnd wordt gegeten. Achterin het boek staat een lijstje met adressen van de bezochte adressen. Ik neem het boek in ieder geval mee op mijn volgende reis naar Frankrijk. Misschien doen wel meer mensen dat; ze krijgen het daar nog druk. Uientaart voor vier personen oventijd: ongeveer 25 minuten 1 pak wit-broodmix van Koopmans van 250 gram 2 uien 250 gram gerookt spek 1 dl ganzenvet (of goede olijfolie) 150 ml creme fraiche 150 gram fromage blanc (type Mon Chou) peper en zout Maak van wit-broodmix een platte zo dun mogelijke bodem op een groot blakblik (volg het recept op het pak). Bedek deze bodem met uiringen, fromage blanc, creme fraiche of dikke room, reepjes gerookt spek, wat ganzenvet, peper en zout. Her Jobse vermeldt het niet, maar ik denk dat het aanbeveling verdient om de creme fraiche en fromage blanc eerst samen los te kloppen en dit mengsel als eerste laag op het brooddeeg te sme ren, dan te komen met het spek en als laatste de uiringen over de taart te spreiden. Het geheel kan dan worden bedruppeld met ganzenvet of olijfolie. De taart wordt, zoals gezegd, op de hoogste stand gebakken tot dat hij er een beetje verbrand uit ziet. Nu is de hoogste stand een rekbaar begrip. Bij mij is dat 300 graden, bij u misschien 250 gra den; houd het maar op het laatste. Gloeiend heet opdienen met een knapperige salade met een mosterddressing. Volgens Jobse moeten we de Riesling niet vergeten.

de Stem | 1996 | | pagina 15