8.95 elektmvon Invoerverbod runderen uit Zwitserland A.M.R. DESTEM Kippenvel in de afvaltrein Pathfinder eindelijk op weg naar Mars budget hotel conference venyu^S^- café restaurant -c™ gjtformationcentre live music Gasrekening in 1997 honderd gulden hoger Tien procent minder Duitse vakantiegangers ^exhibitions Amsterdam Arena moet naam veranderen dus In van koffie ;r een ;n: in jisdeeg jortref- I. Daar mdel- glim- e door eigeel, ■n aan- ^je mar- op de len een staf en n Pietje, s deze aasvlaai in voor iou toch vertellen, Vch ja, je cnflïïËfo KNVB staat op springen Vrees voor gekke-koeienziekte Nog 15 miljoen extra voor gehandicapten Delta Lloyd verlaagt hypotheekrente Meubelgigant Moires mag niet uitbreiden Onderzoek naar ondergrondse havenactiviteiten Milieuvriendelijk autowassen vanaf 5," DE WASBEER Nu 6 weken destem voor 31 gulden Servicelijn: <0305. artikelen In deze ertentle kunt u in AH winkels kopen, lalve de artikelen r kleine cijfertjes bij an. Die artikelen kunt alleen kopen in AH ikels waar één van cijfertjes op de deur at. Reclameprijzen den t/m 7 december •Zolang de voorraad kt ELEKTRISCHE INSTALLATIES SCHAKELPANEELBOUW INDUSTRIËLE AUTOMATISERING BREDA 076-5422822 0174-625733 NAALDWIJK 136e JAARGANG x: 8 710311"000218" I I I I I DONDERDAG 5 DECEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 3 KATERNEN Oe Binnenkrant A2 Binnenland Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland. A3/A4 A5 A6 A7 BI t/m B3 Cl t/m C4 Grote Gids D1 t/m D8 RTV-programma's D8 'Don Quichotte' redt Olympisch Stadion Ajax vecht zich naar kwartfinale Dow heeft steeds minder mensen nodig Tilburgse Concertzaal 'parel' van kunstcluster I PAGINA PAGINA Angst heerst in Frankrijk na aanslag 'Voor meer werklozen een baan' PAGINA PAGINA PAGINA Drummende zeeman haalt jazzmusici naar Hoek Rustig weer Grote problemen hebben we van het weer niet te verwachten. Opklaringen en een matige zuidenwind. PAGINA Van onze verslaggever Zeist - De Koninklijke Ne- 1 derlandse Voetbal Bond '(KNVB) staat op springen. Ajax-voorzitter Michael van Praag dreigt zelfs met een af scheiding, wanneer de meer derheid van de 36 profclubs niet snel meer begrip toont voor de belangen van de grote clubs. Gisteren werd bekend dat ook Ajax naar de rechtbank is gestapt. Volgende week dins dag dient in Utrecht een kort geding, waarin de Amster damse club eist dat een op stapel staande statutenwijzi ging bij de KNVB geen door gang mag vinden, Die statu tenwijziging is bedoeld om de zeggenschap over alle tv- rechten bij de KNVB te hou den. Het bestuur betaald voetbal deed vorige week nog een bijna dramatische oproep tot eenheid binnen de bond. Het reageerde gisteren verbaasd en teleurgesteld op de beslis- ,sing van Ajax de rechter in te schakelen. VERVOLG OP SPORT-B2 Den Haag (anp) - Met ingang van vapdaag sluit Nederland zijn grens voor runderen uit Zwitserland, uit vrees voor de gekke- koeienziekte BSE. Die spoedmaatregel heeft minister Van Aartsen (Landbouw) gisteren bekendgemaakt. Zwitserland is na het Verenigd Koninkrijk het land met de meeste BSE-be- smette koeien. Den Haag (anp) - Staatssecreta ris Terpstra (Volksgezondheid) heeft nog vijftien miljoen gulden 'gevonden' om de wachtlijstpro blematiek in de gehandicapten^ sector in 1997 aan te pakken. De vijftien miljoen komt bovenop de veertig miljoen gulden die de bewindsvrouw eerder beschik baar had gesteld om tegemoet te komen aan de wachtlijstproble men. In haar meerjarenbegroting was bovendien al in een extra be drag van tien miljoen voorzien. In totaal is er in 1997 65. miljoen gulden beschikbaar. Amsterdam (anp) - Delta Lloyd. heeft gisteren de basisrente voor haar hypotheken met 0,3 procent verlaagd. De verzekeraar biedt tot eind januari, tevens een 'actieta rief' van 3,75 procent aan voor een hypotheek met een rentevaste pe riode van twee jaar. Daarbij be staat de mogelijkheid gedurende de looptijd naar een ander tarief over te stappen. De 'normale' ta rieven voor levenhypotheken lig gen vanaf gisteren tussen 4,1 pro cent (twee jaar vast) en 7,5 pro cent (dertig jaar vast). Marktleider Rabobank zegt, niet van plan te zijn de stap van Delta Lloyd direct te volgen. Hetzelfde geldt voor Nationale-Nederlan- denen ABN Amro. Van onze verslaggever Terneuzen - Meubelgigant Mor ris in Hulst krijgt van het Rijk Seen toestemming voor de bouw van een groot detailhandelpark, naar het idee, van het grootste winkelcentrum van de Benelux in het Belgische Wijnegem. Blj Morres is die tijding ingesla gen als een bom. De belangstel- hng van grote winkelconcems om z'eh te vestigen op het park, was volgens directeur A. Koopmans Sfoot. De gemeente Hulst daar entegen is tevreden met het be sluit van het Rijk. Er bestond bij he middenstand veel weerstand ^egen de uitbreidingsplannen van ■ZIE OOK ZEELAND-Cl Zonder Arena gaat het meteen beter met Ajax Tot voor kort was de .ruriderin- voer uit Zwitserland marginaal. Omdat de Zwitserse autoriteiten momenteel maatregelen overwe gen om de gekke-koeienziekte aan te pakken, is echter een gro te stroom van Zwitserse koeien naar. het buitenland, waaronder Nederland, op gang gekomen. Zwitserse veehouders waren bang voor een exportverbod. Vorige maand gingen ruim vier honderd dieren de Nederlandse grens over. Daarnaast hebben handelaren de afgelopen weken bij het ministerie voor nog eens vijfduizend runderen een aan vraag voor een importvergun ning ingediend. Het departement zal die niet honoreren, aldus een woordvoerster. Nederlandse boeren die momen teel Zwitserse koeien hebben staan, mogen ze niet naar het slachthuis brengen. Het ministe rie van Landbouw wil zo voorko men dat Zwitsers rundvlees in de winkels belandt. Vernietiging Van Aartsen buigt zich momen* teel over de vraag wat er uitein delijk met de dieren moet gebeu ren. Vernietiging van de beesten, zoals medio dit jaar gebeurde met 64.000 Britse kalveren, is één van de overwegingen. Het Produktschap Vee en Vlees (PW) staat achter het besluit van de minister. „Het is een ver standige maatregel. Ook wij spe len graag op veilig," aldus een woordvoerder. Hij stelt dat er een 'acceptabele' regeling moet komen voor de veehouders met Zwitserse koeien, maar wil niet' zeggen of het PVV inzet op een financiële compensatie voor ge dupeerde agrariërs en handela ren. Door Cees Maas DRIE kwartier om van Goes naar Krabbendijke te geraken. Met vijftig kilometer per uur door Zeeland sukkelen. Tocht uit alles wat maar tochten kan. Witte vin gers van de kou. Droge velletjes aan mijn lippen. Maar wel heel leuk. Het is woensdagmorgen en ik zit wat kou te kleumen in de eerste, officiële Zeeuwse afvaltrein. De ze trein brengt de eerste contai ner Zeeuws afval naar de grote verbrandingsfabriek in Moer dijk. En voor deze feestelijke ge legenheid hebben ze de stoom trein van' de lijn Goes-Borsele af- gehuurd en er de afval wagons ge woon aangekoppeld. Zo zijn we als Zeeuwen naast mestimporteurs van Brabantse varkensdrek ook afvalexporteurs van Zeeuwse stinktroep gewor den. Wij krijgen Brabantse mest, Brabant krijgt ons afval. Wat een ruil. Als een baron op reis door de jaren twintig zit ik in de eerste klas van dit prachtige rijtuig. Het ruikt er naar boenwas en hard hout, de vormen zijn een beetje Jugendstil en ik zit op echt plu che. Het treinstel dateert inder daad uit de jaren twintig en is heel bijzonder, want overal langs de route zie ik mannen met foto- toestellen staan. Is de foto geno men, dan hollen ze naar de auto en halen de trein weer in om even verderop weer foto's te nemen. Echte liefhebbers, zo wordt me uitgelegd. En het is koud, omdat de oude, krakende rijtuigen niet perfect meer sluiten en de kachels ge brekkig zijn. Maar het is mijn ei gen schuld, want op de uitnodi ging voor deze trip had heel dui delijk gestaan dat je je warm moest kleden. Ik dacht dat het wel mee zou vallen. Ik heb dus nu kippenvel door eigen schuld. Deze baron reist niet alleen. 75 burgemeesters en andere be stuurders van Zeeuwse gemeen ten en leden van het provinciebe stuur zijn met me ingestapt. Dus gaan de gesprekjes hier in de wa gon niet over voetbal of auto's, nee, het gaat .over de zwaarte Van een portefeuille openbare wer ken. Of de hoogte van het wacht geld voor burgemeesters die ge meentelijk heringedeeld zijn. Dat is een populair onderwerp. De stoomflarden van de tsjoek- tsjoek vliegen als witte gordijnen langs alle ramen. Ik vind het wel gezellig hier. Beetje Sinterklaas sfeer ook. Na lang puffen en op allerlei sta tions kolen en water innemen (er is in totaal, vertellen ze, speciaal voor deze trein zevenhonderd meter brandweerslang op allerlei perrons uitgerold), geraken we dan toch in Moerdijk. VERVOLG OP ZEELAND - Cl Amsterdam (anp) - Het gloed nieuwe stadion in Amsterdam mag zich niet langer tooien met de naam Amsterdam .Are na. De directie krijgt twee maanden de tijd om een ande re naam te vinden, op straffe van een dwangsom van vijf duizend gulden voor iedere dag dat de NV Stadion Am sterdam in gebreke blijft. Dat heeft mr. D.J. Markx gisteren bepaald in een civiele procedure die de Village Company in Am sterdam-had aangespannen tegen de NV. De Village Company exploiteert sinds juni 1992 de Arena Sleepin in de hoofdstad. Het complex be vat naast een budget-hotel met een capaciteit van zeshonderd bedden, onder meer een café-res taurant en enkele concertzalen. Direct na de opening van het sta dion Amsterdam Arena ontstond er grote verwarring over de naam. Leveranciers stuurden rekeningen voor het stadion naar de sleepin en concertbezoekers begaven zich per abuis naar het stadion, terwijl het optreden in de 'kleine' Arena was. Andersom belden fans de sleepin plat toen Michael Jackson en Tina Turner in het stadion stonden. De rechtbank oordeelde gisteren dat de Village Company voldoen de hard maakt dat er sprake is van verwarring en daaruit voort vloeiende schade. De NV Stadion Amsterdam wist dat er een andere Van onze redactie economie Breda - De gasrekening van een gemiddeld huishouden valt volgend jaar circa honderd gulden hoger uit. Dat is het gevolg van een stijging van de gasprijs en een verdere verhoging van de milieubelasting op gas. Reclamebord voor de Aréna Sleepin.. Arena bestond in de stad en had dit kunnen vermijden, aldus mr. Markx. De rechtbank wees het be roep van het stadion op de grote belangen die inmiddels spelen, af. Die strop heeft het stadion aan zichzelf te wijten door ondanks vroeg protest van de sleepin vast te houden aan de naam. De NV nioet de Village Company ook de schade vergoeden die als gevolg van de inbreuk op de han delsnaam is opgetreden. Het be drag yan de schadevergoeding moet nóg nader worden bepaald. Het is nog niet duidelijk of de NV Stadion beroep aantekent tegen het vonnis. „We gaan ons eerst be raden. De belangen zijn enorm groot. Een eventuele naamsveranJ dering kost ons onnoemlijk v.eel geld," aldus een woordvoerder. Hoeveel precies kon hij niét zeg gen. Volgens EnergieNed, de koepel van energiebedrijven, komt dat bij een gemiddeld verbruik van tweeduizend kubieke meter gas per jaar uit op honderd gulden. De energiebedrijven kopen hun gas per 1 januari 2,6 cent per kuub duurder in. De prijs van gas gaat op en neer met de dol larkoers en de prijs van olie. Rotterdam (anp) - Rotterdam studeert op mogelijkheden om havenactiviteiten ondergronds te laten gaan. Doel van de studie is om oplossingen te vinden voor het ruimtegebrek. Bedrijven en instellingen die meedoen, hebben zich gebundeld in een projectgroep. Die,bestaat uit het gemeentelijk havenbe drijf, TNO, Gemeentewerken Rotterdam, Grabowski en Poort, Fugro ingenieursbureau, lucht haven Schiphol, Shell, Blanke voort, Kamer van Koophandel én de Rijksgeologische Dienst. „Het is nog in een zeer pril sta dium. We onderzoeken aan de hand van een paar cases wat er mogelijk is. Het'is niet zo dat we concreet activiteiten op het oog hebben die ondergronds gaan," aldus een woordvoerder. Van Beethovenlaan 6, Roosendaal Tel. 0165-57 85 68 Vanaf Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida is gister morgen een ruimtesonde op weg gestuurd naar Mars. De lancering van de Mars Pathfinder, die maandag wegens slecht weer en dins dag wegens computerproblemen moest worden uitgesteld, verliep zonder problemen. Het is de bedoeling dat de Pathfinder op 4 juli 1997 op Mars landt en gaat zoeken naar sporen van leven, foto epa Den Haag (anp) - Het aantal overnachtingen van Duitsers is in de eerste negen maanden van dit jaar met tien procent af genomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Duitsers hebben traditioneel verreweg het grootste aandeel in het buitenlandse bezoek aan ons land. 'Het betreft daarbij vooral toeristen in bungalows en op kam peerterreinen. De dit jaar ingevoerde, ecotax op gas, die moet aanzetten tot be sparing, gaat volgens plan met 3,2 cent omhoog naar 6,4 cent. Deze milieubelasting wordt ge heven vanaf achthonderd kuub. Per saldo wordt -gas, inclusief btw, daardoor gemiddeld 6,8 cent per kuub duurder. De prij zen die ,de distributiebedrijven hanteren, kunnen daar licht van afwijken. In de loop van volgend jaar wordt de milieubelasting op gas voor de tweede en laatste keer verhoogd, tot 9,5 cent. De ecotax op elektriciteit van 3 cent per kilowattuur wordt niet verhoogd. Een gemiddeld stroomtarief voor volgend jaar is volgens EnergieNed niet te bere kenen, omdat dit te veel kan ver schillen per distributiebedrijf. (ADVERTENTIE) Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) veronderstelt dat het weer, dat in de zomer van dit jaar minder goed was dan vo rig jaar, hiervan een belangrijke oorzaak is. De meeste Duitsers komen im mers voor de kust en de water sportgebieden. Uit gegevens van het CBS blijkt verder dat het aantal overnach tingen door buitenlanders met vier procent is afgenomen. In to- taal waren er dit jaar in de p'e- riode januari-september 15,9 miljoen overnachtingen door buitenlanders. Vorig jaar waren dat er in dezelfde periode nog 16,6- miljoen. Campings, en bun galowparken noteerden zeven miljoen overnachtingen door buitenlanders. Dat is een terug gang met één miljoen. Tegenover het verlies aan over nachtingen door Duitsers staat dit jaar een toeneming uit een aantal andere Europese landen. Vooral Frankrijk, Italië en Zwit serland springen er wat dat be treft positief uit. (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (4) Akkerwinde Deze plant met liggende of windende stengels groeit bij voorkeur op een stikstofrijke bodem, die door bewerking omgewoeld is. Zware klei met veel humus mijdl ze, op lichtere grondsoorten kan ze zeer talrijk voorkomen en zelfs hinderlijk zijn. De bloemen komen in schakeringen voor: wit of roze of met witte, dan wel roze lengtestrepen. Naam: Adres: Postcode: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda "Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1