Bedrijven steunen logies-systeem Bisdom Breda steunt radicale Mexicaanse armoede-bisschop Fraai boekje over 200 jaar gemeenten Project Elderschans in afgeslankte vorm 'Gevonden Voorwerpen' in Oostburg PLAATSELIJK UITSLAGEN Provincie op zoek naar agrarische deskundigheid x 62 DE STEM ZEELAND C4 jnt abant 5 50 Lampjesborden langs West-Zeeuws-Ylaamse wegen geven beschikbare plaatsen aan Creatieve kerstmarkt in Sas rmbéh EEN SPELD IN EEN /HOOl/BEftG AFVAL Breskens Schoondijke DONDERDAG 5 DECEMBER 1996 ■abant is op 19 juli yiand BV te Vianen 128 lid 1 Wbb, met 3 de locatie fcber 1996 heeft de leken ter inzage beschikking zijn geen (ter inzage gelegde le Staten vastgesteld: |nstige bodem- geval van bodem- loerd; ling dient te worden |n de bodem aan hen lor het saneringsplan f)6 bekendgemaakt utechniek BV namens de stukken liggen Bs weken ter inzage in 3rabantlaan 1 te 19.30 tot 12 uur en huis, afdeling Grond- dagen van 9 tot 12 uur |an 14 tot 16 uur. besluit op grond van Incto artikel 20.1 Wet itene wet bestuurs- 1/aarop dit besluit is t indienen bij abant, Postbus 90151 bkend en moet ten mogelijkheid een be nd van artikel 20.3, lid 2 f^et op de Raad van vet bestuursrecht bij de |echtspraak van de 00 EA 's-Gravenhage, [jeken indien onverwijlde gen, dat vereist. 9,37 Id-Brabant is op (ferie van Defensie, dienst een melding ingediend t het voornemen de Bjksweg 121 (schroot- iGilzeen Rijen, ntwerp-beschikking belegen. Ten aanzien van (zienswijzen naar voren de ter inzage Iteerde Staten vastgesteld: pn ernstige bodem- kie om het geval van uitgevoerd; lik van de bodem aan hen (ig voor het saneringsplan 1996 bekendgemaakt rie van Defensie, dienst orende stukken liggen ide zes weken ter inzage in luis, Brabantlaan 1 te !n van 9.30 tot 12 uur en rentehuis, bureau Rijen op werkdagen van tot 17 uur. n dit besluit op grond van ng juncto artikel 20.1 Wet Igemene wet bestuurs lag waarop dit besluit is chrift indienen bij d-Brabant, Postbus 90151, riekend en moet ten minste de mogelijkheid een be- grond van artikel 20.3, lid 2 36 Wet op de Raad van ne wet bestuursrecht bij de ursrechtspraak van de 2500 EA 's-Gravenhage, verzoeken indien onverwijlde lelangen, dat vereist. 1996 Van onze verslaggever Nieuwvliet - Recreatie-ondernemers in West-Zeeuws-Vlaanderen steunen het Logies Informatie Systeem. Dit project bestaat uit vijf lampjesbor den, die in West-Zeeuws-Vlaanderen op strategische plaatsen langs de kant van de invalswegen worden ge plaatst. De lampjes geven aan of het betreffende bedrijf logies beschik baar heeft of niet. Recreatie-ondernemer R. van de Velde uit Nieuwvliet vertelde gisteren dat de on dernemers mee willen werken aan het project. „De ondernemers vinden dat er na het verdwijnen van Zeeland Zien iets nieuws moet komen. Dat is nu eenmaal nodig. Wij vinden het Logies Informatie Sys teem een goed alternatief. Aan de onder nemers zal het daarom niet liggen." De gemeenteraad van Oostburg belist de ze maand of de gemeente garant staat voor de ondernemers-bijdrage van 35.000 gulden. Wethouder L. Cuelenaere zei tij dens de laatste vergadering van de re- creatiecommissie dat deze garantstelling nodig is om voor een bijdrage uit de sub- sidiepot van 5B (gelden ter verbetering van de leefbaarheid van het platteland) in aanmerking te komen. Omdat tijdens de ze vergadering nog niet duidelijk was óf en hoeveel ondernemers mee willen beta len, staat de gemeente garant voor dit be drag. Van de Velde lichtte gisteren dus toe dat de ondernemers hun steentje willen bij dragen om het project door te laten gaan. Het oorspronkelijke plan komt van de vereniging Hotels de Sterren van Cad- zand-Bad. Dit project bleek echter dus danig ingewikkeld dat het tot op heden niet van de grond wilde komen. Vandaar dat het iets is aangepast. De initiatiefnemers zijn enkele potentiële gebruikers, de gemeente Oostburg, de provincie Zeeland en de Provinciale VW. Een van de vijf lampjesborden wordt ge plaatst bij het kantoor van de Kust-VW in Cadzand-Bad. Het geheel wordt ver bonden met een centrale computer. De lampjesborden bevatten een verlichte we genkaart van de regio. Aan de zijkant van deze kaart staan de deelnemende bedrij ven vermeld met hun adres. De lampjes achter die vermelding geven aan of het desbetreffende bedrijf wel of geen logies beschikbaar heeft. Daarnaast geeft de centrale computer de informatie door aan de balie van de Kust- VW en eventueel andere instanties. Op deze balies wordt een computer geplaatst waarop het baliepersoneel kan zien welke logies nog beschikbaar zijn. Van onze verslaggeefster Hulst - In navolging van Amnesty International is het bisdom Breda gestart met een grote brievenactie voor de Mexicaanse bisschop Don Arturo Lona Reyes, wiens leven wordt bedreigd. Deze 'rode' bisschop werkt in Tehuantepec, het zusterbisdom van Breda. Hij staat bekend om zijn radicale keuze voor de armen. „Een man naar mijn hart," aldus bisschop M. Muskens deze week bij de presentatie van de schrijf- actie, die zondag 15 december in alle kerken in het bisdom haar beslag moet krijgen. Onder de naam Intercambio is acht jaar geleden een uitwisse lingsproject gestart tussen Te huantepec in het zuidwesten van Mexico en het bisdom Breda. In januari van dit jaar bezocht bisschop Muskens zijn collega Don Arturo Lona Reyes. Hij is onder de indruk van de kracht en integriteit van deze man. „Hij is het voorbeeld van hoe een bis schop op concrete uitdagingen moet reageren vanuit de inspira tie van het evangelie. De Mexicaanse bisschop steunt de arme Indianen, die zo'n 70 procent van de bevolking uitma ken. Hij zorgt ervoor dat deze mensen eigen koffie-coöperaties opzetten, waar geen tussenhan delaren meer aan te pas komen. „Deze koffieboeren doen recht streeks zaken op koffiebeurzen in Bologna, Hamburg en New York. Voor hen is zelfs de Max- Havelaar-koffie nog te duur," aldus Muskens, Don Arturo Lona Reyes was ook de man achter de actie van straatarme Indianen, die een groot braakliggend terrein in het havenstad Salina Cruz bezetten. „Ze waren op zoek naar werk in de olieraffinaderij. Ze zorgden zelf voor water en elektriciteit en bouwden huisjes van palm bladeren." Muskens, zelf bekend als de zie lenherder van de armen in Ne derland, over deze 'illegale' ac tie: „Daar zie je hoe een kerk het opneemt voor arme mensen die niet over voeding, kleding en huisvesting beschikken, vanuit het principe dat goederen recht vaardig verdeeld moeten wor den." Maar juist door dit soort acties wordt zijn Mexicaanse collega met de dood bedreigd. Muskens: „Hij is al een paar keer letterlijk onder vuur genomen, zijn auto werd doorzeefd met kogels. Met als gevolg dat deze man elke dag door twee bodyguards wordt omringd." Volgens Muskens zit ten de 'gevestigde machten' ach ter deze aanslag. Ook nu nog wordt Don Arturo Lona Reyes bijna wekelijks over de telefoon bedreigd met de dood. Daar komt bij dat de me dia in Mexico een lastercampag ne tegen hem zijn begonnen. In de kranten wordt hij beschul digd van steun aan guerillabe- wegingen in de vorm van wapen transporten. „Absolute kul," reageerde missiesecretaris Frans Loots gisteren tijdens de pers conferentie. Op zondag 15 december liggen in alle kerken in het bisdom hand tekeningenlijsten. En aan de hand van voorbeeldbrieven kun nen parochianen brieven schrij ven aan de minister van Buiten landse Zaken en de gouverneur van de staat Oaxaca, waarin Te huantepec ligt. Daarin wordt hen gevraagd een onderzoek in te stellen naar de degenen die achter de doodsbedreigingen en de lastercampagne zitten en om de veiligheid van de bisschop te garanderen. Van onze correspondent as van Gent - Voor de vijfde aal wordt zondag 8 december e Kerstmarkt gehouden door de Gloren Activiteiten Vereni- »nS (SAV). Cultureel centrum e Speye wordt daarvoor weer "Memaal omgebouwd, rote promotor achter deze 'oavkt is mevrouw Freyzer an de SAV. „Overal zie je te- nwo°rdig kerstmarkten ont- aan, maar die zijn allemaal ge- lipfT' °P commercie. Bij ons D <Je nadruk op creativiteit, arbij hebben wij in de jaren I n„.^e ^t doen een goede naam °P0?bouwd. Voorzitter A. Goossens (r) van de heemkundige kring overhandigt het boekje aan burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg, in het midden burgemeester J. Kruize van Oostburg. foto wim kooyman Van onze correspondent Sluis-Aardenburg - Als het tropische aquariumproject bij de Elderschans door mocht gaan, dan zal het in afgeslankte vorm zijn. Er komen tweehonderd bungalows en honderd staan plaatsen voor caravans. Het plan is op deze basis afgelopen week besproken door het college van Sluis-Aardenburg en ge deputeerde J. van Zwieten. Beide partijen zijn weer rond de tafel gaan zitten, omdat burge meester C. Van Liere van Sluis- Aardenburg vindt dat het plan levensvatbaar is. Destijds was hj zeer verbolgen over het feit dat Gedeputeerde Staten via de media lieten weten niks in het project te zien zonder de burge meester daarvan in kennis te stellen. tan Liere vertelde gistermiddag m het gemeentehuis van Oost- wrg dat de provincie om een na dere onderbouwing had ge waagd in relatie met de bezwa- van de provincie. „De pro vincie zat nogal in haar maag met de grootte van het project. Daarom zijn we van vijfhonderd ™ngalows nu op tweehonderd m'gekomen. De caravanstaan- P™atsen zijn gereduceerd van '»0 naar honderd. Ook de aqua- na zijn verkleind. Voor de pro leetontwikkelaar is dit trouwens Van onze correspondent Oostburg - Met de titel '200 jaar gemeenten in West- Zeeuws-Vlaanderen' is het 24e boekje voltooid van de heemkundige kring West- Zeeuws-Vlaanderen. Het boekje is samengesteld door de Bressiaander J. Boekhout. De eerste exemplaren werden gistermiddag in de raadzaal van het gemeentehuis van Oostburg door voorzitter A. Goossens van de heemkundige kring overhan digd aan de burgemeesters J. Kruize en C. van Liere van res pectievelijk Oostburg en Sluis- Aardenburg. In zijn voorwoord schrijft Boek hout, dat hij het belangrijk vindt om te vertellen hoe de herinde ling in de 19e en 20e eeuw tot stand is gekomen. We lezen dan ook over kleine gemeenten als Heille, Sint Kruis en Sint Anna ter Muiden. Tevens wordt een verhandeling gegeven over het ontstaan van wapens en vlaggen. In totaal worden achttien ge meenten behandeld. Daarnaast de huidige gemeente Oostburg en Sluis-Aardenburg. Voorzitter Goossens is als Bier- vlietenaar blij dat zijn dorp een aparte plaats inneemt in het boekwerkje. Hij memoreert ook nog even het grote verlies voor de heemkundige kring van de onlangs overleden G. van Vooren. Burgemeester J. Kruize voerde namens de twee gemeenten het woord en was blij dat het boekje onder auspiciën van de heem kundige kring tot stand was ge komen. „Dat is een garantie voor het werk. Ik prijs Jaap Boekhout als nauwgezet vorser, die kleine en grote proporties goed met elkaar weet te verweven. Het geheel ademt een sterke verbondenheid met het gebied." Tenslotte legde Boekhout nog aan de aanwezigen uit, waarom er streepjes op de kaft stonden. „Het is een symbolische beteke nis en heeft betrekking op deze streek en de verbinding met 't Vrije van Sluis. Ze symboliseren de kleuren van de wapens met betrekking tot de heraldiek." wel het minimum. Van Zwieten zal de gegevens bij de ambtena ren van gedeputeerde J. Henne- keij op het bord leggen en laten onderzoeken. Half januari ver wacht ik de uitslag." Van Liere verduidelijkt nog maar eens dat het project een grote meerwaarde voor de streek heeft. Hij zegt dat een evangeli sche stichting achter de plannen zit. „Die heeft in het oosten van ons land al een paar parken. De meerwaarde bestaat onder meer hier uit, dat bij het project geen winkels gebouwd worden. Er mogen trouwens alleen mensen komen die lid zijn van Stichting De Boeg." Van Liere heeft over het gesprek een positief gevoel overgehou den. „Indien het project door gaat zal het in een keer gereali seerd worden en niet meer in fa sen. Er zit kapitaal genoeg ach ter." Onze bezoekers komen niet al leen uit de directe omgeving. Ook uit België en zelfs Duitsland komen ze naar ons toe." Dit jaar zijn er onder meer de monstraties van volksschilder kunst, glas-in- lood, poppenma- ken, houtsnijwerk, pergamano, enzovoort. Er is ook een doorlo pende tentoonstelling. Van de verkoop van houten voorwerpen komt een deel van de opbrengst ten goede aan de kinderen van Tsjernobyl. Daar naast wordt ook aan de inwendi ge mens gedacht. De markt wordt om 13.30 geopend en duurt tot 18.00 uur. De toegang is gratis. - >V' fiML 30TMATER I AAL J*'* ZADEN/VRUCHTEN De Werkgroep Amateur Archeologen West-Zeeuws-Vlaande ren timmert aan de weg om meer bekendheid te geven aan het rijke bodemarchief van de streek. Een van de activiteiten is de tentoonstelling 'Gevonden Voorwerpen' in de bibliotheek in Oostburg. Deze expositie geeft een beeld van bodemvondsten uit twee bouwputten in Sluis. De vondsten dateren voor het groot ste gedeelte uit de veertiende en vijftiende eeuw. Naast diverse gebruiksvoorwerpen, die een goed beeld geven van hoe de gemiddelde inwoner van Sluis anno 1396 heeft geleefd, zijn ook een groot aantal insignes te zien, zowel wereldlijke als geestelijke. Tot de eigenaardigste en pikantste behoren de zoge naamde erotische insignes. De tentoonstelling 'Gevonden Voorwerpen' is te zien tot en met 4 januari tijdens de openingstijden van de bibliotheek in Oost burg. Naar aanleiding van deze tentoonstelling wordt op dins dag 17 december een lezing gehouden over archeologie in West- Zeeuws-Vlaanderen en de activiteiten van de werkgroep. Deze begint om 19.30 uur en wordt gehouden door heemkundige en voorzitter van de werkgroep B. Kennie. foto wim kooyman KERSTZANGAVOND - Chris telijk gemengd koor 'God is mijn lied' houdt vrijdag 20 de cember een kerstzangavond in de SOW-kerk aan de Dorps straat. Aanvang 20.00 uur. Mu ziekvereniging Excelsior uit Cadzand onder leiding van To ny Venneman verleent haar medewerking. 'God is mijn lied' staat onder leiding van Arie Lensen. ALLEENSTAANDEN - In zaal Wijffels is zaterdag een bijeen komst van de West-Zeeuws- Vlaamse afdeling van de soos voor alleenstaanden. De avond staat in het teken van sinter klaas en kerst. Er is ook een lo terij en het Jumbo-trio speelt dansmuziek. Aanvang 20.00 Kaartingen Hulst - Briageclub Hulst, club competitie. A-lijn: 1. Van Dieren- donck-Simpelaar, 2. Beuzenberg- Snuverink en Baggen-Mast. B-lijn: 1. Nijs-Taalman, 2. Beuzenberg- Snuverink, 3. Van den Bogaert- Melchers. C-lijn: 1. echtpaar Del tour, 2. Wendels-Eggink, 3. Smul- ders-Maenhout. D-lijn: 1. Van de Linden-Ter Burg, 2. Daandels- Lauret, 3. Maas-Van Leeuwen. E- lijn: 1. Franken-Lossie, 2. Van der Wielen-Sanders, 3. Mannaert-Dei- man. Axel - De Halle, 24 personen. Joke ren: 1. J. Hamelink, 2. R. Sponse- lee, 3. J. de Poorter. Bieden: 1. W. de Waele, 2. J. Hamelink, 3. J. Ver- cauteren. Hulst - De Blaauwe Hoeve, 72 per sonen; Bieden: 1. mevrouw Van Mullem, 2. R. Himbrechts, 3. B. Wilmer. Clinge - Zaal De Landbouw, 21 personen. Jokeren: 1. A. Vos, 2. R. Warrens, 3. mevrouw Acke. Bie den: 1. E. Acke, 2. F. Piessens, 3. R. Verschuren. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, 28 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van de Velde, 2. mevrouw De Bruyn, 3. A. van Vooren. Bieden: 1. P. Ras, 2. M. Rombout, 3. R. Him- brecht. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, 22 personen. Bieden: 1. T. Bleyenberg, 2. A. Vonk, 3. J. van de Hende. Graauw - Gemeenschapshuis, zes tien personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Troost, 2. mevrouw Van Iete- gem, 3. mevrouw Van Laare. Axel - Gregoriuscentrum, 26 per sonen. Jokeren: 1. R. Antheunissen, 2. E. van Gink, 3. J. Hamelink. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 27 personen. Bieden: 1. J. de Dec- kere, 2. A. de Bruyn, 3. H. Wentz- ler. Jokeren: 1. F. Buys, 2. A. de Beer, 3.1. Himbrecht. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike, zestien personen. Bieden: 1. C. Audenaer- de, 2. M. Neve, 3. R. Casteel. Axel - Gregoriuscentrum, 24 per sonen. Bridgen: 1. echtpaar Lam mens, 2. Verstraaten-Scheele, 3. De Kock-De Waele. Koewacht - De Lange Akkers, 35 personen. Bieden: 1. G. Schalkens, 2. A. Poppe, 3. R. Verhoeven. Hulst - Zaal De Kroon, 54 perso nen. Bieden: 1. G. Boer jan, 2. R. Linthout, 3. Th. de Vet. Jokeren: 1. mevrouw Crombeen, 2. S. de Bruyn, 3. F. Hamelink. Sas van Gent - De Regenboog, 48 personen. Bieden: 1. R. Poppe, 2. C. van der Heyden, 3. mevrouw Her man. Jokeren: 1. mevrouw De Pan, 2. mevrouw Bode, 3. mevrouw Van de Velde. Graauw - Gemeenschapshuis, 22 personen. Bieden: 1. P. Mahu, 2. H. Verstraaten, 3. A. van Eerdenburg. Jokeren: 1. J. Mahu-van de Bergen, 2. L. Mangnus-Tieleman, 3. R. Ma- hu-Ferket. Sas van Gent - Bridgeclub Sas van Gent, clubcompetitie. A-lijn: 1. Tak-Verhagen, 2. Al-De Vries, 3. echtpaar Delaruelle. B-lijn: 1. echtpaar De Wispelaere, 2. Gun- ter-Klein, 3. Marquinie-Van de Berg. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, 38 personen. Bieden: 1. A. van Eer denburg, 2. R. de Kort, 3. L. van Goethem. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw De Cock, 3. me vrouw De Rijk. Westdorpe - Concordia, 37 perso nen. Bieden: 1. A. Destombes, 2. E. de Cousemaker, 3. Th. de Guch- teneire. Graauw - Gemeenschapshuis, 21 personen. Bieden: 1. Th. Weemaes, 2. Th. Buysrogge, 3. V. de Caluwé. Axel - Gregoriuscentrum, 33 per sonen. Bieden: 1. J. Cordeel, 2. B. van de Bos, 3. J. van Bunder. Clinge - Zaal De Landbouw, zes tien personen. Jokeren: 1. mevrouw Bosaert, 2. mevrouw Hamelink, 3. mevrouw Verschuren. Bieden: 1. Th. Rottier, 2. P. Haulez, 3. R. Ver schuren. Eede - Hof van Eede, 28 personen. Bieden: 1. P. Laridaen, 2. A. Schoolmeester, 3. A. Timmerman. Hoek - Buurthuis Hoekse Rakkers, twintig personen. Bieden: 1. J. Vergouwen, 2. A. Riemens, 3. me vrouw Bommelijn. Jokeren: 1. me vrouw De Haan, 2. mevrouw Bou- man, 3. mevrouw Hendrikx. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 47 personen. Bieden: 1. J. de Rijk, 2. A. van Eerdenburg, 3. mevrouw Van Geertruy. Jokeren: 1. A. de Nijs, 2. J. van Kerkhoven, 3. R. Warrens. Hengstdijk - Camping De Vogel, 89 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Goethem, 2. mevrouw Ketting, 3. mevrouw Van Gink. Bieden: 1. mevrouw Lucasse, 2. J. Tieleman, 3. A. Timmerman. De Griete - Zaal De Griete, 26 per sonen. Bieden: 1. H. Zadelhof, 2. E. Kaan, 3. H. van de Doorn. Jokeren: 1. M. Schoonakker, 2. F. Carelse, 3. C. van de Veeke. Axel - Zaal De Boemerang, 86 per sonen. Jokeren: 1. T. Vereecken, 2. mevrouw Ferket, 3. mevrouw Am- brosini. Bieden: 1. P. Asselman, 2. J. Oosterling, 3. A. van Eerden burg. Hengstdijk - Camping De Vogel, 37 personen. Jokeren: 1. P. de Waal, 2. P. Hermes, 3, F. Sanders. Bieden: 1. R. de Kort, 2. J. Bogaert, 3. J. Her mes, Hulst - Zaal De Kroon, 52 perso nen. Jokeren: 1. M. Haulez; 2. me vrouw Rombout, 3. F. Pieters. Bie den: 1. mevrouw De Deyn, 2. M. Rombout, 3. J. van de Hende. Kloosterzande - Zaal Molenhof, 27 personen. Bieden: 1. mevrouw Leenhout, 2. R. Verschuren, 3. Th. Neve. Jokeren: 1. mevrouw De Waal, 2. mevrouw De Kort, 3. me vrouw Grunsberg. Driewegen - Zaal Lippens, 68 per sonen. Bieden: 1. H. de Ruyter, 1. J. Verkruyssen, 3. R. Linthout. Joke ren: 1. G„ Manhave, 2. mevrouw de Pan, 3. mevrouw Vermue. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 24 personen. Bieden: 1. J. van de Hende, 2. F. van Eerdenburg, 3. J. Naeye. Jokeren: 1. mevrouw Nae- ye, 2.1. Himbrecht, 3. R. Drubbel. Schietingen Wolphaartsdijk - Doel naar Hoger, liggende wippen, 53 schutters. Wip 1: hoge vogel: J. Rentmeester, beide zijvogels: J. van Steenbergen, bei den Willem Teil; eerste klep: F. Koens, Spes Nostra; tweede klep: W. van Iersel, Willem Teil; derde klep: R. de Jonge, Doel naar Hoger; vliegende vogels: M. de Jonge, So- ranus 2 en F. Koens. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Rentemeester, twee de hoge vogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; eerse zijvogel: J. Ver- meule, Edele Handboog; tweede zijvogel: J. Vermue, Jacoba van Beieren; derde zijvogel: J. Wouter- se, Victoria. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 87 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: L. Bareman, tweede hoge vogel: M. Suy, eerste zijvogel: R. de Vlamink, tweede zijvogel: H. van Vorsselen, derde zijvogel: Th. Bogaert, vierde zijvogel: H. Persoon. Wip 2: eerste hoge vogel: R. Stella, tweede hoge vogel: R. Herwegh, eerste zijvogel: H. Persoon, tweede zijvogel: H. Smet, derde zijvogel: T. Nijskens, vierde zijvogel: R. van Haveren. Hulst - De Blaauwe Hoeve, 22 schutters. Hoge vogel: F. de Kint, eerste zijvogel: A. Stevens, tweede zijvogel: G. Cornelissen, grootste aantal (5): A. Mortier. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, achttien schutters. Hoge vogel: O. de Schrijver, eerste zijvogel: J. Cor nelissen, tweede zijvogel: F. de Meyer, grootste aantal (5): H. de Gucht. Hulst - Zaal De Kroon, 34 schut ters. Eerste hoge vogel: P. van Kerkhoven, tweede hoge vogel: E. Hulshout, beide zij vogels: Th. de Kort, grootste aantal (14): J. Dob belaar. Zuiddorpe - Schutterslokaal, 24 schutters. Hoge vogel: H. van Hoe- ke, eerste zijvogel en grootste aan tal (15): M. Suy, tweede zijvogel: R. de Cock. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, achttien schutters. Hoge vogel: P. Neve, beide zijvogels: A. D'Hondt, grootste aantal (4): P. Rottier. Koersbal Kloosterzande - Clubgebouw Ro zenhof, 29 personen: 1. L. Ivens/A. de Gucht, 2. A. de Waal/A. Cort- vriendt, 3. G. Jansen/A. Cornelis- sens. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1. F. Janssen/A. Lauwers, 2. L. Platjouw-van Poelle/E. van Wa terschoot, 3. H. Claessens/P. Roe- lands. Terhole - Dorpshuis, KBO:.l. M. van Campen-Schelfhout/E. van Driessche, 2. E. Volleman-Ca- luwé/A. Hemelaar-van Himst, 3. M. Freijzer-Sponselee/A. van Driessche. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, tien personen: 1. A. Rottier/D. de Smaat, 2. A. Mannaert/M. de Maat-de Waal, 3. M. Rademakers- Warrens/R. de Waal-Cambeen. Axel - Gregoriuscentrum, zestien personen: 1. J. Laheyne/G. Antheunis, 2. A. Willems/A. de Mey, 3. F. Roeland/H. van Waes. Westdorpe - Zaal Concordia, 22 personen. Mat 1:1. R. van Hecke, 2. L. Audenaerd/A. Sijnesael. Mat 2: I. C. de Kever/O. de Kever, 2. W. Kalle/R. Jansen. Axel - De Halle, zeven personen: 1. J. Vercauteren, 2. mevrouw Ver- cauteren, 3. J. Vos. Clinge - Malpertuus, negentien personen. Mat 1: 1. E. Akkermans, 2. L. de Bodt/P. van Broeck. Mat 2: 1. L. Buyse/L. Kegels, 2. A. Buy- se/J. Boonman. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten hebben een tekort aan specifieke agrarische deskundigheid in huis. Zij zoeken naarstig naar een oplossing hiervoor, omdat er in de praktijk problemen ontstaan. De overheden willen nu externe specialisten gaan inhuren. Maar de LTO-raad Zeeland, een bun deling van land- en tuinbouwor ganisaties in deze provincie, stelt dat deze hulp niet overschat moet worden. De overheden moeten zelf specialisten gaan kweken in eigen huis, zo stelt de raad. Sinds het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Milieu zijn vestiging in Goes sloot, gaat er op bestuurlijk vlak van alles mis in de agrarische sector. In het buitengebied doen zich onge wenste ontwikkelingen voor en er is sprake van onjuiste interprete ring van bestemmingsplan-voor schriften, ook omdat veel be stemmingsplannen verouderd zijn. Verder verloopt de handha ving niet goed en wanneer er pro cedures worden gevoerd, hebben de overheden steeds meer moeite hun standpunten te onderbou wen. Er is volgens de LTO-raad een fiks 'kennis-hiaat' ontstaan, dat opgevuld dient te worden. De raad biedt aan te helpen om dit bestuurlijke probleem op te los-

de Stem | 1996 | | pagina 19