Edgar Davids verbreekt stilzwijgen Afgang voor Richard Krajicek 'Oppassen dat we geen Anderlecht worden' zweert iders Ellerman mag weg bij FC Twente md Van kend Eenvoudige revanche Washington voor verloren Wimbledon-finale ws KORT] DE STEM SPORT B2 iardensport schaken itprijsvragen" voetbal niet Bruggink eld bij WK Wilmots zet Van Moer onder druk Rykkje debuteert voor Noren Tafeltennisteam wint eerste duel van Polen: 4-1 ^schakeling zou Ajax nog verder beknotten bij aantrekken nieuwe spelers Rel rond vervoer PSV-supporters naar de Arena SPORTNilWl KORT Dawn Fraser na hartaanval in ziekenhuis Yelasco volgt voorbeeld Alberda Nakano tekent bij Ligier Onderscheiding voor Indurain Angelique Seriese in toernooi Bazel Heyns en Pankratov zwemmers van 1996 Deelnemers nationale tennis-Masters Mannenhandbalteam in zware groep EK Steun voor drie 'olympische' talenten Yan Goor nieuwe preses atietencommissie Plan voor landencompetitie hockey 11111 WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 Mill /1BER 1996 B1[ m %?i] n Soerland ligt in j' s, nadat hij afgelo- |eeft ondergaan. i toestand optrad, is buiten levensgevaar I I J iet Lucas-ziekenhuis dig woont, met hevi- acute geperforeerde ;eopereerd. Maandag De aderen bleken te Ij leite heeft het bloed f natig in slaap gehou- al met gezondheids- [wee games flauw tij- 20 tegen Culemborg. Istellen voor het voor- j| )EN Vrouwen, eerste ronde. t Bowman (VSt) 69, 2. Sch- 1 70, 3. Andersson (Zwe), Woo) en Torres (Arg) 71. IRouleau (Can) 68, 2. Pisto- I 1 3. Eokin (GBr) 70, 21. Van I dijst springruiters: 1. ï(Dui), 2. Simon (Oos), 3. 1, 4. John Whitaker (GBr), I Pessoa (Bra), 8. Lansink, [cers, 22. Romp, 24. Van der Van der Schans. I Amsterdam (anp) - Edgar - Davids heeft zijn stilzwijgen I doorbroken. [in het weekblad Nie' - :vu I spreekt de Nederlandse links- I half van AC Milan deze week on der meer over Oranje, bonds- I coach Guus Hiddink, Ajax en I zichzelf. lover het aanbod van Ajax: „Ja, ze hebben allemaal heel erg ge- i';1' ia, we konden in de A-groep komen. Eén maand voor de com petitie was afgelopen. Toen wil de ik er nit. meer van horen. De bedragen waren belachelijk. Het zat echt schep' Over bondscoach Hiddink: „We gingen uit elkaar en spraken af het gesprek onder ons te houden. Geen probleem. Maar wie gaat tussen neus en lippen van alles zeggen over het waarom ik niet geselecteerd ben? Hiddink. Toe vallig vertelde hij het even aan wat mensen. Heel toevallig wa ren dat mensen van de pers. Dat is me iets te toevallig. Ik eis een basisplaats, zou ik gezegd heb ben. Dat heb ik letterlijk nóóit zo Over zijn toekomst bij het Ne derlands elftal: „Ik vind het een goed elftal waarin ik graag wil spelen. Maar wel met plezier. En aangezien me dat door een bepaalde per soon is ontnomen... Maar die heeft inmiddels be dankt voor het Nederlands elf tal." Over zichzelf: „Ik weet dat ze nu van me denken: hij is in de war, hij vecht op straat. Lekker toch? Zie mij als iemand die gewoon zijn dingen wil doen. Ik houd van zelfspot. Van zelfkritiek. Maar wel een beetje shockeren, ja toch?" |Zee. Sonnevancktoernooi. onde: Bricard (Fra)-Rein- ed) 1-0, LöfBer (Dui)-Dele- 1-0, Claesen (Bel)-Wil- fed) '/2-V2, Rogers (Aus)- RNed) V2-V2, Armas (Fra)- led) 1-0. Iricard, Löffler 5 punten, 3, ■aesen, Delemarre, Rogers, |3'/2, 8. Reinderman 3, 2, 10. Jonkman 2. ierste prijs: geen winnaars; lijs: 13 winnaars, ieder f. pde prijs: 202 winnaars, ie- München (anp) - Wimbledon-kampioen Richard Krajicek [is gisteren afgegaan bij de Grand Slam Cup in München. Hij won slechts drie games. De Hagenaar, die maandag in I Rotterdam een knie-operatie ondergaat, verloor in de eer- [ste ronde van de Amerikaan MaliVai Washington: 1-6 2-6. [Washington was in de finale van Wimbledon even kans- lloos geweest tegen de Nederlander. Krajicek was in de Olympia-halle lin München niet vooruit te bran- lden. Wat de Hagenaar bewoog lom zich nauwelijks te bewegen, Ikon het publiek slechts bevroe- Iden. De toeschouwers trakteer- Iden de Nederlander op een strie- Imend fluitconcert. De persconfe rentie na afloop van de partij, die geen partij was en vooral uit een richtingsverkeer bestond, hield hij zo mogelijk nog korter. IVriendin Daphne Deckers had te- koren al gezegd dat hij dringend laan vakantie toe was. Krajicek verklaarde na het WK in Han dover, waarin hij in de halve fi- nale verloor van Becker, niet of nauwelijks meer te hebben geten- [nist. „Ik was vandaag niet [scherp," zei de verliezer. „Mali- Vai benutte de kansen die ik hem lgaf." [Problemen met de knie, die chi- [rurg Heijboer maandag in het [Dijkzigt-ziekenhuis in Rotter dam ook van binnen bekijkt, had I Krajicek gisteren niet. „Licha- Imelijk voelde ik me fit," zei hij. IKrajicek zal de komende weken j mst nemen en zich gaan voorbe- Ireiden op de open Australische [kampioenschappen, begin vol- [gend jaar in Melbourne. Het toernooi in München geniet [vooral populariteit bij tennissers, die de meeste aandacht besteden aan hun bankrekening. Het prij zengeld van de Grand Slam Cup is exorbitant hoog, 10,2 miljoen gulden. Krajicek kreeg voor drie gewonnen games toch nog bijna 175.000 gulden uitgekeerd. Wereldkampioen Sampras, Chang, Martin, Muster en Edberg hadden nog voldoende reserves om al voor München op vakantie te gaan. De Zweed Enqvist, één van de vervangers, meldde zich gisteren af. Hij was te gedesillu sioneerd na de nederlaag in de Davis-Cupfinale tegen Frankrijk. Enqvist werd op zijn beurt in het speelschema vervangen door de Spanjaard Corretja. Een andere invaller, de jonge Brit Henman, zorgde met de uitscha keling van Michael Stich (twee maal 6-3) voor Duitse treurnis. Boris Becker, na zijn verloren fi nale in Hannover plots weer Duitslands grootste publiekslie veling, versloeg de Australiër Steltenberg met 6-3 6-2. Michael Courier schakelde de Zwitser Mare Rosset uit, 7-5 6-2. München. Grand Slam Cup, 10,2 miljoen gulden. Eerste ronde: Washington (VSt) - Krajicek (Ned) 6-2 6-1, Henman (GBr) - Stich (Dui) 6-3 6-3, Becker (Dui) - Stoltenberg (Aus) 6-3 6-2, Courier (VSt) - Rosset (Zwi) 7-5 6-2. Richard Krajicek verlaat de baan, nadat hij een pak slag heeft gekregen van MaliVai Washington. FOTO REUTER larcelona-Extremadur 3-0. 1 MiddLesbr.-Leicester 0-2, tweede keer gemeld bij I i met Feyenoord om ta- tm is in Castellon uitge-1 :p. De laatste wedstrijd oen tegen Brazilië. nds doelpunt: Grünholz), j y 3-3, Nederland 3-1. and uitgeschakeld. als enige Duitse club de ereikt. De ploeg van trai- uit, 2-0, na 1-2 in Belgit igen Bröndby. Hamburgeij Gelsenkirchen - Mare Wilmots wil wel opnieuw voor het Bel gische elftal voetballen, maar hij verleent voorrang aan zijn club Schalke '04. De Belgische bondscoach Wilfried van Moer riep de 27-jarige spits op voor de interland tegen Nederland op 14 december in Brussel in de voorronde van het WK. Wilmots was vereerd met de terugkeer bij de 'Rode Duivels' na lange afwezigheid. „Maar," voegde hij eraan toe, „mijn club Schalke '04 gaat voor." Wilmots deelde dit behalve Van Moer ook de clubleiding mee. Manager Rudi Assauer van Schalke '04 be sloot daarop een bezoek te brengen aan de Belgische voetbalbond om deze kwestie te bespreken. [Haarlem - Brigt Rykkje maakt zaterdag 14 december zijn de- [buut bij de wereldbekerwedstrijden schaatsen. De 21-jarige [Haarlemmer start in Hamar voor Noorwegen op de 5000 meter. ■Rykkje, zoon van een Noorse vader en een Nederlandse moeder, werd [door bondscoach Svein-Havard Sletten uitgenodigd voor de wedstrij- Iden in het Vikingschip. Rykkje werd vorige maand tijdens selectie- [wedstrijden in Bergen vierde, het drietal Kjell Storelid, Lasse Saetre [en Remi Hereide nam deel aan de wereldbekerwedstrijden in Berlijn [en Heerenveen. [Voor de thuiswedstrijd in Hamar heeft Noorwegen een vierde start- plaats, Steinar Johansen is nog onvoldoende hersteld van zijn arm- [Wessure. Sletten belde daarna met Rykkje, die toezegde in de loop van [wlgende week naar Noorwegen af te reizen. Hij start op de 5000 me rer en wellicht ook zondag op de 10.000 meter. [Op 28 en 29 december neemt Rykkje ook deel aan de Noorse kam pioenschappen in Bergen, waar drie plaatsen voor de Europese kam pioenschappen in Heerenveen te verdelen zijn. „Ik maak een goede [kans", aldus de Haarlemmer, wiens jongere broer Bjarne deel uit- imaakt van Jong Oranje. ■Bykkje is in het bezit van een Nederlands en een Noors paspoort. Am p® dan de 'schaats-buitenlanders' Bart Veldkamp en Marnix ten IKortenaar, die op een respectievelijk Belgische en Oostenrijkse licen- pe schaatsen. Enschede (anp) - Juul Eller man (31) mag bij FC Twente transfervrij vertrekken. Dat heeft hij begin deze week van het bestuur van de Enschede- se eredivisieclub te horen ge kregen. Trainer Hans Meyer doet al enige tijd geen beroep meer op de aanvaller. Ellerman toonde zich gelukkig met het feit dat er duidelijkheid is ontstaan over zijn positie bij FC Twente, waar hij aan zijn derde seizoen bezig is. „Ik weet nu tenminste waar ik aan toe ben," zei hij. „De onzekerheid was het ergste." Na een seizoen met veel blessu res maakte ex-PSV'er Ellerman de vorige competitiejaargang wel vaak deel uit van de hoofd macht van FC Twente. „Ik kwam toen behoorlijk aan de bak. Dit seizoen is het echter knudde. Ik ben maar een paar keer ingevallen. Voor de rest zat ik op de bank of de tribune. Dat is voor iemand met ambities, en die heb ik nog steeds, moeilijk te accepteren. Nu kan ik ten minste naar een andere club omzien. Mijn zaakwaarnemer Ger La gendijk is al op zoek." Bij voetbalclub AZ is geen tbc-besmetting ontstaan. Enkele weken geleden werd bij een spe ler van het tweede elftal van de Alkmaarse club open tbc gecon stateerd. Dertig spelers en begeleiders werden daarna medisch onder zocht. Brazilië doet toch mee aan de America Cup, het voetbalkam pioenschap van Zuid-Amerika. De wereldkampioen weigerde aanvankelijk deel te nemen, om dat het toernooi plaats heeft in Bolivia met de belangrijkste wedstrijden in de hoofdstad La Paz op 3500 meter hoogte. De voorzitters van de voetbal bonden van Brazilië en Bolivia, Ricardo Teixeira en Jose Saave- dra, bereikten overeenstemming. Brazilië zal de voorronden af werken in Santa Cruz, dat op slechts 400 meter boven de zee spiegel ligt. Alleen als het elftal zich plaatst voor de finale tegen Bolivia, zal Brazilië in La Paz aantreden. Daarmee wordt vol daan aan de voorwaarden van de Braziliaanse bondscoach Mario Zagalo. De America Cup is volgend jaar van 13 tot 29 juni. Begin juni doet Brazilië nog mee aan een toernooi in Frankrijk. De Duitse voetbalinternatio nal Oliver Bierhoff heeft dinsdag in een ziekenhuis in München een operatie ondergaan. De 28- jarige speler van Udinese moest onder het mes omdat hij de ban den van zijn rechterenkel had gescheurd. Bovendien was het kapsel beschadigd. Bierhoff, die afgelopen zomer in de EK-finale in Engeland tegen Tsjechië twee keer scoorde voor Duitsland (2-1), is zeker twee maanden uitgeschakeld. Het is een nieuwe tegenslag voor bondscoach Berti Vogts, die on langs Thomas Hassler met een enkelbreuk zag afvallen. Op 14 december speelt Duitsland in Lissabon een WK-duel tegen Portugal. De wereldvoetbalbond (FIFA) heeft de schorsing van Albanië voor het spelen van interlands opgeheven. Daardoor kan de WK-kwalificatiewedstrijd van 14 december in Tirana tussen Albanië en Noord-Ierland nor maal worden gespeeld. De FIFA deed Albanië een week geleden in de ban wegens inmen ging van regeringszijde in de za ken van de nationale voetbal bond. Zo was secretaris Eduard Dervishi op last van het ministe rie van Sportzaken en Opvoe ding ontslagen. Ook andere le den van het dagelijks bestuur van de bond werden op non-ac tief gesteld. Door interventie van premier Aleksander Meski zijn de maat regelen tegen het bestuur van de Albanese voetbalbond ingetrok ken. Voorts werd de toezegging gedaan dat alles bij het oude blijft tot de eerstvolgende be stuursverkiezingen in februari. De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgende spelers in het be taald voetbal voor een duel ge schorst: Te Braak (De Graafschap), Evers (Helmond Sport), Jacobs (RBC). Tilburg (anp) - De Neder landse tafeltennissers heb ben gisteren in Tilburg het eerste kruisduel in de degra- datiegroep van de Europese Superliga tegen Polen ver rassend uitgehaald, 4-1. Danny Heister en Chen Sung verzorgden de Nederlandse punten, waarbij Heister in het dubbelspel met Chen Sung en in twee enkelspelen succesvol was. Op 14 januari is in Polen de return. De verliezer over twee wedstrijden moet in fe bruari tegen Oostenrijk of Hongarije handhaving in de Superliga zien veilig te stel len. Tilburg. Superliga, marrneu, kniiswedstrijden degradatie- Eerste wedstrijd: NEDER LAND - POLEN 4-1. Heister - Skierskv 21-17 13-21 21-19, De Cock -"Blaszcyk 15-21 17-21. Chen Sung - Krzeszewski 14-21 21-18 21-17, Heister/Chen Sung - Blaszcyk/Krzeszewski 21-18 21-19, Heister - Blaszeyk 21-19 14-21 21-17. i Mulder, die het tuieei1 int van Schalke maakte- FOTO Al* (lilfort 0-3, 74. Möller 0-4, 31. *i Scheidsrechter: Elleray (Eng) 1 ;rs: 21.000. Eerste wedstrijd: i naar kwartfinales. rCt KE 04 (DUI) - CLUB BRUO^ -0 (1-0). 9. Max 1-0, 90. Muldei> dsrechter: Melo Periera (Pof] :rs: 46.300. Eerste wedstrijd: 1" 04 naar kwartfinales. 'AS (TUK) - VALENCIA (SPA> 'i 5. Serdar 1-0, 24. Lopez D\ 1-2, 45. Oktay 2-2 (strafs* rechter: Van der Ende (Ned)- ;rs: 30.000. Eerste wedstrijd: J" a naar kwartfinales. ,r0 JRGER SV (DUI) - AS MON^Y -2 (0-0). 63 Ikpeba 0-1, 90. Ben» (strafschop). Scheidsrechter: Marin (Spa). Toescho»^ 0 Eerste wedstrijd: 0-3, AS Mo eLECHTC(BEL) - HELSINGBOJ 0-0). 68. Walem 1-0. Scheid^ ius (Mal). Toeschouwers: luweis- vedstrijd: 0-0, naar kwart \STLE UNITED (ENG) - Jgt 2-0 (0-0). 80. Asprilla l-ü\ha. 2-0. Scheidsrechter: Muhme£i i). Toeschouwers: 35.640. jd: 1-1, Newcastle United STALPOR) - INTERNAZION^. -2 (0-1). 12. Djorkaeff 0-1 Is" t 66. Ince 0-2. Scheidsrechter- Toeschouwers: 8000. Eerste -5, Intemazionale naar kwar ^oegtijdige uitschake- ™g in de Champions League bedreigt Ajax vanavond in Zürich. Vol- pn na de hoogtijdagen straks magere jaren? »Ajax is een zee waarin iedereen mag vissen," pgt Johan Cruijff over ae uittocht aan talent. %x-penningmeester prie van Os klaagt over «e ongelijke verhoudin- §eh in Europa. D°°r Henk Mees tüfich - Vijf miljoen Zwitser- epanes, bijna zeven miljoen steden, heeft Ajax inmiddels Pgestreken uit de kassa van e Champions League. Dat is nog lang niet zoveel als de miljoen gulden uit het vorig L~oen- Maar een gat in de kas 2en ze niet bij Ajax nu de uit schakeling zo vroegtijdig dreigt. „Twee jaar lang hebben we fi nancieel alles eruit gehaald wat erin zit. Vijf uitverkochte wed strijden per seizoen, die elk nog eens goed waren voor gauw een miljoen netto en bijna het maxi male aan premies varf de Cham pions League. Op dat soort be dragen mag je geen beleid bou wen. Daarom ziet de begroting er veel zuiniger uit en hoeven we fi nancieel echt niet te snijden wanneer we er nu al uit zouden vliegen," vertelt penningmeester Arie van Os. Met drie overwinningen in vijf poulewedstrijden heeft Ajax in middels zelfs meer verdiend dan de penningmeester had begroot. „Voor de Champions League zijn in onze begroting opgenomen het startgeid van twee miljoen francs en de premies voor twee over winningen en een gelijk spel en de recette van drie thuiswedstrij den. Dat bedrag is al gehaald," constateert Van Os, die in 1989 penningmeester werd, toen een faillissement zo nadrukkelijk dreigde. Een mogelijke financiële neer gang kan wel eens gevolgen op langere termijn krijgen, vreest Van Os. Dit jaar kon Ajax uit de overschotten van de Champions League nog de aankopen van Jo hn Veldman, Richard Witschge, Tijjani Babangida, Mariano Juan, Dani en Ivan Gabrich fi nancieren. Een totaal-investe ring van zo'n dertig miljoen gul den. Het geringe rendement ligt het bestuur van Ajax, zeker de pen ningmeester, zwaar op de maag. Bij een zeperd in Zürich worden zowel animo als mogelijkheden weer kleiner nieuwe contanten beschikbaar te stellen, voor het geval straks ook Patrick Kluivert en Winston Bogarde naar het buitenland vertrekken. Net als dat vorig seizoen met Edgar Da vids en Michael Reiziger het ge val was: zonder financiële tege moetkoming. Ajax een zee „Ajax is een zee geworden waar in iedereen mag vissen," consta teerde Johan Cruijff gisteren in de Zwitserse krant Tages-Anzei- ger. Bezorgd sluit Van Os zich aan bij Cruijff. „De gevolgen van de opheffing van het transfersys teem door de zaak-Bosman we gen voor Ajax extra zwaar. Voor transfers geldt in heel Europa nu dezelfde regeling, maar qua be- lastingfaeiliteiten en licentie- voorwaarden voor clubs om voetbal te bedrijven, is sprake van ongelijke verhoudingen. Een club als Real Madrid zal nooit van zijn leven failliet worden verklaard, maar ondanks een schuld van honderden miljoenen kunnen ze spelers blijven aan trekken: Illgner, Seedorf, Suker, Secretario, Roberto Carlos, Mija- tovic en nu weer Karembeu. Al leen al door de belastingfacilitei ten valt voor ons niet te concur reren met Madrid, terwijl het Europees gezien toch een van de clubs is, waar Ajax zich aan moet meten. En hetzelfde verhaal geldt in Italië," In de strijd om spelers uit de hoogste salaris-schalen heeft Ajax ook ontdekt dat clubs uit Engeland en Duitsland dankzij commercie en tv-rechten veel grotere mogelijkheden hebben dan de kampioen van Nederland. Tot serieuze onderhandelingen met Europese toppers kwam het daarom niet eens. De Fransman Vieira (nu bij Arsenal) en de Bra ziliaan Anderson da Silva (Mo naco) haalden hun neus op voor de aanbiedingen uit Amsterdam. De Deen Jon Dahl Tomasson (Heerenveen) en Dennis de Nooijer (Sparta) zagen onvol doende sportieve zekerheid bij Ajax en ontbreken daarom ook in de ploeg die nu wankelt in Europa. Geen Anderlecht „We moeten nu uitkijken dat we niet de weg van Anderlecht op gaan. Anderlecht was jaren terug ons voorbeeld. Ajax zal er voor moeten zorgen dat het straks elk jaar Champions League speelt. Een jaar UEFA Cup zou volgend seizoen wel te verdragen zijn. Structureel gezien moet Ajax door de jaren heen mee blijven tellen in Europa. Dat is onze op dracht." Van onze verslaggever Eindhoven - De supportersvere niging van PSV is woedend op burgemeester Patijn van Amster dam. Die heeft verordonneerd dat alleen PSV-supporters die per trein naar Amsterdam ko men, op 22 december worden toe gelaten in de Amsterdam Arena. Daar vindt dan de wedstrijd Ajax-PSV plaats. Voorzitter G. van Os van de sup portersvereniging van PSV voelt er niks voor om zijn leden een reis aan te bieden waarbij ze 'als vee' behandeld worden. Hij heeft over het Amsterdamse besluit een klacht ingediend bij de Federatie van Supportersverenigingen in Nederland. Volgens Van Os moeten de sup porters van de Amsterdamse bur gemeester per se per trein komen, omdat de overheid flink geïnves teerd heeft in het speciale trein station bij de Arena. Hij is van mening dat het massaal reizen per supporterstrein het voetbal vandalisme alleen maar zal aan wakkeren en kondigt aan dat de supportersvereniging van PSV de wedstrijd zal boycotten. Voor de Eindhovense supporters zijn in principe 1600 kaartjes be schikbaar. Van Os denkt dat hij de helft daarvan had kunnen ver kopen aan leden van de suppor tersvereniging, die dan de reis per touringcar zouden maken. Sydney - De Australische zwemcoryfee Dawn Fraser is na een hartaanval in het ziekenhuis van Sydney opgenomen. Zij meldde zich drie dagen geleden in het ziekenhuis van haar woonplaats Griffith in de deelstaat New South Wales met pijn in de borst. De artsen lieten haar in allerijl naar Sydney transporteren voor een reeks testen. Die heeft ze goed doorstaan. Dinsdag gaven de medi ci in Sydney^qen verklaring uit dat Dawn Fraser het goed maakt. Twee weken geleden vierde zij haar 58e verjaardag. Dawn Fraser doorbrak als eerste zwemster de barrière van een minuut op de 100 meter vrije slag. Bij drie opeenvolgende Olympische Spelen won zij goud op het sprintnummer: '56 Melbourne, '60 Rome en '64 Tokio. Dit kunststukje isL32 jaar later pas geëvenaard door de Hongaarse Krisztina Egerszegi op-de 200 meter rugslag. Tijdens de Olympische Spelen van Atlanta, waar zij gaste van de organisatie was, bracht Dawn Fraser drie dagen in het ziekenhuis door na een aanval van angina. Rome - Net als het Nederlands volleybalteam moeten ook de Ita liaanse mannen op zoek naar een nieuwe coach. Julio Velasco heeft de nationale bond gisteren definitief te kennen gegeven te stoppen. Tevens liet hij weten geen oren te hebben naar de func tie van coach van de nationale vrouwenploeg. De Argentijn was acht jaar bondscoach. Hij won in die periode 257 interlands en verloor er 66. Daarbij waren twee kostbare ne derlagen tegen Nederland op de Olympische Spelen van Barcelo na en Atlanta. De laatste keer gebeurde dat in de finale, waardoor het goud terecht kwam bij de spelers van Joop Alberda, die even eens besloot te stoppen. Velasco was met Italië wel goed voor twee wereldtitels, drie Europese kampioenschappen en vijf hoofdprij zen in de World League. Parijs - De Japanner Shinji Nakano heeft gisteren een éénjarig contract getekend bij de Franse formule I-stal van Ligier. Naka no kwam vorig seizoen uit in het open Japans kampioenschap for mule 3, evenals de andere nieuweling in het formule I-circuit, de Duitser Ralf Schumacher. De 25-jarige Nakano heeft als collega bij Ligier de Franse coureur Olivier Panis. Op 19 maart is de eerste race voor het nieuwe WK- seizoen om de Grote Prijs van Australië in Melbourne. In totaal negentien van de 24 beschikbare plaatsen bij de twaalf teams staan vast. Gezocht worden nog twee coureurs bij Minardi en Lola en een collega voor Ralf Schumacher bij Jordan-Peugeot. Pamplona - Miguel Indurain heeft gisteren in Pamplona de hoog ste onderscheiding van het gewest Navarra gekregen, de 'Medalla de Oro de la Comunidad Foral'. De vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk is de eerste sportman die deze eer te beurt is gevallen. Nieuwegein - Angelique Seriese doet het komende weekeinde mee aan een internationaal judotoernooi in de Zwitserse plaats Bazel. De judoka van sportschool De Korte uit Hoogvliet komt uit in de categorie boven 72 kilogram. Nancy van Stokkum en Claudia Zwiers hebben ingeschreven voor het veertiende judotoernooi in de Japanse stad Fukuoka. Van Stokkum (sportschool Van de Pol uit Helmond) is zaterdag 7 de cember actief in de klasse tot 61 kg, Zwiers van KenAmJu uit Haarlem neemt op dezelfde dag deel aan de categorie tot 66 kg. Den Haag - Het Amerikaanse blad Swimming World heeft de Zuid-Afrikaanse Penelope Heyns en de Rus Denis Pankratov ge kozen tot zwemmers van het jaar. Heyns veroverde in Atlanta olympisch goud op de 100 en 200 meter schoolslag, Pankratov deed dat op de 100 en 200 meter vlinderslag. Opvallend is dat de Ierse Michelle Smith, die drie keer goud en éénmaal brons won, buiten beschouwing werd gelaten. In Atlanta stelden de Amerikanen de prestaties van Smith, de echtgenote van ex-atleet Erik de Bruin, in een kwaad daglicht. Er werd open lijk geopperd dat het gebruik van stimulerende middelen daartoe zou hebben bijgedragen. Smith reageerde op de dopingcontroles in Atlanta telkens negatief. Hilversum - Brenda Schultz en Sjeng Schalken voeren de deelne merslijst aan van het nationale Masters-tennistoernooi, dat van 10 tot en met 13 december in Amsterdam wordt gehouden. Bij de vrouwen is de gehele nationale top aanwezig, bij de mannen ont breken zoals ieder jaar de meest aansprekende spelers. Zo zijn Krajicek, Haarhuis, titelhouder Siemerink en Eltingh niet van de partij. Naast Schalken is Dennis van Scheppingen, vorig jaar verliezend finalist, de voornaamste kanshebber. De loting wordt maandag 9 december gehouden. De deelnemers: mannen: Schalken, Van Scheppingen, Van Lottum, Reuter, Groen, Wes- sels, Davids, Burgersdijk, Bok, Belgraver, Kempes en Lenten; vrouwen: Schultz, Oremans, Boogert, Ketelaars, De Weille, Hopmans, Kamstra, Rottier, Noorlander, Hoogendoorn, Sentis en Vis. Wenen - Polen, Oostenrijk en Bosnië-Herzegovina zijn de tegen standers van het Nederlands mannenhandbalteam in groep D van de voorkwalificatie van het EK, dat ook nog eens in vijf groepen een kwalificatie kent. Alleen de winnaars van de voorkwalifica- tiegroepen stoten door. Indien Oranje hierin slaagt, zijn Zweden, Hongarije en Denemarken de tegenstanders. INDELING Voorkwalificatie: Groep A: Turkije, Estland, Slowakije, Letland. Groep B: Wit-Rusland, Macedonië en Luxemburg. Groep C: Israel, Cyprus, Griekenland. Groep D: Polen, Nederland, Oostenrijk, Bosnië-Herzegovina. Groep E: Zwitserland, Finland, België, Georgië. Kwalificatie: Groep 1: Kroatië, Portugal, Roemenië, winnaar groep B. Groep 2: Joegoslavië, IJsland, Litouwen, winnaar groep E. Groep 3: Tsjechië, Frankrijk, Slovenië, winnaar groep C. Groep 4: Spanje, Noorwegen, Duitsland, winnaar groep A. Groep 5: Zweden, Hongarije, Denemarken, winnaar groep D. De kwalificatietoernooien dienen voor 30 november 1997 te zijn afge werkt. Rotterdam - De 19-jarige badmintonster Brenda Beenhakker, de 17-jarige judoka Tamara Meijer en de 20-jarige schutter Rolf van der Velde krijgen de komende drie jaar ondersteuning uit het Leo Ladage Sportfonds voor talentherkenning en -ontwikkeling. Zij krijgen alle drie jaarlijks vijfduizend gulden voor meer tijd en middelen in de voorbereiding op de Olympische Spelen in Syd ney. Een en ander is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt tij dens het symposium 'Survival of the Smartest' van NOCNSF's atietencommissie. Rotterdam - Zwemmer Hans van Goor neemt in januari het voor zitterschap van de atietencommissie over van Rolf Franke. De basketballer blijft wel aan als lid. De atietencommissie is een on derdeel van NOCNSF en behartigt de belangen van de sporters. Roeister Laurien Vermulst, wielrenner Dirk-Jan van Hameren en badmintonster Astrid van der Knaap nemen afscheid. Zij worden waarschijnlijk opgevolgd door atlete Ellen van Langen, oud schaatsster en nu basketbalster Christine Aaftink, roeister Irene Eijs en roeier Nico Rienks. Vanaf januari bestaat de commissie uit tien leden. Behalve de eerder genoemde sportmensen zijn dat: Roel van Veen, Yves Kummer, Rob Barel en Edwin Fokke. Brussel - De Internationale Hockey Federatie (FIH) heeft een plan gelanceerd voor een wereldwijde landencompetitie die ze de World Hockey Series noemt. De IHF wil de sport populairder ma ken en zo interessanter voor sponsors en tv-stations. De World Hockey Series starten volgens de plannen in vier groe pen (Europa, Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, Azië/Oceanië). De finale-ronde wordt in drie regionale poules afgewerkt, die uitein delijk uitmonden in een finale. De Series duren twaalf maanden. Volgens de plannen duren de eerste Series voor de mannen van november 1997 tot oktober 1998. De eerste Series voor de vrou wen staan gepland in het seizoen 1998-1999.

de Stem | 1996 | | pagina 9