OVSE-top in Lissabon loopt net niet op een sof uit Servische |leiding bijt van zich af I De vrede vrijwaart Bosnië niet van etnische zuiveringen Walwissen in de Chinese winter Conferentie van Problemen stapelen zich op voor Prodi Zaïrese rebellen hebben de macht in grote 'bufferzone' KORT m Wobutu: 'Ambassadeur ^oor Franse rechter' A41 DE STEM BUITENLAND A5 IENTAAR I Armenië weigerde met de formulering in Protesten houden aan W ereldzending eindigt verdeeld -VA# ij Geharrewar over ontslag van opperbevelhebber Brussel moet 625 miljoen terugvorderen BUITENLAND KORT 111 WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 )p Antillen i Arubaanse Zaken) lie namens ce minis- |ren. De gemlmach- ntillen en Aruba in i Maarten voltooien. I de Tweede Kamer kort bij Koninklijk Awarl prijs vooi de beste umentary Tilmfesti- homineerd.De kans- |o (Finland', Fredens Jenemarkin) en Za ta Traykovi (Bulga- entaire vidio maken Min Irske Dagbog Behrmann - Leben, De winnaars worden voor beeldende kun- aar vier kuns enaars. 1925), Aar. Klein bntwerper, l',23) en ken ieder een oedrag monografie vin hun avantgardisme en de ter leiding vanBenno [Stedelijk Museum in i met ruime meexier- leadvocaat A. Ore als Jin te plaatsen voor de |eg 118 van de 13fuit- og bij de Hoge laad aar Mooring, dat door geleverd aan de 7er- grt van een intensieve ngs Commando in de (iegtuigbom gevonden. op vijf meter diepte. Bring en daarom moet f Dat geschiedt op zon- J die binnen een straal In huizen dan verlaten. Boor een Brits vliegtuig lag •offenen, de SBO, over- staatssecretaris Ver en onderstrepen daar- oorlogsuitkering onge- d actie tegen het verre- Uitkering Burger-oor- inkomen. De stichting ij voorbeeld een lagere ctie gesteund door een t of voor oorlogsslacht- maandagavond in de ntstraat in Alphen aan iding van de deeltjes te de restanten de gehele milieupolitie bleek, dat sbest en asbestcement- d werden asbestdeeltjes -kendgemaakt. Het res- le oorzaak van de brand tpartij :eft maandagmiddag de kenheid bij de dodelijke 'eekeinde. De verdachte houden. In zijn woning tie. De politie denkt ook i 30-jarige man is voort ent is nog niet opgehel- end itie zondagmiddag dood an, blijken Colombianen oenbaar Ministerie (OM) zijn door misdrijf om het vee zijn gedood, wil de van het onderzoek niet om een afrekening in het Ie Tweede Kamer, 'seming vooraf is de grote politieke Ichreven. De PvdA Idee-voorzitter van /itterschap van de houdt het voorzit- rd geconfronteerd ,et voorzitterschap rstaande afspraak prtegenwoordigers I gekandideerd, zo |iukman in te ruilen Een dame met begiftigd met een de nu benoemde i persoon van Buk- 'Ud-bewindsman is ot aantal Kamerle- vergadercultuur in denkingen hebben. I stemmen, maar de 'lieke discussie die en die uiteindelijk lankwam, heeft de ,ing die door de top vroeg stadium was litiek. Over die gang In plaats daarvan n Bukman tot onei- .k heeft zichze'f een Lissabon (anp) - Azerbeidzjan en Ar- I menie hebben gisteren het Overleg voor Veiligheid en Samenwerking in I Europa (OVSE) in Lissabon bijna op |een sof laten uitlopen. Pas op het I laatste moment en na sterke diplo matieke pressie maakten beide lan- I den de weg vrij voor een slotverkla ring. De twee staten blokkeerden [aanvankelijk het slotdocument om- geen overeenstemming kon wor- I den bereikt over de kwestie Nagor- |no-Karabach. te stemmen dat de 54 OVSE-lidstaten de territoriale integriteit van elkaar respec teren. Dit zou voor Jerevan betekenen dat het formeel de wens van Nagomo-Kara- bach zou opgeven om zich aan te sluiten bij Armenië. Met hulp van Armenië hebben separatis ten sinds 1994 de Armeense enclave en omliggende gebieden in Azerbeidzjan in handen. Azerbeidzjan verlangt echter dat Nagorno-Karabach tot zijn grondgebied blijft behoren en dreigde op zijn beurt het gehele OVSE-slotdocument te blokkeren als Armenië tevreden zou worden gesteld. Als compromis werd besloten de ge wraakte paragrafen uit de slottekst te ha len en als aparte verklaring door OVSE- voorzitter Zwitserland naar buiten te la ten brengen. De OVSE riep beide landen wel op de kwestie nu eens te regelen. Daarbij adviseerde de organisatie om Na gorno-Karabach de grootst mogelijke vorm van zelfbestuur te geven, maar wel binnen Azerbeidzjan. De uiteindelijke slotdocumenten bleken overigens een zeer algemene inhoud te hebben. De lidstaten spraken af om de OVSE verder op te tuigen en spraken hun waardering voor de organisatie uit, maar van concrete maatregelen is slechts be perkt sprake. Dit tot teleurstelling van Rusland dat de OVSE graag opgewaar deerd ziet tot het belangrijkste Europese veiligheidsorgaan. Op die manier hoopt Moskou de invloed van de NAVO in te dammen, die met een uitbreiding naar Midden-Europa alleen maar groter dreigt te worden. De Israëlische premier Benjamin Neta nyahu heeft de OVSE-top gisteren aange grepen om kritiek te leveren op 'militaire bewegingen' bij Arabische buurlanden die leiden tot een groter wantrouwen in de regio. Netanyahu weidde verder niet uit over de aard van deze militaire bewegingen. Hij zei dat Israël niet van zijn belangrijkste doel zal worden afgebracht: het bereiken van een allesomvattende vrede in het Midden-Oosten. Netanyahu beschuldigde de Palestijnen van het ophouden van onderhandelingen over een Israëlische troepenterugtrek king uit Hebron op de westelijke Jor- daanoever. Volgens de Israëlische pre mier hoopten de Palestijnen hiermee te bereiken dat er op de OVSE-top druk op de joodse staat zou worden uitgevoerd. Netanyahu zei dat de Palestijnen niet in deze opzet waren geslaagd. Hij noemde de bilaterale besprekingen met andere leiders rondom de top van de OVSE 'zeer, zeer vriendelijk - ongewoon vriendelijk zelfs'. Belgrado/Lissabon (dpa/rtr/anp) - Dc Servische machthebbers I hebben gisteren de teugels strakker aangehaald door radiosta- I lions van politieke tegenstanders het zwijgen op te leggen. Het I ministerie van Binnenlandse Zaken gaf opdracht tot verhoogde I mobilisatie van de reservepolitie. I Het buitenland beoordeelt de ont- wikkelingen als uiterst zorgwek- d. De Duitse minister van Bui- I tenlandse Zaken, Kinkel, vreest I een verdere escalatie. De Verenig- Staten en de Europese Unie I waarschuwen de autoriteiten voor I het gebruik van geweld tegen I vreedzame betogers. I De Servische autoriteiten haalden (gistermiddag het enige onafhan- 1 kelijke radiostation van Belgrado, B 92, uit de lucht. I Ook de studentenzender Radio In- dex verdween uit de ether. Het be- I trokken ministerie van Verkeer en I Communicatie verklaarde dat B 92 niet over een officiële vergun- ning beschikte. De afgelopen dagen waren de uit zendingen van de onafhankelijke zender al herhaaldelijk gestoord wegens kritiek op de machtheb bers. De redactie reageerde door over te gaan op nieuwsuitzendin- i via Internet in het Servisch- I Kroatisch en Engels. Met de sluiting van B 92 en Index "t Milosevic zich niets aan te I trekken van oproepen uit het I Westen om de handvol onafhan- kelijke media ongemoeid te laten. 1 De zenders waren de enige sta- tions met een groot bereik die de I afgelopen twee weken uitgebreid berichtten over de anti-regerings betogingen in de Joegoslavische hoofdstad en enkele andere Servi sche plaatsen. De demonstranten eisen dat presi dent Milosevic terugkomt van zijn besluit om enkele uitslagen van de onlangs gehouden gemeente raadsverkiezingen ongeldig te verklaren. Milosevic liet lagere rechtbanken in verscheidene ste den hem onwelgevallige uitslagen schrappen. De oppositie vergaar de onder meer in Belgrado de meeste stemmen. Ondanks officiële waarschuwin gen trokken gisteren twintigdui zend studenten en aanhangers van de oppositiebeweging Zajedno (Samen) door Belgrado. Ook el ders in Servië waren betogingen. Vijf leden van het Servische Hooggerechtshof protesteerden gisteren in een krant in Belgrado openlijk tegen de manipulatie door Milosevic. De opperrechters verklaarden in een protestbrief dat 'nooit eerder de verkiezings uitslagen in zo veel kiesdistricten ongeldig zijn verklaard, waardoor de wil van de kiezers is gecorri geerd'. „Dat stelt onze eer en de waardigheid van ons beroep en ons juridische stelsel ter discus- Sarajevo (ap) - Ondanks de vrede en de samenwerking op rege- ringsniveau tussen de voormalige strijdende partijen gaan ge- wapende groepen in Bosnië door met het verdrijven van min- derheden. Ze proberen op die manier de tijdens de oorlog inge- zette etnische verdeeldheid van het land af te ronden. Sinds de verkiezingen tweeëneen- Wve maand geleden zijn zo'n dertig moslimfamilies verdreven dtDubrave, een stad in het noor den die in handen is van de Ser vers. Zeker tien andere families vonden de situatie zo slecht dat ze z'ch gedwongen zagen Dubrave te verlaten, aldus VN-woordvoerder Alexander Ivanko gisteren. Volgens VN-functionarissen zijn net voornamelijk Servische vluch telingen uit Donji Vakuf in Mid- ®n-Bosnië, dat na het Dayton- vredesakkoord in handen van de ffloslim-Kroatische federatie hvam, die de moslimfamilies met geweld verdrijven. „Maar de Bos hek-Servische autoriteiten doen niets om dit te beëindigen," aldus 'vanko. „Het is ongelofelijk dat we een jaar na Dayton opnieuw meemaken dat minderheden uit bun huizen gegooid worden. he Mensenrechtenbeweging Hu- wan Rights Watch meldde in een rapport dat ondergrondse para militaire Servische groepen be trokken zijn bij de etnische zuive- "ingen in Bosnisch-Servisch ge- 'red. Deze groepen zouden ban- •ffl hebben met de voormalige i - a .„.U -v I 1 IB .4 De winter is ingevallen in China's hoofdstad Peking. Hengelaars hebben een wak gekapt in het ijs en proberen een visje te verschalken. Op de achtergrond doemt de Verboden Stad op, waar tot het be gin van de eeuw de Chinese keizer zijn hof had. foto anp Salvador (anp) - De Wereldzen- dingsconferentie in de Brazili aanse stad Salvador is er niet in geslaagd een duidelijk gemeen schappelijk geluid te laten ho ren. De tiendaagse bijeenkomst is blijven steken in een opsom ming van kwesties die de deelne mers ter harte gaan. Dat is de teneur van de reacties van de Nederlandse deelnemers aan de conferentie, die gisteren eindigde. „We zijn niet tot iets gemeen schappelijks gekomen," aldus Kathleen Ferrier, coördinator van Samen Kerk In Nederland (SKIN), een platform van mi- grantenkerken. „Iedereen heeft slechts zijn eigen issues inge bracht." Moskou (rtr/afp/dpa) - De Rus sische minister van Defensie, ge neraal Igor Rodjonov, heeft gis teren een reis naar de Verenigde Staten uitgesteld wegens het ontslag van generaal Vladimir Semjonov, de opperbevelhebber van de landmacht. Het Kremlin liet weten dat Semjonov slechts geschorst is. Rodjonov zou vandaag naar de VS gaan. Volgens hoge militaire kringen heeft het uitstel te ma ken met de verwarring over het ontslag van Semjonov, waar Rodjonov afgelopen vrijdag om had gevraagd. Maandag meldde het ministerie van Defensie dat de generaal de laan uit moet wegens 'daden die onverenigbaar zijn met zijn functie en met de eer en de waar digheid van een militair'. Over de beschuldiging zijn geen ver dere bijzonderheden gegeven. Een woordvoerder van president Jeltsin verklaarde gisteren dat het ministerie voor haar beurt had gesproken door te zeggen dat Jeltsin het decreet over Semjonovs ontslag reeds had on dertekend. De president heeft slechts in principe ingestemd met Rodjonovs verzoek, maar zal het besluit pas ondertekenen na dat een presidentiële commissie de beschuldigingen heeft onder zocht. Rodjonov probeert al sinds zijn aantreden als minister van De fensie grip te krijgen op de le gertop, die voor grote verande ringen in de strijdkrachten staat. Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic en diens ex-legerlei der Ratko Mladic. NAVO-woordvoerder Brett Boud- reau kon het bestaan van de para militaire groepen niet bevestigen. „Maar er opereren wel nog steeds criminelen in het land. Natuurlijk is er sprake van intimidatie," al dus Boudreau. Brussel (anp) - De Europese Commissie verplicht de Belgische overheid om verschillende be drijven 625 miljoen gulden aan belastingvoordelen terug te laten betalen. Deze douceurtjes voor onder meer de kwakkelende Bel gische textielsector zijn volgens Europees commissaris Van Miert in strijd met de regels. Bedrijven uit onder meer Nederland, alsme de de Nederlandse werkgeversor ganisatie VNO-NCW, tekenden protest aan tegen deze vorm van staatssteun. jj09uebrune-Cap-Martin - De Zaïrese president Mobutu Sese Seko Jf" ingestemd met het Franse verzoek zijn ambassadeur in Frank- )k tereeht te laten staan. Ambassadeur Ramazani Baya was vorige betrokken bij een auto-ongeluk in het Zuid-Franse Menton, j 'j Iwee jongens omkwamen. e President heeft de burgemeester van Menton verzekerd dat de di- ptieke onschendbaarheid van de ambassadeur zal worden opge- ven>" aldus een medewerker van Mobutu. Parijs had hier maandag jj=evraagd, zodat Baya voor een Franse rechtbank kan verschijnen. er had Zaïre aangekondigd dat de diplomaat zou worden terug- Door Aart Heering Rome - Het zijn harde tijden voor Romano Prodi. De eens zo goedlachse minister-presi dent van Italië heeft steeds vaker last van nauwelijks on derdrukte woede-uitbarstin gen en de door hem geleide regering maakt na een half jaar al een verzwakte en af geleefde indruk. De leider van Italië's eerste overwegend progressieve kabi net moet zich met de moed der wanhoop teweer stellen tegen ten minste vijf dreigingen die van alle kanten op hem afko men. De eerste daarvan wordt ge vormd door de Eurotax, de bij zondere belasting waarmee Ita lië hoopt te voldoen aan ver plichtingen voor de Europese Monetaire Unie. De Italianen zijn weliswaar zeer Europees gezind, maar het moet geen geld kosten. Nu dat wel zo blijkt te zijn, wordt Prodi verantwoorde lijk gesteld. Het vertrouwen in hem is de afgelopen maanden gedaald van bijna zestig naar veertig procent en als er nu ver kiezingen zouden worden ge houden, zou de rechtse oppositie die glansrijk winnen. Prodi hoopt erop, dat de intrede in Eu ropa hem zal redden, maar moest onlangs in een interview toegeven dat de huidige bezuini gingen niet voldoende zijn om het begrotingstekort terug te dringen naar het vereiste niveau van drie procent. Dat betekent een nieuwe bezuinigingsronde volgend voorjaar en een nog rampzaliger daling van zijn po pulariteit. De tweede dreiging gaat uit van Prodi's eigen minister van Bui tenlandse Zaken, Lamberto Di- ni, die zich heeft opgeworpen als paladijn der zelfstandigen. Die zouden in Prodi's plannen hoger worden aangeslagen voor de Eu rotax dan de werknemers, om de niet uitgesproken (maar wel wa re) reden, dat zij toch massaal de belasting ontduiken. Dini heeft zich daar fel tegen verzet en be reikt dat de Eurotax voor zelf standigen is versoepeld. Sedert dien spreken de premier en zijn voorganger nauwelijks meer met elkaar. Het is dan ook geen geheim dat Dini en zijn partijtje Rinnovamento Italiano maar al te graag het door de communis ten gesteunde kabinet van Prodi voor een minder links georiën teerd alternatief zouden inrui len. Tot nu toe was dat niet mogelijk, omdat de rechtse oppositie - het 'postfascistische' Nationaal Verbond, Berlusconi's Forza Italia en twee christendemocra tische partijtjes - zich als een blok opstelde tegenover de rege ringscoalitie. Maar daar is ver andering in gekomen, sinds Ber lusconi zelf maandag op een bij eenkomst van zijn partij de mo gelijkheid opperde van een bre de coalitie van de gematigde ele menten van beide blokken. Dat zou neerkomen op een regering van Forza Italia, de Linkse De mocratische Partij PDS en nog wat 'centrum-splinters', die op een bredere en meer stabiele meerderheid zou steunen dan die van Prodi nu. De kans voor de nieuwe coalitie komt komend voorjaar, wanneer Prodi een nieuwe bezuinigingsronde niet zal overleven, aldus Berlusconi, die daarmee de derde serieuze bedreiging vormt. De leider van Forza Italia, die de hete adem van het parket van Milaan in zijn nek voelt, heeft daarbij wel een duidelijke voor waarde gesteld aan PDS-leider Massimo D'Alema. Als diens partij in het parlement mee werkt aan maatregelen om een einde te maken aan de 'hardnek kige vervolging door de rechter lijke macht waaraan sommige politici worden blootgesteld', dan zal Berlusconi een door D'Alema geleide grondwetswij ziging ondersteunen. Met ande re woorden, Berlusconi biedt D'Alema het premierschap aan als die hem helpt om buiten de gevangenis te blijven. En hoewel de PDS officieel het voorstel verontwaardigd heeft afgewe zen, is het geen geheim dat D'Alema grote ambities koestert en de laatste tijd uitstekend met Berlusconi overweg kan. De lei der van de grootste regerings partij is daarmee de vierde be dreiging voor Prodi geworden. De vijfde en laatste dreiging wordt geleverd door het gerech telijk onderzoek tegen Prodi. De premier wordt door de recht bank van Rome verdacht van onregelmatigheden bij de ver koop van drie voedingsin dustrieën - Cirio-Bertolli-De Rica - in 1993, toen hij aan het hoofd stond van de staatshol- Premier Prodi van Italië be leeft zware tijden. foto anp ding IRI. De fabrieken kwamen via een tussenpersoon terecht bij Unilever, waarvan Prodi vlak daarvoor consulent was ge weest, en wel tegen een bedrag dat volgens een deskundige van de rechtbank 450 miljoen gul den beneden de ware waarde lag. Volgens de advocaten van Prodi was dat echter het hoogste bod en wist hun cliënt niets af van de doorverkoop aan Unile ver. De affaire zal ongetwijfeld lang duren en hoewel zij niet tot de val van Prodi hoeft te leiden, kan het zijn positie nog verder verzwakken. En Berlusconi, die na de verkiezingsnederlaag van april uitgeteld leek, gniffelt langs de zijlijn. Ook Prodi's en thousiasme voor de rechterlijke macht zal nu immers wel gaan tanen. Kisangani/Kasese/Kinshasa (rtr/afp/dpa) - De Zaïrese re bellen veroveren steeds meer terrein op soldaten van het re geringsleger. Volgens diplomaten in de Keniase hoofdstad Nairobi hebben de rebellen een gebied van honderd kilo meter breed en achthonderd kilometer lang langs de gren zen met Rwanda, Burundi en Uganda in handen. Zo is volgens de diplomaten een soort bufferzone ontstaan die deze drie buurlanden in de toekomst zou kunnen bescher men tegen invallen van vanuit Zaïre opererende rebellen. De Zaïrese regering beschuldigt Uganda ervan de rebellen te hebben geholpen bij de strijd om Beni, die in het weekeinde in het voordeel van de rebellen werd beslecht. Duizenden soldaten van het Zaïrese leger zijn in het oosten van het land op de vlucht voor de oprukkende Banaymulenge- milities en tijdens hun vlucht overvallen en plunderen ze dorpen en steden en maken ze zich schuldig aan verkrachtin gen. Duizenden Zaïrezen uit de regio Bunia zijn naar Uganda gevlucht en ook buitenlandse hulpverleners en missionaris sen verlaten plaatsen in Oost- Zaïre uit angst door vluchtende Zaïrese soldaten. De rechterhand van rebellen leider Laurent Kabila, com mandant Jean Kabungo, zei gisteren in Goma dat de Tutsi- rebellen de steden Bunia en Walikale hebben veroverd. Volgens een woordvoerder van het Ugandese leger hebben de rebellen Bunia na zware ge vechten ingenomen en de rege ringssoldaten uit de stad ver jaagd. Gisteren werd hier en daar in de stad nog gevochten. Drieduizend inwoners van het gebied waren al voor de val van Bunia naar de Ugandese grens plaats Kasese gevlucht uit angst voor de losgeslagen rege ringssoldaten. Volgens medewerkers van hulporganisaties in Goma is Walikale nog niet gevallen, maar is de verovering door de rebellen wel ophanden en zijn veel buitenlanders de stad ont vlucht. Als de stad valt is vol gens de organisaties de weg vrij voor terugkeer van vele tien duizenden Rwandese vluchte lingen naar hun land. Die vluchtelingen zitten nu klem tussen de vluchtende Rwande se Hutu-milities en de opruk kende rebellen. De Zaïrese premier Léon Ken- go wa Dondo eiste gisteren een snelle inzet van de multinatio nale humanitaire troepen macht in Oost-Zaïre 'omdat zich daar nog een miljoen Rwandese vluchtelingen bevin den'. Kengo zei bij de opening' van een bijeenkomst van verte genwoordigers van elf Midden- Afrikaanse landen in de Kon golese hoofdstad Brazzaville dat 'het getreuzel van de inter nationale gemeenschap niet ge rechtvaardigd is' gezien het grote aantal vluchtelingen op Zaïrees grondgebied. EU zegt Algerije hulp toe Brussel - De Europese Unie heeft Algerije gisteren voor 265 mil joen gulden hulp toegezegd, ondanks bezorgdheid over de men senrechten in het land.De Europese Commissie zei in een verkla ring dat een deel van het geld zal gaan naar projecten om de par ticuliere sector in het land te stimuleren en de economische af hankelijkheid van Algerije van olie- en aardgasproductie te ver minderen. Weer geldwagen in België overvallen Brussel - Op een klaverblad bij Leuven is gistermiddag een geld wagen overvallen. De chauffeur en de begeleider van de geldwa gen raakten gewond. België wordt al lang geplaagd door bijzon der gewelddadige overvallen op geldtransporten. Drie personen wagens met daarin vermoedelijk vier overvallers reden de geld wagen klem op de afrit van de E40 naar de A2-autosnelweg. De chauffeur werd gedwongen de wagen op de middenberm te rijden. De overvallers begonnen onmiddellijk te schieten en gebruikten zware springstof om de deur van de geldwagen te openen. Nederland heropent ambassade in Beiroet Beiroet - Nederland opent na twaalf jaar weer een ambassade in Beiroet, zo heeft de Nederlandse ambassadeur in Libanon, Ro land Moulinger, gisteren laten weten. Het is nog niet bekend wan neer de ambassade precies open gaat. Veel ambassades die hun deuren sloten tijdens de burgeroorlog van 1975-1990 zijn weer te ruggekeerd in Beiroet sinds de oorlog zes jaar geleden eindigde. Italianen ontduiken 300 miljard per jaar Home - Het bedrag dat in Italië jaarlijks aan belasting wordt ont doken, bedraagt bijna driehonderd miljard gulden. De cijfers zijn afkomstig van de Secit, een soort geheime dienst van de Italiaan se belastinginspectie. In een jaar tijd hebben zij op basis van steekproeven de totale ontduiking van inkomstenbelasting, BTW en sociale bijdragen geschat. Spaanse couppleger Tejero vrijgelaten Madrid - De voorman van de mislukte couppoging van 1981 in Spanje, ex-luitenant-generaal Antonio Tejero Molina van de pa ramilitaire Guardia Civil, is gisteren vrijgelaten. Dat heeft zijn familie in Madrid meegedeeld. Tejero bezette in 1981 met twee honderd man van de Guardia Civil het Spaanse parlement in een poging de democratische regering af te zetten. De putsch werd binnen achttien uur neergeslagen en Tejero kreeg dertig jaar cel. Studenten aangehouden in Birma Rangoon - De Myanmarese politie heeft gisterochtend in Rangoon ongeveer driehonderd demonstrerende studenten aangehouden. Dat hebben ooggetuigen gemeld. De arrestanten werden in vrachtwagens afgevoerd.Volgens het militaire bewind in Myan mar (Birma) zijn de meeste studenten op vrije voeten gesteld, na dat hun identiteit was vastgesteld. Taiwan biedt China onderhandelingen aan Taipei - Taiwan heeft China voor de eerste maal aangeboden be sprekingen te beginnen ter voorbereiding van formele onderhan delingen over beëindiging van hun 47 jaar oude conflict. De Tai wanese semi-officiele Stichting voor Betrekkingen over de Straat (tussen Taiwan en China) heeft dit gisteren bekendgemaakt. Gibraltar krijgt burgergouverneur Londen - Groot-Brittannie heeft gisteren voor het eerst geen mi litair maar een burger aangewezen als gouverneur van Gibraltar, de Britse kolonie in Zuid-Spanje. Sir Richard Luce (60), die voor de Conservatieve Partij in het Lagerhuis zat en van 1979-1985 staatssecretaris van Buitenlandse Zaken was en vervolgens vijf jaar minister van Cultuur, treedt in februari aan. Russische mijnwerkers in staking Moskou - Duizenden Russische mijnwerkers hebben gisteren het werk neergelegd. Daardoor ligt de productie in 80 procent van de kolenmijnen plat, zo meldde de Onafhankelijke Bond van Mijn werkers. Inzet van de staking is uitbetaling van achterstallig loon en meer overheidshulp. De kompels eisen ook het aftreden van de regering. VS zetten Japanners op zwarte lijst Washington - De Verenigde Staten hebben voor de eerste keer Ja panners als vermoedelijke oorlogsmisdadigers uit de Tweede We reldoorlog op een zwarte lijst geplaatst. Washington hanteert het overzicht om ongewenste personen uit het land te weren. De Ame rikaanse regering verdenkt de zestien betrokken Japanners van vaak dodelijke pseudo-medische experimenten op duizenden krijgsgevangenen en burgers in het bezette Chinese Mantsjoerije. Verder vermoeden de autoriteiten dat de verdachten in het vero verde Zuid-Oost-Azië duizenden vrouwen in speciale kampen tot seks met Japanse soldaten dwongen. Bij de zestien Japanners gaat het om leden van de beruchte Eenheid 731 van het keizerlijk le ger. De Amerikaanse zwarte lijst met ruim zestigduizend namen bevatte tot nu toe uitsluitend Europeanen, met name Duitse na zi's en hun collaborateurs.

de Stem | 1996 | | pagina 5