'HSL-tracé vrijwel beklonken' Servis leidin van zi 'Panorama lokte voetbalgeweld uit' CDA zoekt knokkers voor de Kamer OVSE-toj Stemming over Kamervoorzitter anti-climax Veel militairen ontevreden over zorg Defensie Advocaten slaan alarm over situatie Iraanse asielzoekers De vrede v Bosnië niet etnische z Wobutu: 'Am ^oor Franse r Kamervoorzitter DE STEM BINNENLAND A4 Oppositie blaast stoom af Tien miljoen loterijgeld naar cultuur 'Taalgebruik Kamer verbeteren' DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT DE STEM Protesten houden 11111 WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 Rotterdam (anp) - Het open baar ministerie in Rotterdam beraadt zich op vervolging van Panorama. Justitie besluit van daag of ze het weekblad aan klaagt wegens uitlokking van strafbare feiten, zo liet de Rot terdamse persofficier van justi tie mr. H. Wesselink weten. Een dag voor de met rellen omge- ven voetbalwedstrijd Feyenoord- Ajax, op 24 november, zette de redactie van Panorama een auto met duidelijk zichtbare Ajax- vaantjes op het parkeerterrein bij de Kuip. Op de dag van de wed strijd maakte een fotograaf van het blad opnamen van vernielin gen van het voertuig. Die foto's zijn in het jongste nummer te zien. Loco-burgemeester Simons van Rotterdam heeft geen goed woord over voor de actie van het week blad. „Ik vind dat dit over een ethische grens gaat. Het is een hele kwalijke vorm van uitlok king. De journalistiek moet de werkelijkheid verslaan in plaats van zelf een nieuwe werkelijkheid creëren," zei hij gisteren voor de VPRO-radio. De politie noemt het gedrag 'kwalijk'. Adjunct-hoofdredacteur A. Bor ger van Panorama begrijpt alle opwinding niet. „We wilden zien of je als Ajax-supporter veilig je auto kunt parkeren bij de Kuip. Onze fotograaf had ook op het parkeerterrein op zoek kunnen gaan naar een willekeurige ver nieling. Maar de kans dat hij dan goede foto's had kunnen maken, was heel gering. We hebben alleen maar een reportage gere gisseerd." De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) reageert terughoudend op het incident. Secretaris I. Brakman: „We geven niet zo snel een oordeel over gedragingen van journalisten. Dit lijkt me een mooie zaak voor de Raad voor de Journalistiek." Door Jeroen den Blijker en Bas de Vries Den Haag - Geëmotioneerd loopt het Kamerlid Aiking (Lijst Nijpels) naar de microfoon. „Ik zou tegen de hele Nederlandse bevolking willen zeggen: geloof niet meer in de democratie," roept ze met bibberende stem. Een tamelijk unieke opmerking voor een Kamerlid, dat haar plek in het parlement heeft te danken aan de regels van de democratie. Maar tegelijk een uiting van machteloosheid en woede over de manier waarop het kabinet zijn favoriete tracé voor de Hoge Snelheidslijn (HSL) - door het Groene Hart- probeert door te drukken. Drie weken geleden al liet vice- premier Dijkstal doorschemeren dat het kabinet met de coalitie fracties rond te tafel wil gaan zit ten om PvdA en D66 - die voor een tracé langs het Groene Hart zijn - in het gareel te krijgen. Die gesprekken zijn door buiten landse tripjes van ministers en fractievoorzitters steeds uitge steld. Maar deze week moet de kogel door de kerk, kondigde pre mier Kok afgelopen vrijdag aan. Daarmee was de maat voor de oppositiefracties vol; ze riepen bij afwezigheid van Kok vice-pre- mier Dijkstal gisteren op het matje. De oppositie heeft het gevoel dat 'paars' oude CDA-tij- den laat herleven en besluiten niet meer uitgevochten worden in de Tweede Kamer, maar in de beslotenheid van het Torentje. Ook vrezen ze dat de zaak in essentie al beklonken is. Den Haag - De extra loterij opbrengst van tien miljoen gul den gaat naar de cultuursector. Als de opbrengst lager is, zal bin nen de begroting van Financiën een oplossing worden gevonden. Dat heeft het kabinet besloten naar aanleiding van de voorstel len van de coalitiepartijen. Als het aan Nuis ligt komt er ook extra geld voor onder meer de Nieuwe Kerk in Amsterdam, de vijf muziekensembles (780.000 gulden), het Koninklijk Concert gebouworkest (half miljoen), het Haarlems Toneel, de Kunstbende en het Nederlands Filmmuseum (conservering). Voor het Joris Ivens archief wil paars twee ton uittrekken. Buiten de Cultuurnota wil Nuis inciden teel het Brabants Orkest onder steunen om de overbezetting te betalen. Het nieuwe bestuur en de nieuw te benoemen directeur kunnen dan met een schone lei aan de slag met de reguliere sub sidie en de daarbij behorende formatie. En niet zonder reden. Afgelopen weekend herhaalde PvdA-frac- tievoorzitter Wallage voor de televisie dat compromissen voor coalitiepartijen soms onvermijde lijk zijn. D66 heeft altijd al gezegd dat een 'treintje door het Groene Hart' geen crisis waard is. Tekenen die voor de goede ver staander weinig te raden overla ten. Gezichtsverlies Het debatje van gisteren had daarom maar één functie voor de oppositie: „Stoom afblazen", zoals SP-Kamerlid Poppe het uit drukte. Veel belangrijker is wat vandaag afgesproken wordt in het Torentje. Dat de 'flitstrein' door het Groene Hart gaat lopen, staat dus vast; de vraag is nu wat het kabinet er voor over heeft om gezichtsverlies voor PvdA en D66 te beperken. Vooral de PvdA zou na een nieuwe aanslag op het milieu - vorige week is ook al besloten tot nachtvluchten op vliegveld Beek -wel iets uit te leg gen hebben aan de achterban. Het kabinet zal daarom aan min stens één van de wensen van PvdA en D66 tegemoet moeten komen. Zoals extra geld voor de Brabantse knelpunten Breda/Prinsenbeek en Zeven- bergschen Hoek, waar overigens vrijwel de hele Kamer zich sterk voor maakt. Vraag Ondanks die brede steun is het echter nog maar de vraag of het kabinet voor deze ontsnappings route zal kiezen. Het conflict tus sen coalitiefracties en de eigen ministers gaat immers vooral over de keuze voor een tracé boven Rotterdam: onder het Groene Hart of erlangs. Het lijkt daarom logischer dat het kabinet alles op alles zet om zijn variant te vervolmaken. Vier weken geleden liet PvdA- woordvoerder Van Heemst in de wandelgangen al doorschemeren dat hij wel kan leven met de Groene Hart-variant als de geplande tunnel (kosten: 900 mil joen) wordt verlengd met een paar kilometer. Ook voor D66 lijkt deze optie bespreekbaar. Als dat gebeurt, is het kabinet 100 miljoen per kilometer extra kwijt. Het lijkt onwaarschijnlijk dat er dan nog veel geld overblijft voor Brabant. Het kabinet heeft niet voor niets de laatste maanden voortdurend benadrukt dat de HSL niet duurder mag worden dan de 8,4 miljard die er nu voor is uitgetrokken. Het project is dan moeilijk rendabel te exploiteren. Dat schrijft een groep van vijf tien advocaten in een open brief die morgen naar staatssecretaris Schmitz (Justitie) en de Tweede Kamer gaat. De raadslieden vin den het onbegrijpelijk dat Bui tenlandse Zaken Iran onlangs tot veilig land heeft verklaard. Ze roepen de Nederlandse regering en het parlement op om een einde te maken aan de onmenselijke uitzettingen naar dit land. Dui zenden Iraniërs hebben in Neder land een asielverzoek lopen. Directe aanleiding voor de brief is de situatie van Amir Mazloom Bohram, die in de Willem II- kazerne in Tilburg wacht op uit zetting. Hij vreest dat hij bij Bukman op zijn nieuwe Kamerstoel Door Elly Lammers Den Haag - Piet Bukman schuift nerveus op zijn blauwe Kamerstoel heen en weer. De stemcommissie in de Tweede Kamer telt op dat moment de 136 stemmen, die Bukmans toekomst zullen bepalen. Zal hij zijn laatste twee jaar op het Binnenhof op de voorzit- tersstoel zitten of niet? Enkele minuten later kan de oud minister van Landbouw en Ont wikkelingssamenwerking opge lucht ademhalen. De Tweede Kamer blijkt vooral rebels in woorden, niet in daden. Een meerderheid van 85 Kamerleden steunt alsnog de CDA'er, op wie tevoren zo werd afgegeven. Na alle heisa die Kamerleden schop ten over Bukmans kandidatuur en de luide roep om een vrouw op de post, vormt de stemming wel haast een anti-climax. De Tweede Kamer applaudiseert breeduit voor de 62-jarige Buk man en gaat over tot de orde van de dag. „Ik vond het toch al een non-dis cussie. Wat doet zo'n Kamervoor zitter nou? Hij houdt alleen een hamer vast," reageert een Kamerlid na afloop. CD A-frac tieleider Heerma trekt tevreden aan zijn sigaar. „Er is veel draag vlak voor Bukman. Deetman begon met 75 stemmen, dat zijn er tien minder dan Bukman er nu heeft," constateert hij verge noegd. De fractieleider blijft erbij dat hij geen fouten heeft gemaakt met de kandidaatstelling van Bukman. Hij heeft de andere par tijen voldoende gepolst, „en ik herhaal dat er mij nooit bezwa ren tegen Bukman zijn geble ken." Een stembriefje kan onverwachte gevoelens losmaken. Een mening ventileren is nog wat anders dan haar zwart-op-wit zetten. Veel Kamerleden zijn blijkbaar terug geschrikt voor de chaos die zou ontstaan als een meerderheid voor Doelman-Pel zou stemmen. Doelman-Pel kreeg 45 stemmen en hoefde daardoor niet opnieuw te verkondigen dat ze geen kan didaat was. Waarop een nieuwe Den Haag (anp) - De leden van de Tweede Kamer moeten zich duidelijker uitdrukken. Het 'Binnenhof jargon' dient omgezet te worden in 'Buitenhof jargon'. Dat betoogde de kersverse voorzitter van de Tweede Kamer, Piet Bukman (CDA), in de eerste woorden die hij in zijn nieuwe func tie tot zijn collega's richtte. Net als zijn voorganger Deetman maakt Bukman zich zorgen over de afstand tussen de politiek en de burgers. Ondanks alle pogin gen de kloof te versmallen hoort de nieuwe Kamervoorzitter naar zijn zin nog veel te vaak de opmerking: „Waar zijn ze in de Kamer toch mee bezig." Een ander probleem waarvoor Bukman zich geplaatst ziet, is het democratisch tekort op Europees niveau. Hij noemde transparantie en relevantie in de Europese besluitvor ming absoluut noodzakelijk. „Als het niet snel verandert, dan komt er van een democratisch Europa niet veel terecht," zei hij. FOTO ANP stemming had moeten volgen. Zo'n anarchie was wellicht bene den de stand van de volksverte genwoordigers en niet goed voor het imago van de politiek. Daarom maanden de fractievoor zitters van PvdA, WD en D66 hun fractiegenoten tot enige ordentelijkheid. „Als na de ver kiezingen de PvdA de grootste partij wordt en wij de kandidaat voor het voorzitterschap leveren, hebben we ook liever niet dat allerlei collega's zelf iemand anders gaan zoeken," doseerde PvdA-fractieleider Wallage zijn partijgenoten. Om er later tegen over de pers aan toe te voegen: „Dan wordt het een vrouw, als het aan mij ligt." Wellicht huiverde de Kamer er ook voor om Bukman openlijk te schofferen. Klokslag kwart voor vier neemt de kersverse voorzit ter plaats op zijn nieuwe stoel. Hij krijgt bloemen en houdt een toespraak, waarin hij de anti stemming jegens zijn persoon nog even aankaart. „Ik houd het er op dat het de Kamer zeer ter harte gaat wie haar voorzitter wordt," zegt hij met gevoel voor under statement. En dan gaat ook hij over tot de orde van de dag. Rotterdam (anp) - Iraanse asielzoekers staan doodsangsten uit omdat de Nederlandse overheid hen steeds vaker uitwijst, ter wijl teruggestuurde vluchtelingen in Iran spoorloos verdwij nen. In toenemende mate wenden de Iraniërs zich wanhopig tot hun advocaten of proberen ze de hand aan zichzelf te slaan. Den Haag (anp) - Een groot deel van militairen die zijn aangesloten bij de CNV-bond ACOM, is ontevreden over de wijze waarop Defensie zorg verleent na en tijdens uitzen ding voor missies in het bui tenland. Ook algemeen staat Defensie als werkgever niet goed te boek bij deze groep. Dat blijkt uit onderzoek van de ACOM, dat volgende week maan dag wordt aangeboden aan staatssecretaris Meijling van Defensie. De steeds grotere deel name van Nederlandse militairen aan internationale missies stelt in toenemende mate andere eisen aan de soldaten. De bond constateert dat proble men bij uitzending het sterkst tot uitdrukking komen bij de land macht. Dit onderdeel van de 'krijgsmacht zendt relatief ook de meeste militairen uit. Algemeen voelt 22 procent van de ondervraagde uitgezonden mili tairen zich gewaardeerd door de werkgever en slechts 24 procent voelt zich gerespecteerd door Defensie. Ook zijn er weinigen (23 procent) die een baan bij Defensie momenteel aanbeve lenswaardig achten. Op de vraag of er persoonlijk voldoende per spectief wordt geboden, ant woordt maar bijna een kwart van terugkeer in Iran wordt opge pakt. Hij vluchtte naar eigen zeg gen dat land uit, nadat hij samen met een vriend was betrapt op het uitdelen van pamfletten tegen het Iraanse regime. De vriend werd wel door de Iraanse autori teiten opgepakt en overleed tij dens zijn gevangenschap. Desondanks kan Bohram elke dag op het vliegtuig worden gezet. Volgens advocaat mr. J. van Zundert Bohrams is er alle reden tot ongerustheid. Zo is er al weken niets meer vernomen over het lot van de teruggestuurde asielzoeker Babak, die op 9 november werd aangehouden door de Iraanse veiligheidsdienst. Door René van der Lee Den Haag - Onder leiding van burgemeester Ton Rom- bouts van Den Bosch, gaat het CDA op zoek naar Tweede-Kamerleden met léf. De fractie, die nu een tame lijk bleek profiel heeft, moet substantieel vernieuwd wor den, geeft Rombouts aan. Van partijvoorzitter Hans Hel- gers kreeg Rombouts gisteren de opdracht om voor de zomer te komen met een kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkie zingen in 1998. In de commissie zitten verder de oud-parlementa riërs Andela-Bauer, Huibers, Beumer en Bos-Beernink en J. Schipper, directeur van Philips Morris Nederland (nu al actief als adviseur van het CDA in Bra bant). Het CDA houdt er nadrukkelijk rekening mee, dat er nog wel eens een tweede paarse kabinet kan komen. Rombouts: „Dat betekent De heer T. Rombouts FOTO JAN VERHOEF dat de nieuwe ploeg mensen moet hebben, die ook goed oppositie kunnen voeren. In de huidige fractie zitten veel mensen die voorbestemd waren voor een plaats in het kabinet. We moeten meer politieke dieren hebben, niet alleen bestuurders." Meer straatvechters? „Laat ik het zo zeggen: meer mensen die ook eens een elle boogstoot uit kunnen delen." Flauw misschien, maar is dat wel christelijk? „Nou, ik bedoel ook meer: men sen die niet bang zijn een duwtje te geven. Die stevig kunnen debatteren, die een beetje meer lef tonen dan nu het geval is." Duidelijk is dat van de huidige 34 fractieleden er heel wat het veld zullen moeten ruimen. En ook een aantal van de vijf Brabantse CDA-Kamerleden (Koekkoek, Leers, Soutendijk, Dankers en Meijer) heeft zijn langste tijd in Den Haag gehad. Rombouts: „De Brabanders zullen zich meer in hun vertegenwoordigers moeten gaan herkennen. Leers doet het zoals het moet, vind ik. Maar het is tekenend, dat nogal wat men sen niet spontaan kunnen zeggen welke Brabantse CDA'ers er nog meer in de Tweede Kamer zit ten." De commissie gaat ook op zoek naar 40-minners en 55-plus- sers, twee categorieën die er nu nogal bekaaid afkomen bij het CDA. De PvdA sleepte twee jaar gele den mensen als Karin Adelmund, Rob Oudkerk en Adri Duijvestein de fractie binnen. Rombouts vindt dat het CDA ook op zoek moet naar dat soort spraakma kende personen: „Wat dat betreft zit ik op één lijn met Hans Hel- gers. We zullen in alle uithoeken van het land gaan zoeken." CDA'ers die, bijvoorbeeld zoals Ad Lansink, al langer dan twaalf jaar in de Kamer zitten, worden 'in principe' bedankt voor hun bewezen diensten. Rombouts: „Tenzij ze een héél goed verhaal hebben waarom ze nóg een periode moeten blijven." Over de netelige kwestie wie straks de lijsttrekker moet worden, hoeft de commissie-Rombouts zich niet uit te laten. De commissie beslist ook niet welke kandidaat op welke plaats komt. Dat bepaalt het partijbestuur. De definitieve lijst wordt uiteindelijk voorge legd aan het partijcongres. PIET BUKMAN is de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamet. Ondanks alle turbulentie die aan de benoeming vooraf gegaan, is gekozen voor een scenario dat de grote politieke partijen al in een vroeg stadium hadden geschreven. De PvdA levert in de persoon van Tjeenk Willink de vice-voorzitter van de Raad van State, de VVD krijgt het voorzitterschap van de Eerste Kamer toegeschoven en het CDA behoudt het voorzit terschap van de Tweede Kamer. Op het moment dat politiek Den Haag werd geconfronteerd met de naam van de CDA-kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, werd aan de bestaande afspraak gemorreld. De meerderheid van de volksvertegenwoordigers had graag gezien dat het CDA een vrouw had gekandideerd, bleek plotsklaps. Het CDA weigerde echter Bukman in te ruilen voor het onbekende Kamerlid Doelman-Pel. Een dame met ruime parlementaire ervaring, maar niet begiftigd met eer opvallende dadendrang. De weerstand van de andere partijen tegen de nu benoemde Kamervoorzitter heeft alles te maken met de persoon van Buk man. De vroegere CDA-partijvoorzitter en oud-bewindsman is een man met weinig uitstraling. Bij een groot aantal Kamerle den leeft de vrees dat zijn steile karakter de vergadercultuur ir de Tweede Kamer niet ten goede zal komen. De volksvertegenwoordigers mogen die bedenkingen hebben. Ze hadden er hun stemgedrag op afkunnen stemmen, maar df meerderheid heeft gekozen voor een publieke discussie die kwetsend was voor de kandidaat Bukman en die uiteindelijk niets heeft opgeleverd. Toen het er op aankwam, heeft de meerderheid zich neergelegd bij de beslissing die door de top van de drie grote partijen reeds in een vroeg stadium was genomen. Een duidelijke vorm van achterkamertjespolitiek. Over die gang van zaken is echter nauwelijks gesproken. In plaats daarvan werd de discussie over de kandidatuur van Bukman tot onei genlijke proporties opgeblazen. De politiek heeft zichze'f een slechte dienst bewezen. de ondervraagden dat dat het geval is. Vooral de luchtmacht scoort hier slecht, aldus het onderzoek. Voor de ondersteuning van Defensie aan het thuisfront geven de uitgezonden soldaten gemid deld een lage waardering, een rapportcijfer 6. Voor de onder steuning van Defensie aan het thuisfront na terugkeer gaven de militairen zelfs een onvoldoende (5). Voorhoeve zet gevolmachtigde op Antillen Den Haag - Minister Voorhoeve (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) is van plan een gevolmachtigde aan te wijzen, die namens de minis ter de rechtshandhaving op Aruba moet verbeteren. De geTolmach- tigde moet ook de ontwikkelingshulp aan de Antillen en Aruba in goede banen leiden en de wederopbouw op Sint Maarten mltooien. Dat heeft Voorhoeve gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De gevolmachtigde zal binnenkort bij Koninklijk Besluit worden benoemd. Drie genomineerden Joris Ivens Award Amsterdam - Voor de Joris Ivens Award, de prijs voor de beste documentairefilm van het Internationale Documentary filmfesti val Amsterdam (IDFA), zijn drie producties genomineerd.De kans hebbende films zijn Atman van Pirjo Honkasalo (Finland) Fredens Port/Portal to peace van Thomas Stenderup (Denemarkin) en Za mechkite i horataOf men and bears van Eldora Traykovi (Bulga rije). Op de Zilveren Wolf voor de beste documentaire vidio maken kans: Anaphase, the film van Leni Zini (Israël), Min Irsks Dagbog van Jon Bang Carisen (Denemarken) en Mr. Behrmann - Leben, Traum, Tod van Andreas Voigt (Duitsland). De winnaars worden donderdagavond bekend gemaakt. Oeuvreprijs Fonds BKVB Amsterdam - De Oeuvreprijs van het Fonds voor beelderde kun sten, vormgeving en bouwkunst gaat dit jaar naar vier kuns'.enaars. Het zijn André Volten (beeldend kunstenaar, 1925), Aai Klein (fotograaf, 1909), Benno Wissing (grafisch ontwerper, 1123) en John Habraken (architect, 1928). Zij ontvangen ieder een bedrag van 50.000 gulden en worden geëerd met een monografie vin hun werk. Het viertal overstijgt het hedendaags avantgardisme en de voorkeuren van dit moment, aldus de jury onder leiding vanBenno Premsela. De prijzen worden vandaag in het Stedelijk Museum in Amsterdam uitgereikt. Orie kandidaat voor Hoge Raad Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren met ruime meerder heid van stemmen besloten de Haagse cassatieadvocaat A. Orie als nummer één op de voordracht aan de koningin te plaatsen voor de benoeming tot lid van de Hoge Raad. Orie kreeg 118 van de 13^ uit gebrachte stemmen. Orie bepleitte recent nog bij de Hoge laad tevergeefs de zaak van het Amerikaans echtpaar Mooring, dat door minister Sorgdrager van Justitie wordt uitgeleverd aan de Ver enigde Staten. Vliegtuigbom in Amsterdam Amsterdam - Ruim twee maanden na de start van een intensieve speurtocht, heeft het Explosieven Opruimings Commando in de Kinkerstraat in Amsterdam een Engelse vliegtuigbom gevonden. Het explosief weegt ongeveer 125 kilo en ligt op vijf meter diepte. Het projectiel is nog voorzien van een ontsteking en daarom moet het onschadelijk maken ter plekke gebeuren. Dat geschiedt op zon dag 15 december. De ongeveer 700 mensen die binnen een straal van 100 meter van de bom wonen, moeten hun huizen dan verlaten. De bom is in de nacht van 13 augustus 1940 door een Brits vliegtuig gedropt. Oorlogsgetroffenen doen beklag Den Haag - De Stichting Burger-oorlogsgetroffenen, de SBO, over handigt vandaag 3600 handtekeningen aan staatssecretaris Ver meend van Financiën. De oorlogsgetroffenen onderstrepen daar mee hun eis om de belastbaarheid van hun oorlogsuitkering onge daan te maken. De SBO voert al geruime tijd actie tegen het verre kenen van hun uitkering ingevolge de Wet Uitkering Burger-oor logsgetroffenen (WUBO) met de rest van hun inkomen. De stichting vindt het onterecht dat dit kan leiden tot bij voorbeeld een lagere huursubsidie. Volgens de SBO wordt de actie gesteund door een tiental andere organisaties die actief zijn met of voor oorlogsslacht offers. Asbest vrij bij brand school Alphen aan den Rijn - Bij een grote brand maandagavond in de islamitische school An Noer aan de Diamantstraat in Alphen aan den Rijn is asbest vrijgekomen. Om verspreiding van de deeltjes te voorkomen heeft de Alphense brandweer de restanten de gehele nacht nat gehouden. Uit onderzoek van de milieupolitie bleek, dat het schoolgebouw is opgebouwd uit delen asbest en asbestcement- platen. In de directe omgeving van de brand werden asbestdeeltjes aangetroffen. Dit heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het res tant van de school wordt afgebroken. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Arrestatie na dodelijke schietpartij Amsterdam - De politie in Amsterdam heeft maandagmiddag de 31-jarige T.P. gearresteerd wegens betrokkenheid bij de dodelijke schietpartij op het Rembrandtsplein dit weekeinde. De verdachte werd op straat in Amsterdam-Oost aangehouden. In zijn woning vond de politie twee vuurwapens en munitie. De politie denkt ook te weten wie de hoofdverdachte is. De circa 30-jarige man is voort vluchtig. Het motief voor het schietincident is nog niet opgehel derd. Identiteit doden in auto bekend Den Haag - De twee mannen die de politie zondagmiddag dood aantrof in een auto in de Haagse Handellaan, blijken Colombianen van 24 en 31 jaar te zijn. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) gisteren desgevraagd bekendgemaakt. Ze zijn door misdrijf om het leven gekomen. Op welke manier de twee zijn gedood, wil de woordvoerster van het OM in het belang van het onderzoek niet zeggen. Volgens politie en Justitie gaat het om een afrekening in het criminele circuit. Lissabon (anp) - Azerbeidzjan en Ar-, menië hebben gisteren het Overleg voor Veiligheid en Samenwerking ir Europa (OVSE) in Lissabon bijna op een sof laten uitlopen. Pas op hel laatste moment en na sterke diplo matieke pressie maakten beide lan den de weg vrij voor een slotverkla ring. De twee staten blokkeerden aanvankelijk het slotdocument om dat geen overeenstemming kon wor den bereikt over de kwestie Nagor- no-Karabach. Armenië weigerde met de formulering in Belgrado/Lissabon (dpa/rtr/anp) - hebben gisteren de teugels strakker tions van politieke tegenstanders he ministerie van Binnenlandse Zaken mobilisatie van de reservepolitie. Het buitenland beoordeelt de ont- be" wikkelingen als uiterst zorgwek- bet kend. De Duitse minister van Bui- hoo tenlandse Zaken, Kinkel, vreest sch een verdere escalatie. De Verenig- De de Staten en de Europese Unie den waarschuwen de autoriteiten voor bes het gebruik van geweld tegen onl vreedzame betogers. raa De Servische autoriteiten haalden ver' gistermiddag het enige onafhan- ree" kelijke radiostation van Belgrado, den B 92, uit de lucht. sc'~ Ook de studentenzender Radio In- de dex verdween uit de ether. Het be- me trokken ministerie van Verkeer en On Communicatie verklaarde dat B ge" 92 niet over een officiële vergun- ze" ning beschikte. de De afgelopen dagen waren de uit- (S zendingen van de onafhankelijke der zender al herhaaldelijk gestoord Vij wegens kritiek op de machtheb- Ho bers. De redactie reageerde door gis over te gaan op nieuwsuitzendin- op gen via Internet in het Servisch- do Kroatisch en Engels. ver Met de sluiting van B 92 en Index dat lijkt Milosevic zich niets aan te uit trekken van oproepen uit het on Westen om de handvol onafhan- de kelijke media ongemoeid te laten, ge De zenders waren de enige sta- wa tions met een groot bereik die de on afgelopen twee weken uitgebreid sie. Sarajevo (ap) - Ondanks de vrede e ringsniveau tussen de voormalige wapende groepen in Bosnië door derheden. Ze proberen op die mani zette etnische verdeeldheid van het Sinds de verkiezingen tweeëneen- Bo halve maand geleden zijn zo'n v~ dertig moslimfamilies verdreven de uit Dubrave, een stad in het noor- N den die in handen is van de Ser viërs. Zeker tien andere families vonden de situatie zo slecht dat ze zich gedwongen zagen Dubrave te c verlaten, aldus VN-woordvoerder is Alexander Ivanko gisteren. d Volgens VN-functionarissen zijn het voornamelijk Servische vluch telingen uit Donji Vakuf in Mid- den-Bosnië, dat na het Dayton- vredesakkoord in handen van de moslim-Kroatische federatie kwam, die de moslimfamilies met geweld verdrijven. „Maar de Bos- B msch-Servische autoriteiten doen C mets om dit te beëindigen," aldus o~ Ivanko. „Het is ongelofelijk dat d we een jaar na Dayton opnieuw be meemaken dat minderheden uit b hun huizen gegooid worden.o" De Mensenrechtenbeweging Hu- gi man Rights Watch meldde in een E' rapport dat ondergrondse para- in militaire Servische groepen be- ui bokken zijn bij de etnische zuive- d rmgen in Bosnisch-Servisch ge iled. Deze groepen zouden ban- p r-en hebben met de voormalige st jtoquebrune-Cap-Martin - De Zaïres riiw *n8estemd met het Franse verz JK terecht te laten staan. Ambassad wa v ^rokken bij een auto-ongel" arbij twee jongens omkwamen. Dlrf D^lhent heeft de burgemeester he 'hutieke onschendbaarheid van de om 6n'a^us een medewerker van M v t?evraagd, zodat Baya voor een Fr gen at* ^aïre aangekondigd dat

de Stem | 1996 | | pagina 4