Landelijk info-c entrum voor verkeer VOORDEEL VERZORGD: Proces 'Hakkelaar': gevecht om kroongetuigen YYN: 'Trein te snel over spoorwegovergang' Borst: 'Marihuana niet als medicijn toepassen' Spaanse justitie levert xtc-baas John J. uit Per 1 januari als proef: Vuurwerk-keuring 4.99* BINNENLAND A3 Vuurwerkkrant blijkt te grof voor Gorinchem Nederlander gierige hotelgast 'Fonduen en gourmetten ongevaarlijk' "ris grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. On DE STEM WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 1996 A2 balen; 5. dunk; 7. hoede; 8. nde; 3. Main; 4. behalve; 6. -kader". JFS "sinoaj islii 'jous u 'sjijoaj hjapnqas do 'seusutf bewolkt en en- gelijk met on- bergen sneeuw, het zuidoosten dalend naar 5 derdag. In het aden. mburg: Veel be- name in de Ar- toe regen. In het "ele opklaringen, atuur ongeveer 8 dag iets lager. In ide dagen rond 5 'dden-Frankrijk: g en af en toe re- g met name in de ft veel neerslag, ratuur dalend tot den. jk: Veel bewol- oe regen. Donder- ence en langs de '1 neerslag. Hoog sneeuw. Langs de ~n stevige zuiden- emperatuur van Clermont-Ferrand uiden. el bewolking en ijk met onweer, ratuur rond 12 dag in de Algar- den. el bewolking en .lijk met onweer. bergen sneeuw, sta's in het oosten n blijft het waar- t woensdagavond iddagtemperatuur tot ongeveer 6 gra- erdag. Aan de zui- 's is het dan onge- en. perioden met zon. het noorden meer en met name in de toenemende en. Donderdag ook ddellandse Zeekust Middagtempera- er 13 graden, op Si- 7 en in de Povlakte aden. Donderdag in en zuiden iets ho- d en Kreta: Van het zon, maar woensdag en en op Kreta nog of onweersbui. Mid- atuur van 13 graden den tot 17 in het zui- Kreta. Woensdag op zee nog veel wind. Veel bewolking en regen. In het zuiden g en kans op opkla ddagtemperatuur op ongeveer 8 graden, dag rond 5 graden, Ieren door föhn wel- n 10 graden, "d: Bewolkt en boven er van tijd tot tijd et name aan de west- nt van de Alpen. Op ~se Hoogvlakte kans 'ngen. Maxima rond den. Met name in Tirol n boven 1200 meter w. Elders, vooral in •gerland en de Oos- Hoogvlakte, ook op- Middagtemperatuur het vriespunt. Huizen (anp) - Veilig Verkeer Nederland wil dat de Neder landse Spoorwegen niet beknibbelen op de tijd die er zit tussen de sluiting van de spoorbomen op een spoorweg overgang en de tijd dat de trein die overgang passeert. De NS-normen gaan uit van acht seconden, maar in de praktijk is er soms sprake van zes of zelfs maar vijf secon den. Dat heeft woordvoerder B. Wou denberg van de organisatie gis terochtend meegedeeld. Een woordvoerster van de spoorwegen spreekt tegen dat NS beknibbelen op die tijd. Uit gangspunt is de zogenaamde aankondigingstijd, de tijd tussen het eerste rinkelen van de bellen en het voorbijkomen van de trein. In Nederland is de norm een minimumtij d van ongeveer 25 seconden. „Het gaat niet om de tijd tussen het sluiten van de bomen en het voorbijrijden van de trein, maar tussen de aankon digingstijd en het passeren." Eind oktober kwamen twee mensen om het leven bij Naar- den. Ze zaten in een kraanwagen die heel langzaam een spoorweg overgang over reed en daarbij werd aangereden door een trein. Op de betreffende overgang was de tijd tussen het volledig slui ten van de bomen en het passe ren van de trein 6 in plaats van 8 seconden. Woudenberg: „Als je om wat voor reden dan ook op een spoorwegovergang tot stilstand komt, heb je als jong mens vol doende tijd om weg te komen als de bellen gaan rinkelen. Maar als je met je auto met kinderen achterin of je oude moeder erin op zo'n overgang staat, telt elke seconde. Daar mag dan ook niet op beknibbeld worden", aldus de woordvoerder van VVN. Ook wil hij dat de machinist een waarschuwing krijgt als een overweg niet vrij is. Nu komt die waarschuwing alleen als de lich ten om een of andere reden niet werken. Woudenberg pleit overigens niet voor een langere tijd. Dan wordt het gevaar dat mensen tussen de bomen door gaan slalommen te groot, zo weet hij. Ook de NS- woordvoerster maakte daarvan gewag. Zij voerde verder nog aan dat op spoorwegovergangen meer mensen om het leven komen doordat ze op het laatste moment tussen de bomen door zig-zaggen dan doordat hun auto op de overgang plotseling tot stilstand komt. Als de NS in de toekomst over gaan tot ingebruikneming van automatisch sluitende hele bomen zal de tijd tussen sluiting en voorbijkomen van de trein overigens wel langer worden, aldus de woordvoerster. Boven dien komt er dan ook een sys teem dat een machinist waar schuwt als de spoorwegovergang niet vrij is van obstakels. Den Haag (anp) - Minister Borst (VWS) ziet vooralsnog niets in een medicinale toepassing van marihuana. Dat heeft de minister gisteren gezegd in reactie op een advies van de Gezondheidsraad. Die ziet geen wetenschappelijke grond voor het gebruik van marihuana als medicijn. Borst volgt dit advies, zo meldt ze de Tweede Kamer. De Stichting Patiëntenbelangen Medicinale Marihuana reageerde teleurgesteld op de opvattingen van raad en minister. Volgens de organisatie werkt marihuana bij verschillende ziekten. Marihuana zou volgens sommige Gorinchem (anp) - Bureau Halt in Gorinchem heeft dè landelijke vuurwerkkrant ingrijpend gewijzigd. Woor den als 'hel, verdoemenis, devil, zwarte magie en sex' zijn uit de artikelen geschrapt. Verder is er een ander stripverhaal getekend en zijn ook 'gruwelijke afbeeldingen' verdwenen. Volgens M. Braat van Halt Gorinchem zou de oorspron kelijk krant zoals Halt Nederland die uitgeeft, op veel scholen in de Gorcumse streek niet zijn uitgedeeld aan de leerlingen. Zelfs scho len die niet tot de strengst christelijke worden gere kend, verklaarden de krant te zullen weigeren. Halt Nederland heeft volgens Braat geen bezwaar tegen de gekuiste artikelen. artsen en gebruikers de eetlust van aids- en kankerpatiënten opwekken, als spierverslapper werken bij mensen met multiple sclerose (ms) en wex'ken ter verla ging van de oogboldruk bij men sen met glaucoom. Die werkzaamheid staat niet onomstotelijk vast, aldus de Gezondheidsraad gisteren op basis van publicaties over de werking van marihuana. Het beschreven onderzoek had vaak betrekking op slechts enkele patiënten. In andere gevallen schortte er wel iets aan de moge lijkheden voor gedegen vergelij king met een placebo (nepmiddel) of met een medicijn van bewezen werkzaamheid. Er zijn volgens de Gezondheids raad onvoldoende wetenschappe lijke vastgestelde feiten ter recht vaardiging van het geneeskundig gebruik van marihuana of van al dan niet synthetisch bereide, bestanddelen van dit kruid. Maripharm, producent van mari huana voor medicinaal gebruik, wilde nog niet reageren op het advies van de Gezondheidsraad. Anesthesioloog M. Neeleman is het volmondig met de raad eens. Neeleman voert in het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam een onderzoek uit bij tien patiënten die een chemokuur ondergaan. Marihuana verlicht volgens hem de bijwerkingen van de kuur, met name de misselijkheid. Neeleman erkent dat het veel te vroeg is om conclusies te trekken over de werkzaamheid. „Er is nooit echt onderzoek gedaan, en van de onderzoeken die nu zijn gestart, zijn de resul taten niet voor het jaar 2000 te verwachten." Van onze verslaggever Breda - De 37-jarige John J. is gisteren door de Spaanse justi tie aan Nederland uitgeleverd. Hij is, volgens de Nederlandse justitie, één van de hoofdverdachten in het onderzoek naar de internationaal opererende Bredase xtc-bende. Maandag werd door de Neder landse politie nóg een verdachte aangehouden. Het gaat om de 37-jarige F.B. uit Breda. De Bredase bende, waarvan momenteel nog dertien leden vastzitten in de cel, wordt ver dacht van gijzeling, afpersing, verboden wapenbezit en inter nationale handel in drugs (xtc). De politie nam tijdens het onderzoek, dat de codenaam Juliet draagt, al een grote hoe veelheid drugs, geld en wapens in beslag, waaronder één miljoen xtc-pillen, automatische vuur wapens, handgranaten en bijna drie kilo van de springstof sem- tex. Hoofdverdachte J. werd 3 sep tember 1996 aangehouden in Benidorm, waar hij sinds een paar jaar een disco uitbaat. Die zelfde dag werd in en om Breda nog een groot aantal andere ver dachten aangehouden. J.'s arres tatie in Spanje verliep allesbe halve vlekkeloos. Pas na een wilde achtervolging, waarbij J.'s wagen werd doorzeefd met kogels, wist de Guardia Civil J. aan te houden. Kort daarvoor was hij ook nog eens ingereden op een Spaanse politieman. De Nederlandse politie heeft inmiddels al dertig verdachten aangehouden in het onderzoek naar de bende en laat weten dat het Juliet-onderzoek nog niet is afgerond. Badhoevedorp (anp) - Wel lekker slapen, maar niet betalen. Een ludieke actie van de acht Ibis-hotels in Nederland leverde op dat de gasten gemiddeld f 43,40 per persoon genoeg vinden voor een kamer. De actie bestond eruit dat de gasten na een overnachting zélf de prijs mochten bepalen van hun kamer. Hoewel de meesten tevreden waren over de dienstverlening, de gastvrijheid en de maaltijden, betaalden ze gemiddeld f 43,40. En dat terwijl de voordeligste kamerprijs 99 gulden bedraagt. Een woordvoerster van Ibis noemt de actie geslaagd. Volgens haar vonden de gasten de verhouding tussen prijs en kwaliteit correct, maar betaalden zij nu minder omdat hét een actie betrof. „Dan komt de kruidenier in de Nederlander boven. Bij dezelfde acties in Frankrijk, Duitsland en Portugal betaalden deelnemers veel meer." In totaal 1280 gasten maakten in de actieweek in november gebruik van het speciale aanbod. Van onze verslaggeefster Driebergen - Met ingang van 1 januari komt er een landelijk verkeerscentrum, een zogenaamd Traffic Information Center (TIC). Het gaat om een proef van zes maanden. Er is geen reden om niet te fonduen of te gourmetten, zo meldt het Voorlichtingsbureau voor Voeding. Want de gevaarlijke bacteriën salmonella en Campylobacter zijn goed te doden bij hoge temperaturen. Die eerste zin moet natuurlijk luiden: er is een reden minder om niet te fonduen ofte gourmetten. Maar wat mij betreft is er nog alle reden om er niet aan te begin nen. Want is er bijvoorbeeld iets truttigers voorstelbaar dan, onder het mom van gezelligheid, het met een vorkje c.q. koekenpannetje verhitten, respectievelijk bakken van door slagers bijeengescharrelde vleesrest- jes? Neem nou dat fonduen: eer je de slag een beetje te pak ken hebt, heb je de ene helft te hard verhit en de andere helft half rauw op. Zo mogelijk nog triester is gourmetten. De term doet iets van smulpaperij vermoeden, maar in werkelijk heid is het geklungel op een kinderfornuisje, waarbij je na ieder muizenhapje moet zeggen dat het best lekker is. Kan het nog erger? Jawel, maar ik wou het hier maar niet over steengrillen hebben. MERIJN Het doel van het project is om een beter beeld te krijgen van de ver keerssituaties op de Nederlandse wegen en de weggebruiker hier van snel op de hoogte te stellen. „Met beter bedoel ik betrouw baarder, actueler, eenduidiger, sneller en nauwkeuriger", zegt woordvoerder van het project, P. Potgraver. van Rijkswaterstaat. Bij het project gaan mensen van het Korps Landelijke Politiedien sten (KLFD), de ANWB en het KNMI sanenwerken in Rotter dam. „Voo: deze plaats is gekozen omdat Rijkswaterstaat hier facili teiten heef om verkeerssystemen te testen", rldus Potgraven. Files Hij stelt dat de TIC de nadruk legt op de kwaliteitsverbetering van de verloersinformatie. „Het gebeurt ni nog te vaak dat er op de radio ein file gemeld wordt die er niet stat of erger nog, dat een file niet gmeld wordt die er wel staat. Datwillen we met de komst van TIC'szoveel mogelijk voorko men." Of files ii de toekomst te voor spellen zjn, kan Potgraven nog niet zeggn. „De computers waar over we >eschikking krijgen kun nen veel dus dat sluit ik niet uit. Het is vaarschijnlijk dat in de toekoms niet de lengte van de file wordt jgnoemd, maar de vertra gingstijl door een file." De infrastructuur voor de TIC is al grotenceels aanwezig. Potgraver: „We gam werken met de nieuwste compuers en apparatuur, maar verder blijven we de informatie gewooi krijgen via de politie, ANWJ, meteostations, Wegen wacht verkeersmanagementcen- tralesen de al aanwezige signale ringsystemen op de weg zoals meethssen." Den Haag (anp) - Er is geen reden omniet te fonduen of te gourmet ten. De bacteriën salmonella en Campylobacter, die veel voedsel vergiftigingen veroorzaken, zijn goed te doden bij hoge temperatu ren. Dit stelt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Beide bacteriën zitten onder andere in rauw vlees. Maandag werd bekend dat een maagdarminfectie (ontstaan door onvoldoende verhit vlees) de Belangrijkste oorzaak is voor het ontstaan van het syndroom van Guillain-Barré (GBS). Volgens het Voorlichtingsbureau rijn de voedselvergiftigen te voor- tomen door het vlees stevig door lebraden, Meetlussen liggen al op vierhon derd kilometer snelweg in Neder land. Dat zijn draden in de weg die registeren of automobilisten te hard rijden of dat een file nade ren. Die informatie verschijnt dan via informatiepanelen langs de weg. Drukte Er komen vijf verkeersmanage- ment-centrales, waarvan een in Eindhoven. Deze bepalen wat er gebeurt bij drukte op de weg en legt maatregelen op als omleidin gen of snelheidsbeperkingen. Waarschuwingen en adviezen van de verkeerscentrale zijn te verne men via radio en televisie, mobiele telefoons, piepers, semafoonhor loges en informatiepanelen langs de weg. De proef met het landelijk verkeerscentrum kost vier mil joen. Dit bedrag wordt grotendeels betaald door het ministerie van Verkeer en Waterstaat en verder door de drie deelnemers van het project. 1 De Keuringsdienst van Waren in Rotterdam is deze dagen druk bezig met het testen en keuren van vuurwerk. Elk jaar worden tien tallen vuurpijlen, matjes en donderbussen uitgeprobeerd ineen oude scheepsloods in Schiedam. foto anp Door Rinze Brandsma Amsterdam - Het gaat om het smokkelen van zo'n 300.000 kilo hasj met een eigen vloot schepen. Maar in het proces tegen Johan V. - 'De Hakke laar' - en zijn twee rechter handen Koos R. en Bertus K. wordt daar nauwelijks over gesproken. Op de eerste dag van het bij voor baat geruchtmakend proces ging het gisteren om kroongetuigen, die al dan niet achter gesloten deuren of op een geheime plaats door de rechtbank kunnen wor den gehoord. Over 'aankoopgetui- gen', de tegenzet van de verdedi gers, waar de Officieren van Justi tie, fel op tegen zijn. Over een Pakistaanse kroongetuige Abbas, die niet alleen in hasj makelde, maar ook in harddrugs en liquida ties en tóch vrijuit gaat. En over een ontslagen recherchechef die nu via de rechtzaal wraak zou wil len nemen en alles over zijn vroe gere geheime werk publiek wil maken. Morgen wil de Amsterdamse rechtbank de eerste kroongetuige horen, Ad Karmans, een vroegere handlanger van de bende van de Hakkelaar. Hij werd pentiti, spijt optant op Italiaanse wijze: ver telde justitie alles over de handel wijze van de bende en kreeg als beloning de garantie dat hij nooit meer de gevangenis in hoeft. Het proces tegen de Hakkelaar en Johan V. (met ski-bril) onderweg naar het paleis van justitie i ces tegen hem begon. zijn 'luitenants' speelt zich af in 'Fort Parnassus'. Het Amster damse paleis van justitie aan de Parnassusweg in Zuid is, nog meer dan bij vorige rechtzaken tegen drugsbaronnen, veranderd (ADVERTENTIE) In onze winkel vindt u alles voor de inwendige, maar ook alles "oor de uitwendige mens. Alles "oor de verzorging van uzelf, uw gebit uw huid, uw haar..... u zegt net maar. Alles héél goed én "oor weinig geld. Deze week scherpe kortingen op de volgen de produkten-, Andrelon shampoo, diverse soorten, A f\r\* Hacon 300 ml QSJö Iflivea hair care, oiousse of spray, diverse soorten Deze aanbied";'.;!zijn geldig t/m zaterdag 7 december a.s* Zolang de voorraad strekt -i- 1 Macleans tandpasta, fresh, mild minty of mineral, C Qf\ 3 tubes a 0.75 ml Nu Libresse damesverband, diverse soorten, 7/1Q 2 pakken 3SZT /Hvj Sanex deodorant, roller of stick, 2 stuks 98" Badedas douche, diverse geuren, 3 flacon a 250 ml O QO in een zwaar bewaakte veste. Een vleugel is voor het proces speciaal afgesloten. Hekken en afzettingen staan rondom het hele complex, deels extra afgeschermd met groene doeken. In gepantserde voertuigen en een kogelvrij huisje wordt de wacht gehouden. Rönt- gen-apparatuur als op een vlieg veld om elke tas door te lichten, detectiepoortjes, fouilleren, overal rechercheurs in kogelvrije vesten. Het proces trekt een ongekend aantal verslaggevers, cameraploe gen en fotografen. De publieke tribune zit afgeladen vol met familieleden van de verdachten, deels afkomstig uit de woonwa genwereld. Het vooronderzoek duurde lang, de rij ordners met processtukken omvat vele meters. Er heerst een sfeer van mogelijke bevrijdingsacties, de verdachten en hun omgeving worden geschetst als gewelddadig. „Italiaanse toestanden. Een maf fia-sfeer van angst en bedreiging wordt hier gecreëerd", was de kri tiek van strafpleiter mr. P. Doe- dens, een van de door de drie ver dachten ingehuurde top-advoca- ten. Het gevaar van V. zou 'een mythe' zijn, aldus zijn advocaten, net als zijn zogenaamde 'Octo- pus'-bende die haar tentakels overal had, tot in de bovenwereld. Op de eerste dag was het direct volop oorlog tussen de advocaten Amsterdam waar gisteren het pro- toto anp en het Openbaar Ministerie (OM). Het gaat om het al dan niet horen van een lange lijst van veertig getuigen. De officieren van justi tie mr. F. Teeven en mr. M. Witte- veen verweten de advocaten bits 'de rechtszaal als toneelvloer te willen gebruiken'. Zij denken dat de verdediging het proces 'laat verworden tot een showcase waar- getuigen hun wraakgevoelens in het openbaar kunnen etaleren'. Laten opdraven van veel van de getuigen vinden zij nutteloos: het gaat om onbetrouwbare lieden, die bovendien weinig van deze zaak kunnen vertellen. Het felst gaat de strijd om de ont slagen Hilversumse CID-recher- chechef F. van der Putten. Onbe trouwbaar, zegt het OM, hij ver koopt kennis en informatie uit zijn recherchetijd aan strafrecht advocaten. Hij wil in rechtzalen publiekelijk wraak nemen voor zijn ontslag, in hét spoor van de IRT-affaire. Onthullen Van der Putten zou volgens de advocaten veel kunnen onthullen over de manier waarop justitie en Fiod de opsporing van V. en de andere bendeleden gevoerd heeft; zijn ontoelaatbare methoden gebruikt? En vooral: was de juri disch dubieuze inzet van kroonge tuigen wel nodig geweest bij het vervolgen van De Hakkelaar? Advocaat mr. G. Spong onthulde dat Van der Putten onder druk is gezet door het OM om niet te getuigen. „Dan pakken we je aan wegens het schenden van je ambtsgeheim en pakken we jou de 1,2 miljoen gulden wachtgeld af die je kreeg bij je ontslag", zou een van de Officieren van Justitie hem gedreigd hebben. Deze ontkende dat op de zitting. Het OM zegt wel te vrezen, dat de getuigenissen van Van der Putten justitieel onderzoek in gevaar brengen. Daardoor zouden informanten in levensgevaar komen. Mr. Spong werd er door de aan klagers van beschuldigd Van der Putten als mogelijke getuige sterk te beïnvloeden - hij zou geen eer lijke getuige meer zijn. De advo caat reageerde fel: „Van der Put ten is ónze kroongetuige. Het OM legt zijn eigen kroongetuigen in de watten, onze getuigen worden van alle kanten belemmerd en bedreigd. Onze wapens zijn niet gelijk." Geheime plek De échte kroongetuigen Karmans en Abbas willen alleen onder strikte voorwaarden komen. Abbas wil op een volledig afge schermde, geheime plek in de buurt van Amsterdam worden gehoord, zonder verdachten en publiek, met hooguit schrijvende pers erbij. Uit angst voor zijn leven weigert hij naar de rechtzaal te komen. Karman zit in een - peperduur - programma voor getuigenbescherming. Hij wil achter gesloten deuren gehoord worden. Ook zijn gezicht mag daarbij niet bekend worden omdat op zijn hoofd geld gezet zou zijn. Door het OM wordt de Nijmeegse hoogleraar P.Tak gehoord als getuige-deskundige. Samen met een onderzoekster van de Vrij Universiteit zal hij vertellen over de deals die in andere Europese landen met (kroon-)getuigen gesloten worden. De drie verdachte bendeleiders volstaan voorlopig nog met luiste ren naar het spektakel van hun advocaten. Zij klaagden tegen over de rechtbankpresident over de strenge beperkingen waaron der zij in hechtenis worden gehou den, in de Bijlmerbajes en in de Tebi in Vught. Ook klaagden zij over de geblindeerde skibril die zij voorgebonden krijgen op hun razendsnelle tochten in gepant serde konvooien van en naar de rechtbank. Vandaag is er geen zitting - dan buigt de rechtbank zich in raad kamer over de lange lijst van

de Stem | 1996 | | pagina 3