4 Omzet Vlegelbier moet snel omhoog' ■IM1 BUURT Archeologische voorwerpen Sluis ternauwernood gered 2-SI> 2.50 5 broden een tientje Bakker Jan' Steelant onder de sloophamer 'Oostzeekust is geen bedreiging voor ons' Verhuizing Waterstaat naar Terneuzen rond Forse overtredingen van snelheidslimiet SINT PIET 'Bakker Jan! de stem avro Een japon voor iec Keuze uit ruim 500 van diverse bekende °°k grote maten. wat een Ooolderoi ZEELAND C3 Biertje dreigt binnen jaar te verdwijnen SPRAAK Hechter mild voor schipper Net man te weinig aan boord Sportlieden uit Oostburg kunnen zich aanmelden Tien man aangehouden bij inval in huizen Terneuzen Boek over de familie Boerjan 5 Bolussen Tel 01 15-6198J7 zen Iedere zondag open iUir lu'fc a" ''"i'rli.iiiJc Tevens verkapvan gedragen japonnen uit eigei 'ecent 0117-454861 uur '3 avonds op afspraak "ooie keuken praktisch m„ ter uitvoer 9'bruilt WARMTECOMFORT WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 illissement van merk Allmilmo, tad met whirl- nituur. kopieermachi- ndtegels, reük- l. enz. urtot 17.00 uur ur tot 16.00 uur Van onze verslaggever Sluis - De Werkgroep Amateur Ar cheologen West-Zeeuws-Vlaanderen heeft in Sluis enkele historisch waar devolle archeologische voorwerpen ternauwernood kunnen redden. Amateur-archeologen hadden nau welijks tijd een aantal bodemvond sten te halen uit twee bouwputten in Sluis. De bouwputten waren gelegen aan de Vrijstraat en op de hoek Nieuw- straat/Ridderstraat. Volgens de werk groep kon voorafgaande aan de bouw werkzaamheden geen archeologisch on derzoek worden verricht. „Daarom moesten de terreinen als het ware tussen de bedrijven door worden onderzocht. Het was letterlijk redden wat er te redden viel," schrijft de werk groep. De werkgroep noemt de resultaten van het onderzoek, respectievelijk in de win ter 1995-1996 en juli-september dit jaar, ondanks al het haastwerk in ieder geval indrukwekkend. De vondsten dateren voor het grootste gedeelte uit de veer tiende- en vijftiende eeuw. Het gaat om een grote verscheidenheid aan enerzijds alledaagse gebruiksvoorwerpen en an derzijds luxe en religieuze voorwerpen. De meeste voorwerpen bestaan uit huis raad zoals kruiken, kommen, schoenen, mesheften en muntjes. De vondsten ge ven volgens de werkgroep een aardig beeld van hoe de gemiddelde inwoner van Sluis anno 1396 heeft geleefd. De werkgroep noemt het groot aantal ge vonden insignes indrukwekkend. Beide onderzoeken werden uitgevoerd door amateur-archeologen, aangesloten bij de in de november 1995 opgerichte werkgroep Amateur-Archeologen West- Van onze verslaggever Goes - Zeeuws-Vlaanderen - en vooral de toerist die er zijn vakantie doorbrengt - moet aan het Zeeuwsche Vlegelbier. Lukt dat binnen pakweg een jaar niet, dan dreigt dit biertje bij gebrek aan voldoende om zet van de markt te verdwij nen. Het Vlegelbier is één van de j troefkaarten van de stichting De Zeeuwse Vlegel. Deze stichting koppelt haar keurmerk aan agra- rische producten van Zeeuwse bodem, waarvoor de grondstof fen op milieuvriendelijke manier zijn geteeld. De stichting bestaat inmiddels ruim vijf jaar. In deze tijd is het Vlegelbrood tot buiten de grenzen van de provincie een begrip geworden. Stoppen Maar met het Zeeuwsche Vlegel bier, dat wordt geproduceerd in samenwerking met de Hulster brouwerij De Halve Maan, wil het niet echt vlotten. De omzet van het zachtbruine biertje, zo erkent coördinator Jan Koeman van De Zeeuwse Vlegel, blijft achter bij de verwachtingen. In het eerste jaar zijn er honderd duizend flesjes verkocht en vol- I gens Koeman moet dat eigenlijk I het vijfvoudige zijn. „We moeten snel naar een hogere productie en lukt dat niet, dan moet je gewoon durven stoppen. „Niettemin geven wij nog niet op," zegt Koeman strijdvaardig. Maar in verband met de subsi diëring van het project dringt de tijd, zo geeft hij aan. Op dit mo ment onderzoeken studenten van de Landbouw Universiteit in Wa- geningen op welke manier de om zet van het Zeeuwsche Vlegelbier kan worden vergroot. „De vraag is: wat vindt en wat wil de consu ment? Het Vlegelbier moet beter in de markt worden gezet. In Zee land zijn er vooral afzetmogelijk heden in de zomermaanden, maar tot dusver profiteren we onvol doende van de toeristenstroom. Probleem hierbij is ook dat hore cagelegenheden aan de kust te weinig doordrongen zijn van het belang van streekbier. Limbur gers bij voorbeeld promoten krachtig hun streekproducten. Hier zijn café's toch vaak te af hankelijk van de grote bierbrou werijen." Probleem bij de afzet van Vlegel bier is tot dusver ook geweest dat er onvoldoende verkooppunten zijn. Het biertje is in slechts en kele supermarkten verkrijgbaar. Koeman: „Er moet een manier zijn om het bier meer en beter on der de aandacht van verkopers en consumenten te brengen." Vlegelvlees Naast Vlegelbrood, -bier en -ei erkoeken is er sedert kort ook Zeeuws Vlegelvlees verkrijgbaar. Het gaat om kalkoen-, rund- en varkensvlees. Drie bedrijven ne men aan het project deel: Pe- ters/Haverbeke (kalkoenvlees) in r verzuring eente Axel uitvoeringsregeling! irijgt de gemeente- dening vast te teg-1 5 hectare als voor rechtstreeks onder eze gebieden door iwezen. In de ont- itgesteld op 28 no- sebieden aangewe- ig van de gebieden ngewezen te waar toepassing. De ge- iesluiten omtrent de maken ter voldoe nd, dat met ingang eken in de leeszaal aan in de gemeente rhtspersonen ter in- verzuring gevoelige t bijbehorende toe kunnen genoemde engen. ordt zonodig in de ns een inspraakbij- geven op het ont- ders van Axel, e Graaf euskens Van onze correspondent Nieuwvliet - „De ondernemers in de West-Zeeuws-Vlaanderen moeten zich niet zo snel bang laten maken dat de Duitse toeris- J ten richting Oostzee zullen afreizen. We zullen onze eigen gas- 1 ten moeten koesteren om ze te behouden voor de streek. De Oostzeekust is beslist geen bedreiging voor ons gebied." I Dit zei gisteravond K. van de I Velde uit Nieuwvliet op de alge mene ledenvergadering van de I Kust WV in de Vijf Wéeghen in [Nieuwvliet. Hij deed deze uitla- naar aanleiding van een ver- g van J. Hage, secretaris van I de Kust VW, die meegeweest was met een gezelschap naar die [kust. Verhage zelf vond dat de mensen hier niet wakker moes- ten liggen van de ontwikkelingen daar, maar wel wakker moesten I blijven. Geluiden uit de vergade- I ring verduidelijkten dat sommi- zich toch wel ongerust I maakten. Van de Velde vond dat lus grote nonsens. „Toen Italië, [Frankrijk en Spanje zich ont wikkelden als toeristische lan- zijn we toch ook niet bang Igweest Waarom zullen we ons au wel bang maken dan [In de pauze vertelde Van de Vel- I be dat hij op dit gebied een roe- I pende in de woestijn is. „Onze ei- ISen gasten daar gaat het om. Die Imoet je behouden. Ik ben bij- I voorbeeld veel banger voor de l'pkomst van Hongarije als va- Ikantieland." Hage schetste van de Oostzee kust een beeld dat vergelijkbaar is met hier. Hij vertelde de goed opgekomen leden dat er daar nog veel ongerepte natuur is. „Maar de infrastructuur is erbarmelijk. Het duurt uren voordat je er bent." Via een diapresentatie liet hij zien, dat er toch hard aan de weg getimmerd wordt. Later op de avond presenteerde Tiny Maenhout van het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaande ren een nieuwe accommodatie- gids. Die is tot stand gekomen in samenwerking met de Kust VVV. Zij vertelde aan de hand van computermodellen, want de gids is nog niet klaar, dat er volgens thema's gewerkt wordt. „Van al die thema's uit de streek hebben we de krenten uit de pap ge haald. De gids krijgt hierdoor een grote professionele en rustige uitstraling." De gids zal gepromoot worden in Oost-Nederland en Duitsland. De vorige uitgave was sterk ver ouderd. De accommodatiegids komt de derde week van decem ber uit. Van onze verslaggever tttneuzen - Schipper A. den B. voer met zijn 'Annie B.' nabij [krneuzen, toen hij in oktober van vorig jaar werd aangehou den, De bemanning van zijn schip voldeed niet aan het wette- 'j^ verplichte minimum aantal. JBehalve Den B. zelf was er een [«uurman en een matroos aan 'rel. De wet schrijft echter is begin 1995 voor dat er voor type schip van Den B. min- ns ook nog een lichtmatroos [aanboord moet zijn. De schipper as daar wel naar op zoek ge rest, maar hij had geen geschik- |e! ervaren matroos kunnen vin- Ifen. het CAS (Centraal Arbeids bureau Scheepvaart) was er wel r" kandidaat komen opdagen, aar die had Den B. afgewezen. leman stotterde. Daar heb ik P zich niks tegen, maar als die j.'i "ns in de duwvaart moet wer- |P> is dat levensgevaarlijk. I°Mdat hij een boodschap heeft LorSegeven, ligt een schip al in s sluis," De Rijks Verkeers In- IJzendijke, Michielsen/Sucaet (rundvlees) in Heikant en Huijs- mans (varkensvlees) in Wolp- haartsdijk. Zij hebben zich gebo den aan strenge productievoor schriften. De consument moet het vlees rechtstreeks bij de boer bestellen. Vooralsnog bestaan vleespakket ten uit twintig kilo. De prijs be draagt voor kalkoen negen gul den per kilo, rund f 17,50 en var ken f 7,50. „Een experiment," zegt Koeman. „Er wordt geproduceerd voor de vraag. Doel is om rond de bedrij ven een gemotiveerde groep con sumenten te formeren. Vandaar bijvoorbeeld dat een folder over het Vlegelvlees is meegestuurd met het blad Wantij van de ZMF, de Zeeuwse Milieufederatie." Van onze verslaggever Oostburg - Oostburgse sport mensen en/of -teams kunnen zich weer aanmelden voor de titel sportman, sportvrouw en -team van het jaar. De in schrijving sluit op 31 decem ber. Wie mee wil doen moet aan een aantal criteria voldoen. Voor alle deelnemers geldt dat ze woon achtig moeten zijn in de gemeen te Oostburg. De mannen, vrou wen en teams moeten lid zijn van een vereniging die is aangesloten bij de Zeeuwse Sportraad of een overkoepelende sportorganisatie, die is aangesloten bij de Neder landse Sportfederatie. Voor senioren geldt dat ze mini maal de volgende prestaties gele verd moeten hebben: eerste plaats in een provinciaal kam pioenschap (hoogste klasse), eer ste plaats Zuid-Nederlands kam pioenschap, eerste tot en met der de plaats nationaal kampioen schap. Voor junioren en pupillen zijn dezelfde criteria van kracht, met daaraan toegevoegd de eerste tot en met de zesde plaats van een nationaal kampioenschap. De datum waarop de huldiging plaatsvindt wordt nog bekend gemaakt. Het voormalige schoolgebouw van de Steelant in Terneuzen is onder de sloophamer. Dezer da gen is een gespecialiseerd bedrijf bezig om asbest uit het gebouw te verwijderen. Het gebouw staat sinds het einde van vorig schooljaar leeg, vanwe ge de fusie van de Steelant en het Zeldenrustcol- lege. Het pand ivas sindsdien een dankbare speel plaats voor de omwonende jeugd. Maar ook van dalen hebben diverse malen hun oog op het schoolgebouw laten vallen. Ruiten werden inge gooid en de brandweer moest er verschillende ke ren aan te pas komen om brandjes te blussen. Wanneer de sloopwerkzaamheden zijn afgerond volgens de planning moet dat voor de kerst ge beurd zijn) kan de grond bouwrijp gemaakt wor den. Het is de bedoeling dat op het terrein huizen gebouwd gaan worden. De gemeente werkt op het moment aan een wijziging van het bestem mingsplan. Een 'steenworp' verderop is in het plan Steenen Beer ook gestart met de sloop van de voormalige Sociale Dienst. Ook hier komen huizen. foto wim kooyman Van onze verslaggever Terneuzen/Axel - De provinciale Directie Milieu en Waterstaat vertrekt uit Axel. Voor de dienst wordt een pand gehuurd aan de Willem Alexanderlaan in Terneuzen. Van ozne verslaggever Terneuzen - Bij een inval in twee woningen aan de Van Boven straat in Terneuzen werden tien mensen aangehouden. In de huizen werd ruim zes kilo hasj en weed aangetroffen met een straatwaarde van zestigduizend gulden. spectie had daar geen begrip voor en weigerde een ontheffing te verlenen. Den B. ging in beroep en haalde in april 1996 zijn ge lijk. Hij kreeg alsnog zijn onthef fing. Op het kantongerecht in Terneu zen, waar de schipper zich giste ren moest verantwoorden, werd zijn verhaal bevestigd door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Sleep- en Duw booteigenaren. Hij wist te vertel len dat inmiddels al zo'n veertig procent van de duwboten met een ontheffing varen. Gelet op deze achtergronden vond officier van justitie Flikweert wel dat Den B. schuldig was, maar stelde voor om geen straf op te leggen. Kan tonrechter Klarenbeek was dat met hem eens. De verhuizing kan niet lang meer op zich laten wachten. Op dit moment wordt een pand ge huurd aan de Zuidsingel in Axel. De eigenaar heeft echter te ken nen gegeven het gebouw alleen nog te willen verkopen en heeft de huur per 28 februari 1997 op gezegd. De provincie wil het pand niet aankopen en is daar om op zoek gegaan naar een an der onderkomen. Axel is nog wel even in beeld ge weest. Er is onderzoek gedaan naar een bestaand winkelpand. Maar de jaarlijkse huurlasten (66.000 gulden) zijn beduidend hoger dan die van het beoogde kantoor in Terneuzen (ruim 42.000 gulden). Bovendien kost het nog eens 122.000 gulden om het pand aan te passen aan de Arbo-normen. De gemeente Axel heeft aange geven een bijdrage in de kosten te willen doen. Maar de provin cie betwijfelt of die financiële injectie voldoende is om de con currentie met Terneuzen aan te kunnen gaan. De provincie had nog een derde optie op de rol staan, eveneens in Terneuzen. Daar werd gekeken naar een nog te bouwen kantoorruimte. Maar omdat dat pand onmogelijk op geleverd kan worden voor 1 maart volgend jaar, valt ook die mogelijkheid af. Het dagelijks bestuur van Axel betreurt het vertrek van provin ciale Waterstaat. Burgemeester W. de Graaf liet eerder weten het 'verschrikkelijk jammer' te vin den. Te meer omdat de laatste jaren diverse instellingen (scholen, het waterschap) uit Axel vertrokken zijn. Sluiskil - Vierhonderd bladzijden, ruim tweedui zend personen, negentig foto's, krantenartikelen en veel verhalen, gebonden in een harde kaft. Dat is wat het boek over de fa milie Boerjan in grote lij nen te bieden heeft. De publicatie verschijnt op 15 december. Samensteller Urbain Boer jan is een aantal eeuwen te rug in de tijd gegaan, om de historie van de familie op schrift te stellen. Ruim zes tien jaar geleden startte hij het onderzoek. De 2300 per sonen die in het boek ver meld zijn, zijn afstammelin gen en aangetrouwden van Andrea Boerjan en Joanna Barteel (negen generaties) en het echtpaar Joannes en The- resia Coreman (elf genera ties). De huidige generatie Boerjan kwam in maart van dit jaar bij elkaar voor een reünie. Het boek is vanaf genoemde datum te verkrijgen bij Ur bain Boerjan, Stroodorpe 3 in Sluiskil. Naar aanleiding van een aantal klachten bij het Meldpunt Drugs overlast Binnenstad besloot de politie gisteravond een inval te doen. Dat gebeurde in samenwer king met de Koninklijke Mare chaussee. De gevonden drugs werden in be slag genomen. De tien mensen, af komstig uit Terneuzen en Axel en in leeftijd variërend van vijftien tot en met 22 jaar, werden meege nomen voor verhoor. Drie Terneu- zenaren werden weer vrijgelaten. Het onderzoek wordt voortgezet en er worden meer aanhoudingen verwacht. Een 44-jarige Terneuzenaar moest gisteren voorkomen bij de officier van justitie in Middelburg. De man, die zaterdag al werd aan gehouden en in ieder geval tien dagen vast zit, wordt ervan ver dacht de afgelopen maanden drugs te hebben verkocht vanuit een woning aan de Kastanjelaan. In dat huis werd acht gram cocaï ne aangetroffen. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft maandag tijdens snelheidscontro les in de Kanaalzone een aantal forse overtredingen genoteerd. Op de rijksweg N 61 bij Terneuzen, waar een maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur geldt, passeerde een auto mobilist met een vaartje van 145. Deze bestuurder was niet de eni ge die het gaspedaal te ver had ingetrapt. Maar liefst 165 van de achthonderd passanten (ruim twintig procent) reed te hard. De radar stond daar tussen 15.30 en 17.30 uur opgesteld. Ook in de buurtschap Zand straat werd de maximumsnel heid maandagavond (tussen 19.10 en 20.15 uur) met voeten getreden. 25 Van de 130 voertui gen (bijna twintig procent) pas seerden met een snelheid die ho ger was dan vijftig kilometer per uur. De radar pikte een passant op die de meter op negentig had staan. De eerste snelheidscon trole van maandag werd uitge voerd op de N 252 bij Sluiskil, waar een snelheidslimiet van tachtig van kracht is. Een be stuurder overschreed die grens met 42 kilometer per uur. Ook 32 andere passanten reden tussen 13.50 en 15.20 uur harder. Gisteren moesten diverse men sen zich voor de rechter in Ter neuzen verantwoorden, omdat ze de snelheidlimiet aan hun laars hadden gelapt. De rechter legde boetes op variërend van zeshonderd tot ruim elfhonderd gulden. Zeeuws-Vlaanderen. Deze werkgroep wil bijdragen aan het behoud en de ont sluiting van het rijke bodemarchief van West-Zeeuws-Vlaanderen, de kennis er van te vergroten en er een grotere be kendheid aan te geven. Van de vondsten is een tentoonstelling samengesteld. Deze expositie met de naam 'Gevonden Voorwerpen' is tot en met 4 januari te zien in de Openbare bi bliotheek in Oostburg. KADO SCHOENEN yODE SPORT Vrijdag koopavond "AGAANB®WNG naar keuze voor oordstraatpromenade T^>

de Stem | 1996 | | pagina 15