4 Euthanasie zorgvuldiger gaan regelen C&AARDIG Nederlandse hamburger-liefhebber heeft weinig te vrezen Bommelding ontregelt binnenstad Den Bosch 'Discriminatie van oudere automobilist Advocaten van Turkse Bergenaren verwijten politie laksheid Geheimzinnige geluiden Legalisering euthanasie niet aan de orde BINNENLAND Plan Borst en Sorgdrager Hen jaar voor moordpartij in Arnhemse wijk ELKE WEEK IETS BIJZONDERS DAMESAFDELING HERENAFDELING KINDERAFDELING OVEMBER 1996 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1996 ot-Brittannië en Ierland- derdag in Engeland gere' zon en vrijwel droog i» westen toenemende bewol gevolgd door regen. Fors emende wind. Vrijdag be kt en regen. In de loop Vaa dag van het noorden uit 00l laringen. Maxima van 4 Jen langs de Schotse kust ruim 10 in het zuidwesten lgië en Luxemburg: Af en toe maar ook wolkenvelden jwel overal droog. Vrijdag het westen uit toenemende olking gevolgd door regen de Ardennen eerst ook ~uw. Middagtemperatuur k aan zee ongeveer 6 gra. 1, in de Ardennen rond nul 'jdag hoger, rd- en Midden-Frankrijk- derdag wolkenvelden, ook en toe zon en op de meeste atsen droog. Later van het sten uit bewolkt en van tijd tijd regen, in het oosten mo- ijk eerst sneeuw. Toenemen- wind. Maxima in de Jura net ven nul, langs de Kanaalkust d 9 graden. Vrijdag flinke jging van temperatuur. id-Frankrijk: Veel bewol- g en perioden met regen, og in de bergen sneeuw. Van t westen uit opklaringen en en toe zon. Er waait een ste ge Mistral. Vrijdag langs de iddellandse Zee eerst nog zon droog. Van het westen uit nieuw regen. Middagtempe- tuur van 3 graden bij Cler- ~nt Ferrand tot rond 13 in het iden. rtugal: Wolkenvelden, gelei- lijk meer zon. Op de meeste aatsen droog. Middagtempe- tuur van 12 graden in het orden tot 18 in de Algarve. anje: In het noorden van tijd t tijd regen. Verder flinke pe- den met zon en overwegend oog. Middagtemperatuur in t noorden dalend naar circa 2 graden. Langs de Costa's ten iden van Benidorm rond 20 raden. allorca en Ibiza: Perioden et zon en donderdag kleine ns op een bui. Middagtempe- tuur ongeveer 19 graden, evige wind. alië: Wisselend bewolkt en kele buien, soms met onweer, rij dag minder buien en af en e zon. Van tijd tot tijd veel ind. Middagtemperatuur van graden in de Povlakte tot 18 n het zuiden en op Sicilië, itsland: Vrij veel bewolking vooral in het oosten en zui- en sneeuw, in het laagland ok regen. In het noorden af en "e zon, maar ook kans op een interse bui. Vrijdag van het esten Uit toenemende bewol- ing, veel wind en regen. Mid- agtemperatuur van 2 graden het westen tot net iets onder ul in het oosten. Vrijdag flin- ~e stijging van temperatuur, ostenrijk: Bewolkt en vooral onderdag af en toe sneeuw, rijdag wat zon, maar later ~an het westen uit toenemende ewolking, gevolgd door sneeuw en regen. Maxima rond et vriespunt, vrijdag net iets oven nul. worden van onze hamburgers. In onze hamburgers wordt puur rundvlees ver werkt, niet van dat 'schraapvlees' waar in hersenen en zenuwen voorkomen. Het vlees dat wij verwerken komt uit een aantal landen. Het is nauwelijks na te gaan waar het eind jaren tachtig van daan kwam. Kort voor de Europese boy cot van het Britse rundvlees, in maart dit jaar, betrokken we nog wel rundvlees uit Noord-Ierland, maar daar komt BSE bijna niet voor. De zegsman van Burger King zegt dat in de hamburgers die in de elf Nederlandse vestigingen van die keten over de toon bank gaan, uitsluitend rundvlees uit Ne derland wordt verwerkt. aantal sterfgevallen als gevolg van die ziekte-variant rond 2003 op de Britse ei landen in de honderden lopen. „Het is moeilijk na te gaan hoeveel Brits rundvlees eind jaren tachtig in Neder land is ingevoerd. Bovendien zegt dat cijfer niets, want veel van dat vlees is weer doorgevoerd naar andere landen. Nederland zelf voert rundvlees uit. Het grootste deel van het hier geconsumeer de vlees komt uit eigen land," aldus S. Dijkstra van de Produktschappen Vee, Vlees en Eieren. „We vieren in 1996 dat we 25 jaar in Ne derland zijn gevestigd," zegt de woord voerster van McDonald's Nederland. „In al die jaren is er nooit iemand ziek ge- tienduizend zullen zijn. Dat is wel een heel grote marge. Die Britse weten schappers weten dat ook wel. Maar hun artikel is nog voordat het in The Lancet, een wetenschappelijk tijdschrift, is ver schenen, op de redactie van een krant beland. Die krant heeft er niet zo zorg vuldig uit geciteerd." De kiem van BSE manifesteert zich met name in de hersenen en ruggenmerg van runderen. Die bestanddelen van het dier kunnen in hamburgers terecht komen. Eind jaren tachtig zou met BSE besmet rundvlees in Groot-Brittannië in ham burgers zijn verwerkt. Omdat de nieuwe vorm van Creutzfeldt-Jakob een incuba tietijd heeft van vijftien jaar, zou het hand van die veertien sterfgevallen de verdere verspreiding van de ziekte pro beren te voorspellen. „Als je een som met nul begint, dan ein dig je ook met nul. In Nederland kennen we die specifieke vorm van Creutzfeldt- Jakob niet, dus kunnen we dergelijke be rekeningen niet maken. Daarnaast heb ben we in Nederland geen gekke koeien. Dat is een 'prettig probleem', ja," zegt epidemioloog dr. C. van Duijn van de Er asmus Universiteit Rotterdam. „Eigenlijk kun je zo'n berekening ook niet maken op basis van veertien geval len. Op grond daarvan kun je voorspel len dat er zich tientallen ziektegevallen zullen voordoen, maar ook dat het er Van onze verslaggever Breda - Mensen die zich in Nederand te goed hebben gedaan aan hambur gers hoeven de ziekte Creutzfeldt- jakob als gevolg van de gekke- koeienziekte (BSE) amper te vrezen. Volgende week komt er een nieuw boek van me uit. Het heet 'Op gedachten gebracht'. Het is een selectie van zo'n 45 colums die ik de afgelopen jaren onder het pseudoniem René Diekstra in kranten heb geschreven. Mijn boek zou eerst tijdens het jubileum van de kranten waarvoor ik schreef, gepresenteerd worden, maar daar kwam een akkefietje tussen en het contract met die kran ten is inmiddels opgezegd. Mijn alter ego Diekstra zit nu al sinds eind september thuis en dat bevalt eigenlijk prima. Ik heb veel tijd om te lezen en dat zal ongetwijfeld resulteren in een aantal boeken. Mijn uitgever Bruna heeft me laten weten dat er gewoon doorgegaan wordt met het uitgeven en herdrukken van mijn vorige werk, want de rechten zijn goed geregeld en handel is immers handel. Mijn uitgever trekt me inmiddels ook aan mijn jasje om over dat akkefietje nog een boek te schrijven, maar ik heb daar nog geen literatuur over kunnen vinden, dus dat zal nog even duren. MERIJN Peter Kuiper en zijn vrouw Roelie uit Diever zijn van plan vanaf Sint Andries, aanstaande zaterdag, geheimzinnige geluiden voort te brengen met hun midwinterhoorns. Ze doen dit om boze geesten te verjagen. Dit van oorsprong Saksische gebruik kwam tot nu toe alleen in Twente en de Achterhoek voor. Met de nieuwe Dieverse blazersgroep, zes blazers naast de familie Kuiper, verovert het heidense gebruik nu ook Drenthe. Het blazen duurt tot Drie Koningen en vindt dagelijks plaats tussen zes en zeven uur 's avonds. foto anp kingtreding staat echter vast dat de procedure zoals die er nu is, niet goed werkt. De weten schappers die in opdracht van Justitie en VWS de procedure onder de loupe namen, leggen dat haarfijn bloot. Ze constate ren weliswaar optimistisch dat steeds meer artsen openlijk mel den dat ze euthanasie hebben toegepast, maar merken tegelij kertijd op dat zestig procent van de euthanasiegevallen nog steeds niet gemeld wordt. Dit betekent dat het grootste deel van de euthanasiepraktijk zich ook vandaag de dag nog in het duister afspeelt. Dat geldt helemaal voor die ge vallen waarbij het leven van de patiënt is beëindigd zonder dat die daarom verzocht had. Deze gevallen, doorgaans gaat het om patiënten die in coma zijn ge raakt en pasgeboren baby's met ernstige afwijkingen, worden door de artsen nooit gemeld. Als reden hiervoor geven de artsen aan dat ze het overlijden van de ze patiënten vrijwel gelijkstel len met een natuurlijke dood; zonder ingrijpen zouden de pa- Door Marianne Wuite DE VERTALINGEN lagen gis teren op het ministerie van VWS al klaar. In het Duits, Frans, Spaans en Engels en niet te ver geten in het Italiaans wordt de wereld verteld wat de resultaten zijn van het uitzonderlijke Ne derlandse euthanasiebeleid. 'De meldingsprocedure eutha nasie heeft een positief effect', jubelt de brochure van VWS. Maar wie verder leest kan niet anders dan concluderen dat het aan de controle op de euthana siepraktijk nog behoorlijk schort. Euthanasie en hulp bij zelfdo ding is in Nederland net als in andere landen strafbaar volgens de wet. Maar Nederland onder scheidt zich van die andere lan den met een speciale regeling die artsen van vervolging ont slaat, mits ze zich aan een hele trits 'zorgvuldigheidseisen' hou den. De regeling, de zogeheten meldingsprocedure, werd na tientallen jaren politieke en maatschappelijke discussie in 1994 in de wet opgenomen. Het was een politiek compromis tus sen het toen regerende CDA, dat euthanasie per se strafbaar wil de houden, en de meer vooruit strevende PvdA. De politiek had met de meldingsprocedure een duidelijk doel voor ogen: openheid krijgen over de al ja renlang bestaande praktijk van actieve levensbeëindiging door artsen. De achterliggende ge dachte was: hoe meer artsen melden, hoe beter de controle op de euthanasiepraktijk zal zijn. Twee jaar na de officiële inwer- tiënten binnen enkele uren of dagen toch zijn overleden. Het zijn deze onderzoeksresul taten die minister Borst (VWS) gisteren deden verzuchten dat 'we nog lang niet zijn waar we willen zijn'. Twee jaar nadat de politiek dacht de euthanasie praktijk eindelijk geregeld te hebben, staat de kwestie weer helemaal op de politieke agen da. Zowel Borst als haar collega Sorgdrager van Justitie lijken van zins de aanbevelingen van de onderzoekers' voor verbete ring van de procedure over te willen nemen. Die denken dat veel meer artsen bereid zullen zijn euthanasie te melden als de angst voor vervolging wordt weggenomen. Niet alle meldin gen zouden daarom direct aan Justitie ter beoordeling moeten worden voorgelegd. Medisch- ethische commissies zouden in eerste instantie de handelwijze van de artsen moeten toetsen en twijfelgevallen naar Justitie doorverwijzen. Of de ministers voor deze com missies steun van een Kamer meerderheid krijgen, is nog niet duidelijk. Regeringsfracties Pv dA en D66 zijn positief, maar coalitiepartner VVD en ook het CDA hebben zich nog niet uitge sproken. Duidelijk is echter wel dat de nieuwe discussie over euthanasie uiteindelijk niet tot legalisering zal leiden. Die weg is dichtgetimmerd met de bepa ling in het paarse regeerakkoord dat euthanasie niet uit het wet boek van strafrecht wordt geschrapt. Arnhem (anp) - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 24-ja- rige man uit die stad veroordeeld tot tien jaar cel en tbs met verple ging wegens dubbele doodslag en moord. De verdachte schoot op 5 april in de Arnhemse wijk Klarendal drie mensen dood, onder wie zijn 20- jarige ex-vriendin Wilma Kasan. De Arnhemmer is volgens de psy chiaters verminderd toereke ningsvatbaar. Behalve zijn ex- vriendin schoot hij ook haar 30- jarige zus en 43-jarige zwager dood. SITEKAARTJE V. Hierna Breda Utrecht (anp) - De ouderenbond Anbo vindt het leeftijdsdiscri minatie dat zeventigplussers zich om de vijf jaar medisch moe ten laten keuren voor de verlenging van hun rijbewijs. De rech ter moet daar een stokje voor steken. De ouderenbond bereidt een bestaat tussen rijvaardigheid en proefproces voor dat er volgens de gezondheidssituatie, laat woordvoerder F. van der Aa ze- staan ouderdom. VVN schermt ter komt. ermee dat ouderen vaker ver- De Anbo heeft op zich niets tegen keersslachtoffer zijn, maar dat «en keuring van automobilisten, zegt niets over hun rijgedrag. maar het verplichte karakter en Van der Aa weerspreekt niet dat jie leeftijdsgrens moeten verval- de ouderdom met kwalen komt, Iffi. De suggestie van Veilig Ver- maar er zijn 'andere manieren om teer Nederland (VVN) om de ouderen op hun verantwoorde- Mtijdsgrens met tien, vijftien lijkheden te wijzen'. Een goed jaar te verlagen, valt ook niet in voorbeeld is de gezamelijke oog- Soede aarde. meetcampagne van Veilig Ver- Van der Aa: „Wij kunnen met keer Nederland en Pearle. „En er 8eon enkele leeftijdsgrens leven, kan meer voorlichting komen "te is geen onderzoek bekend over speciale rijvaardigheidscur- waaruit blijkt dat er een relatie sussen." m en woonplaats van deze man dere volgorde de naam van zijn beroep, et hij voor de kost? (ADVERTENTIE) 2. ratelen, oir, lorre; 3. email, etre, ens, ene, si; 5. tapir, none, tronie; 6. geraas, danig, egel; 8. leenman, pen, aren, br; 10. nood, otter, edel, ei; U- 12. arena, leider, spil; 13. ante, e, sinopel, bonne; 15. nerts, tragiek, De ministers Sorgdrager van Justitie (links) en Borst (VWS) kregen gisteren het Evaluatie-onderzoek Meldingsprocedure Euthanasie overhandigd. foto anp Deze week 1001 bijzondere cadautips. Of het nu gaat om mutsen, shawls, handschoenen, tassen, stropdassen of sieraden: C&A maakt 't de Sint gemakkelijk. 2. ram, aaneen, oor, nee; 3. etappe, an, Eden, Est; 5. Iller, tam, nona, bis; 7. ent, goed, net, de, tor; 8. noren, ner, nel, ra, dreg; 10. Brest, kina, ere, ferobe; 12. rok, non, ek, eens, sok; 13. 14. erosie, Elbe, tinne; 15. seniel, Stijlvolle handtassen, in diverse feestelijke uitvoeringen. :i3:i3?Md»i3juvti Overhemd met bij passende das, een perfect cadeau voor de Sint. Uni en gedessineerde suède gilets, verkrijgbaar in onze grotere filialen* Slobsokken in vele kleuren, leuk bij een rokje of feestjurk. dat serieus behandeld had en opgetreden was tegen dat wapenbezit, was het nooit zover gekomen en waren er ook in het verleden vechtpartijen voorkomen kun nen worden." De door Timmer verdedigde verdachte Y. gaf toe bewondering te hebben voor DevSol, een linkse groepering. Volgens hem lokken de Grijze Wolven, die zich volgens zijn advocate verschuilen achter de Turks-Nederlandse Integratievereni ging, de vechtpartijen uit. De afgelopen jaren werd Bergen op Zoom regelmatig opgeschrikt door vechtpartijen en schietpartijen waarbij Turkse groeperingen betrokken waren. Daar om eiste officier van justitie J. van Meer forse straffen tegen de acht ver dachten die betrokken geweest waren bij de vechtpartij. „Omdat we dit in Nederland niet kunnen tolereren. Het wordt tijd dat de rust in Bergen op Zoom terugkeert. Verschillen in politiek en godsdienst mogen geen Volgens Gremmen had er veel voorko men kunnen worden als de politie wat meer werk gemaakt had van de aangif ten. „Sterker nog, mijn cliënt zegt zeker tien pistolen van die groepering, de Grij ze Wolven, afgepakt te hebben en bij de politie te hebben afgegeven." Van die pistolen weet de Bergse politie woordvoerder Peter van der Graaf niets. „Als er dat zoveel zijn, weten we dat echt wel. Volgens ons klopt dat verhaal in ie der geval niet. En wat die aangiften be treft, daar wordt altijd serieus naar ge keken. Maar je kunt er pas iets mee doen als je bij die aangifte ook een verdachte vindt." De Roosendaalse advocaat Gremmen kreeg gisteren steun van zijn Haagse col lega M. Timmer die ook vindt dat de Bergse politie in deze politiek gekleurde zaken teveel op zijn beloop laat. Timmer; „Mijn cliënt heeft aangifte ge daan van bedreigingen en gezegd dat er wapens in het spel waren. Als de politie aanleiding zijn om met elkaar te vechten en elkaar te beschieten." De hoogste eis was zes maanden waar van twee voorwaardelijk. Tegen de an dere verdachten eiste ze straffen varië rend van vier maanden cel waarvan twee voorwaardelijk tot een geldboete van 750 gulden. Politierechter E. Pfeil veroordeelde de verdachten uiteindelijk van 140 uur dienstverlening (gelijk aan drie maanden cel) tot 80 uur dienstverlening (gelijk aan zes weken cel). Een van de verdachten werd veroordeeld tot 750 gulden boete en een verdachte werd vrijgesproken. De zaak tegen S. U., de man die geschoten had, wordt op verzoek van de officier van justitie doorverwezen naar de meer voudige kamer. Voor D.K. kreeg de zaak nog een uiter mate vervelend staartje. Hij werd in de rechtszaal aangehouden op verdenking van meineed. K. herriep namelijk een eerdere door hem ondertekende verkla ring. Hij zei dat hij tijdens het verhoor van de politie behoorlijk onder druk stond. K. herriep die verklaring om een vriend van hem die ook bij de vechtpartij be trokken was en daarvoor terecht stond, te ontlasten. Hij deed dat op verzoek van de advocaat die zijn vriend verdedigde. Vanaf negen uur zag politierechter E. Pfeil een ochtend lang acht verdachten aan zich voorbij trekken. Zij waren alle maal betrokken bij de vechtpartij in de Zuivelstraat. Enkele verdachten waren ook nog eens betrokken bij een vechtpar tij in november vorig jaar in de Koren beursstraat. Advocaat Gremmen heeft al aangekon digd in hoger beroep te gaan tegen de straf die zijn cliënt kreeg. „Want dit wordt te gek. Die man heeft nergens mee te maken, is nergens lid van en wordt dan ook nog eens gestraft. We gaan zeker in beroep en dan moeten er maar eens andere getuigen gehoord worden." ONZE GlAMOUR TIME COLLECTIE BIEDT EEN SPRANKELENDE KEUS,. ♦BEL VOOR MEER INFORMATIE GRATIS C&A SERVICE LIJN: IUDENS KANTOORUREN. 4 'siqoaj S|A 'sjgoaj

de Stem | 1996 | | pagina 3