Veel schepen in overtreding Overleg over drugsbeleid mislukt totaal Plaatselijke lijsten winnen in Brabant PvdA wil 4 miljard voor vervoer DE STEM M2odelbu5§/ 5 B1/ Eén op de acht schepen op Westerschelde houdt zich niet aan milieuregels Sinterklaas en z'n Pieten stemmen wèl Doorbraak in Frans conflict zeer dichtbij Navo: na 18 maanden weg uit Bosnië KORTING.Wf O G-STAR O Man (29) uit Etten-Leur vast voor moord Richel De Stem voor stad en streek DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N 'Laat kinderen wijn drinken Opkomst in steden uiterst laag O REPLAY Donna O HOMEBOY Q ENERGIE Q C-SUS and more... Minima zijn nu veel armer dan tien jaar terug 4 weken voor 17,- J „6e/AARGANG DE STEM 1031 1"000218 I I I I 4 katernen nE Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie Zeeland C1 t/m C4 S,ote Gids Dl «hl DB ^/-programma's D8 Wim Deetman zal zwijgen als het graf pagina Heracles schakelt Ajax uit Noodlot blijft NAC achtervolgen 'Regionalen' ZVP halen winst op winst pagina pagina KNWU-district wil wielersport uit dip halen 'Kreukelzone' voor bruggen Sluiskil en Sas pagina pagina pagina DONDERDAG 28 NOVEMBER 1996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Jazz-componist Michiel Borstlap in Amerika tussen de sterren Musical Exchange gaat grens over pagina j MIN./MAX. Af en toe zon Gisteren in het noorden plaatselijk zon, in het zuiden bleef het bewolkt. Ook vandaag zijn er verschillen, maar het blijft overal droog. ■MM MMM Boor Cees Maas Middelburg - Bij bijna één op de acht door de politie gecontro leerde schepen op de Westerschelde zijn dit jaar strafbare feiten jp milieugebied geconstateerd. Het betrof vooral het vervoer van gevaarlijke stoffen. Dit grote aantal overtredingen onderstreept de forse risico's van het transport en de kans op een milieuramp op de drukbevaren rivier. De cijfersstaan in de jongste nieuwsbrief van het Schelde In formatiecentrum. De afdeling Delta van de KLPD, de voormali ge Rijkspolitie te Water, heeft in de periode van 1 januari tot 17 september van dit jaar 243 sche pen op milieu-overtredingen ge controleerd. Daarvan hebben er 46 een waarschuwing gehad. Bij 33 schepen is procesverbaal op gemaakt. Dat komt neer op 13,7 procent van het aantal gecontroleerde schepen. Omgerekend is dat bijna één op de acht schepen. Tachtig procent van de bekeurde kapi teins betaalde de boete meteen. De politie noemt die tachtig pro cent 'vrij hoog'. ■I Parijs (anp) - Bij het confict tassen chauffeurs en onderne mers in het Franse wegtrans port lijkt een doorbraak bin nen handbereik. De werkge vers willigden gisteren de be langrijkste eis van de bonden, verlaging van de VUT-leeftijd, zagen de actievoerders hun tis tot kortere werktijden inge willigd. De chauffeurs zetten hun blokkade-acties echter voort tot ook hun resterende eisen - een betere salariëring en betaling van alle gewerkte uren - zijn aan vaard. De Franse minister van Trans- Pons verklaarde dat 'we op bet punt staan de crisis te beëin digen', Verspreid over heel Frankrijk stonden er gisteren op de tiende actiedag tweehonderd blokkades. Bij, de luchtvaart maatschappijen Air France en Air Inter vielen veel vluchten uit een 48-uursstaking. Het personeel protesteert tegen een reorganisatie. Spoorwegperso neel, dat ageert tegen ingrepen bij de SNCF, blokkeerde enige lijd de lijn Parijs-Le Havre en een lijn bij Nantes. De Nederlandse transportwereld blokkades in Frankrijk in- :n meer dan beu. Transport en Logistiek Nederland heeft sa men met de verladersorganisatie EVO gevraagd om spoedoverleg met minister Jorritsma van Ver- :r. -. EVO heeft gisteren staatsse cretaris Van Dok van Economi sche Zaken gevraagd om steun 'oor exporteurs die door de Franse blokkades grote schade lijden, Van Dok heeft gezegd met har collega Vermeend van Fi nanciën te zullen overleggen over fiscale tegemoetkomingen bij dreigend faillissement. Volgens de EVO hebben Nederlandse tansporteurs al 55 miljoen gul den schade geleden. Brussel (rtr) - De Navo wil het 'erblijf van de nieuwe vredes- *cht in Bosnië SFOR beperken «achttien maanden. De ambas sadeurs van de zestien Navo-lan- hemmen hiermee in met een «rikaans voorstel. is gisteren vernomen uit ronnen bij het westelijke bond- genootschap in Brussel. Over het precieze takenpakket en de duur de missie besluiten de Navo- Wiisters van Buitenlandse Za- dtYv?10 decemker. OR komt in de plaats van de troepenmacht Ifor. SFOR ™Jgt met ongeveer 31.000 man Imvr van sterkte van de chge multinationale troepen- t in Bosnië, die ook door de vcw°rdt geleid. Het mandaat de huidige Ifor-macht loopt J/p 20 december. Er moet nog nieuw mandaat van de VN De VS willen 8500 man .Wagen aan SFOR. Ook Rus- He,^ bereid opnieuw deel te Loopje Uit het grote aantal overtredin gen zou afgeleid kunnen worden dat reders, kapiteins en schippers steeds vaker een loopje gaan ne men met de milieuregels. Dat hoeft echter niet zo te zijn, want de politie meldt in de nieuwsbrief zelf dat het succes van de opspo ringen te danken is aan het feit dat overtredingen steeds sneller gemeld worden aan de politie. Dit :als gevolg van een nieuwe meldingsregeling, in samenwer king met Vlaanderen. De samen werking in de Lokale Kontakt- groep Milieu Westerschelde (LKM) en de uitgebreide contac ten met havenmeesters en loods- diensten dragen ook aan het suc ces bij. De LKM Westerschelde, opge richt in 1993, is een samenwer king tussen Rijkswaterstaat, po litie, Openbaar Ministerie en an dere handhavingsdiensten, wa terschappen, provincie, het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu en gemeenten. De taak van de LKM is, de na leving van de milieuwetgeving op de Westerschelde, het kanaal van Gent naar Terneuzen en het Veerse Meer te controleren. Binnen die nieuwe meldingsrege ling wordt gewerkt aan een infor matiesysteem waarmee de politie meer actuele gegevens over sche pen en hun lading kan krijgen. In de nabije toekomst worden al die gegevens verzameld in zoge heten 'kopstations' in. Vlissingen en Zeebrugge. Die stations zorgen voor verdere verspreiding van de informatie. Brussel (anp) - Een poging om de ruzie tussen Nederland en Frankrijk over het gemeenschappelijke Europees drugsbeleid te overwinnen, is gisteren geheel mislukt. Parijs houdt keihard vast aan zijn bezwaren tegen het Nederlandse gedoogbeleid. Den Haag (anp) - Kinderen vanaf tien jaar moeten op school wijn ontdekken, leren waarderen en (matig) leren drinken. Dat is volgens de Franse voe dingsgoeroe Michel Mon- tignac (52) dé manier om al coholisme te voorkomen. Bo vendien zijn twee tot vier glazen wijn per dag erg ge zónd, zegt Montignac. Maar wijn nuttigen op een lege maag mag van hem nooit: Montignac is in Nederland voor de presentatie van zijn boek 'Ik ben gezond, want ik drink wijn'. Wie regelmatig doch met mate drinkt, heeft minder kans op hart- en vaatziekten, stress, spijsver teringsproblemen en verou dering, beweert de auteur. Van onze verslaggever Breda - Forse winst voor de plaatselijke partijen, dramatisch verlies van D66. In de steden Breda, Bergen op Zoom en Roos endaal komen de uiterst rechtse partijen CD en Burger Partij Nederland niet terug. (ADVERTENTIE) SALE 20-50% op een groot gedeelte van onze merkencollectie Een groot deel van Midden- en West-Brabant koos gisteren nieuwe gemeenteraden. Het Rijk voegt in Brabant zeventig ge meenten samen tot 27 nieuwe ge meenten, waardoor bijna 800.000 mensen nieuwe besturen moch ten kiezen. De opkomst in Brabant was be droevend slecht, tussen de 50 en 55 procent. Bij de vorige raads verkiezingen, in 1994, lag het percentage rond de 70. Vooral in de grote steden wisten de kiezers de stemlokalen slecht te vinden, Breda trok nauwelijks 38 procent van de stemmers. Til burg spande de kroon, daar kwam slechts 34,9 procent stem men. Het gemiddelde werd om hoog gehaald door de redelijk goede opkomst in de dorpen. De lokale partijen worden in kleinere gemeenten als Made en Dongen de grootste partijen. Het CDA verliest daar fors. Daaren tegen won de partij in Breda maar liefst vier zetels. De gezamenlijke lokale partijen in de geannexeerde gemeenten rond Breda haalden vijf zetels, de gemeenteraad van Bergen op Zoom met 33 zetels telt straks 15 leden van plaatselijke groeperin gen. D66 is het kind van de reke ning. In Breda duikelde de partij van 7 naar 3 zetels. De WD en Socialistische Partij wonnen iets, Groen Links verloor wat en de PvdA bleef stabiel. Ultra-rechts Opvallend is dat ultra-rechtse, partijen als CD en Burger Partij Nederland (BPN) van de politie ke kaart zijn geveegd. In Breda verloor de CD haar drie zetels, in Tilburg komen de twee zittende raadsleden ook niet terug. De BPN haalde in Roosendaal veel te weinig stemmen voor een zetel. Het Rosmalen-effect, waarbij vertegenwoordigers uit het gean nexeerde dorp de macht letterlijk overnamen, deed zich in West- Brabant alleen in Goirle voor. Daar werd de Lijst Riesl, het dorp dat bij Goirle wordt getrokken, verreweg de grootste partij. Sinterklaas en zijn Pieten hebben - in tegenstelling tot veel Brabanders - gisteren in elk geval wèl gestemd. Ze wa ren toch op bezoek bij bejaar dencentrum D'n Boogerd in Chaam en brachten daar, bij het stembureau in het centrum, dus maar gelijk hun stem uit. foto de stem/johan van gurp Breukelen (anp) - De sociale mi nima in ons land zijn veel armer dan tien jaar geleden. Berekenin gen van het onderzoeksbureau Nyfer in Breukelen wijzen uit dat zij 20 tot 25 procent minder te be steden hebben dan in 1985. Een echtpaar in de bijstand houdt dit jaar nog 402 gulden per maand over voor kleding, vrije tijdsbesteding, persoonlijke ver zorging en onvoorziene uitgaven. Dat is na aftrek van alle vaste lasten en eten en drinken. Tien jaar geleden was dat per saldo nog 418 gulden. De kosten van le vensonderhoud zijn in die perio de gestegen met 20 procent. In vergelijking met 1985 betekent dat volgens het Nyfer een terug gang met 20 tot 25 procent, reke ning houdend met de inflatie. De 402 gulden per maand komt neer op zeven gulden per persoon per dag. Eten en drinken mag dan niet meer kosten dan 7,50 gulden. Dat is minder dan het Voorlich tingsbureau voor de Voeding als verantwoord aanbeveelt. Het probleem lijkt nu alleen nog op het hoogste politieke niveau uit de weg te ruimen: tussen pre sident Chirac en premier Kok. Tijdens een onderhoud van de vijftien EU-ambassadeurs, dat nog geen uur duurde, bleven de posities gisteren onwrikbaar. Al leen Oostenrijk steunde volmon dig het Nederlandse wijzigings voorstel op het door de Fransen ontwikkelde Europese drugs plan. 1 Van onze verslaggever Etten-Leur/Breda - De 29-ja- rige A.R. uit Etten-leur is gis teren door de politie van Bre da aangehouden op verden king van moord op dé i7-jari- ge Jessica Richel in juni '91. De verdachte is meteen na de moord al eens door de politie verhoord. De aanhouding volgt na een nieuw politie-ohderzoek naar aanleiding van een tv-uitzending over deze onopgeloste moord. Jessica werd gewurgd en vervol gens de keel doorgesneden. Enke le weken geleden werd al een 45- jarige inwoner van St. Willebrord aanhouden. Op grond van de uitslag van een DNA-onderzoek is deze verdach te 17 dagen na zijn aanhouding weer in vrijheid gesteld. Het on derzoek is echter nog niet afge rond. De 29-jarige A.R. was een beken de van het slachtoffer en zou in '91 oppervlakkige contacten met haar hebben onderhouden. Sa men met andere vrienden en be kenden van het slachtoffer is hij toen gehoord. Toen zich enkele weken geleden na het misdaadprogramma van Peter R. de Vries getuigen bij de politie meldden, kwam de aan dacht opnieuw op R. te rusten. In dit vervolgonderzoek rezen ver denkingen in zijn richting en be sloten justitie en politie tot zijn aanhouding. De man wordt verdacht van moord, c.q. doodslag. Hij wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Den Haag (anp) - Het kabinet moet in de volgende regeerpe riode structureel vier miljard gulden extra per jaar uittrek ken voor verbetering van het openbaai: vervoer in de stede lijke gebieden. Moderne, snélle, metro-achtige verbindingen met een hoge fre quentie in combinatie met een beleid dat auto's uit de stad weert, zijn Waarschijnlijk de eni ge oplossing om de leefbaarheid van de stad en de mobiliteit te be vorderen. Dat vindt PvdA7frac- tiewoordvoerder Van Gijzel. Hij zal deze visie binnenkort uit de doeken doen tijdens de behande ling van begroting van Verkeer en Waterstaat. Dit debat had ei genlijk gisteren moeten plaats hebben. Van Gijzel vindt het hui dige anti-filebeleid, waarvoor het kabinet onlangs nog twee miljard extra uittrok, onvoldoende. Hij wil een structureel andere aan pak die zich "niet zozeer richt op het ontstoppen van de knelpun ten op de grote wegen, maar meer op het opzetten van een heel nieuw systeem van openbaar ver voer in de stedelijke gebieden en directe omgeving. De aanloop kosten die zo'n nieuw systeem met zich mee zullen brengen, moet de overheid in eerste in stantie voor lief nemen. Tijdens eerdere debatten bleek al dat on der meer D66 en CDA extra geld willen om het fileleed aan te pak ken. Veel fracties dringen ook aan op snellere procedures om de benodigde investeringen vlotter mogelijk te maken. Nederland hield een nare smaak over van de bijeenkomst na een stoot onder de gordel van de Franse ambassadeur. De hoogge plaatste diplomaat had geen oor voor een uiteenzetting over de positieve effecten van de Neder landse aanpak, waar de nadruk ligt op preventie en hulpverle ning. Hij maakte slechts een schampe re opmerking over de grote om vang van de georganiseerde mis daad in Nederland. De ambassa deur verwees daarbij naar cijfers uit een Europees misdaadrap port, waar- Frankrijk overigens geen bijdrage aan heeft willen le veren. Hoewel de Nederlandse ambas sadeur zich geschoffeerd voelde, kreeg, hij van de Ierse voorzitter niet de gelegenheid te reageren. Die .wilde voorkomen dat de bij eenkomst uitliep op een woor denstrijd tussen Frankrijk en Ne derland. De uitkomst van de bijeenkomst haalt een streep door het aanvan kelijke optimisme dat premier Kok vorige week nog toonde. Morgen is het de beurt aan minis ter Sorgdrager (Justitie) om een opening te creëren, als zij haar Franse collega Toubon ontmoet. De vooruitzichten zijn echter on gunstig. 'Brussel' houdt er ernstig rekening mee dat de zaak op z'n best op het allerhoogste niveau, tijdens de aanstaande Europese top in Dublin, kan worden opge lost. Nederland kreeg gisteren alleen van Oostenrijk steun. Het gros van de lidstaten blijft neutraal. Ook van België en Luxemburg, waarmee Nederland gewoonlijk gezamenlijk optrekt, - hoeft ons land weinig te verwachten. Frankrijk, Zweden en Ierland blijven intussen volop lobbyen voor maximale repressie van het drugsgebruik. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Vogelwaarde. (gemeente Hontenisse) Inwoners: 1.917 Markant punt: H.H. Petrus en Pauluskerk uit 1875. Verklaring gemeentewapen: In goud vier kieviten van natuurlijke kleur, naast elkaar ge plaatst op een: verhoogde grasgrond. Het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen. Ik neem eèn proefabonnement: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): 2 Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda Q DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1