Parijs noemt ander beleid drugs absurd De PvdA krijgt de wind van voren imafooii >mfort Integratie minderheden stamppotbeleid Haags topoverleg over erfenis van Betico Croes Artsen bang voor zichzelf en hun gezin Analyse Kwestie van smaak 149,- s >8-0402 3 kollektie ieden België. hoeken enz., in 3t juiste adres. DE STEM BINNENLAND A4 Nederlandse regering vangt bot Terpstra luistert naar klachten over thuiszorg DE STEM COMMENTAAR AND KORT Amsterdam sluit eerste bordelen Maastricht krijgt de Opzij-leerstoel Kamer heeft geen voorkeur voor vrouw Prijs voor Plattelandsvrouwen Maximumprijs óog-, oor- en neusdruppels Kamer steunt nieuwe ingrepen wachtgeld Coalitie verdeeld over minimumloon ■I^Ha ttrm i i iITi -X 6n 'n hele moderne >1 wil kunnen hel st in Zwitserland ine Tango is dan tan ze me vanuit ij oma ben. oer wil graag een 'ok nog voor mijn >rdapparaat mee- tunt alle cadeaus pan bent u in één het toch al druk •ag! geen 1-jarig GSM-abonne- nent waarmee u overdag pttan^SO. Met dit ant iapparaat mist u geen efoontje. Geen moei- dus bijzonder makke en zwart. 98,- let deze Buzzer weet ^1 te vinden. Op het dis- en telefoonnummer of ||1, groen, marineblauw voor 198,- telefonisch (min. aan- gkosten f 5,95). Via dit adig en snel een verhui- naansluiting regelen, haf van een mobiele telefoon winkel van ptt telecom LDE 1 Baatle-Nassau Poppet ISZGrens Meubelweelde Weelde 11 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1996 Leiden/Rotterdam (anp) - Het integratiebeleid van de Ne derlandse overheid faalt vol komen. De overheid probeert diverse „roblemen met tientallen min derheidsgroepen in één samen- tangend beleid aan te pakken. Dit 'stamppotbeleid' is echter tot mislukking gedoemd. Aldus mr. B. Asscher gisteren in Leiden, waar hij zijn oratie hield als bezetter van de Cleveringa- leerstoel aan de Rijksuniversiteit. Volgens de oud-president van de rechtbank in Amsterdam zitten de Nederlandse allochtonen in de Dude Nederlanders' gooien hen o„ één hoop met asielzoekers of anderen die, legaal of illegaal, zo lang mogelijk in Nederland wil len blijven. Vooral de grote groep asielzoe kers legt 'een merkbare druk op de gevoelens van gastvrijheid en tolerantie van velen', aldus As scher. Het moeizaam uitgevoerde verwij deringsbeleid vergroot die druk nog eens. De 'nieuwe Nederlanders' wor den volgens Asscher volstrekt ten onrechte slachtoffer van de ver minderde tolerantie. Daardoor ervaren zij de groepen buiten landse allochtonen als een ernsti ge bedreiging, terwijl zij zich juist graag solidair met hen zou den willen verklaren. Zo zit deze groep klem tussen oude Neder landers en buitenlandse allochto nen. De Cleveringa-leerstoel is in 1970 ingesteld ter herinnering aan de protestrede van prof. mr. R. Cle- veringa op 26 november 1940 in Leiden. Cleveringa verzette zich tegen de afzetting van joodse hoogleraren en andere medewerkers door de Duitse bezetter. Universiteiten en hogescholen moeten er voor zorgen dat ze meer allochtone studenten krij gen, vindt minister Ritzen (On derwijs). Hij wil onder meer met hen afspreken hoeveel allochto nen er jaarlijks bij hen gaan stu deren. Ritzen zal de instellingen de ko mende jaren 'dwingender aan spreken' op hun verantwoorde lijkheid, zei hij gisteren in Rot terdam op een symposium over de kansen van tweede-generatie allochtonen in Nederland. Volgens de minister 'kan de sa menleving het zich niet veroorlo ven om zoveel talent ongebruikt te laten'. Het is onbekend hoeveel allochtone studenten er nu zijn. Zij zitten vooral in het hoger be roepsonderwijs. Ritzen gaat met universiteiten en hogescholen om de tafel zitten om afspraken te maken. Hij vindt dat zij moeten aangeven hoeveel allochtonen zij jaarlijks zullen aannemen. Universiteiten en hogescholen kunnen zich harder inspannen om allochtonen binnen te krijgen, vindt Ritzen. Hij verwijst naar verschillende geslaagde projec ten. Eén manier is bij voorbeeld om allochtone topsporters, zoals Ruud Gullit, in te schakelen. Zij kunnen allochtone scholieren overtuigen van het belang van een hoge vervolgopleiding. Een onderzoek van de Rotter damse Erasmus Universiteit wijst uit dat de tweede generatie allochtone jongeren het beter doet dan haar leeftijdsgenoten van de eerste generatie, met name in het onderwijs. Toch slaagt vrijwel niemand van hen erin de achterstand ten op zichte van autochtone leeftijds genoten in te lopen. Antilliaan se/Arubaanse jongeren lukt dat wel. Vooral de tweede generatie Tur ken en Marokkanen boekt nog onvoldoende resultaten in het on derwijs en vindt moeilijk een baan. Als er geen specifieke maatrege len komen, zullen zij steeds meer hun toevlucht zoeken in 'alterna tieve' activiteiten als grijs en zwart werk en criminaliteit, me nen de onderzoekers. Brussel/Den Haag (anp) - Frankrijk is vooralsnog niet bereid in te stemmen met een aanpassing van het plan voor een gemeen schappelijk drugsbeleid binnen de Europese Unie. Volgens Franse diplomaten in Brussel is het absurd om op het laatste nippertje het hele plan om te gooien. De Europese ministers van Justi tie praten vandaag en morgen over de vorming van een geza menlijk drugsbeleid. Op tafel ligt een tekst waarover op ambtelijk niveau overeenstemming is be reikt. Daarin spreken de EU-lan- den af dat ze hun maatregelen te gen drugsverslaving en drugs handel op elkaar zullen afstem men, In Nederland is op politiek ni veau onrust ontstaan over de tekst. De vrees bestaat dat aan vaarding van de tekst het begin is van het einde van het Nederlands Te laat Het Nederlandse kabinet, daar toe aangespoord door de Tweede Kamer, wil derhalve aanpassing van het actieplan. Landen moe ten de ruimte houden drugsver slaving op hun eigen wijze te lijf te gaan, stelt Den Haag. Daarmee zijn het gedoogbeleid en de koffieshops impliciet veilig gesteld. Nederland zal op ambas sadeurs-niveau alvast aandrin- nhout I VERVOLG VAN VOORPAGINA Uit het onderzoek blijkt dat art sen per geval bekijken of zij de euthanasie melden. Het is niet zo dat de ene arts wel alle gevallen van euthanasie meldt en de ande re niet. Het belangrijkste motief voor artsen om de euthanasie niet te melden is dat zij bang zijn voor juridische rompslomp en zich zelf, hun gezin en ook de nabe staanden een eventueel proces wegens moord willen besparen. Artsen die een eind hebben ge naakt aan het leven van een pa tiënt zonder diens uitdrukkelijk verzoek melden dat helemaal net, omdat ze het overlijden van tan patiënt vrijwel gelijkstellen Bet een natuurlijke dood. In veel Bevallen gaat het om patiënten «re binnen enkele uren of dagen toch zouden komen te overlijden, zeggen ze. Een toetsingscommissie uit de medische beroepsgroep zou art- ten kunnen afhelpen van hun ®gst om de euthanasie te mei- een. De onderzoekers bevelen z°n commissie aan. Minister zorgdrager van Justitie heeft al eerder gezegd voorstander te zijn van zo'n commissie, e officier van justitie zou dan in e regel pas op advies van deze ®edische commissie moeten be vissen over rechtsvervolging, aarnaast houdt justitie echter e mogelijkheid om bij wijze van «zondering ook op eigen initia- artsen te vervolgen. II e afhandeling van de meldin- j® zou wel een veel groter on- rscheid moeten plaatsvinden ssen euthanasie en levens- eemdigend handelen zonder fzoek. De huidige meldings- ,„?c™ure maakt geen onder- I Ti 'ussen vhe twee. ^olgens de commissie is dat wel "g omdat de meldingsproce- e voor gevallen waarin er I sPrake is van een verzoek J ta beëindiging 'in het ge tal met werkt'. I 5Pe701ï!e^zoe'ïers hebben ook uit- 1 L l 06 vaak een wens van emu r's°he patiënten om u nanasie wordt uitgevoerd. Het S,20 hhjkt, om twee tot vijf I Ll per. iaar- 0ngeveer 320 I keliit611 Per ^aar vra8en uitdruk- him r.jan hun Psychiater om uit P lilden verlost te worden. gen op aanpassing. Franse diplomaten in Brussel zeggen echter dat van verande ring van de tekst geen sprake meer kan zijn. „Die gedachte is absurd. Daarvoor is het nu te laat. We hebben hard gewerkt om overeenstemming te bereiken. Dat is gelukt, zowel op ambtelijk als op hoog-politiek niveau," al dus een woordvoerder. Niet onder indruk Volgens de Franse diplomatie is Parijs 'zeer teleurgesteld' door de Nederlandse ommezwaai. Tege lijkertijd bestaat er 'begrip' voor het gegeven dat de Nederlandse regering onder druk van de Tweede Kamer handelt. „Maar dat is een intern probleem. Als Nederland niet akkoord gaat, zal het veertien lidstaten tegenover zich vinden." Een Nederlandse diplomaat in Brussel zegt niet onder de indruk të zijn van de Franse weigering. „Frankrijk wil graag dat er een gemeenschappelijk actieplan komt. Daarvoor moet de tekst worden aangepast. Anders komt er geen plan. Zo simpel is het." Eerste Kamer Volgens de Brusselse diplomaat is Nederland niet bang dat het al leen komt te staan in de discussie. „De meeste landen vinden aan passing van de tekst niet erg. Het actieplan bevat nog meer dan ge noeg doelen om de gezamenlijke strijd tegen drugs inhoud te ge ven. Het wordt bepaald geen si tuatie van veertien tegen één." PvdA-senator Jurgens vindt dat de regering zich in de Europese Unie niet in de hoek moet laten drukken met haar drugsbeleid. Hij wil van minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) weten hoe ambtenaren in eerste instantie konden instemmen met een Euro pese ontwerptekst over het drugsbeleid, waar de regering nu een voorbehoud bij heeft gemaakt. 'Hetze' Ook de CDA-Tweede-Kamer- fractie wil opheldering over het voorbehoud dat Nederland heeft gemaakt. D66-senator Gelderblom spreekt van een Franse hetze tegen het Nederlandse drugsbeleid. Verba zend is dat het Zwitserse beleid, dat op nagenoeg dezelfde ideeën stoelt, niet dezelfde agressie op roept, merkt Gelderblom op. Zwitserland is overigens geen lid van de EU. VOOR DE vorm spreekt de Kamer vandaag nog over de nachtvluchten op luchthaven Beek. Maar gisteren is in feite alles al afgekaart. De PvdA is door de bocht en Beek krijgt dus jaarlijks 950 vluchten 'aan de randen van de nacht.' De enige functie van het debat is dat D66 en GroenLinks de so ciaal-democraten nog eens flink aan de schandpaal kunnen nage len. „We zullen hen het verlies flink inwrijven." Dat begon gisteren al in de wan delgangen van het Kamerge bouw. GroenLinks-fractieleider Paul Rosenmöller loopt daar zijn motie uit te venten die, hoe jam mer toch, niet door de PvdA wordt gesteund. Onbegrijpelijk, meent Rosen möller, want de motie verbiedt nachtvluchten en beantwoordt precies aan wat de PvdA volgens haar verkiezingsprogramma voor ogen staat. Sterker nog: die stelling nemen de sociaal-demo craten al 18 jaar in. PvdA-woordvoerder Crone krijgt dan ook bittere verwijten naar zijn hoofd geslingerd. „Hy pocriet en gedraai," oordeelt Crone's D66-collega Van 't Riet. „De PvdA doet aan illusiepoli- tiek," voegt Rosenmöller er nog even fijntjes aan toe. „Alleen Crone gelooft dat het bij die 950 nachtvluchten blijft. Let maar op; de druk op volgende kabinet ten voor meer nachtvluchten wordt groot. Want zo is de lucht haven beter te exploiteren." Als Crone ziet dat Rosenmöller en Van 't Riet ten overstaan van cameraploegen en schrijvende pers hun gal spuien, besluit hij tot ingrijpen. De operatie 'be scherm imago PvdA' is gestart. Hij mengt zich in 't gesprek: We ten de journalisten wel dat niet hij, maar juist D66 'een groot probleem' heeft? Die partij heeft namelijk een mi nister - Wijers, Economische Za ken - die vóór nachtvluchten is. „Terwijl de D66-fractie in de Tweede Kamer tegen is. Hoe leg je dat dan uit?" vraagt Crone zich af, op een toon alsof hij op recht is begaan met het lot van zijn D66-collega. Vervolgens ontspint zich in de wandelgangen een mini-debatje dat de Kamerbehandeling van daag definitief overbodig maakt. Van 't Riet is eventjes uit het veld geslagen door de brutale voorstelling van zaken van haar PvdA-collega. Zfj is altijd tegen nachtvluchten geweest, beklem- Door Jeroen den Blijker en Bas de Vries toont ze. Dat Wijers daar anders over denkt, is zijn zaak. Parle ment en kabinet hebben immers een gescheiden verantwoorde lijkheid. Dualisme noem je zo iets. Daarmee raakt Van 't Riet een gevoelige snaar. Voor de PvdA is het moeilijker om 'oppositie te gen het kabinet te voeren', zoals Crone dat uit drukt. Hij mag nog zo z'n best doen om ontspannen te ogen, hij staat onder grote politieke druk. Het is nog niet zo lang geleden dat premier Kok en minister Melkert - beiden PvdA - zich zondermeer uitspraken voor 1500 nacht vluchten in het holst van de nacht. Dat het daar niet van is geko men, is vooral een verdienste van PvdA-minister De Boer (Milieu). Verzet van de PvdA-fractie te gen het 'paarse compromis' zal zij als een dolkstoot in de rug kunnen ervaren. Dus zegt Crone dat met het com promis 'heel veel is gehaald, hoe wel niet alles'. „Het is een com promis met de werkelijkheid." Die werkelijkheid is ook dat Crone's eigen alternatief voor het kabinetsbesluit niet haal baar is. Zijn plan voor een 'af koopsom' van 38 miljoen voor een Beek zonder nachtvluchten, is volgens vriend en vijand een illusie. Ook het tientje extra voor vlieg tuigtickets - een ander creatief ideetje van de PvdA om de ver liezen van Beek te compenseren - wijst het kabinet van de hand. Dus zit er niets anders op dan akkoord te gaan met het kabi netsvoorstel en te proberen het gezichtsverlies voor de PvdA zo veel mogelijk te beperken. Dat Crone een draai heeft ge maakt, verwijst hij met grote stelligheid naar het rijk der fa belen. „Ik kondigde vorige week al aan dat ik met het kabinet zou meegaan als mijn voorstel het niet zou halen." Paul Rosenmöller weet wel be ter. „De PvdA houdt een fors mi lieu-verhaal om zich af te zetten tegen de WD, maar keert uit eindelijk weer op haar schreden terug." Hij ziet op voorhand al een over eenkomst met het HSL-debat, waarbij de PvdA zich volgens velen vooral 'voor de bühne' af zet tegen het kabinetsbesluit voor een HSL door het Groene Hart. Rosenmöller: „Dat is toch ty pisch de PvdA; hoog inzetten en op nul uitkomen." Door Armand Snijders OP DE DAG dat in Den Haag het topoverleg begon tussen premier Kok, de Antilliaanse minister-president Pourier en hun Arubaanse collega Eman over de rechtshandhaving en de toekomst van het eiland, is op Aruba zelf de sterfdag van Betico Croes herdacht. Precies tien jaar geleden over leed de vader van de 'status aparte', nadat hij in coma was geraakt bij een auto-ongeluk op 31 december 1985, slechts enkele uren voordat het eiland zich los weekte van de Nederlandse An tillen. De voorvechter van de Arubaan se onafhankelijkheid heeft de 'status aparte' van zijn eiland daardoor niet meer bij bewust zijn meegemaakt. Maar de ei landbewoners zijn hem niet ver geten en zijn naam leeft voort. De op 25 januari 1938 geboren Betico Croes foto anp Gilberto 'Betico' Frangois Croes begon zijn politieke loopbaan in 1967 als eilandraadslid en was tot 1970 gedeputeerde. Een jaar later richtte hij zijn ei gen partij op: de Movimento Electoral di Pueblo (MEP). Deze partij drukt tot op de dag van vandaag nog een stempel op de Arubaanse politiek, Croes maakte deel uit van de Koninkrijkscommissie, die de onafhankelijkheid van Surina me in 1975 moest voorbereiden. Die ervaring sterkte hem in zijn idee om ook van Aruba een zelf standige staat te maken. Na jaren van onderhandelen met de Koninkrijksregering werd overeenstemming bereikt over de 'status aparte' per 1 januari 1986. Betico Croes zag dit als een eerste stap op weg naar de felbe geerde onafhankelijkheid. Na op 30 december 1985 nog de Antilliaanse Staten in Willem stad te hebben toegesproken, raakte hij een dag later op Aruba betrokken bij een zwaar ver keersongeval. Daardoor heeft hij, de geestesva- der, de 'status aparte' nooit bij bewustzijn meegemaakt. Hij stierf op 26 november 1986 in een ziekenhuis in Utrecht, na eerder zonder succes te zijn be handeld in Maastricht, Chicago en Miami. Sinds het ingaan van de 'status aparte' is er veel ver anderd op Aruba. De raffinade rij, die aan duizenden mensen werk bezorgde, werd gesloten en het toerisme werd de belangrijk ste pijler van de economie. Daar naast verwierf het eiland de twijfelachtige naam als ideale doorvoerhaven voor drugs. De tijdelijke economische neer gang en de slechte ervaringen met de onafhankelijkheid in Su riname deden de wens om onaf hankelijk te worden ingaande 1996 - volgens de tussen Neder land en de Arubaanse onderhan delaars onder leiding van Croes gemaakte afspraken - al snel vervagen. En dus bleef Aruba, met de 'status aparte', in het Ko ninkrijk. Arubanen zijn trots op hun 'Li- bertador', wat letterlijk bevrij der betekent. Zijn naam leeft voort in de politiek, ook al door dat zijn zoon het tot minister heeft geschopt in de huidige re- gering-Eman. De geboortedag van Betico Croes, 25 januari, is uitgeroepen tot nationale feestdag, terwijl op zijn sterfdag massale herden kingsbijeenkomsten zijn gehou den en bloemen bij zijn graf zijn „Het respect voor Betico Croes neemt steeds meer toe," zegt re geringswoordvoerder René Her- dé. „Het is iets dat moet groeien. Natuurlijk ligt het allemaal nog wat gevoelig bij zijn oppositie, maar de MEP-leider wordt door de meeste mensen meer gezien als de leider van een plan, dan als leider van een partij. Ieder een erkent en waardeert dat hij in de jaren zeventig en tachtig de grote motor was achter de plan nen om Aruba los te weken. Hij is voor velen een nationale held." Staatssecretaris Terpstra luistert in het gebouw van de Tweede Kamer naar de bezwaren, die demonstranten uiten op het bezuini gingsbeleid van de regering op de thuiszorg. Terpstra kreeg gisteren een klachtenboek van de Socialistische Partij. Daaruit blijkt dat de wachttijden in de thuiszorg te lang zijn, de hulp te kort schiet en de eigen bijdragen te hoog zijn. Bijna 1000 mensen met 2970 klachten meldden zich tijdens een actieweek in september met hun grieven over de thuiszorg bij dë'SP. Oók de werknemers in de thuiszorg trok ken aan de bel. Ze klaagden over een te hoge werkdruk, waardoor te weinig tijd en aandacht aan mensen gegeven kan worden, foto anp Borst, bil of buik, het is niet langer het werkterrein van de sla ger, maar van de reclamemaker. Want bloot verkoopt. Geen bushokje, aanplakbord of schutting of er hangt een uitdagend half ontkleed jongmens op met commerciële bedoelingen. Kleding, drank en badkamerartikelen worden gesleten met erotische verleiding. Het CDA-Kamerlid Koekkoek heeft er genoeg van. Hij wil dat de minister van Justitie er iets tegen onderneemt. Hij verwijst daarbij naar de affaire Dutroux. Koekkoek heeft gelijk. Waar men ook kijkt op straat, er is bijna altijd wel een afbeelding te zien van een verleidelijke, goed ge ronde dame of gespierde jonge man in staat van halve ontkle ding, die de verkoopcijfers van een nauwelijks gerelateerd pro duct probeert op te stuwen. De ogen ervoor sluiten, zoals kan met televisie- of krantenreclame, is onmogelijk. Het erbij slepen van de affaire Dutroux is evenwel onzinnig én gevaarlijk. Niet alles wat met seks en erotiek van doen heeft, verdient afkeuring. Het voorbeeld van België, waar in het kiel zog van de pedofilie-schandalen zelfs homoseksualiteit weer verdacht wordt, zegt genoeg. Koekkoek vestigt echter terecht de aandacht op de vergroving in de reclame. Na de bijbel en de dood, is het nu uitdagend bloot waarmee stoutmoedige adverteerders aandacht probe ren te trekken. Her en der is er wel over gemopperd, maar tot enige aanpassing of terughoudendheid heeft dit niet geleid. Het succes van zulke campagnes is blijkbaar te groot. De reclamewereld beroept zich op zijn eigen codes, de goede klachtenregeling en de zelfregulering binnen het vak. Die blij ken niet voldoende. Want in plaats van minder verschijnen er steeds meer reclame-uitingen van onverhuld erotische snit. Dat die niet tot massale klachten leiden, zegt weinig. Want wie wil alle moeite doen om een officiële klacht in te dienen en wie durft het aan in deze libertijnse tijd zichzelf als fatsoensrakker te afficheren? Koekkoek in elk geval wel, maar het is te simpel om hem en zijn klachten als ouderwets puriteins af te doen. Reclame is, hoe zeer de verkoopcijfers ook anders suggeren, een kwestie van goede smaak. Of behoort dat te zijn. Dat Koekkoek het de bat aangaat om vast te stellen wat goede smaak is en hoe die, voor wie daar van nature geen gevoel voor heeft, gehand haafd kan worden, is veeleer een bewijs van moed dan van conservatisme. Amsterdam - Burgemeester Patijn heeft de eerste vier bordeel houders in Amsterdam gesommeerd hun bedrijf te sluiten, omdat ze het afgelopen jaar herhaaldelijk ramen aan illegale prostituees verhuurden. Ze krijgen geen gedoogbeschikking. Het weigeren van beschikkingen en daaraan gekoppelde sluitin gen hingen al enige tijd in de lucht. Vorig jaar besloot Amsterdam tot een systeem van gedoogbeschikkingen, onder meer om de po sitie van de prostituee te verbeteren. Rond de 250 prostitutiebe- drijven hebben een aanvraag ingediend. Een van de voorwaarden om een beschikking te krijgen is dat er geen illegalen achter de ramen mogen. Als na politiecontrole blijkt dat die er wel werken, krijgen de bordeelhouders geen ge doogbeschikking en een bevel tot sluiting. Ze hebben zes weken de tijd om hun zaak zelf op te doeken. Daarna grijpt de politie in en sluit het bedrijf. Den Haag - De Universiteit van Maastricht krijgt de Opzij-leer stoel. De uitgever en het Stichtingsbestuur van het feministisch maandblad Opzij heeft de bijzondere leerstoel ingesteld ter ere van het 25-jarig bestaan van het blad. De functie is ingesteld voor een periode van vijf jaar. Twee vrou welijke hoogleraren zullen achtereenvolgens de stoel bezetten. Zij gaan zich richten op vrouwen, macht en strategie. Wie de eerste hoogleraar wordt, is nog niet bekend. Den Haag - De Tweede Kamer is tegen het bij voorkeur benoemen van een vrouw als nieuwe Kamervoorzitter. Een Kamermeerder heid wil zich niet op een dergelijk voorkeursbeleid vastleggen, ook niet na de verkiezingen van 1998. Dat bleek gisteren tijdens de stemmingen over twee moties van GroenLinks en de Socialistische Partij. De Kamer stemt volgende week over de opvolging van de huidige voorzitter Deetman, die burgemeester van Den Haag wordt. Het CDA heeft oud-minister van Landbouw Bukman voorgedragen als kandidaat. Den Haag - De Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen krijgt de eerste emancipatieprijs van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Minister Van Aartsen prijst de organisatie voor haar duurzaamheidsprojecten en haar internationale aan pak daarvan. De Plattelandsvrouwen leggen de laatste jaren veel nadruk op duurzame ontwikkeling en de rol van vrouwen daarbij. De acties van de Plattelandsvrouwen oogstten op de VN-Vrouwenconferen- tie in China in 1995 ook veel waardering. De Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen heeft 70.000 leden. Rijswijk - De prijs van inhaalpreparaten, dermatologies en oog-, oor- en neusdruppels gaat binnenkort met gemiddeld 20 proeent omlaag. Dit vloeit voort uit de Prijzenwet, die op 1 juni 1996 in werking is getreden. Eerder al werd de Prijzenwet voor andere geneesmiddelen van kracht. De spierverslapper Stesolid is één van de middelen die fors in prijs dalen. Stesolid kost per vier stuks in Duitsland rond de 18 gulden, vijf stuks gaan in Nederland voor 117 gulden over de toonbank. Minister Borst (Volksgezondheid) gaat ervan uit dat het vast te stellen wettelijk maximum bedrag zal liggen rond de Duitse prijs. Borst besloot eind 1994 de kosten voor medicijnen aan te pakken omdat de prijzen in Nederland gemiddeld 20 procent hoger liggen dan in de omringende landen. Den Haag - De Tweede Kamer steunt minister Ritzen (Onderwijs) in zijn voornemen om verder te bezuinigen op de uitkeringen in het onderwijs (wachtgeld). De grote fracties dringen erop aan dat hij hiervoor met heldere, effectieve maatregelen komt. Zonder ingrijpende maatregelen zullen de uitgaven, nu 1,2 mil jard gulden, stijgen naar 1,4 miljard in 2000. Dat is 400 miljoen meer dan Ritzen heeft begroot. De regeringsfracties PvdA, WD en D66 en oppositiepartij CDA vinden dat het afgelopen moet zijn met regels waar de scholen geen touw aan kunnen vastknopen, of die de problemen alleen maar verergeren. Ook moet Ritzen nu eindelijk eens de uitgaven aan uitkeringen zorgvuldig gaan schatten. Den Haag - De coalitiepartijen zijn het nog steeds niet eens over een wetsvoorstel van minister Melkert (Sociale Zaken en Werkge legenheid) dat werkgevers de mogelijkheid moet bieden tijdelijk minder te betalen dan het wettelijk minimumloon. WD en D66 vinden dat langdurig werklozen gedwongen moeten kunnen worden onder het minimumloon te werken. De PvdA- fractie wijst dit af als het gaat om kostwinners. De partijen hebben al diverse keren met elkaar om tafel gezeten, maar dat heeft tot dusver niet tot resultaat geleid. D66-Kamerlid Bakker verwacht dat er politiek overleg in het Torentje van pre mier Kok aan te pas moet komen om de coalitiepartners op één lijn te krijgen. Ook zijn WD-collega Van Hoof houdt daar reke ning mee. Doel van het wetsvoorstel is werklozen met weinig op leiding en ervaring toch een kans op de arbeidsmarkt te geven. Volgens het voorstel mogen werkgevers minimaal een half jaar en maximaal twee jaar het minimumloon ontduiken. Ze moeten dan wel minstens 70 procent van dat loon betalen.

de Stem | 1996 | | pagina 5