Politie-duo vervolgd voor meineed Nader onderzoek naar handel en wandel Bredase advocaat Opnieuw geldboetes voor boycotboeren Bloemetje voor de koningin Nederland beetje rijkerbeetje vuiler en beetje rechtser Bisschop Muskens inspireert bomvolle kerk I )e^e|yd Oltmans verhevigt zijn offensief tegen Staat BINNENLAND A3 Langendoen en Van Vondel Politie vindt lichaam derde Urker jongen Manuscript De Avonden brengt 160.000 op Wint het Of de Pv Wat doe VVD Nemer plaatse) partij macht fer? EMBER 1996 A2 -Brittannië en Ierland' dag in Ierland perioden egen, elders ook sneeuw -rdag in Engeland tijde- klaringen. Vooral in het opnieuw regen. Fors -endewind. Maxima van 4 graden langs de Schotse tot ruim 10 in het zuid en Luxemburg: Meest kt en geleidelijk kouder Op de meeste plaatsen Kans op mist. Middag, ratuur vlak aan zee on- 6 graden, in de Arden- nd het vriespunt. - en Midden-Frankrijk' ~dag van het westen uit lkt en van tijd tot tijd re- mogelijk eerst sneeuw. In -sten, donderdag ook el- overwegend droog, be en kans op mist. Maxima Jura net boven nul, langs naalkust rond 9 graden. -Frankrijk: Veel bewol- en van het westen uit pe- i met regen, in de bergen ~w. Langs de Middelland- zon en eerst nog droog, eekt een stevige Mistral "iddagtemperatuur van 6 n bij Clermont Ferrand nd 13 in het zuiden. Don- van het noorden uit kouder. gal: Vooral woensdag in orden van tijd tot tijd re- Elders eerst wolkenvel- maar geleidelijk meer zon. agtemperatuur van 16 n in het noorden tot 20 in "garve, donderdag in het "en wat lager, je: Langs de Golf van Bis- en eerst ook in het westen den met regen, in de ber- toenemende kans op uw. Langs de Costa's ook bewolking, maar geleide- ~eer zon. Middagtempera- in het noorden dalend circa 12 graden. Langs de 's ten zuiden van Beni- rond 20 graden. Vrij veel bewolking en tijd tot tijd (veel) regen, lijk ook onweer. In de en toenemende sneeuw- Woensdag ook af en toe zon. Donderdag flink toe- nde wind. Middagtempe- ur van 8 graden in de Po- e tot 17 in het uiterste zui- en op Sicilië, enland en Kreta: Vrij veel lking en van tijd tot tijd Woensdag op Kreta nog wat zon. Donderdag al enkele opklaringen, ima van 10 graden rond saloniki tot 17 graden in -uiden en op Kreta. sland: Veel bewolking en den met sneeuw, in het land ook regen, et noorden af en toe zon, ook kans op een winterse tselijk mist. Middagtem- tuur van 3 graden in het ten tot net iets onder nul in oosten. tenrijk: Bewolkt en af en sneeuw. In Stiermarken en inthie veelal droog. Maxi- in de dalen net iets boven 10 11 12 13 14 15 aaf; 5. jonk: 7. revue; 8. aas; 9. hofje; 3. laan; 4. barsten; 6. "zet-el-w-in-s-t". JFS ue>| '>|U!|)(jn0p 'sijug pueq 's8!leJi DE STEM I I I WOENSDAG 27 NOVEMBER 1996 nen°Haag - Minister Dijkstal Dijkstal gaat budget politie extra bewaken (Binnenlandse Zaken) gaat 1 nauwlettend in de gaten hou den of de regionale korpsen het extra geld dat ze volgend iaar van het kabinet krijgen voor 'meer blauw op straat' 00k daadwerkelijk in perso neelsuitbreiding steken. Doen ze dit niet, dan zal Dijkstal het geld 'oormerken'. De korpsen kunnen dan alleen het geld krij gen als ze het aantoonbaar aan wenden voor de uitbreiding van de sterkte. Dat heeft de bewindsman giste ren aan de Tweede Kamer ge schreven. Het kabinet heeft voor volgend jaar 100 miljoen gulden extra uitgetrokken voor uitbrei ding van de politiesterkte. Dijk stal verwacht begin volgende maand alle begrotingen van de korpsen te hebben geanalyseerd. Dan heeft hij duidelijkheid of de korpsen ook echt van plan zijn het extra geld in uitbreiding van het personeel te steken. De Tweede Kamer uitte begin ok tober nog forse kritiek op Dijk stal omdat er van het beloofde 'meer blauw op straat' weinig te recht kwam. De fracties verweten Dijkstal dat hij zich te veel ver schuilde achter zijn gebrekkige bevoegdheden om de korpsen te dwingen de extra gelden van het rijk ook echt te besteden aan uit breiding van de sterkte. Dijkstal zegde de Kamer toen toe dat hij met de korpsen 'harde af spraken' zou maken over de be steding van het geld. In zijn brief aan de Kamer gaat hij nu een stap verder met zijn aankondi ging dat hij het geld desnoods zal oormerken. De minister schrijft verder dat hij een aantal korpsen die financieel zwaar in de proble men zitten zal helpen. Dijkstal heeft hiervoor tot 1998 44 miljoen gulden beschikbaar. Dit geld wordt verdeeld over een tiental politieregio's, waaronder de drie korpsen in Gelderland, Zeeland en Noord-Brabant-Noord. De politiemensen zelf zijn onder tussen niet echt te spreken over hun imago. Tijdens een elektroni sche stemming op de tweedaagse conferentie Innovatie en kwali teit bij de Nederlandse politie in de Amsterdamse RAI gaven de bezoekers gisteren hun organisa tie een krappe voldoende op dit punt: het gemiddelde rapportcij fer kwam uit op 5,6. Niettemin vond een grote meer derheid dat er mogelijkheden be staan om het imago op te poetsen, zo stelde directeur D. van de Meeberg van het Nederlands Po litie Instituut (NPI) vast. Het NPI, een landelijk overlegorgaan voor de politie, beschikt onder meer over een kwaliteitsbureau. En kwaliteit is de basis van de or ganisatie, aldus Van de Meeberg. Morgen reikt minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) de Politie Innovatieprijs 1996 uit. In voor gaande jaren ging de prijs onder meer naar de korpsen Kennemer- land en Amsterdam/Amstelland, voor respectievelijk ideeën over een verbeterde samenwerking tussen politie en Openbaar Mi nisterie en het jongeren-surveil lanceproject Beware, watch out. Den Haag (anp) - Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag heeft besloten de voormalige rechercheurs van de Regionale Criminele Inlichtingendienst Kennemerland K. Langendoen en J. van Vondel te vervolgen. Het OM beschuldigt het duo van het plegen van meineed tijdens de parlementaire enquête opspo ringsmethoden. Dit heeft de Haagse persofficier mr. L. Horstink gisteren beves tigd. De dagvaarding is nog niet de deur uit, maar het OM heeft Langendoen en Van Vondel per brief laten weten dat de strafzaak tegen hen er aan komt. Het is Horstink nog niet bekend wan neer de rechtszitting zal plaats vinden. Langendoen en Van Vondel raak ten tijdens de enquête in op spraak toen bleek dat zij met de inzet van informanten vele ton nen drugs op de criminele markt lieten verdwijnen. Het geheim gehouden infiltratie project had tot doel een zware misdaadorganisatie te ontmante len. De praktijken leidden tot de ondergang van het Interregionaal Rechercheteam Noord- Hol land/Utrecht, dat verantwoorde lijk was voor het totale onder zoek, Ook de Rijksrecherche stelde een uitputtend onderzoek in naar de handel en wandel van beide agenten. Zij moest een reeks vra gen onbeantwoord laten, omdat Langendoen en met name van Van Vondel slechts beperkt wil den verklaren. De onthullingen van de enquête bezorgde het tweetal de bijnaam 'koningskoppel'. De enquêtecom missie, onder leiding van PvdA'er Van Traa, deed aangifte wegens meineed tegen de twee Haarlem se agenten nadat zij getuigenver klaringen ten overstaan van de commissie hadden afgelegd. Langendoen en Van Vondel zou den hebben gelogen over de con structie die zij met een Belgische sapfabrikant hebben opgezet. De twee gebruikten de 'sapman' in een traject waarbij onder meer een sapfabriek in Ecuador moest dienen als dekmantel voor drugs transporten. De advocaat van Van Vondel, mr. G. Spong, zegt dat de vervolging op verdenking van meineed hoogstwaarschijnlijk betekent dat het OM het duo niet voor an dere feiten - zoals handel in drugs - zal aanklagen. Van Vondel verruilde de politie dienst geruime tijd geleden voor een bestaan als- privé-detective. Langendoen staat Öp non-actief en is voorts in afwachting van de resultaten van het disciplinaire onderzoek dat tegen hem is inge steld. Den Haag (anp) - Nederland wordt een beetje rijker, een beetje meer sociaal-economisch verdeeld, een beetje vuiler en een beetje rechtser. Zo luiden de toekomstverwach tingen van de Nederlanders tot aan de eeuwwisseling. Het Insti tuut voor Toegepaste Sociale we tenschappen (ITS) heeft die opge tekend uit een representatieve groep van de bevolking van 18 jaar en ouder. De komende jaren blijft de eco nomie matig groeien, verwacht be helft van de Nederlanders. Die groei lijkt wel ten koste te gaan van het milieu. Vooral de stede lijke bevolking gaat ervan uit dat bet milieu er na 2000 licht tot zelfs sterk onder de groei zal lij den. Desondanks vinden de meeste mensen toch het milieu belangrijker dan economische groei alleen. Dat betekent niet dat het tot de belangrijkste beleidspunten boort waaraan de regering aan dacht zou moeten besteden. Een betere gezondheidszorg staat bo venaan die lijst, op afstand ge volgd door bestrijding van crimi naliteit en voldoende werkgele genheid. Milieu staat pas op nummer zes van die lijst, nog voorafgegaan door onderwijs en sociale voorzieningen. Werk blijft ook in de toekomst een sleutelbegrip. De aard ervan verandert de komende tijd flink, denken de ondervraagden. Het wordt veel flexibeler: meer deel- «jdwerk, variabele tijden, werk gevers zullen hun personeel mak elijker kunnen ontslaan. Kort- om> de verwachting is dat werk nemers vaker genoegen moeten nemen met minder vaste en min der reguliere banen. De meesten 2® dat de uitkeringen tot ™0 niet gelijk op zullen lopen met de beloningen. e criminaliteit blijkt nog altijd ®.en punt van grote zorg. In een jjstje van zaken waaraan de po- e vooral meer aandacht zou peten besteden, staan seksuele misdrijven bovenaan. Het ITS erleidt die prioriteit mede naar «tijdstip van het onderzoek, °n na de onthutsende affaire- Dutroux. xtra aandacht voor gewelds- 'sdrijven, veiligheid op straat en drugshandel horen volgens de ondervraagden hoger op de lijst dan milieudelicten, inbraken of te hard rijden. De WD zal, zo denken de mees ten, verder groeien naar grootste partij, gevolgd door PvdA en CDA. Kleine progressieve par tijen boeken enige winst, de rol van de Centrumdemocraten lijkt zo goed als uitgespeeld. Van onze verslaggever Breda - De Raad van Discipli ne van de Orde van Advocaten gaat nader onderzoek doen naar de handel en wandel van de Bredase advocaat mr. R. van den Heuvel. Dit gebeurt naar aanleiding van klachten over Van den Heuvel van de gewezen drugssmokkelaar G. van der Meij uit Zwolle. Van der Meij verwijt Van den Heuvel dat hij op grove wijze misbruik heeft gemaakt van zijn positie als advocaat en dat hij hem heeft aangezet tot zeer du bieuze investeringen, waardoor Van der Meij circa 1,1 miljoen gulden van zijn crimineel ver gaarde vermogen heeft verspeeld. Ook beweert Van der Meij dat Van den Heuvel zich zwart twin tigduizend gulden door hem heeft laten betalen, terwijl hij hem als pro deo-advocaat was toegewe zen. De Raad van Discipline vindt dat Van der Meij de kans moet krij gen om zijn beschuldigingen hard te maken. Dat zou dan moeten gebeuren in de vorm van een ge tuigenverhoor. Het tuchtcollege heeft Van der Meij uitgenodigd om binnen drie weken een lijst met namen te overhandigen van mensen die bereid zijn onder ede verklaringen af te leggen die de beschuldigen aan het adres van Van den Heuvel ondersteunen. Op een dergelijk getuigenverhoor had Van der Meij zelf ook al aan gedrongen tijdens een hoorzitting van de Raad van Discipline over deze kwestie in augustus van dit jaar. Het besluit om een dergelijk ge tuigenverhoor toe te staan, is te beschouwen als een soort tussen vonnis in deze klachtenprocedu re. Met dit besluit legt de Raad van Discipline het verweer van Van den Heuvel dat de klacht ver jaard is en eigenlijk niet-ontvan- kelijk zou moeten worden ver klaard, naast zich neer. Over een tweede klacht tegen Van den Heuvel, ingediend door de watersport-ondernemer K. Broodwinner uit Weesp, doet de Raad van Discipline in de loop van december een uitspraak. De Weespenaar, die ondermeer een zeilschool in Griekenland exploi teert, verwijt Van den Heuvel be trokkenheid bij de verdwijning van een veertiental zeiljachten in de wateren voor de Turkse kust. In beide zaken spelen dezelfde personen een rol. Los van de deze twee tuchtrech- terlijke zaken is Van den Heuvel ook nog verwikkeld in een civiel proces met de Rotterdamse za kenman H. Ender. Die verwijt Van den Heuvel eveneens dat hij hem heeft aangezet tot het doen van dubieuze investeringen, waardoor de Rotterdammer vol gens zijn zeggen enkele miljoenen guldens kwijt geraakt is. Ook beschuldigt Ender Van den Heuvel ervan dat hij geld be stemd voor derden, in eigen zak heeft gestoken. Om zijn claim kracht bij te zetten liet Ender eerder dit jaar tot tweemaal toe beslag leggen op de Ulvenhoutse bungalow van Van den Heuvel en op diens bankrekeningen en pen sioenrechten. Deze zaak heeft volgens betrokkenen eveneens hele duidelijke linken met de twee andere. 'Ik ben bewust met shockerende uitspraken gekomen' -J J/ \5 Soms maakt de politiek je op onverwachte momenten blij. Zo was ik onlangs verheugd toen, ik meen Wim Kok, met het nieuwe begrip 'de randen van de nacht' aan kwam zetten. De randen van de nacht, dat was eigenlijk pure poëzie die ontstaan was uit het onversaagd zoeken naar een uit weg in een politieke impasse. Toen ik de term voor het eerst hoorde, schoot mijn gemoed er eerlijk gezegd ge woon van vol. Inmiddels zijn we al bijna twee weken verder. De poli tiek zou de politiek niet zijn als er niet gepoogd werd aan de randen van de nacht te knabbelen. Gelukkig is al vastgesteld dat er tussen 01.00 en 5.30 uur sprake is van nacht. Die dichterlijke randen van de nacht moet je niet plat vloers naar de praktijk vertalen, want dan kom je op de uren uit dat mensen net proberen de slaap te vatten of nog een uurtje of wat door willen pitten, tijdstippen zeg maar, waarop je liever geen vliegtuigen hoort. Hoor je die wel met grote regelmaat, dan vertonen zich onder je ogen na verloop van tijd randen van de nacht. Luchtvaartkringen heten die in de buurt van Schiphol. MERIJN Arnhem (anp) - De economische politierechters in Arnhem en Den Bosch hebben gisterochtend dertig Gelderse en 24 Bra bantse boycotboeren veroordeeld tot geldboetes van 600 gulden per persoon. Door Emmanuel Naaijkens Tillburg - Aan de discussie over de omstreden uitspraak van bisschop Muskens dat een arme een brood mag stelen, is gisteren in de bomvolle Mara- nathakerk in Tilburg een nieuw hoofdstuk toegevoegd. „De koffie in de pauze is gratis, maar de drankjes na afloop ko men voor eigen rekening." Er golft een gulle lach door de bom volle Maranathakerk in Tilburg als prof. dr. K.-W. Merks deze mededeling van huishoudelijke aard doet. De honderden belangstellenden weten de roomse humor op zijn waarde te schatten. Kwinkslagen en spitsvondigheden zijn ruim voorhanden in de verder serieuze beschouwingen van theologen, een strafrechtsdeskundige, een arbeidspastor en een linkse wet houder naar aanleiding van de omstreden uitspraak van bis schop mgr. T. Muskens van Breda dat 'een arme een brood mag ste len'. De hoofdpersoon is ook zeer na drukkelijk aanwezig op deze stu diemiddag, een initiatief van de Theologische Faculteit. Het is muisstil als de bisschop achter het katheder plaatsneemt en in rustige, heldere zinnen uiteen zet, slechts af en toe een blik werpend op zijn aantekeningen, hoe het toch komt dat de 'nieuwe armoe- Bisschop Muskens de' plotseling al weken lang de media en de politiek beheerst. Met zijn vermogen om mensen met eenvoudige maar veelzeg gende woorden te inspireren lijkt Muskens in de voetsporen te tre den van de door hem bewonderde bisschop Bekkers. Maar de Bre dase prelaat is van meer markten thuis als hij het thema van de ar moede tegen het licht houdt: moeiteloos haalt hij politieke, economische, psychologische en uiteraard godsienstige argumen ten aan om zijn stellingen te on derbouwen. En dan is er nog zijn uitstraling. Aan het eind van de studiemid dag komt in Muskens de 'marke tingman' naar boven. „De vraag was hoe je met het vraagstuk van de armoede door kon dringen in de massamedia. Dat heb ik ge daan door bewust met shock erende uitspraken te komen," be kent Muskens. Uit de gretige manier waarop de journalistiek, zelfs in het buiten land, de opmerkelijke uitspraken van Muskens oppikte heeft hij de hypothese bedacht 'dat er in de samenleving een grote behoefte is ontstaan aan bezinning'. De gees ten zijn er kennelijk nu pas rijp voor, want een jaar geleden trok een boekje van de Bossche bis schop mgr. Ter Schure over het zelfde onderwerp nauwelijks de aandacht. Op deze studiemiddag bewegen de redes van de deskundigen zich tussen abstracte Bijbelse inter- V pretaties en de harde werkelijk heid van alledag. Uit betogen van theologen als dr. J. Holman (Oude Testament), dr. H. van de Sandt (Nieuwe Testament) en prof. dr. H. Beek (Islam) valt op te maken dat in elke godsdienst grenzen worden gesteld aan het recht op eigendom en dat de sa menleving solidair met de armen en noodruftigen dient te zijn. De jurist drs. A. van Kalmthout maakt korte metten met Mus kens' opvatting dat voor 'stelen van een brood' een beroep kan worden gedaan op het over machtsbeginsel. In het strafrecht, noch in rechterlijke uitspraken is enige grond te vinden die diefstal door een armoedzaaier legiti meert. Bovendien is het in de strafrechtpraktijk een nauwe lijks bestaand probleem: justitie heeft wel wat beters te doen dat kruimeldieven te vervolgen. Het is de Tilburgse GroenLinks wethouder (en theoloog) drs. R. van Gurp die de armoede in een politiek perspectief plaatst; ar moede ontstaat niet, armoede wordt gemaakt. „Door afbraak van zaken als sociale zekerheid, onderwijs, gezondheidszorg." Muskens vult hem aan door te wijzen op de dreigende verameri kanisering van de samenleving. „Ik heb daar ook met premier Kok indringend over gesproken, wij moeten er een Europees ant woord tegenover zetten." De Portugese oud-president Mario Soares overhandigt een welkomstboeket aan koningin Beatrix. Soares deed dat in zijn hoedanigheid als voorzitter van de Independant World Commis sion on the Oceans (IWCO). De koningin woonde gisteren in Rotterdam een deel van de ple naire zitting van de organisatie bij, die zich de bescherming van de wereldzeeën tot doel heeft gesteld. foto anp Leeuwarden (anp) - De politie heeft gisterochtend omstreeks tien uur op het Tjeukemeer de derde jongen gevonden die na een boottocht werd vermist. De 15-jarige Urker jongen werd aangetroffen in de buurt waar ook de lichamen van zijn twee kameraden van 15 en 18 jaar maandag zijn aangetroffen. De politie zette speurhonden in die een plaats aanwezen waar zich mogelijk het derde stoffelijk overschot zou bevinden. De jongens gingen vrijdagavond het water op in een open zeilboot met buitenboordmotor, vermoe delijk om op snoekbaars te vis sen. Toen ze zaterdagochtend niet thuiskwamen sloegen de ouders alarm. Naast de gezamenlijke actie van politie, brandweer en Rijkswa terstaat heeft ook de Urker be volking op het Tjeukemeer gehol pen. Tegen hen allen was ook 600 gul den geëist. In Zwolle werd de eis van de officier niet gehonoreerd: 28 boeren kregen een voorwaar delijke boete van 600 gulden. De veehouders stonden terecht omdat ze het afsluitformulier mestboekhouding 1995 niet voor 1 februari hadden ingeleverd bij het Bureau Heffingen in Assen. De veroordeelde Gelderse boeren stuurden uit protest tegen het Nederlandse mestbeleid hun for mulieren blanco naar het boeren- Haarlem (anp) - Het manu script van De Avonden, de de buutroman van Gerard Reve, heeft gisteravond op een vei ling in Haarlem 160.000 gul den opgebracht. Bubb Kuyper van het gelijknami ge veilinghuis had de opbrengst van het 'manuscript van de eeuw' geschat op 160.000 tot 180.000 gulden. De koper is het Letter kundig Museum in Den Haag. Reve noemt De Avonden in de ca talogus bij de veiling zonder schroom 'Nêeriands Belangrijk ste Na-Oorlogse Roman'. Over de opbrengst voorspelde hij: „Het zoude mij niet verbazen als het manuscript naar degene gaat die het hoogste bod heeft ge daan." Het volledige manuscript van De Avonden, dat Reve in 1947 vol tooide, bestaat uit dertien bladen met aantekeningen, bijna 350 handgeschreven bladen met ver schillende versies van alle hoofd stukken en ruim 170 bladen met handgeschreven verbeteringen. Ook zijn de kroontjespennen waarmee Reve het manuscript schreef toegevoegd. Het manuscript was ingebracht door Reves partner, Joop Schaft huizen. Met de opbrengst wil hij kunst kopen. Schafthuizen bezit al een omvangrijke collectie etnografi sche kunst. actiecomité 'Wij zijn het zat' in Wageningen. In sommige geval len bleek het voor de actievoer ders lonend de schikkingsvoor stellen van justitie, in de regel 500 gulden, te negeren en voor het hekje te verschijnen. In Zwol le kwamen zij eraf met een voor waardelijke boete. Diverse andere rechters kwamen tot lagere boetes. De economische politierechter in Zutphen bij voorbeeld veroordeelde een boer tot 600 gulden, maar legde daar van vijfhonderd gulden voor waardelijk op. Volgens de rechter in Den Bosch is een onvoorwaardelijke boete van zeshonderd gulden alleszins op zijn plaats omdat de boeren de strafzaak niet hebben gebruikt om werkelijk inhoudelijk ver weer te voeren, maar slechts om te protesteren tegen een op de wet gebaseerde regeling. En over die wettelijke regeling mag en kan de rechter zich niet uitspre ken, aldus de Bossche magistraat. Eén Gelderse boer kreeg twee maanden voorwaardelijk en een boete van 3000 gulden omdat hij zich ook had schuldig gemaakt aan ambtsbelemmering en be dreiging van een beambte van de AID (Algemene Inspectie Dienst) van het ministerie van Land bouw. In Zwolle bestempelde de econo mische politierechter de daden van de boeren als een 'ludieke' manier van actie voeren. Iets dat hij in zijn vonnis liet meewegen. (advertentie) Den Haag (anp) - Willem Oltmans gaat in kort geding proberen alvast een voorschot te krijgen op de schadevergoeding die hij van de Staat eist. De journalist meent recht te hebben op enige miljoenen guldens, omdat de overheid hem altijd zou hebben gedwarsboomd in zijn werk. Oltmans en zijn advocaten Ver meer, Nicolai en Pasman maak ten gisteren bekend de zaak ook niet langer tegen het ministerie van Buitenlandse Zaken alleen te willen voeren, maar ook de de partementen van Algemene Za ken en Binnenlandse Zaken ver antwoordelijk te stellen. De klacht wegens meineed tegen voorzitter Docters van Leeuwen van het college van procureurs generaal is inmiddels officieel in gediend bij de officier van justitie in Den Haag. Docters zou onder meer ten on rechte hebben gezegd dat de Bin nenlandse Veiligheidsdienst, de BVD, geen contact onderhield met haar Zuid-Afrikaanse zus terorganisatie. Inmiddels heeft een Zuid-Afri kaanse overheidsfunctionaris verklaard dat dit wel zo was. Olt mans en zijn advocaten zijn er verder achter gekomen dat 'een generaal en twee anderen' uit Ne derland druk op Zuid-Afrika hebben uitgeoefend om Oltmans dat land uit te zetten. Zuid-Afri- ka verlengde Oltmans visum niet en zette hem inderdaad het land uit. Oltmans en zijn raadslieden stel den dat een onderzoek door de rijksrecherche naar de generaal en zijn aanhang op zijn plaats is, omdat hier 'op onwettige en on bevoegde wijze is gepoogd jour nalistiek werkt te voorkomen'. Zij overwegen een aparte schade claim wegens deze affaire. Van een aanklacht wegens mein eed tegen oud-minister Van den Broek is afgezien. Oltmans wil Van den Broek weer oproepen en hem confronteren met nieuwe feiten. Ook oud-premier Lubbers kan waarschijnlijk op een nieuwe oproep rekenen. 800.000 Brabanders kunnen vandaag naar de stembus. TV8 brengt vanavond vanaf 22.00 uur het resultaat: een directe uitzending met uitslagen en analyses. Cüfe P 4 B K

de Stem | 1996 | | pagina 3