Axel wil kantoor van waterschap 'Bakk gaan s weer i Betaald parkeren in Terneuzen eindigt eerder ''Grote Prijs van Zeeuws-Vlaanderen' Christelijke fracties tegen zondagskermis POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS West-Zeeuws-Vlaamse muzikanten hebben behoefte aan workshops Geen hoge prioriteit voor verpleeghuizen in Zeeuws-Vlaanderen Dwangsom Gemeente heeft voormalig terrein van lts in de aanbieding DE STEM ZEELAND Inventarisatie van overlast vrachtauto's in Terneuzen Thema-avond over astma in Antonius Zeeuws Koper Ensemble in Hengstdijk Kritiek op plan Terneuzens college Hasj en weed Snelheid Controles pB STEM Biervliet Terneuzen EXAMENS Informatie over Technika 10 in bibliotheek Hulst Curator over fa] Veel aandacht voor Zeeuwse kunstenaars WOENSDAG 27 NOVEMBER 1996 Q Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel zal er alles aan doen om het gefuseerde water schap in huis te halen. Een locatie voor een eventueel nieuw te bouwen kantoor hebben burgemeester en wethouders al in gedachten: het voormalige terrein van de lagere technische school aan de Crijnssen- straat. Het college van B en W heeft de mogelij ke locatie al per brief bij het fusiestuur groep van de drie Zeeuws-Vlaamse wa terschappen onder de aandacht ge bracht. Die stuurgroep heeft op haar beurt Axel laten weten dat die mogelijk heid meegewogen wordt in de uiteinde lijke besluitvorming. De drie water schappen die per 1 januari 1999 fuseren, beschikken nu nog elk over een eigen kantoor. Financieel voordeel bij de fusie is onder meer te halen op het gebied van huisvesting. De gemeente Axel is daarop ingesprongen met het aanbieden van het voormalige lts-terrein. „Een goede loca tie, prima bereikbaar, centraal gelegen, 9200 vierkante meter," vat wethouder A. van Waes de plek samen. „Maar ik ben natuurlijk niet objectief," voegt hij er eerlijkheidshalve aan toe. De gemeente zal, zo stelt Van Waes, alle medewerking aan het gefuseerde water schap verlenen, mocht die besluiten Axel als vestigingsplaats te kiezen. Ook wat de verkoop van de grond betreft, is Axel bereid volop aan het waterschap tege moet te komen. „Maar we moeten eerst natuurlijk weten welke wensen het wa terschap heeft. Daarna kunnen we bekij ken op wat voor wijze we daarop kunnen ingaan." Voor zover Van Waes weet, is Axel de eerste gemeente die zich voor vestiging van het waterschapskantoor heeft gemeld. „Maar ik ben natuurlijk niet zo naïef te denken dat de andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten geen inte resse zullen tonen." Wat betreft (semi-)overheidsinstellingen zit Axel met oud zeer uit het recente ver leden. Axel was plaats van vestiging van het toenmalige waterschap Axeler Am bacht. Ondanks verwoede pogingen van de gemeente om waterschapszetel te blij ven, verhuisde het personeel in verband met de fusie met De Verenigde Braak manpolders tot waterschap De Drie Am bachten naar Terneuzen. Recent verloor Axel ook al de plaatselijke vestiging van Provinciale Waterstaat aan Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het college van burgemeester en wethouders van Terneuzen inventariseert momenteel in de Terneuzense wijken de overlast die moge lijk ontstaat door vrachtau to's. Burgemeester R. Barbé maakte dat gistermiddag bekend tijdens de commissie Algemeen Bestuur. Hij deed dat naar aanleiding van een vraag van N. Florusse (GroenLinks), die wilde weten of de gemeente actie gaat onderne men tegen vrachtwagenoverlast in de wijk Oudelandse Hoeve. GroenLinks had daar afgelopen zomer al vragen over gesteld. „Naar aanleiding daarvan zijn wij met de eigenaren gaan pra ten. Maar het college wil weten of de problematiek ook in andere wijken aanwezig is. Zodra de in ventarisatie klaar is, zullen wij opnieuw overleg voeren met de eigenaren. Biedt dat geen oplos sing, dan zullen we daar samen met de politie naar gaan kijken," lichtte Barbé de huidige stand van zaken toe. Van onze verslaggever Oostburg - Dinsdag 10 de cember wordt in de verpleeg stersflat van het Antoniuszie- kenhuis in Oostburg een the ma-avond over astma gehou den. Tijdens de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint en gratis toegan kelijk is, vertellen een huisarts, een verpleegkundige en een fy siotherapeut over de hulp die zij aan astmalijders kunnen geven. Mensen met astma hebben de ene periode meer en de andere perio de minder klachten zoals hoes ten, piepen, volzitten of be nauwdheid. „Het is belangrijk dat astmapa tiënten weten hoe zij klachten kunnen voorkomen en wat zij moeten doen als de klachten toch doorzetten. Een nauwe samen werking tussen behandelend arts, de thuiszorg en de fysiotherapie is van groot belang om hen te le ren omgaan met hun ziekte, zodat zij leren op welke wijze zij hun eigen verantwoordelijkheid kun nen dragen," zo staat in de uitno diging te lezen. Belangstellenden voor de avond kunnen zich mel den bij het informatiecentrum van ziekenhuis De Honte in Ter- Van onze verslaggever Hengstdijk - Wegens ziek te van een van de leden gaat het geplande concert van het Scaldistrio in Hengstdijk niet door. In plaats daarvan verzorgt het Zeeuws Koper Ensem ble vrijdag 29 november een uitvoering in de H. Catharinakerk. Het con cert begint om 20.00 uur. Het concert vindt plaats op uitnodiging van de Culturele Commissie van Hontenisse. De vijf leden van het Zeeuws Koper Ensemble spelen alle maal in het Zeeuws Orkest en zijn docent aan de Zeeuw se Muziekschool. Het zijn Ti- nie van de Wijdeven, Ronald Baljeu (beiden trompet), Bart Hamers (hoorn), Leo Geelhoed (trombone) en Jos Mol (bas-tuba). Het programma omvat wer ken van onder anderen Prae- torius, Dowland, Debussy en MacDonald. De toegang bedraagt 7,50 gulden. Jongeren tot 14 jaar kunnen, onder begeleiding, gratis naar binnen. De in aanbouw zijnde parkeergarage nabij het stadskantoor in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het eindtijdstip van het betaald parkeren in het centrum van Terneuzen moet worden terugge bracht van 18.30 naar 18.00 uur. Bur gemeester en wethouders stellen dat voor aan de raad, omdat er maar wei nig animo blijkt te zijn voor de ver ruiming van de openingstijden. In de praktijk bleek alleen Albert Heijn (ABC-complex) gebruik te maken van de mogelijkheden van de nieuwe Winkel sluitingswet, maar ook die heeft de tijden alweer aangepast. Slechts een enkele winkel is na 18.00 uur nog geopend, we ten B en W, die daarom voorstellen het eindtijdstip aan te passen bij de sluitings tijden die de winkeliers in de praktijk hanteren. Dat geldt overigens niet voor de parkeer plaatsen op de Markt. B en W willen dit gebied bestemd houden voor ultra-kort parkeren: maximaal twintig minuten. Voor die tijd betaalt de parkeerder een gulden. Het dagelijks bestuur van Ter neuzen hoopt op die manier het gebruik van de parkeergarage te stimuleren. Tot 22.00 uur moet voor parkeren op de Markt betaald worden. Het college vreest dat anders 'langparkeerders' 's avonds de bereikbaarheid van enkele restaurants verminderen. De maximale parkeerduur voor de twee nieuwe terreinen aan de noord-oostzijde van het stadskantoor moet worden opge trokken van twee naar vier uur. Reden voor die wijziging is de verandering van foto camile schelstraete de parkeerduur op het terrein achter het ABC-complex (Burgemeester Geill- straat). Ook daar gold een maximale par keertijd van twee uur, maar op aandrin gen van de ondernemers is dat vier uur geworden. Het college wil verwarring voorkomen en lanceert daarom het voorstel om de par keertijd voor de nieuwe terreinen gelijk te trekken. Dat geldt niet voor de Vloos- wijkstraat. Daar blijft de maximale parkeerduur van twee uur gehandhaafd. Van onze verslaggever Terneuzen - De christelijke raadsfracties (CDA, GPV/RPF, SGP) in Terneuzen hebben gistermiddag hun ongenoegen uit gesproken over het voorstel van B en W om de kermis in Ter neuzen voortaan ook op zondag open te stellen. Het plan om het winkelgebied in de binnenstad iets te verruimen - in verband met zondagsopenstelling - werd door diezelfde fracties even min met luid applaus beloond. „Waarom nu weer die aanval op de zondagsrust," vroeg P. Hame link (SGP) zich tijdens de com missievergadering Algemeen Be stuur af. „De kermis is vanuit een ver verleden altijd dicht geweest op zondag. Dat werd door een brede laag van de bevolking on dersteund. Al dan niet om princi piële redenen. Dat wordt in dit voorstel uit het oog verloren." Hamelink vindt dat de verrui ming van de winkelopenstelling op zich nog geen enkele verplich ting schept richting de kermisex ploitanten. „De gemeente heeft 365 dagen per jaar met de winke liers te maken. De kermis is slechts één keer per jaar. We moeten het economisch belang ook niet gaan overdrijven. Per slot van rekening kunnen de mensen hun geld maar één keer uitgeven." De twee andere partijen sloten zich daarbij aan. G. van den Berg (GPV/RPF) merkte daarbij op dat de regulering van de zondags openstelling wel degelijk een taak van de overheid is en niet, zoals een raadsmeerderheid eer der besloot, van de winkeliers. Burgemeester R. Barbé heeft be grip voor de argumenten van de tegenstanders, maar drukte hen op het hart dat het college eigen lijk geen andere keus had. „Het college heeft eerder kennisgeno men van het feit dat een raads meerderheid vóór openstelling van de kermis op zondag is. En dus blijft er voor ons geen andere mogelijkheid om daaraan tege moet te komen. Mocht blijken dat het een fiasco wordt, dan hoop ik dat men tot inzicht komt." Dezelfde fracties kwamen in het geweer toen de verruiming van het winkelgebied van de binnen stad aan de orde kwam. Het gaat om een stuk van de Axelsestraat. Bruidsmodezaak Lucky Day wil ook op zondag de deuren kunnen openen. Die mogelijkheid bestaat alleen voor winkels die in het ge bied 'binnenstad' vallen. Volgens de oorspronkelijke tekening valt Lucky Day daar net buiten, maar door een kleine correctie aan te brengen, willen B en W die moge lijkheid alsnog scheppen. „We hebben deze zaak eerder over het hoofd gezien. Het gaat maar om een kleine grenscorrectie. Ik hoop en verwacht dat het de laatste zal zijn," lichtte Barbé toe. Maar de christelijke partijen vin den dat het maar eens afgelopen moet zijn met dat gerommel met grenzen. „Met een verbazend ge mak wordt dat gebied, dat is vastgelegd in een verordening, plotseling weer veranderd," stel de P. Hamelink vast. „Het gaat nog makkelijker dan wanneer je in je woning nieuwe kozijnen wilt plaatsen die vijftig centimeter hoger zijn. Nu is er weer een nieuw cirkeltje op de kaart ge trokken. Zo meteen is er een on dernemer die daar net twintig meter buiten valt, maar die ook op zondag open wil. Zo zijn we niet verstandig bezig. Ik denk dat we moeten oppassen voor een precedentwerking. De jeugd in de omgeving van de Katspolder- laan had al een bestemming gevonden voor het voormalige gebouw van scholengemeenschap De Steelant: een skateboardbaan. Maar lang zullen ze er niet meer van kunnen genieten. Het college van B en W wil dat het gebouw aan de Katspolderlaan gesloopt wordt. Aanstaande maandag wordt daar eindelijk een begin mee gemaakt. Met die maatregelen worden twee vliegen in een klap geslagen: het terrein kan geschikt gemaakt worden voor bouwgrond, en de restanten van het voormalige schoolgebouw zullen niet langer meer doelwit zijn van vanda len. Maandagmiddag moest de brandweer er aan te pas komen, omdat er brand was uitge broken. Twee weken geleden moest de brand weer ook al een keer uitrukken. Het gebouw kwam aan het eind van vorig schooljaar leeg te staan, nadat De Steelant fuseerde met het Zel- denrustcollege. foto camile schelstraete Hulst - Twee negentienjarige jongemannen uit de Belgische plaatsen Kruibeke en Temse zijn maandagavond op de Koolstraat aangehouden met vijftien gram hasj en weed in hun bezit. Ze betaalden allebei meteen een boete van honderd gulden. De softdrugs zijn in be slag genomen. Oostburg - De politie heeft maandagmiddag 36 autobe stuurders bekeurd voor te hard rijden over de Lange Heeren straat. Een van de overtreders reed 38 kilometer te hard, Er kwamen in totaal 537 auton®. bilisten langs. Oostburg - Bij verkeerscontro- les maandag in Draaibrug Schoondijke, Oostburg eB Nieuwvliet zijn alles bij elkaar twintig processen-verbaal uit- geschreven, onder andere voor het niet dragen van de autogor- del, het negeren van een ver. drijvingsvlak en fout voorsor- teren. Bij de controle jB Schoondijke assisteerden vrij. willigers van Veilig Nederland. COLLECTE - De collecte voor het Diabetesfonds heeft 1068,65 opgebracht SINTERKLAAS - Sinterklaas komt zaterdag 30 november in Biervliet. Om 14.30 uur ver trekt de Sint vanaf het voetbal veld voor een rondgang door het dorp. Om 15.15 uur arri veert hij bij het dorpshuis, waar hij welkom wordt gehe ten door de voorzitter van het evenementencomité. Om 15.30 uur begint voor de kinderen van groep 1 tot en met 8 in het dorpshuis een voorstelling van poppentheater Al te Klein. De Sint gaat met zijn gevolg naat peuterspeelzaal, Dikkie Dik, Daar zingen de peuters de Sint en Piet toe. Om ongeveer 17.15 uur brengt de Sint nog een be zoekje aan Ter Walle. YPSILON - In het verpleeghuis Ter Schorre houdt de vereni ging van ouders en familiele den van chronisch-psychoti- sche en schizofrene mensen, Ypsilon, op dinsdag 3 decern- ber een bijeenkomst. 19.30 uur. Tilburg - Katholieke Universiteit Brabant. Drs. in de economie: Carl Poppe, IJzendijke. Utrecht - Rijksuniversiteit, farmaciestudie. Apotheker: Suzanne Meusen en Frank Wijffels, IJzendijke. Van onze verslaggever Oostburg - Popmuzikanten in West-Zeeuws-Vlaanderen heb ben behoefte aan het opvijzelen van de spelvaardigheid door middel van masterclasses en workshops. Dat blijkt uit een en quête, die de Stichting Muziekcollectief West-Zeeuws-Vlaan- deren onlangs heeft gehouden. De enquête is verspreid onder zo'n honderd popmuzikanten. Dertig procent heeft de vragen lijst ingevuld geretourneerd. „We hebben de uitslagen ook voorge legd aan de Stichting Popmuziek Zeeland en zijn nu onze conclu sies aan het trekken," zegt Jo Stanneveld van de Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen. „We gaan bekijken in hoeverre we in samenwerking met het mu ziekcollectief en de Stichting Popmuziek op korte termijn met workshops en masterclasses kun nen beginnen." Gedacht wordt aan het uitnodigen van bekende musici, die voor een middag of avond een lesprogramma voor een bepaald instrument komen afwerken. De eerste actie naar aanleiding van de enquête is al ondernomen. Het muziekcollectief beschikt sinds kort over nieuwe opname apparatuur. Die staat opgesteld in de repetitieruimte in Breskens. Bands kunnen tegc gebruik maken van de ruimte, waar naast de apparatuur ook ei stallatie en instrumenten voor zijn aangeschaft. De aangeschreven muzikanten werd tevens gevraagd of ze be kend zijn met de mogelijkheden die het collectief te bieden heeft, en zo ja, wat ze er van vinden. Ruim negentig procent van de muzzikanten is op de hoogte van de repetitiemogelijkheden. Veer tig procent maakt er gebruik van, terwijl zestig procent zegt tevre den te zijn over de dienstverle ning. Daarnaast tipten de muzikanten een aantal zaken aan dat verbe terd kan worden, zoals de plan ning en de akoestiek en de con trole op de uitleen van appara tuur en de manier waarop mede muzikanten daarmee omgaan. Van onze correspondent Terneuzen - Zeeuws-Vlaanderen scoort niet hoog op de lande lijke bouwprioriteitenlijst voor verpleeghuizen. Er dreigt daar door een domino-effect, omdat verpleeghuizen zo geen ver- pleegunits kunnen uitplaatsen naar bejaardenhuizen. Voorzitter A.J. Janse van het Zeeuws-Vlaams zorgoverleg deed deze uitspraak gisteren tijdens de algemene ledenvergadering van het CDA in Terneuzen. Janse: „We scoren niet hoog op de prioriteitenlijst, omdat er in den lande nog veel verpleeghuizen zijn met vijf- en zespersoonska- mers. In Zeeuws-Vlaanderen kennen we die gelukkig niet. En Den Haag wil eerst de grootste knelpunten aanpakken." Janse had ook een persoonlijke visie op het ouderenbeleid. „Mo menteel wil men de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig laten wonen. Ook horen we vaak dat Oostburg - De Werkgroep Jongeren van de de stichting Podium West houdt op vrijdag 11 april volgend jaar de eerste 'Grote Prijs van Zeeuws-Vlaanderen'. Het gaat hier om een wedstrijd voor alle amateurpopgroepen in de regio. Inzet is een opname in een professionele geluids studio. Zeeuws-Vlaamse bands die willen deelnemen aan de Grote Prijs moeten wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet het om een 'jonge' band gaan. Dat wil zeggen, de muzikanten mogen niet ouder zijn dan dertig jaar en de bandleden mogen niet langer dan drie jaar met elkaar hebben samengespeeld. Alle muziekstromingen zijn toegestaan. De bands mogen zowel eigen repertoire als covers spelen, maar de nadruk moet het eigen werk liggen. Wie wil meedingen naar de hoofdprijs moet vóór 1 februari een demo met biografie van de band sturen naar het secretariaat van de Werkgroep Jongeren van de stichting Podium West, Volderstraat 23, 4501 JM Oostburg. De demo mag niet meer dan één covernummer bevatten. Een jury zal vooraf een selectie maken uit de ingezonden demo's. Uiteindelijk zullen vijf Zeeuws-Vlaamse bands het podium van het Ledeltheater in Oostburg bestijgen. Elk op treden mag niet langer dan een half uur duren en niet meer dan twee covers bevatten. Aan de hand van het juryrapport wordt de uitein delijke winnaar aangewezen. we zorg op maat moeten bieden. Vaak richt men zich dan tot de jongere oudere, die nog een dagje meegaat naar het pretpark. Maat wat heeft een man van 92 jaar die veel zorg nodig heeft, hier aan? Nederland vergrijst en er komt geen geld bij voor de oude renzorg. Dit houdt in dat er ver velende keuzes gemaakt moeten worden." Van onze correspondente Hulst - In de openbare biblio theek van Hulst is een taf®®" tiehoek ingericht over Techw» 10, de pas opgerichte techmscn club voor meisjes van tien dertien jaar. De cursisten leren op sPee'seJJ?j. ze omgaan met de techniek. heb ben terialen en gereedschappen ben, na enkele lessen, voor geen geheimen meer. In Zee au is Technika 10 al tien jaar acti Sinds kort zijn er nieuwe ciu gestart in Hulst en Clinge- overzichtstentoonstelling 1S bezichtigen tot 6 december. dens de openingsuren van Hulster bibliotheek. Van onze verslaggever Middelburg - Het r van Zeeland - Het gaat van Zeeland gaat m d dwangsommen opleggen naren van de openbare naren van de ~L die de kwaliteit niet voldoende noeg onderzoeken. I provinciebe in de toel i „^ggen aan de openbare zwemt -;j. ZWem' regelmati van en/of Van onze verslaggever Oostburg - De curator in het i Block, met vestigingen in Oc denkt dat in december op zeke opengaan. Afgelopen week hebben zich bij mr. H. den Hollander in Oostburg diverse gegadigden gemeld die een van de bakkerijen willen voortzetten. „Het ziet er niet naar uit dat het oorspronkelijke bedrijf met zijn diverse vestigingen in één keer wordt overgenomen. Ik denk dat er individuele bedrijven komen. De meeste belangstelling gaat uit naar de plaatsen waar ook ge bakken kan worden (Biervliet en Oostburg, red.). Voor het ver kooppunt Breskens is minder be langstelling," zei hij gisteren. De failliete bakkerij bestond uit in totaal zes aparte bv's, die juni dit jaar zijn opgericht. Hoewel volgens Den Hollander de admi nistratie redelijk goed is gevoerd, Van onze correspondente Biervliet - De galeries in Zeeuws-Vlaanderen hebben de komende periode veel aan dacht voor Zeeuwse beeldend kunstenaars. Art House in Biervliet viert het tienjarig bestaan. In Zeeuws- Vlaanderen is dit een prestatie, de meeste galeries houden het niet langer dan een paar jaar uit. Loes Cozijnsen exposeert op be scheiden schaal, maar weet het hoofd boven water te houden. Tot 1 december is het herfst in Arthouse. Gerard van Grieken geeft in zijn aquarellen de schoonheid van de herfstkleuren weer en Carlien van Rattingen en Connie Termont beelden met paddestoelen op driedimensiona le wijze het leven in de natuur uit. Arthouse is dagelijks geo pend (behalve zondag) van 9.00 tot 12.00 uur. Peter van Nes houdt open atelier van 28 november tot 1 december in Inter Art, Beethovenhof 43 van 14.00 tot 18.00 uur. Hij is als Zuid-Hollander verliefd op het Zeeuws-Vlaamse land en uit dit in aquarellen van Saeftinghe. In Atelier De Paaien aan de rand van het Land van Saeftinghe ex poseren Ine Steijaert en Annette Hopkins-Hogenboom. De Hulsterse Steijaert toont schilderijen en handbeschilderde zijden en wollen stoffen. Op de zondagmiddagen 8, 22 en 26 de cember vertelt ze over haar werk. Hopkins uit Lamswaarde toont sieraden, die ze maakt van ge trommelde half-edelstenen. Zij is °P 1,15 en 29 december aanwezig (n atelier De Paaien. De exposities duren tot 30 de cember en zijn te bezichtigen van donderdag tot maandag van 13.00 tot 18.00 uur. Galerie Rattenfanger in Hulsl toont lino's en etsen van Henny Huser. Deze Vlissingse bezit eer Jjjne pen en werkt gedetailleerd Zij heeft een voorkeur voor grafi sche kunst. Juist in de kleine perken schuilt haar kracht. D< Hulsterse galerie is geopend var donderdag tot dinsdag van 13.0( tot 17.00 uur. Galerie Esprit in Clinge belieh de veelzijdigheid van Nelly var Nieuwenhuijzen. Ze kreeg be kendheid door haar polderland schappen en bloemen in aquarel heeft een speciale techniek ei Waakt veel gebruik van water Waar de in Zuid-Beveland wo lende kunstenares schildert ooi wet acryl op linnen, an Nieuwenhuijzen registreer °P persoonlijke en expressiev datgene wat haar boeit 'erdoor krijgen klassieke on erwerpen zoals poezen, tuinen dfng 6n 611 kernen een eigen la Tot 23 december in galerie Espri Lunge. Geopend van donder i,Ltot maandag van 13.30 to 1-30 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 16