Migranten: verplicht inburgeren Karin moet het worden en daarmee uit Fel pr< na 6onj verkiez 9' 5f 35 Minister gaat paal en perk stellen aan verhuren van melkquota Bolkestein neemt GDA'er Heerma op de hak Loekasjei bevoegd1 Geloof in DE STEM BINNENLAND Buitenlanders die zich in Nederland willen vestigen, moeten van het kabinet snel de taal gaan leren Asiel-centrum in Katwijk bedreigd Boete JUMBO TOPPERS VAN DE WEEK! 75 i; 79 84 25 98 98 Agenda DE STEM COMMENTAAR Rood-wit BINNENLAND KORT Tien spookrijders per maand DE STEM Betogers leggen Rijkswacht ontkent onderzoek Suriname is in j 11111 DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 Den Haag (anp) - Minister Van Aartsen (Landbouw) gaat paal en perk stellen aan het verhuren van melkquota. Me dio januari komt hij met een wettelijke regeling om dat zo geheten 'leasen' aan banden te leggen. Hij kondigde dat gisteren aan in de Tweede Kamer. Van Aartsen zal het verhuren niet geheel verbieden. De bewinds man wil verder nog geen details geven over de juridische regeling die hem voor ogen staat. Boeren die melk willen produceren heb ben een quotum nodig. Jonge, startende agrariërs moeten die productierechten kopen; van hun ouders of van melkveehouders die ermee ophouden. In praktijk echter besluiten vertrekkende agrariërs vaak om hun quota te verhuren in plaats van te verko pen. Dat levert hen in de praktijk een aardige pensioentje op. Achterblijvende boeren, die vaak diep in de buidel moeten tasten, klagen echter dat die handelwijze de quotumprijs kunstmatig op schroeft, en daarmee ook hun productiekosten. Momenteel kost het recht om in Nederland één ki lo melk (jaarlijks) te produceren ongeveer vier gulden. Om de quotumprijs te temperen, en daarmee de investeringskos ten voor beginnende boeren, heeft de landbouworganisatie LTO-Nederland onlangs voorge steld om de quotumverhuur-pe- riode wettelijk te beperken tot maximaal drie jaar. Daarna moet de eigenaar het quotum alsnog verkopen, of daadwerkelijk zelf gebruiken. Momenteel kent de verhuurtermijn geen beperking. Als de snelle toetreding van de Midden- en Oost-Europese lan den tot de Europese Unie dat on vermijdelijk maakt, moet de Unie, en dus ook Nederland, be reid zijn meer geld uit te trekken voor het landbouwbeleid, vindt CDA-Kamerlid Van der Linden. De hoge Europese landbouwuit gaven, dit jaar 40,8 miljard ecu ofwel ruim 80 miljard gulden, zijn al jaren een bron van erger nis. Vooral landen die veel moe ten afdragen aan Brussel en rela tief weinig terugkrijgen, zoals netto-betaler Nederland, vinden de landbouwuitgaven overdreven hoog. Met name in WD-kring is men niet gelukkig met die hoge afdracht. Een snelle toetreding tot de Eu ropese Unie van bij voorbeeld Polen, Slowakije, Tsjechië en Hongarije, waardoor er opeens veel meer EU-boeren zijn, zal in de nabije toekomst mogelijk be tekenen dat er minder te verdelen valt voor de andere, reguliere Eu ropese boeren. Dat mag niet ge beuren, stelt Van der Linden. In dat geval moet er meer geld be schikbaar komen. Maar minister Van Aartsen is daar tegenstander van. Overigens verwacht hij de toetreding van Polen, Tsjechië, Slowakije en Hongarije niet voor 2004. Mocht er alsnog blijken te weinig geld te zijn, dan zal het landbouwbeleid van die landen pas na een lange overgangstermijn moeten worden gelijkgeschakeld. Den Haag (anp) - Migranten moeten maximaal 500 uur gaan vrijmaken voor het leren van de Nederlandse taal, maatschap pijleer en beroepenoriëntatie. De lessen maken deel uit van een omvangrijk inburgeringsprogramma voor nieuwkomers. De ministers Dijkstal (Binnen landse Zaken) en Ritzen (Onder wijs) en staatssecretaris Terpstra (Welzijn) hebben de plannen neergelegd in het Wetsvoorstel Inburgering Nieuwkomers (WIN) dat gisteren naar de Tweede Ka mer is gestuurd. WIN heeft tot doel nieuwkomers in de Nederlandse samenleving zo snel mogelijk zelfstandig hun draai te laten vinden. Op die ma nier wordt tevens de kans op scholing en werk vergroot. De inburgering is verplicht voor elke buitenlander van 18 jaar en Katwijk (anp) - Het gemeentebe stuur van Katwijk heeft in over leg met de politie en de brand weer maatregelen genomen ter beveiliging van Hotel Riche, ■waar momenteel 52 asielzoekers verblijven. Aanleiding is een anonieme dreigbrief gericht tegen het hotel, dat sinds 1990 dienst doet als tij delijke opvang voor asielzoekers. „Voor het einde van 1996 zijn wij genoodzaakt het Riche-complex met bewoners, eigenaar en perso neel van de aardbodem te laten verdwijnen. Vuur is heet en ver stikkend. Een ongeluk zit in een klein hoekje," luidt een passage uit de brief, die op diverse adres sen in Katwijk is bezorgd. De gemeente neemt de bedreigin gen zeer serieus. In Hotel Riche verblijven voornamelijk gezinnen uit Irak, Iran en Somalië. ouder, die zich voor langere tijd in Nederland wil vestigen. Succesvolle afronding van het programma betekent niet dat de deelnemer automatisch de Ne derlandse nationaliteit in de wacht sleept. Burgers uit de EU-lidstaten en Nederlanders die in het buiten land zijn geboren, hoeven niet aan het programma deel te ne men. Het lespakket moet binnen een jaar worden afgerond met een toets. Nieuwkomers krijgen ver der het advies deel te nemen aan vrijwilligerswerk of andere so ciaal-culturele activiteiten. Ze kunnen tijdens het gehele pro gramma, dat in totaal 18 maan den omvat, rekenen op begelei ding. Aan het eind van de rit hoopt de regering de deelnemers te hebben klaargestoomd voor vervolgonderwijs of arbeidsbe middeling. Op die manier wordt voorkomen dat de nieuwkomers in een zwart gat vallen. Migranten die zich aan de inbur gering onttrekken, kunnen reke nen op financiële strafmaatrege len. Het is op dit moment nog on duidelijk hoe hoog de boete zal bedragen, maar de regering volgt zo nauw mogelijk het sanctiesys teem van de nieuwe Bijstands wet. Ook nieuwkomers die niet afhan kelijk zijn van een uitkering, moeten het programma volgen. Den Haag hoopt in dat verband met name vrouwen te bereiken, die voor gezinshereniging of hu welijk naar Nederland komen. (ADVERTENTIE) WK 48. Geldig t/m zaterdag 30 november 1996. DOVE DOUCHEGEL 2 stuks a 200 ml. gratis douche puff van 10,56 voor PEIJNENBURG KAPITEIN KOEK rozijnen of choco, pakje a 180 gram van 2,18 voor DOUWE EGBERTS ROODMERK KOFFIE snelfilter of grove maling, pak a 500 gram Spaar voor zwaar verzilverde lepeltjes van 6,13 voor DIAMANT FRITUURVET pak a 4x250 gram van 3,68 voor NESTLE HOT CHOCOLATE MIX doos a 8 zakjes van 4,98 voor HET SPAARKADO Met onze Pro-Kado spaaraktie spaart u Het Hele jaar snel en voordelig voor prachtige huishoudelijke kado's met wel 30 tot 50% spaarwinst. Haat snel de informatiefolder bij de Jumbo-Supermarkt. DEZE WEEK MET 3 GRATIS PRO-KADO ZEGELS EVERGREEN fcrantén, pak a 225 grom appel, bosvruchten, choco, pak 6 250 gram PERSIL normaal of cohr, navulzak a 2,2 kilo SMITHS DORITO'S u.s. original al nocho cheese, rak, 125 grote OUWEHAND HARINGSPECIALITEITEN zoetzure haring, pot a 325 gram haring milde roomsaus, pot a 31gram haring tom/madeirasaus, pot d 310 gram BAVARIA BIER krat 12 flesjes a 30 cl- KLANTENINFORMATIE BEL GRATIS: 06-0220161 van maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 en van 14.00-16.00 uur Van onze Haagse redactie Eersel - WD-leider Bolkestein heeft gis teren CDA-fractieleider Heerma bela chelijk gemaakt. Volgens Bolkestein heeft het Nederlands par lement 'nooit een flitsender, dynamischer en actievere oppositieleider gehad dan Enneüs Heerma'. „Als Paul Rosenmöller het kabinet naar de Kamer roept is hij er als de kippen bij om zich achter GroenLinks en de SP bij de kritiek aan te sluiten," aldus de WD-leider gisteravond op een partijbijeenkomst in Eersel. Bolkesteins aanval op Heerma is een reactie op de felle kritiek die de CDA-fractieleider afgelopen zaterdag uitte op de WD-staatsse- cretaris Terpstra (Welzijn). Heerma had zich afgevraagd wat 'zo'n vrouw de hele dag doet als ze voor geen enkel pro bleem een oplossing weet te vinden'. Bol kestein nam Terpstra gisteravond in bescher ming. Volgens de WD-leider treft de staats secretaris, die de laatste tijd veelvuldig met de Kamer in aanvaring is gekomen over haar beleid, geen blaam. Hij merkte op dat Terpstra een zware porte feuille heeft en niet wegloopt voor de vele pu bliciteit die ze krijgt. De suggestie van Heerma dat Terpstra niets uitspookt is daarom 'onder de maat', oordeel de Bolkestein. „Gelukkig heeft hij over zijn eigen inzet niet te klagen," spotte hij. Volgens Bolkestein zou Heerma de hand in ei gen boezem moeten steken omdat zijn fractie de afgelopen twee jaar 'geen enke- 1 alternatief heeft aangedragen voor het kabi netsbeleid'. „Als Heerma Erica Terpstra verwijt geen op lossingen te hebben is het de pot die de ketel 'En, al een woedend protest naar het partijkantoor gestuurd?' De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid kijkt oprecht verbaasd. De vraag vereist enige uitleg. Twintig jaar geleden hoefde zo'n vraag niet eens gesteld te wor den. Want dan zou de hele ach terban van de PvdA te hoop ge lopen zijn tegen de manier waarop nu een nieuwe voorzit ter wordt aangewezen. Formeel is er natuurlijk geen sprake van aanwijzen. In fe bruari kiest het congres van de sociaal-democraten officieel een nieuwe voorzitter als opvolger van de door ziekte letterlijk en figuurlijk machteloos geworden Felix Rottenberg. Maar je moet in de PvdA anno 1996 wel van zeer goede huize komen om enige kans van slagen te hebben in het verzet tegen een kandidaat, die inmiddels de openlijke steun heeft van de partijtop. Karin Adelmund moet het wor den. Nadat vice-voorzitter Ruud Vreeman als eerste die suggestie had gedaan, betuigden premier en partijleider Wim Kok en fractieleider Jacques Wallage hun instemming. Mevrouw Adelmund vindt zich zelf ook heel erg geschikt voor de functie, dus is het een gelo pen race. Hoe anders ging dat in de PvdA anno 1979. Voor de toenmalige voorzitter Ien van den Heuvel zat het erop. Er ging een zucht van verlichting door de partij. Want deze dame had de heren in Den Haag soms lelijk voor de voeten gelopen. Ze bemoeide zich stevig met de actuele politieke lijn en schroomde niet om regelmatig af te wijken van officiële partij standpunten. Zo bracht ze 'realpolitiker' als Max van der Stoel en Joop den Uyl bijna tot razernij door open lijk haar sympathie uit te spre ken voor de toenmalige DDR en andere, twijfelachtige buiten landse regimes. Dat dus nooit meer. Daarom schoof het toenmalige politieke establishment in de PvdA Wim Meijer naar voren als kandi daat-voorzitter. Een beetje kleurloze, maar in telligente, aardige en hardwer kende man. Hij was staatssecre taris geweest in het kabinet-Den Uyl en gold als een van de ver trouwelingen van de partijlei der. Maar een groot deel van de ach terban wilde liever een kandi daat met een veel onafhankelij ker positie ten opzichte van de partijbonzen. En zo werd de Groningse wethouder Max van den Berg naar voren geschoven als kandidaat van 'de basis' in de partij. Na een turbulente campagne en een al even turbu lent congres werd Van den Berg de nieuwe voorzitter. Dergelijke taferelen hoeven we nu niet te verwachten. Felix Rottenberg heeft de invloed van de leden op de gang van zaken in hun partij de afgelopen jaren fors teruggeschroefd. En veel mensen hebben daar ook vrede mee. Vergaderen in de PvdA was vaak geen pretje. De sociaal-de mocraten namen elkaar vaak genadeloos de maat en delibe reerden soms urenlang over punten en komma's in verkie zingsprogramma's. Mag de 'aanwijzing' van Adel mund als nieuwe PvdA-voorzit- ter uit democratisch oogpunt al twijfelachtig zijn, de manier waarop ze straks die functie denkt te vervullen, roept nog meer vraagtekens op. Adelmund wil namelijk én par tijvoorzitter worden én lid van de Tweede Kamer blijven. Daar mee komt een eind aan een lan ge periode, waarin het partijbe stuur los stond van de uitvoe rende politici. Dat was en is geen gemakkelijke constructie, want als zo'n be stuur de eigen rol te belangrijk gaat vinden, kan de neiging ont staan zich met de politiek van alledag te gaan bemoeien. En dat is niet de bedoeling. Een controle op de wijze waarop gekozen partijvertegenwoordi gers uitvoering geven aan het programma en het mandaat van de kiezers, is uit democratisch oogpunt gezien een goede zaak. Maar zo'n controle is lastig als de controleur te midden zit van diegenen die gecontroleerd wor den. Het is daarom al evenmin een gelukkig vooruitzicht dat voor zitter Adelmund zich actief moet gaan bezig houden met het beoordelen van haar collega fractieleden als er een nieuwe kandidatenlijst voor de Kamer verkiezingen moet worden sa mengesteld. Dat Adelmund de mensen die in 1994 op haar hebben gestemd niet in de steek wil laten, valt in haar te prijzen. Maar dan had ze consequent moeten zijn en het voorzitterschap aan zich voorbij moeten laten gaan. Nu heeft ze zich in een vreemde positie ge manoeuvreerd. Een tamelijk uitzonderlijke po sitie ook. Want een Tweede-Ka merlid dat tevens partijvoorzit ter is, komt in Nederland nau welijks voor. Alleen bij de CD en de SP. En dat zijn niet bepaald partijen waaraan de PvdA zich graag spiegelt. De Tweede Kamer buigt zich deze week over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Verder staan op de agenda de stadspro vincie Rotterdam, de aanpassing van de Bijstandswet, de Organi satiewet Sociale Verzekeringen en een groot aantal kleinere on derwerpen. Donderdag neemt de Kamer afscheid van haar voorzitter Wim Deetman. Als de toekomstige wereldhan delsbesprekingen resulteren in een verdere beperking van de ge subsidieerde export van zuivel, kiest Nederland voor een verla ging van de melkprijs op de Eu ropese markt. Mocht die prijsda ling fors blijken te zijn, dan krij gen de boeren daarvoor een inko menscompensatie, zoals dat nu al geldt voor bij voorbeeld de graanboeren, meent Van Aartsen. De bewindsman had eerder laten doorschemeren in dat geval voor stander te zijn van het afschaffen van de quota. Maar, aldus Van Aartsen in de Tweede Kamer, dat heeft men verkeerd begrepen. KINDEREN VRAGEN om een sterke hand, maar dat ze ook letterlijk doen, is ongewoon. Behalve in Wit-Rusland! sident Loekasjenko heeft naar eigen mededeling bijna drié- kwart van zijn volk achter zich gekregen in zijn streven naar een door de stembus gelegitimeerde dictatuur. Het klinkt krankzinnig; een volk dat zelf kiest om gemuilkorfd worden. Toch lijkt het de werkelijkheid. Ongetwijfeld zijn de ij. sultaten van het Wit-Russische referendum zwaar gemanipy. leerd, maar toch hebben de paar ter plaatse aanwezige buiten- landse journalisten niet de indruk gekregen dat er onder de bE. volking een stemming van verzet heerst. Loekasjenko is heer en meester en de Wit-Russen zijn daar tevreden mee. Door propaganda en desinformatie wellicht, maar nog meer door karakter. Wit-Rusland is sinds 1991 souverein, maar niet zozeer door eigen toedoen als wel omdat Moskou, gedwongen door het streven naar onafhankelijkheid in andere voormalige Sovjet-republieken, het principe van gelijke monniken, ge||( kappen, hanteerde. Wit-Rusland heeft geen traditie van onafhankelijkheid. Twee eeuwen lang stond Minsk onder het bewind van St. Petersburg en Moskou. Daarvoor maakte het deel uit van groot Litouwse en Poolse koninkrijken. En ook economisch kan Wit-Rusland niet op eigen benen staan. Het heeft geen delfstoffen, geen enorm agrarisch potentieel en geen afzetmarkt voor de eigen eenzijdige productie. Die situatie heeft de bevolking geestelijk en feitelijk afhankelijk gemaakt. Van leiders en van Moskou. Loekasjenko maakt daar gebruik van. Hij heeft de banden met het Kremlin aangehaald, daarmee suggererend dat de oude tijden van zekerheid er ge reglementeerde schaarste terugkeren. Hij verwijt zijn tegen standers uit te zijn op chaos en zodoende op nog grotere ar moede en hij decreteert wat iedereen moet doen. Precies wal de Wit-Rus al eeuwen gewend is en waarnaar hij vanwegeds moeilijke economische omstandigheden terugverlangt. Het symbool van een onafhankelijk Wit-Rusland is de wit- rood-witte vlag. Loekasjenko heeft die verboden. Wit-Rusland dient in zijn visie ouderwets stalinistisch rood geregeerd te worden. De bevolking stemt in. Een rommelende maag en eeuwen van onderdrukking zijn geen voedingsbodem voor ge waagde vernieuwingen. Met spandoeken, pamfletten en ook hun kinderen kwam gisteren een groot aantal vrouwelijke asielzoekers naar het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag om daar te pleiten voor hun zaak. Emotionele taferelen waren het gevolg. Een petitie aanbieden aan staats secretaris Schmitz ging nog net, daarna liepen de gemoederen hoog op. De organisatie was in handen van de VON (Vluchtelingen Orga nisaties Nederland). Namens zo'n vierhonderd comités overhandigde deze overkoepelende organisatie tienduizend handtekeningen en een petitie aan de staatssecretaris. Daarin vragen de ondertekenaars extra aandacht voor de kwetsbaarheid van vrouwelijke asielzoe kers. FOTO ANP Jjjy JXJ JiJ jJa> Z - - jJjS_L j Uü vj Xs V. iets verwijt," aldus de WD-leider. Bolkestein zei verder zwaar te tillen aan de uitspraken van extreem-rechtse partijen over het Groen- Links-Kamerlid Singh Varma en hoofdredac teur Schinkelshoek van de Haagsche Cou rant. Singh Varma moet volgens leden van NVU- CP'86 in een werkkamp worden gestopt; Schinkelshoek Js door hen met de dood be dreigd. De WD-leider pleitte voor een krachtige be strijding van 'dit soort uitwassen'. Maar in een verbod van extreem-rechtse par tijen ziet hij niets. Dat maakt van de leden van deze organisaties martelaren, aldus Bol kestein. Bovendien zijn illegale partijen volgens hem moeilijker te controleren. „De afstraffing moet komen van de kiezers en wat betreft de Centrum-Democraten gebeurt dat al." Ook CNV gaat in verzekeringen Utrecht - Het CNV wil als wervingsinstrument de 360.000 leden de mogelijkheid geven al hun verzekeringen met korting bij één verzekeraar af te sluiten. Het verbond worstelt echter nog met de vraag of het Aegon-dochter Accent moet worden of dat Achillea- dochter Zilveren Kruis de begunstigde is. Het probleem is dat verschillende bonden al contracten met ver zekeraars hebben. De 88.000 leden van de ambtenarenbond CFO kunnen hun verzekeringen goedkoop afsluiten bij Zilveren Kruis. De vier marktbonden met gezamenlijk 170.000 leden hebben ver schillende contracten met Accent. In navolging van de FNV wil het CNV het vakbondslidmaatschap aantrekkelijker maken door individuele voordelen te bieden. Door de grote hoeveelheid potentiële verzekeringsklanten kunnen de vakbonden kortingen bedingen bij de verzekeraars. In sommi ge gevallen zijn vakbondsleden daardoor 10 procent goedkoper uit. Het pakket loopt van autoverzekering tot een aanvullend pa- ket om het ANW-gat te dichten. 'Christie's veilde gestolen schilderij' 'Tïm'stërttëin"- Het MMéiM'iiciöf Beeldende Küri'st' in dé'Duitse stad Leipzig beschuldigt het veilinghuis Christie's in Amsterdam .ervan dat het in 1993 een gestolen schilderij hegft,verkocht. Het gaaf'om'een schilderij van Frederik de Moucheron (1633-1686), dat in 1945 door het Rode Leger uit het museum is gestolen. Christie's heeft het werk in 1993 voor 20.700 gulden verkocht aan een Italiaanse galerie. Die deed het werk van de hand aan een pri- vé-verzamelaar. Een woordvoerster van Christie's weerlegt de beschuldiging. Zakenman-politicus Fibbe overleden Rotterdam - Op 83-jarige leeftijd is Willem Anthon Fibbe overle den aan de gevolgen van een slopende ziekte. Fibbe was in de ja ren zestig en zeventig actief in de Rotterdamse gemeentepolitiek. Jarenlang combineerde hij zijn politieke activiteiten met het on dernemerschap. De politieke carrière van Fibbe begon in 1961. In dat jaar trad hij toe tot de Rotterdamse gemeenteraadsfractie van de Anti Revolu tionaire Partij, een van de drie voorlopers van het CDA. Fibbe werd voorzitter van de raadsfractie en was ook nog enige tijd waarnemend wethouder. Hij verliet het pluche weer snel omdat hij het wethouderschap niet te combineren vond met het runnen van zijn handelsonderneming. In 1968 ging Fibbe alsnog fulltime de politiek in. Tot zijn pen sioen in 1978 zat hij het Openbaar Lichaam Rijnmond, de later roemloos gesneefde poging tot een regiobestuur, voor. Borst moet eigen bijdrage aanpassen Den Haag - Een dikke maand voor de invoering van de eigen-bij- dragenregeling voor ziekenfondspatiënten heeft minister Borst (Volksgezondheid) opnieuw moeten constateren dat enkele on derdelen niet kunnen worden uitgevoerd. Ze heeft de regeling, die inmiddels in de Staatscourant is gepubli ceerd, aangepast. Het gaat om de eigen bijdragen die in rekening zouden worden gébracht voor laboratorium- en röntgenonderzoek en medische hulp aan buitenlanders, die tijdelijk in Nederland verblijven. Laboratoria- en röntgenonderzoeken worden nu 'in bulk' gede clareerd bij de ziekenfondsen. Het is dus niet te specificeren vooi' welke patiënt welke kosten zijn gemaakt. De minister vraagt de Ziekenfondsraad ervoor te zorgen dat vanaf 1998 deze kosten per patiënt worden uitgesplitst, zodat de eigen bijdragen vanaf dat jaar wel inbaar zijn. GroenLinks zet PvdA voor blok Den Haag - GroenLinks zet de PvdA voor het blok in de discussie rond de nachtvluchten op vliegveld Beek. Met een heropening van het Kamerdebat over de voorgestelde 950 vluchten 'in de randen van de nacht' wil de fractie voorkomen dat er een meerderheid voor dit kabinetsbesluit ontstaat. Lukt dat niet, dan wil GroenLinks-fraetievoorzitter Rosenmöller het de PvdA vandaag bij de stemmingen in ieder geval 'zo moei lijk mogelijk maken'. Dat kan door een motie in te dienen waarin het kabinet gevraagd wordt zijn besluit te heroverwegen. Deze motie zal worden gesteund door vrijwel alle partijen die zich te gen nachtvluchten hebben uitgesproken. Behalve GroenLinks zijn dat coalitiepartij D66, de kleine christelijke fracties en de ouderenpartijen. VERVOLG VOORPAGINA Als er een landelijk meldpunt komt, wordt misschien duidelijk waar zich de meeste gevallen voordoen. „En dan zou je in overleg met de wegbeheerder kunnen kijken ot daar wellicht met extra borden of andere maatregelen iets gedaan worden," zegt Bennink. Het aantal spookrijders op de snelwegen is sinds de jaren zi drastisch gedaald van zo'n dertig tot ongeveer tien per maand, aantal dat al jaren stabiel is. De voornaamste oorzaak van die c is het plaatsen van de zogenaamde 'brievenbusborden' met de 'Ga terug' bij afritten van snelwegen. jc Ook de opkomst van de autotelefoon is een succesvol wapen strijd tegen het spookrijden. „Mensen die een spookrijder zien kun ons als het ware een live-verslag geven," zegt Bennink. Daar wordt veel tijd gewonnen, tijd waarin 'Driebergen' de bekende sp rijdersmelding de ether in kan sturen en er een politie-auto naar betreffende wegvak kan rijden. on Belgrado (ap) - Naar schatting Belgrado de straat opgegaan c* verklaring van uitslagen van op 17 november in Servië zijn g den een verrassende zege op vo Zo'n 20.000 studentenbetogers, die leuzen aanhieven als 'rode bandieten' en 'staking', trokken door het centrum van de Joego slavische hoofdstad en kondig den boycotacties aan voor ver scheidene faculteiten. Later kre gen zij versterking van ongeveer 80.000 andere betogers. Het zijn de grootste protesten tegen de re gering van president Slobodan Milosevic in Belgrado sinds maart 1991, toen de oppositie ook in groten getale tegen de huidige machthebbers ten strijde trok. Ook vorige week werd al op grote schaal betoogd tegen de annule ring van de verkiezingsuitslagen waardoor de oppositionele Za- jedno-coalitie van haar overwin ning dreigt te worden beroofd. De betogers gooiden met eieren naar regeringsgebouwen. Het geel van de dooiers kleurde de ge vels en ruiten van Milosevic' bu reau, het gemeentehuis en het ge bouw van de staatstelevisie. In woners van Belgrado stonden op balkons de betogers toe te jui chen en klapten luid in hun han den. In tegenstelling tot in maart 1991, toen de regering tanks in zette en twee mensen de dood vonden, waren bijna geen orde troepen in de straten te zien, De leider van de oppositionele Democratische Partij, Zoran Dj- indjic, maakte voor de eerste Minsk (rtr/afp/dpa) - Preside" heeft gisteren de overwinning zondag over uitbreiding van klaagde over fraude en zei da dictatuur wil vestigen. Volgens officiële cijfers stemd 70,5 procent van de ruim zeve" miljoen kiesgerechtigden in me uitbreiding van Loeksajenko' macht. Dit geeft hem de gelegen Brussel (anp) - De rijkswach heeft ontkend dat ze de gange nagaat van Belgische politici di onderzoeken hoe de politiedien sten de zaak-Dutroux hebbe* aangepakt. „De rijkswacht controleert gee enkele politieke figuur", ze voorzitter Van Keer van de natio nale bond van het rijkswachtper soneel gisteren. Hij reageerde o beschuldigingen van de Waals socialist Serge Moureaux. D parlementariër verklaarde he afgelopen weekeinde over 'zee nauwkeurige aanwijzingen' t beschikken dat de politiedienste in het privé-leven graven van 1 den van de speciale Dutroux-Ka mercommissie. Ze zouden hope belastende zaken te vinden om z Kamerleden onder druk te k nen zetten. °oor Armand Snijders Paramaribo - Het is deze jaar geleden dat de repub name werd geboren. Volge bereikt het daarmee de status, maar het kind va land vertoont nog teveel grillen om voor vol te ku den aangezien. Sinds op 25 november 1975 me politieke meerderheid Kreeg en het Amazoneland mnkrijk de onafhankelijkhei heeft het een geschiedenis waardoor bestuurlijke chaos rampspoed en schendingen senrechten als een rode draa met het politieke verlengst militaire machthebbers uit achtig aan het roer, ziet de t met veel rooskleuriger uit. i laatste jaar behoort tot meest ingrijpende die de lt doorgemaakt. De v van mei zorgden voor een fli" ke verschuiving met een onverwachte climax doord ules Wijdenbosch tot pres gekozen. Sinds diens aantre tember lijkt het met de in d

de Stem | 1996 | | pagina 4