Glazen doos is niks voor Bierkaaistraat4 Hulst draait jaar proef met stopplaatsen voor chemocar Hulst vangt dubbel voor parkeerkosten DE STEM Schrijven is veel schrappen CDA-jongeren willen meer vers bloed in gemeenteraden DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS ZAKEN nieuws Zeeuws-Vlaming schrijft nummer 78 in Slibreeks DE STEM ZEELAND Instituut Midden- en Kleinbedrijf: Rowwen Hèze op jubileum De Sloebers in Clinge Wallage in praatcafé Uitbreiding in Clinge komt westelijk Elizebeth Biesbroeck uit Hulst over eerste dichtbundel: Hulst Clinge DINSDAG 26 NOVEMBER 1996 C2 Van onze verslaggever Hulst - Inwoners van de gemeente Hulst hoe yen voortaan geen sprintje meer te trekken om de inhoud van hun chemobox bij de chemocar in te leveren. Vanaf volgend jaar houdt de che mocar een half uurtje halt op de dorpspleinen in Graauw, Nieuw-Namen. Clinge, Sint Jan steen en Heikant. De proef, want dat is het, geldt niet voor de woon wijken in de kern Hulst. Die bewoners, zo vinden burgemeester en wethouders, kunnen met hun klein chemisch afval altijd terecht op het milieupark. De invoering van een zogenaamd haltesysteem is ingegeven door klachten vanuit de gemeenteraad over de snelheid waarmee de chemocar door de straten rijdt. Op dit moment komt de chemocar vier keer per jaar. Op strategische punten wordt even gewacht om te kijken of bewoners chemisch afval willen aanbieden. Desondanks komt het af en toe voor dat mensen de chemocar net om de hoek zien verdwijnen op het moment dat ze met hun chemo box de deur uitkomen. Wie wil kan zijn spullen dan altijd nog naar het milieupark aan de Absdaalseweg brengen, maar B en W willen het de inwoners nog gemakkelijker maken. De aanvulling op het huidige systeem, zo schrijven B en W aan de gemeenteraad, kost uiteraard extra tijd en dus geld. Het college schat dat de gemeente ongeveer duizend gulden extra kwijt is om de che mocar in de vijf dorpen een half uurtje te laten stop pen. Volgens B en W kan de stop het beste laat in de middag worden gepland, zo tussen vier uur en half vijf. De gemeente gaat een jaar lang bekijken hoe de nieuwe service werkt. Maken inwoners er weinig gebruik van, dan wordt eind volgend jaar een streep onder de proef gezet. „Als de resultaten erg goed zijn, zouden we kunnen overwegen om de proef uit te breiden naar de wijken in Hulst," aldus B en W. Van onze verslaggever Hulst - Het Instituut Midden- en Kleinbedrijf Zuidwest Ne derland (IMK) is niet kapot van eventuele plannen om de Hulster Bierkaaistraat voor veel geld om te toveren tot een modern, nieuw winkelcen trum. De huurprijzen zullen dan zo hoog oplopen dat onderne mers er geen brood meer in zien, vrezen hoofd bedrijfs voorlichting C. van Valen en winkelplanoloog H. Frieman van het IMK. „Natuurlijk moet er iets in de Bierkaaistraat gebeuren," vindt Frieman. „Maar er voor vele mil joenen guldens een glazen doos neerzetten is ook niet alles. Dan moeten winkeliers straks vijf- of zeshonderd gulden per vierkante meter gaan betalen en dat verdie nen ze natuurlijk nooit terug. Het gevolg is leegstand. Kijk maar naar de Stenen Beer in Terneu- zen." Frieman neemt met deze stelling- name alvast een voorschot op de plannen die een projectontwik kelaar voor het gebied aan het uitbroeden is. De Bierkaaistraat, de bakermat van het Hulster kooptoerisme, dreigt steeds meer in het slop te geraken. Gemeente en ondernemers willen samen het tij keren en het IMK heeft aange boden te adviseren. Leegstand „De straat is niet erg aantrekke lijk," constateert Van Valen. „Er is leegstand, de straat ligt wat uit de loop en het gebiedje is te ver weg van andere centrale punten in de binnenstad. Het is moeilijk om er een beetje een spontane loop in te krijgen, Daar komt nog bij dat de winkeliers onvoldoen de georganiseerd zijn en niet op één lijn zitten." Het IMK wil hel pen de ondernemers te mobilise ren en ze enthousiast te krijgen om de schouders er onder te zet ten. „Er moet een collectief Bier kaaistraat ontstaan dat één ge luid uitbrengt richting gemeen te." Frieman stelt vast dat er de laatste jaren heel wat aantrek kingskracht naar plekjes buiten de binnenstad is gegaan. „Dus is de Bierkaaistraat een beetje bui ten het gezichtsveld geraakt. De grote vraag is eigenlijk, wat wil de gemeente met de detailhandel in de binnenstad? Alle partijen, gemeente, ondernemers en eige naars van panden, zouden een meerjarenplan moeten ontwikke len. Als je dat niet hebt ben je be zig met ad hoc-beleid. Zonder vi sie laat je de detailhandel afhan gen van de waan van de dag. Maatregelen Voordat er maatregelen worden genomen vindt het IMK dat de neuzen van de ondernemers de zelfde richting moeten uitwijzen. „Welke kant wil je met de straat op Richt je je op wensbeelden van consumenten en welke dan Een ding is zeker, als er niets ge beurt gaat de straat kopje onder. En de Bierkaaistraat heeft best potenties," zegt Frieman. „Maar met alleen de straat aanpassen ben je er niet. Het zijn vooral de ondernemers die het moeten doen." Van onze verslaggever Clinge - Carnavalsvereni ging De Sloebers uit Clin ge viert haar elfjarig jubi leum volgend jaar met een daverend optreden van Rowwen Hèze. Deze Limburgse topgroep komt zaterdag 7 juni naar Clinge. „De meeste carnavalsvereni gingen bouwen in zo'n jubi leumaar een extra grote en mooie wagen. Ze houden een receptie zodat iedereen hen kan feliciteren. Dat zagen wij helemaal niet zitten," al dus Linda Goossen van De Sloebers. „Wij wilden weieens iets an ders organiseren. Iets groots, iets dat nog nooit in Clinge vertoond, iets waar heel Clinge en omstreken nog lang over na zal praten." Dat gebeurt dus met het op treden van Rowwen Hèze in een grote tent die De Sloe bers ter ere van hun elfjarig beslaan ergens buiten Clinge zullen opzetten. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst verdient de kosten voor aanleg van parkeermeters en parkeerautomaten dubbel terug. Automobi listen betalen er aan mee via de muntstukken die ze erin stop pen en de ondernemers via een aanslag baatbelasting. EtgE ZEELAND Bezorgklachten: Bel lezerscontact, 076-5312312 ma t/m vrij. 8.00- 17.00 uur zat 8.00- 12.00 uur Redactie Temeuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Peter Oggel (editiechef), Beter van den Assem, Frank van Cooten, frank Deij (plv. ed. chef), Rein van der Helm, Harold de Puysseleijr, Goes: Matraat 1,4461 JK tel. 0113-273700, fax 0113-273701. Redacteur: Cees Maas (provincieverslaggever). Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tel. 0114-372770, fax 0114-372771. Redacteuren: Gerlach Hochstenbach, tu9ene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: Ion Koo men tel. ma t/m vrij. 0115 - 645751 tel. zondag 0115-645753 Advertentie-exploitatie De Stem en ZVK Temeuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel 0115-645740, fax 0115-645741 vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, ™ns Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tel-0114-372770. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, privé 0114-314570, rjan Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: fa.Vmvr. 8.30- 17.00 uur Tot die conclusie komt een deel van de Hulster financiële com missi e, waar de baatbelasting voor de ondernemers aan de Gro te Markt aan de orde kwam. De Grote Markt heeft een opknap beurt gehad en vijf bedrijven moeten daar samen voor 76.000 gulden aan meebetalen. „Ik zie niet in dat die ondernemers baat hebben bij parkeermeters," be toogde Fr. de Vries (onafhanke lijk raadslid). „Daar heeft alleen de gemeente baat bij, want die ontvangt het geld. Trouwens, die meters en de parkeerautomaat worden toch al betaald uit de op brengst van de parkeergelden. Als de ondernemers er dan via de baatbelasting ook nog eens voor moeten betalen vangt de gemeen te dus dubbel. Niet terecht." W. Kayser (WD) viel De Vries bij, maar verbaasde zich ook nog over andere zaken. De baatbelas ting moet worden opgehoest door enkel horecabedrijven en ban ken. „Maar er zijn ook een nota- Van onze correspondente Sluiskil - In het Meulengat in Sluiskil is vrijdag 29 november een Jongeren Praat Café. Dan komt PvdA'er Jacques Wallage spreken over Melkertbanen, kans op werk en andere zaken. De avond is georganiseerd door de vrijwilligers van het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI). De zaal van het Meulengat gaat open om 19.00 uur, het vragenuurtje begint om 19.30 uur en vanaf 21.00 uur draait dj Bram van de Brink. Vragen moeten van tevoren wor den ingediend. ris, advocaat en huisarts geves tigd, die vrijgesteld zijn van baatbelasting. Die hebben jaren lang geklaagd over de slechte be strating. Ze hebben nu een mooie straat voor hun deur en hoeven daarvoor niet te betalen. Niet te recht, want daar is toch sprake van ondernemers die er hun bo terham verdienen." Burgemeester A. Kessen vond dat zowel De Vries als Kayser het al lemaal verkeerd zagen, al wist hij het ook niet helemaal zeker. Hij beloofde de raadsleden nog voor de raadsvergadering van aan staande. donderdag uitsluitsel te geven. Van onze verslaggever Clinge - De realisering van nieuwe bouwgrond in het dorp Clinge. zal gebeuren in westelijke richting, tussen de Frans Hals- en Julianastraat. Wethouder G. van de Voorde zei dat in de Hulster commissie Stads- en Dorpsontwikkeling, naar aanleiding van vragen door H. Neefs (Groot Hulst/Gemeen schappelijke Belangen). De gemeente gaat daarmee voor bij aan de wens uit het Clingse dorpsplan om juist nieuwbouw- mogelijkheden te scheppen in de richting van de Molenstraat. De keuze van de gemeente laat zich gemakkelijk verklaren. De ge meente heeft tussen de Frans Hals- en Julianastraat nog flink wat grond in eigendom. Pas als die is volgebouwd, zo liet de wet houder weten, komt de richting van de Molenstraat in beeld. Elizebeth Biesbroeck uit Hulst wil geen 'dichteres' genoemd worden. FOTO WIM KOOYMAN Door Jeanette Vergouwen Hulst - „Noem me geen dichteres, het schrijven is voor mij gewoon een vorm van creatief bezig zijn. Maar ik ben wel trots op mijn pro duct. Deze week ligt mijn dichtbundel Al is er slechts... in de boekhandel. Ik ben be nieuwd naar de reacties en tevens een beetje huiverig," begint Elizebeth Biesbroeck uit Hulst haar verhaal. Het is haar eerste, maar ook laatste dichtbundel, want ze is be gonnen aan een streekro man. Zes jaar ging ze naar de kunsta cademie en maakte tientallen beelden, maar het modelleren bevredigde niet echt, wel het schilderen en toch is schrijven nu haar dagelijkse bezigheid. Het leverde een stroom van ge dichten op, 84 ervan heeft ze ge bundeld en laten drukken. „De onderwerpen zijn divers en ieder pikt er maar uit wat hem of haar bevalt. Het zijn gewoon gedachten en gevoelens die ie dere mens heeft of meemaakt. Ik hoop dat het de mensen iets doet, als er iemand is die zich er door getroost voelt, ben ik te vreden, Het kost me een flinke som, maar als ik nu niet publi ceer, blijven ze in de kast liggen en wie heeft daar iets aan?" In de kamer getuigen vele schil derijen en sculpturen dat hier een creatief iemand woont. De bundel is opgedragen aan haar twee dochters. „Ik hoop dat ze allebei ooit het pad van de crea tiviteit zullen bewandelen. Ze hebben er aanleg voor, maar jammer genoeg nog geen tijd. Dat heb ikzelf ook gekend. Ik ben een gecompliceerd vrouw wezen. Geboren aan het begin van de Tweede Wereldoorlog in Lamswaarde, geen luxe, alleen werken. Daarna trouwen en kinderen en tussen de flessen en luiers door geen tijd voor me zelf. Ik was al een eind in de dertig voor ik begon te werken aan mijn eigen persoonlijkheid en creativiteit. Ik ben eerst moeder en dan komt de rest. Ik zit nooit stil, heb het altijd druk en heb kwik in mijn aderen. Kunst is voor mij een vorm van leven en tennissen mijn uitlaat klep, daar kan ik de rest van mijn energie kwijt, maar ik laad er ook mijn batterij op." Winteravonden Zij vindt zichzelf een knossel- kont. Zij verdeelde haar tijd tussen dochters, werk, tennis en beeldhouwen. Vijf jaar geleden vulde ze de winteravonden met kilo's boeken en werd verliefd. „Blijkbaar heeft dat de dicht ader geopend. Het is voor mij een middel om mijn emoties te verwoorden. Ik schreef eerst flarden op papier en daarna werkte ik het uit met de compu ter. Dan wordt het een kwestie van schikken en herschikken en vooral schrappen, veel schrap pen." Ze geeft toe dat zij zich achter haar kunstwerken kon verber gen, maar dat de gedichten haar intieme gedachten en gevoelens bloot leggen. „Je laat de lezer echt in je binnenste kijken en dat maakt me wel wat huive rig." Thema's De gedichten zijn ingedeeld in thema's. De eerste drie: Geloof, Hoop, Liefde zijn volgens Elize beth Biesbroeck de essentiële dingen van het leven. Geluk heb je nodig in het leven en de on derwerpen in Leven, Werk en Ontspanning zijn uit het leven gegrepen en een logisch gevolg op de eerste drie thema's. De blokken Tennis en Zeeland zit ten er als vreemde eenden in de bijt tussen. „Dat zijn twee lief des van mij. Ik ben dol op tennis en Zeeland...tja daar woon ik en daar heb ik op de een of andere wijze een band mee." De titel 'Al is er slechts....' ver wijst naar een gedicht waarin het probleem van de eenzaam heid en de zin van het leven wordt aangesneden. De onderti tel 'Over Polderkaarsen en kat tenstaarten' verwijst naar een beschrijving van het Zeeuw- Vlaamse polderlandschap. Dat het beeldhouwen haar nog niet loslaat bewijst het volgen de: Geboetseerd aan mijn lichaam, gepolijst aan mijn huid, gehakt aan mijn spieren, me gemodelleerd als je bruid Belangstellenden kunnen de dichtbundel voor 24,95 kopen bij Duerinck boekhandel in Hulst of bestellen bij Biesbroeck, Clausstraat Hulst. Van onze verslaggever Temeuzen - Er moet meer vers (lees: jong) bloed komen in de Zeeuwse ge meenteraden, vindt de jongerenorga nisatie van het CDA, het CDJA. De jonge christen-democraten in Zeeuws- Vlaanderen willen daarin het voortouw nemen, maar kampen met een probleem: het ledental loopt zienderogen terug. „Tot voor een paar jaar geleden hadden we in heel Zeeland een aantal kernen dat ac tief was," zegt CDJA-woordvoerster Ju dith Verschelling. „Maar die zijn langza merhand een stille dood gestorven. Alleen in Zeeuws-Vlaanderen zijn we nog actief. Maar ook daar zien we dat het aantal le den het laatste jaar gehalveerd is." In Zeeuws-Vlaanderen telt het CDJA-be- stand nu 32 leden. De hoogste tijd om nieuwe aanwas te vin den. „Wanneer we meer mensen in de plaatse lijke politiek willen hebben we een pro bleem. Onze leden in Zeeuws-Vlaanderen zijn allemaal studenten. Die zitten doorde weeks door het hele land verspreid. En dat maakt het moeilijk. Wij hebben wel leden in Oostburg en Temeuzen die in het CDA- bestuur zitten. De partij reageert over het algemeen positief op het idee om meer jon geren in de politiek te krijgen. Maar er zijn natuurlijk altijd mensen uit de oudere gar de die er niet voor warmlopen, die toch nog wat conservatiever zijn. We streven er in ieder geval naar om voor de volgende verkiezingen iemand van onze groep op de lijst te krijgen. En dan bedoel ik niet als lijstopvulling. Voor welke gemeente? In Temeuzen hebben we de meeste leden, dus daar denk ik zelf als eerste aan. Wat exact de oorzaak is van de leegloop kan Judith Verschelling niet precies aan geven. „Voor de verkiezingen (twee jaar geleden, red.) hadden we nog te maken met een groeiend ledenbestand. Maar het CDA heeft toen een flinke klap gekregen en dat heeft ook naar ons toe doorgewerkt. Lan delijk zag je dat mensen van het CDA op de WD gingen stemmen. Die lijn kun je doortrekken naar de jongerenorganisaties. Ik denk dat wij leden zijn kwijtgeraakt aan de JOVD (de jonge democraten, red.), ook al zeggen die dat ze niet aan de VVD gelieerd zijn. Daarnaast hebben wij te ma ken gehad met een uitstroom van mensen die de leeftijdsgrens van 27 jaar bereikt hadden." Het CDJA-Zeeuws-Vlaanderen ziet zich als een leerschool voor leden die verder willen in de (plaatselijke) politiek. „Maar daarnaast organiseren we ook informele en vormingsactiviteiten, Het is echt niet zo dat we alleen maar serieus bezig zijn. We zijn nu druk met plannen om jongeren voor ons te interesseren. In eerste instantie streven we ernaar om de kernen in Zee land weer te herstellen." Wat voor plannen er nu al zijn „Daar kan ik nog niet echt concreet iets over zeggen. Maar gedacht wordt aan een bus die we door Zeeland laten rijden. Mensen kunnen opstappen en dan zouden we een bezoek aan Brussel kunnen brengen. Verder den ken we aan een politiek café in het voor jaar. Het centrale thema zou 'gemeentelij ke herindeling' worden. Een aantal weken geleden hebben we daar over gesproken met burgemeester Van Rest van Sas van Gent. Maar ja, dan zit je daar met zes man. Dat zouden er toch veel meer kunnen zijn, denk je dan." DIVERSEN CLINGE Volksdansen, zang en biljarten - 13.30 uur - Malpertuus - KBO Kaarting -14.00 uur - café De Gou den Kroon SINT-JANSTEEN Bieden en jokeren - 14.00 uur - café Zondagsvermaak WESTDORPE Koersbal - Concordia -13.30 uur Volksdansen - Conccordia - 09.30 uur Gymnastiek voor bejaarden - Concordia -10.30 uur AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - 13.30 uur HULST Schieting - De Blaauwe Hoeve - 13.30 uur Jokeren - KBO - De Lieve - 13.30 uur Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur SAS VAN GENT Crea-dub - Senioren Activiteiten Vereniging - De Speije -14.00 uur Koersbal - Senioren Activiteiten Vereniging -14.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Train spotting HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Sleepers 20.00 uur The Nutty Professor 20.00 uur Independence Day 20.00 uur The Cable Guy 20.00 uur Naar de klote 20.00 uur The Fan BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Tin Cup 20.00 uur Independence Day 20.00 uur The Glimmerman GENT Decascoop 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Ca ble Guy 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Tin Cup 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Feeling Minnesota 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Substitute 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Es cape from L.A. 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Fear 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur A Time to Kill 14.30, 17.00 en 22.45 uur The Glim merman 14.30, 17.00 en 20.00 uur Dra gonhead 20.00 en 22.30 uur Crash 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 20.00 uur Breaking the Waves 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur In dependence Day 14.30 en 17.00 uur The Nutty Pro fessor 22.30 uur Trainspotting KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Tin Cup 20.00 uur Cable Guy 20.00 uur Escape from L.A. 20.00 uur A Time to Kill VERZAMELING - In de open bare bibliotheek van Hulst is tot 14 december in de vitrine kast een verzameling te zien van 'Poppenserviesjes'. Tijdens de normale openingsuren van de bibliotheek is de collectie, bijeen gebracht door Hennie van Koolwijk, te bezichtigen. SINTERKLAAS - Samen met zijn zwarte Pieten bezoekt Sin terklaas zondag 1 december de jeugd van Den Dullaertwijk. Hij arriveert om 14.00 uur bij Den Dullaert. Bewoners van deze buurt die een ziek kind hebben, kunnen dit bij de buurtvereniging (0114-319089) voor 1 december melden. Sin terklaas komt dan wellicht op huisbezoek. St.-Jansteen SINTERKLAAS - Sinterklaas brengt zaterdag 30 november een bezoek aan St.-Jansteen. Om 14.15 uur is het verzamelen op het Martje van Wardje. Ver gezeld van zijn Pieten, muziek vereniging St.-Jan en kinderen wordt een rondgang door het dorp gemaakt. Daarna gaat de stoet naar gemeenschapscen trum De Warande waar een feestelijke middag rond het Sinterklaasgebeuren wordt ge houden. Ter afsluiting krijgen de kinderen een cadeautje. Alle kinderen van St.-Jansteen van twee tot zeven jaar hebben voor deze middag een persoon lijke uitnodiging gekregen. Wie geen uitnodiging gekregen heeft kan contact opnemen met Jeanne Cremers van het Sinter klaascomité. Zieke kinderen zullen eveneens door de Sint bedacht worden als dat even wordt doorgegeven aan J. Cre mers. Koewacht SINTERKLAAS - De activitei tencommissie van de Stichting Welzijn Ouderen houdt don derdag 28 november een St.- Nicolaasmiddag voor de oude ren van Koewacht. Bij de en treeprijs (2,50 gulden) is koffie met een appelbeignet inbegre pen. De Sarina's verzorgen de muzikale omlijsting. Aanvang 13.30 uur in De Vlaschaard. SINTERKLAAS - Op zondag 1 december komt Sinterklaas en zijn Pieten naar Clinge. Met paard en wagen vertekken ze vanuit 't Zeegat. Via de Gra venstraat, Ruysdaelstraat, Jac. Jordaenstraat, Fr. Halsstraat, Gravenstraat wordt hij aan de kerk om 14.15 uur opgewacht door de kinderen die zelf mu ziekinstrument jes hebben mee gebracht. Onder muzikale be geleiding van fanfare 'Weldoen door Vermaak' gaat de stoet naar gemeenschapscentrum Malpertuus. In Malpertuus wordt de Sinterklaasmiddag voortgezet met voor de kinde ren een lekkere verrassing. Sint bij Mangnus Kapellebrug - Sinterklaas is zaterdag 30 november van 10.00 tot 17.00 uur te vinden in Amax supermarkt-slagerij Mangnus te Kapellebrug. De Sint heeft dan voor ieder kind een attentie. Demonstratie bij Polyfoon Hulst - Bij muziekhandel Poly foon aan de Bierkaaistraat in Hulst vindt zaterdag 30 no vember de demonstratie plaats van een nieuw vijf-oktaafs keyboard/synthesizer/harmo- nizer. Deze machine van Farfi- sa biedt een diskdrive en 512 muziekregistraties. Er is een harmonizer/vocoder en een ka raoke-station ingebouwd en een microfoon zorgt voor de mogelijkheid om vierstemmig te zingen. De demonstratie duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Van onze correspondente Hulst - Aarnout de Bruyne is een geboren Zeeuws-Vlaming die nu op Walcheren woont. Hij schreef nummer 78 van de Slib reeks: 'De Veerman van Sint Amands.' Hij gaat ieder jaar naar Sint Amands aan de Schelde, een Vlaams dorp in kiein-Brabant aan de oever van de Schelde vlakbij Bornem. Sint Amands is de geboorteplaats van Emile Verhaeren, een Vlaams dichter, die net zoals zijn Vlaam se tijdgenoten Maurice Maeter linck en Georges Rodenbach, in het Frans schreef. Al heel vroeg maakte Verhaerens gedicht 'Le Passeur d'eau (De Veerman) een grote indruk op De Bruyne. De reis naar Sint Amands, waar Ver haeren begraven ligt in een bocht van de Schelde, is echter niet al leen een pelgrimstocht naar het graf van de dichter, het dorp zelf en de omgeving met zijn prachti ge natuur trekken de auteur aan. Enerzijds beschrijft hij zijn reis vanaf de Perkpolderhaven, langs Hulst, Sint Niklaas, Temse, Bor nem, het beeldenpark Helan Arts in Luipegem, het oude paling dorp Mariekerke en maakt daar bij kritische opmerkingen over wat hij ziet. Anderzijds vraagt hij zich ook af waarom hij al zestien jaar elke keer weer opnieuw naar Sint Amands op weg gaat. Hij wil weten wat er met hem in al die ja ren is gebeurd, wat hij heeft be reikt. Het verhaal wordt geïllustreerd met een aantal stemmingsvolle foto's van Jaap Meima en achter in het boekje is het gedicht 'Le Passeur d'eau' opgenomen met daarnaast een vertaling in het Nederlands door Martin de Haan. Aarnout de Bruyne schreef een monografie over het werk van Ward Ruyslinck en publiceerde literaire beschouwingen in diver se literaire bladen. Hij is hoofd redacteur van de Slibreeks, een uitgave van de Stichting Kunst uitleen Zeeland.

de Stem | 1996 | | pagina 15