Felle aanval van Heerma op Terpstra vindt u Kleine krantenuitgever is nu bijna verdwenen GOED KOOP Woede Arubaanse premier Eman bekoeld Scheveningen even Hollywood Voetbal-wedstrij den op betaal-televisie' Bedrijfsleven bang voor invoering Euro Kromme tenen bij verkiezing voorzitter D66 Analyse DE STEM BINNENLAND A3 Wat doet zo'n vrouw eigenlijk' JV8 is er voor U! 'Brand in Friese veehal aangestoken' EDELVRUCHT I APPEL SAP Drie jongens uit Urk spoorloos na zeiltochtje BINNENLAND KORT BVD wordt 'AIVD' 'Bedenktijd passagier historisch vliegtuig' Scholen slepen ministerie voor de rechter Juristen in de bres voor asielzoekers Extreem-rechts harder aanpakken Kapitein Sirius aangehouden VEMBER 1996 A2 -Brittannië en Ierland' imig weer met wolken' en regen. In het noorden' erst ook elders sneeuw' na van 4 graden langs de 'se oostkust tot iets boven in het zuiden van Enge- dinsdag frisser, en Luxemburg: Bewolkt eruime tijd regen 0f w. Middagtemperatuur graden in de Ardennen langs de kust. d- en Midden-Frankrijk: it het westen bewolking en perioden met regen of w. Dinsdag ook enkele ringen. Middagtempera- van 11 graden langs de tot 4 in de Elzas. Dinsdag oosten minder koud. -Frankrijk: Van het wes- it bewolking en geruime regen, mogelijk voorafge- door sneeuw. Dinsdag enkele opklaringen. Langs "iddellandse Zee flink wat en waarschijnlijk droog, 'agtemperatuur rond 10 en. gal: In het noorden wol- elden en kans op regen. In idelijke helft ook flink zon en waarschijnlijk g. Middagtemperatuur van aden in het noorden tot 20 Algarve. je: In het noorden en mid- wolkenvelden en hier en regen of motregen. In de elijke helft en vooral langs zuidoostelijke costa's vrij ig. Middagtemperatuur 16 graden, langs de zuide- costa's circa 20 graden, rische Eilanden: Perioen zon en droog. Middagtem- tuur rond 24 graden, lorca en Ibiza: Zonnige pe en, maar dinsdag meer ken en kans op een bui. dagtemperatuur ongeveer aden. Maandag bijna overal en geregeld zon. Dinsdag het noorden uit opnieuw n en veel wind. Middag- peratuur uiteenlopend van aden in de Povlakte tot 18 Sicilië. -kenland en Kreta: Later op aandag van het westen uit og en flink wat zon. Koud maxima tussen 9 in het rdoosten tot 17 graden op ta. 'tsland: Van het westen uit olking en wind,gevolgd r perioden met sneeuw, la- regen. Ook dinsdag nat. "dagtemperatuur tussen 2 5 graden. itserland: Aan de noord- nk van tijd tot tijd sneeuw, het zuiden meest droog en egeld zon. Maxima onge- r 5 graden, bij Locarno rond graden. tenrijk: Maandag af en toe en op de meeste plaatsen og. Dinsdag bewolkt en hier daar sneeuw. Middagtempe- uur iets boven het vriespunt. Oplossing cryptogram an zaterdag Horizontaal: 1. Kanaal; 5. kunstijs, I. tropenkolder; 10. aanstellen; gram; 13. scheuten; 14. parket; 15. dem; 16. missiepost; 19. rekenschap, 20. mededelen; 21. ros. Vertikaal: 2. Aan de weg timmeren, 1. aftakelen; 4. los; 5. kloostermoe der; 6. strafcel; 7. legger; 9. lijnop' richters; 12. aversie; 17. sasdeur; le ap. o 'ja|ed do pan '|aasuad 's)(U!l MAANDAG 25 NOVEMBER 1996 noorArmand Snijders Oranjestad - De Arubaanse remier Hennie Eman zal het topoverleg tussen zijn eiland, ,je Nederlandse Antillen en Nederland de komende week in Den Haag niet dwarsbo men. Centraal tijdens dit overleg, waaraan ook premier Kok en zijn Antilliaanse collega Pouorier deelnemen, staan de aanbevelin gen uit het rapport van de com missie-De Ruiter over ingrijpen de veranderingen in de justitiële top op Aruba. Minister Joris Voorhoeve heeft de woede kun nen bekoelen die bij Eman was ontstaan na uitspraken van de vier fractievoorzitters die vorige week Aruba bezochten. Ook Wolffensperger (D66), Wallage (PvdA), Heerma (CDA) en Ka mervoorzitter Deetman uitten hun bezorgdheid hierover. WD-leider Frits Bolkestein zei er meer dan voorheen van over tuigd te zijn dat er op Aruba za ken gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen, daarbij vooral doelend op de drugscrimi naliteit. Eman was woedend hierover maar is gisteravond toch naar Nederland vertrokken. Eind vorige week had hij gedreigd hiervan af te zien als de Neder landse regering zich niet zou dis tantiëren van de uitlatingen van de leden van de parlementaire delegatie. Die dreiging was reden voor de Nederlandse regering om Voor hoeve donderdagavond met spoed naar Oranjestad te laten vliegen om te bemiddelen. En met succes, want Eman is tevreden over de uitkomst van de gesprek ken. In een gezamenlijke verkla ring zeggen Voorhoeve en Aman dat tijdens de ontmoetingen, waarbij ook de Arubaanse minis ter van Justitie Vos aanwezig was, is vastgesteld dat op basis van wederzijds vertrouwen en respect de aanstaande besprekin gen met succes kunnen worden afgerond. Vanuit Den Haag werd vrijdag avond nog een extra politiek sig naal gegeven om Eman gunstig te stemmen. Minister-president Kok zei na afloop van het kabi netsberaad weinig waarde te hechten aan de gewraakte uit spraken van de fractievoorzit ters. „Het gaat erom dat de drie premiers van de landen van het Koninkrijk er gezamenljk uitko men. Daarom is de missie van Voorhoeve ook uitermate belang rijk, want als het overleg volgen de week niet doorgaat, zou dat tot onherstelbare schade binnen het Koninkrijk kunnen leiden." Kok houdt wel onverkort vast aan de uitvoering van de aanbe velingen van het rapport-De Rui ter, inclusief het vervangen van zowel de justitie- als de politie top op Aruba. Nederland geeft ook de voorkeur aan een geza menlijke procureur-generaal voor de Nederlandse Antillen en Aruba, een plan waar de beide regeringen overzee, met Aruba voorop, niet warm voor lopen. WD-leider Bolkestein is sterk voorstander van een aparte func tionaris die de minister voor An tilliaanse en Arubaanse Zaken gaat bijstaan. Het maakt volgens hem niet uit onder welk ministe rie die persoon valt, maar 'het moet wel een stevig figuur zijn. Want als de zaken niet stevig worden aangepakt, gebeurt er niks'. Van onze Haagse redactie Utrecht - Met een scherpe, persoonlijk gerichte aanval heeft CDA-fractieleider Heerma zaterdag staatssecretaris Terpstra (WD, Welzijn) onder vuur genomen. aWat doet zo'n vrouw eigenlijk de hele dag, vraag je je af, als ze voor geen enkel probleem een op lossing weet te vinden", zei Heer ma tijdens een CD A-partijraad. .(ADVERTENTIE) k Bergen of/Zoom Dinteloord Fijnaart Hoeven Huijbergen Nieuw Vossemeer Ossendrecht Oudenbosch Oud en Nieuw Gastel Putle Roosendaal Rucphen Standdaarbuiten Steenbergen Willemstad Woensdrecht Wouw I op kan. 21 54+ 54+ 54+ 21 54+ 21 54+ 54+ 21 24 21 54+ 54+ 54+ 21 21 1V8 is 24 uur per dag in de lucht. De nieuwsuitzending is van 18.00-18.30 uur en wordt de hele avond herhaald. Zodat U het nieuws van dicht-bij-huis kunt bekijken wanneer het 0 uitkomt. „Mevrouw Terpstra weet zich heel groot te maken bij sportsuc- cessen, maar maakt zich zo klein mogelijk als het om problemen met wachtlijsten gaat", meent Heerma. Hij doelt op de wacht lijsten voor verstandelijk gehan dicapten. Ook Terpstra zelf noemde die onaanvaardbaar lang, maar ze weigerde in eerste instantie extra geld uit te trekken om de problemen te verhelpen. Twee weken geleden kwam zij daarover in forse aanvaring met de Tweede Kamer (Heerma: „Zo ongeveer de hele Kamer moest met de vuist op tafel slaan"). Daarop kwam er alsnog veertig miljoen om de wachtlijsten te verkleinen. „Meer ondanks dan dankzij staatssecretaris Terps tra", aldus Heerma. Compassie Ook D66-fractieleider Wolffens perger gispte Terpstra dit week einde. Hij vindt dat de staatssecretaris 'met meer compassie' moet pra ten over de wachtlijstproblema tiek. Om de wachtlijsten op te lossen moet het kabinet de recen te meevaller van minister Zalm (280 miljoen) deels inzetten, meent Wolffensperger. „Iedereen zal daarvan de redelijkheid in zien." De partijraad van het CDA stond in het teken van de partijvernieu- wing. Een campagne moet het CDA het komende halfjaar 2000 nieuwe leden opleveren. Partijvoorzitter Helgers opende de actie, bedoeld om het sterk afkalven van het le denbestand te keren. De chris ten-democraten verloren het af gelopen jaar vierduizend leden, de partij heeft er nu nog 91.000. Opvolging Heerma liet zich zaterdag niet uit over zijn opvolging. Vanuit de partij wordt er steeds meer druk uitgeoefend op de huidige vice- partijvoorzitter, mevrouw Lod- ders-EIffrich, om zich beschik baar te stellen als lijsttrekker. Vorige week hield voormalig Ka merlid De Kok een pleidooi voor haar kandidatuur. Zij blijft ech ter vooralsnog weigeren. Volgend voorjaar, een jaar voor de verkie zingen, wil het CDA een nieuwe lijsttrekker aanwijzen. Het uitdelen van gratis paraplu's leidde gistermiddag tijdens de première van de musical Miss Saigon tot hysterische taferelen. FOTO WIEBE KIESTRA Scheveningen (anp) - Scheveningen leek gistermiddag even op Hollywood. Een klei ne duizend belangstellenden hadden zich bij het Circustheater opgesteld om' te zien hoe bekende Nederlanders arriveerden voor de première van Joop van den Ende's musical Miss Saigon. Onder de prominenten waren prinses Mar griet met man en drie van de vier zonen, de ministers Jorritsma en Ritzen, staatssecre taris Terpstra, de fractieleiders Wallage en Rosenmöller, Mary Dresselhuys, Jos Brink en Frank Sanders, André van Duin, Ellen Vogel, Paul van Vliet, Willeke Alberti, Rob de Nijs, Martine Bijl, Paul de Leeuw, Hennie Huisman, vader en zoon Kraaykamp, Linda de Mol en zelfs Johan Cruyff. In totaal hadden 1700 genodigden zich in de feestelijke kleren gestoken om te zien hoe de onmogelijke liefde tussen de Vietnamese Kim en haar Amerikaanse militair verloopt en na afloop deel te nemen aan een dave rende première-party. Inmiddels zijn er 420.000 kaarten voor Miss Saigon verkocht. De voorstelling is te zien zolang ze volle zalen trekt. Het Circustheater is voor tien miljoen gul den aangepast. De productiekosten voor de musical bedroegen bijna twintig miljoen gulden. Leeuwarden (anp) - De brand zaterdagavond in de veehallen van het Frisian Expo Center (FEC), de voormalige Fries landhal, in Leeuwarden is mogelijk aangestoken, zo zei de politie gisteren. Vlak voordat de brand werd ont dekt, zijn bij de veehallen jon gens gezien. Het vuur ontstond in een stapel stro achterin de vee hallen. De hallen, die een opper vlakte van 20.000 vierkante me ter besloegen, zijn door de brand volledig verwoest. De schade loopt in de tientallen miljoenen guldens. Ondanks de verwoesten de brand gaan de veemarkten de komende tijd gewoon door. Een brandweerman raakte licht gewond. De aanpalende ijs- en evenmentenhal konden worden behouden. MET DE overname van de Gooi- en Eemlander door De Telegraaf is het fenomeen van kleine, zelfstandige krantenuit gevers in Nederland bijna ver- Slechts acht dagbladen behoren Met tot de vier grote concerns Me bijna negentig procent van oe markt controleren. De acht Mjn goed voor een marktaan deel van 11,5 procent. De Leeuwarder Courant, het Nieuwsblad van het Noorden en «e Drentse Courant hebben zich verenigd in de Noordelijke Dag- Mad Combinatie (NDC), tegelij kertijd de grootste onder de Kleinere uitgevers. NDC is goed 'oor een marktaandeel van 6,7 Procent, ofwel een gezamenlijke °Plage van 317.842 kranten. Wegener Arcade heeft een klein elang in de Noord-Nederland- 6 uitgever dankzij de verkoop de Drentse Courant aan DC in ruil voor aandelen. ,n Zeeland heeft Wegener Arca- e helft van alle aandelen an de Provinciale Zeeuwse ourant (PZC) in handen, maar e ^eeuwen zijn nog steeds zelf standig. Wel krijgt de uitgever uit Apeldoorn op termijn alle aandelen in handen. De PZC is in grootte enigszins vergelijk baar met de Gooi- en Eemlan der. De PZC verkoopt dagelijks 61.000 kranten en telt een marktaandeel van 1,3 procent, zo blijkt uit recente cijfers van de brancheorganisatie Cebuco. Door Walter Devenijns, anp Het Friesch Dagblad heeft net een financiële crisis achter de rug. Het is met 22.000 exempla ren gelijk de kleinste onder de kleintjes. De christelijke lezer wordt bediend door het Neder lands Dagblad (30.080 exempla ren) en het Reformatorisch Dag blad (56.915). De zakenwereld kan kennis ne men van de berichten in Het Fi- nancieele Dagblad (42.789). Hoe lang die krant zelfstandig blijft, is onduidelijk. Het Britse con cern Pearson wil de zakenkrant graag kopen, maar ook De Tele graaf zou belangstelling heb ben. De rest van dagbladlezend Ne derland is in handen van vier concerns. Op één na bezit PCM alle landelijke dagbladen. Na de overname van het Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad is PCM de grootste geworden met een aandeel van 30,6 procent. VNU (17,9 procent) controleert vooral de regionale kranten in het zuiden van het land, terwijl De Telegraaf de laatste jaren veel regionale uitgevers heeft opgekocht. Het Telegraaf-con- cern is met 24,1 procent de nummer twee binnen de kran tenwereld. Door de aankoop van Gooi- en Eemlander stijgt het marktaandeel met 1,1 pro cent. Wegener Arcade stapt sinds eni ge tijd rond in de platensector, maar de regionale dagbladen, waaronder de Zwolse Courant, zijn goed voor een belangrijk deel van de omzet. Wegener Ar cade staat binnen de top vier op de laatste plaats met 14,8 pro cent. (ADVERTENTIE) literpak va nVft KNIP WIT OF TARWE heel NU RABAT LEVERWORST 120 500 gram van T79F A Aanbiedingen geldig van ma. 25 nov. t/m wo. 27 nov. 1996. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Skarsterlan (anp) - De po litie en brandweer hebben afgelopen weekeinde op het Tjeukemeer intensief gezocht naar drie vermis te jongens uit Urk. Vandaag en morgen wordt verder gezocht naar de jon gens die vrijdagavond rond half twaalf uur met een zeil boot het water opgingen.Tot nu toe is nog geen spoor ge vonden van het drietal (twee jongens van zestien en een van negentien jaar). Wel zijn de zeilboot en de buiten boordmotor gevonden. Op die plaats is gedregd en zijn duikers ingezet. De zoekac tie, die zaterdagmiddag be gon, werd bemoeilijkt door mist. Den Haag (anp) - Het betaal-tv-bedrijf Pay-per-View Neder land BV is van plan op korte termijn live voetbalwedstrijden uit te gaan zenden waarvoor de kijker een tientje per wedstrijd moet gaan betalen. Dat heeft commercieel directeur D. Peschar van Pay-per-View in Hoofddorp gisteren op Radio 1 gezegd. Het Hoofddorpse bedrijf wil uit wedstrijden van eredivisieclubs gaan uitzenden in de regio waar die club vandaan komt. „Het gaat erom dat supporters hun eigen keus kunnen maken om de wed strijd thuis te bekijken. Het heeft niets te maken met mensen op dringen om geld te betalen. Be taaltelevisie stelt mensen in staat hun eigen keus te maken", zei Pe schar. Volgens Peschar is Pay-per-View in overleg met een aantal vereni gingen. Welke dat zijn wilde hij niet zeggen, maar hij liet door schemeren dat onder meer NAC, Utrecht en Feyenoord zijn bena derd. „Dat zij hierover nu geen publiciteit willen, kan ik mij voorstellen", zei Peschar. Volgens hem mogen clubs zelf met Pay-per-View onderhande len. Peschar liet zich niet uit over een licentie die het sportkanaal Sport 7 misschien moet geven om wedstrijden te mogen uitzenden. „Ik weet niet wat de statuten wijziging ten aanzien van de rechten en belangen van de clubs gaat inhouden, maar voorlopig staat het de clubs vrij om zelf te onderhandelen." Een woordvoerder van Sport 7 verklaarde dat er geen onderhan delingen worden gevoerd over de mogelijke verkoop van uitzen dingen van voetbalwedstrijden aan Pay-per-View. Peschar voor spelt overigens een grote toe komst voor betaal-televisie. „De kijker kiest per programma en hoeft nergens lid of abonnee van te zijn. Het is niet zoiets als abon neetelevisie als Sport 7 achter een decoder waarvoor alle kijkers extra betalen. Ik weet zeker dat over vijf jaar betaal-tv niet meer is weg te denken uit Europa en is geaccepteerd", zegt Peschar. Rotterdam (anp) - Rente en inflatie in Nederland gaan om hoog als de Europese munteenheid Euro wordt ingevoerd. actie gekomen. De rest wacht af. 68 Procent meent dan ook dat de invoering van de Euro een matige tot geringe invloed heeft op hun bedrijf. De invoering van de nieuwe munteenheid heeft bijvoor beeld consequenties voor de fi nanciële software van een be drijf. Moret verwacht, gezien het gebrek aan actie, dat drie kwart van het bedrijfsleven problemen zal krijgen met de programmatuur als de Euro in het betalingsverkeer komt. De munteenheid Euro zal de nationale valuta van de landen van de Europese Gemeenschap vervangen. Het monetaire be leid wordt gecontroleerd door de Europese Centrale Bank. Door de invoering van de Euro hoopt de EG voordelen te kun nen behalen. De interne markt wordt voltooid, waardoor han del en werkgelegenheid toene men. Daarnaast hebben de be drijven geen last meer van hoge wisselkosten. De stabiliteit aan het valutafront is verzekerd, omdat speculeren onmogelijk is geworden. Dit denkt de meerderheid van de ondernemers die door het accountantbureau Moret Ernst Young en de Erasmus Uni versiteit zijn ondervraagd. Bijna driekwart van de onder nemingen ziet de inflatie stij gen als de Euro, zoals verwach ting, begin 1999 wordt inge voerd. Twee derde verwacht dat de rente omhoog gaat als ons land deel uitmaakt van de Europese monetaire unie. Op vallend is dat vooral grote be drijven negatief over de invoe ring zijn. Liefst 83 procent van de grote ondernemingen ver wacht een hogere inflatie. Hoewel de invoering van een Europese munt volgens de Eu ropese Gemeenschap positieve effecten heeft, zijn de onderne mers bang dat de trage politie ke besluitvorming en de ge brekkige begrotingsdiscipline van de diverse EG-landen ren te en inflatie omhoog drukken. Ondanks het feit dat in 1999 de Euro ingevoerd zal worden, be reidt het bedrijfsleven zich niet of nauwelijks voor op de wisse ling. Slechts zes procent is in Den Haag - De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) krijgt een andere naam. De inlichtingendienst zal voortaan door het leven gaan als Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Voorts wordt de naam Militaire Inlichtingendienst veranderd in Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD). De naams wijzigingen vloeien voort uit een herziening van de Wet op de in lichtingen- en veiligheidsdiensten. Den Haag - Passagiers die willen meevliegen in een historisch toestel, zoals de in september verongelukte Dakota van de Dutch Dakota Association, moeten minimaal enkele maanden een bij drage hebben betaald aan de organisatie die de vliegtuigen be heert. Dat staat in het concept van de nota Historische luchtvaart die het ministerie van Verkeer en Waterstaat in januari uitbrengt. Met de maatregel wil het departement zorgen dat de passagiers die in een oud toestel stappen zich ervan bewust zijn dat ze gezien de hoge leeftijd van 'de kist' een extra risico lopen. Den Haag - Zo'n 175 scholen voor voortgezet onderwijs hebben het ministerie van Onderwijs voor de rechter gedaagd om meer geld te krijgen. Dat heeft het departement zaterdag bevestigd. De betreffende onderwijsinstellingen krijgen minder geld omdat het ministerie na 1 augustus is omgeschakeld op een nieuw finan cieringssysteem. Sinds dit schooljaar ontvangen de scholen één bedrag (lump sum) waarvan ze zowel personeelskosten als lesma teriaal moeten betalen. De scholen zeggen met de nieuwe berekeningswijze ten onrechte veel minder subsidie te krijgen. Het ministerie van Onderwijs reageert verbaasd op de stap van de scholen. „Dit was te voorzien", aldus een woordvoerder. Schiphol - De ongeveer zeventig juristen die rechtshulp verlenen aan asielzoekers op het Aanmeldcentrum Schiphol dreigen met acties. Ze doen dat in een brief aan staatssecretaris Schmitz van Justitie. Ze eisen dat de staatssecretaris voor 13 december een eind maakt aan het misbruik van de verkorte procedure voor asielzoekers door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). In augustus 1994 hebben de Orde van Advocaten en de staatsse cretaris afspraken gemaakt over de minimumwaarborgen voor de rechtshulp aan asielzoekers in het Aanmeldcentrum Schiphol. Een van de afspraken was dat de IND de verkorte procedure, die maximaal 24 uur mag duren, slechts zou toepassen bij een be perkt aantal asielzoekers. „De praktijk is echter dat de IND de verkorte procedure gebruikt om zoveel mogelijk asielverzoekers uit bepaalde landen, bijvoor beeld West-Afrikaanse landen zoals Nigeria en Liberia, af te wij zen", aldus de rechtshulpverleners. Den Haag - Extreem-rechtse partijen moeten gemakkelijker ver boden kunnen worden. Ook demonstraties van racisten moeten veel minder dan nu worden toegestaan. Daarvoor is een wijziging van de wet nodig. Dat stelt N. Ginjaar, voorzitter van de Tijdelijke Wetenschappe lijke Commissie Minderhedenbeleid. De commissie biedt minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) binnenkort een advies tot krachti ger aanpak van extreem-rechts. Amsterdam - Het actieschip Sirius van Greenpeace, nog maar net terug in de vaart, heeft zaterdagmiddag in het Noordzeekanaal bij Velsen en in de haven van Amsterdam al weer actie gevoerd. Leden van Greenpeace schilderden vanuit twee rubberboten de leuze no-X-soya op de zijkant van een schip met vermoedelijk een lading genetisch gemanipuleerde sojabonen aan boord. De kapi tein is door de politie verhoord en later vrijgelaten. Door Jeroen den Blijker Den Haag - Hij bouwt nog snel even een verse joint. Mi chel Dufresne, werkloos buurtwerker uit de Haagse Schilderswijk, is een beetje stressed weet je wel. Hij heeft zich kandidaat gesteld voor het partijvoorzitterschap van D66 en presenteerde zich za terdag met een heuse verkie zingstoespraak aan het con gres, het hoogste orgaan van de partij. Dufresne is in Haagse kringen vooral bekend als de sjofele 'poli tiek correspondent' van de Haag se ether-piraat Tonka. De kans dat hij voorzitter wordt, acht hij zelf bij voorbaat klein. Hij wil het eigenlijk niet eens; Dufresne maakt vooral voor de lol gebruik van het unieke recht van alle D66'ers om zich kandidaat te stellen voor bestuursfuncties. „Maar ik doe dit ook voor de ar men; die moeten ook gehoord worden", aldus de kandidaat. Een kwartiertje later blijkt hoe goed zijn joint uitpakt. Met rake teksten leidt hij de zaal moeite loos van lachsalvo naar lachsal vo. „De samenleving weet dat de belangen van de armen niet in goede handen zijn bij de PvdA. Laat de PvdA Karin Adelmund - de kandidaat voorzitter van die partij - maar neerzetten. Naast mij zal niemand haar geloven", zegt de armoedig geklede Dufre sne vanaf het podium. De zaal buldert. Met zijn grappen repa reert Dufresne de sfeer die vlak tevoren kapot is gegaan in een vinnige discussie over het betaald voorzitterschap. Het partijbe stuur ziet daar niks in en wijst op de ruim 200.000 gulden die zo'n betaalde kracht gaat kosten. Het bestuur zou bovendien bang zijn voor een betaalde voorzitter: de kans bestaat dat die zich politiek gaat profileren en daarmee een tegenvoeter wordt van bijvoor beeld partijleider Van Mierlo. Voorstanders vinden echter dat het na 30 jaar aanmodderen hoog tijd wordt voor een professional. Maar op het congres moeten zij uiteindelijk in het stof bijten. Twee kandidaat-voorzitters ha ken daarom af. Resteren Dufresne en Tom Kok. De laatste is een bekend kaderbe stuurder, leidde onder meer acht jaar lang partijcongressen. En is de kandidaat van het partijbe stuur. Anders dan zijn opponent pre senteert Kok zich niet als cabare tier maar als een manager. Maar niet zomaar een manager; Kok, in het dagelijks leven voorzitter van directie van verzekeraar FBTO - tevens sponsor van D66 - laat zich 'inspireren door de lichtjes in de ogen van mensen'. In zijn toespraak belooft hij het congres plechtig dat hij zich in ieder ge val niet met actieve politiek zal bemoeien. Hij zal als 'een vogel over de partij scheren', en 'de ro mantiek in D66 in de gaten hou den'. Om dat laatste te onderstre pen, zingt de in een grijs maat kostuum gestoken FBTO-bons een heus kleuterliedje: 'In de ma neschijn, in de maneschijn'. Ook komt hij op de proppen met 'tactische tips' voor al die hard werkende D66-politici. Ze moe ten gewoon meer 'het positieve en goede' benadrukken. Bijvoor beeld: „Ik heb gemerkt dat we te genwoordig allemaal lekker langzaam rijden op de snelweg. Dat is zo lekker ontspannend." En: „Het mag best gevierd wor den dat we tegenwoordig tele foonkosten per seconde afreke nen in plaats van per tik.En wat te denken van die Oké-banaan: die is inmiddels uitverkocht. „Is dat niet fantastisch?", kraait de manager. Sommige prominente D66'ers trekken wit weg als Kok zijn ver haal houdt. „De nieuwe verkie zingsleus hebben we al: gaan met die banaan", zegt een Kamerlid grimmig. Maar ook dit Kamerlid zal zijn stem uitbrengen op de uiteindelijke winnaar Kok. Een betere keuze is er niet.

de Stem | 1996 | | pagina 3