Dubbele afstraffing voor NAC De Kuip, een arena vol haat de nicuw^ ird Escortïl DE STEM Supportersbussen NAC ekogeld in Volendam Deurwaarder dreigt I foor minister Pelé Van der Poel laat concurrenten zuchten en kreunen 'Mexico wil Cruijff als nieuwe bondscoach' Temperament Abdellaoui laat zich niet Hemmen' m Sterk loos Beterl is automaat redase ploeg nog verder in problemen na verlies in Yolendam ALE EVERKOOP IERSE TAPIJTEN, 'AL TAPIJTEN BERBERS winkelwaarde. iUDEN LEEUW Feyenoord en Ajax houden het hoofd redelijk koel, 2-2 groen licht! doet meer voor u Etten-Leur - Oosterhout Sport KE AANKONDIGING 'ijke importeurs- en jlsvoorraad erkoop aan particulie- mst van detailhandel, 'f bijkomende kosten. en van een echtheids- arantiecertificaat. Als u iatieverkoop mist, dan leven om een blijvend tengewone allure te ver- gen zoals eetkamei^ T\\nj latie opgedwongen voor- "nige miljoenen, behoren sphahans, Nains, Mes- Alshari's, Heriz, Bidjars, Kazaks, Shivans, Be- irs, Kashmirs, Doose- in vele maten (ook zeer Chinese tapijten in de gevoerd in vele pasteltin- uit Nepal. Marokkaanse it) in vele maten. Alles ongeacht de prijs. Stuk •actie van de waarde al 13 Terheijden ;r van 11.00-16.00 uur l00r Ad Pertijs folendam - Wim Rijsbergen rist het al en na Volendam- (AC (4-1) gistermiddag weet edereen in Breda en wijde instreken het: NAC zit nog diep in de zorgen. De lartverwarmende vertoning ,an vorige week tegen Ajax en spijt. Het ergste is dat we onszelf leeds verder in de problemen' teugen," stelde de oefenmeester listermiddag gelaten vast. NAC teeg niet alleen op het veld een ifstraffing, maar door domme aarten voor Abdellaoui "(rood) a Van Galen (geel) kan het ook ■eer op de nodige schorsingen ekenen. „De puzzel wordt alleen naar moeilijker," foeterde Rijs- lergen, die voorlopig niet verder lurftte kijken dan het bekerduel lij Helmond Sport van komende oensdag. )e grieperige trainer had weer He reden om af te geven op zijn peters. De organisatie op het eld was van het niveau zomera- ondvoetbal en daarnaast speel- :e de ploeg als een kudde makke chapen. Het beetje agressie tprd ook nog eens op amateuris- ische wijze geuit. Bovenkamer lian Galen liep tegen zijn zeven- it gele kaart aan. „En hij moet Toch weten dat iedere prent op lil moment een schorsing bete lent," verzuchtte Rijsbergen. Rog moedelozer werd hij van de Vode kaart van Abdellaoui. De Inige fitte aanvaller binnen de Geert Brusselers wit shirt) is niet opgewassen tegen Molenaar en Aandewiel van Volendam. selectie liet zich provoceren door Luc Nijholt, een man die in En geland de kneepjes van het vak leerde. Abdellaoui nam opzichtig wraak met een kopstoot in het gezicht van de Volendammer. „Het is niet de eerste keer dat hem zoiets overkomt. Die jongen Wan onze verslaggever ïolendam - Yassine Abdellaoui voelde er niets voor zijn rode kaart irdetv-camëra's toe te lichten. „Iedereen weet toch wel dat ik fout las," aldus de aanvaller van NAC. „Dit is het stomste dat ik op een 11 «oetbalveld ooit heb gedaan. Jlkweet dat ik me in dat soort situaties moet inhouden, maar op het nt dat het gebeurt, zet ik een fractie van een seconde toch weer pes op het spel." Het heeft volgens hem iets te maken met zijn tem- ent, alle goede voornemens ten spijt. „Of dacht je soms dat ik thet risico neem om rood te krijgen." ïainer Wim Rijsbergen stelde de speler dan wel een fikse boete in het ooruitzicht, maar verzuimde ook niet om het voorval in een breder erspectief te zien. „Nijholt sloeg Yassine even daarvoor in zijn buik. Ie grensrechter stond er bovenop en deed niets en de official (de vier- leman van het arbitrale kwartet, red.) zei het wel gezien te hebben, sar vond dat het niet zijn taak was om de scheidsrechter in te lieh- roept de problemen over zichzelf af. Dat kun je hem keer op keer vertellen, maar als het niet tot die bovenkamer doordringt, helpt het allemaal niets." De Ma rokkaanse aanvaller kan volgens Rijsbergen dan ook rekenen op een fikse geldboete, bovenop de straf die de KNVB voor hem in petto heeft. De Zaïrees Jean-Claude Muka- nya was in de ogen van Rijsber gen de tweede zondebok. De don kere verdediger liep in de eerste helft verloren rond. Zonder di recte tegenstander verzoop hij in de zoneverdediging van de Bre- danaars. „Is dat de kanjer die wij afgelopen zomer gehaald heb ben?," merkte Rijsbergen cynisch op. Dat Mukanya een kopduel verloor van Johan Steur (waaruit de eerste Vólendamse goal viel, AP.), kon er bij de Leidenaar he lemaal niet in. „Die jongen is sterk in een goed draaiend team, maar vandaag viel hij keihard door de mand." Atmodikoro Mukanya zal het op het veld ech ter niet merken. Want dat is de kern van de problemen bij NAC. Rijsbergen heeft iedereen met twee fitte benen nodig om zijn opstelling van week tot week rond te krijgen. En dus blijft ook Atmodikoro staan, hoewel de verdediger geen schim is van de man die vorig seizoen de harten stal van staf en fans. Atmodikoro gaf gisteren zijn directe tegen stander Tumani alle ruimte om uit. te groeien tot de held van de dag. De Duitse Turk scoorde in alle vrijheid de 1-0 en 3-1. Omdat NAC geen man kan mis sen in deze donkere periode, foto martin mooij traint de groep ook minder fel en intensief dan nodig is. Dat straalde gistermiddag van het elftal af. Alleen Arnold viel niets te verwijten. Maar dan ook alleen omdat hij half-fit als elfde man aan de wedstrijd begon. De weer geïmproviseerde opstel ling was in Volendam de druppel die de gifbeker deed overlopen. Op het laatste moment moest ge zocht worden naar een vervanger voor de geschorste Jalink en die omzetting bleek er één te veel. NAC zocht amechtig naar de juiste opvang van de dartele Volendam-aanvallers. Links en rechts genoten de Noord-Hollan ders van de ruimte die bij het hen vertrouwde polderlandschap past. NAC liep zich het vuur uit de sloffen om die gaten te dich ten. Vaak tevergeefs. Zoals in de elfde minuut, toen Tumani na een pass van Samardzic ongehin derd mocht opstomen richting doelman Karelse. De afronding was koelbloedig: 1-0. NAC vocht te veel tegen zijn ei gen desorganisatie om Volendam aanvallend onder druk te zetten. Toch was het na een plaagstoot van Abdellaoui over links dicht bij de gelijkmaker. Doelman Zoetebier tikte de inzet van de inlopende Staurvik echter tot hoekschop. Plaagstoot Meer dan een plaagstoot was het echter niet. Volendam- was de ploeg die de echte rake klappen uitdeelde. Die letterlijke tikken leverde weliswaar geel op voor Valk en Persijn, maar daarnaast verzuimde de ploeg van Hans van der Zee niet het doel van Karelse onder vuur te nemen. Nu is Volendam net als NAC één van de minst scorende ploegen in de eredivisie, maar de ruimte die de Bredanaars boden, was zo groot dat - ondanks een aantal grote missers - de 2-0 niet uit kon blijven. Valk was profiteur num mer twee. Met Gorter voor Mukanya trachtte NAC na rust te redden wat er te redden viel. Die poging hielp het zelf al snel om zeep. Ab dellaoui kreeg rood in de 52e mi nuut en nog geen tien minuten later keek de rest toe hoe Tumani zijn tweede treffer scoorde. Brus selers verkleinde de achterstand met een afzwaaier nog wel tot 3- 1, maar toen was de wedstrijd al lang beslist. Volendam wist dat ook en was misschien daarom zo genereus om nog slechts één kans in een treffer om te zetten. VOLENDAM - NAC 4-1 (2-0) - 11. Tumani 1-0, 43. Valk 2-0, 59. Tuma ni 3-0, 74. Brusselers 3-1, 80. Sa- mai'dzic 4-1. Scheidsrechter: Helm- strijd. Toeschouwers: 5800. Rode kaart: 51. Abdellaoui (NAC). Gele kaarten: Persijn, Valk (Volendam), Van Galen (NAC). VOLENDAM: Zoetebier; Persijn, Binken, Molenaar en Nijholt; Valk, Steur (35. Jongsma), Aandewiel en Matthaei (86. Leeflang); Samardzic (86. De Bruijn) en Tumani. NAC: Karelse; Atmodikoro, Brood en MacDonald; Staurvik, Gaasbeek, Van Galen, Mukanya (46. Gorter) en Brusselers; Arnold en Abdellaoui. i 1197 5900 BD Venlo sn onze verslaggever olendam-Een groep voetbalsupporters heeft gisteren net bui- si Volendam de bussen van NAC-fans bekogeld. Enkele ruiten jieuvelden. Niemand raakte gewond. De politie hield later in Wendam vier relschoppers aan, die in bezit waren van honk- alknuppels en ploertendoders. Een NAC-fan werd gearres- »d wegens baldadigheid. Hij werd later op de middag weer tijgelaten. 't politie vermoedt dat het fans de Amsterdamse club betrof le geen kaartje hadden voor 'yenoord-Ajax en op grond van noodbevel waren wegge- d uit Rotterdam. Wens de door NAC met 4-1 van ndam verloren wedstrijd was e steer gemoedelijk. De Bredase keerden na de wedstrijd Mer problemen terug naar de -l ;ussen en vertrokken weer net zuiden. „De - chauffeur je' de r'jksweg opdraaien, ii de eerste bus werd beko- vertelt secretaris Rini Hei- ns van de supportersvereni- S'en NAC. „We wachtten iets verderop en toen stopten er een paar wagens, waar een man of twintig, dertig uit vlogen. Ineens kwamen ze van alle kanten. Ze bekogelden de derde bus met ste nen en ijzeren staven. Een zijruit je bij de chauffeur vloog eruit en de voorruit en een zijruit werden beschadigd. Het was een chaos. Gelukkig is er niemand gewond geraakt. Heimans vermoedt ook dat het Ajax-fans betrof, die wraak wil den nemen voor de rellen die vo rige week plaatsvonden tijdens NAC-Ajax. „Ik zag rood-witte sjaaltjes, dus ik denk dat het Ajax-fans waren." Nispen Roosendaal Wouvj Wouwse Plantage in onze correspondent elj i 0 Brazilië's buitengewone minister van Sportzaken °opt kans de deurwaarder over de vloer te krijgen, wan- 'aart weigeren de circa tienduizend gulden te betalen e de rechter hem heeft veroordeeld, Se)n deelstaat Sao Paulo n«ig Voetbal een dezer da- a üe regeringszetel Brasilia wangbevel overhandigen. ihH e Excellentie niet bih- ordthT de rekening vereffent, 'W He?hagag0legd °P zi;in huis" •nat bedrag omvat de kosten b p" advocaat en een DNA- ai'jJ'e wilde daarmee aanto- niet de vader is van Sandra Regino Nascimento. Maar dat pakte anders uit. De wetenschap bewees zonneklaar dat de 31-jarige vrouw uit Santos wel degelijk Pelé's dochter is. Zij is de vrucht van een omstuimni- ge, kortstondige affaire die hij er begin zestiger jaren op nahield met een huishoudster. Tot dusver weigert de bewindsman zijn dochter echter te erkennen. Door Jaap van Essen Rotterdam - De Rotterdamse stadionspeaker kondigde het duel aan als 'de wedstrijd der wedstrijden' en als 'de ultieme voetbal-ontmoeting'. Maar de vraag mag echter zo langza merhand eens gesteld worden of de vaderlandse klassieker Feyenoord-Ajax (2-2) nog wel positieve kwalificaties ver dient. Voor wat betreft de sfeer rondom het duel in ieder.geval al lang niet meer. Want steeds driester wor den de ongeregeldheden, steeds onfrisser de sfeer waarin beide topploegen elkaar ontmoeten. Dat de Kuip een arena vol haat is, ook dat weten de Ajax-spelers al lang. De spreekkoren zijn altijd beledigend en vooral erg grof. Op de tribunes volgt de ene vecht partij na het andere opstootje. Voetballen in zo'n atmosfeer is en blijft geen pretje, goed voetballen is zelfs bijna onmogelijk. Dat de voetballers in zo'n omge ving als enigen het hoofd redelijk koel hielden en respect voor el- kaars ledematen bleven vertonen, is een verdienste. Zeker in een duel dat zo hectisch begon als de klassieker van gisteren. Meeslepend De opening was meeslepend door de strafschoppenserie die arbiter Uilenberg consequent en dapper liet némen. Al na een minuut mis te Kluivert de eerste 'pingel'. Vier minuten later liet Ronald Koe man namens Feyenoord zien hoe zo'n karweitje te klaren: 1-0. En nog eens tien minuten daarna toonde Ronald de Boer zich een goede leerling en zorgde vanaf elf meter voor de gelijkmaker: 1-1. In de zestiende minuut stond Feyenoord echter voor de tweede maal op voorsprong. Een vrije trap van Ronald Koeman trof de kruising van paal en lat, Bernard Schuiteman toonde zich attent en kopte binnen: 2-1. Pas toen de kruitdampen van het eerste kwartier begonnen op te trekken, kwam Ajax langzaam Patrick Kluivert; niet in de wedstrijd, maar wel goed voor Ajax' puntje tegen Feyenoord. tot zichzelf. De Amsterdammers ontsnapten nog bij kansen van Sanchez en Larsson, maar zagen tot hun genoegen dat Feyenoord, zo voortvarend begonnen, lang zaam maar zeker weer de verde digende stellingen begon te koes teren. De vijf verdedigers be perkten zich tot hun primaire taak, de middenvelders bleven louter op de eigen helft. En dus werd Ajax het balbezit gegund. - Een verkeerde keuze, want daar door groeide Ajax langzaam maar zeker in de wedstrijd. De negentienjarige Arno Splinter, foto reuter voor het eerst in de basis, acteer de als libero al snel of er normaal gesproken geen Blind en Frank de Boer in Ajax 1 spelen. Ronald de Boer was eindelijk" weer eens rechtshalf en plotseling leefde Babangida helemaal op. Babangida De Nigeriaan met de versnelling van een aardige sportwagen werd eindelijk bediend zoals vorig jaar Finidi George: met fraaie ballen binnendoor,' die een optimaal rendement van zijn snelheid mo gelijk maken. Babangida was veruit de gevaarlijkste Ajacied, maar kampt nog steeds met het euvel dat hij vrij voor het doel aangeland.de weg meestal even kwijtraakt. Hij had nu, halver wege de competitie, al bijna all- time topscorer van de eredivisie kunnen zijn, maar grossiert in het missen van kansen. Ook gisteren faalde hij tot driemaal toe oog- in-oog met Ed de Goey. .Patrick Kluivert, wiens eerste balcontact de gemiste strafschop was, is een heel wat betere afma ker. Hij kwam gisteren weer nau welijks in het stuk voor, maar sloeg in de 63ste minuut wel toe bij de eerste de beste mogelijk heid die hij kreeg: 2-2. Daarna gebeurde er eigenlijk niet zo veel meer in de wel boeiende, maar daarom nog niet al te beste ontmoeting tussen de populairste clubs van Nederland. De grootste kans op de overwinning was voor Ajax, maar kwam typisch genoeg op naam van Ronald Koeman, die met een merkwaardige kopbal De Goey bijna verschalkte. Per saldo werd PSV zodoende de grote winnaar in de klassieker. De Eindhovenaren liepen twee punten uit op hun concurrenten. Ajax zag de achterstand oplopen tot twaalf punten en geraakte ook niets dichter bij de tweede plaats die komend seizoen recht geeft op deelname aan de Cham pions League. Terwijl zijn ploeg tot tweemaal toe een voorsprong uit handen had gegeven, was Arie Haan wél redelijk tevreden. „Want we wil den wel winnen, maar per se niet verliezen." FEYENOORD - AJAX 2-2 (2-1) - 5. Koeman 1-0 (strafschop), 15. Ronald de Boer 1-1 (strafschop), 17. Schuite man 2-1, 63.«Kluivert 2-2. Toeschou wers: 42.000. Gele kaarten: Koeman, -Graff, Vos (Feyenoord), Bogarde, Babangida (Ajax). FEYENOORD: De Goey; Fraser (28. Zwijnenberg), Koeman, Schuiteman, Claeys en Graff; Van Wonderen, Sanchez (69. Vos) en Van Bronck- horst; Taument (79. Saganowski) en Larsson. AJAX: Van der Sar; Splinter, Schol ten, Melchiot en Bogarde (46. Veld man); Ronald de Boer, Wooter en Musampa; Babangida (75. Gabrich), Kluivert en Overmars (86. Reuser). MAANDAG 25 NOVEMBER 1996 Adrie van der Poel op weg naar de zege in Praag. foto epa Door John Graat Woerden - Twee kapiteins op een modderschuit, en ze rege ren met harde hand. Adrie van der Poel en Richard Groe- nendaal leggen dit seizoen het peloton van de veldrijders in binnen- en buitenland genadeloos hun wil op. Nadat Groenendaal vorig weekeinde een bloementuil had geoogst, was het afgelopen weekeinde de beurt aan zijn twaalf jaar oudere ploegmaat. Van der Poel liet zijn wereldbe kerzege van zaterdag in Praag gisteren in Woerden volgen met de zege in de GP Rietveld. 'Heden ik, morgen gij'. Onder dat motto dendert het duo door de modder. De concurrentie zucht en kreunt onder hun heerszuchtige politiek. Terwijl Van der Poel in Praag met zijn medevluchters Runkei en Bra- mati afrekende in de slotronde, reed hij gisteren samen met Groenendaal vanaf de start weg van de rest. Heel ver weg. Hulpmiddeltjes Erik Boezewinkel, gezien als coming man bij de veldrijders, vond het machtsvertoon van zijn leermeesters wat al te gor tig. „Dit is niet normaal meer. Dat ze voorop rijden, vind ik best, maar wat er nu gebeurt, is van de gekke. De verschillen worden alleen maar groter. Dit is niet alleen een kwestie van training. Misschien hebben ze wel hulpmiddeltjes die ik niet ken." Adrie van der Poel, 37 jaar, kon zich de teleurstelling best voor stellen. „Maar Boezewinkel moet één ding niet vergeten. Toen wij in de zomer op de weg aan het koersen waren, lag hij misschien wel op zijn reet. Er is geen geheim. Het is gewoon een kwestie van keihard werken en er alles voor over hebben. Daar is mijn hele carrière op geba seerd. En als hij dat ook doet en nog een paar jaar geduld heeft, haalt Boezewinkel straks mis schien ook ons niveau." Op het glibberige parcours in Praag had Van der Poel niet veel steun aan zijn ploegmaat Groenendaal, die meermalen door pech werd teruggewor pen. Drie ronden voor het einde botste Groenendaal zelfs tegen een overstekende vrouw op, waarna Van der Poel er alleen voorstond. Eerst ging hij er sa men met Runkei en Bramati vandoor, bij het ingaan van de laatste bocht liet hij ook hen achter zich. Groenendaal werd zevende. Nog geen 24 uur later was het andermaal raak. In de eerste van vier crossen om de nieuwe Rabobank Cyclocross-cup, met een prijzengeld van in totaal 25.000 gulden, kon niemand ook maar in het spoor blijven van Groenendaal en Van der Poel. De laatste won, in een eerlijke sprint. „Ik had graag willen winnen, elke overwin ning telt, maar mijn ketting sloeg over in de laatste bocht," vertelde Groenendaal na af loop. Wim de Vos, die blijft tobben met zijn darmen, reed op ka rakter naar de vierde plaats. UITSLAGEN Wereldbeker, derde wedstrijd: 1. Van der Poel (Ned) 1.03.05, 2. Runkei (Zwi) 0.06, 3. Bramati (Ita) 0.08, 4. DOclercq (Bel) ,0.10, 5. Janssens (Bel), 6.- Wabel (Zwi) 0.12, 7. Groenendaal (Ned) 0.16, 8. Frischknecht (Zwi) 0.23, 9. Van Santvliet (Bel) 0.34, 10. Simunek (Tsj) 0.40,19. De Vos 2.55, 30. Boe zewinkel 4.18. Stand wereldbeker na 3 wedstrij den: 1. Van der Poel 50 punten, 2. Groenendaal 49, 3. Janssens 33, 4. Declercq 32, 5. Runkei 28. Grote Prijs Rietveld: 1. Van der Poel 1.02.57, 2. Groenendaal, 3. Herijgers (Bel) 1.30, 4. De Vos 1.50, 5. Nieberding (Dui) 2.30, 6. Boezewinkel 2.35, 7. Willemsen (Bel) 2.40, 8. Moonen (Bel) 2.55, 9. Scheffer (Ned) 3.10, 10. De Bie (Bel) 3.55. Mexico-Stad (anp) - De Mexicaanse voetbalbond wil Johan Cruijff als nieuwe trainer van het nationale voetbalelftal. Twee Mexicaanse kranten meldden zaterdag dat afgevaardigden van de voetbalbond in Spanje zijn om de belangstelling van Cruijff te peilen. De voorkeur van de Mexicanen gaat uit naar de Nederlander, maar als de ex-trainer van Barcelona geen belangstelling heeft, zal worden ge tracht Javier Clemente los te weken van het Spaanse nationale team. Officieel willen Mexicaanse voetbalfunctionarissen niets loslaten over de onderhandelingen met Cruijff en Clemente. Volgens de krant Cronica voert Hugo Enrique Kiesse, trainer van de Mexicaanse club Atlante en lid van de nationale selectiecommissie, de gesprekken met Cruijff en Clemente, Kiesse heeft ook veel invloed bij Televisa, Mexico's grootste televisiezender, die op zijn beurt weer een nauwe relatie onderhoudt met de Mexicaanse voetbalbond en het na tionale team. In Mexico wordt aangenomen dat de dagen van de Serviër Bora Milu- tinovic als bondscoach zijn geteld. Het Mexicaanse elftal heeft de af gelopen maanden enkele slechte prestaties geleverd. Toch staat het Mexicaanse elftal op de FIFA-ranglijst behoorlijk hoog: in de laatste peiling zelfs op nummer elf, pal achter Nederland. Volgens Excelsior, Mexico's grootste krant, en Cronica moet Cruijff ervoor zorgen dat Mexico zich kwalificeert voor de WK'98 in Frank rijk.

de Stem | 1996 | | pagina 13