DE STEM ABN Amro koopt bank in Amerika eerders iegramp Telegraaf koopt De Gooi- en Eemlander DSM sluit vestiging Curver in Frankrijk Transport-organisatie schiet vervoerders te hulp Daf verwacht veel van nieuwe truck Unieke collectie reclameborden onder de hamer Hoechst in Ylissingen wil personeel versneld lozen Voor ruim 3 miljard gulden Aspirientjes verkrijgbaar via Internet benzine wordt baandag een cent goedkoper A6 ECONOMIE KORT ■Mi ■M ■MBER 1996 A5 cer 100 eind oktober in ische storing. Dat is de van de Braziliaanse Iers van de rechter mo- nbekende redenen vier stuurde vorige week een istructie naar maatschap. Ier de hele wereld die met vliegen. Bemanningen aarin geadviseerd voor het n de straalomkeerders Big te controleren. „Uit e, zolang de oorzaak 'van eluk niet is vastgesteld" de vliegtuigfabrikant sluchtvaartdienst kon gis- og geen reactie geven op erzoeksrapport. Pas als dit ef is, zal de RLD na bestu- ervan besluiten of de con- moeten leiden tot nadere kin ons land. heeft inmiddels wel een estuurd naar alle maat- ijen die met de Fokker 100 en naar Nederland vliegen, staat ook een gewijzigde i voor de motoren van de Door de aangepaste proce- loet in elk geval het onver- actief worden van de |mkeerders worden voorko- dus een woordvoerster van tND KORT enslang aar Martin Bryant is gis- feonen veroordeeld tot 35 legde verder vast, dat de roegd uit de gevangenis 28 april dit jaar op talrij- np in Port Arthur op het nts kogels raakten 53 per- ^eels ernstige verwondin- ïhtige Antonov htvliegtuig heeft donder- de Franse Alpen. Bewo- harde knal, gevolgd door plosie. Volgens de autori- jsche Antonov-12, die en- |stad Annecy en omgeving en zorgde voor de verwar- ijdagochtend. ■to Rico rd San Juan zijn 22 mensen ping in een winkelcentrum, ntsnappend gas. De politie fieer mensen onder het puin pen verwondingen op. jlt in Duitsland „i de Duitse deelstaat Ne- iie het concern Coca-Cola Het duo werd donderdag at zij partijen Coca-Cola, pt concern niet zou betalen, oeten worden afgeworpen, ne Zeitung. De politie wil- bij politie -terrorist die mogelijk be- eutsche Bank-chef Alfred let openbaar ministerie in 1989 in Bad Homburg bij hij reed, werd opgeblazen Zijn chauffeur raakte ge- t gebleven, maar in een in- ekblad Der Spiegel, zei hij vember, in Beiroet was ge leider ontvoerd „jpositieleider Vuk Drasko- bedreigd door de staatsvei- De oppositie houdt al da- trvische president Milosevic, ic donderdag in een auto en vam bij in een kelder, waar mishandeld'. De ondervra- ze de laatste dagen tot ge- tegen president Milosevic, n beloofd als ik ervoor zou betogingen ophouden. Pas t ik was vastgehouden in het H ogy veroordeeld nse Scientology Kerk, Jean- chtbank van Lyon schuldig :t hof veroordeelde hem tot delijk. Mazier stond terecht rick Vic, een volgeling van It dak van een hoog gebouw, cursus van de beweging. Na en van de Orde van de Zon- sche groeperingen in Frank- roordeelde de rechtbank a y naar aanleiding van aan- n afpersing tot fraude. Ach enomen net een hartritmestoornis in opgenomen, zo heeft de ai- stand werd stabiel genoem ie met de Missionarissen va Hcutta werkt, had volgens iien in de linker hartkame Nobelprijs, sukkelt de laatste twee hartaanvallen gehad eptember uit het ziekenhu gelijks op de Liefdadigheids werk blootgelegd eft deze week een internatio a blootgelegd. Een arresta 1 esteerde woensdag drie 1 lelde als maffiabazen. In i lan van de bende in de kr s Madrid en Driebergen geuj» ,etails openbaar worden g maffiosi wacht uitlevering n deelname aan moorden. Economie Amsterdam (anp) - De Tele graaf gaat De Gooi- en Eem lander kopen. Het uitgevers concern maakte gisteren be kend, een akkoord te ver wachten over de aankoop per 1 januari 1997. De Gooi- en Eemlander is één van de laatste onafhankelijke regiona le dagbladen in Nederland en heeft een oplage van 52.000 exem plaren. Met de overname versterkt De Telegraaf zijn positie op de marlet voor regionale dagbladen. Het Limburgs Dagblad, het Leids en het Haarlems Dagblad, het Noordhollands Dagblad en het Nieuws van de Dag zijn al eigen dom van het Amsterdamse uitge versconcern. De Gooi- en Eemlander geeft te vens twee huis-aan-huisbladen en vier kabelkranten uit. De regiona le uitgeverij heeft een totale omzet van 37 miljoen en heeft volgens een persbericht 'voor een onder neming van deze omvang een be hoorlijk resultaat'. De Telegraaf waarborgt de zelfstandigheid van de redactie van De Gooi- en Eem lander. De Gooi- en Eemlander was al langer een begeerde prooi voor dagbladuitgevers die uitbrei ding zoeken. De eigenaren verzet ten zich lang tegen verkoop. Aan leiding om nu alsnog met De Tele graaf in zee te gaan is de noodzaak tot vervanging van de verouderde drukpers. De Telegraaf wil de be staande drukkerij in Hilversum sluiten en de productie overheve len naar haar eigen drukkerij in Amsterdam. De Telegraaf had al lang belang stelling voor de krant. Op de re dactie van De Gooi- en Eemlander ging de anekdote dat De Telegraaf ieder jaar op 1 januari belde met de vraag aan de directie: „Hoe denkt u er dit jaar over?" Waarna het antwoord luidde: „Nou, dit jaar nog maar niet." Aangenomen wordt dat ook uitge ver Wegener belangstelling had voor De Gooi- en Eemlander. Wegener geeft alleen regionale kranten uit en had vorig jaar een marktaandeel van 14,88 procent. Het marktaandeel van de Tele graaf was 24,62 procent. De direc ties van De Telegraaf en De Gooi en Eemlander weigerden gisteren nadere toelichting te geven. Waar nemers verwachten dat De Tele graaf zeker vijftien keer de jaar winst betaalt voor de krant. De redactie van De Gooi- en Eem lander werd gisteren door De Te legraaf niet op de hoogte gesteld van de overnameplannen. De re dactie reageerde enigszins ver baasd op de berichten. „We zijn verrast, want de Gooi- en Eem lander hanteerde de strategie zelf standig te willen blijven. Die heb ben ze nu dus verlaten," verklaar de redactieraad-voorzitter D. Rogmans. De Telegraaf als nieuwe eigenaar vindt hij 'niet de slechtste keus'. „We zijn er niet op voorhand te gen," zegt Rogmans. Hij wil bin nenkort met De Telegraaf praten over de toekomst van het regiona le dagblad. Amsterdam (anp) - ABN Amro heeft in het midden-westen van de Verenigde Staten een spaarbank gekocht voor 1,9 miljard dollar, omgerekend 3,2 miljard gulden. De aangekochte bank is de Standard Federal Bancorporation. Het is de op drie na grootste bank in de staat Michigan. Ze telt 4,000 werknemers, ongeveer het aantal dat ABN Amro kwijtraakt door de aankomende verkoop ran MeesPierson. ABN Amro had eind juni 63.760 mensen in dienst. Het hoofdkantoor van Standard Federal staat in Troy, vlakbij De troit. De bank telt 182 kantoren in Michigan, Illinois en Indiana. Illinois is al de thuismarkt van ABN Amro in de VS. „Het markt gebied van Standard Federal sluit hiermee uitstekend aan bij dat van de LaSalle groep," aldus de Nederlandse bank. ABN Amro is in de VS de groot ste buitenlandse bank. Dochter LaSalle in Illinois heeft 130 kan toren en is de grootste spaarbank in die staat. In New York is ABN Amro eigenaar van de European American Bank (EAB) met 876 Oosterhout (anp) - Farma ceutische groothandel Gale- nica in Oosterhout is gestart met een Internet-apotheek- service. Mensen kunnen via Internet een bestelling plaat sen bij een apotheek naar keuze. Het gaat uitsluitend om artikelen waarvoor geen recept nodig is, zoals pijn stillers, neusdruppels en ver- bandartikelen. «Het bespaart mensen een lange wachttijd in de apo theek, en bovendien kunnen ze een bestelling plaatsen op het moment dat het hen uit komt. Eventueel kan de be stelling worden thuisbe zorgd," aldus apotheker A. Werkman. Bij de Internet-apotheek van Galenica kunnen mensen geen medicijnen op dokters voorschrift bestellen. De Oosterhoutse groothandel le vert de gevraagde producten ook niet zelf af. De bestelling wordt doorgesluisd naar een apotheek die de consument uit de deelnemerslijst heeft gekozen. De apothekers reageren en thousiast op het initiatief van Galenica. Voor zover be kend hebben vier klanten in tussen al 'surfend' de apo theek ontdekt en wat a'spi- nentjes besteld. kantoren en telt 1750 werkne mers. Verder bezit de bank kan toren in tien grote Amerikaanse steden met circa 1270 werkne mers. In totaal is ABN Amro in Noord-Amerika goed voor een balanstotaal van 68 miljard dol lar en heeft ze 11.000 werkne mers op de loonlijst staan. ABN Amro biedt 59 dollar per aandeel. Standard Federal staat genoteerd aan de New Yorkse beurs en sloot daar donderdag op 58 dollar. De hoogste koers in de afgelopen twaalf maanden was 56,9 dollar, de laagste 36,6 dol lar. Het balanstotaal Van de nieuwe aanwinst bedroeg ultimo septem ber 15,5 miljard dollar 26 mil jard). ABN Amro zelf had eind 1995 een balanstotaal van 546,5 miljard, maar raakt door de aan komende verkoop van MeesPier- soriaan Fortis 34 miljard kwijt. Contant ABN Amro betaalt contant en verwacht de transactie medio 1997 af te ronden. De aankoop fi nanciert ABN Amro door via haar dochter ABN Amro North America voor ongeveer 750 mil joen dollar aan preferente aande len uit te geven. Het restant komt uit de ABN-Amro-kas. De bank verwacht dat de overname in 1997 op jaarbasis al direct 'een positief effect van enkele dubbel tjes' heeft op de winst per aan deel ABN Amro, aldus topman P. Kalff. Standard Federal had eind sep tember een eigen vermogen van bijna 900 miljoen dollar 1,5 miljard). Standard Federal heeft ongeveer één miljoen cliënten, die bij die bank vooral spaarpro- ducten en woninghypotheken kopen. Een medewerker van veilinghuis Christie's in Amsterdam brengt een unieke verzameling emaille reclameborden op orde. De collec tie bestaat uit 400 geëmailleerde borden uit verschillende Europese landen, vervaardigd tussen 1900 en 1960. Het bijzondere overzicht van de ontwikkeling van de reclame is vanaf vandaag voor het publiek te zien..De veiling wordt komende vrijdag gehouden, foto anp Goirle (anp) - DSM-dochter Curver in Goirle wil haar pro ductievestiging in Amiens (Frankrijk) sluiten. DSM ver wacht gedwongen ontslagen, maar wil geen getallen noe men. Het distributie-onder- deel in Amiens blijft bestaan. Vakbonden in de Noord-Franse stad houden rekening met ont slag van 140 werknemers en noe men de plannen 'onaanvaard baar'. Curver maakt kunststof tuinmeubelen en huishoudelijke artikelen. De bonden sturen aan op voortzetting van de produc tie. Het is niet de eerste sanering bij Curver in Frankrijk. In 1995 schrapte DSM er ongeveer veer tig banen. Tegelijkertijd sloot de onderneming de vestiging in Dreieck in Duitsland, waardoor 330 werknemers op straat kwa men. In Nederland verdwenen toen bij Curver in Brunssum en Goirle veertig banen. Curver is voor DSM allerminst een kip met gouden eieren. In 1994 waren de resultaten rond uit teleurstellend, hoewel nog wel winstgevend. Door de sane ringen van daarna zijn de pres taties wel wat verbeterd, maar DSM blijft kampen met de felle concurrentie in een markt die stagneert door een veranderend bestedingspatroon: plastic tuin meubelen zijn minder in trek. Ook de omzet is gedaald. In 1994 verkocht Curver nog voor zo'n 480 miljoen, nu is dat 450 mil joen. Curver telt 1500 werknemers, van wie 400 in Nederland. De kunststofverwerker heeft behal ve de bedrijven in Frankrijk en Nederland ook nog fabrieken in Hongarije, Spanje en het Vere nigd Koninkrijk. In Duitsland is alleen nog maar een distributie faciliteit. Curver was oorspron kelijk een. joint venture met het Amerikaanse Rubbermaid. Daarin nam DSM voor 60 pro cent deel. Sinds medio 1994 is het Limburgse chemieconcern volledig eigenaar.' ma j'Shell verlaagt andag de benzineprijzen met out nf' ®at 's een gev°lg van «ai i ®en °P de internatio- 1 'e Gemarkt, aldus de markt- ,er,van autobrandstoffen in jpkrland. ta?w me' 'oodvervanger gaat nar l gulden kosten, su- 2 0100 vrij 2,06 en euro loodvrij van diesel blijft ongewij ds0 U.49 gulden per liter) Van onze redactie economie Zoetermeer - Transport en Logistiek Nederland (TLN), branche-organisatie voor transportbedrijven, schiet Neder landse vervoerders te hulp die last hebben van blokkades in Frankrijk. Via internationale vervoersorganisa ties wordt geprobeerd vrachtauto's uit Italië via Oostenrijk en Zwitserland naar Nederland te krijgen. Aan de operatie kleven echter haken en ogen. In Oostenrijk geldt een weekeind- verbod voor vrachtwagens en zijn zogehe ten eco-punten nodig om door het land te mogen rijden. Zwitserland kent een maxi mumgewicht van 28 ton voor vrachtwa gens. TLN pobeert daar een mouw aan te pas sen. Zo is het de bedoeling, aan de grens tussen Italië en Oostenrijk ecopunten aan chauffeurs te verkopen. Verder zullen ver voersorganisaties uit diverse landen er bij de Oostenrijkse regering op aandringen het weekeind-verbod voor een keer te la ten varen. TLN heeft met het oog op de beperkingen in Zwitserland een brandbrief gestuurd adn de International Roadtransport Union (IRU). Daarin vraagt TLN er bij de Zwitserse regering op aan te dringen voor het weekeinde het maximumgewicht te verhogen naar 40 ton. Volgens TLN worden 1000 tot 1500 vrachtwagen getroffen door de blokkades. Hoeveel combinaties er daadwerkelijk vaststaan, is niet bekend. De verladersor ganisatie EVO schat de schade die expor- De blokkade-acties van de chauffeurs beginnen in Frankrijk tot tekorten te leiden, onder meer wat betreft benzine. Bij tankstations die nog wel brandstof in voorraad hebben, zoals deze in Lyon, ontstaan lange rijen. foto epa teurs lijden door de wegblokkades in Frankrijk op 3 tot 4 miljoen gulden per dag. De schade voor de exporteurs (eigenaars van de lading) komt voort uit bederf, kos ten van omrijden en claims van bedrijven in Frankrijk, Spanje en Portugal die hun goederen niet op tijd ontvangen. Verder wijken klanten uit naar andere leveran ciers. De EVO heeft staatssecretaris Van Dok (Buitenlandse Handel) met klem gevraagd om alles te doen om verdere schade voor het Nederlandse bedrijfsleven te voorko men. De EVO verwacht dat de acties de komende weken zullen escaleren, nu het overleg tussen de chauffeurs en de werk gevers in Frankrijk is vastgelopen. De vervoerdersorganisatie Koninklijk Ne derlands Vervoer (KNV) noemt de situatie in Frankrijk onhoudbaar. De organisatie heeft de Europese commissaris van Ver voer, Neil Kinnock, opgeroepen zijn in vloed te gebruiken om 'de rampzalige si tuatie te beëindigen'. Intussen hebben de onderhandelingen tussen de Franse vrachtwagenchauffeurs en de werkgevers wel iets opgeleverd. De werkgevers hebben de eis van de chauf feurs ingewilligd om de pensioengerech tigde leeftijd te verlagen tot 55 jaar. Over loonsverhoging en werktijdverkorting be staat echter nog onenigheid. Met werk tijdverkorting denken de bonden 30.000 nieuwe banen te scheppen in het wegver voer. De afgelopen maandag in gang gezette 'Operatie Slak' van de chauffeurs zorgt vooral voor overlast in Caen en Bordeaux, Waar gisteren de eerste benzinestations moesten sluiten omdat zij niet meer be voorraad worden. In Bordeaux en Lyon vormden zich lange files bij de pompsta tions waar automobilisten nog wél benzi ne konden krijgen. In heel Frankrijk wa ren er gisteren zo'n 80 blokkades. De poli tie grijpt voorlopig niet in. De truckers en hun werkgevers zijn het erover eens dat de brandstofaccijns in Frankrijk veel te hoog is en dat dit de win sten drukt. Bij de regering is al verschei dene malen op verlaging van de accijns aangedrongen. Mill ZATERDAG 23 NOVEMBER 1996 Eindhoven (anp) - Daf Trucks in Eindhoven heeft grote verwachtingen van een nieuwe zware truck, de Daf 95XF. Het bedrijf presenteert het nieuwe model in januari op de internationale bedrijfswagententoonstelling in Brussel. Daf Trucks had in de eerste helft van 1996 in de markt voor de zware trekkers boven de 15 ton een aandeel van 9 procent. „Met deze nieuwe aanwinst ho pen we dat aandeel te vergro ten. Het moet in die klasse de komende jaren ons parade paardje worden," aldus een woordvoerder van de Eindho- vense vrachtwagenproducent. De presentatie van de nieuwe truck bewijst volgens hem dat Daf de aflopen jaren met volle kracht is doorgegaan met de ontwikkelingsactiviteiten. De 95XF heeft een volledig nieuw uiterlijk. Dé trekker is uitgerust met een nieuw ont wikkelde 12,6 liter Daf-motor. Al in augustus, tijdens de pre sentatie van de cijfers over het eerste half jaar, onthulde presi dent C. Baan dat het bedrijf binnen afzienbare tijd een compleet nieuw product zou presenteren. Die eerste zes maanden maakte Daf een netto winst van 80,4 miljoen gulden. Baan denkt dat de winst over de tweede helft van het jaar lager zal uitpak ken, maar er zijn volgens de topman geen aanwijzingen dat zich de eerstkomende jaren een winsterosie zal voordoen. De aandelen van Daf Trucks zijn onlangs overgenomen door het Amerikaanse concern Pac car. Het Eindhovense bedrijf blijft voortbestaan onder de ei gen naam. 'Parool moet landelijke krant blijven' Amsterdam - De redactie van Het Parool wil een landelijk dag blad blijven maken. Het tweede katern moet voortaan op ta bloid-formaat verschijnen. Dat is een krant op half formaat, naar voorbeeld van veel popu laire Britse kranten. De redactie heeft ingestemd met deze twee hoofdlijnen van een bezuinigingsvoorstel voor uitgever PCM. Die moet nog een beslissing nemen over het plan om de noodlij dende krant uit het slop te halen. Drie maanden geleden stapte hoofdredacteur Sietze van der Zee op, omdat PCM niet instem de met zijn voorstel de hele krant op tabloid-formaat uit te geven. Verkoop Beaujolais herstelt zich Den Haag - De verkoop van de Beaujolais primeur toont een duidelijk herstel ten opzichte van vorig jaar. Dat blijkt uit de reacties van grote wijnhandelaren na de eerste verkoopdag van de Beaujolais. In 1995 boycotte een groot deel van de Nederlandse consument deze wijn uit protest tegen de Franse kernproeven. Volgens Sop- exa, het promotiecentrum voor Franse landbouwproducten en levensmiddelen, gaan de flessen Beaujolais nu als warme brood jes over de toonbank. 64 banen weg bij betonfabriek Betonson Son - Betonfabriek Betonson BV in Son gaat reorganiseren. Bij de onderneming verdwijnen door tegenvallende resultaten 64 van de 750 arbeidsplaatsen: Dat heeft de eigenaar van het bedrijf, Van Nieuwpoort Beheer uit Gouda, gisteren gezegd. Gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten. De afdeling beton-elementen, met vestigingen in Son en Kampen, lijdt verlies en moet worden gereorganiseerd. Vorige week werd directeur F. Smulders van Betonson door de eigenaars geschorst. Ten tijde van de overname door Van Nieuwpoort had hij verklaard dat het bedrijf gezond was. 'Bedrijf smokkelde groeihormonen' Utrecht - De Amerikaanse justitie verdenkt de eigenaar van het veevoerderbedrijf Pricor BV uit Oudewater ervan op grote schaal verboden geneesmiddelen en groeihormonen de VS te hebben binnengesmokkeld. Zij heeft om zijn uitlevering ge vraagd. Eigenaar G.H. zou verboden groei- en geneesmiddelen als clen- buterol en het antibioticum avoparcine hebben geleverd aan de Amerikaanse vleesindustrie. Clenbuterol is ook in Nederland verboden omdat het schadelijk is voor de gezondheid. Op het vergrijp staat in de VS een maximumstraf van 41 jaar cel. Fokker Space ontwikkelt zonnepanelen Leiden - Fokker Space, een onderdeel dat buiten het faillisse ment van de vliegtuigbouwer Fokker is gebleven, gaat zonnepa nelen ontwikkelen samen met het Braziliaanse bedrijf Digicon. Gisteren is de overeenkomst getekend. De in Leiden gevestigde onderneming is reeds drie jaar actief in Brazilië. Door het ak koord met Digicon hoopt Fokker Space zijn kennis op het gebied van zonnepanelen te gelde te maken. 'Euro-munt niet invoeren in december' Amsterdam - De datum 1 januari 2002 als invoeringstijdstip van de Euro is bijzonder ongelukkig getimed. In december is er voor de detailhandel te veel drukte om zich bezig te houden met de voorbereidingen van de invoer van Euromunten en bankbiljet ten. Dat zegt de Raad Nederlandse Detailhandel. De Raad vindt verder de periode van zes maanden die is uitge- trokkken voor de hantering van twee valuta's naast elkaar te lang en daardoor te kostbaar. De Raad wil een directe omscha keling van het geldverkeer van gulden naar Euro. Casema koopt Haags kabelnet Den Haag - Kabelexploitant Casema wordt definitief eigenaar van het Haagse kabelnet. De gemeente heeft het verkocht voor 311 miljoen gulden. Casema investeert 260 miljoen gulden in een nieuw telecommunicatienet in De Haag, bedoeld voor de inwo ners en bedrijven in de stad. Via het net worden video-, internet en telefoniediensten aangeboden. Met de netto opbrengst van het kabelnet zuivert de artikel 12-gemeente Den Haag zijn sane ringsbegroting aan. Vlissingen (anp) - Hoechst Holland NV in Vlissingen wil haar werkne mers door het beschikbaar stellen van een premie en daadwerkelijke begeleiding stimuleren ander werk te zoeken. Op die manier, en via een regeling voor vervroegde pensionering, wil het chemiebedrijf gedwon gen ontslagen bij de op handen zijnde reorganisatie beperken. Hoechst kondigde in september aan, ingrijpend te moeten reorganise ren. Ondanks al lopende herstructureringsprojecten bleven de resulta ten achter bij de verwachtingen. Hoechst verwacht dat de reorganisatie, die medio 1997 een feit moet zijn, gevolgen zal hebben voor de werkge legenheid. Hoeveel banen er op de tocht komen te staan is nog niet dui delijk. Momenteel werken bij Hoechst in Vlissingen 918 mensen. De hoogte van de vertrekpremie ligt nog niet vast. Hoechst is met de vakbonden in overleg over het sociaal plan voor de re organisatie. Volgens A. Oudenaarden van de Industriebond FNV voelen de betrokken werknemersorganisaties wel voor de voorgestelde maatre gelen. Gedwongen ontslagen blijven voor de bonden onbespreekbaar. Half december overleggen de bonden opnieuw met Hoechst.

de Stem | 1996 | | pagina 7