Akkoord in Wit-Rusland Sportkas ABN koopt in Am Vlammend protest tegen miss-verkiezing T?oe> m No^-fcie- aan de> -prijsvraag Fout straalomkeerders oorzaak van vliegramp Nixon beval inbraak in onderzoekscentrum DE STEM BUITENLAND Referendum niet bindend Zwerfhonden redden vondeling Jaarlijks miljoen ongelukken in Britse hospitaals Driehonderd vluchtelingen uitgemoord Betogers tegen miss verkiezing opgepakt BUITENLAND KORT Voor ruim 3 mi Aspirientjes verkrijgbaar via Internet benzine wordt baandag een cent goedkoper 11111 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1996 /\|j Minsk/Moskou (afp/dpa/rtr) - De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko en zijn tegenstanders hebben besloten om de verlammende politieke crisis in het land te bezweren. Onder bemiddeling van Rusland sloten zij gisteren een ak koord. Dat meldde het Russische persbureau Interfax. Het Wit-Russische parlement beraadde zich gisteravond nog over goedkeuring van het com promis. Een besluit werd pas in de loop van de nacht verwacht. De overeenkomst kwam tot stand tijdens onderhandelingen donderdagnacht in Minsk tussen het staatshoofd en de voorzitters van het parlement en het Consti tutionele Hof. Loekasjenko en parlementsvoorzitter Semyon Sjaretsky tekenden in alle vroeg te 'het akkoord over de sociale en politieke situatie'. Het staatshoofd wilde komende zondag met een bindende volks raadpleging zijn positie verster ken, maar de volksvertegen woordiging en justitie waren daar fel op tegen. Naar verluidt zijn de partijen nu overeengeko men de volksraadpleging een raadgevend karakter te geven. In ruil daarvoor staakt het parle ment de afzettingsprocedure te gen de president. Grondwet Het qkkoord voorziet verder in het bijeenroepen van een grond wetgevende vergadering, die een nieuwe constitutie voor Wit- Rusland moet uitwerken, reke ning houdend met de uitslag van het referendum. In die vergade ring komen vijftig vertegen woordigers van het parlement te zitten en evenveel leden aange wezen door de president. In het parlement van Wit-Rus land heerste verzet tegen het ak koord. Loekasjenko had van de afgevaardigden geëist dat zij het Boekarest (afp) - Drie zwerf honden hebben het leven ge red van een pasgeboren jon gen, die door zijn moeder te vondeling was gelegd in een park in Boekarest. Dat heeft de Roemeense pers gisteren gemeld. De honden hielden de baby met hun lichamen warm en likten hem. Door te blaffen trokken zij de aandacht van een langskomende politiepa trouille. De agenten brach ten de jongen naar het zie kenhuis. Hij maakt het goed. Eén van de agenten heeft het kind geadopteerd. Het jonge tje is Constantinescu ge doopt naar de nieuwe presi dent van Roemenië, Emil Constantinescu. Die werd 57 op 19 november, de dag waarop de geboorteakte van de vondeling is opgesteld. Londen (anp) - Meer dan een miljoen patiënten, verpleeg kundigen en artsen raken per jaar gewond door ongelukken in Britse ziekenhuizen. Drie kwart van de slachtoffers zijn patiënten. Dat blijkt uit een rapport van de Britse rekenkamer over de veilig heid van de Britse gezondheidsin stellingen. Vele ziekenhuizen blij ken zich niet te houden aan de vei ligheidswetten. Volgens de rekenkamer keert de nationale gezondheidszorg (NHS) per jaar zeker 30 miljoen pond (ongeveer 84 miljoen gulden) aan schadevergoedingen uit. Het hoog ste bedrag ging naar een verpleeg ster, die 345.000 pond (ruim 950.000 gulden) kreeg voor een kwetsuur die ze aan haar rug had opgelopen. De onderzoekers van de rekenka mer hebben dertig Engelse zieken huizen bezocht. In slechts dertien daarvan waren de veiligheids maatregelen goed. Volgens het rapport raken de meeste patiënten gewond door glijpartijen, een val of struikeling. De belangrijkste oorzaken van verwondingen bij het verplegend personeel zijn on handig omgaan met een naald of ontleedmes. Ook raken gezonds- heidswerkers soms gewond door dat patiënten of bezoekers fysiek geweld tegen hen plegen. Het is het eerste onderzoek naar de veiligheidssituatie in Engelse zie kenhuizen, sinds in 1988 de wet werd opgeheven die ziekenhuizen van de wetgeving op het gebied van de veiligheid en gezondheid uitzonderde. akkoord zouden goedkeuren zonder er een letter aan te veran deren. Schurken De machtsstrijd liet de afgelopen weken de spanningen in de ex- Sovjet-republiek hoog oplopen. Woensdag noemde Loekasjenko het parlement en het Constitu tionele Hof nog schurken en avonturiers. Een groot deel van de parlementariërs vroeg het hof de president af te zetten. Daar van zien zij nu af, nadat Loekas jenko het bindende karakter van de volksraadpleging heeft laten varen. De president op zijn beurt zal niet meer proberen het parle ment te ontbinden, totdat een ontwerp-grondwet is aangeno men. Moskou heeft een zware delega tie gestuurd ter bemiddeling in de Wit-Russische crisis, waarvan met name premier Viktor Tsjer- nomyrdin en de voorzitters van beide kamers van het Russische parlement deel uitmaken. Tsjer- nomyrdin verklaarde tijdens een persconferentie: „Dit is een be langrijk gebaar dat een eind maakt aan alle confrontaties. Ik ben zeer gelukkig over deze be sluiten." Loekasjenko zei op die persconferentie vrijwel niets. Genève/Den Haag (afp/anp) - Driehonderd vluchtelingen die uit het oosten van Zaïre naar Burundi waren terugge keerd, zijn vermoord in een kerk in de provincie Cibitoke. Dat heeft een woordvoerder van de vluchtelingenorganisa tie van de Verenigde Naties, UNHCR, gisteren in Genève bekendgemaakt. De moordpartij in de kerk van het dorp Murambi heeft 22 okto- ber plaatsgehad, maar is door de ontoegankelijkheid van het ge bied nu pas bekend geworden. Alle vluchtelingen die zich in de kerk bevonden, werden gedood. Onder hen waren de eerste Burundezen die uit vrije wil uit de opvangkampen in Zaïre naar hun geboorteland waren terugge keerd. Volgens de UNHCR zijn sinds het begin van de opstand van de Tutsi's in het oosten van Zaïre 50.000 Burundezen terug gegaan. Van hen gingen er 30.000 naar Cibitoke. De honger onder de vluchtelin gen die Rwanda binnenstromen, is zo groot dat zij rijst en bloem ongekookt eten. Dit melden hulp verleners van de Nederlandse hulpverleningsorganisatie Vluchtelingenzorg ZOA. Die zijn begonnen met het vertrekken van voedsel in het dorp Dihiro in Rwanda, ten zuidoosten van Kigali. Van sightseeing komt niets en de kandidaten staan onder permanente politiebewaking zoals op de foto miss Macedonië, foto reuter Door Floris van Straaten New Delhi - De 88 missen, die vandaag in het Indiase Bangalore een gooi doen naar de titel van Miss World, blijven dapper lachen zoals het serieuze mis sen betaamt. Maar hun lach wordt steeds krampachtiger. Elke dag weer stroomden er afgelopen weken nieuwe dreigementen binnen van actiegroepen, die beloofden de climax van de schoon heidswedstrijd in bloed en tranen te zullen smoren. De meest extreme tegenstanders van het evenement, verenigd in de tot voor kort onbekende radicale vrouwengroep Mahila Jagran, bleven volhouden dat hun leden zichzelf vandaag in brand zullen steken uit protest tegen de verkiezing, die ze als een ernstig gevaar voor de Indiase cultuur be schouwen. Dat dat geen loze praat hoeft te zijn, bleek afgelopen donderdag in de stad Madurai. In een drukke straat stak een 25-jarige communist zichzelf onder het uitroepen van leuzen tegen de miss-verkiezingen in brand. Hij overleed later aan zijn verwon dingen in het ziekenhuis. Zelfverbranding kent een zekere traditie in India. Vroeger was het gebruikelijk, dat een weduwe zichzelf op de brandstapel gooide van haar overleden echtgenoot, on geacht haar eigen leeftijd. Nog maar enke le jaren geleden staken verschillende heet gebakerde studenten uit de bovenlaag zichzelf in brand, omdat ze het falikant oneens waren met de invoering van be paalde quota voor studenten van de lagere kasten. De Miss World-verkiezing leek aanvanke lijk een buitenkans voor India om zich voor het oog van de wereld van zijn beste kant te laten zien. Juist daarom had de ge liefde filmheld en zanger Amitabh' Bachchan, die zich bovendien steeds meer als een Indiase Joop van den'Ende ontpopt, het evenement voor veel geld naar India gehaald. Zo kon definitief worden aange toond dat India anno 1996 meer is dan een land vol nare ziektes en obscure goeroe's. De Indiase autoriteiten steunden Bachchans initiatief ïmn harte. Bachchan en zijn collega's hadden vooraf geen on raad geroken. Al jaren worden er immers in India miss-verkiezingen gehouden, zon der dat veel mensen daarover struikelden. Sinds 1994, toen de Indiasen Sushmita Sen en Aishwarya Rai kort na elkaar tot res pectievelijk Miss Universe en Miss World werden uitgeroepen, was er zelfs sprake van een ware hausse. Van Miss Beautiful Hair tot Miss Beautiful Skin. Ook elke school hield zijn eigen miss-verkiezing. Maar ditmaal liep alles anders. Bachchan had het met veel publiciteit omgeven eve nement nog niet aangekondigd, of er ont stond een protestbeweging van mensen die om uiteenlopende redenen vonden dat de internationale schoonheids wedstrijd India geen goed zou doen. Ze bestond uit zowel conservatieve hindoe's als moslims, die voor de verandering nu eens zij aan zij Bangalore (rtr/anp) - India heeft aan de vooravond van de Miss World-verkie- zingen zaterdag in Bangalore de eerste 35 tegenstanders opgepakt. De autoriteiten pogen met arrestaties en een massale politiemacht van 14.000 man te voorkomen dat radicale hindoes en feministes de schoonheidswedstrijd in het cricketstadion verstoren. De jaarlijkse verkiezingen van de mooi ste vrouw van de wereld trekt waar schijnlijk twee miljard televisiekijkers in 115 landen. stonden met hun bewering, dat het zeer te gen hun religie indruiste wanneer vrouwen zich in half ontklede staat voor ontelbare vreemde mannenogen presenteerden. Behalve deze conservatieven sloten ook uitgesproken progressieve kringen van In diase feministes zich bij de beweging aan. Net als hun collega's in het Westen achten ze een 'vleeskeuring' van vrouwen, die zich louter op lichamelijke kwaliteiten richt, strijdig met de waardigheid van de vrouw. Tot slot ontbraken ook de Indiase nationa listen niet, die per definitie alles wat uit het Westen komt, verdacht vinden. Tot de ze groep behoort professor M.D. Najun- daswamy, die vorig jaar al betrokken was bij een heftige campagne tegen het eerste restaurant van Kentucky Fried Chicken in Bangalore. De professor is van mening dat India zich verre moet houden van zulke symbolen van de Westerse cultuur. De politie, die in totaal maar liefst 14.000 man inzet om de missen te beschermen, be schikt over inlichtingen dat een uiterst linkse, anti-Westerse Maoïstische organi satie eveneens wil infiltreren in Bangalore tijdens de miss-verkiezing. De maoïsten, die een proletarische revolutie wensen, plegen al jaren van tijd tot tijd aanslagen in Zuid-India. Ondanks alle luidruchtige oppositie, jui chen de meeste Indiërs de miss-verkiezing toe. Van een omvangrijke volksbeweging tegen het evenement is geen sprake. De kaartjes voor de 20.000 plaatsen in het sta dion waren snel uitverkocht. Een demon stratie afgelopen weekeinde trok slechts enkele honderden deelnemers. Toch bewe ren de actievoerders dat ze vandaag 100.000 mensen op de been zullen brengen om hun afkeer van de missen-show te be tuigen. Voor de missen en de organisatoren is het intussen zuur. Ze zitten min of meer ge vangen op twee verdiepingen van een luxe-hotel. Van sightseeing komt niets. f e*' A. »if VAM i samenwerking met NOONSF «n uw regionale dagblad organiseren samen de Actie Sportkas. Hiervoor zet NOC-NSF o.a. haar mascotte Nockle in. De grote Nockie-prijs- vraag is een onderdeel van de Actie Sportkas. Doe mee aan de grote Nockie-prijsvraag en maak kans op z toegangskaarten voor een groot sport evenement. een Nockie sporthanddoek en een gratis plaatsing van een Nockle wensadvertentie in dit regionale dagblad. Heb |ij al een Actie Sportkas-kaart? Vul dan op de Nockle antwoordkaart de volgens Jou allerleukste tekst In van de lege balloon in - —I onderstaande Nockie strip en stuur deze naar ons op. 8 weken lang worden in deze krant elke week j win naars bekend gemaakt. Bel voor meer informatie over de Actie Sportkas en de deelnemende sportclubs naar: De Stem, Ad Karremans, tel. 076 - 53 12 285. „Breek in en neem ze mee," zei Nixon tegen Bob Haldeman, de chefstaf van het Witte Huis. De ontmoeting van Nixon met Haldeman en twee andere naaste medewerkers is vastgelegd op een van de bandjes, die het Ame rikaanse nationaal archief maandag heeft vrijgegeven. De nabestaanden van de in 1994 overleden president hebben te vergeefs geprobeerd dit te voor komen. De krant San Francisco Examiner heeft de tekst van het gesprek gepubliceerd. Het is het eerste bewijs dat de president, die in 1974 wegens het Watergate-schandaal aftrad, een inbraak beval om gevoelige in formatie te verzamelen of zijn tegenstanders in diskrediet te kunnen brengen. Nixon ver dacht het Brookings Institute er van achter de verspreiding van voor de regering pijnlijke docu menten over de oorlog in Viet nam te zitten. Volgens de San Francisco Exa miner had de bijeenkomst plaats, nadat het Hooggerechts hof had bepaald dat de Was hington Post en de New York Ti mes het recht hadden te publice- Sao Paulo (dpa) - De ramp met een Fokker 100 eind oktober;; Sao Paulo is veroorzaakt door een technische storing. Dat is qc voorlopige uitslag van het onderzoek van de Braziliaanse luchtvaartdienst DAC. De straalomkeerders van de rechter m0. tor van het toestel hebben zich om nog onbekende redenen viei keer zelf geactiveerd. De straalomkeerders worden ge bruikt om te remmen en mogen al leen tijdens de landing worden in gezet. De piloot heeft vergeefs ge probeerd het mechanisme in het gareel te krijgen. Seconden na de start stortte het Braziliaanse toe stel neer uit een hoogte van dertig meter. Daardoor kwamen 99 men sen om het leven, 96 inzittenden en drie personen aan de grond. Volgens een DAC-woordvoerder moet het rapport nog worden goedgekeurd door het ministerie van Luchtvaart. Fokker noemt de conclusies van de Braziliaanse luchtvaartdienst prematuur. Het onderzoek is vol gens het bedrijf nog in volle gang. De tussenrapportage heeft Fokker nog niet bereikt. Een woordvoer der van Fokker zegt dat het op zich klopt dat de straalomkeer ders 'spontaan' geactiveerd zijn geraakt, maar dat alleen verklaart volgens hem niet de oorzaak van de ramp. Het bedrijf zegt de infor matie over de straalomkeerders te hebben van getuigenverklaringen, maar zegt niet welke dat zijn. Fokker stuurde vorige week e® extra instructie naar maatschap pijen over de hele wereld die F-100's vliegen. Bemanna®, wordt daarin geadviseerd voor het opstijgen de straalomkeerd® zorgvuldig te controleren, „(jj voorzorg, zolang de oorzaak "van het ongeluk niet is vastgesteld» meldde de vliegtuigfabrikaat toen. De Rijksluchtvaartdienst kon gis. teren nog geen reactie geven op het onderzoeksrapport. Pas als dil definitief is, zal de RLD na best dering ervan besluiten of de con- clusies moeten leiden tot nadere stappen in ons land. De RLD heeft inmiddels wel brief gestuurd naar alle maat schappijen die met de Fokker lm vanuit en naar Nederland vliegen Daarin staat ook een gewijzig richtlijn voor de motoren van F-100. Door de aangepaste proce dure moet in elk geval het onver wacht actief worden van de straalomkeerders worden voorko men, aldus een woordvoerster van de RLD. Washington (afp/rtr) - De Amerikaanse president Richard Nixon gaf persoonlijk in 1971 het bevel tot een inbraak in het progressieve onderzoekscentrum Brookings Institute in Was hington. Hij wilde zo documenten over de oorlog in Vietnam te pakken krijgen. ren uit de Pentagon Papers, uit gelekte documenten van het mi nisterie van Defensie over de Amerikaanse militaire betrok kenheid in Vietnam. Een vroege re medewerker van dat ministe rie, Daniel Ellsberg, liet de do cumenten uitlekken. Verschei dene van diens naaste collega's werkten toen op de Brookings Institute. Het staat niet vast dat de in braak daadwerkelijk heeft plaatsgehad. In zijn memoires, die hij een jaar na zijn aftreden publiceerde, schreeef Nixon dat hij zijn medewerkers had ge vraagd de documenten te pak ken te krijgen, „zelfs als dat op slinkse wijze zou moeten gebeu- ren". Op 17 juni 1972 werd een in braak gepleegd in het Waterga- te-gebouw, waar zich het bureau van de Democratische Partij be vond. De Republikein Nixon werd ervan beschuldigd deze in braak te hebben toegedekt en zag zich op 8 augustus 1974 ge dwongen af te treden. Zijn op volger, Gerald Ford, vrijwaarde hem van gerechtelijke vervol ging. Massamoordenaar krijgt levenslang Hobart - De Australische massamoordenaar Martin Bryant is gis teren voor het doodschieten van 35 personen veroordeeld tot 35 keer levenslang. De rechtbank in Hobart legde verder vast, dat de amokmaker op geen enkele manier vervroegd uit de gevangenis mag komen. De 29-jarige dader schoot op 28 april dit jaar op talrij ke bezoekers van een strafgevangenenkamp in Port Arthur op het Zuid-Australische eiland Tasmanië. Bryants kogels raakten 53 per sonen. De achttien overlevenden liepen deels ernstige verwondin gen op. Alpenmysterie blijkt luidruchtige Antonov Annecy - Een luidruchtig Russisch vrachtvliegtuig heeft donder dag nogal wat opschudding veroorzaakt in de Franse Alpen. Bewo ners in de regio hoorden 's ochtends een harde knal, gevolgd door lichtflitsen. Zij vreesden een vliegtuigexplosie. Volgens de autori teiten is het lawaai te wijten aan een Russische Antonov-12, die en kele uren eerder dan normaal boven de stad Annecy en omgeving vloog. Een gelijktijdig onweer in de bergen zorgde voor de verwar ring, aldus de Franstalige zender TV5 vrijdagochtend. Doden bij ontploffing Puerto Rico San Juan - In de Puertoricaanse hoofdstad San Juan zijn 22 mensen om het leven gekomen door een ontploffing in een winkelcentrum, die waarschijnlijk is veroorzaakt door ontsnappend gas. De politie van het Caribische eiland vreest dat er meer mensen onder het puin bedolven zijn. Zo'n negentig personen liepen verwondingen op. Afpersers Coca-Cola gepakt in Duitsland Hannover - De politie van Hildesheim in de Duitse deelstaat Ne- dersaksen heeft twee mannen gepakt, die het concern Coca-I voor 3,5 miljoen mark wilden afpersen. Het duo werd gearresteerd. De afpersers dreigden dat zij partijen Coca-i Fanta en Sprite zouden vergiftigen als het concern niet zou bet Het geld zou ergens door een vliegtuig moeten worden afgeworpen, meldde de krant Hannoversche Allgemeine Zeitung. De politie wil de geen details over de arrestaties kwijt. RAF-verdachte meldt zich bij politie Karlsruhe - Christoph Seidler, een RAF-terrorist die mogelijk be trokken is geweest bij de aanslag op Deutsche Bank-chef Alfred Herrhausen, heeft zich gisteren bij het openbaar ministerie in Karlsruhe gemeld. Herrhausen vond in 1989 in Bad Homburg bij Frankfurt de dood, toen de auto waarin hij reed, werd opgeblazen met een langs de weg geplaatste bom. Zijn chauffeur raakte ge wond. Seidler is lange tijd ondergronds gebleven, maar in een in terview dat hij onlangs gaf aan het weekblad Der Spiegel, zei hij dat hij op de dag van de aanslag, 30 november, in Beiroet was ge weest bij een Palestijnse eenheid. Vrouw Servische oppositieleider ontvoerd Belgrado - De vrouw van de Servische oppositieleider Vuk Drasko vic is een etmaal lang vastgehouden en bedreigd door de staatsvei ligheidsdienst, zo liet zij gisteren weten. De oppositie houdt al da gen betogingen in Belgrado tegen de Servische president Milosevic. Twee mannen sleurden Danica Draskovic donderdag in een auto en bedwelmden haar met chloroform. Ze kwam bij in een kelder, waar ze de hele nacht werd 'ondervraagd en mishandeld'. De ondervra gers verweten mevrouw Draskovic dat ze de laatste dagen tot ge weld had aangezet tijdens betogingen tegen president Milosevic. „Ze hebben me geld en nog meer zaken beloofd als ik ervoor zo« zorgen dat Vuk zich terugtrekt en de betogingen ophouden. Pas toen ik gisteren kon weggaan, zag ik dat ik was vastgehouden in het gebouw van de staatsveiligheidsdienst." Ex-leider Franse Scientology veroordeeld Lyon - De voormalige leider van de Franse Scientology Kerk, Jean- Jacques Mazier, is gisteren door de rechtbank van Lyon schuldig bevonden aan doodslag en fraude. Het hof veroordeelde hem tot drie jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. Mazier stond terecht wegens de dood van de 30-jarige Patrick Vic, een volgeling van Scientology, in 1988. Hij sprong van het dak van een hoog gebouw, toen hij niet genoeg geld had voor een cursus van de beweging. Na de mysterieuze moorden en zelfmoorden van de Orde van de Zon netempel in 1994 en 1995 staan sectarische groeperingen in Frank- rijk onder verdenking. In oktober veroordeelde de rechtbank at veertien andere leden van Scientology naar aanleiding van aan klachten variërend van verduistering en afpersing tot fraude. Acht anderen werden vrijgesproken. Moeder Teresa weer opgenomen Calcutta - Moeder Teresa is gisteren met een hartritmestoornisw het Woodlands ziekenhuis in Calcutta opgenomen, zo heeft de di rectie van de kliniek gemeld. Haar toestand werd stabiel genoemd De 86-jarige rooms-katholieke non, die met de Missionarissen van Liefdadigheid onder de armen van Calcutta werkt, had volgens de artsen te kampen met acute problemen in de linker hartkamff- Moeder Teresa, onderscheiden met de Nobelprijs, sukkelt de laatste jaren met haar gezondheid. Zij heeft twee hartaanvallen gehad e kreeg een pacemaker. Sinds zij in september uit het ziekenhui kwam, werkte Moeder Teresa weer dagelijks op de Liefdadigheids- Missie. Internationaal maffianetwerk blootgelegd Driebergen - De Italiaanse justitie heeft deze week een interna® naai opererend netwerk van de maffia blootgelegd. Een team van de politie in Amsterdam arresteerde woensdag drie 10" anen die de Italiaanse justitie bestempelde als maffiabazen. In» drid heeft de Spaanse politie de topman van de bende in de kra.8 gegrepen. Vandaag zijn er in Milaan, Madrid en Driebergen ge"J tijdig persconferenties waar meer details openbaar worden g maakt. De in Amsterdam opgepakte maffiosi wacht uitlevering F beschuldiging van handel in drugs en deelname aan moorden, verbleven al enige tijd in Nederland. Amsterdam (anp) - De Tele graaf gaat De Gooi- en Eem- fander kopen. Het uitgevers concern maakte gisteren be kend, een akkoord te ver wachten over de aankoop per 1 januari 1997. De Gooi- en Eemlander is één van de laatste onafhankelijke regiona le dagbladen in Nederland en heeft een oplage van 52.000 exem plaren. Met de overname versterkt De Telegraaf zijn positie op de markt voor regionale dagbladen. Het Limburgs Dagblad, het Leids en het Haarlems Dagblad, het Amsterdam (anp) - ABN Amro de Verenigde Staten een spaa: dollar, omgerekend 3,2 miljard de Standard Federal Bancorpo Het is de op drie na grootste bank in de staat Michigan. Ze telt 4.000 werknemers, ongeveer het aantal dat ABN Amro kwijtraakt door de aankomende verkoop van MeesPierson. ABN Amro had eind juni 63.760 mensen in dienst. Het hoofdkantoor van Standard Federal staat in Troy, vlakbij De troit. De bank telt 182 kantoren in Michigan, Illinois en Indiana. Illinois is al de thuismarkt van ABN Amro in de VS. „Het markt gebied van Standard Federal sluit hiermee uitstekend aan bij dat van de LaSalle groep," aldus de Nederlandse bank. ABN Amro is in de VS de groot ste buitenlandse bank. Dochter LaSalle in Hlinois heeft 130 kan toren en is de grootste spaarbank in die staat. In New York is ABN Amro eigenaar van de European American Bank (EAB) met 876 Oosterhout (anp) - Farma ceutische groothandel Gale- nica in Oosterhout is gestart met een Internet-apotheek- service. Mensen kunnen via Internet een bestelling plaat sen bij een apotheek naar keuze. Het gaat uitsluitend om artikelen waarvoor geen recept nodig is, zoals pijn stillers, neusdruppels en ver- bandartikelen. „Het bespaart mensen een lange wachttijd in de apo theek, en bovendien kunnen ze een bestelling plaatsen op het moment dat het hen uit komt. Eventueel kan de be stelling worden thuisbe zorgd," aldus apotheker A. Werkman. Bij de Internet-apotheek van Galenica kunnen mensen geen medicijnen op dokters voorschrift bestellen. De Oosterhoutse groothandel le vert de gevraagde producten ook niet zelf af. De bestelling wordt doorgesluisd naar een apotheek die de consument uit de deelnemerslijst heeft gekozen. De apothekers reageren en thousiast op het initiatief van Galenica. Voor zover be kend hebben vier klanten in tussen al 'surfend' de apo theek ontdekt en wat aspi rientjes besteld. fn°AterJ(lam Shell verlaagt ppn nbag de benzineprijzen met onh.°-?I?t\Pat is een gevolg van naio '^l'hgen op de internatio- Ohetnarkt, aldus de markt- Rederland auto'3ran^sto^en "i ÜrmÜ loodvervanger gaat Per in I I*2 gulden kosten, su- 2,01 ^1 2,06 en euro loodvrij ^gd n 4oan ?jesel bliift ongewii- s (1,49 gulden per liter).

de Stem | 1996 | | pagina 6