ef Voorhoeve met missie op Aruba c D66: vanaf 1998 moet koopkracht van minima omhoog ariadne ANNER Jongerenparlement, meer petjes dan dassen Nederlandse scholier bij besten ter wereld Beoogd PvdA-leider Adelmund: zoek geen carrière ilogus destem Wet en werkelijkheid het inspirerende BINNENLAND A4 Vervang justitie- en politietop Bolkestein: Extreem rechts niet verbieden Kabinet koestert accijnsverhoging in drie stappen Gemeente kunnen tenger zijn ,0°t koffieshops tal 'e ®aan' De °Piumwet Ha 20 veranderd dat gemeen DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Regeling voor schade bij rampen Kabinet wil voorkeurdrempel verlagen BSE-maatregelen maandag van kracht Mogehjk 'overstroomgebieden' Maas Schiphol strenger voor lawaaiig vliegtuig Concessie in nachtvluchten Beek Geen zenuwen voor drugsdiscussie Molukkers niet in minderhedenoverleg Actieschip Greenpeace vaart weer Decembernummer NU OVERAL TE KOOP! neel projecten AS GLAS Saint-Roch anaalzone zijn wij medewerker voor de industriële ning/ opvolging drijven n de technische dienst, taken is het "t van NEN 1010, igheden. t u een ruime ervaring udswerkzaamheden. e Nederlandse en e Franse taal is een u contact opnemen -695538 7 AA Terneuzen 5-695538 het gebied van erotiek edrijf dat een sterke groei diverse kleine mailings. ;rs erotische wensen. We in de presentatie gens continue groei van voor onze vestiging in ,-tieproces (van re wervingsactiviteiten gen aakt de reclamekosten ukwerkpianningen op het uitvoeren en zoeken behoort tot de zelfstandige en afstemming met de linistratieve met de computer n en logisch en kheid. Je blijft kalm in heb je zin om mee te rol bedrijf. liveau, hetzij door n 2 weken na het telijke sollitatie te Mw. M. Boddaert SO AG Hulst. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1996 vkundigen. Ttehaki op MTSnrs- fcf et ten behoeve van ^tWwprCÖnstructie. culatie, werkvoorbereiding, uitvoering, glrtgn advies. gevers zoeken wij: ,1. -TT--.'"" ng richtingvast dienstverband Oi) met mts of sbw en min. 2 jr. rel. erv AR ontwerp- en tekenwerk m.b.v. econstructies en aanleg van wegen, ibitieuze MTS/HTS-er met enige erv. BOUWPLAATS »ud. Werkz: werkvoorbereiding! tails. Gevarieerd project richting met mts of hts en min. 1 jr. rel. erv. CTLEIDER bent binnen projectteam verantwoo :oördinatie, inkoop, managen16"*ul s. Uitdaging bij bedrijf met goe e i een nieuwe stap in zijn carrière. 45 woningen te Tilburg, 'waar werkvoorbereiding en Bouw kundig inkoop ITKUNDE EN W&W waaronder aannemers, architec e zijn wij op zoek naar mts-ers en projecten of werk richting vas en afwisseling! Mark Hassink Ody van den Broe* 013 544 41 44 w onze Haagse redactie L, Haag - Vanaf 1998 moet de koopkracht van de minima stijgen, nat is één van de oplossingen die - bedacht heeft om de armoede in deze kabinetsperiode aan te maakte de Tweede-Kamer- Se van D66 de nota 'Niet bij brood Heen' openbaar. In die nota, geschre ven door kamerlid Bert Bakker, wordt een opsomming gegeven van allerlei maatregelen die nog in de laatste twee jaar van het huidige kabinet genomen Gisteren kunnen worden. Veel maatregelen heb ben betrekking op een minder streng uitvoeren van de Algemene Bijstands wet. Door de gunstige economische ontwik keling is het volgens D66 mogelijk de koopkracht van iedereen, na volgend jaar, te laten stijgen. „De 'nul' in de koopkrachtplaatjes moet verdwijnen." aldus de nota. „Eindelijk weer eens wat erbij, eindelijk meeprofiteren van eco nomische groei." Hoeveel de koop kracht kan stijgen, daarover geeft D66 geen uitsluitsel. Door een andere uitvoering van de Bij standswet kan het probleem van de ar moede al iets kleiner worden. Zo neemt D66 een idee over dat onlangs op de ar- moedeconferentie in Zwolle is gesugge reerd: via het koppelen van gegevensbe standen kunnen mensen worden opge spoord die niet of te weinig gebruik ma ken van bijstandsuitkeringen, de bij zondere bijstand, huursubsidie of ande re regelingen voor minima. Bijstandmoeders met kinderen ouder dan vijf jaar moeten door de gemeenten minder streng worden aangesproken op hun sollicitatieplicht, vindt D66. Die sollicitatieplicht zou ook tijdelijk kun nen worden opgeschort, aldus Bakker. Dat kan als iemand met een bijstands uitkering vrijwilligerswerk doet of een ziek familielid verzorgt. Studeren moet gemakkelijker worden voor bijstandontvangers. Nu kan het vaak niet, omdat men tijdens een studie immers niet beschikbaar is om werk aan te nemen. D66 wil de bijverdienregeling in de bij stand, die twee jaar geleden werd afge schaft, weer in ere herstellen. Minister Melkert (Sociale Zaken) heeft dat overi gens deze week al min of meer toege zegd. Een ander voorstel: mensen die vrijwilligerswerk doen, moeten de hon derd gulden van de vrijwilligersvergoe- ding niet meer gekort zien op hun uitke ring. hetzelfde voordeel wil D66 voor banenpoolers of werkers in een Mel- kertbaan. Ook voor die groepen mag er 100 gulden extra zijn. Op het gebied van de gezondheidszorg bepleiten de Democraten een apart zie kenfonds voor de laagste inkomens en zou het kunstgebit voor oudere zieken fondsverzekerden weer vergoed moeten worden. Ook op het terrein van het on derwijs stelt D66 maatregelen voor die ten goede kunnen komen aan de mini ma. Zo is D66 tegen de plannen van mi nister Ritzen om 125 miljoen te bezuini gen op de studiefinanciering voor MBO studenten. Den Haag (anp) - Premier Kok wil dat de aanbevelingen uit het rapport van de commissie-De Ruiter onverkort worden uitge voerd. De premier zei dat gisteren na afloop van het kabinets beraad. De Ruiter adviseerde onder meer om de top van Justi tie en politie op Aruba te vervangen. Kok is minister Voorhoe ve "(Antilliaanse en Arubaanse Zaken) naar Oranjestad gestuurd de vergadering van de Rijks- listerraad van 29 november voor te bereiden. „De banden in bet Koninkrijk zijn ons te dier- die vergadering te laten aldus Kok. „Ik was, blijf gemotiveerd om de aanbevelingen van De Ruiter uit Kok zei weinig boodschap te heb- lan uitspraken van fractie- rs of andere politici. „Het gaat erom dat de drie premiers de verschillende landen van het Koninkrijk er gezamenlijk men." Kok zei te vrezen onherstelbare schade aan de verhoudingen binnen het Ko ninkrijk als de missie van Voor hoeve geen succes heeft. Voorhoeve stapte donderdag op het vliegtuig en blijft dit week einde op Aruba om de problemen net premier Eman te bespreken. zat Eman al niet lekker dat de Nederlandse regering de Aru baanse kandidaat voor de com missie-De Ruiter weigerde. Vol gens Eman was dit op grond van onjuiste gegevens. Eman is de kritiek uit Nederland beu. Hij vindt dat Nederlandse politici uitspraken doen, terwijl ze geen idee hebben waarover ze spreken. haalde fel uit naar VVD-lei- derBolkestein die had gezegd dat taonze verslaggever - Extreem rechtse partijen moeten niet verboden worden, ft ze strafbare feiten plegen, dan moeten ze hard worden aan- Maar een algeheel verbod van figuren als Glimmer reen alleen maar martelaren. Jat zei gisteravond WD-leider Aruba een roversnest dreigt te worden. Vorige week, tijdens het bezoek van de fractievoorzitters van de grote partijen aan Aruba, noemde Eman de kritiek uit Ne derland ongegrond en een beledi ging voor het Arubaanse volk. Eman ziet op dit moment niet zo veel heil in overleg met Neder land. Voorhoeve moet hem nu op andere gedachten brengen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft sympathie voor het compromis van de drie regeringspartijen over de tabaksaccijns. PvdA, WD en D66 willen een verhoging van totaal 45 cent in drie jaarlijk se stappen doorvoeren, „De ge dachte wordt gekoesterd," aldus premier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Het kabinet had een accijnsver hoging van vijftig cent voorge steld om jongeren van roken af te houden. De VVD-fraetie was ech ter tegen en mobiliseerde in de Tweede Kamer voldoende stem men om het voorstel af te wijzen. Het kabinet wilde de accijnsver hoging tóch doorvoeren per 1 ja nuari, ook al om de geraamde meeropbrengst van 135 miljoen gulden veilig te stellen. Met deze opbrengst zou een kleine belas tingverlaging worden gefinan cierd. Het compromis dat de drie coali tiepartijen hebben bereikt komt erop neer dat een accijnsverho ging van 45 cent per pakje siga retten wordt uitgesmeerd over drie jaar, steeds in stappen van 15 cent. Dat idee is gisteren in de ministerraad doorgenomen. Af gesproken is dat dit weekeinde wordt bezien of het voorstel op voldoende politieke steun kan rekenen. Het jongerenparlement vergaderde gisteren voor de tweede maal. FOTO ANP Door Bas de Vries Den Haag - De waarnemend voorzitter is dezelfde als in de 'echte' Tweede Kamer: Frans Weisglas van de WD, Maar op andere punten wij ken de leden van het jonge renparlement duidelijk af van hun officieel gekozen collega's. Zo wordt het 'vra- gen-halfuurtje' met minister Melkert van Sociale Zaken afgesloten met een klaterend applaus. En ook de kleding van de afgevaardigden is an ders: minder dassen, meer honkbalpetjes. Het Nederlandse jongerenparle ment komt deze vrijdag voor de tweede keer bij elkaar. Plaats van handeling: de 'burgerzaal' in het Haagse parlementsgebouw, waar de groene bankjes van de oude Tweede Kamer tegenwoor dig staan opgesteld. „Dicht tegen de echte macht aan," zoals mede organisator Edu Willemse het in zijn inleiding uitdrukt. „De stap naar de blauwe Kamerstoeltjes is vanaf hier niet zo groot meer." Op de agenda staan vier 'wets voorstellen' die de positie van al lochtone jongeren op de arbeids markt moeten verbeteren. Van daar dat het parlement dit keer niet alleen bestaat uit leden van jongerenafdelingen van politieke partijen. Ook migrantenjongeren mogen meepraten, net als jeugdi ge vertegenwoordigers van werkgevers en bonden. Sommige 'parlementariërs' blijken het po litieke spel al heel aardig te be heersen. Als minister Melkert zich positief uitlaat over het voorstel om met 'promotieteams' van allochtone jongeren bij be drijven langs te gaan, probeert één van de bedenkers onmiddel lijk zijn winst te incasseren. Is Melkert bereid ondersteuning te geven, vraagt hij aan de inter ruptiemicrofoon. De ervaren Melkert echter houdt bekwaam de boot af: „Geeste lijke ondersteuning zeker. Maar in materiële zin ben ik terughou dender. Plat gezegd: ik moet eerst zien hoeveel het kost. Maar ik sta altijd open voor goede ideeën. U kent ons postbusnum mer." Niet alle afgevaardigden blijken even ambitieus. Tijdens de pauze vertelt een meisje van het CDJA, de christen-democratische jon gerenorganisatie, dat zij 'eigen lijk een beetje in de partij is ge rold'. „Ik weet niet of ik wel de politiek in wil. Voorlopig vind ik dit soort dingen leuk, en ik zie wel wat ik er verder mee doe. Heel verstandig, vindt Norbert Schmelzer. De inmiddels 75-jari- ge oud-politicus, aanwezig als adviseur van de organisatie, ver telt tijdens de pauze nog maar eens uitvoprigover zijn vermaar de rol in de val van rat kabinet- Cals (1966). En hij geeft het groepje om hem heen advies. Schmelzer: „Ik zeg altijd tegen jonge mensen dat ze echt idealen moeten hebben als ze de politiek in willen. Want de Tweede Ka mer is een leeuwenkuil hoor, ge loof mij. Je loopt het risico dat als je 's avonds thuiskomt zelfs je eigen kinderen tegen je zeggen dat je niet deugt." Zoetermeer (anp) - Neder landse leerlingen scoren goed in wiskunde en wetenschap pen (biologie, aardrijkskunde, natuurkunde en scheikunde). Alleen scholieren uit Singapo re, Japan en Hongkong doen het beter. Nederland zit op ongeveer hetzelfde niveau als kinderen in Vlaanderen, Oos tenrijk, Frankrijk, Hongarije, Zweden en Canada. Slechter zijn leerlingen uit Duits- land, Engeland, Denemarken, Verenigde Staten en Nieuw-Zee- land. Dit blijkt uit het Derde In ternationale Wiskunde en Weten schap Onderzoek (TIMSS), onder vijfhonderdduizend dertien- en veertienjarigen in 45 landen. Gis teren heeft staatssecretaris Nete lenbos van Onderwijs de Neder landse resultaten in ontvangst ge nomen. Woensdag bleek uit de in ternationale resultaten al dat leer lingen in Aziatische landen uit blinken. Tweederde van de leerlingen in Nederland behoort voor wiskunde en science tot de bovenste helft van alle onderzochte scholieren. Tien procent van hen behoort zelfs tot het groepje bollebozen van de wereld. De Nederlandse onder zoeker prof. dr. Tj. Plomp consta teerde een verschil in kennistoe name tussen het eerste en tweede leerjaar. Bij de wetenschappelijke vakken vond hij de grote kennis- toename niet zo bijzonder, omdat natuur- en scheikunde pas in het tweede leerjaar in de lessen zijn. opgenomen. in Breda. „Een verbod in veel gevallen tot het ille- lan van de organisatie, wordt die oncontro- «rbaar. De afstraffing moet ko- Jfflvan de kiezers en wat betreft «Centrum Democraten gebeurt wal," aldus Bolkestein. Miberale leider reageerde op de ""Tingen die onlangs zijn aan het adres van het woenLinks Kamerlid mevrouw «Bgh Varma en hoofdredacteur «linkelshoek van de Haagsche wrant. „Het dreigen met op hoging van een vertegenwoordi gt van de vrije pers doet denken «ode jaren '30. Deze twee inci- geven aan dat waakzaam- ZE SPREEKT in slogans, en vooral razendsnel. Ze raffelt zin nen af, springt voortdurend van de hak op de tak. Maar de bood schap is duidelijk: Karin Adel mund (47), twee jaar geleden de Tweede Kamerfractie binnenge haald om het 'sociale gezicht' van de PvdA op te poetsen, stelt zich kandidaat voor het partij voorzitterschap hachti om dit soort uitwassen •>g te bestrijden, altijd Door Jeroen den Blijker en Harry Coerver kï)ft geboden." JJj Haag (anp) - De minister- heeft ingestemd met extra "'jkheden voor gemeenten uitwassen rond koffieshops de mogelijkheid krij- een koffieshop te sluiten, juieer ze harddrugs blijkt te °pen of verkoopt aan min- De verandering van i s'uit aan op andere maat- en om beter te.kunnen op stegen drugsoverlast, zoals j, J?.nS van de richtlijnen voor wieren van justitieen het voorstel dat sluiting van ^Panden mogelijk maakt. Natuurlijk is het finale besluit of Adelmund de opvolger wordt van Felix Rottenberg voorbehouden aan het PvdA-congres van februari. Zo luiden de spelregels van de partijdemocratie. Maar de kans is klein dat Adelmund, oud-vakbondsbestuurder ge passeerd wordt. Ze is aangezocht door het dagelijks bestuur en heeft inmiddels de ze gen van vrijwel de complete partijtop, bleek vorige week. „Maar om te zeggen dat ik daarmee geparachuteerd ben, is onzin. Want dan zou je zeggen dat het partijbe stuur niet-democratisch is." Eerlijk gezegd begrijpt ze wel waarom het partijbestuur juist haar heeft aangezocht. Als oud-vakbondsbestuurder - Adelmund was de vice-voorzitter van de vakcentrale FNV - vertolkt ze oude sociaal-democrati sche waarden in de partij. Terwijl ze als fractiewoordvoerder sociale zekerheid alles op alles zet om deze waarden in een nieuw jasje te hijsen. „Toevallig ben ik dus de bindende factor tussen oud en nieuw; toevallig ben ik ook onafhankelijk - men vindt mij niet bij Adelmund: 'Ik blijf gewoon kritisch'. FOTO ANP kliekjes horen - en toevallig ben ik ook de gene die via het kiezersmandaat grote groe pen verbindt met modernisering. Op een bepaald moment zijn dat de overwegingen waarop de mensen zeggen: die kandidaat past in de profielen. Begrijp het goed: ik heb mijn leven niet op deze manier gepland. Ik zoek geen carrière. Ik heb dus ook ge zegd: noem mij tien anderen die het kun nen. Ik heb me er ook over verbaasd dat ie dereen mij wil hebben. Ik zoek de combina tie van verstand en hartstocht; dat biedt het voorzitterschap." Maar het voorzitterschap heeft ook een keerzijde. „Het is een ongelooflijk zware slijtageslag. Je wordt vrijgesteld om het 'echte verlangen' van de partij onder woor den te brengen. Maar je bent ook degene die de hele tijd het sjouwwerk doet, het land in gaat, zaaltjes toespreekt." Maar Karin Adelmund is een sjouwer. „Dat heb ik nodig. Ik ben van de straat; voor mij is het juist een aanslag om me alleen in kringen van Den Haag te bevinden." Nadat ze 'tien dagen haar kop erop heeft verzwikt' zegt ze volmondig 'ja' tegen de kandidatuur van het partijvoorzitterschap. En dat komt goed uit. Want Ruud Vreeman, de huidige plaatsvervangend partijvoorzit ter is voor een volgende termijn niet meer beschikbaar, zo heeft hij in kleine kring la ten weten. En er zal toch veel 'gesjouwd' moeten worden. Verkiezingscampagnes lig gen in het verschiet. De kandidatenlijst voor de nieuwe Kamerfractie moet worden samengesteld. Taken waarbij een goede partijvoorzitter onmisbaar is. Adelmund: „Daar kun je geen nieuwkomer voor vragen. Het partijbestuur heeft dat ook meegewogen toen het mij vroeg. Het moet iemand zijn die de nodige tegenwicht kan bieden aan de fractie en de PvdA-be- windspersonen." Adelmund wil het voorzitterswerk combi neren met haar lidmaatschap van de Ka merfractie: ze wil haar kiezers trouw blij ven. Anders zou ze wel erg veel mensen te leurstellen. Zij haalde, direct na partijlei der Kok, de meeste stemmen binnen voor haar partij bij de verkiezingen van 1994. „Ik heb ook heel veel brieven gehad van mensen die schreven dat ik vooral moest blijven. Dan weegt zo'n mandaat toch wel heel zwaar." Ze geeft wel het vice-fractie- voorzitterschap op als ze partijvoorzitter wordt. Maar omdat ze dus gewoon lid blijft van de fractie, ontstaat een fikse dubbelfunctie. Daartegen is de afgelopen dagen binnen de partij weerstand ontstaan. Vooraanstaande Kamerleden als Rick van der Ploeg en Mar- jet van Zuylen uitten publiekelijk hun vrees dat zo te veel macht in handen komt van beroepspolitici in 'Den Haag'. De oude re gentencultuur ligt weer op de loer. En par tij-ideoloog Bart Tromp merkte in Het Pa rool fijntjes op dat de PvdA nog zestigdui zend andere leden heeft. Adelmund: „Ik heb van Rick inmiddels be grepen dat hij geen moeite met mijn kandi datuur heeft. En Bart Tromp, ja: die is dus echt ingehuurd voor het kritische geluid. Het zou me zeer verbazen als hij een ander geluid zou laten horen. Dat zijn niet de mensen waarop je moet koersen." Zelf vindt ze het juist goed dat zij de dubbel functie heeft, als een spin in het web. Vol zelfvertrouwen: „Ik blijf gewoon kritisch. Ben altijd al onafhankelijk geweest. Zo ben ik nu eenmaal." Adelmund is in ieder geval van plan de par- tijvernieuwing van Felix Rottenberg ge woon door te zetten. De Kamerfractie zal niet aan veranderingen kunnen ontkomen. Misschien meer plaats voor mensen uit de regio in plaats vanuit de Randstad? „We hebben nu al voldoende mensen uit de re gio. We zijn verankerd in het land. Maar het gaat om een kwaliteitsstrategie. Het hoeft ook geen verjonging te worden; er mag best een zestig-plusser bij zijn. Je moet ook geen 37 Rottenbergs of Adelmunden hebben, maar juist zeer verschillende mensen; het liefst een dierentuin vol. Met olifanten en met giraffen en met.. Noem maar op." Het gezin is de hoeksteen van de samenleving; twee ouders, kroost, driezitsbank en poes als model en garantie voor veilig heid en harmonie. De fiscus beziet het zo, de sociale wetge ving en ook het familierecht. Gehuwden kunnen hun stiefkin deren adopteren en op die wijze juridisch en erfrechtelijk de band bevestigen met de kinderen die ze opvoeden. Ongehuwd samenwonenden met kinderen kunnen gezamen lijk de ouderlijke macht over hun nakomelingen verkrijgen. Er hoeft niet veel juridische moeite voor gedaan te worden. Maar twee lesbische moeders die samen met hun twee kinderen een gezin vormen, lopen tegen de grenzen van de wet op. De moeders - elk heeft een kind, dat geboren is tijdens de ge zamenlijke relatie en dat niet erkend is door de biologische va der - willen wederzijds eikaars kind adopteren. Gaan ze onver hoopt uit elkaar, dan heeft iedere ouder op zijn minst een om gangsrecht met het kind van de partner en bij overlijden krijgt de overblijvende moeder automatisch de ouderlijke macht. Ook over het kind van de ander. De gezinsband die tussen de kinderen, die elkaar als broer of zuster beschouwen, bestaat, wordt zodoende eveneens gehandhaafd. De Nederlandse gezinsraad heeft in een recent advies gepleit voor het juridisch ouderschap, adoptie dus, door niet biologi sche en ongehuwde ouders. Het gerechtshof in Amsterdam heeft echter gevonnist dat het daarvoor nog te vroeg is. Het Nederlandse familierecht is gebaseerd op het afstammingsbe- ginsel, hetgeen inhoudt dat ieder één vader en één moeder heeft. De werkelijkheid blijkt echter gecompliceerder. Natuurlijk heeft iedereen biologisch één en slechts één vader en moeder, feitelijk kan de situatie echter anders zijn. De Nederlandse wet verbiedt, gelukkig, niemand om zich voort te planten. Lesbi sche vrouwen kunnen zodoende, zonder dat de wet er wat aan kan en wil doen, zwanger worden. Vervolgens kunnen ze met hun vriendin en kroost een gelukkig gezin vormen. Voor de kinderen zijn de twee moeders, de natuurlijke en de medeverzorgende, allebei ouder. In de praktijk gelijk, maar volgens de op biologische principes gebaseerde wet niet. Een achterhaald standpunt. De maatschappelijke ontwikkeling loopt op het wetboek vooruit. Het Hof heeft dat in zijn motive ring erkend, maar vindt het niet de taak van de rechter de wet nu al aan de werkelijkheid aan te passen. De zaak gaat door naar de Hoge Raad, wellicht dat daar een maasje gevonden wordt. Zo niet, dan zal de Kamer initiatieven moeten nemen. Het kabinet, hoe paars ook, zwijgt immers over dit soort pro blemen. Den Haag - Mensen, die schade lijden bij rampen als overstromin gen en aardbevingen, krijgen een tegemoetkoming uit de algemene middelen. De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een wette lijke regeling, die voorziet in schade die niet door verzekerings maatschappijen wordt gedekt. Aardbevingen en overstromingen in 1993 en 1995 zijn de aanleiding voor de regeling, die op zich liet wachten doordat pogingen om dit via de verzekeringsmaatschap pijen te regelen op niets uitliepen. Den Haag - De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een voorstel om het gemakkelijker te maken om met voorkeurstemmen te worden gekozen. Het kabinet wil de voorkeurdrempel verlagen van 50 naar 25 procent van de kiesdrempel. Rijswijk - De maatregelen om te voorkomen dat de gekkekoeien- ziekte BSE via schapen en geiten toch in de voedselketen terecht komt, worden maandag van kracht. Het gaat om het verwijderen en laten vernietigen van hersenen, milt, ruggenmerg en ogen van scha pen en geiten. Maastricht - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) wil laten onderzoeken of een overstroming van de Maas in de toekomst te voorkomen valt door de aanleg van inundatiegebieden rond toe vloeiende beken en zijriviertjes. Dat heeft de minister gisteren ge zegd op een congres over het Maaswater. Als opvangbekkens denkt Jorritsma aan stukken land die vroeger, toen de rivieren nog min der beteugeld waren, bij hoogwater automatisch overstroomden. Amsterdam - Schiphol wil de nachtperiode waarin de meest la waaiige vliegtuigen niet mogen starten en landen verlengen. Het start- en landverbod geldt nu tussen 23.00 en 06.00 uur. De lucht haven wil deze periode volgend jaar verlengen naar 18.00 tot 08.00 Den Haag - De ministers Jorritsma (Verkeer) en De Boer (VROM) hebben gisteren per brief de Tweede Kamer een concessie gedaan in de kwestie van de nachtvluchten op vliegveld Beek. Het maxi mum van 950 nachtvluchten per jaar, waartoe het kabinet enkele weken geleden heeft besloten, zal in de toekomst niet automatisch worden verhoogd als stillere vliegtuigen in gebruik komen, beloven de bewindslieden. Den Haag - Premier Kok is niet bevreesd dat de Nederlandse op stelling in de internationale drugsdiscussie het komende EU-voor- zitterschap zal schaden. Nederland heeft volgens Kok een 'goed en sluitend' verhaal. „We hoeven ons daarom niet zenuwachtig te la ten maken." Rotterdam (anp) - De Molukse gemeenschap in Nederland weigert deel te nemen aan het minderhedenoverleg met de Nederlandse re gering. De Molukkers willen niet tezamen met andere minderheden om de tafel zitten, maar hun aparte overleg behouden. Dat is giste ren gebleken tijdens de viering van het 20-jarig bestaan van het In spraakorgaan Welzijn Molukkers in Capeile aan den IJssel. Minis ter Dijkstal van Binnenlandse Zaken heeft onlangs een wetvoorstel ingediend bij de Tweede Kamer om alle minderheden in een geza menlijk overleg te krijgen, met uitzondering van Zuid-Europese migranten en woonwagenbewoners. Antwerpen - Het beslag op het actieschip Sirius van de milieuorga nisatie Greenpeace is gisteren opgeheven. De Sirius is gisteravond de haven van Antwerpen uitgevaren richting Amsterdam. Dat heeft kapitein A. Kuiken gemeld. Greenpeace heeft een borgsom betaald om de Sirius vrij te krijgen. Het actieschip lag sinds 13 november vast in de Antwerpse haven. Greenpeace voerde daar en in Gent ac tie tegen het lossen van een schip geladen met genetisch bewerkte soja. (ADVERTENTIE) Gratis erbij: 1. Groen-decoratieboekje 2. Console-cursus V

de Stem | 1996 | | pagina 5