Archeon gaat toch failliet Voortvluchtig lid Bende van Venlo loopt tegen de lamp NS willen reizigers royaal schadeloos stellen Baronieziekenhuis woest om 'stunt' SBS6 Surveillanten worden gezien als sulletjes Het hoogste glas... Eerlijk, heerlijk, zelfgebakken brood... A3 Scholieren aangehouden voor grove afpersing 'Mannenavond' in supermarkt Geen financiers te vinden A2 DE STEM BINNENLAND mkftUïï*' - -wHiiijjp -' H «IIMil Itttmift-rMt-it »»f f*-ciiir IHIIHII -iiltfll ...til ■L V - Door Romain van Damme Roosendaal - 'Schenk nog eens vol'. Zeg het maar niet tegen Luuk Broos uit Kaats heuvel. Hij vulde gisteren welgeteld 5.984 champagne glazen met cider uit duizend flessen. Geen sprookje, maar een fonkel nieuw record en vermelding in het Guinness Book of records. Hij had het al eens eerder ge daan in het befaamde Amster damse hotel Krasnapolsky. Daar schitterde het bruisende vocht in 5.000 glazen. Maar dat was alweer drie jaar geleden. Dus tijd voor een nieu we poging vond Luuk Broos, die in Kaatsheuvel eigenaar is van een party- en congrescentrum. Een dag lang, van 's morgens ne gen tot 's avonds zes, schonk hij in de Roosendaalse Mervo-hal de glazen vol. Hij deed dat gisteren vanaf een hoogwerker die hem voorzichtig manoeuvrerend tot op een paar centimeter van de glazen pira mide bracht. Dat was overigens ook al niet eenvoudig geweest, de bouw van die piramide. „Want we kregen het niet voor elkaar ergens 6.000 glazen van dezelfde grootte te regelen," vertelde een dodelijk vermoeide Luuk Broos die door masseur Diet Michielsen de laatste uren letterlijk op de been werd ge houden. Voor het blote oog was het niet' te zien, maar tussen de twee partijen champagneglazen zat wel degelijk een verschil van 4en paar millimeter per glas. Dat was dus rekenen geblazen. „Met de computer heb ik dat gedaan. Ik heb nauwkeurig berekend hoe de piramide gebouwd moest worden en welk gewicht dan nog mogelijk is." Alleen Hij moest het helemaal alleen doen. Dat schrijven de regle menten nou eenmaal voor. Don derdag was hij de hele dag bezig geweest met de opbouw van de piramide. Keurig gestapeld op een trillingsvrije vloer. Ciderpas om het zomaar eens te zeggen. Twee dagen lang nauwkeurig gade geslagen door de Roosen daalse advocaat Henk van As- selt en twee getuigen, Martin van Baaren en-what's in a name -Marcel Wijnen. Staat ook alle maal in de Guinness-regeltjes die maar liefst een paar velletjes beslaan. Het was wel even zweten in die Mervohal waar het werkterrein vijf bij vijf meter was. De opper vlakte van een bassin dat bij een eventueel ongelukje groot ge noeg zou zijn om duizend liter cider op te vangen. Zover kwam het dus niet. Want rond zes uur was de klus geklaard. In alle 5.984 cham pagneglazen blonk het gele vocht. Een "nieuw Nederlands Luuk Broos gisteren in de Roosendaalse Mervohal bezig met zijn geslaagde recordpoging glazen vullen. foto de stem/ben steffen record voor Luuk Broos die over vier jaar het wereldrecord wil aanvallen. Dan moeten er, schrik niet, 23.000 glazen gevuld worden. Al die glazen moest Luuk Broos gisteren overigens niet zelf leeg drinken, dat staat niet in de re glementen. Het leegdrinken mochten de paar honderd gasten van de Roosendaalse Juniorka mer doen. Die Juniorkamer reikte in de Mervohal hun jaar lijkse BOV-trofee uit. Een ondernemersprijs die al weer voor de tiende keer een be drijf uit de West-Brabantse re gio maakte: dit keer Hemi Inte- rieurbouw uit Halsteren. Van daar de recordpoging op het jaarlijks feestje van de Junior kamer waar Luuk Broos deze keer het hoogste woord had, pardon, het hoogste glas. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1996 Den Haag (anp) - De politiesurveillant voelt zich door zijn reguliere politie-collega's niet serieus genomen. Bovendien blijkt het gevoel van onveiligheid onder deze categorie po litiemensen aanzienlijk groter dan bij de beter opgeleide agent. Dat blijkt uit een enquête in op dracht van d'e politiehond ANPV onder een kwart van de circa duizend politiesurveillan ten in Nederland. De surveillant, een straatagent met beperkte politiebevoegdhe- den, wordt vaak bekeken als 'een sulletje', vertelt ANPV- woordvoerder Tournier. „Zo van wie ben jij nou helemaal." Ideeën van surveillanten wor den vaak meewarig aange hoord. „Als iemand met een goed voorstel komt over de re geling van het werk, krijgt hij hoogstens te horen dat het een leuk idee is, maar verder wordt er niets mee gedaan." De frustratie wordt voorts ge voed door het gebrek aan loop baanbegeleiding. Die is er ei genlijk niet, aldus Tournier, „Bij de sollicitatie worden valse verwachtingen gewekt. Veel surveillanten krijgen te horen dat zij binnen twee tot drie jaar kunnen doorstromen naar de reguliere politieopleidingen. Maar in de praktijk komt daar bar weinig van terecht." De surveillant voelt zich ook aanzienlijk minder veilig dan de gewone agent. Ruim 33 procent heeft een gevoel van onveilig heid tegen 10 procent van de re guliere politiemensen. Bijna 70 procent van de ondervraagde surveillanten zou dan ook graag een vuurwapen dragen. Maar dat zit er volgens minister Dijk stal van Binnenlandse Zaken niet in. Tournier pleit dan ook voor proefprojecten onder sur veillanten met de zogeheten 'pepperspray-gun', een spuitbus die een lastige klant korte tijd buiten gevecht stelt. Den Bosch (anp) - De politie heeft gisteren een van de twee voortvluchtige leden van de Bende van Venlo aangehouden. Dat gebeurde in Venlo, zo maakte het Openbaar Ministerie in Den Bosch gisteren bekend. De man, de 42-jarige H.T., werd in april van dit jaar door het ge rechtshof in Den Bosch veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar wegens zijn betrok kenheid bij het plegen van twee moorden. Die veroordeling volgde nadat de rechtbank in Roermond de man in eerste aanleg had vrijgesproken, waarna hij op vrije voeten kwam. Best - In Best zijn in de afge lopen weken acht scholieren aangehouden wegens afper sing en oplichting voor een to taalbedrag van 60.000 gulden. Nog eens veertien leerlingen van middelbare scholen in Eindhoven, Best en Oirschot zijn door de politie op het bu reau uitgenodigd in verband met deze zaak. Vier jongens hebben in anderhalf jaar tijd een 42-jarige inwoner van Sint-Oedenrode opgelicht voor 40.000 gulden. Achttien an deren hebben vanaf januari een 50-jarige man uit Best 20.000 gul den afhandig gemaakt. Alle 22 be trokkenen zijn minderjarig - in de leeftijd van veertien tot en met ze ventien jaar- en afkomstig uit Best. Vier hoofdverdachten finan cierden met het geld hun handel in en gebruik van drugs als XTC, speed en LSD. Met de aanhoudin gen loste de politie bovendien een winkel-inbraak, een poging tot winkel-inbraak, de diefstal van een bromfiets en vier auto-inbra ken op. De zaak kwam aan het rollen toen het slachtoffer uit Sint-Oedenrode in september aangifte deed van bedreiging. De Bestenaar werd door de grote groep geïntimideerd, geslagen en bedreigd, onder andere met een speelgoed-pistool. Na de uitspraak in hoger beroep door het hof in Den Bosch vertrok de man naar Turkije, zijn vader land. Dat kon hij doen omdat de procureur-generaal bij het hof er in eerste instantie op wettelijke gronden van had afgezien om de onmiddellijke gevangenenneming te eisen. Hetzelfde was het geval met de 44-jarige uit Turkije af komstige A.A., die eveneens na vrijspraak door de rechtbank door het hof alsnog zes jaar gevange nisstraf kreeg opgelegd wegens zijn aandeel in de moorden. Hij is nog steeds voortvluchtig. De gang van zaken leidde tot vra gen vanuit de Tweede Kamer aan minister Sorgdrager van Justitie. In september van dit jaar beval het hof in Den Bosch alsnog de ge vangenneming van T. en A. op vordering van het OM. Het twee tal kwam op de internationale op sporingslijst. In februari buigt de Hoge Raad zich in cassatie over de arresten van het hof in het proces tegen de Bende van Venlo. Ruinen (anp) - Traditiege trouw doet op het platteland de vrouw nog meestal de boodschappen. De man is aan 't werk of wacht voor de win kel terwijl zijn vrouw de in kopen doet. De Ruiner mid denstand wil dat veranderen, er moeten meer mannen over de drempel. De plaatselijke supermarkt gaat een winkelavond alleen voor mannen beleggen. Op 12 december van acht tot tien uur 's avonds houdt in het Drentse Ruinen het Albert Heyn-filiaal open huis voor mannen. Vrouwen wordt die avond vriendelijk verzocht thuis te blijven. Het is tijd, zegt filiaalhouder en initia tiefnemer Hans Holstein, 'dat de mannen eens ontdekken hoe gezellig winkelen kan zijn'. „Even rondkijken wat er in de aanbieding is en ge zellig bijkletsen over de laat ste dorpsnieuwtjes". Alphen aan den Rijn (anp) - De Haagse rechtbank spreekt waarschijnlijk volgende week het faillissement uit over het ar cheologische themapark Archeon in Alphen aan den Rijn. Volgens bewindvoerder H. Bou ma heeft het geen enkele zin Ar cheon nog langer uitstel van be taling te verlenen nu hij geen fi nanciers heeft gevonden die wil len meewerken aan een door start. Bewindvoerder Bouma is tot de ze conclusie gekomen in zijn voorlopig verslag aan de rech- ter-commissaris. Hij voerde sinds de surséance eind oktober werd verleend, regelmatig ge sprekken met de gemeente Al phen, geldschieter ABN Amro Projectontwikkeling en andere financiers. Mislukt De pogingen om met een afge slankt Archeon (van zestig naar zes hectare) door te gaan zijn mislukt. Omdat daar volgens de inschat ting van Bouma op korte termijn geen verandering in komt en de schulden voor Archeon in deze situatie alleen maar oplopen, moet de surséance nu zo snel mogelijk worden omgezet in een faillissement. Bij een bankroet zal Bouma waarschijnlijk tot curator wor den benoemd. Na het ontslag van de 35 vaste medewerkers zal hij zich richten op de sanering van de schulden last van het themapark. Die be draagt ongeveer 75 miljoen gul den. Doorstart ABN Amro is de grootste schuld eiser. Bij andere crediteuren staat in totaal slechts een bedrag van 300.000 gulden open. „Maar formeel is een doorstart nog al tijd mogelijk. Ook als het faillis sement er is. Kijk maar naar Fokker", zegt een woordvoerder van Bouma. „Alleen is het dan niet meer de taak van de curator het voortouw te nemen. Het ini tiatief moet komen van de spel bepalers: ABN Amro, de ge meente en/of een andere finan cier. Die zijn in deze zaak tot el kaar veroordeeld." Volgens de zegsman bespeurde Bouma in de gesprekken met de betrokken partijen wel degelijk bereidheid tot een doorstart, maar weigerden zij bij gebrek aan zekerheden (nog langer) fi nanciële risico's te nemen. Gesloopt De gemeente Alphen verwacht overigens niet dat het huidige park wordt gesloopt. Er wordt op gerekend dat er een Archeon- nieuwe stijl komt dat aantrekke lijker is voor een breed publiek. Maar dan moeten dan wel con cessies worden gedaan aan het archeologische thema. (ADVERTENTIE) 'OVEMBER 1996 «an onze verslaggever Als mensen dit soort dingen op touw zetten om yWS te maken dan lopen straks geen verpleegsters laar bewakers in de zieken huizen Of alle bezoekers van oatiénten krijgen een pasje als ze op bezoek komen. Is dat het soort ziekenhuizen wat we in Nederland willen?" Boos en verontwaardigd. Zo reageert Baronieziekenhuis-directeur dr E de Nobel over de aanpak van het SBS6-televisiepro- gramma 'Hart van Neder land. ne redactie van dit programma „robeerde hard te maken dat het heel gemakkelijk zou zijn om 's avonds kinderen van een zieken huisafdeling te ontvoeren. Dit omdat het ontbreekt aan vol doende toezicht. Begin deze week stelde de redactie in een aantal ziekenhuizen een onderzoek in nadat ze daarover was getipt. Ouders in diverse ziekenhuizen, waaronder het Bredase Baronie ziekenhuis, werden benaderd door een man en een vrouw die zich uitgaven als redacteuren van het programma. Zij vroegen de ouders medewerking om hun kin deren te laten ontvoeren voor het oog van een verborgen camera. Die mensen, zo verzekerde hoofdredacteur Jean Mentens van het SBS 6-programma gis termorgen, waren geen medewer kers van SBS 6, maar mogelijk gefrustreerde tipgevers. Wel er kent hij dat een redactrice naar aanleiding van de tip in een paar ziekenhuizen is gaan kijken. „Zij is echter op de redactie terugge komen met de opmerking 'dit is volslagen belachelijk, dat is ab soluut geen onderwerp voor ons'. Daarna hebben we er verder niets meer mee gedaan." Volgens De Nobel is wel degelijk door het redactielid van het SBS6-programma contact opge nomen met ouders van een kind dat in het Baronieziekenhuis ligt. Hen werd gevraagd mee te wer ken aan dit onderwerp. „Er zijn bovendien twee mannen in ons ziekenhuis geweest op de- afde ling. Er is dus een rechtstreeks verband tussen die 'journalisten' die in ons ziekenhuis zijn geweest en de redactie van SBS6", stelt de directeur van het Bredase zieken huis. Volgens een bericht in De Telegraaf had SBS6 echter al ruimte ingepland op Tweede Kerstdag om het item uit te zen den. De bewaking in het Bredase zie kenhuis is niet verscherpt, zo laat de directie weten. „Die is goed. Wel is het verplegend personeel gevraagd extra attent te zijn". Woordvoerder J. Kortenray van het Amsterdams Medische Cen trum (AMC) vindt dat de hoofd redactie van SBS6 zich te makke lijk van de zaak probeert af te maken. „Mentens werkt met tip gevers. die hij betaalt als er wat met hun tip gedaan wordt. Daar is hij verantwoordelijk voor. Daar komt hij niet onderuit door te zeggen het geen redacteuren van SBS zijn." Voor het AMC is er volgens Kor tenray een potentieel gevaarlijke situatie ontstaan. „Het ondes kundig verplaatsen van ernstig zieke kinderen kan leiden tot le vensgevaarlijke situaties." De hele zaak was voor het AMC wél reden tot het instellen van extra bewaking en scherpe instructies aan het personeel. Andere zie kenhuizen in Amsterdam en Rot terdam, waar ouders waren be naderd, namen soortgelijke maatregelen. Ook de inspectie voor de gezond heidszorg van het ministerie van Volksgezondheid neemt zaak hoog op. „Het idee van de ontvoe ring is onzinnig. De methode om te proberen ouders over te halen mee te werken aan zoiets is abso luut verwerpelijk", aldus de woordvoerder van het ministerie. De directie van SBS 6 bood giste ren aan alle betrokkenen haar excuses aan en liet weten de gang van zaken te betreuren. „Uit in tern onderzoek blijkt dat een ver slaggeefster heeft samengewerkt met tipgevers. Zij hebben ouders gevraagd of zij hun medewerking wilden verlenen, indien er reden zou zijn tot het maken van een onderwerp. Onze richtlijnen zijn helder: tipgevers mogen niet vrij blijvend betrokken worden bij journalistiek onderzoek. De in terne regels zullen worden aan gescherpt." maal worden uitgedragen, mocht de treinstaking doorgaan. De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) zegt het precieze ant woord wel te weten op de vraag wat een landelijke treinstaking van een paar dagen de reiziger kost: 45 mil joen gulden voor twee dagen, zegt Rover-secretaris Kees Rotteveel (900.000 treinreizigers die elk per dag zo'n 25 gulden kwijt zijn). Gevolgen Over de maatschappelijke en finan ciële gevolgen van treinstakingen is weinig bekend, als het gaat om harde wetenschappelijke gegevens. „Dat is, voor zover ik weet, nog nooit onder zocht. Omdat het in ons land relatief weinig voorkomt", zegt vervoerseco- noom Van der Velde bij het Eetal- centrum aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam verontschuldigend. Organisatoren van congressen voel den deze week al de zware slagscha duw van de mogelijke treinstaking. Volgens de Vereniging van Neder landse Congresbelangen zijn er al een hoop telefoontjes binnengekomen van congresgangers die willen afzeggen voor maandag en dinsdag, omdat zij mogelijk het congres waarvoor zij zich ingeschreven hebben niet kun nen bereiken en hun geld terugvra gen. Daar is geen kans op. Het in schrijfgeld - voor een congres gauw 800 tot 1000 gulden per dag - zijn de congresgangers kwijt. „Omdat de kosten voor het congres al gemaakt zijn. Voor ons is zo'n treinstaking een kwestie van overmacht." Bij een treinstaking kunnen busmaat schappijen ook geen alternatief bie den: kwestie van 'besmet werk' en van gebrek aan capaciteit. Directielid Van Zetten van de VSN-Groep in Utrecht, bundeling van streekvervoer per bus: „De vakbonden hebben ons al weer een brief gestuurd met de waarschu wing dat wij geen besmet werk mogen uitvoeren. Onze buschauffeurs zou den daar zelf ook problemen mee heb ben. Wij zullen dus geen extra dien sten draaien of extra lijnen inzetten." Maar wat is besmet werk? „Een lastig begrip. Als in de spits straks veel mensen op de bushaltes staan, dan zullen wij ze allemaal proberen mee te nemen, desnoods door het inzetten van extra bussen als dat lukt. Want je ziet niet aan iemands neus of het om een gedupeerde treinreiziger gaat." Chaos De grootste treinstakingen van na de oorlog waren in april 1992 (twee da gen lang lag in het hele land alle treinverkeer stil) en in juni 1994 (wil de stakingen in de Randstad en daar na een landelijke staking van tweeën- eenhalve dag) ook al de verbaasde conclusie na afloop. Wilde stakingen, tijdelijke werkonderbrekingen, stipt heidsacties of regionaal beperkte sta kingen zorgen voor veel meer chaos dan een ruim tevoren aangekondigde landelijke treinstaking. In april 1992 liepen de files op de we gen op de eerste stakingsochtend, ook een maandag, op tot bijna driehon derd kilometer, bijna vijfmaal zoveel als normaal. Maar om half tien waren ze al goeddeels opgelost. De avonds- pits was opvallend rustig, de mensen begripvol. Ook in 1994 ontstond geen chaos op de wegen. De files ontstonden eerder en waren langer, maar om tien uur werd het al rustig en om half 11 was alles opgelost. Ook toen verliep de avondspits tamelijk soepel. Regen- en sneeuwbuien, of plotselinge ijzel wer ken veel meer ontwrichtend op de mobiliteit. Waar die 'spoorloze' 900.000 dage lijkse treinreizigers bleven? En waar om het op de wegen als een trein liep? Volgens de verkeersdienst van de po litie in Driebergen wordt bij een D°°r Rinze Brandsma 'echt/Den Haag - 'Staken is ®urj zegt de woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zuinig- is. Hoeveel kost een treinstaking van een paar dagen? 'Dat houden We voor onszelf', is het antwoord a®vankelijk. ?e' onderwerp is gevoelig, nu de xen van de spoor-vakbonden en de roodgloeiend staan om toch te P oberen uit het muurvast zittende h °®c°nflict te komen en de onder- Melingen te heropenen. De sta- 8, voorzien voor komende maan- IJ dinsdag, blijft zo lang moge- 1 dreigend boven de onderhande- gstafel hangen. °j het maar op een paar miljoen dagblijft de NS-zegsman vaag „ni®, ringen. „Al had ik net zo goed loeme f.'en^a^en mhjoenen kunnen Spoorwegen denken twee- tot ink maa' zoveel ge'd kwijt te zijn aan omstenderving en restitutie als bij orige treinstaking van tweeënhal- a§ in juni 1994. Ditmaal zullen de var, u Zijn met schadeloos stellen adta u?eerde reizigers. Met grote tenties zal die boodschap dit- Het lege perron van Breda tijdens een stakingsactie van NS in 1990. foto de stem/dick de boer treinstaking effectief aan carpooling gedaan. Bovendien gaan de mensen vroeger van huis. De eerste files ont stonden om kwart voor zes, in plaats van normaal om een uur of zeven. Ook nemen veel mensen een vrije of ATV- dag, zorgen ervoor thuis te kunnen werken of melden de baas 'dat het niet lukt er door te komen'. ■Brittannië en lerland. perioden met zon voorai jhotland en langs de kusten :rse buien, soms met on Zondag van het westen uiï amende bewolking en peri0 met regen. Stormachtig t0e" snde wind. Middagtempera" variërend van 4 graden b tland en Wales tot ruim lo k zuiden van Ierland, ië en Luxemburg: Af en toe maar ook winterse buien s de kust misschien ook on' Zondag tijdelijk minded Temperatuur 's middags 1 5 graden, in de Ardennen 41e graden lager. rd- en Midden-Frankrijk' jt zon ook stapelwolken en rdag vooral langs de kust lag in het binnenland enkele n. Maxima uiteenlopend 3 graden in de Vogezen tot fraad of 9 in Bretagne. i-Frankrijk: Perioden met In het zuidwesten eerst af- end buiig, maar in de loop zondag meer bewolking, la. ,evolgd door regen. In de Al- toenemende kans op een terse bui. Middagtempera- uiteenlopend van 4 graden te buurt van Clermont-Fer- tot 13 in het zuiden, lugal: Ten noorden van Lis- in bewolkt en vooral zater- van tijd tot tot flink wat re- In de Algarve op beide da- ook geregeld zon en meest <g. Maxima uiteenlopend 15 graden in het noorden tot i het zuiden. hje: Vooral zaterdag in het den en in het binnenland ;en en enkele buien. Langs osta's flink wat zon, maar lag ook kleine kans op een ■ie bui. Middagtemperatuur 12 graden langs de golf van [aje tot een graad of 20 langs losta's ten zuiden van Beni- lë: Half tot zwaar bewolkt en pal langs de oostkust enkele In het noorden op beide bn ook geregeld zon. Mid- ïtemperatuur uiteenlopend 5 graden in het noorden tot ia 20 op Sicilië, ekenland en Kreta: Zaterdag pet oosten perioden met zon. gs de westkust meer bewol- en buien. Zondag ook op de ita en de eilanden in de Egei- I zee toenemende kans op een Middagtemperatuur tussen i 20 graden. In het noorden ^a 13 graden. itsland: Perioden met zon en erdag in het noordwesten en rden, geleidelijk ook in het den, enkele sneeuwbuien, hgs de kust mogelijk onweer, het zuiden aanvankelijk zon droog, zondag kans op een terse bui. Maxima ongeveer raden. itserland: Tamelijk zonnig en st droog. Zondag in het Jrden toenemende kans op euw. Maxima in de dalen tus- 1 en 7 graden, ptenrijk: Flink wat zon en za- dag in het zuidoosten, zondag het noordwesten wolkenvel- i en af en toe sneeuw. Maxima iele graden boven het vries- Bt. Iedere ochtend de verrukkelijke geur van vers gebakken brood; knapperig vers, ovenwarm, zo eer lijk als de beste granen. Hij doet het volledig automatisch; van mengen tot kneden, van rijzen tot bakken. Zo kost broodbakken 'etterlijk en figuurlijk nog maar een "uitje van een cent. Van Inventum bm28 •>|ueq in Bnj do 'dopiajM 'oine ueA sn gram: -kaper- -leger- -turen- -Namen- -zonde- -dieet- -menen- -haten- j-garen- -romer- karper legger urgent inname zonder editie noemen Athene ageren rumoer kluizenaar

de Stem | 1996 | | pagina 3