Steeds meer verslaafden in behandeling ddoppertjej DE STEM 'Nonsens top-tien' moet de bureaucratie bij Dow uitbannen Zeeuwse havens willen imago oppoetsen Havens verdubbelen budget voor public relations 6Mevrouw Crucq9 mag niet storen Ook zonder fusie kans op ontslagen bij Delta Boek over waterschade kost anderhalve ton Patiënten Randstad via Zeelandtunnel naar Gent Ziekenfondsen grensstreek slaan de handen ineen Klokkenshow van maar dan 400 Klokken CAD Zeeuws-Vlaanderen: nu is ver weg dichtbij.... Pleidooi voor club van particuliere energieverbuikers Provincie gaat groene stroom promoten Axelaar bekneld met hand tussen schaafbank buRCHTSTRAAT 8, cfosTBURGl Zeeland ZATERDAG 23 NOVEMBER 1996 l/an onze verslaggever ftrneuzen-Het aantal verslaafden dat bij het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) in Zeeuws-Vlaan- leren in behandeling is, is de afgelopen jaren licht toegenomen. Wegens gokverslaving, alcohol drugsverslaving stonden in 4 bij het CAD in Zeeuws- ïiaanderen 406 mensen geregis terd. Een jaar later stonden 423 verslaafden bij het hulpverle- sbureau in de boeken. De "cijfers zijn bekend gemaakt ioor R. Wille, adjunct-directeur van het ZCAD. De grootste stijging heeft zich voorgedaan in de geregistreerde groep mensen met alcoholproble men. Dat waren er twee jaar gele ien 232, terwijl een jaar later 256 alcoholisten bij het CAD in be handeling waren. Het aantal harddrugsverslaafden (heroïne, cocaïne of een combina tie van beide drugs) beneden de fcterschelde heeft zich in de zelfde periode gestabiliseerd op een aantal van 116. Het aantal softdrugsgebruikers Jat in de problemen is gekomen ioor de consumptie van hasj of riet vertoont een lichte stijging: van zeventien in 1994 naar 23 in 1995. De omvang van het aantal xtc- gébruikers in Zeeuws-Vlaande- ren is niet bekend. Wel weet het CAD dat deze drug momenteel Van onze verslaggever Hulst - Nu straks als gevolg van de fusie het doek voor het waterschap Hulster Ambacht valt, vindt het dagelijks be stuur dat een mooie gelegeheid om de waterschapsgeschie denis in boekvorm te laten verschijnen. Hat project gaat 150.000 gul- kosten en het algemeen be stuur wordt gevraagd dat geld beschikbaar te stellen. Het boek moet, zo stelt het da gelijks bestuur zich voor, histo- nsch en wetenschappelijk ver antwoord zijn, maar toch voor een breed publiek geschreven, belet op de fusiedatum van 1 januari 1999 moet er snel ge werkt worden. Het schrijven yan bet boek zal zeker twee jaar vergen, denkt het dagelijks "estuur. Een oplage van dui zend exemplaren kost naar schatting 50.000 gulden aan drukkosten. Daarnaast moet nog een ton "orden uitgetrokken voor ar- chiefbezoek en onderzoek. Een deel van de kosten komt terug via de verkoop van de boeken. Maar de prijs moet wel op een niveau liggen dat het boekwerk op ruime schaal door de ingelanden wordt aange schaft. Het geschiedenisboek komt aan de orde in de vergadering van het algemeen bestuur op 9 december, om 14.00 uur in zaal van Leuven te Kloosterzande. Dan stelt het algemeen bestuur ook de begroting voor volgend jaar vast en wordt gesproken over het convenant ter voorbe reiding van de fusie tussen de drie Zeeuws-Vlaamse water schappen. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Benelux in Ter- neuzen wil af van onzinnige en overbodige regeltjes die de afgelo pen jaren het bedrijf zijn binnenge slopen en een efficiënte bedrijfsvoe ring belemmeren. Dow roept in de bedrijfskrant alle me dewerkers van Dow op voor 15 decem ber kenbaar te maken welke regels er volgens hen geschrapt kunnen worden. Een werkgroep stelt aan de hand van de binnengekomen reacties een 'nonsens top-tien' samen die de basis wordt voor een actieplan om de bureaucratie te verminderen. Dow reageert met deze actie op de uit komsten van een opinie-onderzoek on der het personeel. Daaruit kwam duide lijk naar voren dat medewerkers Dow te bureaucratisch vinden. Er zijn te veel regeltjes. Kostbare tijd gaat verloren omdat er vaak veel formulieren en pro cedures nodig zijn om ergens aan de slag te kunnen. Meer dan de helft van de ondervraag den zei buiten 'formele structuren' te moeten treden om het werk gedaan te krijgen. Bij Dow zijn nogal wat regels die de wenkbrauwen doen fronsen. Het personeel gaf ze al eerder aan. 'Waarom moeten we een vergunning schrijven voor het vervangen van een lamp? Waarom moeten alle Dow-medewer- kers met een magneetpasje zich toch nog in alle gebouwen inschrijven? Waarom heb je een veilig-werk-vergun- ning nodig als je een overheadprojector naar een andere conferentiekamer brengt? De leiding van Dow ziet derhalve de noodzaak in om alle regels tegen het licht te houden. Maar geeft tegelijkertijd aan dat het moeilijk zal zijn om iedereen tevreden te stellen. „Want wat de één onzin vindt, is voor de ander een essentiële regel." opgang maakt onder de risico groep, veertien- en vijftienjari gen. Na de spectaculaire piek in 1993 is het aantal Zeeuws-Vlamingen met een gokverslaving de jaren daarna verminderd. Ging het in 1994 nog om 41 gokverslaafden, vorig jaar waren dat er 'nog maar' 28. Wille tekent bij alle genoemde cijfers aan, dat de werkelijke om vang van de verslavingsproble matiek waarschijnlijk groter is. Dat geldt met name de verslavin gen met uitzondering van die aan harddrugs. Van deze categorie is tot tachtig procent bekend bij de hulpverlening. Anders is dat voor alcohol, gokken en softdrugs, waar het aantal 'verborgen' pro bleemgebruikers groter is dan bij het CAD bekend is. „Het kan zes tot tien jaar duren vooraleer mensen de stap naar de hulpver lening zetten en dus in de regis traties voorkomen," zegt Wille. Statistieken met betrekking tot de verslavingsproblematiek in Zeeuws-Vlaanderen over dit jaar kon Wille nog niet vrijgeven om dat die nog niet helemaal zijn bij gewerkt. Van onze verslaggever Gent - De realisering van de Zeelandtunnel, de verbinding tus sen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen, brengt de Belgische gezondheidszorg dichter bij Midden-Zeeland en de Randstad. Met enige zorg voorzien de Belgische ziekenfondsen een toevloed van Nederlandse patiënten die gebruik gaan maken van 'hun' voorzienin gen, zeker als het Europese Hof met zijn verwachte uitspraak komt iatEG-ingezetenen in alle lidstaten gezondheidszorg mogen genieten. „Die instroom moet beheerst worden," stelt R. Messiaen, secretaris van Belgisch grootste ziekenfonds de Christelijke Mutualiteit. Dat kan onder andere door verregaande samenwerking tussen zorg verzekeraars over de landsgrenzen heen. Gisteren werd een samenwerkingsprotocol tussen OZ Zorgverzeke ringen in Breda en de CM getekend in Gent. Binnen een uur staat men straks van Goes in Gent, binnen twee uur uit Rotterdam. Volgens Messiaen ligt het voor de hand dat als er voor bepaalde zaken wachtlijsten bestaan in Nederland, patiënten alternatieven gaan zoe ten in, bijvoorbeeld, België. Ziekenhuizen in België beginnen ook steeds meer financiële proble men te ondervinden en zullen die patiënten met open armen ontvan- gen. .Wij moeten oppassen dat die, en dan gaat het vooral om de zoge naamde particuliere patiënten, straks geen voorrang boven onze eigen mensen gaan krijgen," waarschuwde Messiaen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Hydro Agri is een van de klanten van het havenschap Terneuzen. Maar de jacht op nieuwe bedrijven is geopend. Van onze verslaggever Terneuzen/Vlissingen - De Zeeuwse havens verdubbelen volgend jaar hun PR-budget om de havens beter op de we reldkaart te brengen en de commerciële dienst meer arm slag te geven. Ze willen een beter imago. Er wordt in 1997, als de Raad van Bestuur daarmee instemt, 720.000 gulden uitgetrokken voor acquisitie, voorlichting en pro motiemateriaal. In dat bedrag zit ook het ontwerp voor een nieuwe huisstijl, een ge zamenlijk logo en de naam van het nieuwe, gefuseerde, haven schap. Het verdergaan onder één naam en met één gezicht moet grote voordelen opleveren. De afgelo pen tijd trokken Vlissingen en Terneuzen weliswaar gezamen lijk op tijdens beurzen en missies naar het buitenland. Maar het in standhouden van twee namen voor elke businessgroep, die bo vendien door een en dezelfde di recteur gestuurd worden, bleek verwarrend. De verdubbeling van het budget moet de commerciële dienst de armslag geven om de afwachten de houding, die tot nu toe de werkzaamheden karakteriseerde, om te zetten in een actieve rol. Dus in plaats van te wachten tot er een geïnteresseerde klant zich aan het loket meldde gaat het ha venschap voortaan zelf op jacht naar nieuwe trafieken en bedrij ven. Om kort te gaan, het havenschap zal het volgend jaar zoveel moge lijk aangrijpen om de vestigings- voordelen in beide havengebie den bij potentiële klanten onder de aandacht te brengen. Daar hoort zelfs een eigen pagina dp Internet bijt Uit de begro tingsvoorstellen blijkt dat de Zeeuwse havenschappen volgend jaar wisselende resulaten ver wachten. Het havenschap Ter neuzen denkt 1997 af te sluiten met een winst van 2,1 miljoen gulden. Vlissingen verwacht de boeken dicht te gooien met een verlies van 3 miljoen gulden. De raad van bestuur stelt woensdag 27 november de begroting vast. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse parti culieren die geld moeten betalen voor gas, water en stroom moeten een vereniging van kleinverbui- kers oprichten om zo beter voor hun consumentenbelangen op te komen. Dit plan werd gisteren gelan ceerd in de maandelijkse verga dering van Provinciale Staten door Marten Wiersma van Delta Anders. In de toekomst treden overheden als gemeenten en pro vincie steeds meer terug uit het bestuur van het enegriebeclrijf Delta, waardoor ook de Zeeuwen aan invloed verliezen. De invloed op bijvoorbeeld de hoogte van de tarieven vermindert. „Daarom," zegt Wiersma, „moet er een vere niging van kleinverbruikers ko men die het begrip samen sterk inhoud kan geven." Van onze verslaggever Middelburg - Groene, milieu vriendelijke, stroom slaat nog niet echt aan in Zeeland. Het provinciebestuur gaat daarom samen met het energiebedrijf Delta een reclamecampagne opzetten. Dit, omdat gisteren tijdens de maandelijkse Statenzitting, uit de hoeken van D66 en de PvdA het uitdrukkelijke verzoek aan Gedeputeerde Staten kwam om té helpen met het verbruik van deze vorm van duurzamere ener gie. Ook zal een onderzoek gestart worden naar de kosten om het provinciebstuur op groene stroom over te schakelen. Want, ha een vraag van de PvdA'er Fini de Paauw, kwam uit dat de pro vincie zelf nog niet overgescha keld is. 500 huishoudens in Zeeland heb ben met Delta een contract afge sloten over de levering van groe ne stroom. De Paauw vind dat veel te weinig. „Delta kan met het promoten wel een duwtje in de rug gebruiken," meende het Statenlid. „Het leeft, maar komt niet boven water," zei Ria Geluk van D66. Groene stroom is duurder dan ge wone elektriciteit, dat is totnutoe het probleem. Van onze verslaggever Axel - Een 35-jarige Axelaar is afgelopen donderdagmiddag naar het universitair ziekenhuis in Gent gebracht, nadat hij met een van zijn handen bekneld was komen te zitten tussen een schaafbank op zijn werk bij een bedrijf aan de Meekrapweg. De politie stelt samen met de ar beidsinspectie een onderzoek in naar de toedracht van het bedrijfsongeval. Door Cees Maas Middelburg - 'Mevrouw Crucq', een ingehuurd Zeeuws typetje, gespeeld door een Bevelandse actrice, is gisteren door Commissaris van de Koningin Wim van Gelder met dwang uit de Statenzaal in Middelburg gezet. Gestoken in Zeeuwse dracht en met een zinken emmer aan de arm interviewde ze op ludieke wijze Statenleden terwijl de vergadering liep. Dat verstoorde de orde te veel, vond de commissaris en hij gaf opdracht aan een bode de vrouw buiten te zetten. Het gebeurde met zachte dwang, de bode bood 'mevrouw Crucq' na zijn daad nog een kopje koffie aan, om bij, te komen van de schrik. De actrice, bekend van uitzen-, dingen van Omroep Zeeland, was ingehuurd door de omroep voor de Statenzitting. Ze kwam opdraven als werkster in de Sta tenzaal, stofte de stoelen van de vergaderaars af en stelde onder tussen vragen aan de Statenle den als: „Ik begrijp er helemaal niets van hier, jij toch ook niet zeker?" Of: „Vindt u het als poli ticus nu erg dat er iets aan uw neus zit?" De Statenleden, inclusief de commissaris, reageerden met humor op haar verschijning, maar een ambtenaar op de tri bune sprak er schande van en liet een medewerker van de om roep weten dat 'ze dit niet ma ken konden'. Middelburg - Ook zonder fusie van het Zeeuwse energiebedrijf Delta met de Pnem en Mega Limburg kunnen in de toekomst banen sneuvelen bij Delta, Van onze verslaggever Gent - OZ Zorgverzekeringen en het grootste ziekenfonds van België de Christelijke Mutualiteit, willen zo spoedig mogelijk een één-loket-func- tie voor grensarbeiders. Hierdoor hopen zij een oplossing te hebben voor de verschillende administratieve en financiële problemen waarmee sociaal ver zekerde grensarbeiders te maken krijgen. Het is een van de afspraken die deel uitmaakt van eén samenwer kingsprotocol dat beide zorgver zekeraars gistermorgen in Gent ondertekenden. Informatie aan leden, uitbreiding van dienstver lening en ledenverdediging ma ken deel van de overeenkomst uit. Beide zorgverzekeraars hebben veel grensarbeiders onder hun verzekerden. Ongeveer een jaar geleden was de intentie voor samenwerking al eens uitgesproken. Dat leidde tot het indienen van een project bij de Euregio Schel- demond - een samenwerkings verband tussen de Belgische pro vincies Oost- en West-Vlaande- ren.en Zeeland - om daarmee de problematiek van de grensarbei ders aan te pakken. Inmiddels zijn er twee brochures versche nen waarin de rechten en plich ten van ziekenfondsverzekerden worden toegelicht. OZ en CM hebben bovendien een aantal administratieve procedu res op elkaar afgestemd. Dat moet een vlotte en snellere uit wisseling toelaten' van admini stratieve gegevens van verzeker den die vanuit Nederland komen om zich te laten verzorgen in een aantal Gentse, Antwerpse en Brugse ziekenhuizen. Volgens OZ-dlrecteur E. Boer is er een toenemende vraag naar grensoverschrijdende zorg, iets waarmee men sinds jaar en dag al ervaring opdoet in Zeeuws- Vlaanderen. Met hun samenwerking lopen de verzekeraars vooruit op een mo gelijke uitspraak van het Europe se Hof dat patiënten ook over de landsgrenzen heen gezondheids zorg mogen genieten. „Een ont wikkeling die ons noodzaakt een partner 'boven' de grens te heb ben, vooral vanwege de verschil lende regelgeving," zegt CM-se- cretaris R. Messiaen. Belgische ziekenfondsen krijgen ook meer en meer te maken met marktwerking, waarvan in Ne derland al langer sprake is. „Sa menwerking met OZ kan op den duur leiden tot'schaalvoordelen en tot het gezamenlijk maken van afspraken met bijvoorbeeld de ziekenhuizen. Messiaen ziet OZ als een natuur lijke partner wegens de al van oudsher daterende informele contacten. „Die worden nu geïn tensiveerd en geformaliseerd," zei hij. OZ is de grootste ziektekosten verzekeraar van Zuid-West-Ne- 'derland, werkzaam in Zeeuws- Vlaanderen, Rijnmond en West- Brabant. OZ heeft met 570.000 zieken fondsverzekerden zestig procent .van de markt in zijn werkgebied in handen. Daarnaast heeft OZ nog 19.000 particulier verzeker den. Dat zei de Zeeuwse WD-gede- puteerde Jaap Hennekeij (Ener gie) gisteren in de vergadering van Provinciale Staten. Zoals be kend heeft deze krant in augustus van dit jaar onthuld dat een fusie van de drie zuidelijke energiebe drijven in Zeeland 200 banen zou kosten. Om die reden heeft de lei ding van Delta de fusie afgebla zen; gisteren waren de Zeeuwse Staten aan de beurt, omdat de nieuwe provinciale Energienóta op de agenda stond. Gedurende de hele vergadering hield het CDA een motie achter de hand om de onderhandelingen toch weer voort te zetten. De fractie vindt dat je fusiegesprek- ken die al sinds 1993 worden ge voerd, niet zonder meer ipag af breken. De motie werd uiteinde lijk niet ingediend omdat bleek dat de andere partijen hem niet zouden steunen. Ofschoon niet heel hard werd gezegd dat een fu sie in de toekomst geen enkele kans zou hebben. Alleen nu niet. Zeeland houdt voor de toekomst de deur op een kier, besloten de Staten. Delta zou moeten fuseren om za kelijk sterker te staan in de vrije Europese energiemarkt die zich aandient, dat was altijd het argu ment. (ADVERTENTIE) rïULSTAgri-Soft 0114-313795- DO.

de Stem | 1996 | | pagina 21