DE STEM Soms past zelfs het duurste pak niet WK-tennisstad Hannover kampioen in de strijd om het duurste, het mooiste en het grootste m JBE HEEFT OOK VOOR DE SINT SLIMME ELECTRON!- CA VOOR IEDER KIND! H T I oenschap tenpis, of hoe u het ook I noemen wilt, word ik altijd bevan- qen door heimwee naar vroegere «en Allemaal aardige gasten, die Chang, Krajicek, Becker, Sam pras maar veel lol valt er volgens mij verder niet te beleven in Han nover. Waar zijn de tijden dat ten nissende struikrovers op alle mo gelijke manieren een pot uit het vuur probeerden te slepen, niet goedschiks dan maar kwaad- I 'echer Wimbledon mag dan het bekendste toernooi ter wereld zijn, het wereldkampioenschap tennis vindt deze week in Duitsland plaats. De acht beste spelers van de wereld zijn daartoe deze week in Hannover. In dit meest elitaire deelnemersveld van de wereld staat uiteraard de eer van de deelnemers op het spel. Maar er is meer. Geld natuurlijk. Zelfs wie alles verliest krijgt al een presentiegeld van 130.000 gulden. Wie ongeslagen kampioen wordt neemt 2,3 miljoen gulden mee naar huis. Geld speelt geen rol, zeggen de spelers. Dat hebben ze al genoeg. Geld speelt ook geen rol voor de stad die via dit toernooi (en de vier volgende edities) 700 miljoen kijkers in 120 landen wil laten weten dat daar de Expo 2000 gaat plaats vinden. Een grote provinciestad probeert zijn grijze imago met behulp van een tennistoernooi van zich af te schudden. °*Mê- i;.rhn«traat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 23 NOVEMBER 1996 n zware selectie zowel jaar zijn. Lengte nnini- wereldbaan. Tot ziens. Kijkende naar de Masters, of ATP- Championships of wereldkampi- schiks? Voordat u weer kwaaie brieven begint te schrijven: begrijp me niet verkeerd. Ik heb oprecht respect voor de manieren van Chang en Sampras, en ik heb ook een traan- I tje weggepinkt toen Stefan Ed- berg afscheid nam. Maar hetpoli- tiek correct zijn heeft me in het tennis een beetje te hard toegesla gen. De top bestaat nu alleen nog maar uit grijze muizen en daarom c ik dus wel eens met wee- I moed terug aan figuren als McEn- I roe en Nastase McEnroe loopt bij die grote toer nooien nog steeds rond als com- mentator en speelt 's avonds met _.n paar maten in het kwaad gi- taar in de plaatselijke Hard Rock rit! Ilie Nastase zit meestal ge- woon ergens een beetje e rentenieren. Soms een I slok teveel op, meestal 'meteen dame aan iedere I arm van het type waar je uis niet mee aan hoeft te komen, altijd in het middelpunt van een hoop I lachers en de onvermijde- j lijke meelopers, r Een of twee van dat soort figuren in de top-tien en lik voorspel dat binnen de kortste keren de tennistri- l'ounes weer vol zitten, als Sport 7, Eu- rosport en nog drieënt- I wintig andere sportzen- 5 vierentwintig uur al- j lerlei obscure toernooitjes uitzenden. e mens Nastase heeft het ernaar I gemaakt dat de tennisser Nastase niet de waardering geniet die hij" verdient. Da's jammer want Ilie is een fenomenale speler, maar I ook ik weet uit mijn blote hoofd veel meer grappen en grollen dan titels op te noemen. Ik weet ook wel dat-ie Roland Garros en Flus- hing Meadows een keer gewon- i oen heeft, maar wat hebben we gelachen met die boef. Ziet u El- i üngh en Haarhuis, zoals Nastase en Connors graag deden, in een j gestreept colbert en een bolhoed I hoven de korte broek aan een beginnen? Hij moest een keer dubbelen met Arthur As- I he, die bijna overgaf van het la- dien, toen Nastase met een zwart geschminkt gezicht uit de limóusi- ie stapte. I In augustus 1973 was hij de num- I mer één van de wereld, maar toen wisten alie spelers al lang dat er j "aar één ding erger was dan sin- gelen tegen Nastase en dat was dubbelen tegen Nastase en Tiriac. Iedereen was doodsbang voor de j verbale onbeschoftheden van het duo dat vaak al bij het inslaan de Partij gewonnen had. Maar bijna niemand zag dat de agressie van Nastase alleen maar verbaal was en iedereen vergat i hij nog nooit daadwerkelijk speler of een scheidsrechter aangeraakt had, zoals hij zelf zo vaak placht aan te kondigen. De j Joegoslaaf Zeljko Franulovic sloeg hem ooit een blauw oog, maar i at was in de kleedkamer, toen ™sty al gewonnen had. *chts één keer werd Ilie op zijn «gen wapens afgebluft. Clark Graebner, twee meter lang, hon- h u l° spieren schoon aan de had in januari 1972 in de f® Albert Hall in Londen ge- jeeg van het getreiter aan gene vj*n bet net. De Amerikaan, .'"eis bijnaam om voor de hand We redenen Superman was, top® over het net en tilde hem band een halve meter op: nou je kop dichthouden, an- jssla ik hem dicht'. Het was op i moment 5-1 voor Nastase in ,Pe set- Graebner kwakte de «Plofte Nastase terug op de J"' 5apte wew over het net en J!i v°lgende zes games, ,?or 7_5' Waarna Nasty zijn «KeB in zijn tas stopte, Graebner Siï^fenzeidat hij ermee IJMd: want zo kan ik niet win- teS? vanavond weer funw ki) de halve finales in iikto Let op: z'in k°P 's wat geworden, maar stiekem J en knipogen, dat kan-ie ■"og steeds als de beste. Door Vincent Ronnes Léon Krijnen Zeurpieten heb je overal. Dus ook onder de zestienduizend toeschouwers die deze week in een adembenemende entourage hun Boris vooruit schreeuwen. Odilio Pollok is ingenieur, komt speciaal uit Gladbeck gereden om ook eens een keer tennis mee te maken. Heeft de dag van zijn leven maar windt zich er op het parkeerterein over op dat hij met het toegangskaartje van 180 mark in de hand ook nog moet betalen voor het parkeren. Klaus Meisner daarentegen hoor je niet kla gen, ook al zit hij wel heel erg krap. Maar hij weet zelf ook wel dat hij dan maar niet met het goedkoopste kaartje (180 mark) had moet ko men aanzetten. Meer zat er bij zijn vrouw voor het cadeautje voor zijn dertigste verjaardag kennelijk niet in. Overdadig Het zijn van die klein-menselijke problemen waar Ion Tiriac zich niet mee bezig kan hou den. Terwijl voor de ingangen zich de bezoe kers voor de eerste wedstrijd van het toernooi (alle 95.000 entreekaarten zijn voor aanvang practisch uitverkocht) melden, gaat de de rij zige gestalte van de voormalige manager van Boris Becker voorop in het internationale ge zelschap van tennis-volgers. Tiriac heeft met zijn organisatiebureau het wereldkampioenschap voor de komende jaren naar Hannover gehaald en liet bij de ontvangst van het internationale tennisgezelschap met een al weten dat het hen aan niets mocht ont breken. Nou zijn de vaste beroepsmatige bezoekers van grote tennistoernooien wel wat gewend - zeker als het toernooi in Duitsland is, zoals de voorbije zes jaar het WK in Frankfurt - maar deze morgen kijken ze elkaar toch even ver baasd aan. Om te beginnen, zei Tiriac tot zijn gasten maandagavond, nodig ik u uit voor een brunch morgenochtend. Brunch bleek niet het juist woord, voor de VIP's waren acht restaurants van acht verschillende nationaliteiten inge richt, allemaal even exquise, even overdadig en omvangrijk. Te veel om ook maar van een kwart het.kleinste beetje te kunnen proeven. „Ik heb al veel meegemaakt," zeiden velen die al jarenlang van het ene naar het andere ten nistoernooi reizen. „Maar dit slaat alles." Gelukkig voor hen vermeldde het neven-pro gramma de volgende dag iets wat niets met eten te maken had. Mercedes-Benz stelde twintig auto's, gloednieuw en uit de duurdere klasse, ter beschikking om op een afgezet ter rein wat oefeningen in hard en veilig rijden te doen. Expo 2000 Het is geen kleinigheid om het tegenwoordig nog iedereen naar de zin te maken. Dat geldt voor zowel de spelers zelf als het circus erom heen. Zes jaar lang vond het wereldkampioen schap eind november in Frankfurt plaats, tot grote tevredenheid van iedereen. Het publiek in de Festhalle was altijd door het dolle heen en de sponsors waren talrijk. Hannover, groot maar zeker niet opwindend, zocht onderwijl naar een manier om de Expo 2000 wereldwijd onder de aandacht te bren gen. Deze stad had aardig wat geld over om het wereldkampioenschap hier te laten plaats vin den. Immers, volgens de heren reclamemakers kijken er 700 miljoen mensen in 120 landen naar dit toernooi. En moeten deze week dus 700 miljoen mensen het logo van Expo 2000 hebben gezien. Hoeveel geld Hannover er voor over heeft gehad wil niemand zeggen. „Wij praten niet over geld," zegt de Amerikaanse woordvoerder Peter Alfano namens de ATP, welke proftennisclub toch een van de meest poenerige sportorganisaties ter wereld mag worden genoemd. Maar over geld hoeft ook niet te worden gesproken want Hannover had andere argumenten. Onder andere een accom modatie waar er 15.600 kunnen zitten tegen over 9.000 in Frankfurt. „En we waren wel toe aan een nieuwe uitdaging," zegt Alfano. Zo heel erg groot was de behoefte aan een nieuwe uitdaging niet, want de ATP bleef vei lig in Duitsland. In de meeste sporten is het ge woonte een WK keurig te laten rouleren. Dat is toch ook eerlijker, al is het maar vanwege het onmiskenbare thuisvoordeel voor Becker? Al fano: „Duitsland is onze grootste markt en hier zitten ook onze grootste sponsors." Begeisterung Ingewijden weten dat de ATP bereid was het toernooi van Frankfurt naar Hannover te ver plaatsen omdat de Expo 2000-organisatie een bedrag van vijftien miljoen mark per toernooi wist te garanderen, „(in dat kost ons geen cent," weet medewerker Andreas Lampers- bach van Expo 2000. Er zijn veel grote sponsors. En dan is er nog het publiek. Voor de 550.000 inwoners valt er doorgaans weinig te beleven op sportgebied. Een enorme frustratie van de stad is dat de plaatselijke Hannover '96 het momenteel niet verder schopt dat de derde Liga. „Als Han nover '96 een keer drie goals achter elkaar maakt, zitten er meteen weer dertigduizend mensen," vertelt Lampersbach. Maar met het huidige tennistoernooi - en de Expo 2000 in het vooruitzicht - maakt zich een Begeisterung meester van de stad, zegt men. Die is in ieder geval nu al zo groot dat de kaartjes van 180 tot 350 mark per dag in een mum van tijd waren uitverkocht, terwijl het bedrijfsleven zijn hand niet omdraaide voor het neertellen van 35.000 mark voor het huren voor zes dagen van een van de 200 zeven per- soonse VIP-boxen. Grenzen Begonnen in 1970 in Tokio leek het tennis-WK nog een beetje op een wereldkampioenschap zoals elk ander. Het ging om de eer en elk land kwam een keer aan de beurt, tot het vanaf 1977 13 jaar lang iii New York bleef. De Duit sers gaven met veel geld in 1990 nieuwe schwung aan het WK. Tranen moeten over Stan Smiths snor lopen als deze eerste wereldkampioen hoort van de bedragen die er tegenwoordig te verdienen vallen. Hij kreeg in 1970 na het behalen van de wereldtitel een cheque van 15.000 dollar. Schrale troost voor hem moet zijn dat de hui dige toppers nog nauwelijks plezier aan het prijzengeld beleven. Na de loting afgelopen maandag schoof Boris Becker aan bij een groepje journalisten aan tafel. En natuurlijk kwam ook een keer de logische vraag aan de man die al twaalf jaar aan de wereldtop staat. Je hebt nu al zoveel bereikt en verdiend, waar om speel je nog? Becker: „Ik behoor tot de categorie spelers die het niet meer om het geld doen. Dan had ik al op mijn achttiende kunnen ophouden. Ik wil nog steeds de eigen grenzen opzoeken. Mij fas cineert de mogelijkheid de beste speler van de wereld te zijn." Heeft het met de nationaliteit te maken, of de aard van het beestje? Michael Chang houdt er andere ideeën dan Becker op na. Voor hem is dit wereldkampioenschap een toernooi als elk ander. Niks eer, niks grenzen verkennen. „Ik bereid me op dit toernooi en op deze wedstrijd hetzelfde voor als op elk ander," zegt hij. Het wielrennen heeft zijn Tour de France, het tennis zijn Wimbledon en een wereldkampi oenschap dat - hoeveel geld er ook in zal wor den gestopt - nooit de allure van het hoogte punt van het jaar zal krijgen. Hetgeen ook geldt voor de Grand Slam Cup eind december in München. Want ook daar wilden ze iets moois hebben. En is de prijzenpot (met 6 mil joen dollar) nóg beter gevuld dan in Hannover. Richard Krajicek: „Het zijn de vier Grand Slams die het meest tellen. Dan pas komt dit toernooi." Dat is eigenlijk niet zo leuk gezegd van Ri chard. Want een stad die zoveel geld in een toernooi stopt wil niets anders horen dan dat het het mooiste en het grootste is. Gelukkig meldde publiekslieveling Becker voor de telev isie dat het publiek fantastisch en de organisa tie vlekkeloos is. Dat verzacht de pijn van de hoge entreeprij zen! En het maakt het werk van Christian Dammler de moeite waard. Hij heeft, met toe stemming van de hoogste autoriteiten, net als 70 andere politiemannen een weekje vrij geno men om dienst te kunnen doen als chauffeur van gasten, deelnemers en journalisten. Trots sturen deze mensen de 60 fonkelende Merce- dessen door de stad. Vrijwilligerswerk Toch leuk om zo wat bij te verdienen? Niks daarvan, dit,is vrijwilligerswerk. Er zijn nog mensen met hart voor de zaak. Wel was de organisatie zo aardig een speciaal jasje voor hen aan te schaffen. Dat geluk had Richard Krajicek niet. Hij kwam naar Han nover in de veronderstelling dat de organisatie een driedelig kostuum (voor onder andere de lotingceremonie) voor hem zou verzorgen. Dat gebeurde in voorgaande jaren ook. Maar die opvatting van orde en netheid bleek in de praktijk anders uit te pakken. Immers, een Agassi moet je niet hetzelfde pak laten aan trekken als ene Kafelnikov. Bovendien zag Chang er twee jaar geleden wel erg schlemielig uit in dat mislukte maatkostuum. Het is als met alle opsmuk rond de sport: soms past zelfs het duurste pak niet meer en gaat het gewoon om de mens en het spelletje zelf. Dat uniforme maatkostuum - ongetwijfeld weer een idee van een vooruitstrevend recla mebureau - werd dus een mislukking, zo con stateerden ook de Amerikaanse kopstukken van de ATP, en ieder moest maar weer zijn ei gen uitgaanskleding meebrengen. Krajicek wist van niks. „Ik ben maar snel een winkel ingerend en heb dit pak gekocht." Vriendin Daphne Deckers komt vanavond, be nieuwd of ze nog wat op Richards smaak heeft af te dingen. Maar mopperen dat hij van de week met dat pak de huishoudpot heeft leeggeplunderd kan ze na het tellen van zijn deelnamegeld 130.000) en premies 160.000 per gewon nen groepswedstrijd) moeilijk doen.

de Stem | 1996 | | pagina 13