Doodstraf geëist tegen tieners staakt export Wapen technologie Beperkt treinverkeer door Kanaaltunnel Vluchtelingendrama Zaïre is nog lang niet voorbij Patstelling rond leiderschap VN Dit weekend bij Sport7 bij Sport7: ommentaar LAND KORT de lamp ing Hercules' ïseren te veel belasting miljoen gulden op Antillen ats luchthaven' BUITENLAND A5 Vice-premier België mag aanblijven BUITENLAND KORT Verwarring rond Turkse auteur Kemal Rechtbank bestraft school voor homohaat Zware celstraf geëist tegen Nihoul 'Brussel' onderzoekt Ierse visfraude Vreemde verschijnselen boven Franse Alpen PKK-opleidingskanip in België ontdekt Regering Estland gevallen De Ballen met Barend Van Dorp De Tafel van 7 Voetbal 7 DE NATIONALE SPORTZENDER voor oplossingen. Zelfs sstro en paus Johannes president is op audiëntie lus mag ean 'onvoorwaar- ie dat tien jaar geleden i zijn. iden dreigen te worden of ir eikaars standpunten ie 1 zijn land lijden onder de ubaanse economie, door -markt toch al ernstig ge. r het Amerikaanse embar- !oor de VS heeft Cuba nog tro doet daarom zijn uiter- tins welkom is, zijn gezicht Sij de paus. fel tegenstander van het het afgezonderde eiland iem onder het hart steken iet marxistisch bewind op :st-Europa indertijd kataly- tien Revolutie, zo hoopt hij 1. nen, maar toch komt een I goed uit. Daarmee denkt ommunistische Oostblok, .nen bewijzen dat hij heie zijn grootste ideologische g in het zadel zit om de on- ezoek ongetwijfeld teweeg toekomst uitwijzen, doel voor ogen met de uit- ulus II is een verklaard te le bevolking de dupe van met zijn voorgenomen he renigen die iets zien in de ken gezet worden door het dat hij bereid is het risico ;ans dat Clinton internatio- imschoots op tegen de ge- vispolitie is een groot suc- belast is met de (sport)vis- teren op het bezit van een ngewoon opsporingsamb- |vrijwilligers zijn, opereren Friesland en Amsterdam- en eind september al wel p laten lopen. De minis- uit te breiden tot 25 'agen- in- de kwaliteiten van de be- Hercules. Staatssecretaris op schriftelijke vragen van sis Eindhoven kwamen 34 zou het ongeluk mede het de Belgische piloten, ont- i geprivatiseerd. Openbare lolitie en defensie tot de ta- n de plicht om goede open- llectieve Preventie in haar Vondervoort (Binnenland de hand. een als het vaccinatie- pro- ch bezig met zaken als de degenen die een testament aal aantrekkelijke manier, lu Coopers Lybrand. de mensen die de bestem- ;aris hebben laten vastleg- dat over de erfenis niet de d hoeft te worden. Dat kan schenkingen tijdens het le- mensen die in een huishou- estament heeft laten opma- dat gedaan om echtgenoot, I achter te laten. rarlementsgebouw die op 3 deiding ontstond, wordt ge- ;d op ongeveer een miljoen van het Nederlands Exper- hadelijstje: het Kamerstuk- trische installaties, compu- natuurstenen vloeren en meer of mindere mate te lei- wendienst stellen het Duin- ordelijk. Het schade-onder- voering van het Papiamento ijs op de Benedenwindse ei- is een nieuwe fase ingegaan. Rooms-katholiek Schoolbe- ip te richten. Daarin kan zo- s worden onderwezen, sse Verdrag voor de Rechten de inrichting van het onder- irwijs noemde de uitspraak de overheid kan het ond?r~ het recht wordt gegeven dat er mijn stoel doorgezaagd- nis in beroep te zullen gaan. ale luchthaven komt, dan is betreft de Markerwaard cte Vooral de snelheid waarmee ngelegd noemt de bewinds waar Rijkswaterstaat de af- vierde. Ondanks haar uitge" luchthaven in de Marker- sr de inpoldering van het ge- rden of een tweede nationale iscussie in de Tweede Kam® leker van," meent Jorritsm oet komen, dan is de Marke eld aanleggen in de Noordz neer tijd vergen." I II I I VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 Var! onze correspondent Netvark - Op de foto die de tv-jour- nalls laten zien, kijken Amy Gross- La en Brian Peterson zoals tieners horen te kijken. Gelukkig, verliefd elkaar en op het leven. De staat Delaware vindt dat beidén de dood straf verdienen. Ineen motelkamer in Newark brachten ze het kind dat Amy heimelijk had gedra- _n ter wereld om het vervolgens te do- In' Vorige week werd het lichaampje ge- wnden in een vuilnisbak bij het motel. De schedel was gebroken. Bhan en Amy, achttien en eerstejaars col- I ie8estudenten, zijn beiden kinderen van np;e ouders. Ze brachten hun jeugd door in weelderige voorsteden rond New York City, totdat ze afgelopen zomer naar de campus van hun college verhuisden. Brian ging naar het Gettysburg College in Pennsylvania, Amy naar de Universiteit van Delaware. Op high school vormden ze al een paartje. Amy werd eerder deze week van het ziekenhuis, waar ze behan deld is in verband met post-natale com plicaties, overgebracht naar een maxi maal beveiligde vrouwengevangenis. Brian, verborgen gehouden door zijn ouders, heeft zich gisteren aangegeven. Volgens de Republikeinse procureur-ge neraal van Delaware, M. Jane Brady, gaat het om moord met voorbedachte rade. En aangezien het slachtoffer jonger is dan veertien, is het onvermijdelijk de dood straf te eisen, verklaarde ze in een toe lichting. „Dat is onze wet." Maar volgens Charles Oberly, een van de advocaten van Amy's ouders en de voor ganger van Brady, is haar bewering dat de wet geen andere mogelijkheid laat, on zin. „Ze kan, gelet op de unieke omstan digheden, zonder meer beslissen dat de doodstraf in dit geval niet in aanmerking komt." Tegenstanders van de doodstraf hebben de zaak aangegrepen om hun overtuiging over het voetlicht te brengen. Een woord voerder van de Amerikaanse Unie voor Burgerlijke Vrijheden zei zich geen verge lijkbare zaak te kunnen herinneren waar in het openbaar ministerie uit is geweest op de doodstraf. Ze beschuldigen Brady en haar bureau van politiek gemotiveerd tribunespel. De ouders van Brian hebben volgens hun advocaat serieus overwogen hun zoon naar het buitenland te smokkelen. De ad vocaat, Joseph Hurley, zei ze ervan te hebben kunnen overtuigen, dat dat geen oplossing was. De politie van Newark is gekritiseerd om dat ze Brian niet meteen heeft gearres teerd. Pas midden deze week, toen de jon gen zich nog altijd niet vrijwillig had aan gegeven, werd een arrestatiebevel uitge vaardigd. In de kritiek klinkt de suggestie van klassejustitie door. Maar volgens Hurley moeten verwijten in de eerste plaats gericht worden aan Brady en het openbaar ministerie. „De normale volg orde is dat ze eerst hun gevangenen heb ben en dan naar de pers lopen om aan te kondigen dat ze de doodstraf gaan eisen. Het is nogal wat om ouders te vragen hun kind, in dit geval hun enige zoon, uit te le veren aan de staat om hem te doden," al dus Hurley. A I 1,1..1. II ..,.1 m.'.I IIII.I II .muil .1 VV.UI'. V''JJM. .1*5—7ÜV.S JBBWBFWIll ,„UJH I Peking/Washington (dpa/afp/anp) - De Verenigde Staten hebben 'specifieke afspraken' met China gemaakt over beëindiging van Chinese export van wapentechnologie. Datheeft VS-minister van Buitenlandse Zaken Christop her verklaard tijdens zijn bezoek aan China, zo is gisteren vernomen uit Peking. De Washington Times meldde in tussen, dat China volgens een ge heim CIA-rapport nog in de afge lopen maanden raket- en rader- technologie, geschutsonderdelen en 5.000 ton andere militaire uit rusting aan Iran leverde, kenne lijk voor de modernisering van Irans scheepsdoelraketten. De leveranties zijn in strijd met internationale exportverboden op wapentechnologie, maar Was hington heeft eerdere soortgelij ke berichten van het blad beves tigd noch tegengesproken. De VS zien een eind aan Chinese wapenleveranties aan landen zo als Iran, Pakistan en Syrië ais voorwaarde voor samenwerking met Peking. Washington wil die verbeteren en daarbij ook de nu cleaire samenwerking oppakken. VS-president Clinton spreekt Brussel (anp) - Op de dag dat bijna de helft van het Belgische volk via een enquête te kennen gaf dat de van pedofilie verdach te vice-premier Elio di Rupo moet aftreden, heeft de politiek de socialistische voorman don derdag het voordeel van de twij fel gegeven. De Kamer van Volksafgevaardigden vond zijn aftreden niet nodig, premier De tectie sprik zijn vertrouwen in de vice-prfemier uit. W Rupo hpeft zich van de Kamer "iet onmiddellijk voor het hof 'an Cassatie te verantwoorden, aijn onschendbaarheid als parle mentslid (wordt niet opgeheven. Het Hof, het hoogste rechtscolle ge in Bdgië, krijgt wel de op dracht oh de beschuldigingen te- SfflDiRtipo te onderzoeken. Bin nen twed weken moet het Hof la tei weten of er daadwerkelijk jen aarklacht wegens seks met Pngensvolgt. Premier! Jean-Luc Dehaene ver- haardana afloop van het gehei me Kamerdebat over de positie van <to vice-premier, dat deze ®nna|l kan blijven functione- n\ was eers'e keer dat behaefie zich openlijk over de af- jaire, jlleen omdat de Kamer dat nad geëist. [enoeg de helft van de Belgen- zondag tijdens de top van de Aziatische en Stille Oceaan-lan den in Manilla ook met China's president Jiang Zemin. Bij de nucleaire samenwerking wil Washington volgens Chris topher in elk geval niet meer wachten op de uitvoering van het in 1985 gesloten akkoord. Dat werd in de ijskast gezet, omdat de VS bezwaar hadden tegen Chine se export van nucleair materiaal. Het elf jaar oude akkoord kan pas in werking treden, wanneer president Clinton het Congres de waterdichte garantie heeft gege ven dat de Volksrepubliek niet langer nucleaire technologie uit voert naar onveilige landen. Op het gebied van kernenergie vallen er in China in elk geval gouden zaken te doen. Peking wil voor miljarden dollar kernreac tors in de Verenigde Staten ko pen. De onderhandelingen over de uitvoeringsbesluiten van het in 1985 gesloten akkoord schoten onlangs opnieuw uit de start blokken nadat China in mei be loofde dat het geen kerntechnolo gie meer zou uitvoeren naar lan den met onveilige centrales. t Een Eurostartrein zonder passagiers maakte gisteren eerst een proefrit door de Kanaaltunnel Boulogne-sur-Mer/Calais (afp/rtr) - De onderzoekers van de brand in de tunnel on der het Kanaal hebben nog geen enkele aanwijzing over de oorzaak van de brand. Dit heeft de procureur van Bou- logne-sur-mer, Gérald Lesig- ne, gisteren meegedeeld. Volgens de voorzitter van het Frans-Britse Veiligheidscomité heeft het veiligheidssysteem in elk geval correct gewerkt. Er is een fel debat ontstaan over de vraag of de veiligheidsmaatregelen in de Eu rotunnel voldoende zijn. Vooral Britse media stellen dat diverse veiligheidsprocedures tijdens de brand niet zijn opgevolgd. Ruim twee dagen na de felle brand is de onbeschadigde buis van de Kanaaltunnel weer open gesteld voor goederenverkeer. Kort na half zes gisterochtend vertrokken twee goederentreinen uit Engeland naar het vasteland van Europa. Volgens een woord voerder van Eurotunnel, de ex ploitant van de spoorverbinding, zouden in de loop van de ochtend ook vanuit Frankrijk twee goede rentreinen richting Engeland ver trekken. Het is de bedoeling dat er elk uur twee tremen gaan rijden in beide richtingen. Het Veiligheidscomité van de tun nel gaf in de nacht van woensdag op donderdag na uren vergaderen groen licht voor een beperkt aan tal goederentreinen per uur. De wederopenstelling van de tunnel geldt niet voor passagierstremen en treinen voor personenauto's of vrachtwagens. Daarvan zal op zijn vroegst zondagavond sprake zijn, aldus een woordvoerder van foto reuter de Franse spoorwegmaatschappij SNCF. De Eurostar-personentreinen, die onder meer Brussel en Londen met elkaar verbinden, mogen pas weer gaan rijden als Eurotunnel met aanvullende veiligheidsmaat regelen is gekomen, aldus het Vei ligheidscomité. De twee transportbuizen van de Kanaaltunnel tussen Frankrijk en 'Groot-Brittannië staan op sommi ge punten met elkaar in verbin ding. Treinen kunnen het bescha digde deel mijden door naar de onbeschadigde buis uit te wijken. Bukavu/Kinshasa/Den Haag (afp/rtr/ anp) - Tussen de 700.000 en 800.000 voorname lijk Rwandese vluchtelingen zwerven nog steeds rond in het noordoosten van Zaïre. Het Ro de Kruis en andere hulporgani saties hebben gisteren deze ge tallen genoemd, waarschijnlijk op basis van Amerikaanse en Britse verkenningsvluchten boven het rampgebied. De vluchtelingen bevinden zich onder zorgelijke omstandigheden in een straal van 200 kilometer rond de Oost-Zaïrese steden Bu- kavu en Uvira. Op verscheidene plaatsen in het gebied woeden ge vechten tussen Hutu-milities en door Rwanda gesteunde Zaïrese Tutsi-rebellen, met name rond Bukavu. De honderdduizenden voorname lijk Rwandese Hutu-vluchtelin- gen die nog steeds in oostelijk Zaïre zijn, verplaatsen zich in verschillende richtingen. Onder hen zijn duizenden kinderen die hun familieleden zijn kwijtge raakt. Hoeveel Zaïrezen door de chaos in de provincies Kivu van huis zijn verdreven is niet bekend. Waarschijnlijk zijn er twee mil joen mensen op drift. Zairese Tutsi-rebellen scheiden jonge mannen van de andere vluchtelingen, die afdalen uit de heuvels bij de Zairese grensplaats Goma en nemen deze gevangen, zo hebberi vluchtelingen gisteren gezegd. De Tutsi-rebellen pakten jonge mannen op, die ze ervan verdachten lid te zijn van de In- terahamwe, de extremistische Hutu-milities. VN-medewerkers zeiden dat ze hier ook berichten over hadden ontvangen, maar ga ven verder geen bijzonderheden. Rwanda houdt de grens bij Buka vu gesloten, volgens waarnemers om de terugkeer van meer Hutu's te verhinderen. Het land wil bo vendien geen pottenkijkers bij de activiteiten van door Rwanda ge steunde rebellen in Zaïre. Kigali wil enkel humanitaire hulp aan vaarden en die in eigen beheer houden. Een aantal opvangkam pen in het westen van Rwanda is tot verontwaardiging van de hulpverleners door de overheid gesloten. De hulporganisaties in de regio dringen opnieuw aan op ingrijpen van de Verenigde Naties. Militai re bevelhebbers van landen die deel zouden nemen aan een mili taire en humanitaire VN-inter- ventie onder leiding van Canada komen vandaag in Stuttgart bij een. De internationale gemeen schap schoof deze week het in grijpen op de lange baan, toen een half miljoen ontheemden terug de Rwandese grens overstaken. Rwanda' stelde dat het probleem daarmee was opgelost. Tal van landen begonnen te aarzelen over het sturen van troepen naar Zaï re. In Zaïre sluiten zich intussen de rijen van politici en militairen. (49,3 procent) vindt dat Di Rupo Boet Opstappen. Een groep van procent vindt zijn vertrek Wet nodig. •'gelijkertijd rees gisteren ook e nodige twijfel over de hecht- e'o van de aanklacht tegen de aalse socialist. Verscheidene "t® meldden, dat de 22-jari- je getuige een fantast is. Olivier ■risgnach, die nu in de gevange- s van Genk zit wegens diefstal a" juwelen, gaf zich bij voor ste graag uit als baron en vice- 'Cii van eilande"groeP Jju moeder meent dat de verkla- gen van haar zoon niet 'altijd S°™,baar ziin-Dat hi3 °P ziin J !ei! •'aar sehsuele contacten hebben onderhouden met Di Po is volgens haar onmogelijk. 1 lvier was toen een snottebel b "ejgens van afwist." Justitie deonHerzoek alleen op u: aring van de jongen dat J„7\PUber seks met Di Rupo !°a hebben gehad. Door Bert Ummelen New York - Met de weigering van VN-chef Boutros Bout- ros-Ghali om naar Amerika's pijpen te dansen en plaats te maken voor een opvolger, is de volkerenorganisatie op nieuw terecht gekomen in een patstelling rond het leider schap. Zoals verwacht, ston den de Verenigde Staten deze week in de Veiligheidsraad alleen in hun verzet tegen een tweede vijfjarige termijn voor de Egyptische carrièrediplo maat. En die lijkt daar uit af te leiden dat alles nog niet verloren is. De laatste veldslag over de post van secretaris-generaal dateert van 1981. Toen was het China dat zijn vetorecht gebruikte om de Oostenrijker Kurt Waldheim af te houden van een derde ter mijn. Omgekeerd moesten de VS niets hebben van de door de Chi nezen gesteunde kandidaat, Sa- lim A. Salim uit Tanzania. Na zes weken en vijftien stemmingen trokken beiden zich uiteindelijk terug en kon de Peruaan Javier de Cuellar als compromiskandi daat op het schild worden verhe ven. Bij wijze van gebaar richting Afrika is de regering Clinton ak- koord gegaan met een verkie zingsformule, die de eerste stem ronde beperkt tot Afrikaanse kandidaten. Pas als die geen op volger zou opleveren, zou het veld worden uitgebreid met ge gadigden uit andere wereldde len. Het is zoveel als een onge schreven wet, dat de hoogste VN- functie telkens voor tien jaar naar een andere regio gaat. En met het gedwongen vertrek van Boutros zou Afrika maar de helft van 'zijn' periode krijgen. Maar de ambassadeurs van de drie Afrikaanse staten die mo menteel zitting hebben in de Vei ligheidsraad - Egypte, Botswana en Guinee-Bissau - lieten na de stemming weten, dat de kandi daat van Afrika vooralsnog Boutros Boutros-Ghali heet. Ze zeiden verheugd te zijn dat, op de VS na, alle leden voor een tweede termijn voor de zittende secreta ris-generaal hadden gestemd. Wel gaven ze toe dat voor de Afrikaanse regeringen de tijd ge komen is om te overleggen over volgende stappen. De consultaties - te houden in het kader van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) - zul len volgens bronnen bij de VN minstens een week duren. Er zijn drie opties. De eerste is vasthou den aan Boutros-Ghali. Veel uit zicht lijkt zo'n koers, gelet op de Amerikaanse binnenlandse ver houdingen, niet te bieden. Bo vendien zou het Afrikaanse blok uiteindelijk met lege handen kunnen komen te staan. De twee de mogelijkheid is capituleren en een of meer Afrikaanse kandida ten voor zijn opvolging naar vo ren schuiven. Een stuk verstan diger, maar politiek weinig aan trekkelijk. Een derde mogelijk heid - de sjieke.uitweg - is Bout ros-Ghali samen met die andere kandidaten voor te stellen. Onder de namen van Afrikaanse kandidaten die circuleren, zijn die van de Ghanees Kofi Anan, de huidige rechterhand van Boutros voor vredesoperaties, van Salim, nu secretaris-gene raal van de OAE, en van de Nige- riaan Hamid Algabid, secretaris generaal van de Islamitische Conferentie. Verder worden ge noemd: de Senegalese president Abdou Diouf, minister van bui tenlandse zaken van Ivoorkust Amara Essy en Olara Otunnu uit Oeganda, voorzitter van de In ternationale Vredes Academie, een afdeling van de VN. Of een van deze kandidaten de talenten in huis heeft die Was hington zo node bij Boutros zegt te hebben gemist, is volgens insi ders zeer de vraag. Toen de rege ring Clinton afgelopen voorjaar aankondigde zich tegen Boutros' herbenoeming te zullen verzet ten, kwam ze ook met een soort profiel van de gewenste opvolger op de proppen. De nieuwe man moest nu eens geen diplomaat van de oude stempel zijn, maar in de eerste plaats een vaardige ma nager. Een tycoon-achtig type, dat verspilling, ondoelmatigheid en corruptie uitbant en de VN- bureaucratie van boven naar on der afslankt. Boutros-Ghali is vooral onder conservatieven in de VS het sym bool geworden van alles, wat ze niet bevalt aan de volkerenor- gansatie. En president Clinton heeft het, juist ter wille van de Amerikaanse verhouding tot de VN, verstandig gevonden die symboolfunctie te adopteren. Met het wippen van Boutros hoopt hij de anti-VN-stemming in het Congres te overwinnen en de blokkade van anderhalf mil jard dollar achterstallige contri butie - de belangrijkste oorzaak van de financiële crisis van de or ganisatie - op te heffen. Achter de refers merken westerse VN-diplomaten intussen op, dat ais de Amerikaanse regering het al ernstig meent met haar func tieprofiel, ze amper ingenomen kan zijn met de namen van de Afrikaanse kandidaten, die nu de ronde doen. „De Amerikanen willen eigenlijk een typische ver tegenwoordiger van de westerse managementcultuur, maar die vind je onder de Afrikaanse be stuurlijke elite niet," zegt een van hen. „Het is net zoiets als es kimo's zoeken in het tropisch re genwoud." Daar lijkt de Amerikaanse diplo matie geleidelijk aan ook van doordrongen. Het valt sommigen in het VN-hoofdkwartier in New York in elk geval op, dat ambas sadrice Madeleine Albright in steeds vagere termen over func tie-eisen praat. Over een opvol ger 'die gelooft in de noodzaak van hervorming' heeft ze het de laatste tijd hooguit. Maar ook dat zou, met Afrika als recruteringsbasis, weieens te hoog gegrepen kunnen zijn, mer ken sceptici op. En dan gaat het heus niet om de talenten van po tentiële gegadigden. In de Afri kaanse visie op de VN is het snoeien in uitgaven en banen nu eenmaal geen prioriteit. En een Afrikaanse secretaris-generaal zal zich niet gauw van die visie losmaken. Stockholm/Ankara - Een van de beroemdste Turkse schrijvers Yasar Kemal (73) en zijn Belgische vrouw Mathilde zouden asiel hebben gevraagd in Zweden. Dit is gisteren vernomen van de Zweedse PEN-cluh. Maar Kemals advocaat sprak dat bericht van uit Ankara tegen. „Hij keert weldra terug naar Turkije," aldus de advocaat. Volgens de Zweedse PEN-club zit het paar echter sinds zaterdag ondergedo ken in Zweden uit vrees voor moord door Turkse extremisten. Die nemen het Kemal kwalijk dat hij opkomt voor de rechten van de Koerden in Turkije.De rechtbank voor staats veiligheid in Istanbul veroordeelde Kemal in maart tot twintig maanden voorwaarde lijke celstraf wegens 'aanzetten tot haat'. De auteur had in twee artikelen kritiek geuit op de onderdrukking van het Koerdische se paratisme in het zuid oosten van Turkije. Kemal geldt als de grootste levende schrijver van het land. Yasar Kemal foto reuter Washington - Voor de eerste keer heeft een Amerikaanse rechtbank een school bestraft wegens homohaat. De directie van een high- school in Wisconsin moet een voormalige leerling 1,7 miljoen gul den schadevergoeding betalen voor de discriminatie die hij als ho mo op de school ondervond. De ex-scholier, de inmiddels 21-jarige James Nabozny, deed een beroep op het grondwettelijk vastgelegde recht op gelijke behandeling. Volgens de jongeman verzuimde de school hem te beschermen na klachten over beledigende leraren en pestende leerlingen. De discriminatie maakte hem zo depressief dat hij zich genoodzaakt zag te verhuizen. Luik/Brussel - Justitie in Luik eist een gevangenisstraf van zeven tot acht jaar tegen Jean-Michel Nihoul wegens oplichting. Nihoul is ook samen met Mare Dutroux hoofdverdachte in de Belgische zedenzaak. Nihoul fraudeerde met de stichting SOS Sahel, die fondsen inzamelde voor hulp aan het Afrikaanse land Burkina Faso. De Brusselse zakenman streek het ingezamelde geld echter zelf op. Brussel - De Europese Commissie stelt een onderzoek in naar het beweerde gesjoemel van de Ierse vissers met de vangsten van ma kreel en horsmakreel. Dat schrijft Eurocommissaris Bonino (Visse rij) in antwoord op vragen van het Nederlands Europarlementslid Van der Waal (SGP/GPV/RPF). Net als de parlementariër signa leert Brussel discrepanties in de vangst- en verkoopcijfers van de Ieren. Volgens Nederlandse vissers zouden de Ierse vissers, illegaal, de makreel die ze hebben gevangen opgeven als horsmakreel. Annecy - Boven de Franse Alpen in de buurt van Annecy zijn giste ren in de ochtend mysterieuze verschijnselen gezien, die ooggetui gen verklaarden als de explosie van een vliegtuig. Een zoekactie van circa tweehonderd mensen, onder wie gendarmerie, militairen en brandweerlieden, leverde niets op. De regionale autoriteiten ontkennen ook ten stelligste dat een vliegtuig is verongelukt. Geen enkel toestel wordt vermist, er waren geen vluchtplannen inge diend en de verkeerstorens op de vliegvelden in het departement Haute-Savoie zagen niets dat wees op een toestel dat op de aange geven tijd over het gebied vloog. Wat er wel is gebeurd, is onduide lijk. Zutendaal - In de bossen tussen Zutendaal en Lanaken heeft de Belgische Rijkswacht gisteren een inval gedaan in een kamp, waar in toekomstige PKK-strijders werden opgeleid. De PKK is de Koer dische Arbeiderspartij, die strijdt voor onafhankelijkheid van Tur kije. De inval vond plaats na een tip. Er werden 35 jonge Turken opgepakt, onder wie een aantal minderjarigen. Enkelen van hen werden internationaal gezocht. Er werd geen melding gemaakt van het aantreffen van wapens. Enkele weken geleden verrichtte de Rijkswacht nog huiszoekingen bij een Turks tv-station in Dender- monde. Dat werd van het witwassen van geld verdacht. Tallin - De regering in de Baltische republiek Estland is gevallen. De Hervormingspartij, de op één na grootste partij binnen de coa litie, besloot gisteren het kabinet te verlaten. Daags tevoren hadden de zes ministers van de partij hun ontslag ingediend. De breuk in de één jaar oude regering komt niet onverwachts. De Hervormers zijn boos over het besluit van premier Tiit Vahi, tevens leider van de Coalitiepartij, om een pact te sluiten met de Centrumpartij, de grootste oppositiepartij. Waarnemers gaan ervan uit, dat premier Vahi nu een coalitie zal vormen met de Centrumpartij van Edgar Savisaar, die premier was van Sovjet-Estland. Estland wordt geplaagd door politieke instabi liteit sinds het in 1991 zijn onafhankelijkheid van de Sovjetunie herwon. (ADVERTENTIE) Vanavond 19.45 uur Tepsport7 Volleybal: Alcom/Capelle - Rentokil/ZVH Zaterdag 21.15 uur Voetbal7 Live verbinding vanuit de studie met Dennis en Gerard de Nooiier. Willem van Hanegem praat met Ruud Gullit. Verders Sparta - Willem II, 1° divisie-topper: Emmen - Go Ahead Eagles, Chelsea (met Gullit) - New Castle United en de dag vóór Feyenoord - Ajax. Zondag 11.OO uur Rik Zaal neemt het laatste nieuws door met drie prominente gasten: bondscoach Guus Hiddink, Coos van Nieuwenhuizen, directeur Nike Europe, en Keje Molenaar, oud-voetballer bij Ajax en Feyenoord. Zondag 11.50 uur met een voorbeschouwing op Feyenoord - Afax en live op locatie: Wlllems Één-Tweetje (Van Hanegems wekelijkse ontmoeting met een voetbaltopper). 3-8 december: Compaq Grand Slam Cup München 7-15 december: Hockey Men's Champions Trophy 27 december-2 januari: Haarlem Basketball Week Vo.r actual, informatie kunt u dagelijks SportTT.xt raadplegen.

de Stem | 1996 | | pagina 5