Veel kritiek op aanpak van vermissingen Strijd tegen fraude met bv's feller 4Nieuwe Taxi-nota wordt een ramp Beleeft mee... ...in de wereld van Privé Zesduizend jaar oude visfuik boven water Weer ambtenaren van gemeente Emmen in diskrediet Vreemd declaratie-gedrag in Nederland 6Politiekorpsen zijn niet kleurrijk genoeg' Kabelmaatschappijen content met plan Nuis ÜVaillant Als uw CV-ketel het dit weekend begeeft, zie dat dan als iets positiefs. BINNENLAND A3 Kamers van Koophandel in '97 tien jaar geëist voor doden kind Jp de achtste verdieping kreeg e verdachte volgens de officier if.Jnngetje te pakken. Dat Adoptie niet toegestaan aan twee vrouwen TELEFOONTJE IOVEMBER 1996 A2 it-Brittannië en Ierland- perioden met zon vooral lotland en langs de kusten i, vaak met sneeuw of ha- i soms met onweer. Mid" imperatuur variërend van in Schotland tot 8 in Bwest-Engeland en Zuid pnd. ië en Luxemburg: Geregeld en vooral vrijdagavond en .-dag enkele buien, langs de mogelijk ook onweer. Tem- tuur 's middags rond 5 gra. in de Ardennen enkele gra- ilager. rd- en Midden-Frankrijk- zon ook stapelwolken en zaterdag een paar buien en de 500 meter met sneeuw' dma uiteenlopend van 3 len in de Vogezen tot een id of 8 in Bretagne en de '■ee. ■Frankrijk: Perioden met In het zuidwesten vrij veel rolking en van tijd tot tijd bui. In de Pyreneeen :uwvalgrens zaterdag rond meter. Zaterdag later op lag steekt de Mistral tijde- op. Middagtemperatuur uit lopend van 6 graden in de |rt van Clermont-Ferrand in het zuiden, tugal: Vooral langs de kust het noorden wolkenvelden en dan regen of motregen, name in de Algarve op hei lagen ook geregeld zon en it droog. Maxima uiteenlo- van 15 graden in het noor- 20 in het zuiden, ije: Perioden met zon. Vrij- vooral in het noorden en •dwesten, zaterdag ook in midden, wolkenvelden en de buien. Middagtempera- rond 15 graden, langs de lelijke costa ongeveer 20 parische Eilanden: Overwe- l zonnig en droog. Middag- bperatuur rond 24 graden, ië: Half tot zwaar bewolkt voor vrijdag enkele buien. In Merengebied in het noorden beide dagen overwegend |)og. Zaterdag in de Po-vlakte op mist. Middagtempera- - uiteenlopend van 7 graden het noorden tot 20 op Sicilië, iekenland en Kreta: Perioden zon. Vooral langs de west- jst meer bewolking en buien, xima vrijdag tussen 16 en 20 n. In het noorden circa 13 n. jitsland: Perioden met zon en oral in het noordwesten en orden, zaterdag later ook in midden, enkele buien, lings de kust kleine kans op iweer. Op beide, dagen in het overwegend droog, prima ongeveer 5 graden, ritserland: Tamelijk zonnig meest droog. Aan de zuid van het Alpenmassief jdag eerst nog wolkenvelden i sneeuw. In de dalen zaterdag jrns op mist. Maxima in de da- i tussen 2 en 7 graden, stenrijk: Flink wat zon en rerwegend droog. In het zui- :n vrijdag nog wolkenvelden sneeuw. Maxima enkele gra- bn boven het vriespunt. DB STEM I I I I VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 nen Haag (anp) - Achterblij vers van vermiste personen hebben veel kritiek op de rol van instanties als politie, het ministerie van Buitenlandse Zaken en hulpverleningsin stanties. Dat blijkt uit het boelc 'Vermist en wat dan?' van Mieke van Tankeren dat gisteren is verschenen. Gesprekken met achterblijvers brachten de schrijfster tot recon structies van vermissingen. Met onder anderen politie, hulpverle ners, media en Buitenlandse Za ken sprak ze over de door achter blijvers veel bekritiseerde rol van die instanties. Jaarlijks worden zestienduizend personen in Nederland als vermist gemeld, van wie 10 procent na en kele weken of maanden nog altijd niet gevonden is. Uiteindelijk blijken er jaarlijks tien tot vijftien mensen langer dan een jaar ver mist. Veel achterblijvers hebben slechte ervaringen met de politie. „Dat er weinig gedaan wordt aan de op sporing van een gestolen fiets of een gestolen paspoort was be kend. Maar dat er, wanneer een mens spoorloos verdwenen is, veel afhangt welke politieambtenaar je toevallig treft aan de balie en welke kennis die in huis heeft, was een schokkende constate ring." Binnen de huidige politie-organi- satie gaat deskundigheid over vermissingszaken van individuele politiemensen te gemakkelijk ver loren. „Wie een vermissingszaak op zijn bordje krijgt, moet elke keer weer zelf het wiel uitvin den." Een handleiding van de .Centrale Recherche biedt slechts aanbevelingen en de communica tie tussen CRI en politie blijkt niet optimaal, aldus het boek. Vermissing in het buitenland leidt tot nog meer problemen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken kan of wil niet veel doen, schrijft Van Tankeren. „Het departement vindt al gauw dat toeristen te veel risico nemen en is bang buiten landse autoriteiten voor het hoofd te stoten." De hulpverleningscen trale in de reisverzekeringspolis van de vermiste lost niet alle ver wachtingen in. Ook de registratie van vermisten verloopt gebrekkig. Databestanden blijken vervuild. Statistische gegevens worden niet bijgehouden. Onderzoek naar het verschijnsel staat nog in de kinderschoenen. „Kort voordat in augustus 1996 in België de zaak Dutroux aan het licht kwam, ver wees de CRI kinderpornohandel als mogelijke oorzaak van spoor loze verdwijningen nog naar het rijk der fabelen." Om meer inzicht te krijgen en te komen tot een gestructureerdere aanpak van vermissingen zou een landelijk bureau nut kunnen heb ben, bepleit de schrijfster. Soort gelijke bureaus bestaan al in de VS, Groot-Brittannië en Canada, terwijl in België een vereniging van ouders van vermiste kinderen aan de weg timmert. In Nederland is er sinds 1994 de Vereniging Achterblijvers na Ver missing. Die droeg veel bouwste nen voor het boek van Van Tank- Den Haag (anp) - De Kamers van Koophandel gaan in de loop van het volgend jaar gebruik maken van een speciaal informa tiesysteem van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) om fraude met bv's aan te pakken. Daarbij gaat het vooral om fail lissementsfraude en het witwas sen van geld. Het CRI-systeem omvat informatie over vermiste, gestolen en misbruikte paspoor ten én rijbewijzen. Criminelen die via een bv-constructie willen frauderen, maken bij inschrij ving bij de Kamer van Koophan del vaak gebruik van valse of ge stolen identiteitspapieren. De Kamers gaan ook gegevens uit wisselen met de Gemeentelijke Bevolkingsadministratie Proef De Kamers van Koophandel in Amsterdam en Tilburg hebben dit jaar al bij wijze van proef één maand gewerkt met de bestan den. Daarbij is volgens mr. I. Rusz van de Vereniging van Ka mers van Koophandel een 'ge lukkig beperkt aantal inschrij vingen' aan het licht gekomen waarbij een vals of vermist pas poort werd gebruikt. Het pas poort was gestolen of van een persoon die al jaren was overle den. Maatregelen De nieuwe maatregelen passen in het beleid van de Kamers om inschrijvingen in het handelsre gister strenger te controleren. Sinds september 1994 hebben de Kamers de wettelijke mogelijk heid om verdachte ondernemin gen op te heffen. Tot op heden is dat 3.126 keer gebeurd. In Ne derland staan momenteel 411.500 bv's geregistreerd. Rond de tweeduizend daarvan zijn 'leeg' en komen nog voor ophef fing in aanmerking. Lege bv's, vennootschappen die geen acti viteiten meer ontplooien en waar geen geld meer in zit, zijn vat baar voor fraude. Emmen (anp) - Een vorige week afgerond onderzoek naar de vroegere wantoestanden op het Emmer gemeentehuis heeft op nieuw enige voormalige ambtenaren in diskrediet gebracht. I dit spelletje bellen we een ikend persoon. Zijn of haar iam is in het telefoonnummer erstopt. Een 2 in het nummer laat voor de letter A, B of C etc. lie bellen we? -4-5 3-3-5-3-3-7-4-0-3 plossingen van gisteren: yptogram: orizontaal: 1. Haring; 4. manie; 5. fom; 7. niets; 8. elf; 9. triest; 10- :9fiin- artikaal: 1. Handeling; 2. reeds, 3- ero; 4. monster; 6. maf; 8. eten. Visitekaartje: S.R. de Waarne uit iiik is 'wiskundeleraar'. In juni werden de topambtena ren Boersma en Van den Eist ontslagen wegens machtsmis tak nadat eerder het voltallige college van B en W van de Drentse gemeente was opge stapt. Het recente onderzoek, door Deloitte Touche en VB- Aceountants, richtte zich op de voormalige interim-gemeentese cretaris drs. L. Rasser en op de voormalige topmanagers F. As sen en A. van Goor. Bij de laatste hvee zijn onterecht genoten voordelen geconstateerd, voor in totaal zevenduizend gulden. De gemeente heeft met de twee een terugbetalingsregeling getrof fen. Van Goor is inmiddels met vervroegde vut gegaan, terwijl Assen wordt belast met bijzon dere projecten. O'er de resultaten van het on derzoek naar Rasser kan de ge rente 'om juridische redenen' tiets zeggen. Het gemeentebe stuur gaat op korte termijn om de tafel met Moret, Ernst Young, via welke organisatie Rasser destijds was ingehuurd. Eerder legden Boersma en Van den Eist de verantwoordelijk heid voor hun daden bij Rasser. Nog steeds loopt er een bodem procedure tegen het ontslagen tweetal. De nieuwe burgemeester van Emmen, P. van der Velden, bracht het nieuws naar buiten op de dag dat de gemeente de trofee Verspiller 1996 van de Ne derlandse Vereniging van Belas tingbetalers uitgereikt kreeg. OVERHEDEN in ons land gooien jaarlijks ze ker zo'n tien miljard gulden over de balk. De Nederlandse Vereniging van Belastingbetalers (NVB) heeft er een zwartboek van aange legd, een blunderbundel. Het topje van de ijsberg nog maar. Emmen was de grootste verspiller. Door Jan Maarten Frequin Peter van der Velden, sinds april van dit jaar waarnemend burge meester van Emmen, heeft zijn eerste prijs al binnen. Zijn nieu we gemeente ging in 1995 het slordigst om met geld, en zo mocht de oud-burgemeester van Rosmalen gisteren de Verspiller- sprijs 1996 in ontvangst nemen van de Nederlandse Vereniging van Belastingbetalers. Van der Velden, die nog tever geefs heeft getracht Rosmalen te redden uit handen van Den Bosch, is thans aan het puinrui men in Emmen, de gemeente die door desorganisatie en finan cieel wanbeleid in opspraak kwam, waardoor het hele colle ge van B en W, de gemeentese cretaris en enige top-ambtena- ren hun baan konden inleveren. Onderzoekers omschreven de toenmalige leiding van de ge meente als een 'machtige groep individuen met een opzichtige eêt-, pauze- en drinkcultuur binnen de Emmense horeca'. Van der Velden kwam gisteren graag naar Amsterdam voor de uitreiking van de Verspillerstro fee, omdat de chaos inmiddels is rechtgezet en het stadsbestuur het vertrouwen van de burger weer wil terugwinnen. Emmen likt nu zijn wonden en het ge meentebestuur ofwel de patiënt heeft nu een geheel andere le vensstijl, aldus Van der Velden. Verkwanseld Maar de gemeente Emmen is niet de enige overheidsinstantie die ze bruin bakt. De NVB heeft becijferd dat er in Nederland ze ker voor tien miljard gulden per jaar wordt verkwanseld. De ver eniging toont dat aan aan de hand van met name perspubli caties. „Dus we mogen er van uitgaan dat eigenlijk het dubbe le van dat bedrag wordt wegge gooid," aldus directeur J. Lang broek van de NVB. Deze club, die in 1993 is opge richt en inmiddels twaalfdui zend leden telt, wil onafhanke lijke locale rekenkamers om ver spilling tegen te gaan. De NVB is niet tegen belasting betalen, maar wel tegen het slonzig om gaan met geld, dat door de be lastingbetaler moet worden neergeteld. Daarom kwam het, op de proppen met een zwart boek vol met voorbeelden hoe de overheden kunnen blunderen. „Het is schokkend dat we zon der veel inspanning dat konden vaststellen." Volgens de NVB zijn de ambtenaren en bestuur ders van instellingen die met overheidsgeld werken heel crea tief met hun financiële miskleu nen. In Nederland heerst een 'heel vreemd declaratiegedrag'. Er lopen wethouders rond die voor een representatieve strop das 375 gulden claimen, en in Parijs voor veel geld vergaderen schijnt ook heel gewoon te zijn. Wegen en bruggen worden soms onnodig aangelegd en er wordt heel veel kapitaal vernietigd door verkeerde (grond-)transac- ties. Zelfs het aanbrengen van verkeersdrempels lukt nog steeds niet; als-ie er pas ligt, moet-ie verlaagd worden omdat de knalpijpen van auto's sneu velen. Wachtgeld En dan de wachtgeldregeling voor voormalige overheidsdie naren. Ook al hebben ze er nog zo met de pet naar gegooid, ze krijgen een gouden handdruk, waarmee ze zo naar de Baha ma's kunnen om daar een twee de huisje te kopen. Die afkoop sommen kosten minister Zalm van Financiën dit jaar zo'n slor dige drie miljard gulden. „In het bedrijfsleven vlieg je er gewoon uit als je niet goed functio neert," zei de NVB-directeur. Hij verwacht dat veel overheids instellingen de blunderbundel zullen aanschaffen. Kosten: 14,95 gulden. Rotterdam (anp) - Officier van justitie mr. F. van Heijningen tat gisteren voor de rechtbank 111 Rotterdam vijftien jaar cel |eëist tegen de 56-jarige J.V. uit taedam wegens doodslag. Hij Wordt ervan verdacht op 11 au- Wus de achtjarige Marcello a#ssen van de achtste verdie- Wg van de flat waar hij en het achtoffertje woonden, te heb ben <- oqsu|D3j 'iuooqiu|Bd 'jajBW •fercello was die dag met zijn rijtjarig broertje met een bal aan e' spelen op de twaalfde etage, 'aar 7. vlakbij het trappenhuis tade. Volgens een getuige wam V. zeer agressief uit zijn en maakte ruzie met het ve tl Vol§ens hem ook uit de Waring van een bewoonster a die verdieping. Zij zag een 11 kek op de verdachte het Setje bij de armen pakken en ja Biet een zwaai 'alsof je een jBiszak weggooit' over de ba- strade gooien. Uits: ■Praak 5 december. Door Rinze Brandsma „WAT is dit nou voor slap ge doe: effe een papiertje afgeven en weer wegwezen." Een en kele protesterende taxichauf feur probeerde gistermiddag in Den Haag de stoet van een kleine tweeduizend 'eigen rij ders' om te buigen naar het 'Binnenhof. Om daar de politi ci eens goed te laten merken hoe kwaad ze zijn. Of om even wat kruispunten te blokkeren. Dat opruien werd in de kiem ge smoord. Het massale taxiprotest moest bewijzen dat ook taxi chauffeurs, berucht na een aantal eerdere hoogoplopende en ontre gelende acties, 'zich normaal kunnen gedragen, zonder rottig heid'. Kletsnat Op het kletsnatte Malieveld wer den alleen de frietkramen en de poffertjestent bestormd. Het taxiprotest bleef tussen de regen en hagelbuien door braaf en speelde zich ver van het Binnen hof af. Slechts met wat spandoe ken en geschreeuwde verwensin gen naar ambtenaren, die uit de ramen van het ministerie van Economische Zaken hingen ('Krijg de tering, ga aan je werk!'), gingen de chauffeurs ouderwets grof tekeer. Met het afgeven van een petitie vol verontrusting aan hoge amb tenaren van de ministeries-van Economische Zaken en Verkeer Het protest van de 'eigen rijders' kende gisteren in Den Haag nauwelijks wanklanken. en Waterstaat wilden de taxi chauffeurs - vooral 'eigen rijders' - hun visitekaartje afgeven. Zij willen duidelijk maken, dat de Taxi-nota die minister Jorritsma over een week in de ministerraad aan de orde wil stellen, rampzalig is voor hun branche. Een onttakelde, afgeragde Merce des, rijp voor de sloop ('Na de de regulering'), een lijkkist en een klein oud autootje met taxi-dak- licht en het bord 'De nieuwe Jor- ritsma-taxi' moesten duidelijk maken waar de taxichauffeurs bang voor zijn. De anders zo vrije jongens van de taxi willen dat de minister afziet van haar plan om veel regels bij het taxivervoer los te laten. Tarieven Die zouden juist leiden tot hoge tarieven, slechte verdiensten voor de chauffeurs, een slechter wa genpark en slechtere dienstverle ning. De minister wil de concur rentie in het taxivervoer meer vrij baan geven: vrijheid in de tarie ven, laten vervallen van de regio nale vervoersgrenzen en van de 24-uursplicht. Over de nieuwe Taxi-nota is overlegd met de taxibranche. De grootste werkgeversorganisa tie, KNV-Taxi, stond op zich wel achter de protesterende taxi chauffeurs, is ook tegen de nota, maar vond het massale protest in Den Haag voorbarig: er is alleen nog sprake van plannen en nog niet van een regeringsstandpunt. Den Haag (anp) - Allochtonen zijn bij de politie sterk on dervertegenwoordigd. Op een totale sterkte van 41.405 werken er bij de korpsen ongeveer 1450 mensen van al lochtone afkomst. Dat komt neer op een percentage van circa 3,5, terwijl het percentage voor de gehele Nederland se beroepsbevolking op 4,5 ligt. Dit staat in het rapport 'Een kleurrijk korps', dat gisteren is aange boden aan minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken. Het rapport is van een stuurgroep met vertegenwoordigers van politie, Open baar Ministerie en Binnenlandse Zaken. Voorzitter is de Hilver- sumse burgemeester Kraaijeveld-Wouters, tevens korpsbeheerder regio Gooi en Vechtstreek. Uit onderzoek dat de stuurgroep liet verrichten, blijkt verder dat vorig jaar meer allochtonen de politie verlieten dan dat er tot de korpsen toetraden. Bij de korpsen bestaat nauwelijks inzicht in de reden waarom ze de dienst verlieten, maar het vermoeden is dat ze vaak vertrekken omdat ze niet kunnen aarden. Lang niet alle korpsen voeren een multicultureel personeelsbeleid en van de 25 korpsen maken er slechts drie echt werk van de door stroom van allochtone medewerkers naar hogere functies. Dat het voeren van zo'n personeelsbeleid zinvol is, blijkt volgens de stuur groep uit het gegeven dat korpsen die het wel doen meer allochto nen tellen. Den Haag (anp) - De koepelorganisatie van de kabelexploita- tiemaatschappijen, Vecai, is content met de nieuwe program maraden die zullen bepalen welke vijftien televisie- en 25 ra diozenders verplicht op de kabel moeten. Wel zetten de kabel maatschappijen enkele praktische kanttekeningen bij de opzet van het netwerk van programmaraden dat staatssecretaris Nuis (Media) voor ogen staat. Dan blijft er voor de programma raad nog genoeg te kiezen over als het aantal zenders wordt beperkt tot dertien, meent de Vecai. Twee jaar lepelen in de grond bij Almere heeft archeologen een reeks belangrijke vondsten opgeleverd. Een visfuik van zo'n zesdui zend jaar oud kwam gisteren aan de oppervlakte. Het was het laatste klusje voor de vijftig onderzoekers, want de kuilen gaan dicht en spoedig houdt een laag asfalt van rijksweg A21 de resterende bodenïschatten definitief ondergronds. foto anp Nuis stuurde de Tweede Kamer woensdag een wijzigingsvoorstel op zijn wetsvoorstel Liberalise ring Mediawet. In plaats van een verplichting om een bepaald pak ket aan televisiezenders door te geven (de must-carry bepaling), komt er nu een programmaraad, aangewezen door de gemeente raad. De laatste stelt een pakket vast van vijftien televisiezenders voor doorgifte via de kabel. De Vecai vindt dat prima, als bij voorbeeld kabelmaatschappij Ca- sema, die met 118 gemeenten te maken heeft, niet ook met 118 programmaraden om tafel moet. In de nota van wijziging wordt in een dergelijke constructie overi gens niet voorzien; Nuis gaat uit van één programmaraad voor ge- meentegrensoverschrijdende net ten. Verder is de Vecai beducht dat programmaraden bepalen dat een commerciële televisiezender in het basispakket moet, terwijl die zender aan de kabelmaatschappij voor doorgifte een te hoge prijs vraagt. Die prijs moeten'dè kij kers vervolgens betalen. Dat kan niet de bedoeling zijn, meent de Vecai. Tenslotte vindt de Vecai het pak ket voor verplichte doorgifte waarover de programmaraad ad viseert, van vijftien televisiekana len, wat aan de hoge kant. Daar zitten in elk geval al Nederland 1, 2 en 3 en twee Belgische publieke netten in. Verder hoogst waar schijnlijk ook ARD en de BBC. Amsterdam (anp) - Het adopte ren van een kind door een vrouw die met de biologische moeder van het kind een lesbische relatie heeft, kan niet. Een dergelijke beslissing druist in tegen het stel sel van de wet. Dat oordeelde het Amsterdamse gerechtshof gisteren in het hoger beroep dat twee vrouwen hadden ingesteld tegen een eerder nega tief vonnis van de rechtbank. Volgens hun advocaat mr. J. van der Winden, gaan de vrouwen te gen de uitspraak in cassatie bij de Hoge Raad. „Welk belang gaat nu voor? Dat van een kind, of dat van een ééridüfdig juridisch stel sel?", zo vraagt mr. Van der Win den zich af. Het afstammingsrecht ligt ten grondslag aan de huidige adop tiewetgeving. Dat betekent dat een kind één vader en één moeder kan hebben, maar niet twee moe ders, aldus het hof. Adoptie door twee vrouwen zou tezeer indrui sen tegen de wet, hoezeer het ook in het belang van het kind kan zijn, aldus het hof. (ADVERTENTIE) De komende maanden komt de verwachte Taxi-nota wel in de Tweede Kamer ter sprake. De protesterende chauffeurs be horen tot de minderheid van niet bij KNV-Taxi aangesloten 'eigen rijders', zoals zij zichzelf noemen 'de mensen van de straat'. Zij voorspellen dat 'gegarandeerd oorlogen' op de taxistandplaatsen uitbreken als de politiek besluit in de taximarkt de regels los te la ten. De taxichauffeurs eisen dat de ministers van Economische Zaken en Verkeer opnieuw met de taxibranche gaan overleggen en de beschermende regels niet afschaffen. Hoge opkomst Het organiserende comité Tax- force was verrast over de onver wacht hoge opkomst van protes terende 'eigen rijders'. Niet de ge hoopte zeshonderd, maar zeven tienhonderd taxi's - vooral uit de vier grote steden - parkeerden op het Malieveld, om daarna te voet te gaan protesteren. Het verkeer in de Randstad had1 gisteren meer last van de winterse hagelbuien en de harde wind dan van de lange stoeten van taxi's, die zich na tienen vanuit Amster dam, Rotterdam en Utrecht naar Den Haag begaven. In alle grote steden waren gisteren tot in de middag nauwelijks taxi's te krij gen. Via de centrales werden al leen wagens gedirigeerd naar mensen in nood: wie naar het zie kenhuis moest, om een vliegtuig te halen of bijvoorbeeld loodsen. Niets onoongenomers don de verwarming die plots z'n laatste adem uitblaast, altijd op het verkeerde moment. Eens gebeurt bet en a zult zien, altijd in het weekend. Geer nood. Want nu kunt u eindelijk de Vaillant HR in huis holen. Oé Hoog Rendement-ketel: geavanceerd, super economisch en ongekend betrouwbaar. Waar wacht u op? Bel gratis 06-0578 voor de Vaillant installateur bij u in de buurt. KIES VOOR VAILLANT HOOG RENDEMENT WARM WATER. WARM WONEN (ADVERTENTIE)

de Stem | 1996 | | pagina 3