Vakbonden verwerpen arbitrage Ite ,deWWkomen-TheGree" Animo voor staking bij NS'ers Roosendaal niet groot DE STEM 'Voor Boelwerf nooit één frank ontvangen' Kabinet stelt besluit over vredesmacht uit De Stem voor stad en streek 3n, B |0VB schikt Wel praten met NS over CAO Veel doden bij brand in Hongkong zich naar eis van Peper I Recordprijs j voor doek j De Kooning Proeven met geheugenpil Overleg hervat °ver sociaal plan Greenery 4 weken voor 17,- Joep van den Nieuwenhuyzen: JJS8.99 yj-j 9 99 1^7.98 weer: ernijen uit de ;uw jasje. ah Servicelijn: De "artikelen In deze advertentie kunt ui I" alle AH winkels kopen, behalve de stDkeJen waar kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één van die cijfertjes op dedeur staat. Reclameprijzen gelden t/m 23 n0^JJ* ber a.s. -Zolang de voor raad strekt /CASUALS l(T STEEHSTBBBT17-19 HOLST. TELEFOOH BJ4-3IOODB 136e JAARGANG DE STEM 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland Beurs Economie Sport Zeeland Gids A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C4 Dt RTV-proqramma's D2 Surplus Ë1 t/m E3 'Nieuwe Taxi-nota wordt ramp' pagina 'Kritiek op drugsbeleid hypocriet' PAGINA Becker verslaat Sampras in Hannover pagina Kookdiploma voor gehandicapten pagina Nieuwe wet bedreiging brandbestrijding Vrouwenclub spot met macho collega's pagina pagina ■Van onze verslaggever 1 Zeist - De Rotterdamse burge- Imeester Bram Peper krijgt zijn ■zin. De klassieker Feyenoord- IjVjax begint zondagmiddag om ■14.30 uur, in plaats van zondag- Javond om. 18.00 uur. De KNVB ■schikte zich gisteren naar de eis tan Peper, die het aanvangstijd- Istip van 18.00 uur om veilig heidsredenen verbood. ■Het vroege begin betekent dat de 1 rechtstreekse uitzending door ISportT van de baan is. De sport- leender zal geen schadeclaim iri- Idienenbij de KNVB. ZIE SPORT -B1 New York (ap) - Een schilde- j rij van Willem de Kooning is bij het veilinghuis Christie's in New York voor de record- I prijs van ruim 24 miljoen gulden verkocht. Het is de I hoogste prijs die dit jaar voor I een kunstwerk op een veiling is betaald, en het op twee na hoogste bedrag dat ooit voor I een modern kunstwerk is Het gaat om het doek 'Wo man', dat de van origine Ne derlandse kunstenaar in 1949 schilderde.'Het veiling- j huis heeft niet bekendge- maakt wie de koper is. Den Haag (anp) - Onderzoekers in len en Groot-Brittannië ne- Imen proeven met een pil, die een ■zeventigjarige het geheugen van lm twintigjarige moet geven. Dat lismeegedeeld op een wetenschap pelijke conferentie in Washington. ■Zweedse onderzoekers hebben I ontdekt dat twaalf mannen tussen I fö en 73 jaar na gebruik van de pil leen beter geheugen hadden dan leen groep mannen die een placebo I (pil zonder de werkzame stof) kre- 1 toegediend. Als de mannen leen normale dosis van de werkza- I me stof innamen, werd het geheu- ■jenéén keer zo sterk, bij een gro pe dosis was het effect nog gro- iff. Bij jongeren was de werking minder groot, maar wel waar- Utrecht (anp) - De spoorwegvakbonden willen hun conflict met de directie van NS Reizigers niet voorleggen aan een onafhanke lijke commissie van scheidsrechters, zoals de NS gistermorgen hebben voorgesteld. Wel zijn de vakbonden bereid de onderhan delingen te heropenen. De stakingsdreiging is niet van tafel. Dat is het resultaat van onderling overleg tussen de betrokken vak bonden, dat gisteren de hele avond duurde. Gistermiddag bo den de bonden ook al heropening van de ónderhandelingen aan, maar de NS wezen dat voorstel toen af. In hun nieuwste voorstel verwij zen de bonden echter naar ope ningen die zij het afgelopen week einde hebben geboden tijdens ge heime onderhandelingen. Wat dat voor openingen zijn, is niet be kend. Namens de NS maakte R. Lan- tain, directeur Personeel en Orga nisatie van NS Reizigers, gister ochtend een nieuw eindbod aan de bonden bekend. Hij liet tevens weten dat de NS bereid zijn tot arbitrage, een bindend scheidsge richt, als de bonden niet akkoord wilden gaan met het,eindbod. Na een intern beraad van vijf uur maakten de bonden kenbaar in het nieuwe eindbod wel een basis te zien voor heropening van de on derhandelingen. Lantain had heel wat minder tijd nodig om de bon den duidelijk te maken dat dat niet de bedoeling was. Het eind bod was niet. onderhandelbaar. „Ik stel vast dat ruim zes maan den onderhandelen, met elf bewe gingen van de zijde van NS Reizi gers, van uw kant al die tijd geen enkele concrete stap in onze rich ting heeft opgeleverd," aldus Lan tain in zijn brief aan de bonden. „De 'simpele mededeling dat er aanknopingspunten worden ge zien, is voor de NS dan ook vol strekt onvoldoende." Opnieuw trokken de bonden zich terug voor beraad over een nieu we stap. Gisteravond laat beslo ten ze niet op het arbitrage-voor stel van de NS in te gaan, maar wel de onderhandelingen te willen heropenen. Het conflict bij de spoorwegen richt zich op de manier waarop de 36-urige werkweek moet worden verwezenlijkt. De NS willen tién van de 26 ATV-dagen door het management laten aanwijzen. De overige dagen mogen de NS'ers naar keuze opnemen. De NS stel den gisterochtend in hun eindbod voor vier van deze aan te wijzen ATV-dagen in de zomerperiode te laten vallen. Hiermee hoopt de di rectie tegemoet te komen aan de angst van het personeel dat de ATV-dagen allemaal in de winter vallen. Een andere toevoeging betreft de minimumlengte van de diensten, die de NS van vijf naar vier uur willen terugbrengen. Dat levérde een storm van protest op. In het laatste voorstel zeggen de NS toe dat deze korte diensten bij machi nisten en conducteurs hooguit vijf procent van het totaal aantal diensten zullen uitmaken. De oplossing die de NS als laatste redmiddel hebben aangedragen, de zogeheten final-offer-arbitra ge, getuigt volgens deskundigen van lef. Bij deze vorm van arbitra ge hebben de scheidsrechters geen mogelijkheid om een eigen com promis te brouwen. Beide partijen leggen hun eindbod aan hen voor en daar moeten zij de meest rede lijke uit kiezen. Een vuurzee in een winkel- en kantorencomplex in Hongkong heeft het leven gekost aan zeker 39 personen. Tachtig mensen liepen verwondingen op. De oorzaak van de brand is nog niet duidelijk, maar er zijn aanwijzingen dat het vuur is ontstaan bij laswerkzaamheden in de buurt van een lift schacht op de begane grond. Het vuur verplaatste zich via de liftschachten razendsnel naar boven. De brand deed onmiddellijk de discussie oplaaien over de veiligheid van gebouwen. Veel oude gebouwen in Hongkong hebben geen brandbeveiliging. foto reuter De onderzoekers hopen dat de pil ■vooral behulpzaam is bij patiën- I bi met de ziekte van Alzheimer, leen ongeneeslijke ziekte die leidt I® dementie. I Utrecht (anp) - De directie van de ■Poente- en fruitveilig The Gree- I eiJ es de vakbonden hebben gis- I ®middag het overleg over het Pen van 350 arbeidsplaat- Cu hervat. het vastlopen van het overleg |d fee week stelden de bon- a The Greenery een ultimatum dreigden ze met acties als er ISdede regeling komt voor de I Mollige werknemers. Eén mi- I ™tna het verstrijken van het ul- no(%le The Greenery de ""Jen uit voor nieuw over- ltrt" Pen maandag braken de L het overleg over een so- a plan voor de 350 overtollige I wemers af. De bonden willen I,. §arantie dat deze mensen lj'w" wa uitzendbureau Start i«d '"k™ kemiddelen naar een l'irfct ian' maar zeSt §een Sa' I ,le te kunnen geven. De pil? Die ben ik vergeten Door Patricia Greven Kruiningen/Yerseke - Een grote meerderheid van de vakbondsleden van FNV, CNV en FSV is volgens de bonden vóór een algehele sta king bij de Nederlandse Spoorwegen op maandag 25 en dinsdag 26 november. Een kleine steekproef onder het NS-personeel doet echter vermoeden dat menig con ducteur en machinist hier toch anders over denkt. Net voor zijn vertrek met de stoptrein naar Vlissingen laat conducteur J. Schouwenaars weten dat hij hoopt dat de sta king niet doorgaat. „Dit zou na melijk een gunstig besluit voor ons van de directie betekenen. Maar toch, dat staken hoeft voor mij niet. Ik zou liever een alternatief zien." De NS en de bonden twisten momenteel over de vormgeving van de 36-urige werkweek. In ruil voor de kortere werkweek willen de NS dat de bonden meer flexibiliteit accepteren. Zo zijn er voorstellen voor lan gere diensten en kortere rusttij den. „Maar het hete hangijzer is ei genlijk de angst voor gebroken diensten," legt A. de Jong van. de Vervoersbond CNV uit. „De NS hebben voorgesteld om het minimaal aantal uren van een rijdienst terug te brengen tot vier uur in plaats van vijfen- half. Dat kan ertoe leiden dat het personeel 's ochtends werkt, 's middags rust en 's avonds weer werkt. De NS ontkennen dat dit de bedoeling is, maar vreemd genoeg willen ze het al leen niet zwart op wit zetten." Op het station van Roosendaal is het NS-personeel een beetje angstig om voor zijn mening uit te komen. In het niet-rokersge- deelte van het 'verblijf rijdend personeel' heerst plotseling 'geen commentaar' als een ma chinist aangeeft niet zijn me ning te willen geven. Zijn beide collega's zijn het met hem eens. „Ik zeg niets hoor, want wij krijgen het straks op ons brood," verklaart één het stil zwijgen. In het rokersgedeelte van het verblijf is er in eerste instantie één personeelslid, tussen zijn vier lunchende collega's, dat wil reageren. „Staken heeft geen zin. De oplossing ligt bij het overleg, maar er wordt niet ge praat. Dit is gewoon een raar machtsspelletje tussen de bon den en de NS om te kijken wie het sterkste is," laat de man we ten. „Wij zitten echt niet te wachten op een staking," valt een collega hem vervolgens bij. „Je zult zien dat hier maandag heel wat personeel rondloopt dat wil werken, maar dat van hoger hand besloten wordt dat de treinen niet rijden. Dat was de vorige keer ook zo." Om aan te geven dat het NS- personeel al heel flexibel is, to vert het viertal vrijwel tegelijk een dienstkaartje met daarop de werktijden uit de borstzak. Bij alle vier staat het aantal dienst- Het station van Roosendaal. foto de stem/ben steffen uren op meer dan acht uur. „Ik hoorde gistermiddag pas om 16.00 uur dat ik vandaag om kwart voor zeven moest begin nen en om kwart over zes klaar ben. En het NS-personeel zou niet flexibel zijn?" „Straks komen ze ermee aan zetten dat een 36-urige werk- week uit zes keer zes uur be staat en dat ik dus zes dagen moet werken." Het viertal zou graag terug gaan naar een 38- urige werkweek. Ook een service-medewerker van NS Reizigers zou het liever anders zien. „Ik ben maandag toevallig vrij, maar anders zou ik gewoon naar mijn werk ko men. Het betekent gezichtsver lies voor de NS en onze klanten worden gedupeerd, terwijl we het daar juist van moeten heb ben." Overigens zal het openbaar vervoersbedrijf ZWN ingeval van een staking in Midden-Zee land geen extra bussen inzetten, aldus, een woordvoerder in Zie- rikzee. De ZWN beroept zich op afspraken met de vakorganisa ties. „Het zou dan gaan om be smet werk. Wij willen daar geen problemen over." Anderzijds heeft de ZWN in de spitsuren geen extra bussen beschikbaar. Verwacht wordt dat de huidige vervoerscapaciteit ook bij een staking voldoende zal zijn. Bij een staking wordt de groot ste drukte verwacht op de bus verbinding tussen Kruinin gen/Yerseke - Goes - Zierikzee - Rotterdam. Op deze verbinding rijdt elke twintig minuten een bus. LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 *Joep van den Nieuwenhuyzen. foto de stem/johan van gurp in verband gebracht. De Vlaamse overheid heeft destijds een rege ling getroffen voor de 211 werkne mers die de Boelwerf te veel had. Nu is onlangs gebleken dat het be drijfje GTI, dat bij de uitvoering betrokken was, waarschijnlijk nep-facturen heeft verzonden en belasting heeft ontdoken. Meer is er niet aan de hand." Op zijn beurt beschuldigt Euro pees Commissaris Van Miert voor al premier Van den Brande van de Vlaamse deelregering van mislei ding. In een woedende brief aan het Vlaams parlement zegt Van Miert, dat de subsidie via de 'nep- constructie' van omscholingspro gramma's in de boekhouding van de werf terecht is gekomen. Op grond van Europese concurrentie regels mocht het geld alleen wor den gebruikt voor afvloeiing en omscholing van werknemers. Markant punt: De Voorstraat, die oploopt van de Kerk naar de haven, met karakteristieke bebouwing, bestrating en. Verklaring gemeentewapen: Van zilver en een rood schildhoofd. I l I Ik neem een proefabonnement: I I I I I I Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Curagao/Brussel (anp) - De beschuldiging dat hij subsidiegeld voor de Boelwerf in eigen zak heeft gestoken, is volgens Joep van den Nieuwenhuyzen 'flagrant onjuist'. De Belgische vak bondsman René Stroobant kan juridische stappen tegemoet zien, indien hij zijn aantijging niet intrekt. „Het is een schandalige beschul diging. Voor de Boelwerf heb ik nooit één frank ontvangen, noch voor de moeite, noch als dividend of salaris," aldus Van den Nieu wenhuyzen vanuit zijn huidige woonplaats op Curagao. „Dat men gaat uitzoeken wat er met die sub sidie is gebeurd, vind ik prima, maar het staat los van mij en Be- gemann. De hele uitvoering is een zaak van overheidsinstellingen geweest." Stroobant meent dat Van den Nieuwenhuyzen een subsidie van 24,5 miljoen gulden deels in eigen zak heeft gestoken. Het geld was afkomstig van de Vlaamse deelre gering en was bestemd voor her scholing en afvloeiing van 211 werknemers van de Boelwerf in Temse. Het Begemann-concem trok zich eind 1994 onder leiding van Van den Nieuwenhuyzen te rug uit de zwaar verliesgevende werf. De Belgische justitie is een straf rechtelijk onderzoek begonnen naar mogelijk misbruik van subsi dies. Het onderzoek richt zich op oplichting door het bedrijfje Glo bal Trading International (GTI), dat de facturering van de scholin gen ter hand nam. In het kader van het onderzoek is ook de huidi ge Begemann-topman en voorma lig bestuursvoorzitter van de Boelwerf, André Delëye, ver hoord. Deleye onderstreepte dat hij is gehoord als getuige, niet als verdachte. Deleye: „Alles wordt nu met alles Den Haag (anp) - De regering neemt vandaag nog geen definitief besluit over de inzet van militairen in Zaïre. Het is voor Neder land van cruciaal belang dat een groot land met aanzienlijk po litiek gewicht aan de vredesmacht meedoet. De toegezegde deel name van Canada is niet voldoende, zei staatssecretaris Patijn (Europese Zaken) gisteren in overleg met de Tweede Kamer. De komst van de vredesmacht, waarvoor de VN-Veiligheidsraad vori ge week het groene licht gaf, is onzeker nu de situatie in Zaïre en Rwanda met het uur verandert. Een grote complicatie is dat zowel Zaïre als Rwanda inmiddels heeft aangegeven dat het niet op buiten landse militairen zit te wachten, aldus minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken). Vandaag overleggen militaire vertegenwoordigers van de landen die troepen hebben toegezegd in Stuttgart over de opzet-van de vredes macht. In het weekeinde vergaderen de grote donoren over de be hoefte aan humanitaire hulp. Voor Nederland neemt minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) daaraan deel. De regering wil de uitkomsten van die vergaderingen afwachten. Het kabinet zal vandaag de actuele situatie in het oosten van Zaïre bespre ken. Het wil met name duidelijkheid over de vraag hoeveel Rwandese vluchtelingen er nog in Zaïre zijn, waar zij zich bevinden en in welke omstandigheden zij verkeren. ZIE OOK BUITENLAND - A5: j Vluchtelingendrama Zaïre is nog lang niet voorbij (ADVERTENTIE) 8 710311 000218 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 Sinterklaas wijst kerstman terug naar zijn plaats pagina Even rust Na een koude nacht kan het in de ochtend nevelig zijn. In de loop van de dag neemt de bewolking weer toe. In de avond en nacht opnieuw winterse buien. I"~T"1 i Stavenisse (gemeente Tholen)' Oppervlakte: 1280 ha - Inwoners: 1.519

de Stem | 1996 | | pagina 1