Boer kan natuurbeheer vergroten Extra huizen nodig voor bewoners asielcentra •gCuisine ie keuken SPORT IN HET KORT ZEELAND gesprek te bakker rbod enroller tale botsing }ng PESTEM ZEELAND Kans voor opknappen van erf en landschap op en rond boerenbedrijf WEEKENDDIENSTEN C4 Bedrijfstennis Terneuzen Bedrijfstennis Ador Carmina Burana Driemaal Zuidland UIT Energieke dans Copyrights Gigli en Shakers Baudeloo concert Van jazz tot punk Open Haard Concert Kaarslichtconcert Koffie en zang Vierhandig Kerkcantates Klein Magnificat Dubbel optreden Phantom of the Opera Ceremonie EMBER 1996 C3 egen de lamp gelopen uurder reed 34kilome- td. iksweg in Kuitaart no te politie 32 overtre- ier was de grootste ling 26 kilometer har- Itoegestaan. IS - Een 44-jarige auto- uit Breskens is in de an woensdag op don- aangehouden toen hij e Dokter Broodman- eed. De man bleek te "hebben gedronken. Hij n boete van 350 gulden ijverbod van twee uur. In het centrum van de tstad bemerkte een 68- rouw uit Antwerpen Bagavond dat haar par ee met daarin enkele Ben guldens was gerold. rpe - Een 29-jarige au tist uit Zuiddorpe ver donderdagmorgen op l Marcusstraat voldoen ds te houden en kwam or frontaal in botsing i tegenligger. Deze auto estuurd door een 37-ja- jbrpsgenote. Beide voer- liepen schade op. Een 47-jarige automobi- jit Westdorpe is donder- rgen vroeg op de Trac- Ig tegen een oplegger ge- De bestuurder van de met oplegger, een 29- man uit Yerseke, was jjn combinatie in de berm omen te zitten toen hij op actaatweg wilde keren, uw bemerkte wel dat de natie dwars op de weg maar haar auto raakte slip toen zij afremde. aJfcSSS'- In west- Zeeuws-Vlaanderen moeten volgend jaar extra huizen worden gezocht voor bewo ners van asielzoekerscentra. ne gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg voldoen dit jaar nog aan de gestelde taak stelling, maar volgend jaar zal voor meer mensen een woning gevonden moeten worden. Het dagelijks bestuur van het sa menwerkingsverband welzijns beleid West-Zeeuws-Vlaanderen zegt dit in een notitie over de op vang van nieuwkomers. Het rea liseren van extra woonruimte is vooral nodig omdat in de asiel zoekerscentra veel vergunning en statushouders wachten op een woning. Voor de gemeente Oostburg is van elke woningbouwvereniging een extra woning gevraagd. Daarnaast wordt op dit moment een reeds beschikbaar gekomen woning in IJzendijke ingericht voor de opvang van mensen met een tijdelijke verblijfsvergunning terwijl bovendien nog twee plaatsen beschikbaar zijn in een woning in Cadzand. In totaal kunnen hiermee ongeveer elf per sonen extra worden gehuisvest. Voor nog negen vergunninghou ders moet nog woonruimte wor den gezocht. Als de woningbouw verenigingen een woning aanbie den kan ook deze taakstelling worden gerealiseerd. Een bijko mend voordeel voor de corpera- ties kan volgens het dagelijks be stuur zijn dat langdurige leeg stand van woningen, zoals in Cadzand, Schoondijke en Zuid- zande, enigszins kan worden te ruggedrongen. Als de woningbouwverenigingen niet vrijwillig woningen beschik baar willen stellen kan de ge meente de benodigde huizen vor deren. Maar volgens het dagelijks bestuur is dit niet aan de orde. Het dagelijks bestuur maakt ook bekend dat de rijksoverheid voor dit en volgend jaar een garant stelling heeft afgegeven voor educatie en begeleiding van nieuwkomers. De gemeenten krijgen voor dit doel geld van het Kijk, maar zonder inburgerings contract moet dit geld worden te rugbetaald. Dat leidt volgens het dagelijks bestuur echter tot pro blemen bij de onderwijsinstelling ROC. De personeelsformatie van deze instelling is voor een deel gebaseerd op de te verwachten inkomsten van de inburge- ringstrajecten. Bij het achterblij ven van deze inkomsten onstaat er dus een financieel probleem. Vandaar de garantstelling van het Rijk. Het dagelijks bestuur maakt in de notitie ook kenbaar dat de Stichting Vluchtelingen werk West-Zeeuws-Vlaanderen voor de begeleiding van mensen met een tijdelijke verblijfsver gunning een bedrag krijgt van 1.050 gulden per jaar per 'inbur- geraar'. Deze regeling geldt voor twee jaar. Het dagelijks bestuur noemt nog een onzekere factor. Het is niet uitgesloten dat de middelen voor mensen met een tijdelijke vergunning voor scho ling en oriëntatie met ingang van 1 januari 1998 komen te verval len. Dit kan betekenen dat deze mensen onvoldoende worden ge schoold of dat deze mensen net zo lang in de centrale opvang moe ten blijven totdat duidelijk is of ze het land wel of niet moeten verlaten. Deze ontwikkeling wil het dagelijks bestuur met de stichting bespreken. De notitie wordt woensdag 4 december be sproken tijdens de vergadering van het algemeen bestuur. uit Oostburg wil zo snel ekandidaten van de fail- vestigingen in Oostburg, jtaat de mogelijkheid dat terugkrijgt, maar wordt bwaarborgd. |an het gesprek met eigenaar i het faillissment. De Block saneringsvoorstellen van de ■bestand af te slanken en de drie naar één locatie om de vestigingen wel goed draai- ndaar de saneringsvoorstel negentien mensen. Hiervoor dat vanwege het faillissment aangevraagd. Een uitzonde- ar waarvoor een langere op- bad met de vakbond over de Jers kan. Ik heb wel begrepen jf voort wil zetten. Het is na- Jkoord gaat, maar ik heb wel ek ook het faillissement over 4-orgCuisine krijgt een be- ïet samenwerkingsverband leren. Dit geld is bedoeld Teukenvoorziening in Oost- aaltijden. gemeente Oostburg gel 100 gulden als bijdrage in de leg van een ontsluiting van terrein naar de openbare weg lis tegemoetkoming in de kos- van bouw- en milieuvergun- gen. De gemeente Sluis-Aar- burg neemt hiervan tien mille r haar rekening. Gelet op o angen van de ouderenzorg t het dagelijks bestuur voo tienduizend gulden te beta centrale keuken is een initia van de Ziekenhuisgroep ,uws-Vlaanderen en de Vere- ing Protestantse Ouderenzo g, ze voorziening is bedoeld o sten te besparen en te voldo l alle eisen van hygiëne' idige aparte instellingsM"- ;is zijn op enige termijn a ■vanging toe, overheden v ekken geen bijdrage meer in sten van vervanging van .ijke keukens en de eisen irden gesteld aan de prod" n voeding zijn aangescri® P larnaast spelen de koste menhangen met het in s uden van aparte keukenvoo eningen in onder an°ere j„n nhuizen en bejaardenoord n rol. Vandaar het besluite euwe centrale keuken te e" voorstel wordt woensdag icember behandeld tijde rgadering van het alg istuur. 1930 s vergadering begint om ir in het gemeentehuis uis-Aardenburg. Van onze verslaggever Schoondijke - Boeren in West-Zeeuws-Vlaanderen krijgen de mogelijkheid meer aan agrarisch natuurbeheer te gaan doen. De federatie Agra risch West-Zeeuws-Vlaande- ren is samen met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en IPC Plant Schoondijke be gonnen met het eerste project 'Natuurbeheer op en rond het erf'. Voor de deelnemende bedrijven wordt een toegesneden natuur- plan gemaakt. Samen met boer of boerin wordt het totale bedrijf bekeken op mogelijkheden om de natuurwaarden te vergroten. „Het hele bedrijf wordt in het na- tuurplan meegenomen. We be ginnen op het erf door bijvoor beeld te bekijken of er wel of geen beplanting is. Wij bieden vervolgens diverse alternatieven om aan agrarisch natuurbeheer te doen," vertelde S. Herman van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland gisteren tijdens de pre sentatie van het project. „Zoals bijvoorbeeld het laten staan van dood hout. Dat is goed voor spechten en steenuilen. Ook stellen we voor het snoeien zo na tuurlijk mogelijk te doen en kij ken we of er bij gebouwen moge lijkheden zijn voor bijvoorbeeld kwikstaarten en kerkuilen. Ook valt te denken aan de aanleg van drinkputten en het zaaien van kruiden en een stukje beplanting op moeilijke hoeken van perce len. Als er weinig beplanting is stellen we daarvoor een plannetje op. Tevens kunnen in een be- drijfsnatuurplan alternatieven worden geboden om zo weinig mogelijk te spuiten." In een dergelijk plan kunnen te vens mogelijkheden worden aan- i voor het in eigen beheer VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid- zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter P.A.M. de Bruyckere, Zuidwal 8, Oostburg, tel. 0117-455555. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter J. Hoef man, Oranjestraat 4, Axel, tel. 0115-561555. Spreekuur spoedge vallen zonder afspraak: zat. 10.00- 10.30 en 16.00-16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij ke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter N. van der Maas, Beurs straat 6, IJzendijke, tel. 0117- 301266. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter R. Laterveer, Dr. Broodmanstraat 2, Breskens, tel. 0117-381956. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - dr. J.P. de Meijer, Lange Wolstraat 12, tel. 0117- 461366. 24-11-96 dokter M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cadzand, tel. 0117-391366 (autotel. 06- 52746001). Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter Schut, Van Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-252114. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Keizer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waargenomen door dokter M. Oortman, J.G.C. Lemshoeklaan 10, Kloetinge, tel. 0113-231805. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door M. v.d. Stoep, Oostsingel 130, tel. 0113-215306. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Van Kalmthout, tel. 0114- 681377. Groenendijk 52, Klooster zande. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. waargenomen door dokter P. van Driel, Vermetstraat 23, 'sHeer Arendskerke, 0113- 561202. Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. Dr. v.d. Mee en dr. van Berkel. Wilhelminalaan 13, Hulst. Spreekuur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijk adres. Sas van Gent en Wesidorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter M. Dierick, Gr. Jansdijk A 185, Westdorpe. Tel. 0115-452525. Vi sites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranie 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter M. Jongsma, Julianastraat 2, Hoek, tel. 0115-441356. Spreek uur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur. Terneuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter H. Nijsten, An na Bijnsstraat 25, Terneuzen. Tel. 0115-612324. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter H. Nijsten. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 11.30 en 17 uur. -- - Ml' -Ti wlKhg^i ...I-,,-.-7/.-'- 4-v.-:;.:, f De aanleg van drinkputten voor vee is een van de onderdelen van het projectNatuurbeheer op en rond het erf' uitvoeren van onderhoud aan na tuurvriendelijke oevers, een na tuurvriendelijke manier van be heer van slootkanten, en het om gaan met weidevogels op ge mengde bedrijven. Volgens voorzitter J. Ramondt van de federatie is het doel zo simpel mogelijk aan natuurbe heer te doen. „Er zijn al veel re gels hieromtrent, maar je ziet door de bomen het bos niet meer. We spelen met de bedrijfsnatuur- plannen in op de ontwikkelingen die er zijn." Tot nu toe hebben twintig onder nemers belangstelling getoond om aan het project deel te nemen. Ramondt noemt dat een bemoe digend resultaat en een indicatie voor een grote belangstelling. Voor het opstellen van een be- drijfsnatuurplan wordt gebruik gemaakt van de kennis van de IPC Plant. Deelnemende bedrijven krijgen een structurele bijdrage voor bij voorbeeld beplanting en voor het onderhoud. De Stichting Land schapsbeheer Zeeland krijgt hiervoor een bedrag van structu reel honderduizend gulden van de provincie en nog eens eenma lig vijftig mille voor kleinschalige natuurontwikkelingen zoals een veedrinkput met beplanting. Daarnaast wordt een beroep ge daan op de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg een subsi die beschikbaar te stellen. „De boer die meedoet krijgt een stuk je extra inkomsten," aldus P. Maas van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. De werkgroep van het project zoekt nu twee ondernemers die als voorbeeld voor collega's wil len dienen. „Voor deze twee be- FOTO WIM KOOYMAN drijven willen we zo snel moge lijk een bedrijfsnatuurplan op stellen zodat je volgend jaar zo mer de uitwerking al ziet. Het is dan de bedoeling dat de onderne mer collega's ontvangt om tekst en uitleg te geven," aldus Her man. De bedrijfsnatuurplannen wor den gratis opgesteld. Het is de be doeling eind volgend jaar tien plannen gereed te hebben. VROUWEN Poule 1: De Kort/Boeye 1-3, Ba- ronie-Tolhoek 3 -1 Poule 2: Leeuw-Forty Love 0-4. Poule 3: Van de Zeijst-Jansen 3- 1, Timmerman-Bakker 4-0, Van de Starre-Schaart 2-2. Poule 4: Vinke-Nouwen 0-4. Poule 5: Bommelijn-4 Op 'n rij 4-0, Stroopie Likkers-Jearitoha 0-4. MANNEN Poule 1: Veraart/Kommers-Jan sen/De Jonge 4-2. Poule 2: Nouwen/Cobben- Dey/Edwards van Muyen 4-2. Poule 3: Audenaerd/Van Dijk- Den Haan/Koole 6-0. Poule 4: Van de Zeyst/Van de Sande-Pieters/Witte 0-6, Hey- man/Filippo-Mathi j ssen/Segers 0-6. Poule 5: Heye/Antheunis-Ve- raart/Cevaal 5-1, Dool- aard/Veregge-Roth/Juffermans 4-2. Poule 6: Aarts/Vennix-Agter- huis/Van Kerkhoven 3-3, Wij- land/Oostvogels-Verschel- ling/De Pooter 6-0. Poule 7: Van Tricht/De Kraker- Hoek/Haak 6-0. Poule 8: Leeuw/Van aalst-Van de Velde/De Visser 4-2. Poule 9: Kroes/Verhage-BC'95 6-0. BEDRIJFSCOMPETITIE Poule 2: HCG 1-Gevos 8-0. Poule 3: Sport Zuid Tacq-Van de Velde 3-5. Poule 4: Bachten Dieke-Duchei- ne 2-6. VROUWEN Poule A: Noordzuidkwartet-De Kreek 2-2, Vijverboom-De Bos- kreek 1 3-1, Sjef-TS Ador 0-4, Match-Point-Ziekenzorg 4-0. Poule B: Aardenburg-Doesburg 2-2, Nouveau-Zeeland Supply 3-1, De Keyzer-Verplanke 4-0, De Parel-Drive 2-2; Aarden- burg-Verplanke 2-2, Nouveau- Doesburg 2-2, De Keyzer-Drive 2-2, De Parel-Zeeland Supply 0- 4. Poule D: Dropshotje-Boon 0-4, Boskreek 3-Boskreek 4 4-0, Smash-Berendsen 4-0, Friends- Denoek 4-0. MANNEN Poule A: Ron's Fashion-Cruson Coating 9-3, Right Line-Onze Zorg 12-0, Dees-Paepa's 4-8. Poule B: Albert Sport-IJzendij- ke 8-4. MIXED Poule C: 't Gemak-Top Spin 1- 11, Gravel Steps-Vooruit 1 9-3, Erpelkapers-De Kraker Axel 4- 8, Cerestar-Team'91 5-7. Poule D: Vooruit 2-Tropical 6-6, Baronie-Star 6-6, Boskreek 2- HulluCornells 12-0, Aqua Claire-Sjans 6-6. DUO Poule B: Wisse/Maas-Van de Velde/Nijsse 4-2, Lunter/Vers- traeten-De Milliano/Van de He mel 0-, Gijssen/Vantricht-Bren- ner/Verduin 6-0, Diele- man/Buysse-Nijssen/Houlmes 6-0. HET BEKENDE Belgische dansgezel schap Compagnie Aimé de Lignière brengt een reprise van een productie die een aantal jaren geleden een ge weldig succes oogstte. De Lignière be werkte de beroemde scenische cantate van de Duitse componist Carl Orff voor dans met verbluffend resultaat. De middeleeuwse studentenliederen komen door de sprekende choreogra fie op een spectaculaire wijze tot le ven, Het ritme, belangrijk in het werk van Orff, wordt in deze dansvoorstel ling als expressie-middel, optimaal gebruikt. De dansers maken gebruik van speciale kostuums. I Vrijdag 22 november in Den Dul- laert, aanvang 20.15 uur. NA TIEN succesvolle shows presen teert Purper, met Erik Breij, Frans Mulder, Alfred van den Heuvel en het nieuwe lid Eric Corton een kolderieke voorstelling: Purper 11 vanavond. Met een minimum aan requisieten en een maximum aan fantasie leidt de groep bet publiek een wereld binnen waarin spot en zelfspot, close harmony, muzi kale hoogstandjes, poëzie en hilari teit, bespiegeling en kolder elkaar af wisselen. Het zijn grootmeesters in bet maken van iets uit niets. DE UITGAANSWERELD van het vooroorlogs Amsterdam en het joods amusement staan centraal in Tip Top, bat morgen door vier zangers/acteurs Jenny Arean, Kasper van Kooten, trits Lambrechts en Lucretia van der Vlootwordt gepresenteerd. Zij worden begeleid door een trio (piano, viool, "as) en brengen beschaafd amuse ment uit de periode waarin het bio scooporkest van Max Tak in Tus- 'nski en La Gaïté cabaret brachten 'ussen de films door van alles werd gespeeld en gezongen. Het program- a verwoordt ook de gevoelens van b. Hoe het is om te leven zonder de vanzelfsprekendheid van een groot fandeel in die wereld, E INDIANENSTAMMEN zoals omanches, Navajo's, Cherokees en t °,UK zÜn werkzaam in het American ««an Dance Theatre. Zij zijn als het w op een vreedzame veldtocht om wereld een stukje van hun cultuur ooJ ~ien' presentatie van de emoniële dansen is sensationeel. In tn. eerbied voor de na- r 0n geesten goed uit. De dan- m authentieke klederdracht en st Maskers, worden ritmisch onder- nd door een eigen groep drum- Donderdag 28 november. De optre dens in het Zuidlandtheater beginnen om 20.00 uur. DE artistieke leider van de Rambert Dance Company, Christopher Bruce, is een getalenteerd choreograaf. De groep sloeg een nieuwe weg in en brengt een programma vol tastbare energie. De dansen worden met pit ge bracht door gedreven mensen. In het balletprogramma van de Vlaamse Opera worden het Stabat Mater van Cohan op muziek van Vivaldi, Meet ing Point met saxofoonmuziek van Nyland, Rooster op scores van de Sto nes en Axioma van Naharin met het vierde Brandenburgse concert van Bach als muzikaal fundament ge bracht. Vrijdag 22 november in de Vlaamse opera Antwerpen, aanvang 20.00 uur JAN FABRE maakte een speciaal theaterproduct met zijn Copyrights 1 and 9. Het bestaat uit twee delen. Het begint met een bijna woordenloos ver haal over de eenzaamheid van een clown en het eindigt met een bijna apocalyptisch beeld van de wereld, Fabre's eigen 'Killing Fields', dat zich ontwikkelt als science fiction. Op 27, 28 en 29 november in de ro de zaal Singel, Antwerpen, aanvang 20.00 uur. HET ARCA-theater speelt met Jo De Meijere als boegbeeld Het Gigli Con cert, het verhaal van de pseudo-psy- chiator die verslaafd is aan wodka en worstelt met de eisen van zijn minna res Mona. Op een dag wandelt een rij ke bouwondernemer binnen die zijn passie wil verwezenlijken: zingen zo als Gigli. Dinsdag 26 november in de stads schouwburg Sint Niklaas, aanvang 20.00 uur. *VIER actrices (Loes van den Heuvel, Marijke Hofkens, Vera Puts en Elke Roels) spelen in een flitsend tempo twintig personages uit een deftige cocktailbar. De barmeiden vertellen ongezouten over hun klanten, de bral lerige mannen en opgedirkte vrou wen, over de handtastelijkheden en stoerdoenerij, de pijnlijke eksterogen en het oorverdovende lawaai van de salsamuziek. Shakers is een luchtige en soms ontroerende parodie op het nachtelijke leven in een bar. Zondag 24 november in de Herbak- ke, Eeklo, aanvang 20.30 uur. DE TWEE musici die in Hulst optre den presenteren een programma met Franse barokwerken. Paul Dom- brecht (barokhobo) en Robert Kohnen (clavecimbel) zijn beiden bekend met de authentieke uitvoeringspraktijk. Dombrecht is een bekende voor Zeeuws-Vlaanderen. Hij is dirigent en artistiek leider van het barokorkest en koor II Fondamento, het blazersen semble Octophorus en het, Paul Dom brecht Consort. Hij doceert in Leuven en Brussel en heeft vooral interesse in minder bekende en niet vaak gespeel de partituren. Kohnen is van huis uit organist en werkte samen met Leon- hardt, Brüggen, Kuijken, Jacobs en Dombrecht. Hij geeft interpretatie zo mercursussen. In Hulst spelen zij Sui tes en andere werken van Couperin, Rameau, Hotteterre en Phildor. Zondag 24 november in de Baude- loozaal, aanvang 15100 uur. PUNKROCK en Hardcore rules wordt vanavond gespeeld in 't Beest in Goes. De formatie Yawp bijt met een snelle agressieve muziekstijl de spits af. Daarna beklimt Toe to Toe, een Au stralische band, het podium. De laat ste klapper van de avond is het optre den van de Canadese band McRackins die zich muzikaal ergens tussen Ra- mones en Green Day bevinden. Vrijdag 22 november, aanvang 21.00 uur. ORPHANAGE begon in 1993 als pro ject rond gitarist Lex Vogelaar. Hij maakte de demo Morph en een jaar la ter Druid. Deze werd in het blad Aardschok uitgeroepen tot demo van het jaar 1994. De band werd uitge breid en het succes groot, deze zomer nam de groep deel aan het Dynamo Ope Air festival (metal) en realiseerde een tweede cd. Deze wordt gepro moot. Zaterdag 23 november in de Piek, deuren open om 21.00 uur. 1 JAZZ behind the Dikes presenteert Nic 'Bebop' Fisset. Zondag 24 novem ber spelen Nic Fisset (trompet), Roney Verbiest (tenorsax), Frank Stagnitta (keyboard), Wil Nieland (bas) en Aad Versteeg (drums) drie uur lekkere mu ziek met veel inprovisaties. i In de Molenhoek in Hoek,' aanvang- 15.00 uur. Modern dansante weergave van Carmina Burana. FOTO HANS GERRITSEN HET TWEEDE Open Haard concert zet de schijnwerper op de dwarsfluit en de gitaar. De uitvoerders zijn de Nederlandse fluitiste Eleonore Pame- ijer en de Spaanse gitariste Lourdes Pavia. Beiden zijn cum laude afgestu deerd aan het conservatorium, speel den in verschillende internationale ensembles en maakten opnamen voor radio, televisie en cd. Het programma is gevarieerd van de vroeg barok tot en met hedendaagse muziek. Voor de pauze Dowland, Bach, Pou- lenc (Mouvements Perpétuels), Villa- Lobos en Ravel en na de pauze Temps de Lluna van F. Taverna-Bech, Paisa- je cubano con campanas van Leo Brouwer, Syrinx van Debussy voor fluitsolo, Codina en Entr'acte van Ibert. Zondag 24 november in Porgy Bess Terneuzen, aanvang 15.00 uur. HET EERSTE Kaarslichtconcert brengt muziek van Schubert gespeeld op pianoforte. Jan Vermeulen treedt regelmatig op met hoboïst Paul Dom brecht en het ensemble Octophorus. Hij is ook lid van het Pianotrio Flores- tan. Hij is een veel gevraagd begelei der, maar werkt de laatste jaren voor al aan een solocarrière. Hij nam ver schillende cd's op. Hij trad in de serie Kaarslichtconcerten al op met cellist Wieland Kuijken en speelt deze keer Vier Impromptus opus 142 en de So nate in Bes van Schubert. Zaterdag 23 november in de dorps kerk van Sint Kruis, aanvang 20.45 uur. HET KOFFIECONCERT dat steeds op de laatste zondag van de maand in het Stadhuis in Sluis wordt gehouden wordt deze keer verzorgd door de mezzosopraan Annick De Lille en pia niste Sabine Tamsyn. Het wordt een 'knipkaart-programma' door de eeu wen heen, vanaf Vivaldi tot en met Duke Ellington. Naast het bekende Solvejg's lied van Grieg, het Ombra mai fu van Handel en het Voi che sa- pete van Mozart aria's uit opera's van Bizat en Gounod en swingende num mers van P. Lee en Duke Ellington. Zondag 24 november, aanvang 11.00 uur (toegang gratis). AL ZES jaar vormen Marcela en Jac Simons een vast piano-duo. Zij leer den elkaar kennen aan het conserva torium in Tilburg en richtten hun ei gen muziekschool op. Naast de les praktijk verzorgen zij piano-optre dens (vierhandig) en werken samen met. solisten, koren en orkesten. Zij spelen werken (romantiek en heden daags) van Dvorak, Jongen, Barber, Flothuis, Reger en anderen. Vrijdag 22 november in de aula Zeeuwse Bibliotheek, aanvang 20.00 uur. DE KERKCANTATES nemen in het oeuvre van Bach een belangrijke plaats in. Van de ruim driehonderd zijn er tweehonderd bewaard geble ven. Philippe Herreweghe en zijn Col legium Vocale vertolken drie (BWV 36, 61 en 62) van de vier cantates voor de eerste adventszondag. Ze gaan te rug op eenzelfde tekst van Luther 'Nun komm der Heiden Heiland', maar qua bezetting en toon zijn de cantates geheel verschillend. De solis ten zijn: Sybilla Rubens, Sarah Con nolly, Mark Padmore en Peter Kooy. Zondag 24 november in de Singel in Antwerpen, aanvang 20.00 uur. HET BAROKENSEMBLE Le Mercu- re Galant en het Vokaal Ensemble Ex Tempore vertolken onder leiding van Florian Heyerick de Johannes Passie van Handel en het kleine Magnificat van Bach in de serie Gentse stadscon- certen. De Johannes Passie schreef Handel toen hij negentien jaar was en het werk is vrij onbekend en wordt zelden uitgevoerd. De solisten zijn Agnes Mellon, Goedele Heidbüchel, Patrick Van Goethem, Jan Van der Crabben en Stefan Geger. Zaterdag 23 november in de Bijloke Festivalhal, aanvang 20.00 uur. HET ORKEST van de Vlaamse Opera verzorgt deze week een optreden in Antwerpen en in Gent. Op het pro gramma de ouverture Egmont en de derde symfonie (Eroïca) van Ludwig van Beethoven, vol marsritmen en in vloeden van de Franse muziek uit die tijd. Als tegenhanger worden de Mae terlinck liederen van Zemlinsky ver tolkt, een hommage aan de Vlaamse symbolist van Zemlinsky die in zijn partituur elementen van Mahler, Ri chard Strauss en Schönberg verwerkt. Soliste is de mezzosopraan Jeanne Pi- land. Woensdag 27 november in de Vlaamse Opera in Antwerpen en don derdag 28 november in de Bijloke Fes tivalhal in Gent, aanvang 20.00 uur. DE ORIGINELE Engelse versie van de musical thriller Phantom of the Opera van Hoffman Freynik naar het boek van Gaston Leroux wordt door een Europees/Amerikaans gezel schap onder leiding van Charles Re- pole gepresenteerd. Muziek, spanning en vele theater- en technische effecten in het verhaal waarin Christine zich laat verleiden door Erik in wie zij 'de engel van de muziek' een droom uit haar jeugd meent te herkennen. Erik is niemand anders dan de bloeddorsti ge Phantom die iedereen uit de weg ruimt om zijn meisje voor zich te hou den. Hij verbergt zijn afschuwelijke gezicht achter een masker. Woensdag 27 november in de Elisa- bethzaal in Antwerpen, aanvang 20.30 uur. HET VERHAAL is ontleend aan Ruth Rendell (A Judgement in Store). De film la Ceremonie van Claude Chabrol ademt echter een Franse sfeer. In de Franse provincie is er nog steeds een standenverschil. De bourgeoisie kijkt neer op de werkende klasse. In huize Lelièvre (directeur fabriek en ex- mannequin) werkt de analfabete Sop hie. Zij doet zwijgend haar werk, wordt goed behandeld, maar zij voedt haar wrok tegen haar werkgevers. Het ontaardt in een moordpartij. Woensdag 27 november in Porgy Bess, aanvang 20.00 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 17