Gemeenten strijden voor fiets/voetveer Boer 'Geen andere behandeling koffieshops in grensstreek' Scheepsbouwers uit de klei getrokken Eis achttien maanden tegen Terneuzenaar POLITIE RAPPORT Stichting ZorgCuisine krijgt tien mille voor centrale keuken Curator wil snel gesprek overname failliete bakker DE STEM ZEELAND Oostburg en siuis-Aardenburg Oostburg werkt aan onderdak verenigingen Roofoverval op supermarkt in Vlissingen Kermis Terneuzen open op zondag Sluiskillenaar ramt lichtmast Aanrijding Klapband Mishandeling Controle Rijverbod Zakkenroller Frontale botsing Botsing Man overvallen in Koewacht Optreden van Jay Walk in Axel DESTEM Kans voor opkn Carmina Burana Driemaal Zuidland VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 Q Van onze verslaggever Den Haag/Hulst - Het is juri disch niet mogelijk om in de grensstreek een regeling voor koffieshops vast te stellen die afwijkt van de rest van Neder land. Burgemeester A. Kessen van Hulst kreeg dat gisteren in Den Haag te horen tijdens een gesprek met staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken. Volgens Kessen zou een afwij kende regeling logisch zijn, ge zien de problemen met het grens overschrijdend drugstoerisme. De gemeenten langs de grens kunnen er overigens wel voor kiezen geen koffieshops toe te la ten, zodat het voor buitenlanders toch wat minder gemakkelijker wordt aan softdrugs te komen. Kessen ging bij Kohnstamm op de koffie om de praten over el- kaars visie op het gebied van drugsbeleid. Het Hulster beleid, dat alle koffieshops weert, staat namelijk nogal haaks op dat van het Rijk, dat koffieshops juist ge doogt. Dat ook de regering er inmiddels van overtuigd is dat het met kof fieshops uit de hand loopt blijkt volgens Kessen uit het feit dat het burgemeesters per 1 januari een stuk gemakkelijker wordt ge maakt om koffieshops in hun ge meente te sluiten. Tijdens het gesprek maakte de staatssecretaris duidelijk dat hij het liefst ziet dat in regio's af spraken worden gemaakt over het aantal te gedogen koffie shops. Daarbij gaat zijn voorkeur er naar uit dat de koffieshops over de gemeenten worden ver deeld. „Maar een situatie als in Zeeuws-Vlaanderen, waarin Ter- neuzen als centrumgemeente kof fieshops gedoogt en de overige gemeenten voor de nul-optie kie zen vindt hij ook best," aldus Kessen. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg slaan de handen ineen om een volwaardig fiets/voetveer Breskens- Vlissingen te laten realiseren. Provinciale Staten ontvangen binnenkort een gezamenlijke brief van beide gemeenten waar in wordt gewezen op het belang van een goede verbinding voor de regio. Wethouder C. Bolijn deelde dat gisteravond mee tijdens de verga dering van de Oostburgse ge meenteraad naar aanleiding van opmerkingen van de fracties van D&T, PvdA, CDA, D66 en WD. In Oostburg ontstond commotie toen gedeputeerde Hennekeij liet weten dat GS een onderzoek la ten houden om te bekijken of een fiets/voetveer een haalbare kaart is. Vertwijfeling alom omdat in het verleden de afspraak was ge maakt dat na de komst van de Zeelandtunnel West-Zeeuws- Vlaanderen in ieder geval een goede fiets/voet-veerverbinding zou krijgen. De enige vraag was nu hoe deze verbinding gestalte moet krijgen. L. Baarends (D&T) wees gistera vond nogmaals op die afspraken en beloftes. De woorden van Hennekeij blijken nu op een mis verstand te berusten. „Wij ver wachten en hopen nu dat het voetveer er zal komen. Heel West-Zeeuws-Vlaanderen staat er immers achter," aldus H. Lip pens (CDA). Volgens J. Provoost (WD) zetten GS zwart op wit dat het voetveer er komt. „Er was sprake van verschrijvingen in de Staten," aldus Provoost. Wethouder Bolijn noemde deze klaarblijkelijke misverstanden een discussie die niet de schoon heidsprijs verdiende. „Wij laten in ieder geval geen kans voorbij gaan de provincie te wijzen op het belang van een goede verbin ding. Vandaar ook de gezamenlij ke brief van de gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg." De gemeenteraad ging gistera vond verder akkoord met een deel van een beleidsnota om de slechtdraaiende handelshaven in Breskens op te krikken. Gedeel telijk, omdat wethouder A. Ros- endaal liet weten een gereno- meerd bureau in te willen scha kelen om een actieplan op te stel len. Dat zorgde voor verwonde ring omdat in de notitie wordt gesproken over een deskundige, aangevuld met een hbo-stagiaire. „Een zeer gedegen actieplan is noodzakelijk om deuren te ope nen en subsidiepotten aan te bo ren. Wij denken daarom aan het inschakelen van een gerenomeerd bureau. En dat is mogelijk bin nen het vastgestelde budget van 83.000 gulden." En juist aan dat laatste twijfelde de gemeenteraad gisteravond. De raad ziet wel het nut in van het actieplan om iets te doen aan de wegkwijnende haven maar de fracties willen meer weten over het idee van Rosendaal een gere nomeerd bureau in de arm te ne men. Dit element komt zodoende in december terug in de vergadering van de raadscommissie Finan ciën. De C. reed op 20 september sa men met een kennis op diens brommer in Hulst toen er wat stuurproblemen kwamen. De kennis stapte af en De C. reed weg waardoor de kennis ten val kwam en schaafwonden opliep. De brommer werd kort daarna voor 365 gulden verkocht. Krap twee weken daarvoor gooide hij een steen door de ruit van een sportschool en stal er een geld kistje. In Hulst pleegde hij een autokraak en pikte en passant een brommer. Dat waren slechts vier van de 23 feiten. De C. be kende alles. Volgens de reclassering behoorde De C. tot de categorie 'alleen op de wereld'. De contacten met zijn familie had hij verbroken en bij gebrek aan geld ging hij het cri minele pad op. „De diefstal van die brommer waar iemand zo goed was om u achterop te laten Van onze verslaggever Middelburg - Twee gewapen de en gemaskerde mannen hebben gisterochtend een su permarkt aan de Blaauwedijk in Middelburg overvallen en het personeel opgesloten in een koelcel. Ze zijn er vandoor gegaan met een onbekend geldbedrag. De mannen kwamen rond 08.00 uur de winkel binnen met vuur wapens en bivakmutsen over het hoofd. Een van de personeelsleden werd gedwongen het geld uit de kassa te overhandigen. Een. andere me dewerker raakte bij een worste ling met een van de overvallers gewond aan het hoofd en is hier voor later behandeld in het zie kenhuis. Van onze correspondent Middelburg - Tegen de 21-jarige D. de C. uit Terneuzen is gis teren in Middelburg een gevangenisstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk geëist. Daarnaast wil de officier dat De C. onder toezicht komt van de reclassering en een scha devergoeding van ruim tweeduizend gulden betaalt. Van onze verslaggever Oostburg - Het gemeentebe stuur van Oostburg is bezig om de huisvestingsproblemen van het sociaal-cultureel ver enigingsleven in Zuidzande op te lossen. Het streven is een integrale aanpak van alle pro blemen. Wethouder L. Cuelenaere drukte dat gisteravond tijdens de ge meenteraad de PvdA-fractie op het hart. Fractievoorzitter L. Wille vroeg om die integrale aan pak naar aanleiding van een ver ontruste brief van de Zuidzandse verenigingen en organisaties. Na de verkoop van de Nederlands Hervormde Kerk, inclusief con sistorieruimte, aan een particu lier staat het sociaal-cultureel verenigingsleven in Zuidzande op straat. De dorpsraad, vereni gingen en particulieren kunnen geen gebruik meer maken van de consistorieruimte. Dat geldt op termijn ook voor de peuterspeel zaal. In de brief vragen veertien vere nigingen en organisaties de open bare basisschool in Zuidzande uit te rusten met een ruimte waarin verenigingen en dorpsraad on derdak kunnen vinden. Tevens wordt erop aangedrongen de ge meentegrond rondom de kerk niet te verkopen. De gemeente heeft hier namelijk nog onlangs een speelpleintje voor de peuter speelzaal aangelegd, dat ook ide aal is voor buitenactiviteiten van de dorpsraad. Volgens wethouder Cuelenaere probeert de gemeente dus gelijktijdig al deze proble men op te lossen. Bij de gemeente ligt ook een ver ontruste brief van personeel van sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg die geen dienstverband met een particuliere ondernemer wil aangaan als het complex wordt geprivatiseerd. Reden voor Wille gisteravond te vragen hoe de zaken ervoor staan. Wethouder C. Bolijn deelde mee zitten is een doodgewone rot streek en het is voor mij niet van belang of er nu wel of geen ge weld is gebruikt," hield officier van justitie mr. D. Veurink hem voor. „U heeft een batterij aan strafba re feiten gepleegd en dat alleen al is goed voor twee jaar zitten. Niettemin geef ik u nog de kans met een stok achter de deur door toch nog maar een stuk voor waardelijk te eisen." De recht bank wijst vonnis over twee weken. Van onze verslaggever Terneuzen - De zondagopen stelling van de kermis blijft in Terneuzen beperkt tot de eer ste zondag van het evenement. Dat melden burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeenteraad. In navolging van de zondagopen stelling van de winkels kreeg het gemeentebestuur dit jaar het ver zoek van de kermisexploitanten om hun attracties in de Schelde- stad op zondag open te mogen doen. Dat mag van het college van bur gemeester en wethouders, en wel op de eerste zondag van 13.00 uur tot 23.00 uur. Dat sluit volgens het dagelijks gemeentebestuur aan bij de tijdsippen waarop in de gemeente nog meer activitei ten op zondag plaatsvinden. Openstelling van de kermis op de laatste zondag is niet aan de orde. De exploitanten van de attracties zijn daar zelf geen voorstander van omdat ze anders mogelijk problemen krijgen met het tijdig bereiken van een nieuwe stand plaats in een andere plaats. De zondagopenstelling van de kermis staat op de vergaderagen da van de commissie voor Alge meen Bestuurlijke Zaken. Die komt dinsdag 26 november vanaf 17.00 uur bij elkaar in het stad huis. Door Paul de Schipper Goes - Voor het begin van onze jaartelling moeten de oude Zeeuwen rondgevaren hebben in lange kano's. Ze hakten een boom om en holden die uit en voeren er mee door de kreken van een archipel die toen nog nergens op het huidige Zeeland leek. Een werkstuk van die oude scheepsbouwers uit de Delta is ooit in Antwerpen opgegra ven. In Zeeland zelf ontbreekt tot nu toe elk archeologisch spoor van die eerste vaartui gen van eigen makelij. Vochtige veen- en kleilagen lijken die maritieme erfenis te hebben verpulverd. Waar begin je- dan een boek over Zeeuwse scheepswerven In de geschreven archieven. Veel anders zit er niet op. Dus begint de geschiedenis van de Zeeuwse scheepsbouw pas in de zestiende eeuw, want uit die tijd dateren de oudste bronnen. Het nijvere werk van al diegenen die eerder in Nederlands' natste provincie een kiel legden en een romp in elkaar tim merden is weggerot, definitief verloren. Financieel gesteund door de provincie Zee land bracht onderzoeker Toon Franken de geschiedenis van de Zeeuwse scheepsbouw zo secuur mogelijk in kaart. De weerslag van zijn studie is te vinden in het onlangs verschenen boek 'Scheepswerven in Zee land'. In negentig pagina's bespreekt Franken per plaats de generaties scheepsbouwers die het Zeeuwse schip vorm gaven. Bestaat er zoiets als een Zeeuws schip Die vraag valt eigenlijk een beetje buiten het bestek van het onderzoek. Toch ontwik kelden zich in Zeeland heel typische sche pen met rompvormen die tegemoet kwamen aan de eisen die het eigenzinnige getijden- gebied van de Delta stelde. Zo ontstonden de hoogaars en de hengst, maritieme relic ten, waarvan er nu nog enkele, gerestau reerd, rondvaren. Tot 1950 bepaalden deze beide scheepstypen het gezicht van de Zeeuwse visserij. In een monumentaal werk beschreef de his toricus J. W. van Beylen het ontstaan en de verschijningsvormen van de Zeeuwse hoog aars. Maar ook hij heeft nooit kunnen ach terhalen waar dit schip in zijn oervorm van daan is gekomen. Vast staat wel dat het al in de vijftiende eeuw in de Zeeuwse wateren heeft rondgevaren. De scheepswerven die Zeeland na 1600 ge kend heeft, bouwden voor de visserij, han delsvaart en marine. Middelburg en Veere kenden werven waar koopvaardijschepen op de helling werden gezet, vaak in op dracht van de Zeeuwse aandeelhouders van de Verenigde Oostindische Companie, de Westindische Compagnie en de van slaven handel levende Middelburgse Commercie Compagnie. Scheepsbouwer Remy Verras verhuisde in 1970 met zijn bedrijf uit De Paal naar Walsoorden. Hij is een van de laatsten die nog echte Zeeuwse en Hollandse platbodems bouwt, zoals op deze foto uit 1976 is te Zien. foto archief de stem In Veere en Vlissingen ging het vooral om marinebouw. Veere had niet alleen een scheepswerf, maar er werden ook kanonnen gegoten. Niet alleen voor eigen Nederlands gebruik, want tijdens de Tachtigjarige Oor log werden de producten van de Veerse ka- nonnengieterij aan Spanje verkocht. In de kleine havenplaatsjes stimuleerde de visserij de opkomst van lokale werfjes, die vaak generaties lang in handen van één fa milie bleven. Namen Van Duyvendijk, De Klerk, Meerman en Verras klinken iedere Zeeuwse visser nog bekend in de oren. Deze families exploiteerden werven in respectie velijk Tholen, Walsoorden, Arnemuiden en Paal. Sterkste kant van de studie van Franken is dat hij een zeer gedetailleerd overzicht geeft van alle uit de archieven bekende Zeeuwse scheepswerven. Zijn boek heeft derhalve het karakter van een solide naslagwerk. Dat is tegelijkertijd een zwakke kant, want zo'n inventarisatie van werven ontkomt niet aan een zekere eentonigheid. Toegegeven, auteur Franken heeft ook niet de pretentie het geklop van de hamers uit de pagina,s te laten klinken. Zijn boek is het resultaat van een project van de Zeeuwse Werkgroep In dustriële Archeologie, met als doel de inven tarisatie van (de restanten van) de vroegere en huidige Zeeuwse scheepswerven. Zodoende blijven de werfbazen, de families en de scheepsbouwers, die op de achterkant van een sigarenkistje een scheepsontwerp tekenden, stemloos. De sfeer, de menselijke kant laat Franken aan anderen over, be wust, want zo staat er in het voorwoord: „Wellicht dat er van deze publicatie een sti mulerende werking uit mag gaan voor ver der onderzoek door regionale en lokale his torici. Derhalve krijgt 'Scheepswerven in Zee land', hoe gedegen ook, de uitstraling van een scheepsmodel in een glazen vitrine, mooi glanzend. Voor de liefhebber een lust om naar te kijken, maar te mooi omdat het echte leven nu eenmaal ruwer is dan de do de letter van de geschreven feiten. Scheepswerven in Zeeland. Auteur: A. F. Fran ken. Uitgave: De Koperen Tuin, Goes. Prijs: f 39.90 Sluiskil - Een dertigjarige Sluiskillenaar is afgelopen woensdagmiddag met zijn auto tegen een lichmast geknald na dat hij was uitgeweken voor een loslopende hond op de Bal juwlaan. De auto liep zware schade aan de voorzijde op. De bestuurder én de hond kwamen met de schrik vrij. Terneuzen - Een 32-jarige au tomobilist uit Walsoorden zag afgelopen woensdagmiddag op de Guido Gezellestraat te laat dat de 79-jarige Terneuzenaar die voor hem reed, afremde. Een aanrijding met uitsluitend blikschade was het gevolg. Schoondijke - Een 76-jarige automobiliste uit Schoondijke kreeg afgelopen woensdagmid dag een klapband toen ze over de rijksweg in de omgeving van haar woonplaats reed. Ze raak te van de eigen weghelft en knalde tegen een tegenligger aan, een 42-jarige autobestuur ster uit Clinge. De materiële schade was fors. Beide dames bleven ongedeerd. Hulst - Twee onbekende kna pen van een jaar of dertien hebben afgelopen woensdag middag een negenjarig jongetje uit Hulst mishandeld op de Zoutestraat. Nadat ze enkele vuistslagen uitdeelden aan het ventje gingen ze er vandoor. De negenjarige hield aan het voor val een gezwollen slaap over. Clinge/Kuitaart - Bij een snel heidscontrole afgelopen woensdagmiddag op de Woes tijnestraat zijn veertig automo bilisten tegen de lamp gelopen Een bestuurder reed 34 kilome ter te hard. Op de rijksweg in Kuitaart no. teerde de politie 32 overtre- ders. Hier was de grootste overtreding 26 kilometer har- der dan toegestaan. Breskens - Een 44-jarige auto- mobilist uit Breskens is in de nacht van woensdag op don derdag aangehouden toen hij over de Dokter Broodman. straat reed. De man bleek te veel te hebben gedronken. Hij kreeg een boete van 350 gulden en een rijverbod van twee uur. Hulst - In het centrum van de Reynaertstad bemerkte een 68- jarige vrouw uit Antwerpen woensdagavond dat haar por temonnee met daarin enkele duizenden guldens was gerold. Zuiddorpe - Een 29-jarige au tomobilist uit Zuiddorpe ver zuimde donderdagmorgen op de Sint Marcusstraat voldoen de rechts te houden en kwam daardoor frontaal in botsing met een tegenligger. Deze auto werd bestuurd door een 37-ja- rige dorpsgenote. Beide voer tuigen liepen schade op. Axel - Een 47-jarige automobi liste uit Westdorpe is donder dagmorgen vroeg op de Trac- taatweg tegen een oplegger ge knald. De bestuurder van de trekker met oplegger, een 29- jarige man uit Yerseke, was met zijn combinatie in de berm vast komen te zitten toen hij op de Tractaatweg wilde keren. De vrouw bemerkte wel dat de combinatie dwars op de weg stond, maar haar auto raakte in een slip toen zij afremde. Na de verkoop van de Nederlands Hervormde Kerk in Zuidzande staat het sociaal-cultureel verenigingsleven op straat. foto wim kooyman dat binnenkort in een gesprek met het personeel moet blijken waar die ongerustheid vandaan komt. „Wat de ontwikkelingen betreft betrachten we alle open heid richting personeel van De Eenhoorn." Bolijn licht de leden van de raadscommissie Openbare Wer ken volgende week in een beslo ten vergadering in over de voort gang van de besprekingen om trent de privatisering en de ge- Volgen voor het personeel. Wille wil deze zaak openbaar behande len maar daar voelde Bolijn niets voor. „Ik wil de onderhandelingen niet frustreren. Van onze verslaggever Oostburg - Curator H. den Hollander uit Oostburg wil zo sne mogelijk een gesprek met de overnamekandidaten van de fail liet verklaarde bakkerij De Block met vestigingen in Oostbui? Breskens en Biervliet. Daardoor bestaat de mogelijkheid da! een aantal personeelsleden hun baan terugkrijgt, maar wordt ook de continuïteit van de bakkerij gewaarborgd. Den Hollander zei dit gisteren na afloop van het gesprek met De Block junior over de afwikkeling van het faillissment. De BW maakte kenbaar niet in te gaan op de saneringsvoorstellen van dt bank en de accountant om het personeelsbestand af te slanken end! plaats van bakken terug te brengen van drie naar één locatie om dl kosten te drukken. Het gesprek leerde Den Hollander dat de vestigingen wel goed draai den, maar dat de kosten fors opliepen, vandaar de saneringsvoorstel len van de bank. Het faillissement betekent ontslag voor negentien mensen. Hiervoor geldt een opzegtermijn van zes weken omdat vanwege het faillissment geen ontslagvergunning hoeft te worden aangevraagd. Een uitzonde ring vormt het personeel boven de 45 jaar waarvoor een langere op zegtermijn geldt. „Ik heb een gesprek gehad met de vakbond over dl situatie. De bond beaamt dat het niet anders kan. Ik heb wel begrepen dat een aantal personeelsleden het bedrijf voort wil zetten. Het is na tuurlijk de vraag of de bank daarmee akkoord gaat, maar ik heb wel de indruk dat de bank mee wil denken." Den Hollander verwacht dat volgende week ook het faillissement over de eigenaar zelf wordt uitgesproken. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De Stichting ZorgCuisine krijgt een be; drag van tienduizend gulden van het samenwerkingsverbaBf; Welzijnsbeleid West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit geld is bedoel» voor de realisatie van een centrale keukenvoorziening in burg voor de uitgifte van koelversmaaltijden. De gemeente Oostburg 87.500 gulden als bijdrage in aanleg van een ontsluiting vat het terrein naar de openbare weg en als tegemoetkoming in de toe ten van bouw- en milieuvergw ningen. De gemeente Sluis-Aa denburg neemt hiervan tien mn voor haar rekening. Gelet op' belangen van de ouderenzo'! stelt het dagelijks bestuur voor ook tienduizend gulden te beta- len. De centrale keuken is een ini®' tief van de Ziekenhuisgrw Zeeuws-Vlaanderen en de "erf niging Protestantse Ouderen» Deze voorziening is bedoeld kosten te besparen en teV0' aan alle eisen van hygiëne- huidige aparte instellingske kens zijn op enige termijn a vervanging toe, overheden ve strekken geen bijdrage meer in^ kosten van vervanging van Het dagelijks bestuur van het sa menwerkingsverband geeft hier mee gehoor aan het verzoek van de gemeente Oostburg een bij drage te leveren. Koewacht - Een 41-jarige zaken man uit het Belgische Duffel is woensdagavond overvallen op de Tragel in Koewacht. Hem werd enkele duizenden guldens aan baar geld afhandig gemaakt. De man was met een smoes naar een verlaten plek aan de Tragel gelokt en werd daar overvallen door twee mannen. Die waren onherkenbaar door een bivak muts. De beide overvallers waren volgens de zakenman gewapend met een 'op een pistool' lijkend voorwerp. Nadat de twee zich het geld hadden toegeëigend gingen ze ervandoor zonder enig spoor achter te laten. Van onze correspondente Axel - De coverband Jay Walk verzorgt morgen een optreden in café 't Lastig Portret in Axel. De band speelt recente covers waar onder Brit Pop, Alanis Morisette, Stunk Anasie en Pulp. Het optreden begint om 22.00 urn en de toegang is gratis. gelijke keukens en de eis® worden gesteld aan de produ van voeding zijn aanges®erP. Daarnaast spelen de kosten samenhangen met het in houden van aparte keuk®v zieningen in onder andere kenhuizen en bejaardenooi een rol. Vandaar het besluit nieuwe centrale keuken te wen. Het voorstel wordt woensfl 8 december behandeld tijden^ vergadering van het al bestuur. ,g 30 De vergadering begint om uur in het gemeentehuis Sluis-Aardenburg. ESïSf in west- Zeeuws-Vlaanderen moeten volgend jaar extra huizen worden gezocht voor bewo ners van asielzoekerscentra. ne gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg voldoen dit jaar nog aan de gestelde taak stelling, maar volgend jaar zal voor meer mensen een woning gevonden moeten worden. Het dagelijks bestuur van het sa menwerkingsverband welzijns beleid West-Zeeuws-Vlaanderen zegt dit in een notitie over de op vang van nieuwkomers. Het rea liseren van extra woonruimte is in Van onze verslaggever Schoondijke - Boeren West-Zeeuws-Vlaanderen krijgen de mogelijkheid meer aan agrarisch natuurbeheer te gaan doen. De federatie Agra risch West-Zeeuws-Vlaande- ren is samen met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en IPC Plant Schoondijke be gonnen met het eerste project 'Natuurbeheer op en rond het erf'. Voor de deelnemende bedrijven wordt een toegesneden natuur- plan gemaakt. Samen met boer of boerin wordt het totale bedrijf bekeken op mogelijkheden om de natuurwaarden te vergroten. „Het hele bedrijf wordt in het na- tuurplan meegenomen. We be ginnen op het erf door bijvoor beeld te bekijken of er wel of geen beplanting is. Wij bieden vervolgens diverse alternatieven om aan agrarisch natuurbeheer te doen," vertelde S. Herman van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland gisteren tijdens de pre sentatie van het project. „Zoals bijvoorbeeld het laten staan van dood hout. Dat is goed voor spechten en steenuilen. Ook stellen we voor het snoeien zo na tuurlijk mogelijk te doen en kij ken we of er bij gebouwen moge lijkheden zijn voor bijvoorbeeld kwikstaarten en kerkuilen. Ook valt te denken aan de aanleg van drinkputten en het zaaien van kruiden en een stukje beplanting op moeilijke hoeken van perce len. Als er weinig beplanting is stellen we daarvoor een plannetje op. Tevens kunnen in een be- drijfsnatuurplan alternatieven worden geboden om zo weinig mogelijk te spuiten." In een dergelijk plan kunnen te vens mogelijkheden worden aan gegeven voor het in eigen beheer HET BEKENDE Belgische dansg schap Compagnie Aimé de Lie, brengt een reprise van een prodj die een aantal jaren geleden ee weldig succes oogstte. De Ligniè: werkte de beroemde scenische ca van de Duitse componist Carl voor dans met verbluffend resu De middeleeuwse studentenlie' komen door de sprekende chore fie op een spectaculaire wijze t ven. Het ritme, belangrijk in het van Orff, wordt in deze dansvoo hng als expressie-middel, opt gebruikt. De dansers maken ge van speciale kostuums. B Vrijdag 22 november in Den laert, aanvang 20.15 uur. NA TIEN succesvolle shows pr teert Purper, met Erik Breij, Mulder, Alfred van den Heuvel l nieuwe lid Eric Corton een kolde voorstelling: Purper 11 vanavonc een minimum aan requisieten e Maximum aan fantasie leidt de het publiek een wereld binnen v spot en zelfspot, close harmony, kale hoogstandjes, poëzie en 1 teit, bespiegeling en kolder elkas wisselen. Het zijn grootmeeste het maken van iets uit niets. DE UITGAANSWERELD vai vooroorlogs Amsterdam en het amusement staan centraal in Ti1 dat morgen door vier zangers/ac erniy Arean, Kasper van K( rits Lambrechts en Lucretia v< vlootwordt gepresenteerd. Zij w egeleid door een trio (piano, as) en brengen beschaafd a- ment uit de periode waarin he scooporkest van Max Tak in mnski en La Gaité cabaret bra k tussen de films door van alles gespeeld en gezongen. Het proj a verwoordt ook de gevoelen u' ,„e het is om te leven zone anzelfsprekendheid van een joods aandeel in die wereld. v£,LE INDIANENSTAMMEN upmanches, Navajo's, Cheroke oux zijn werkzaam in het Ami Vidian Dance Theatre. Zij zijn a re op een vreedzame veldtoc wereld een stukje van hun p n zien- De presentatie v eremoniëie dansen is sensation oe dansen komt de eerbied voor w f 6n geesten goed uit. De s, m authentieke klederdrac sto, rrlasJiers, worden ritmisch mers 6en eigen groep

de Stem | 1996 | | pagina 16