^E^-M lorgen om drukte op kruispunt WERELDSHOW stelijke dog,. -v— y onny Rijkswaterstaat onderzoekt nut van verkeersoplossingen rond Hulst Hulst bepaalt prijs van bouwgrond in Heikant DE STEM Baudelooconcerten staan op de tocht 'Gelijk een vlam' opnieuw in première DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Bloemdijken zonder 'blompje' in Hulst 25 jaar 4 - Vj lorgen... 25 JAAR een Span fhe Kids GEFELICITEERD 50 jaar. )VERTEN71E IN DE STEM 0RMATIE BEL (076) 5 312 550 VAN EEN KLEINTJE (076) 5 312 W DE STEM ZEELAND C2 Rijkwaterstaat bekijkt nut van maatregelen op kruising Rijksweg 60/Hontenissestraat CCra£hH°ChStenbaCh' 'Lamswaarde Kreatief' showt huisvlijt Hulst Koersbal Hengelen CDA legt oor te luisteren in Sint Jansteen Vrijdag 22, zaterdag 23 en zondag 24 nov. organiseert CAPPENDIJK RENOCA DE TOYOTA IN s DEN DULLAERT HULST 1 s - C.2' .'ïT-^-rcj ticulieren Pjubileum, huwelijk, verloving, ie, examen, Abraham enz. 0,65 incl. B.T.W., één grote verplicht. it 35 X 40 mm 26.- incl. B.T.W, anvraag. Foto's worden niet 312.313 of geef uw tekst 2 dagen j één van onze kantoren, richten aan: De Stem, Postbus la t.a.v. 'Kleintjes Afdeling'. t voor teksten, foto's en tekeningen an redenen te weigeren. de opdrachtgever van deze uitgever bekend te zijn. Indien gen met opgave van een [t wordt, is men verplicht zich te ming van misbruik. Uitgever is jpdrachtgever bekend te maken, mtwoordelijk voor de in de jorkomende teksten. Kwitnie is het extra feest ei jarig zijn geweest LDBURGERTJE is geboren eel geluk en liefde in je leven, trots op jullie. (O)ma en (0)pa. ier-Pieters in Clinge. Ouwelant in Chaam. gips etje Bze ker B?v Het is raar maar waar Ons ASTRID is vandaag H.G. Je Collega's. BASF (o)pa h.g. Joan. Eddy, Heidi, Demi, Cindv en Ben^ Hiep Hiep Hoera Hubert 25 jaar bij de firma 1.000 LEZERS IN HEI ZUIDWESTEN. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 Van onze verslaggever Hujst - Alvorens geld te stop pen in oplossingen voor de verkeersproblemen rond Hulst wil Rijkswaterstaat we ten of de aangedragen oplos singen wel voldoende nut hebben. Daarom laat men de verschillende mogelijkheden doorrekenen op kosten en effectiviteit. Rijkswaterstaat dan straks de discussie aangaan over het door de Heidemij opgestelde verkeers- rapport over Hulst. „Het is zeker niet zo dat wij dat rapport maar niks vinden," bena drukt W. Vinke, hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijkswaterstaat. „We zijn er zelfs best wel tevreden mee. Al leen, het is een opsomming van mogelijke maatregelen en er is niet uitgewerkt hoe effectief die oplossingen zijn. Dat was ook niet de onderzoeksopdracht. Maar wij willen dat voor onszelf wel graag weten." In het onderzoek worden oplos singen aangedragen voor een be tere afwikkeling van het verkeer in en rond Hulst. Met name gaat het dan om de zondagen en feestdagen, als vele duizenden Belgische kooptoeris ten Hulst bezoeken. Daarnaast zijn er dan ook nog de bezoekers van het meubelbedrijf Morres. Als alle verkeer tegen de avond weer huiswaarts wil, ontstaat er vaak een enorme chaos. Oplossingen die Rijkswaterstaat aangaan, betreffen vooral de aanpassing van de kruispunten van de Rijksweg 60 met de Grote Kreekweg en de Absdaalseweg en een mogelijk nieuwe op- en afrit ter hoogte van Morres. „Wij zijn best bereid daar wat te doen," zegt Vinke. „Wat precies en hoeveel geld we daarvoor over hebben, weten we nog niet. Maar als we wat willen doen, dan wil len we wel zeker weten welke maatregelen het beste resultaat hebben. Dat we voor die oplos sing kiezen die het meest maxi male effect heeft. Want het heeft weinig zin om veel geld in iets te stoppen waarvan het nut mini maal is." Vinke zegt zeker niet uit te slui ten dat alle aangedragen oplos singen wel eens door de mand kunnen vallen. „Onze berekeningen zullen dat uitwijzen." Van een nieuwe op- en afrit ter hoogte van Morres is hij in ieder geval op voorhand al niet gechar meerd. „Laten we zeggen dat ik daar niet onmiddellijk over sta te juichen. Hulst is weliswaar druk, maar toch een heel klein stadje. Te veel ontsluitingswegen kunnen ook negatief werken op de verkeers afwikkeling." Vinke verwacht dat Rijkswater staat in de loop van februari het rekenwerk klaar kan hebben. Met die gegevens op zak kan oplossingen zijn. Dat was ook Als alle verkeer tegen de avond als we wat willen doen, dan wil- uitwijzen. rekenwerl Van onze verslaggever Hulst - De toenemende drukte op het kruispunt Rijksweg 60/Hontenissestraat tussen Hulst en Terhole baart Rijks waterstaat steeds meer zor gen. Voorlopig zijn er echter nog geen maatregelen te ver wachten om aan het kruis punt extra voorzieningen te treffen. Dat zegt W. Vinke, hoofd van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijkswaterstaat. Volgens Vinke begint het kruispunt zich steeds meer te ontwikkelen als berde ontsluitingsweg voor Hulst, naast de kruispunten Gro te Kreekweg, Absdaalseweg en Tivoli. Het zijn vooral de inwoners van de noordzijde van Hulst die de Hontenissestraat gebruiken als I uitvalsroute. „Logisch," vindt Vinke, „het is voor die mensen de kortste weg. Maar het kruispunt is er niet op gebouwd om veel I verkeer te verwerken." De Hontenissestraat is in princi pe bedoeld voor voornamelijk landbouwverkeer. Voor verkeer dat vanuit die straat op de Rijks weg komt is het kruispunt niet erg overzichtelijk. Ter plaatse slingert de Rijksweg zich name lijk in een flauwe bocht. Boven dien moeten automobilisten ook het naast de Rijksweg gelegen fietspad oversteken. Dat wordt druk gebruikt door schoolgaande jeugd. I Het kruispunt ziet er nogal ver- keersonveilig uit, maar toch ge beuren er maar zelden ernstige ongevallen. „Ja dat is opvallend", vindt ook Vinke. „Maar dat kan snel veranderen. De grote klap per kan bij wijze van spreken al Het kruispunt Rijksweg 60/Hontenissestraat tussen Hulst en Terhole wordt steeds drukker. toe moet geven, is nog maar de drukker wordt. Daar moeten we vraag." Volgens Vinke is er wel alert op zijn, zodat we straks niet reden voor Rijkswaterstaat om worden overvallen door een tuatie te doen. „Maar of je daar zich zorgen te maken. „We con- kruispunt waar het ene ongeval dan als wegbeheerder meteen aan sta teren dat het daar steeds na het andere gebeurt." Plannen vanmiddag gebeuren." In dat ge val zal er zeker druk op Rijkswa terstaat komen om iets aan de si- voor verbeteringen zijn er vol gens Vinke nog niet. „Er is wel eens wat gefilosofeerd. Bijvoor beeld om de aanpak van het kruispunt te combineren met een Van onze verslaggever Hulst - De grondprijs in het nieuwe uitbreidingsplannetje voor Heikant gaat zowat rond de 120 gulden per vierkante meter lig gen. In het gebiedje tussen de Ellestraat, Vylainlaan en School straat is ruimte voor in totaal 24 woningen. Wethouder G. van de Voorde telde dat gisteren mee tijdens de vergadering van de commissie stads- en dorpsontwikkeling. Verschillende commissieleden bleken nogal moeite te hebben ®et de in totaal 327.000 gulden te de gemeente voor de grond wet neertellen. Bovendien blijven dan nog drie bouwpercelen in particuliere handen. «Als dat zo doorgaat, kunnen we straks alleen nog maar grond aankopen tegen tuingrondprijs," EDITIE ZEELAND 'el lezerscontact, 076-5312312 mat/mvrij. 8.00- 17.00 uur 8t 8.00- 12.00 uur 'edactie ieineuzen: Elandstraat 32,4532 CG Ot 15-645769, fax 0115-645742. «Meuren: Peter Oggel (editiechef), ter van den Assem, Frank van Cooten, r'ank Deij (plv. ed. chef), e|n van der Helm, Harold de Puysseleijr. toes: stokstraat 1,4461 JK «10113-273700, fax 0113-273701. "eoacteur: Cees Maas P'ovincieverslaggever) Holst: '*0016,4561 ES 0114-372770, fax 0114-372771. '«redactie Zeeland: '°n Koomen je'ma t/m vrij. 0115-645751 tel. zondag 0115-645753 jjdvertentie-expioitatie yestemenzvK 'ernemen: tS"d«reat32,4532CG 15-545740, fax 0115-645741 'e/tegenwoordigers: goBoeije, privé 0115-563976, Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: ^11Ï37277061 ES fd?e9enw°ordigers: MaL!f uden Brande' Privé 0114-314570, Verstraeten privé 0114-316755. °«rtgstijden: mvr. 8.30- 17.00uur mopperde H. Neefs (Groot Hulst/Gemeenschappelijke Be langen). „Er ligt nog een mooi gebied tus sen de Magdalenastraat en de Julianastraat. Ik had tegen die mensen gezegd, houd jullie grond maar." Van de Voorde zei de mening van Neefs te kunnen begrijpen, maar wees er op dat de gemeente in het verleden al heel wat voorberei dend werk heeft verricht voor het gebiedje. „En daarom hebben we dat per se willen doorzetten, on danks de hoge prijs. Het is van groot belang voor Heikant dat deze bouwmogelijkheden er ko men." De wethouder wees er op dat ook het Heikantse schoolbestuur de gemeente al aan de jas heeft ge trokken om haast te maken met het beschikbaar krijgen van nieuwe bouwgrond. „Immers, als zich geen nieuwe gezinnen kun nen vestigen, gaat straks de school er onder lijden", aldus Van de Voorde. Lamswaarde - 'Lamswaarde Kreatief', een club van zeer crea tieve dames, showt zondag alle stukjes huisvlijt die de afgelopen tijd zijn geproduceerd. Dat gebeurt van 10.00 tot 17.00 uur in gemeenschapscentrum De Luifel in Lamswaarde. Bezoekers van de tentoonstelling maken er kennis met brei- en borduurwerken, tafellakens en servetten, kerstkleden, knuffel beesten, kussens, raamdecora- ties, houtsnijwerk, sieraden en punchwerk. Verder is portrettekenaar Bruno Cooremans-Benoit uit Gent aan wezig en kan de inwendige mest worden versterkt met pannekoe ken en bruimd brood met 'ast'. Ten slotte kunnen bezoekers pro beren een prijs te winnen met verschillende spelen zoals sjoe len, puiten en enveloppen trek ken. Van onze correspondente Hulst - De belangstelling voor de reeks Baudeloo Kamermu ziekconcerten in Hulst is dit jaar niet groot. De organisatie heeft slechts 40 abonnemen ten verkocht. Het dubbele aantal is nodig om de reeks te behouden. Als er niet meer publiek komt, is het afgelo pen met de serie Baudelooconcer- ten. Volgens Guido de Croock, direc teur van Den Dullaert en organi sator van de Baudelooreeks, is het Nederlandse publiek trend gevoelig en is het nieuwtje er na drie seizoenen af. „We hadden een heel trouw pu bliek, ongeveer tachtig bezoekers gemiddeld per concert, en deze terugval kwam dus volkomen on- verwacht. We hebben de afgelo pen drie jaar met de bezoekers gepraat over de kwaliteit en de wensen en kregen steeds een goe de respons. Juist nu we subsidie hebben gekregen en er dus meer geld is voor kwaliteit en grotere namen, laat het publiek ons in de steek. Daar moet een oorzaak voor zijn." Om deze oorzaak te vinden, stuurde hij een enquête naar de vroegere abonnee's. Zeventig procent stuurde het formulier in gevuld terug, maar met de gege vens komt de organisatie niet verder. „Sommigen schrijven dat ze lie ver losse kaarten kopen, maar een dergelijke cyclus steunt op abonnementen, het moet één ge heel vormen zodat het aantrekke lijk is om er aan deel te nemen. Soms vraag ik me wel eens af waar de mensen die zelf muziek maken, zoals leden van harmonie en koren en leerlingen van de muziekschool, blijven. Het lijkt wel of ze niet gestimuleerd wor den door leraren of dirigenten om naar concerten te gaan." In de enquête werden vragen ge- Van onze verslaggever Kloosterzande - Het Volkstheater De Scheldegalm uit Kloosterzande brengt haar grootste succes uit zijn toneelge schiedenis, 'Gelijk een vlam' uit 1981, op nieuw op de planken. Het opmerkelijke daarbij is dat de rollen wor den vertolkt door nagenoeg dezelfde acteurs en actrices als vijftien jaar geleden. De opvoe ringen zijn gepland op 8,9,10 en 11 januari in De Halle in Axel. 'Gelijk een vlam' van de schrijver Jo Egger- mont werd in 1946 voor de eerste keer opge voerd als openluchtspel op de boerderij van de familie Vereecken aan de Huisterweg in Kloosterzande, door leden van Koninklijke Harmonie St. Cecilia. In 1981 nam De Scheldegalm dit stuk op in zijn programma om het vijftienjarig jubileum te herdenken. En de toneelvereniging had goed gegokt. Zeventien maal werd het toneelstuk opge voerd voor uitverkochte zalen in Zeeuws- Vlaanderen. Tijdens de laatste voorstelling zag de brandwacht door de vingers dat ook elk gangpad volgepakt stond met toeschou wers. Met 'Gelijk een vlam' verwierf De Schelde galm zich de eretitel 'ambassadeur van het dialect'. Dat lag niet alleen aan de acteerpres taties, maar vooral ook aan Ed en Sjef Steijns. Die zetten het oorspronkelijke toneelspel uit 1946 om in Kloosters dialect. Het verhaal gaat over een ruzie tussen twee boeren. Wanneer zoon en dochter dan ook nog eens romatische gevoelens voor elkaar koes teren, slaat de vlam in de pan. Gevoelens van haat, en wat daaruit voortvloeit, vormen de essentie van het verhaal, waarin hardheid wordt afgewisseld met medelijden en teder heid. De acteurs die 'Gelijk een vlam' anno 1996 op de planken brengen, zijn Wies Boogaert, Bep- py Goossen-Van Meelen, Tiny Taelman-de Bakker, Marian Dankaert-Van Geersdaels, Theo Neve, Robert de Klerck, Marcel de Nijs, Imelda Boerdam-Minnaert, Theo van Meelen, William Asselman, Peter Goossen en Stijn Taelman. De regie is in handen van N. Boog- aert-de Bakker. De schrijver van 'Gelijk een vlam' is zoals ge zegd Jo Eggermont, die in 1989 is overleden. Een groot deel van zijn leven, van 1908 tot 1952, woonde hij in Oost-Zeeuws-Vlaande- THEATER HULST Carmina Burana - door Compag nie Aimé de Lignière - reprise - Ge meenschapscentrum Den Dullaert - Sportlaan 24-20.15 uur TERNEUZEN Purper 11 - door Purper - Zuidland- theater - Zuidlandstraat 111 - 20.00 DIVERSEN SPUI Open Huis - De 3 Gehughten - 21.00 uur CLINGE Vogeltentoonstelling - Malper- tuus - vanaf 10.00 uur - vr t/m zo Bingo - Malpertuus - KBO Bieden - Malpertuus -13.30 uur Jeugdsoos - Malpertuus - 19.00 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - 14.00 uur - café De Kroon STOPPELDIJK Koersbal - competitie -13.30 uur - 't Gelaag WESTDORPE Vrouwengymnastiek - Concordia -13.30 uur AXEL Kaarting - Thalia - 20.00 uur KLOOSTERZANDE Kaarting - Rozenhof -13.30 uur FILMS GOES Grand Theater -19.00 uur Eraser 21.30 uur Trainspotting HULST Koning van Engeland -19.30 uur Chain Reaction 19.15 en 22.00 uur Sleepers 19.15 en 22.00 uur Independence Day 19.30 en 22.00 uur The Nutty Pro fessor 19.30 en 22.00 uur The Fan 19.30 en 22.00 uur Naar de klote 22.00 uur Cable Guy BRUGGE Kennedy Complex 20.00 en 22.45 uur Tin Cup 20.00 en 22.30 uur Mission Impossi ble 20.00 uur Independence Day 20.00 en 22.30 uur The Glimmer man 20.30 uur Crash GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ca ble Guy 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Tin Cup 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Feeling Minnesota 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The Substitute 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Es cape from L.A. 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur F ear 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur A Time to Kill 14.30,17.00 en 22.45 uur The Glim merman 14.30, 17.00 en 20.00 uur Dra gonhead 20.00 en 22.30 uur Crash 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Mission Impossible 20.00 uur Breaking the Waves 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur In dependence Day 14.30 en 17.00 uur The Nutty Pro fessor 22.30 uur Trainspotting KNOKKE Beverly Screens 20.00 en 22.30 uur Tin Cup 20.00 en 22.30 uur Cable Guy 20.00 en 22.30 uur Escape from L.A. 20.00 en 22.45 uur A Time to Kill KVG - Maandag 25 november belegt het KVG een avond in het Reynaertshofwaar kinder arts F. Caveye een lezing houdt over 'De overgevoeligheid van de luchtwegen op kinderleef tijd'. Het tweede thema dat be handeld wordt, is 'Koorts in het algemeen'. Er zal deze avond volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Toegangsprijs f 5 voor le den en f 7,50 voor introducés. FOTO WIM K00YMAN mogelijke rondweg om Terhole. Maar danrp,raten we wel over he le vage plannen. Nee,ik denk dat we daar de eerste twee jaar niet bezig zullen zijn." steld over de de tijd, de locatie en het programma. Niemand heeft bezwaar tegen de zondagmiddag en men vindt ook de locatie ge schikt, hoewel een functione rende lift welkom zou zijn. De programmatie valt in de smaak en als voornaamste reden van wegblijven wordt door meer dan de helft van de gevraagden ge noemd: 'het niet overeenstemmen met de persoonlijke agenda'. Voor de organisatie een lastig parket. Waardering voor de con certen, met dit jaar zelfs twee grote namen, een Zeeuws-Vlaams talent en kwalitatief goede optre dens, maar wel steeds een half volle zaal. „Hopelijk komen er meer mensen naar de volgende concerten, want anders wordt het moeilijk om deze reeks in stand te houden," aldus de Croock. Clinge - Malpertuus, ANBO. Mat 1: 1. mevrouw Kempe/J. Warnier, 2. mevrouw De Vos/C. Bertram. Mat 2: 1. mevrouw Hoeyland/E. Blommaert, 2. mevrouw Pieters/L. de Bot. Mat 3: 1. mevrouw Van. Dorselaer/C. Baeyens, 2. mevrouw Kegels/W. Kempe. Cadzand - Zeehengelvereni- ging De Wielingen hield de ze vende viswedstrijd van het sei zoen. De opkomst was matig met dertig deelnemers. Win naar werd Alex de Ridder uit Philippine met vijf wijtingen en een bot. Zondag 1 december is de volgende wedstrijd. Uitslag: 1. A. de Ridder, Philippi ne 1,554 gram; 2. C. van Dinteren 1,287, 3. R. van Gelder, beiden Terneuzen 1,131; 4. Th. Schieman, Cadzand 940; 5. R. van Gelder, Terneuzen 927 gram. Tussenstand: 1. J. Versprille, Bres- kens, 2. R. va. Gelder. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst mag eerst weieens ter plaatse een kijkje gaan nemen, alvorens allerlei beschermde bloemdijken aan te wijzen. „Op een aantal dijken groeit namelijk geen enkel blompje. Ze zijn het hele jaar door zo kaal als een luis." Dat betoogde J. Steijaert (CDA) in de sommissie stads- en dorps ontwikkeling, waar de verorde ning aanwijzing verzuringgevoe- lige gebieden aan de orde kwam. Door het aanwijzen van dergelij ke gebieden, in Hulst gaat het om dijken, kan de gemeente voorko men dat zich Brabantse mega- varkensmesterijen vestigen. Vol gens Steijaert worden enkele dij ken van het gemeentelijke lijstje begraasd door schapen, zodat er geen bloem groeit. „Nogal tegen strijdig dus," vond Steijaert. Het CDA-raadslid vroeg B en W het lijstje nog eens kritisch te be kijken. Dit naar aanleiding van de 18 bezwaren die tegen de con cept-verordening zijn ingediend. Boeren in de buurt van de bloem dijken voelen zich namelijk zwaar belemmerd in hun toe komstige mogelijkheden. Steijaert voegde er meteen aan toe dat de Hulster politiek eigen lijk geen andere keus heeft dan de verordening vast te stellen. „Want anders zit het er dik in dat we aanvragen krijgen voor de bouw van varkensstallen." R. van Haperen (VVD) wees er op dat de boeren niet zo bang moe ten zijn dat ze beknot worden. Immers, de gemeente heeft altijd nog de mogelijkheid de verorde ning te wijzigen, als dat nodig is voor een bepaald geval. Fr. de Vries (onafhankelijk raadslid) zei er niets voor te voe len om aan de huidige lijst met bloemdijken te tornen. „We moe ten nu niet de achterdeur open zetten voor varkensmesterijen," betoogde hij. Sint Jansteen - In het kader van regelmatige werkbezoeken aan de verschillende kernen legt het CDA Hulst dinsdag 26 november zijn oor te luisteren in Sint Jan steen. Tijdens een bijeenkomst in de Warande (peuterspeelzaal) kun nen inwoners van Sint Jansteen en Kapellebrug met vragen te recht bij het afdelingsbestuur en de gemeenteraadsfractie. Wat het CDA betreft zal er in ie der geval gesproken worden over het plan Ter Steene en het te ont wikkelen bestemmingsplan Ka pellebrug. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. (ADVERTENTIE) fiere scène uit een voorstelling van 'Gelijk een vlam', zoals De Scheldegalm dat in 1981 op de planken bracht. foto wim kooyman ren, waar hij in het onderwijs werkte. Hij schreef onder eer de Kleine-Beverserie, india nenverhalen voor de jeugd en een aantal streekromans, waarin hij het leven en de emo ties van de mensen in Oost-Zeeuws-Vlaande ren beschreef. De Scheldegalm verwacht voor de hernieuw de opvoering van 'Gelijk een vlam' grote be langstelling. Daarom kunnen nu al kaartjes, die 8,50 kos ten, gereserveerd worden.

de Stem | 1996 | | pagina 15