R DE STEM ^Brandbestrijding onder druk' 'Je moet het ze niet uit handen Oud-strijder krijgt steun uit bevolking MÊÊÊÊÊmÊÊÊm OPEN DAG Gehandicapten zijn ziedend op college Sluis-Aardenburg RENTE. E. SNUFFEL MARKT de stem De Harde Kern nieuw blad voor muziekfans zaterdag 23 november minister Melkert van Sociale Zaken Arbeidstijdenwet niet aanpast: Verkeer verrast door gladheid Dieven op jacht naar skimmia's voor kerststukjes Bent u de Pc.-specialist die Unity Network Technology B.V. zoekt Kijk morgen in fin maak werk van deze of een van de vbIb andere vacatures Verstandelijk gehandicapten slagen voor kookdiploma Voor gedenkteken 37 gesneuvelde militairen in IJzendijke Parkeren maximaal vier uur in Terneuzense binnenstad 2yI3J 21 BSeBBaa iciering (0% rente). f 2.300,-. In plaats iale uitvoeringen of It inruilaanbod voor langs te komen. .495,-. rust met de gratis gen 0% rente voor 36 WAT BRAVO. FIAT BRAVA. AUTO VAN HIT JAAR 1996. Iftariee txue Poelje leottaat 3. 456 f £^4 7el. 0tl4-3205J4 Zeeland ■Van onze verslaggever llcrneuzen/Den Haag - De ■brandbestrijding in Zeeland ■komt onder druk te staan als ■minister Melkert van Sociale Zaken de nieuwe Arbeidstij denwet voor vrijwilligerswerk ■tiet aanpast. loefenuren van brandweerlieden, ■opleiding en scholing worden dan |als werktijd beschouwd. Daar- Lee kunnen vrijwilligers die voor hun baas werken een teveel aan uren opbouwen en zijn ze in overtreding. Volgens brandweercommdant J. Brugge- man van Terneuzen is de nieuwe Arbeidstijdenwet een serieuze bedreiging voor de brandbestrij ding. Hij heeft de kwestie inmid dels aangekaart bij de landelijke vereniging van brandweerlieden. „Als ze dat onzalige idee door voeren kunnen brandweerlieden niet meer voldoende oefenen en verliezen ze hun vaardigheden. Dat gebeurt heel snel. Een brand weerman moet per jaar toch ze ker zo'n veertig keer aan de bak om zijn vaardigheden op peil te houden. In onze regio rukt een brandweerman gemiddeld twin tig keer per jaar uit. De rest zijn oefeningen." Bruggeman praat van een krom me situatie. „Het zotte is dat mensen die lid zijn van een vol leybalvereniging of voetbalclub na een dag werken rustig een paar uur kunnen gaan trainen. Maar als de brandweer je hobby is en je gaat oefenen is het werk." Bij het ministerie van Sociale Za ken is het probleem bekend. „De Arbeidstijdenwet heeft een aan tal knelpunten. Een deel daarvan is al weggewerkt, maar het pro bleem van de brandweer heeft nog steeds de aandacht van de minister. Ik kan niet zeggen wel ke richting het uitgaat," aldus een woordvoerder van het minis terie van Sociale Zaken in. Den Haag gisteren. Het probleem van de brandweer wordt begin vol gend jaar actueel. De brandweer valt onder de gemeenten en voor de gemeenten wordt de nieuwe Arbeidstijdenwet op 1 januari 1997 van kracht. De kern van de wet is dat een werknemer in een periode van dertien weken niet meer dan gemiddeld 45 uur per week mag werken. De naleving erVan ligt bij de Arbeidsinspec tie. Overtredingen van de wet worden bestraft met een geldboe te of gevangenisstraf. Als Melkert voor de brandweer Vlissingen - Door het slechte keer hebben zich gisteroch tend liefst twintig aanrijdin gen in korte tijd voorgedaan Hop de snelweg A58 tussen het Mviaduct bij Arnemuiden en de lafslag Vlissingen-Oost. Vijf auto's raakten daarbij van de weg en kwamen in de lager gele- Igenberm of greppel terecht. IDoor, natte sneeuw en hagel ■vormde zich gisteren rond 09.30 uur een dikke laag ijzel (vijf tot ■tien centimeter) op het wegdek. Daardoor gleden de auto's de weg af. [Automobilisten zijn door de Wal- ■cherse politie via de lokale radio stations gewaarschuwd de snel heid te matigen. Strooien had lgeen zin omdat de temperatuur Jboven de nul graden Celsius lag. ■De gladheid begon eigenlijk al op 1de rijksweg bij Goes. Ook in die ■omgeving deden zich slippartijen jen kleine aanrijdinkjes voor, meldde de politie Oosterschelde- Ibekken. jln alle gevallen, het ging alles bij lelkaar om iets meer dan tien aan- Brijdingen, bleef de schade be- jperkt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van onze verslaggever Terneuzen - De takken met bloesem van de skim- mia zijn een veel gevraagd artikel zo rond de kerst tijd. Ze worden vaak ver werkt in kerstbloemstuk- I ken. Ieder jaar ook heeft politie te maken met een groeiend aantal dief stallen van skimmiastrui- ken in deze periode. 1 Het spits is vorige week afge- 1 daten in Zeeuws-Vlaanderen I met de poging tot diefstal ran takken van de hedera- des, eveneens een plant die uitstekend bruikbaar is in kerstdecoraties. Nu vraagt ook de politie in 1 net Oosterscheldebekken tuinbezitters alert te zijn. Dit verband met vier aangif ten door inwoners van Ril- I en Krabbendijke ""lopen' woensdag en gis- 3 van diefstal van skim- Mastruiken uit hun voor- he struiken werd tot op de grond toe afgesnoeid. Nederlands grootste 23-24 november Den Bosch Brabanthallen 1200 kramen (bomvol t>e Wit 0251-31 90 90 De 'meesterproef' bestond uit het bakken van appelflappen. FOTO'S WIM KOOYMAN EEN groep van tien mensen met een verstan delijke handicap mocht gisteren in het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Westerschelde in Terneuzen een kookdi ploma in ontvangst ne men. De deelnemers (in leeftijd variërend van 28 tot 59 jaar) zijn tien wé ken in touw geweest om zich de elementaire ge heimen van de keuken eigen te maken. En met succes. De cursus werd gisteren afgesloten met een meesterproef: appel flappen maken. Door Peter van den Assem ROZIJNEN, appel, suiker en ka neel. De ingredieënten voor de flappen zijn inmiddels op maat en hoeveelheid gebracht en lig gen in twee bruine kommen te wachten op bereiding. Het is warm in de keuken van de de pendence aan de Leeuwenlaan. De ovens zijn aangestoken, klaar om de eerste appelflappen te doen rijzen. Maar voor het zover is moeten ze wel eerst gevouwen worden-. Onder begeleiding van Mario Haanraads van het ROC en begeleider dagcentrum Pa trick Dobbelaar gaat de groep aan de slag. Minutieus Aan de hand van negen duidelij ke plaatjes wordt het berei dingsproces stapje voor stapje doorgenomen. Eerst een stukje bladerdeeg, waarvan de randjes natgemaakt worden. Dan een schepje uit de kom. Nee joh, niet te veel, anders kunnen ze straks niet meer dicht. Goed zo. De puntjes worden naar elkaar ge vouwen en met een vork worden de randjes minutieus tegen .el kaar geplakt. Kijk, die ene is nog niet goed dicht. Uit het gaatje rolt een rozijntje. Wat nu? Te rugstoppen? Toe maar, niemand ziet 't, gewoon lekker opeten. Zo, de flappen zijn dichtgevou wen. Kunnen ze eindelijk de oven in. Toch Nee, eerst moet er nog suiker op. En als dat ge beurd is moeten ze op de schaal in het midden van de oven. Kijk maar op het plaatje, daar staat 't. Eens zien, het is nu kwart over twee, ze moeten twintig mi nuten de oven in, hoe laat mogen ze er dan uit? Hmmm, veertien uur vijfendertig. Asjeblieft. De kookcursus gaat uit van de werkgroep Dagbesteding van het Regionaal Overlegorgaan Zorg voor mensen met een ver standelijke handicap (ROZ). Het doel is tweeledig: enerzijds dé zelfstandigheid van de deelne mers bevorderen, anderzijds in tegratie via het regulier onder wijs van het ROC. Eigenwaarde Begin vórig jaar ging een eerste cursus 'maaltijdplanning, ko ken' van start, voor mensen die begeleid zelfstandig wonen. „We hebben toen aandacht besteed aan verschillende zaken," zegt Patrick Dobbelaar. „Waar haal je de spullen, ga je naar de Aldi of naar Albert Heijn. Hoe kun je verantwoord eten aan de hand van de maaltijdschijf en hoe kun je het bereiden. Op die manier staan ze niet langer onbeholpen in de keuken. Da's belangrijk voor hun eigenwaarde en zelf standigheid. Je ziet dat dat lang zamerhand gebeurt. In het begin staan de meesten je maar wat aan te staren, maar daarom mag je het ze nog niet uit handen ne men. Dan leren ze het nooit." De organisatie is tijdens de cur- susopzet voor 1996 uitgegaan van de meest brede doelgroep: volwassen mensen met een ver standelijke handicap uit de re gio, die hetzij begeleid zelfstan dig wonen of in de drie dagcen tra in Zeeuws-Vlaanderen ver blijven: de Dagboog in Terneu zen, de Schelp in Oostburg en Eeckelenstein in St.-Jansteen. „Het kan ook eigenlijk niet an ders," zegt voorzitter van de werkgroep, Frans van Lokven. „Noch in het oosten, het westen of in de Kanaalzone is het moge lijk om onafhankelijk voldoende mensen bij elkaar te krijgen voor een cursus. Voor we van start zijn gegaani is er onder de men sen een enquête verspreid, waar op ze hun voorkeur aan konden geven. Deze groep was geïnte resseerd in koken. Volgende week gaat een andere groep van start met een verkeerscursus. Anderen hebben aangegeven dat ze iets met de computer willen gaan doen. De bedoeling van de cursus is natuurlijk wel dat er een overdracht plaatsvindt naar de woonsituatie." Met andere woorden: dat ze er in de dage lijkse praktijk wat aan hebben. Al dan niet met begeleiding. Lekker Inmiddels zijn de appelflappen klaar en ze zien er goed uit. Maar er is nog behoorlijk wat vulling over. Doe maar gauw in een plastic zakje, dan kan het de koelkast in. Lekker voor straks door de yoghurt... Van onze verslaggever IJzendijke/Acomb (GB) - Oud-tank- commandant Martin Reagan uit Acomb, York, kan rekenen op steun uit de IJzendijkse bevolking bij het op- richten van een gedenkteken voor 37 gesneuvelde Canadese en Engelse militairen. Zij kwamen om bij een reeks ontploffingen op 20 oktober 1944, die plaatsvond op de boerderij van de familie De Dobbelaere aan de Isabellaweg, waar het tanksqua dron van Reagan bivakkeerde. Direct na het verschijnen van een artikel in De Stem, waarin Reagan verslag deed van de ramp grepen lezers de pen en schre ven hem. „Wij, mensen uit IJzendijke, zijn de dap pere Engelsen en Canadezen dankbaar dat zij ons bevrijd hebben van de Duitse tiran. Een gedenkteken plaatsen voor de mannen die sneuvelden is het minste dat wij kun nen doen," laat Lucien van Poucke uit IJ zendijke weten. „Ik ben bereid u altijd te helpen om een gedenkteken te krijgen op de plaats waar de explosies in IJzendijke plaatsvonden." Van Poucke schrijft zich te schamen voor het gemeentebestuur van Oostburg dat niet de moeite nam te reageren na de ont vangst van brieven en het verslag van Rea gan. De brieven, hij heeft er inmiddels al een stuk of zeven gekregen, zijn een grote steun voor Reagan. „Door hun inhoud zeer bemoedigend en'hartverwarmend", zegt hij. De oud-strijder heeft zijn wederwaardig heden in IJzendijke neergelegd in het ver slag 'Two visits to IJzendijke'. Twee be zoeken die hij aflegde in 1944 en 1994. Van dit verslag heeft hij kopieën gestuurd naar oud-collega's en nabestaanden van de ge sneuvelden. Bij dit verslag ook de brief van Van Poucke, de eerste die Reagan uit Nederland ontving na zijn oproep een ge denkteken te plaatsen. Dit om aan te tonen dat IJzendijke de bevrijders nog niet ver geten is. Ondanks naspeuringen heeft Reagan niet al de betrokken Engelse en Canadese na bestaanden kunnen terugvinden. Hij heeft hiervoor onder meer de hulp ingeroepen van de Canadese vereniging van oud-strij ders, The Royal Canadian Legion. Wat hem uit reacties in Engeland wel dui delijk werd, is dat er van het drama in IJ zendijke op papier niets is terug te vinden. Niet in het Tank Museum in Bovington en niet in de archieven van de Royal Engi neers Museum in Chatham. „Geen van bei de museums heeft een kopie van het ver slag van het onderzoekshof (The Court of Inquiry) dat een dag na het drama een zit ting hield op de boerderij van De Dobbe laere. Het is tot nu toe verborgen gebleven in geheimzinnigheid en geruchten." Volgens Reagan is het logisch hieruit te concluderen dat van officiële zijde geen Stappen zijn te verwachten om de herinne ring aan de 37 omgekomen militairen le- VRIJDAG 22 NOVEMBER 1996 C1 geen uitzondering wil maken is er volgens Bruggeman maar één mogelijkheid om goed met de nieuwe wet om te gaan. „Vrijwil ligers zouden vrij kunnen nemen om zo eigenlijk in werktijd te kunnen oefenen. De vraag is of werknemers en werkgevers dat wel willen. En dan wordt het al lemaal wel héél erg duur, want je zult die uren toch moeten beta len." Enig soelaas is er wel. Het uitrukken van de brandweer telt niet mee in de optelsom. Oostburg - De Harde Kern. Dat is de titel van een nieuw muziekblad dat zich voornamelijk gaat richten op hardco re en punkmuziek. Het blad is opgezet door een aantal lief hebbers uit West-Zeeuws-Vlaanderen, met de bedoeling de bands uit die regio te promoten. De Harde Kern zal interviews gaan bevatten met regionale, maar ook nationale en interna tionale bands. Daarnaast is in het blad een concertagenda op genomen en zal er regelmatig aandacht zijn voor een demo tape. De eerste demo met daar op muziek van 'Good for Not hing' en 'Ballerina Pimps' wordt tegelijk met het eerste nummer van De Harde Kern gepresenteerd. Dat zal zijn op zondag 1 de cember, tijdens het Harde Kern Fest in Kalshnikov in Terneu zen. Tijdens dit festival, dat in sa menwerking met de stichting Hahamandad is georganiseerd, zuilen drie West-Zeeuws- Vlaamse bands acte de présen- ce geven: 'Fight for Existence', 'Good for Nothing' en 'Nothing Gained'. Als hoofdact staat een optreden van de Belgische hardcoreformatie 'Regression' gepland. Het festival begint om 15.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De gehandicapten in West-Zeeuws-Vlaan- deren zijn ziedend op B en W van Sluis-Aardenburg omdat zij de verhuizing van bewoners van Coensdike willen bekostigen met geld uit het gehandicaptenbudget (WVG-gelden). Dat geld is bedoeld voor de ge handicapten en daar moeten an deren van afblijven. Zeker Zolang het gehandicaptenbeleid in de gemeente Sluis-Aardenburg nog veel te wénsen overlaat. Dat is de strekking van een open brief die de werkgroep West-Zeeuws- Vlaanderen Gehandicaptenbe leid (WWG) gisteren aan de ge meenteraad schreef. Daarnaast voelt de WWG zich beledigd en tekort gedaan door sarcastische opmerkingen van burgemeester C. van Liere. De werkgroep hekelde eerder het ge handicaptenbeleid van de ge meente en dat kwam de werk groep op forse kritiek van Van Liere te staan. Ten onrechte vindt de werkgroep: „We kunnen ons voorstellen dat u het niet altijd even gemakkelijk heeft met de kritisch manier waarop onze werkgroep uw be leid inzake de Wet Voorzienini- gen Gehandicapten volgt. Echter juist deze taak is een van de voor naamste doelstellingen van onze werkgroep." De werkgroep houdt bovendien staande dat er van alles mis is met de manier waarop de ge meente met gehandicapten om gaat. „Wij zijn het die de klachten van mensen over uitvoering en in houd van de WVG tegenkomen en wij doen onst best de verordening zo te willen maken dat nieuwe klachten kunnen worden voorko men. En reken er maar op dat er serieuze klachten zijn. We zijn het met u oneens over de stelling dat uw gemeente vriendelijk is voor mensen met een handicap." De werkgroep daagt de gemeente uit een 'tevredenheidsonderzoek' te laten uitvoeren. De werkgroep vindt de opmer kingen van Van Liere dat de kri tiek van de werkgroep onwaarhe den bevat ronduit beledigend. „De hele kwestie geeft op zijn minst aan dat de voorlichting over de WVG naar ons toe en mo gelijk ook naar de inwoners in Sluis-Aardenburg zelf onder de maat is gebleven. Als we gebruik maken van het democratisch recht tot inspreken menen wij recht te hebben op een respect volle behandeling en op een se rieuze reactie op onze argumen ten. Onze belangrijkste opmer- kingen en vragen zijn echter door u nog steeds niet beantwoord." Volgens de werkgroep hebben B en W voldoende middelen om aan de wensen van de werkgroep te gemoet te komen en allerlei voor zieningen voor gehandicapten te verbeteren. Er ligt in de gemeen tekas bijna een half miljoen aan WVG-gelden die nog niet zijn gebruikt. Van onze verslaggever Terneuzen - Parkeren bij parkeermeters in de binnenstad van Terneu zen wordt gelijkgetrokken tot maximaal vier uur. Uitzondering op die regel vormen de vijftien parkeerplaatsen op de Markt en de strook van zes parkeerplaatsen in de Vlooswijkstraat. Parkeren op de Markt en in de Vlooswijkstraat blijft gehandhaafd op maximaal twee uur. B en W brengen eenheid in de parkeerduur om verwarring te voorkomen. Het parkeertarief voor alle terreinen, met uitzondering van de Markt, blijft twee gulden per uur, met een minumum van een kwartje per 7,5 minuten. Het tarief voor de Markt is drie gulden per uur, met een mi nimum van een gulden per twintig minuten. Het voorstel komt donderdag 28 november aan de orde in de commis sie gemeentefinanciën. Die vergadert vanaf 19.30 uur in het stadhuis. (ADVERTENTIES) vendig te houden. „Dan ligt het voor hand dat, als wij denken dat deze mannen een gedenkteken waard zijn,' wijzelf daaraan iets moeten doen," schrijft hij aan zijn oud-collega's en familie van omgekomen militairen. De oud-strijder is inmiddels bezig met het oprichten van een comité dat moet zorgen voor fondswerving en vervolgens het ont werpen en plaatsen van het gedenkteken. De plek hiervoor is al aangeboden door de IJzendijkse familie De Dobbelaere. Hoe het gedenkteken er komt uit te zien vindt Reagan eigenlijk van ondergeschikt be lang. „Dan kan variëren van een eenvoudig bord op een paal tot iets groters van steen of be ton. Het belangrijkste is dat er een pla quette komt met daarop de namen van de 37 mannen die op die droevige dag zijn omgekoipen. Zodat ook toekomstige gene raties kennis kunnen nemen van het offer dat eveneens voor hen is gebracht," zegt Reagan. Meer informatie: (076) 52 50 550 T/M NOVEMBER. 1996 OPENINGS TIJDEN: DO/V Sa 13.00-S2.00 UUR ZA/ZO: 10.00-18.00 UUR B r GLty el n

de Stem | 1996 | | pagina 13