SM ziet etto-winst tijgen V t Acties bij NS duren hooguit enkele dagen V Bonden tegen uitbesteden KLM-onderdelen Boss Hoss Dienstverlening en vrijspraak zaak Vie d'Or Nederlander vaker naar het buitenland n-E1 YOUNG INTERNATIONAL )ESTEM ECONOMIE A6 )mzetgroei door overnames ïrussel wil )6-nummers oor Europa Ander nummer voor bellen bij concurrent Benzineprijzen met cent omlaag ECONOMIE KORT Danilith Delmulle wint Gouden Klomp Handelstekort VS toegenomen Productie industrie twee procent hoger Nederlanders in race stadion Schalke Europarlement tegen nep-chocolade Het meesterlijke comfort van echt vakmanschap 11 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1996 Jaar moet je geen niets extra voor iken op üw voor rekent, ervaart u itapt... f37.990,-. 876,- p.m.» iBistelveen (anp) - De vak- bnden bij KLM zijn absolute Teenstanders van het verzelf standigen van onderdelen van KLM of het uitbesteden van werkzaamheden aan der- (tn. De bonden zijn daarin ianiem, aldus Aarts en be- Juurster J. Smeets van de Irvoersbond FNV. Dat bleek gisteren tijdens overleg JLen de KLM-directie en de Xkbonden over het draconische ïzuinigingsplan dat president- ïrecteur P. Bouw op 5 november aankondigde. De KLM-directie wil de kosten over een periode van drie jaar met een miljard gul den omlaag brengen en de inkom sten met een half miljard verho gen. De indruk van de aanwezige vakbonden is overigens dat de KLM-directie zijn afstotings plannen gisteren sterk heeft ge nuanceerd. Tijdens het overleg is duidelijk geworden dat KLM opnieuw de aanval opent op de kosten van de piloten. Die kosten moeten met twintig procent omlaag. Dat zal vooral in de sfeer van de salaris sen gevonden moeten worden door besparingen op de kosten van de eigen KLM-piloten of door vluchten te gaan uitbesteden aan goedkoper opererende partners. Vorig jaar leidde een salariscon flict tussen vliegers en KLM tot een aantal werkonderbrekingen. Voorzitter B. Baksteen van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers reageerde verbaasd op de benadering van de KLM-di rectie. „Als er nog een beetje effi- ciency-winst is te realiseren wil len wij daar best aan meewerken. Maar uit een onderzoek vorig jaar is gebleken dat de KLM-vliegers niet duurder zijn dan bij de con current. Ik ben benieuwd naar de onderbouwing van deze gedach te." Het cabinepersoneel moet vijftien procent goedkoper worden. De Vakbond van Nederlands Cabine personeel vindt verhoging van de werkdruk of het aantasten van de arbeidsvoorwaarden niet aan vaardbaar. Wel valt te denken aan minder personeel 'op vluchten met een lager serviceniveau. De opdrachten voor de diverse bedrijfsonderdelen zien er als volgt uit. De passagedivisie moet een aandeel leveren van achthon derd miljoen, voor de helft door extra inkomsten en de andere helft door kostenbesparing. KLM Cargo moet driehonderd miljoen gulden leveren, waarvan 85 pro cent uit extra inkomsten moet be staan. De technische dienst moet een bijdrage leveren van ongeveer twintig miljoen gulden. Tijdens het overleg heeft KLM bevestigd dat de vermindering van arbeidsplaatsen vooral zal plaatsvinden bij staf en manage ment. In die sector zijn gedwon gen ontslagen zeker mogelijk. Meer concreet zullen de plannen voor kostenbesparing en extra in komsten pas in januari op tafel liggen. an onze verslaggever Jiemen - Het voedingsmiddelenconcern CSM heeft in het oekjaar 1995/1996 de netto-winst met 8,1 procent zien stijgen ;n opzichte van vorig jaar. De winst bedroeg in het op 30 sep- :mber afgesloten boekjaar 201,6 miljoen gulden, tegen 186,5 liljoenin 1994/95. iit heeft CSM gisteren bekend- I maakt. CSM is onder meer ei- maar van Honig, Red Band enco, HAK, Koninklijke De aijter en Suikerfabriek Wittou- i sin Breda. Imzetgroei e omzet van het concern was iet ruim drie miljard gulden 11,2 rocent hoger dan vorig boek- ar. Het bedrijfsresultaat steeg iet 8,6 procent tot 293 miljoen lilden. ehoogste omzetgroei (plus 32,4 rocent) werd bereikt door de in- rediëntendivisie, voornamelijk iS gevolg van overnames in de S, Deze divisie, die enkele jaren deden nog de kleinste van de tie CSM-onderdelen was, komt p een omzet van 1,15 miljard lilden. e ingrediënten-sector komt in e buurt van de levensmiddelen- ik die afgelopen boekjaar een nissel (anp) - Europees eommis- iris voor Industrie en Telecom- iunicatie Bangemann pleit voor e invoering een systeem van Eu- jpese 06- en gratis telefoonnum- lers. Daarvoor moet na het jaar 000 een specifiek Europees net- ummer komen. 'angemann denkt dat bedrijfsle- ffl en consument door Europese ifonummers in de toekomst beter linnen profiteren van de concur- mtie op de telecommunicatie- arkt. Met dergelijke nummers unnen klanten uit verschillende inden één Europees belcentrum an een groot bedrijf bellen, 'aarbij hoeven zij geen buiten- mdse codenummers te draaien, erder blijven dure internationale asprekskosten achterwege, angemann wil abonnees ook hun ammer laten behouden, wanneer 'j wisselen van telefoonmaat- 'nappij. De Duitse eurocommis- "hs heeft gisteren voorstellen 1 lari°e neergelegd In een zogehe- 1 n groenboek, dat specifiek in- 'at op het probleem van de on- talinge uitwisselbaarheid van i letoonnummers. omzet maakte van 1,28 miljard (plus 3,6 procent). De suikerdivi sie zag de omzet licht dalen tot 604 miljoen gulden. De stijging van het bedrijfsresul taat komt grotendeels voor reke ning van de ingrediëntendivisie. De resultaten van de suiker- en levensmiddelentak stegen licht. Het eigen vermogen van CSM nam licht toe tot 948 miljoen gul den en bedroeg daarmee per 30 september 51,9 procent van het balanstotaal. Directievoorzitter G. van Loon, die per 1 april af treedt, zei eerder dit jaar dat de solvabiliteit terug mag naar 40 procent en in 'gunstige gevallen' zelfs naar 35 procent. Overname Van Loon gaf daarmee aan dat CSM voldoende ruimte had om op het overnamepad gegaan. Het concern deed afgelopen boekjaar dan ook een aantal acquisities. Zo werd in januari het Ameri kaanse bedrijf Ph. North Co. (bakkerij-ingrediënten) met een omzet 120 miljoen gulden overge nomen. Een ander grote overna me is het Scandinavische Malaco (suikerwerk) met een omzet van 215 miljoen. CSM zal op 2 januari 1997 een voorstel doen over de hoogte van het dividend. Motorfanaten namen gisteren alvast een voorproefje op de Essen Motor Show die vanaf 29 no vember in Duitsland gehouden wordt. De twintig-jarige Kirsten zit op een zogeheten 409 HP- strong Boss Hoss motorfiets. De reuze-motor met een Chevrolet V8 engine is een van de eye catchers op de beurs. Op die beurs tonen zestien landen hun nieuwes snufjes laten zien op motor- gebied. foto anp Door Peter Scholtes Den Bosch - De Bossche rechtbank heeft gisteren 160 uur dienstverlening en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd aan een voormalige tus senpersoon van Vie d'Or. Twee andere tussenpersonen zijn vrijgesproken. De officier van justitie had in eerste geval ne gen maanden en in de twee andere zaken zes maanden cel geëist. De drie, allen directeuren van assurantiekan toren die polissen van de in 1993 omgevallen Eindhovense levensverzekeraar hadden ver kocht, stonden twee weken geleden terecht op verdenking van strafbare feiten in ver band met het niet goed voor de Nederlandse fiscus verantwoorden van op Curagao ont vangen provisies. In de kwestie van de veroordeelde tussenper soon gaat het om het in de ogen van Justitie niet tijdig corrigeren van een aangifte voor vennootschapsbelasting. Volgens het Open baar Ministerie wijzigde de tussenpersoon zijn aangifte pas, nadat hij na perspublicaties over Vie d'Or had vermoed dat de Fiod in de zaak zou duiken. De rechtbank zegt bij zijn oordeel te hebben 'laten meewegen dat de verdachte heeft toegegeven schuldig te zijn'. Bij het bepalen van de strafmaat heeft de rechtbank rekening gehouden met het feit dat de tussenpersoon niet eerder voor een derge lijk feit is veroordeeld. In de zaak van twee tussenpersonen die een aftrekpost hebben opgevoerd voor kosten die zouden zijn gemaakt om provisiegelden bin nen te krijgen, acht de rechtbank het bewijs niet geleverd. De officier van justitie plaatste twee weken geleden op de zitting grote vraagtekens bij de verklaring van de tussen personen dat ze drie ton hadden betaald aan een onbekend gebleven persoon die met Vie d'Or regelde dat ze een 'superbonus' van 1,6 miljoen gulden na lang dralen toch zouden krijgen uitbetaald. Volgens de raadsman mr. P. van der Spek van de tussenpersonen houden de vrijgesproken verdachten houden volgens hem nadrukke lijk de mogelijkheid open om een procedure voor schadevergoeding in te stellen tegen de Staat. Naar verluidt heeft een andere tussenpersoon die door het openbaar ministerie in eerste in stantie ook als verdachte is bestempeld een fikse schadevergoeding van Justitie gekre gen, zonder dat daarvoor een procedure op gang is gebracht. Vooralsnog rest het openbaar ministerie in de zaak Vie d'Or alleen nog de zaak van een oud directeur die twee weken geleden is aange houden tot een nader te bepalen datum. Te gen de beslissing van de pfficier van justitie om de kwesties van Vie d'Or-topman Maes en een tweede directeur met een schikking af te doen en die van een andere tussenpersoon te seponeren, loopt een beklagprocedure bij het Bossche hof die is ingèsteld door de Stichting Vie d'Or. Utrecht (anp) - De afgelopen 'len jaar hebben de vakbon den het treinverkeer vele ma- en Platgelegd. De arbeids verhoudingen bij de NS be doren tot de slechtste van Ne derland. Voor de treinreiziger er een troost: de acties van de afgelopen jaren duurden a°°it langer dan enkele dagen. 1985 en 1986 waren er werk- Merbrekingen in verband met e nieuwe dienstroosters van achinisten en conducteurs. Zij ™esden versimpeling van het wh rondies om de kerk') en !?et treinverkeer korte land 'n ^oor<d" en Zuid-Hol- FNV r? voerc'e de Vervoersbond 1 bovendien actie voor meer trof' dagen lang lag het Dl»t n ervoor een vijfde deel j rl, faking werd op last van Vior e rechter verboden. later schreef de spoor vakbond FSV een staking uit 2!jn looneis kracht bij te zet ten. Na een etmaal vergeefs ac tievoeren sloot deze vakbond aan bij het ioonbod van 3 pro cent, dat de NS en de vervoers- bonden van FNV en CNV eerder waren overeengekomen. Het jaar 1991 is een zwarte blad zij in de geschiedenis van de NS. In Harlingen stak een zwartrij der een conducteur neer. Voor het woedende personeel was de dood van de conducteur aanlei ding actie te voeren voor meer veiligheid. De aanvankelijk 'wil de' acties werden later overge nomen door de vakbonden. De NS zegden onder meer toe meer personeel in dienst te nemen ter verhoging van de veiligheid. Ook kregen conducteurs de beschik king over portofoons. Ook in 1991 legden enkele tien tallen NS'ers in Rotterdam het werk neer, uit onvrede met de hoge werkdruk. Nog geen jaar later liepen de gemoederen weer hoog op. Na mislukte cao-onder handelingen legden de werkne mers voorjaar 1992 massaal voor tweeëneenhalve dag het werk neer. Uiteindelijk bereikten de »Juni 1994: de langste staking uit de geschiedenis van de NS. Bijna drie dagen ging het spoor plat. foto de stem/johan van gurp NS met de FSV en de CNV-bond een akkoord; de FNV-bond ver wierp het resultaat als een 'poencontract'. Sinds het aantreden van topman R. den Besten in juni 1992 was het enkele jaren relatief stil bij het spoor. De leiding voorkwam tijdig enkele binnenbrandjes (onrustige spoorwegpolitie en boze machinisten te Amster dam), maar wist tot juni 1994 de gemoederen redelijk in bedwang te houden. Dit ondanks het feit dat het verlies van 4800 van de toen nog 28.000 banen werd aan gekondigd. In juni 1994 volgde de langste staking uit de geschiedenis van de NS. Bijna drie dagen ging het spoor plat, nadat een week eer der al een volle dag 'wild' was gestaakt. Inzet waren de 'over- compleetverklaringen'. In oktober 1995 heerste opnieuw grote onrust. De spoorwegpolitie staakte en sommige lokettisten legden het werk neer. FNV-on- derhandelaar Wim Korteweg vreesde voor massale acties en kreeg de NS-top zo ver dat er in alle stilte, 'op de hei', een totaal overeenkomst werd afgesloten. Het 'heide-akkoord' bepaalt dat de werkweek wordt verkort naar 36 uur, er tot de eeuwwisseling niemand wordt ontslagen en nog tal van andere zaken. Tevens bleek op de hei dat het aantal te schrappen banen veel hoger zou uitkomen dan eerst aangekon digd: 6500 in plaats van 4800. Het heide-akkoord moest een jaar geleden een begin zijn van 'normalere' arbeidsverhoudin gen bij NS. Ironisch genoeg is het juist de nadere uitwerking van dat akkoord dat leidt tot de huidige stakingsdreiging. Den Haag (anp) - Telfort en EnerTel hebben gisteren van minister Jorritsma van Ver keer een vergunning voor een kabelnetwerk voor telecom municatie ontvangen. Daarmee is de liberalisering in de telecommunicatie op vaste net werken en dus de concurrentie met PTT-Telecom een feit. Telfort, een samenwerkingsver band van NS en British Telecom (BT) en EnerTel (landelijke ener giebedrijven en Nortel) mogen naast het aanbieden van diensten op het gebied van telecommuni catie, zoals huurlijnen, dataver- bindingen en teleshoppen, vanaf 1 juli volgend jaar, landelijke te lefoondiensten aanbieden. Concurrentie De concurrentie moet zorgen voor lage prijzen en betere dienstverlening. Bovendien wor den de in Nederland aanwezige kabelnetten beter gebruikt. Pas over twee jaar kunnen klan ten die PTT de rug toekeren hun oude nummer meenemen naar de concurrent. Deze zogeheten num- merportabiliteit is volgens de nieuwe operators voorwaarde voor concurrentie op de telefo niemarkt. Lange tijd was num- merportabiliteit echter punt van geschil omdat zowel PTT-Tele- com als de nieuwe concurrenten niet voor de kosten wilden op draaien. Die komen nu bijna ge heel voor rekening van Telfort en EnerTel. Naast de vergunningen voor de vaste infrastructuur verleent het ministerie van Verkeer en Water staat volgend jaar zomer de DCS 1800-vergunning, een vorm van mobiele telecommunicatie waar door de operators de nodige ver bindingen naar woningen en be drijven kunnen realiseren. Jor ritsma wil de schaarse frequen ties veilen, de GSM-operators uitsluiten van de procedure en die laatsten bovendien een schaarstevergoeding laten beta len voor hun frequenties. Regionaal Jorritsma verleende op 7 oktober van dit jaar al de eerste regionale vergunning aan Edon/CasTel in Groningen. Van de 1300 kabelte levisie- en bedrijfsnetten die een vergunning aanvroegen, kregen 130 operators een licentie. De ko mende twee maanden zal de mi nister over de andere aanvragen beslissen. 'Rotterdam - Shell verlaagt de benzineprijzen met in gang van morgen met een cent. De prijswijziging is het gevolg van de ontwikkelin gen op de internationale oliemarkt. Super met lood- vervanger komt op 2,13 gul den per liter, super loodvrij op 2,07 gulden, euro loodvrij op 2,02 gulden. De prijs van diesel blijft ongewijzigd (1,49 gulden per liter). Voorburg (anp) - Het aantal buitenlandse vakanties groeit licht na een sterke terugval in 1995. Afgelopen voorjaar en zomer hebben Nederlanders 7,2 miljoen vakanties doorge bracht in het buitenland, een groei van 4 procent. Het aan tal binnenlandse vakanties is in 1996 met 1 procent afgeno men tot 4,7 miljoen. Dat blijkt uit cijfers van het Continu Vakantie Onderzoek (CVO), een gezamelijk project van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT), het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toeris me (NRIT) en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De ge gevens wijken af van recente bevindingen van brancheorganisatie ANVR. Maar die laatste onderzocht alleen het aantal bij reisorga nisaties geboekte vakanties. Vakantiegangers zochten het in de zomerperiode van 1996 wat dichter bij huis dan een jaar eerder. Frankrijk bleef met een markt aandeel van 21 procent favoriet. Toch lijkt dit land over zijn hoog tepunt heen te zijn. De toeristenstroom naar Frankijk nam opnieuw iets af. Ondanks een gering verlies bleef Spanje vakantieland nummer twee. Met een aandeel van 11 procent bleef het Duitsland voor. Dit buurland raakte tot enkele jaren terug steeds meer uit de gratie, maar boekte dit jaar een opmerkelijke winst van 20 procent. Grote verliezer van dit jaar was Griekenland. Ten opzichte van 1995 nam het aantal vakanties naar deze zonbestemming met bijna een kwart af. Mede door het slechte weer is het aantal vakanties in de Neder landse watersportgebieden afgelopen zomderperiode met ruim een kwart gedaald. De badplaatsen en Waddeneilanden trokken even veel bezoekers als vorig jaar, net als de Veluwe en andere bosrijke gebieden. Nederlanders hebben gezamelijk 11 miljard gulden aan hun vakan ties besteed, een fractie meer dan vorig jaar. Het aantal vakanties nam met 2 procent toe, terwijl de gemiddelde uitgave afnam. Etten-Leur - Het Belgische bouwbedrijf Danilith Delmulle, dat vanuit Etten-Leur de Nederlandse markt bewerkt, heeft deze week in Brussel de Gouden Klomp ontvangen. De export-prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan een Belgische of Luxemburgse onderneming die succesvol is op de Nederlandse markt. De Gouden Klomp is een initiatief van de Belgisch- Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland (Belu- ned). Danilith Delmulle bestaat 75 jaar en is gespecialiseerd in prefab-bouwsystemen. Sinds 1988 is het bedrijf in Nederland vertegenwoordigd Washington - Het tekort op de handelsbalans van de Verenigde Staten is toegenomen van 10,3 miljard dollar in augustus tot 11,3 miljard dollar in september. Dat heeft het Amerikaanse mi nisterie van handel gisteren bekendgemaakt. Het bedrag voor oktober viel een stuk hoger uit dan de in doorsnee door analis ten verwachte 9,5 miljard dollar. De stijging van het tekort is vooral toe te schrijven aan een ver mindering van de export van vliegtuigen en een stijging van de prijs van geïmporteerde olie. De Amerikaanse handel in goede ren vertoonde in oktober een tekort van 17,7 miljard dollar. Daar stond een overschot in het dienstenverkeer tegenover van 6,4 miljard dollar. Voorburg - De productie in de industrie is de eerste negen maanden van dit jaar gemiddeld 2 procent hoger geweest dan in dezelfde periode van '95. Het eerste kwartaal '96 gaf een stijging te zien met 1,3 procent, het tweede met 2,7 en het afgelopen kwartaal met 2 procent. Dit meldt het CBS. De metaalindustrie zorgde met 3,6 procent voor de grootste pro ductiestijging, maar bij een onderdeel daarvan - de basismetaal - liep de bedrijvigheid met 4,2 procent sterk terug. De voedings- en genotmiddelen en de papier- en grafische industrie presteer den met 2,4 procent bovengemiddeld. De productie in de rubber- en kunststofverwerkende industrie nam met 2,8 procent af, die van de chemische industrie met 1,9 procent. Amstelveen - Een combinatie van Ballast Nedam en HBG-doch- ter HBM is in de race voor de bouw van een superstadion voor voetbalclub Schalke 04 in Hamburg. Een woordvoerster van Ballast Nedam heeft dat gisteren bevestigd. Schalke 04 heeft plannen liggen voor de bouw van een luxueus stadion dat ongeveer 330 miljoen gulden gaat kosten. Net als bij de ArenA van Aiax in Amsterdam moet het dak kunnen bewe gen. Wie er verder belangstelling hebben, wist de woordvoerster niet. Ballast Nedam bouwde samen met BAM Holding uit Bunnik de ArenA. Brussel - Het Europees Parlement (EP) verwerpt voorstellen om chocolade voor 5 procent te laten vervangen door goedkopere plantaardige vetten. De EP-commissie voor ontwikkelingssamenwerking volgde gis teren unaniem het oordeel van CDA-europarlementariër Maij- Weggen en haar Waalse collega Lannoye (groene fractie) dat een dergelijke regeling moeilijk te controleren is. Het tweetal treedt op als rapporteur namens het parlement. Daarnaast vreest de parlementscommissie dat cacaoproduce- rende Afrikaanse landen sterk zullen lijden onder het voorstel van de Europese Commissie. De jaarlijkse productie van cacao zou daardoor met 125.000 ton teruglopen. (ADVERTENTIE) Zeeland heeft meer dan... Zeeland heeft Paauwe in Goes! Het klinkt jong en grensverleggend, dat past ook goed bij de ontwerpen van internationale allure. Het zijn stuk voor stuk kunstwerken. Die staan in je kamer. De Young International meubelen zijn echter meer. Ze zijn namelijk oerdegelijk met de hand vervaardigd. Als je in zo'n bank, fauteuil of stoel gaat zitten, dan ben je meteen verkocht aan liet comfort. Want het zit meesterlijk in dit Nederlandse vakmanschap. lan Schoonheid en de?-e^ a Paauwe/ 12000m2 showroom Marconistraat 15, Goes Tel. 0113 - 220840, Donderdag koopavond lINTERiVIEUBEL 1

de Stem | 1996 | | pagina 7