Treinbrand in Kanaaltunnel Wat je ze dit jaar nu weer moet geven? S? 'Turkse politie mishandelt kinderen' Bange dagen voor Belgische autoriteiten Betogers in Teheran dreigen met gijzeling Duitse diplomaten Elio Di Rupo boegbeeld Waalse socialisten I Acht gewonden Beschadigd over 600 meter Herstel duurt weken MMENTAAR nd KORT 2000 kostbaar t kinderporno i dure huizen se loonstijging DE STEM BUITENLAND A5 Kamer BUITENLAND KORT Mishandeling Palestijnen schokt Israël Chaos door invallende winter Wellicht lichtere straf voor Erdemovic Zeven jaar wegens drugssmokkel Duitsland vangt Nederlandse witwasser Burgemeester Boekarest nieuwe premier Procedure tegen president Wit-Rusland 12 jaar cel voor kaping in 1977 Kamercommissie oordeelt over Di Rupo Rijker wonen kan voor minden MBER 1996 A4 inderwerp voor politic, I, met het gevolg dat lei mening meent te moe- sche verschillen is er eensgezindheid in de rtegenwoordigers heb- gehandicapten en zie- •taan. •en maken zij zich vaak robleem laten ze graaq bieden. ng om politiek met het n, kan zich wel eenste- >al van staatssecretaris ermoeibare aanspreek- samenleving. Met haar populariteit tot grote rol te spelen. Zij is me- rd. Dit document staat van Financiën en mi jden wijken geen milli- kzame Terpstra met de werd aangevallen van- aptenzorg. Veel verder ord kwam zij niet. Voor e achterban was zij van et veranderde beeld dat tot onwrikbaar uitvoer- motionele Kamerdebat gezet met de opdracht ijk extra geld te vinden icapten. 75 miljoen gulden heeft evreden met de voorlo- •:en. Terpstra is terecht leven van het regeerak- geen accenten verlegd rworden tot boekhou- jig ;ing van Inter/View over ezingen zouden worden In 23,1 procent van de I merzetels. Het CDA be- ieilingen stond de partij l op 38 zetels, een winst zetels). D66 zou zakken uit op negen zetels, een ities zouden samen acht ;ou vooruitgang boeken: Democraten zouden nog ters van de overheid op is Kohnstamm van Bin- 10 miljoen gulden kosten, rt om de computer-soft- reiden. Hij inventariseert >en. Over enige tijd moet ldus de staatssecretaris, bij de overheid uiteen- idereen in zekere zin op- ■stie dat de aanpassingen ihnstamm 'volstrekt on- zich een meerderheid af no, nu ook de PvdA-frac- ;ies ging het CDA de so- fracties ontstaat er in de rchten vooralsnog de dis- itie over deze kwestie af. .bekijken of het bezit van taat al een verbod op de i kinderporno. Eerder dit an omhoog naar vier jaar. ng is mede onder invloed gelaaid. >ft een amendement van >p dure woningen extra te 1. Ook het kabinet voelde lulden vrijstellen van het iseigenaren. Daar zou te- boven dat bedrag een te- opzet zou betekenen dat gulden goedkoper uit zou- oorkeur aan het kabinets tar te bepalen op 'oningen onder de 150.00U I. Nu bedraagt het forfait ipwaarde. ren voor de 106.000 rijks- rent op de agenda. Van e ibvaKabo 3 procent inzet- rkweek tijdens de vorige tot 1,25 procent. De bona e lonen elk jaar 3 procent >ond van de FNV conform van de FNV. DeAbvaKa- i wil met de looneis de huidige CAO loopt 1 aP1 irganisatie een eenmalige Dok wil zij afspraken m neer allochtonen. De bon 111 WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 de ïer Aii les land. oor ïheid ir laven Dmis Amsterdam (anp) - De situatie van kinderen in Turkije is vaak bar en boos. Zij zijn bij politieverhoren steeds vaker het slachtoffer van het uitblij ven van beschermende maat regelen. Amnesty Internatio nal uit die beschuldiging in een rapport, dat vandaag wordt gepresenteerd. De organisatie rept onder meer van schokkende wreedheden die kinderen van soms niet ouder dan twaalf jaar tijdens politiehechte- nis moeten ondergaan. „Agenten slaan kinderen, dienen elektri sche schokken toe of spuiten ze met koud water nat. Jongen en meisjes worden vaak naakt en vastgebonden in eenzame opslui ting gehouden. Amnesty beticht de Turkse rege ring van hypocrisie met deze schendingen. Turkije raticifeerde een jaar geleden het Verdrag in zake de Rechten van het Kind. Het land verplichtte zich daar mee de rechten van kinderen te beschermen. Maar er zijn volgens Amnesty nauwelijks maatregelen getroffen die de meest kwetsbare burgers moeten beschermen. De organisatie meldt verder veel berichten over seksuele marte ling van jongeren. Medische of andersoortige bewijzen staven dergelijke beweringen vaak. Be wijsmateriaal is in dit soort ge vallen moeilijk te verzamelen, aangezien kinderen dagen of zelfs weken vastzitten zonder contact te hebben met een arts, advocaat of met familie. Het rap port geeft ook aan dat kinderen tijdens politiehechtenis zijn over leden of verdwenen. De Turkse autoriteiten verklaren als reactie op de berichten van marteling bij herhaling dat ver antwoordelijke politiefunctiona rissen zijn veroordeeld en ge straft. Amnesty stelt daar een onthullend vonnis tegenover te gen agenten wegens het mishan delen van een 12-jarige jongen. De jongen belandde uiteindelijk op de intensive-care. Een recht bank vond de agenten schuldig aan mishandeling, maar zij kwa men ervan af met een boete van ongeveer dertien gulden. Van onze correspondenten Parijs/Londen - De Kanaaltunnel heeft het eerste serieuze ongeluk achter de rug. Een vrachtwagen-shuttle raakte maandagavond laat in de tunnel in brand. Acht van de 34 passagiers en treinpersoneel van de trein werden in het zie kenhuis opgenomen met vergiftigingsverschijnselen. Twee van hen - de treinbestuurder en een zwangere vrouw - waren er ernstig aan toe, maar verkeren niet in levensgevaar. Ook twee Neder landse vrachtwagenchauffeurs be hoorden tot de gewonden. Het zal zeker enkele weken duren, voordat de in 1994 geopende Ka naaltunnel weer volledig kan wor den gebruikt. Maar vanaf vanoch tend rijden er weer twee treinen per uur door de zuidelijke tunnel gang. Binnen drie a vier dagen rijdt weer tweederde van het ge plande verkeer, gedeeltelijk ook door de beschadigde tunnel, en over drie weken is alles weer nor maal. Dit heeft president Patrick Ponpelle van Eurotunnel gistera vond gezegd op een persconferen tie. Het is vrijwel zeker dat alle elee- trische leidingen moeten worden vervangen. Ook zullen de andere installaties worden getest. De tun- e Limburgse luchthaven stuit op forse bezwar r. Dat bleek gisteren J Airport. GpV GroenLinks, SF, d, met name wegen deze fractie vormt eci teid het belangrijkste&f; heeft veel vragen ovei moet opleveren. vanhetkabinehg luchten per jaar wette ooralsnog niet. i een nieuw oost-westbaa ging jarenlang over nel is beschadigd over een lengte van ongeveer 600 meter. De brand woedde in een van de achterste vrachtwagens, die op het convooiwas gereden. Het auto was geladen met polystyreen. Volgens enkele ooggetuigen heerste er al brand in het achterste open rijtuig van de vrachtwagenshuttle, voor dat de trein de tunnel inreed. De treinbestuurder werd door de verkeersleiding van de tuimel ge waarschuwd dat zijn trein in brand stond. Hij werd gedwongen te stoppen op ongeveer negentien kilometer van Calais. De bestuur der waarschuwde daarop de vrachtwagenbestuurders en hun passagiers in de zogenaamde 'club-car', het enige passagiersrij tuig van een vrachtwagenshuttle. De rookontwikkeling was echter zo sterk, dat hij besloot zelf de vluchtgang naar de kleine dienst- tunnel te openen om zo zijn passa giers te evacueren. Te veel rook „We konden niet wachten op de brandweer. Er was gewoon te veel rook. Ik durf er niet aan te denken wat er zou zijn gebeurd als we wa ren blijven zitten," aldus bestuur der Emile Grard. Een van de vrachtwagenchauffeurs die met de schrik vrij kwam, was Engelsman Brian Shilton. „Ik dacht echt dat ik er geweest was. Het was ver schrikkelijk. We stikten half, ie dereen moest overgeven. Het leek een eeuw te duren." In feite was de brandweer al bin nen tien minuten op de plaats, waar de trein tot stilstand was ge bracht. Nadat de personen waren geëvacueerd, begon het bluswerk. Door de enorme rookontwikkeling en de hitte in de tunnel was het blussen een moeilijke klus voor de zeventig brandweermensen, deels afkomstig uit Engeland en deels afkomstig uit Frankrijk. „We stonden tegen een muur van hitte en van rook in te werken. We moesten elkaar vaak aflossen." Dat maakte ook dat de brand pas om 6 uur dinsdagmorgen meester was, en dat het nablussen tot het middaguur duurde. „Iedereen heeft zich perfect aan zijn rol gehouden. Alles is volgens de geplande procedures verlopen," Een gewonde wordt door Franse brandweerlieden afgevoerd aldus de Franse tunnelwoordvoer der Francis Borel, die daarmee maar wilde aangeven dat de Ka naaltunnel een veilige vervoers weg is. Maar van Britse zijde klonk er flink wat kritiek op de gang van zaken. Kritiek De Kentse brandweercomman dant Peter Coombs begreep niet waarom zijn Franse collega's een uur hadden gewacht eer hem over de omvang van de brand te infor meren. Een hondertal brandweer mannen uit Folkestone, Dover, Hythe en Ashford arriveerden uit eindelijk twee uur na het uitbre ken van de brand ter plaatse. Vol gens Coombs had dit geen gevol gen gehad voor de reddingsopera tie, maar blij was hij er niet mee. Volgens afspraak werd het blus werk gecoördineerd door de Fran se brandweer, omdat het vuur woedde op Frans grondgebied. Ernstiger verwijten klonken door in de verklaringen van enige En gelse en Schotse vrachtwagen chauffeurs die op het nippertje waren geëvacueerd, na 20 zeer be nauwde minuten op de vloer van hun restauratiewagen. „We begre pen niets van de aanwijzingen van de Fransen. We keken naar wat de Franse chauffeurs en deden na wat zij deden," aldus een Schotse chauffeur. Een Engelse collega, Ian Edwards, zei nooit meer door de Kanaaltun nel te zullen gaan. „Er was geen sprinklerinstallatie in onze wagon, geen zuurstofmaskers, niets. Het rijtuig vulde zich snel met dikke zwarte rook. Je zag niets meer. Ik dacht dat we er allemaal gewest waren." De Britse transportminister Sir George Young antwoordde op par lementaire vragen dat onafhanke lijke controleurs de vereiste certi ficaten voor de Tunnel hadden af gegeven. Niettemin zou hij hervat ting van de dienstregeling blokke ren zolang hij niet alle garanties had dat de Tunnel veilig was. Met name de veiligheid van het vracht vervoer en de evacuatieprocedure daarbij moest mogelijk worden herzien, aldus Sir George. Van onze correspondent Bonn - Vele honderden opgewonden betogers hebben gisteren Teheran opnieuw gedemonstreerd voor de Duitse ambassa de. Zij dreigden met een bestorming van het gebouw en de gij zeling van de Duitse diplomaten en hun families. De aanhoudende felle betogingen dan ook op het 'Mykonos'-proces van Iraanse fundamentalisten uit te oefenen. In Iran wonen en zorgen in Bonn voor een bedekte werken zo'n 400 Duitsers. Op de ttisisstemming. Een bestorming van de ambassade in de Iraanse hoofdstad wordt niet uitgesloten. «et alleen de betogers, maar ook Iraanse regering en het parle- eisen van Bonn openlijke of- Qële excuses voor de uitlatingen vaadeBerlijnse hoofdofficier van i je Bruno Jost. Die heeft tij- wis het zogenaamde 'Mykonos'- proces gezegd, dat hoge Iraanse politieke leiders persoonlijk het hebben gegeven voor de oord op vier Iraans-Koerdische ™sidenten in 1992. o werden tijdens een etentje in unekse restaurant 'Mykonos' Berlijn koelbloedig vermoord. e openbare aanklager heeft te- P twee verdachten van die vier- ms' moor^aanslag levenslang L 'f;en teëen drie andere mede- B ntigen gevangenisstraffen van 5f tot elf jaar. 2n besehuldiging dat de moor- ]Aars tn opdracht van de lei- b 'n Teheran handelden, zorgt voor snel oplopende Iraans- jPaopzingen. Sinds het u. e demonstreren dage- liiti j?on^erden, voorname- fen -l®6 taodamentalisten voor DP nSv® ambassade in Teheran. P litie heeft het gebouw om- Duitse ambassade zijn 38 diplo maten en hun familieleden gesta- tionneerd. Zeven jaar geleden bestormden fanatieke aanhangers van de toenmalige leider Khomeini de Amerikaanse ambassade om daarmee de uitlevering van de zie ke, naar Amerika uitgeweken sjah af te dwingen. De gijzeling van de 66 ambassadeleden, hun familie leden en enkele toevallige bezoe kers duurde meer dan een jaar. Brussel (anp) - Op 30 augus tus, twee weken na de vondst van Julie en Melissa, beloofde de Belgische regering van De- haene plechtig dat ze een effi ciënte strijd tegen het sexueel misbruik van kinderen met kracht zou voorstaan. Nog geen drie maanden later wordt de tweede man van de regering verdacht van ontucht met minderjarige jongens. Dat hij homofiel is, gold in de Belgische politiek als een pu bliek geheim. Dat maakt hem in het Belgische post-Dutroux-tijd- perk tot een gemakkelijk slacht offer, ongeacht de vraag of hij de wet heeft overtreden of niet. Zelf houdt Dl Rupo zijn onschuld staande. „Van dicht, noch van ver heb ik iets te maken met pe dofiele feiten. Geen enkele han deling in mijn privé-leven heeft ooit iemand geschaad," aldus de vice-premier. De 45-jarige vice-premier Elio Di Rupo geldt als een van de be loften binnen het kabinet Dehae- ne. Di Rupo is de zoon van arme Italiaanse immigranten, die net na de oorlog naar de Belgische steenkoolmijnen trokken. Hij groeide op In een pleeggezin, na- .dat zijn vader bij een verkeers ongeval om het leven kwam. On danks chronisch geldgebrek kon de jonge Elio toch naar de uni versiteit. Met succes. Hij werd chemicus en doctor in de weten schappen. In 1980 begon zijn politieke car rière bij de Parti Socialiste in Bergen als adviseur van een Waalse minister. Van daaruit klom hij langzaam hogerop. In 1989 werd hij Europarlementa riër, twee jaar later lid van de Belgische senaat en onderwijs minister van de Franstalige ge meenschap. Twee jaar geleden kwam zijn Elio Di Rupo FOTO REUTER carrière in een stroomversnel ling. Door de Agusta-affaire ver dwenen in één klap drie Waalse topsocialisten van het toneel. Guy Spitaels, Guy Mathot en Guy Coëme ruimden het veld, daarmee plaats makend voor het jonge talent Di Rupo. SP-voor- zitter Busquin koos hem als zijn vertrouweling, waarop Di Rupo werd benoemd tot vice-premier in de federale regering van De- haene. Na de verkiezingen in 1995 kreeg Di Rupo de belangrijke porte feuille Economische Zaken en Telecommunicatie toebedeeld. Zijn manier van opereren ver wierf alom waardering. De Vlaamse krant De Morgen noemt hem een hard politicus, met Itali aanse charme. Een man van zijn woord, zonder achterbakse trucs. Di Rupo is de onbetwiste num mer twee in de Belgische federa le regering. Waar premier De- haene de Vlaamse christendemo cratie vertegenwoordigt, geldt Di Rupo als het verlengstuk van de Waalse sociaal-democratie. en houdt de opdringerige Waa!fafa?en 20 ë°ed en 20 n. n a's dat gaat op afstand. 's® Minister van Buiten- iaseliii™ IClaus Einke1. belt 'elaJf ?ïe ziin franse collega feesrt li j llee^t dem duidelijk L f at de Duitse justitie vol- onafhankelijk is en dat w nie* over Peinst om op 1 manier welke invloed Door Bert Schampers Brussel - „Wat wij in België meema ken is nog maar het begin. Er zullen nog veel meer affaires volgen," voor spelt de Duitstalige Belgische journa list Gerard Cremer. De beer is los. Er wordt in België momen teel met zoveel modder gegooid, dat achter de gevels van dure villa's en luxe apparte menten menige politicus of magistraat be vend van de schrik achter zijn whisky zit. Gerard Cremer volgt in zijn regio de zaak van topmagistraat Joseph - 'vader There sa'- Schmitz, die twintig jaar lang zaken lieden en notabelen chanteerde. Het geld was bestemd voor liefdadigheid, maar boze tongen beweren dat Schmitz het veilig op zijn eigen rekeningen parkeerde. De zaak is in onderzoek, maar Schmitz is inmiddels wel genadeloos afgemaakt. De affaire van 'vader Theresa' is maar een van die smakelijk opgediende kwesties, waarop de Belgen de afgelopen weken zijn getrakteerd. Het zijn bange dagen in Bel gië. Waar gaat dat allemaal heen? Op de radio vraagt iemand zich af of ho mofilie en pedofilie strafbaar moeten wor den gesteld? De kranten beconcurreren el kaar met de ene spectaculaire onthulling na de andere. Het Laatste Nieuws publi ceerde in het weekeinde zelfs een montage foto van de in opspraak gebrachte Vlaamse milieuminister Kelchtermans tussen zijn Limburgse geldschieters. Dat het een ge- truceerde foto was, stond er in kleine let ters onder, maar de lezer had daar natuur lijk geen oog voor. Op een receptie in Oostende, waar diplo maten, ministers en militairen bijeen zijn ter gelegenheid van de vergadering van de West-Europese Unie, wordt de Belgische minister Deiycke gebeld op zijn GSM. Hij sluipt onmiddellijk na een stille plek, met in zijn kielzog vice-premier Vande Lanot- te. De Wetstraat, het Belgische regeringscen trum, is in rep en roer nu de Franstalige vi ce-premier Di Rupo in verband is gebracht met pedofilie en zijn privé-leven op straat ligt. Geruisloos verdwijnt minister van Buitenlandse Zaken Derycke van de recep tie, waar buitenlandse diplomaten zich openlijk verbazen over wat ze nu weer al lemaal horen en lezen over de Belgische schandalen. De Vlaamse cabaretier Geert Hoste is boos. Terwijl de politici anders zo'n onuitputte lijke bron vormen voor zijn theatershows, moet hij nu dagelijks de oudejaarsconfe rence aanpassen waarmee hij door het land trekt. De onthulling van vandaag, wordt morgen tegengesproken of heeft alweer plaats gemaakt voor nieuwe geruchten. 'Met wie zullen we eens beginnen', vraagt Hoste als hij tijdens de try-out van zijn conference in Brugge opkomt. 'Ah ja, met landbouwminister Karei Pinxten natuur lijk.' Pinxten is een Limburger die volgens een topambtenaar heeft gesjoemeld met de btw op zijn nieuwe villa. Niet waar, reageerde de bewindsman afge lopen zondag verbolgen. 'Ja ja', zegt Hoste, hij beweert hulp te hebben gehad van vrienden en kennissen en van een sympa thieke Waalse jongen bij het bouwen van zijn kelder.' Hoste houdt zijn Dutroux-moppen nog be schaafd. „Ik rijd met ingehouden rem men,", geeft hij toe. Die grap over de auto van Nihoul, die werd aantroffen in de tuin van Dutroux, kan nog wel, vindt hij. „Waarom die auto daar stond? Het kinder- slot moest gerepareerd worden." 'Geert Hoste Spreekt', heet het program ma, waarin hij heel veel namen noemt. „Het volstaat de naam van een politicus te noemen en de mensen beginnen al te la chen," zegt de cabaretier. Helaas is de humor van deze Belgische soap maar betrekkelijk. Zeker nu niemand meer heilig is voor de in azijn gedoopte kroontjespennen van 's lands inquisiteurs. „Je kunt het ook zo bekijken," zegt een professor, „de kranten hebben een seismo- grafische functie." Maar ja, tegen de schokken die de media momenteel registreren zijn de politieke lei ders van België niet langer bestand. Nooit eerder was de macht zo machteloos. Tel Aviv - Israël's premier Benjamin Netanyahu heeft gisteren het slaan en schoppen van Palestijnen bij militaire wegversperringen zeer ernstig en onaanvaardbaar genoemd. Zijn commentaar volgde op de vertoning van beelden op de Israëlische televisie, waarop dui delijk te zien was hoe twee soldaten van de grenspolitie Palestijnse arbeiders gedurende 45 minuten sloegen en tegen hun hoofd en ge slachtsorganen schopten. Een van de soldaten ging zelfs op de schouders van een van de Palestijnen zitten en dwong een andere Palestijn push-upoefeningen te doen. De soldaten zijn inmiddels voor ondervraging gearresteerd. De schokkende video-opnamen waren vijf weken geleden gemaakt door de 41-jarige Palestijnse geldwisselaar Azam Marakeh uit Oost-Jeruzalem. De schok in Is raël is groot. Rome - Vroege sneeuwval en overstromingen hebben gisteren in grote delen van Europa chaos veroorzaakt. Honderden automobi listen in Frankrijk brachten door zware sneeuwval de nacht door in hun ingesneeuwde voertuig. In Engeland, waar zware sneeuwstor men woedden, vielen twee doden op gladde wegen. Honderden au tomobilisten konden niet meer voor of achteruit op de autoweg in Oost-Frankrijk van de Elzas naar Bourgondië en Lotharingen. Een vrachtwagenbestuurder werd dood aangetroffen in zijn cabine, maar de doodsoorzaak is nog niet duidelijk. Ook in Duitsland zorg den spiegelgladde wegen en omgevallen bomen voor onbegaanbare wegen. Politie, brandweer en opruimingsploegen waren voortdu rend bezig. In Italië viel de neerslag in de vorm van regen. In grote delen van het land deden zich zware overstromingen voor. Den Haag - Drazen Erdemovic kan wellicht rekenen op een lichte re straf. Aanklager èn verdediging hebben de rechters er gisteren allebei op gewezen dat er verzachtende omstandigheden zijn voor de jonge Bosnische Kroaat die na de val van Srebrenica deelnam aan de massale executie van moslims. Erdemovic, door het Joego- slavië-Tribunaal aangeklaagd wegens misdaden tegen de mense lijkheid, legde een emotionele getuigenis af. Elk moment grijpt Er demovic aan om berouw te tonen en te vertellen dat hij geen kéus had en onder dwang handelde. Rechter Claude Jorda herinnerde hem echter aan het leed van de slachtoffers. De aanklager vroeg de rechters er rekening mee houden dat de verdachte op bevel en on der dwang handelde, zichzelf heeft overgegeven en berouw heeft getoond. Hij zei dat zonder Erdemovic het tribunaal niets van de tragedies in Pilica had geweten. Nurnberg - De rechtbank in Nurnberg heeft gisteren een 46-jarige Nederlandse vrachtwagenchauffeur veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven jaar en negen maanden wegens smokkel naar Duitsland van meer dan 40,000 xtc-tabletten. Een 36-jarige mede plichtige vrouw kreeg twee jaar cel opgelegd. De medeplichtige vrouw heeft voor het koerierswerk zelfs haar 74-jarige moeder in geschakeld. Die is onlangs in Nurnberg veroordeeld tot een gevan genisstraf van achttien maanden. Hamburg - Een 41-jarige Amsterdammer heeft vanaf mei 1994 bij twee banken in de Duitse stad Kleef (nabij Nijmegen), minstens 120 miljoen mark (ruim 135 miljoen gulden) drugsgeld witgewassen. De recherche van de deelstaat Nordrhein-Westfalen vermoedt dat de man, eigenaar van wisselkantoren in Amsterdam en Scheveningen, nog meer geld naar Duitsland heeft gebracht. In totaal zijn vorige maand in Duitsland, Nederland en België vijf arrestaties verricht na een onderzoek dat twee en een half jaar heeft geduurd. De Am sterdamse verdachte is op 10 oktober in Antwerpen gearresteerd toen hij bij een bank honderdduizenden Engelse ponden wilde wis selen. Boekarest - De populaire burgemeester van Boekarest, Victor Cior- bea, is gisteren aangewezen als de nieuwe premier van Roemenië. Ciorbea is afkomstig uit de vakbeweging. Hij begon na zijn aantre den in Boekarest een ambitieus programma om te stad schoon te maken, huizen beschikbaar te stellen voor jonggehuwden en bood gratis openbaar vervoer aan voor gepensioneerden en studenten. Minsk/Moskou - Het Wit-Russische constitutionele hof heeft gis teravond beslist dat het een procedure begint tegen president Aleksandr Loekasjenko. De rechters gaan onderzoeken of het staatshoofd de grondwet heeft geschonden. Dat hebben Russische persbureaus gemeld. Als het hof tot de conclusie komt dat Loekas jenko in strijd met de grondwet heeft gehandeld bij het uitschrijven van het omstreden referendum zondag, dan wordt de volksstem ming mogelijk uitgesteld, aldus het persbureau Interfax. Hamburg - Een rechtbank in Hamburg heeft gisteren een 43-jarige Palestijnse vrouw veroordeeld voor haar aandeel in een vliegtuig kaping in 1977. De rechtbank achtte Souhaila Andrawes schuldig aan moord op de gezagvoerder van het Duitse passagiersvliegtuig, die het toestel onder dwang van de Palestijnse kapers in Somalië aan de grond had gezet. De vrouw is de enige van de vier kapers die het vijf dagen durende drama op het vliegveld van Mogadishu over leefde. Duitse commando's maakten een einde aan de kaping. An drawes is in Somalië tot twintig jaar veroordeeld voor haar aandeel in de kaping. Ze kwam al na een jaar vrij en keerde terug naar haar woonplaats Beiroet. In 1991 verhuisde ze naar Noorwegen, dat haar vier jaar later uitleverde aan Duitsland. Brussel - Een speciale commissie van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers zal een oordeel vellen over het politieke lot van vice-premier Elio Di Rupo. Daartoe hebben de afgevaardig den gisteren unaniem besloten. Justitie had de Kamer verzocht de onschendbaarheid van Di Rupo op te heffen. De sociaal-democra tische vice-premier wordt verdacht van ontucht met minderjarige jongens. Justitie kan Di Rupo pas ondervragen als het parlement daarvoor toestemming geeft. Het bewijs tegen Di Rupo is slechts gebaseerd op de getuigenis van één jongen, wiens leeftijd onbekend is, zo heeft het Vlaamse commerciële tv-station TVM gisteren ge meld. De jongen heeft tegenover Justitie verklaard seksuele betrek kingen te hebben gehad met Di Rupo in 1989 en 1990 en met hem ook op seksfuiven te zijn geweest in Brussel, Hasselt en ook in de woning van Di Rupo zelf. Bij een aantal van die fuiven zou ook de Waalse deelstaatminister Grafé aanwezig zijn geweesd. (ADVERTENTIE) Doe verrassende cadeau-ideeën op in de inspirerende woonwarenhuizen van KEA Iedere woensdag, donderdag en vrijdag hebben alle vestigingen koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184-495 555.

de Stem | 1996 | | pagina 5