Pnem krijgt een proces aan de broek Het extraatje van Duyvis en Calvé. 'Pak kinderseks-toeristen harder aan' 'Er wordt te weinig naar kinderen geluisterd Leefbaarheid woonwijken voor 1,8 miljoen mensen onder de maat Aandacht gevraagd voor Afrikaanse oorlog 'Tweede Schiphol voor Noordzeekust is een luchtkasteel' PTT Telecom werkt mee aan oplossing voor 06-gedupeerden 2.29 Vanwege stroomuitval Uitschrijven van bonnen levert meer salaris op Zoab -wegen hele winter zorgenkindje Poging illegale prostituees te legaliseren Koos Postema beboet voor dronken rijden Simonis: 6 Seksueel misbruik tast boodschap evangelie aan' Deze week alleen bij Albert Heijn. CU I I I I I WII1IVI.IV h.r\l l^r VVUtlSlSUAU ZU NUVtlVlbtK I^O «J» Amsterdam (anp) - Ten minste 1,8 miljoen mensen wonen in wijken waarin het ronduit slecht is gesteld met de leefbaarheid. Als het gaat om criminaliteit en gevoelens van onvei ligheid zit zelfs 40 procent van de wijken in de min. Een tweede ronde van stadsvernieuwing is dan ook hard nodig om de grote leefbaar heidsproblemen in de wijken het hoofd te kunnen bieden. Dat zijn de belangrijkste conclusies van een grootschalig nationaal onderzoek naar de leefbaarheid van wijken en buur ten in de honderd grootste gemeenten van Nederland. Het onderzoek is uitgevoerd door de Nationale Woningraad (NWR). De raad verzamelde statistische gegevens en ondervroeg onder meer gemeenten, politie, verhuurders en welzijnsinstellin- gen. Van de 764 onderzochte wijken in 63 ver schillende gemeenten zijn er 117 wat be treft de leefbaarheid onder de maat. In deze wijken wonen 1,8 miljoen mensen, 22 procent van de acht miljoen Nederlan ders in de onderzochte gebieden. NWR- directeur N. van Velzen vindt de uitsla gen 'schokkend'. De betrokken wijken zijn op dertien pun ten beoordeeld. Het ging daarbij onder meer om de kwaliteit van de woning en woonomgeving, de aanwezige voorzie ningen, burenoverlast, vervuiling en cri minaliteit. Op specifieke onderdelen zijn de uitkom sten nog slechter. Zo wonen 3,9 miljoen mensen in relatief onveilige wijken met een hoge criminaliteit. Ook veiligheidsbe- leving (3,8 miljoen mensen), burenover last (3,4 miljoen), een gebrekkige sociale structuur (3,3 miljoen) en verkeersover last (3,1 miljoen) scoren vaak negatief. Opvallend is dat de kwaliteit van de wo ningen het vaakst voldoende scoort: in 87 procent van de wijken is dat het geval. Van Velzen meent dat er de komende ja ren tientallen miljarden nodig zijn om de problemen aan te pakken. Dat kan dan alleen als alle betrokkenen op wijkniveau de schouders eronder zetten en de rijks overheid extra geld uittrekt. Alleen al de 350 onderzochte corporaties hebben dit jaar voor vijf miljard gulden geïnvesteerd in bestaande stedelijke gebieden. Onge veer 1,7 miljard daarvan is onrendabel. Staatssecretaris Tommei (Volkshuisves ting) reageerde gisteren kritisch. Volgens hem zijn veel aspecten die met leefbaar heid te maken hebben op één hoop ge gooid, 'waardoor het totaalbeeld wellicht dramatischer is dan feitelijk nodig'. „We moeten niet het beeld oproepen dat Ne derland op slag onleefbaar is geworden. We moeten hard werken aan leefbaar heid, want er zijn knelpunten. Ik pleit echter wel voor een genuanceerde voor stelling van zaken," aldus Tommei. Oss (anp) - Een groep van 158 ondernemers uit Oss gaat een proces aanspannen tegen de Provinciale Noord-Brabantse Energie Maatschappij (Pnem). De ondernemers willen in een civiele procedure een oordeel van de rechter over de vraag of energiemaatschappijen aansprakelijk gesteld kunnen worden voor de schade die bedrijven oplopen als de stroom uitvalt. Dit hebben zij gisteren aan de Pnem meegedeeld. De dagvaar ding gaat binnen een paar weken de deur uit. Op 12 oktober viel de stroom in Oss bijna de hele dag uit. Naar aanleiding daarvan ont ving de Pnem in totaal 191 claims. Volgens de advocaat van de groep ondernemers loopt de schade uit een van duizend gulden tot meer dan een ton. De Pnem weigert op die claims in te gaan, omdat in de leverings voorwaarden staat dat de energie maatschappij in zulke gevallen niet aansprakelijk is te stellen. Uit eigen onderzoek blijkt volgens de Pnem dat de stroomstoring werd veroorzaakt door een defect aan twee 10.000 volt-kabels. De advo caat van de ondernemers vindt de verklaring te onduidelijk. „Er blijkt hel emaal niet uit of de Pnem wel genoeg gedaan heeft om de storing te voorkomen. Eerder dit jaar besloot het Ge rechtshof in Den Haag dat consu menten de schade die zij lijden door stroomuitval op het energie bedrijf kunnen verhalen. Energie bedrijven hoeven niet te betalen als zij geen schuld hebben aan de stroomuitval. De Consumenten bond had deze zaak aangespan nen. De bond vond dat energiebe drijven alle aansprakelijkheid ontliepen door zich te verschuilen achter algemene voorwaarden. EnergieNed, de koepel van ener giebedrijven, heeft de Hoge Raad gevraagd de uitspraak te vernieti gen. EnergieNed vindt de aan- Rotterdam (anp) - Het bon nenboekje is weer een bewijs van goed functioneren bij de politie in Rotterdam-Noord. Wie minder dan driehonderd processen-verbaal schrijft, krijgt geen periodieke sala risverhoging, zo zouden poli tiemensen te horen hebben gekregen van hun chef De politievakbonden NPB en ACP willen volgende week over deze zaak praten met de leider van het district Noordhoek, commissaris P. van den Hengel. „Het is uit de tijd om achter een boom te gaan staan en zo veel moge lijk bonnen uit te schrijven," zegt voorzitter K. de Neef 'an de plaatselijke afdeling 'au de NPB. Van onze verslaggever Arnhem - De resultaten van alle Proeven die gedaan zijn met °|°®ut °P snelwegen waarop j vaTen vies tegen. Er n°g altijd driftig gezocht hekH k-S'e manier van gted" ilJr3?s'Wjding op zeer open as- tem •'■maar v°lgens Bijkswa- I kii.tt ,ziin deze "inter geen ver- rende resultaten meer te ver- jachten. ma r~Pen "eken is nog druk r ?mmenteerd met laborato- jnnmproeven, waarbij zoab al (.,een tijdens de wegaanleg werd Eeng met een bePaald type ■gjfut Die proeven hebben °n'oldoende resultaat op- - erd, aldus Rijkswaterstaat, toiv f me<t 8elukt een deugdelijke w an zout zoab' tot stand te af ,Riikswaterstaat ziet nu aam? ^an om no§ deze lmof, ,°P een autosnelweg een '"gen3!?»?11 '?°Ut ZOab' aan te onderzoek wordt wel gezet. Concrete resultaten n nu echter op zijn vroegst nsjaar van 1998 verwacht. sprakelijkheid niet redelijk. De organisatie stelt dat de leverings betrouwbaarheid met 99,995 pro cent al bijzonder hoog is. EnergieNed adviseert in de tus sentijd de leveringsvoorwaarden voor consumenten aan te passen. De aparte voorwaarden voor be drijven blijven intussen van kracht. Daarin staat dat het ener giebedrijf geen vergoeding hoeft te betalen als bedrijven schade lij den door stroomuitval. Ook in andere delen van de pro vincie zoals West-Brabant kampt de Pnem met enige regelmaat met stroomuitval. Den Haag (anp) - Een Haags ad vocatenkantoor poogt via een proefprocedure de tienduizenden illegale prostituées in ons land aan een verblijfsvergunning te helpen. De zaak dient mogelijk nog deze week, anders volgende week bij de Vreemdelingendienst in Den Haag. Advocaat mr. A. Verschut van kantoor Westendorp en Hoogendam uit de hofstad heeft dat gisteren meegedeeld. Het kantoor handelt in opdracht van het juridisch adviesbureau Acte van de Haagse M. van der Harst. Zij ijvert sinds jaar en dag voor legalisering van illegale prostituées. Het tot dit najaar gel dende bordeelverbod maakte het de overheid onmogelijk de vrou wen een verblijfsvergunning te geven. Nu het bordeelverbod wordt opgeheven, zien Verschut en Van der Harst nieuwe kansen. Vluchtelingen uit Rwanda en Burundi houden hun manifestatie in Den Haag. Den Haag (anp) - Ongeveer twintig vluch telingen uit Rwanda en Burundi hebben gistermiddag een manifestatie gehouden tegen de oorlogssituatie in Midden-Afrika. Met een rouwband om hun arm begonnen ze op het Plein in Den Haag aan hun tocht langs verschillende ambassades in de hof stad. Bij de ambassades van België, Groot-Brit- tannië, Duitsland, Frankrijk en de Vere nigde Staten hebben de betogers een petitie aangeboden. Hierin maken ze de ambassa deurs attent op de noodzaak om zo snel mogelijk humanitaire hulp in het Afri kaanse oorlogsgebied op gang te brengen. „We kunnen niet doen alsof we van niets weten en we kunnen deze ramp niet zomaar laten gebeuren," zegt woordvoerder Arno van Oei. „Er zwerven nog ruim een miljoen vluchtelingen in het oorlogsgebied rond, verstoken van elke hulp. Duizenden men sen, onder wie veel onschuldige vrouwen en kinderen, sterven. Daar moet je aan dacht en hulp voor eisen." Amsterdam (anp) - Nederlan ders die ervan worden ver dacht dat zij in het buitenland kinderen seksueel misbrui ken, moeten bij terugkomst in Nederland i altijd justitieel worden vervolgd. Dat wil de Nederlandse afdeling van Defence for Children Inter national, een organisatie die op komt voor de rechten van het kind. Morgen overhandigt zij een dossier aan de Vaste Kamercom missie voor Justitie over kinder misbruik. De belangenorganisatie hoopt dat het onderwerp binnenkort Kamerbreed aan de orde komt. De huidige wetgeving verhindert dat Nederlanders die zich in het buitenland schuldig maken aan gedwongen seks met twaalf- tot zestienjarigen voor de rechter moeten komen. Defence for Children International pleit er voor dat er een aparte wet komt die seksueel misbruik van kinde ren in deze leeftijdsgroep in het buitenland strafbaar maakt. De belangenorganisatie hoopt dat deze wet een eind maakt aan de groei van kinderprostitutie in po pulaire vakantiebestemmingen. Tot nu toe zijn alleen de kleine HET IS vandaag de in ternationale dag van de rechten van het kind. De juriste Marian Koren on derzocht één van die rechten, het recht op in formatie. Vanmiddag promoveert ze op het re sultaat van die studie aan de Universiteit van Am sterdam. Een vraagge sprek. Door Mick Salet Niet iedereen weet het, maar kin deren hebben een waslijst van rechten. Van het recht op onder wijs tot het recht op vrije tijd. Van het recht op gezondheidszorg tot het recht op vrijheid van menings uiting. Al die rechten staan in een verdrag van de Verenigde Naties, dat sinds vorig jaar ook in ons land van kracht is: de Rechten van het Kind. Het internationale verdrag is er voor de bescherming van alle jon geren onder de achttien jaar. Maar wat hebben ze er aan? Juriste Ma rian Koren, 43 jaar, dook op één van die rechten, het recht op in formatie. Wat houdt het recht op informatie precies in? „Dat was voor mij ook de vraag. Welke informatie is zo essentieel dat elk kind er recht op moet heb ben? Uiteindelijk ontdekte ik dat er één vraag is die alle kinderen, in alle landen en in alle tijden, al lemaal bij de geboorte meekrijgen: hoe word ik een groot mens? Dat is de informatie die alle kinderen willen hebben. Dat is de informa tie waar alle kinderen recht op hebben." Het gaat dus niet om het recht om naar het jeugdjournaal te kijken? „Nee, niet in eerste instantie. Het gaat om de informatie die een kind nodig heeft om op te groeien tot een authentiek mens. Waarom Marian Koren: 'Er is één vraag die alle kinderen meekrijgen: hoe word ik een groot mens?' foto wiebe kiestra ben ik hier? Wat is de zin van het leven? Dat zijn de belangrijkste vragen die kinderen stellen. De antwoorden zijn niet altijd gelijk. Alle culturele tradities hebben hun eigen antwoorden. Toch zit ten er wel gemeenschappelijke elementen in die verschillende verhalen. „De kern bestaat uit de essentiële menselijke waarden die voor ie dereen gelden. Waarden die alle ouders hun kinderen mee willen geven: wees niet egoïstisch, maar eerlijk, goed, geduldig, heb res pect voor het leven van iedere mens. Daar moeten de ontwikke ling en opvoeding van kinderen op gericht zijn. Daarom wijs ik dat ook aan als de informatie waar al le kinderen recht op hebben. Kin deren hebben het recht op infor matie over de belangrijkste le vensvragen." Maar was dat ook de bedoeling van de mensen die de Rechten van het Kind op papier hebben gezet? Zo staat het toch niet letterlijk in het verdrag? „Op het eerste gezicht lijkt het antwoord nee te zijn, maar toch moet ik de vraag met ja beant woorden. Want uit het verdrag en de voorgeschiedenis blijkt dat de opstellers zich wel hebben laten inspireren door de gedachte, dat je kinderen op zou moeten voeden tot mensen, die open staan voor andere religies en andere cultu ren. Het idee was dat je een betere mensheid zou kunnen ontwikke len door kinderen op te laten groeien in de geest van vriend schap en vrede." Om het praktisch te vertalen: op een school met de bijbel zouden ze kinderen ook iets over de koran moeten vertellen? „Ja, je mag je kinderen natuurlijk best met de bijbel opvoeden, maar je moet ze ook open vertellen dat er andere verhalen zijn. Dat vraagt van opvoeders dat ze res- -pect tonen voor andere mensen en andere opvattingen. Ouders en onderwijzers moeten kunnen zeg gen: 'Wij denken er zo over, maar andere mensen denken er anders over'. Het is met informatie eigen lijk net als met voeding: het moet niet eenzijdig zijn, want dat is niet gezond." Wat kunnen kinderen doen als ze denken dat hun ouders of leraren zich niet aan de rechten van het kind houden? Naar de rechter stappen? „Nee, juridische stappen zijn al leen mogelijk als er echt sprake is van ernstige overtredingen, zoals seksueel misbruik of mishande ling. Het verdrag is niet echt ge maakt om ouders of leraren voor de rechter te slepen wanneer ze de rechten van het kind niet naleven. Het verdrag heeft vooral een ge wetensfunctie. Het spoort de over heid aan meer oog te hebben voor minderjarigen. Het is een appèl op volwassenen om de rechten van Van onze verslaggever Utrecht - De aanleg van een vliegveld in zee, voor de kust bij IJmuiden, brengt veel te grote risico's met zich mee. De getij denstromen veranderen en de zeebodem kan in bewe ging komen. Niemand kan voorspellen welke gevolgen dit heeft voor de veiligheid van het luchtvaartverkeer. Dat blijkt uit een breedopgezet er op de zeebodem plekken moeten zijn waar oliepijplei dingen vrij boven een gat zijn komen te hangen, doordat de bodem eronder deels is wegge spoeld: „De risico's zijn duide lijk," aldus Hulscher. Computermodellen lieten zien dat zelfs de kleinste wijzigin gen in de getijdenwerking al grote veranderingen veroorza ken in de structuur van de zee bodem. Volgens de onderzoek ster is het 'een angstig idee dat oliepijpleidingen als een brug met vrije overspanning tussen twee zandgolven komen te lig gen'. Ze geeft als advies meer veiligheidsstudies uit te voeren voordat begonnen wordt met grote projecten in de Noord zee. onderzoek, waaraan is meege werkt door de faculteit Na tuur- en Sterrenkunde van de Rijksuniversiteit Utrecht, de faculteit Civiele Technologie en Managemement van de Uni versiteit Twente en het Water bouwkundig Laboratorium van Rijkswaterstaat. De leidster van het onderzoek, S. Hulscher, promoveert van daag op deze studie. Zij ging na wat de grote onderwater- banken in de Noordzee gaan doen, als er een kunstmatig ei land of een tweede Schiphol in zee wordt gebouwd. Ook onderzocht zij wat er na verloop van tijd gebeurt, als er een pijpleiding in de zeebodem wordt gelegd. Ze ontdekte dat Van onze verslaggever Ewijk - Bij 1.850 telefoonabonnees van de PTT die het slacht offer geworden zijn van een nota waarop niet te verklaren 06- gesprekken in rekening zijn gebracht, vallen deze week een vragenformulier van PTT Telecom en een begeleidende brief van de Landelijke Werkgroep 06/00 Gedupeerden in de bus. christelijke partijen SGP, RPF en GPV bereid om een dergelijk wetsvoorstel te steunen. De gro tere partijen vinden met minister Sorgdrager (Justitie) dat de hui dige wetgeving op dit gebied af doende is, aldus directeur S. Meuwese van Defence for Child ren International. Nu is alleen seks met kinderen onder de twaalf jaar in binnen- en buiten land strafbaar. kinderen in de praktijk toe te pas sen en te respecteren. Iedere vol wassene zou een ombudsman voor kinderen moeten zijn." Zouden sommige volwassenen niet het gevoel kunnen krijgen dat het. verdrag kinderen tegen hun ouders opzet? „Nee, wie dat zou denken, proeft de sfeer van de Rechten van het Kind niet goed. In de Verenigde Staten hoor je die kritiek wel, maar dat is overdreven. Het is niet tegen de ouders gericht. Integen deel. Het verdrag maakt juist dui delijk dat de ouders de primaire opvoeders zijn." Behandelt de samenleving min derjarigen als onmondige men sen? „Ik denk het wel. Kinderen tellen niet mee als burger. Kijk maar naar de steden. Alles draait om de belangen van de volwassenen en het autoverkeer. Er is vaak nau welijks ruimte waar kinderen vei lig kunnen spelen of samenkomen. Kinderen kunnen hun omgeving niet in vrijheid ontdekken. Veel kinderen moeten door hun ouders naar school en de sportvereniging worden gebracht. Maar vanaf de achterbank van de auto kun je de wereld niet ontdekken. We regelen van alles voor de kin deren, maar betrekken ze er vaak onvoldoende bij. Volwassenen ne men vaak een beschermende hou ding aan. Dat is niet goed. Het is voor de ontwikkeling van kinde ren beter dat ze gewoon mee kun nen praten en mee kunnen doen." Zou u een staatssecretaris voor jeugdzaken willen? „Nee, want als er zo'n staatssecre taris zou zijn, zouden alle andere bewindslieden het idee kunnen krijgen dat ze niet meer over die zaken na hoeven te denken; want daar is die speciale staatssecreta ris toch voor? Nee, iedere minister en staatssecretaris hoort met het belang van kinderen rekening te houden. Bij iedere maatregel moet worden bedacht: wat betekent dit voor kinderen?" Aan de hand van het ingevulde formulier wil de PTT vóór april '97 oordelen of met de gedupeer den zo'n financiële regeling 'te treffen is dat het conflict uit de wereld is. Deze aanpak is vorige maand tijdens een gesprek tussen Ton Claessen en mr. Kees Ooster- wijk van de werkgroep voor 06- gedupeerden en een afvaardiging van PTT Telecom overeengeko men. Hoewel Claessen geen al te hoge verwachtingen wil wekken, gaat hij er vanuit dat de PTT de 1.850 gedupeerden die zich als zodanig bij zijn Ewijkse werkgroep heb ben aangemeld, schadeloos zal stellen, dan wel door kwijtschel ding dan wel door terugbetaling. Sinds 1993 is Claessen met PTT Telecom in de slag over telefoon nota's waarop gesprekskosten voorkomen met 06/00 ero- tiek/amusements-telefoonnum- mers in binnen- en buitenland, waarvan de beller zegt dat hij ze niet gedraaid heeft. Lang werd de Ewijkenaar, en sinds september 1994 allen die zich bij de toen in het leven geroepen 06-werkgroep hebben aangemeld, na het voeren van een klachtenprocedure door de PTT in het ongelijk gesteld. Telecom achtte misbruik met te lefonische sekslijnen onmogelijk. Pas nadat het conflict tussen de werkgroep 06-gedupeerden en PTT Telecom escaleerde en leidde tot de officiële beschuldiging van de PTT dat publicaties en acties van de werkgroep het imago van Telecom hadden beschadigd, vond er een toenadering plaats tussen de twee partijen, hetgeen uiteindelijk leidde tot onderhan delingen over een vergelijk. Utrecht (anp) - Televisiepresenta tor Koos Postema was in augustus zo verbitterd over de stortvloed van kritiek over zijn programma 'Sport en Beeld' op Sportï dat hij wat te diep in het glaasje keek. Dat hij daarna in de auto stapte, was volgens hem 'een grote dom heid' die voortkwam uit de 'over- stresste situatie' rond de televisie zender. De 64-jarige sportpresentator ver trouwde dat gisteren politierech ter mr. P. Broekhoven in Utrecht toe. Die veroordeelde hem deson danks tot 2500 gulden en negen maanden voorwaardelijke rij-ont- zegging. Postema werd in augus tus in Woerden aangehouden met 660 microgram alcohol in zijn bloed, drie keer het wettelijk toe gestane maximum. De presentator hield de rechter voor dat hij sinds zijn aantreden bij Sport7 'een grote berg negati visme' over zich uitgestort zag. „In mijn 36-jarige carrière heb ik nog nooit zoiets meegemaakt. We kunnen niets goed doen. Ik vind dat heel vervelend op mijn oude Utrecht (anp) - Seksueel misbruik in de kerk tast de boodschap van het evangelie tot in de wortels aan. Die waarschuwing laat kardinaal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, horen in een brief aan alle priesters, diakens en pastorale werk(st)ers in het aartsbisdom Utrecht. Seksueel misbruik binnen pastorale relaties heeft volgens Simonis de laatste maanden veel aandacht gekregen door het plotselinge aftreden van secretaris J. ter Laak van Pax Christi. Hij is een priester van het aartsbisdom. Door de landelijke bekendheid van en de grote waarde ring voor Ter Laak was de publiciteit daarover voor velen in het bis dom zeer schokkend. Het is opvallend dat Simonis een duidelijk verband legt tussen het af treden van Ter Laak en seksueel misbruik in pastorale relaties, waar voor Ter Laak al een keer is veroordeeld, terwijl het Pax Christi-be- stuur weigert zich over de reden van het aftreden uit te laten. (ADVERTENTIE) en kies uit drie titels: "Dribbels eerste video", "De avonturen van Dribbel" en "Dribbel leert tellen". Duyvis Tijgernootjes, Cheese- Onion, Bacon-Kaas en Sateh-Curiy zak 200 gram 20% gratis 26$ Duyvis Knabbelnoten, Oriental, Mexlcano of Provenpale, O A O zak 250 gram j Calvé Borrelnootjes, Cocktail, Poesta, Special Mix, zak 200 gram 2.29 >ateh-Curry, Nu bij 1 zak nootjes van Duyvis of Calvé een spannende kindervideo van het grappige hondje Dribbel voor maar 9.95 (winkelwaarde 19.951. Denk aan de Sinterklaas, die al heel dichtbij is 10% gratis ,249-< Nu met Dribbel-video (ter waarde van 19.95) voor maar 9.95.* Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 november a.s. 'Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1996 | | pagina 3