je raakt een beetje uitgedacht Meedoen met 'marathondans' van Man Act CZZi DE STEM tten hig bv Prix de Rome op zoek naar nieuwe sponsor Europese regisseurs bijeen in Maastricht Steeds meer belangstelling voor digitale satelliet-tv Iets meer publiek naar noodlijdende Philipszaal D1 Derde solo-poging van zeezeiler Henk de Velde in KRO-documentaire 31 82. 41. 99 99. 47 27 10. krbeurs te Houten. Kleintje uw partij - - Breda ju wil leven. 076-5717171 -derij W. Braat Hiphop Presidents of the USA Last Call VANAF MIDDERNACHT TOT 8.00 UUR In de huidige tijd lijkt het hebben 'van een piercing en een tatoeage bij een vrouw een must voor de mannelijke lust." P.T. den Hoed (proefschriftl. Gids WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 -i Door Anja van den Akker 1pe KRO-televisie zendt vanavond de documentaire Gek I een t fa zee uit. Een portret van zeezeiler Henk de Velde, die solo en zonder stop met een catamaran de wereld rond- zeilde. „Een goede film, maar veel te kort", constateert De Velde, die in het jaar 2000 een nieuwe recordpoging wil doen. Voor het eerst in zijn leven met een achtkoppige bemanning. utootje ter wereld is maat-uitvoering. d-dealer. Dat is dan én uw huidige auto leen scherpe inruil- ee u fikse kortingen EL SUZUKI \t Dinerbonrtenboek ont- ion! Tel. (0186) 607 707. Zeven jaar zwierf hij over de we reldzeeën met zijn vrouw Gini.. Tot zij dat leven niet meer wilde. Ze ging bij hem weg en nam hun beider zoon mee. De Velde onder nam sindsdien drie pogingen om binnen 100 dagen de wereld rond te varen. In 1990 strandde hij bij Australië. Twee jaar later leed hij schipbreuk bij Madeira wat hem bijna het leven kostte. De KRO-documentaire is het ver slag van zijn derde poging, begin dit jaar, die eveneens mislukte. Hij deed er 120 dagen over. Als het aan De Velde lag, vertrok hij morgen voor een nieuwe reis over de oceanen. Maar dat is finan cieel niet haalbaar. De Velde (47), sinds zijn vijftien de op zee, weet het verdomd goed. Hij speelt iedere keer met zijn leven. Maar ook met zijn lief des, Z'n kennissen. „Het kost je alles, Je relaties, je vrienden. Al leen de beste vrienden blijven. Maar die boot is een verlengde m mijzelf, van mijn leven. Dat spijt me", zegt hij emotioneel. „Henk zonder de boot is nie mand. Verdomme." Dubbel Het dubbele gevoel. Daar willen zijn en eenmaal ginds, verlangen naar hier. Daar zit hij zijn hele leven al mee. „Het is een constant winnen en verliezen", zegt de Kampenaar. „In de samenleving verlies ik |lle bekende merken. 0-15.00 uur in Euretco ind.terr. Doornkade orat: 030-6043642. c/EEN St. Clara, beiang- vraag alleen positieve gen. Bid 9 dgn. het esgegroet bij een bran- e kaars, ook als u er zin in heeft. Vraag 2 ;n die vast onmogelijk en om verhoord te wor- en iets wat u heel erg harte gaat. Laat de 9e de kaars geheel op- nden en publiceer dit richt. U krijgt wat u eg. A.B cking Een plaatsen: resultaten boeken. dienst or slechts 3,50/st. excl. stelervaring. 15-45 43 22. topping Justrie- en gevelreiniging» ibrengen van antbgr3^ repareren en vernieuwe derhoud van kantoren en. Sinterklaas^ Sinter- ingen - ht 35, Breda, 076-5141- mijn ziel. Toch ben ik geen klui zenaar. Dat heb ik wel een tijd gedacht. Dat mensen me niet in teresseren. Maar dat doen ze wèl. Ik ga graag uit, naar de kroeg. Of lekker weg met de motor. Maar in gezelschap kun je je nooit hele maal laten gaan. Aan de wal word je constant afgeleid. Op zee beleef ik de dingen anders. Inten ser. Een verrijking van mijn le ven, maar dat kan ik met nie mand delen." Als hij niet meer zou kunnen zei len? „Dan zou ik een andere uit daging zoeken. Ik móet een doel hebben", zegt De Velde, een nieu we sigaret opstekend. „Op zee rook ik ook, ja. Van roken krijg ik nooit genoeg." Emotioneel Vier maanden eenzaam dobberen op zee. Aan de ene kant wordt je wereld zo klein als een lucifers doosje, anderzijds is het emotio neel bijna niet te bevatten. De documentaire toont de huizenho ge golven van wisselende emoties waarmee De Velde te maken krijgt. Heimwee, huilen bij U2 en Van Morrison, eenzaamheid, maar ook intense vreugde om de koperkleurige zon. Diepe verbon denheid met de simpele vlieg die al 29 dagen met hem op zee is, 1000 mijl van Kaapstad. Treuren om het vogeltje dat een uur voor zijn aankomst in Brest sterft. Nu nog steeds dromen van Henk de Velde bij de tewaterlating van zijn schip de walvis die hem van heel dicht bij recht in zijn ogen heeft geke ken. „Dat dier was niet nieuws gierig naar mijn boot. Hij wilde dat mannetje erop bekijken", klinkt het ruim een half jaar na dato nog steeds laaiend enthou siast. De Velde maakt ook de balans op. „Als je zo'n reis een paar keer doet, ga je in het verleden leven. Je raakt een beetje uitgedacht, een beetje uitgevoeld." Daarom moet het voortaan an ders. Wil hij niet meer alleen de zee op. In het jaar 2000 onder neemt De Velde een nieuwe re cordpoging, met een achtkoppige bemanning. „Ik heb nog geen mensen geselecteerd. Want ik weet hoe dat gaat. De een krijgt verkering, de volgende een kind. Of ze mogen niet van hun vróuw. Ik zal ook zeker heel intensief gaan praten met de achterban. Volgend jaar zoek ik sponsors, in 1998 gaan we bouwen, in 1999 trainen en rond de eeuwwisseling weg." „Ik zie dat altijd als een overwinning in etappes. De eer ste overwinning is het vinden van een sponsor, de tweede het tewa- terlaten van de boot, de derde mijlpaal het wegvaren; maar de grootste overwinning blijft altijd 'weer het terugkomen. Wat ik in Nederland moet? Mijn ouders hebben het recht om mij te zien. Mijn zoon heeft het recht om mij te zien." Henk de Velde veert op bij de vraag of zijn zoon Stefan (15) in foto dijkstra het jaar 2000 misschien meegaat. „Hij heeft nooit interesse gehad in de boot, wel in mij. Maar het was wel grappig dat hij laatst vroeg: Pa, ik wil niet mee hoor, maar als je meewilt, wat moet je dan allemaal kunnen? Ik denk niet dat hij het geschikte karak ter heeft. Hij is te zacht. Op mijn schip heerst geen democratie. Daar gaat het zoals ik het wil. Zeilen, niet zeuren." Documentaire 'Gek op de zee', Nederland 1, 22.41 uur Van onze kunstredactie Danstheatergroep Man Act vit Wales is morgenavond in Bredase Chassé Theater met de afmattende dance-act We want God now. Hierin worden de uitputtende dans- marathons uit het Amerika van de jaren dertig in verband gebracht met de slopende knceraves van nu. Het pu bliek wordt uitgedaagd om deel te nemen (voor 7.50). Het is een spektakel waarin een harde, snelle technobeat, rook en gekleurd licht dertien dansers, [en trapezewerker en een disc- jockey in beweging zetten tot zij Of bij neervallen. Op de achter grond een grootbeeld-video van Granular Synthesis uit Wenen, h het begin van de jaren dertig, ta de economische crisis zijn dieptepunt bereikte, werden in Amerika in hallen en schuren taswedsstrijden gehouden waarbij de paren zo lang mogelijk op de dansvloer moesten blijven. Het publiek kon weddenschappen wten, voor de winnaars waren geldprijzen. De deelnemers dagenlang door om te Scène uit de performance-achtige dansvoorstelling 'We want God now' door danstheatergroep Man Act uit Wales, foto hdv-producties kunnen winnen, totdat zij er soms bijna letterlijk dood bij neervie len. De honger en het geldgebrek waren zo groot dat ze er alles voor over hadden om te kunnen win nen. De marathondans van toen was een manier om te kunnen overleven. De raves van nu, die plaatsvinden in lege fabrieken en discotheken, trekken duizenden jonge mensen wier motieven eer der voortkomen uit een overdaad aan geld, tijd, energie en verve ling. Man Act heeft die twee ogen schijnlijk aan elkaar verwante verschijnselen met elkaar willen bi Frankrijk zijn twee rappers v® Nique ta Mère ('neuk je moeder') wegens te gewelddadi ge teksten tot celstraf veroor beeld. Ze moeten het wel heel ont gemaakt hebben, want rui ge en schunnige taal is gemeen goed in de hiphop-wereld. Hier- 09 volgen recensies van vier Amerikaanse rap-cd's die allen 'oorzien van het opschrift: 'Pa rental Advisory Explicit Con- ent, oftewel de muthafuckas •egen je om de oren. Die bands unnen Frankrijk dus maar be geven mijden. "e rappers van M.O.P. nemen m hun cd Firing Squad geen mad voor de mond. In bloemrij- e bewoordingen bezingen ze in Jetto"'sven. Titels als Stick Gunz en Born 2 Kill spre- en v0or zich. Zo voorspelbaar [us de teksten zijn; zo verrassend vJle muziek die vol aardige asten zit. Een blik op de lijst producers verklaart veel. Ja!nueLuals DJ Premier en Big nd. i namelijk productio- ItaP 8e'everd. Dat levert scala heats en een breed i,vaan nxperimentele en fun- Ju anhen op. M.O.P. schroomt K„,.er niet om ook een swing- jst-nummer (Death Goneop te nemen. Prima plaat. (Epic/So- ny) Een groep die zich heel wat meent, is Above The Law. Het trio heeft echter een beetje last van zelfoverschatting, getuige de middelmatige prestaties op het album Time Will Reveal. Above The Law maakte westcoast-hip- hop en heeft daarbij goed geluis terd naar Dr.Dre en Snoop Dog gy Dog. Helaas ontbeert hen het inventieve talent om er iets aar digs van te maken. Ook de gast optredens van exNWAlid MC Ren en (Kid) Frost kunnen daar weinig aan veranderen. (Tommy Boy/PIAS) Stoere jongens zijn ook de rap pers van The Dayton Family. Op de cd F.B.I. (Fuck Being Indic ted) spugen ze razendsnelle, pu berale gangsta-teksten in de mi crofoon. Hun rap-techniek is ze ker niet slecht. Maar omdat het muzikaal allemaal weinig om het lijf heeft - het drumcompu tertje ratelt wat te eentonig door - gaat de plaat toch snel verve len. Een tamelijk overbodige cd. (Sony/Epic) Het trio Poor Righteous Teachers uit New Jersey heeft met Black Business zijn derde cd afgeleverd. Een goede, soulvolle plaat waarop de felle teksten een meer politieke lading hebben. Hoewel het vrij eenvoudige hip hop betreft, zorgen aardige samples en een uitgekiende pro ductie voor een gevarieerd en funky geluid. Bijzonder is bij voorbeeld het nummer Dreadful Day. een soort raggae-hiphop met een sample uit House of the Rising Sun. De muziek van Poor Righteous Teachers doet wel vaker denken aan raggae door de aparte, tegen het Jamaicaanse chatting aan leunde, stijl van rapper Wise In tellect. (Profile) PAUL VEELINDEN OMDAT Chris Ballew, Dave De- derer en Jason Finn lang geen naam voor hun band konden be denken, verzonnen ze bij aan vang van elk optreden maar wat. Tot ze zich een keer voorstelden als The Presidents of the United States of America, de langste naam die ze konden bedenken. Sindsdien gaan ze zo door het le ven. De ludieke naam suggereert een dito muziek. In wezen is dat ook zo, al zijn opgeruimd, noncha lant en humoristisch wellicht betere termen om de gitaarrock van de Presidents te karakterise ren. De titelloze debuut-cd van het trio (afkomstig uit Seattle, waar dus niet alleen zwaarmoedige grunge gemaakt wordt) was in 1995 een aangename verassing tussen het ander gitaargeweld. Want de band is niet alleen leuk, ze maken ook erg goede muziek; een combinatie die zorgde dat singles als Peaches, Lump en Kitty de nodige airplay kregen. Nu ligt dan de tweede cd in de winkels. Die is simpelweg II ge noemd want zoals we weten zijn de heren niet zo goed in het ver zinnen van namen. Het is weer een bijzondere prettige cd, die geheel in het verlengde van de eersteling ligt: puntige pop songs, onzinnige teksten, sterke breaks, catchy melodieën en een aanstekelijk enthousiasme. Het zou me niet verbazen als ook deze cd weer een zwik alterna tieve hits oplevert, want elk nummer hapt lekker weg. Soms raak ik een beetje uitgekeken op het gitaarrock-genre, maar groe pen als The Presidents of the United States of America hou den me bij de les. Heerlijke band (Columbia/Sony). P.V. BELGIË BLIJKT al jaren een uitstekende voedingsbodem voor bluesmuziek. Werden wij het af gelopen jaar verrast op mooi de- buutwerk van groepen als The Electric Kings en El Fish, nu ligt er wederom een ijzersterk Bel gisch bluesalbum in de schappen van de cd-boer. Het gaat om Call of the Wild, het debuutalbum van Last Call. Deze formatie brengt een eigen zinnige mix van Amerikaanse muziekstijlen, waarbij humor een belangrijke plaats inneemt. De dansbare muziek kan het beste omschreven worden als rhythm and zydeco en Last Call neemt de luisteraar mee op een reis langs Chicago, de Missis- sipp-delta, Louisianna en New Orleans. Call of the Wild is een pretentie loos album dat puur en authen tiek klinkt. Dat komt met name door de gekozen instrumentatie. Banjo, wasbord en accordeon nemen een belangrijke plaats in. Last Call beheerst alle stijlen. Soms hoor je een hechte brass band zoals in Back to New Or leans, een country-groep in My, My, My of een cajun-formatie in bijvoorbeeld Cajun Queen. Hoogtepunt vormt de zeven mi nuten durende ballad-met-ham- mond So Funny. Het album sluit humoristisch af met een aardige variatie op het thema van The Flinstones Let's go to bed(rock), waarbij de vier groepsleden met een aantal mu zikale vrienden jammen. Last Call bestaat pas drie jaar, maar de ervaren muzikanten klinken alsof ze al jaren samen spelen. De groep vormt een hecht geheel en dat klinkt duide lijk door op dit geslaagde de buut. (Music Words) KAREL VAN DER POL Amsterdam (anp) - De Prix de Rome is op zoek naar een spon sor. Het VSB Fonds heeft de financiële steun aan de grootste en oudste staatsprijs voor jonge kunstenaars en architecten na vijf jaar beëindigd. Het ministerie van Cultuur be taalt de organisatiekosten en het prijzengeld van in totaal 200.000 gulden. Voor het maken van de tentoonstelling, de publicatie en de prijsuitreiking doet de Prix de Rome een beroep op een sponsor. De Prix de Rome werd in 1870 door koning Willem III ingesteld. Elk jaar staan twee andere disci plines centraal. Dit jaar waren dat fotografie en film/video. Vol gend jaar is de beurt aan beeld houwen en beeldende kunst. De jury selecteert uit de honder den inzendingen acht deelnemers die drie maanden de tijd krijgen een nieuw werk te maken. Op ba sis van die presentatie kent de ju ry een eerste- en een tweedeprijs en twee basisprijzen toe ter waarde van respectievelijk 40.000 gulden, 20.000 gulden en 10.000 gulden. Dit jaar reikte de jury geen eerste prijs uit aan de deelnemende vi deo- en filmmakers. Het niveau was teleurstellend, aldus het ju ryverslag. Over het fotografisch werk bestond wel enthousiasme. Paul Kooiker won de eerste prijs. Het werk van de vier fotografen die aan de eindronde meededen is nog tot en met 24 november in de kunstenaarssociëteit Arti et Ami- citiae in Amsterdam te zien. Het resultaat van de video- en film kunstenaars is volgend jaar tij dens het Internationaal Filmfes tival Rotterdam te bekijken. Maastricht (anp) - Circa 125 regisseurs uit heel Europa komen volgende maand naar Maastricht. In het gebouw van de toneel academie daar heeft van 12 tot en met 15 december de tweede internationale regisseursconferentie plaats. Uit het Nederlandse taalgebied komen veertig belangstellenden, uit toneelwahalla Groot-Brittan- nië reizen 35 collega's af. Verder worden er delegaties verwacht uit Frankrijk, Duitsland, Grie kenland, Zweden, Denemarken, Kroatië, Letland, Italië, Polen en Tsjechië. Het gezelschap zal zich buigen over onder meer verschillende werkmethodes, de verhouding tussen regisseur en dramaturg, opvolgingskwesties, de aan- stormdende generaties, het be reiken van een multicultureel publiek en opleidingen. Zes Nederlandstalige gezel schappen bieden voorstellingen aan. Zo brengt Het Vervolg De Avonden van Reve op de plan ken. Eindhoven (anp) - De belangstelling voor de drie maanden ge leden geïntroduceerde digitale satelliet-tv is groot. Inmiddels zijn in Nederland en België ruim 50.000 ontvangers verkocht. verenigen in een enerverend spek takel, waarin de steeds verder uit geputte dansers zich in eikaars armen overeind houden, zoals we dat ook kennen uit de film They shoot horses don't they. Ze storten ook neer en kronkelen over de vloer, steeds op de maat van een snelle beat. De uitwerking van de ze nieuwe voorstelling van Man Act werd als simpele 'robotmoto- riek' zonder veel fantasie becriti- seerd, maar de opzet - met nieuwe beeld- en geluidstechnieken - is spectaculair.. De groep is in 1985 in Wales o.ntstaan uit een samen werkingsverband van Phillips Mackenzie en Simon Thorne. In korte tijd ontwikkelde Man Act een drieluik MiraclesRadio Sing Sing en The Acts of Man, waar mee ze de wereld bereisden. Met hun vorige grote zaalproductie The Sweatlodge bevestigden zij hun internationale reputatie in o.a. Amsterdam en Tilburg. De kritieken waren toen zeer lovend. 'Woeste liefde, zweterig' schreef de Gaykrant. I 'We want God now' door Man Act is op donderdag 21 november in het Chassé Theater (middenzaal) in Breda (20.30 uur). De verwachtingen voor de toe komst zijn hoog gespannen. Dat zei J. van de Ven van MultiChoice Nederland op een bijeenkomst in Eindhoven. Dit bedrijf is onder deel van het internationale be- taal-tv concern Nethold. In de Verenigde Staten, waar het nieuwe systeem al enkele jaren op de markt is, kijken meer dan 3,5 miljoen abonnees naar digita le satelliettelevisie. Het is daar het snelst groeiende product in de consumentenelektronica. De prijzen van ontvangers zijn er in middels gedaald tot rond de drie honderd dollar. MultiChoice biedt in de Benelux drie pakketten aan: een gratis ba sispakket met onder meer RTL 4 en 5, Veronica en SBS 6. Daar- naast zijn er pluspakketten die maandelijks 24,95 en 44,95 gul den kosten. Het bedrijf huurt ka nalen op satellieten van Astra, een onderdeel van de Société Eu- ropéenne des Satellites SES, dat is gevestigd in Luxemburg. De signalen zijn in heel Europa te ontvangen met een schotelanten ne. Tot voor kort maakte Astra al leen gebruik van analoge signa len. De mogelijkheden die de di gitale techniek biedt, zijn veel groter. Dat komt omdat via de zelfde satellietcapaciteit tegelij kertijd op veel meer kanalen kan worden uitgezonden. Vanaf begin volgend jaar kunnen betalende abonnees volgens Van de Ven thuis films bekijken op een zelf gekozen tijdstip. Daarbij is elk moment van de dag een keuze uit een groot aantal titels. In de toekomst is het ook moge lijk om met behulp van de af standsbediening bij sportevene menten van camerainstelling te wisselen. Andere ontwikkelingen zijn onder meer thuiswinkelen en spelletjes. Van de Ven voorziet dat de analoge signalen op ter mijn uit de ether verdwijnen. SES investeert de komende jaren ruim twee miljard gulden in de digitale techniek. Dat betekent dat er straks enkele honderden kanalen beschikbaar zijn. Multi Choice rekent tot de potentiële doelgroepen onder anderen de echte filmliefhebbers, jonge ge zinnen die vanwege de kinderen niet meer kunnen stappen, de heavy users, tv-kijkers die alles willen zien, en de zogenoemde coach potato, de zappende en chips etende man op de sofa. Den Haag (anp) - De in grote moeilijkheden verkerende Dr. Anton Philipszaal in Den Haag krijgt steeds meer bezoekers. Voor de concer ten van het Residentie Orkest, de vaste bespeler, is de belangstelling met 17 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. Ook andere evenementen zitten in de lift. Voor de series Barokorkes- ten op de zondagavond, Pianorecitales op de zondagmiddag en Jazz aan het Spui is allemaal meer belangstelling. Niettemin dreigt er eind volgend jaar een tekort van 3,5 miljoen gul den voor de dr. Anton Philipszaal. Volgens een woordvoerder staat of valt het dreigend faillissement van de zaal met een bijdrage van de ge meente. „Overal dragen gemeenten fors bij in muziekzalen. Den Haag geeft twee ton. We zouden echter een miljoen op jaarbasis moeten hebben. Inmiddels hebben we mogelijk fondsen gevonden voor de helft van die 3,5 miljoen gulden. Maar ze komen alleen over de brug als de gemeente dat ook doet." (ADVERTENTIE) IN DE NACHT VAN *44 8**"* Al gezien? Tatjana presenteert nog twee nachten de TV8- horoscoop

de Stem | 1996 | | pagina 21