Euregio-televisie van de baan Actie bedrijven: 'Hier bouwen Zeeuwen' 'Politie brengt niet genoeg zaken aan' DE STEM Kou zorgt voor sneeuw uit Breskens vergaan 'Landbouw en visserij krachtig stimuleren' 'Zeeland moet meer reclame gaan maken' Schip rederij Vroon Zaak Thoolse agent naar meervoudige strafkamer Belgisch minister: 'Structurele samenwerking met AVS/ZVT mag niet' Subsidie voor onderzoek paddestoelen ien procent automobilisten rijdt te hard Truck verliest deel van lading 21 1996 WONEN GENIETEN Parket rechtbank in Middelburg: CD A-leider R. Stoffels: C1 Van onze verslaggever Ïerneuzen/Eeklo/Brussel - Een permanen te samenwerking tussen de regionale Oost- vlaamse tv-zender AVS en de Zeeuws- Vlaamse Televisie (ZVT) is onmogelijk. De Belgische regelgeving verzet zich hierte gen. Vlaams minister Eric van Rompuy (Economie en Media) heeft het Euregio-televisieproject, waarvoor Europese geldelijke steun werd gevraagd, daarom afgewezen. Woordvoerder Walter-Aertsens van het kabinet van Van Rompuy in Brussel zei gisteren in toelichting dat in België voor regionale omroe pen een decreet geldt waarbij per regio aan één tv- zender een monopolie wordt gegeven. Dat monopo lie geldt voor een bepaald zendgebied dat niet uitge breid mag worden. „Samenwerking tussen AVS en ZVT betekent wel degelijk uitbreiding en is dus wet telijk niet mogelijk. Incidentele samenwerking kan irel. Structurele samenwerking, ook over de lands grens heen, is echter uitgesloten," aldus Aertsens. Bij het secretariaat van Euregio Scheldemond in Gent was het standpunt van Van Rompuy bekend. Reden waarom de beslissing over het project binnen het Comité van Toezicht begin november van de agenda werd gevoerd. „Blijft Van Rompuy bij zijn standpunt dan ziet het er somber uit voor de Eure gio-televisie. Want Europese gelden kunnen aan dit project alleen worden toegekend als iedereen bin nen het comité - ook de vertegenwoordiger van de Vlaamse overheid - het er mee eens is." Volgens de woordvoerder van Euregio is vanuit Bel gisch mediabeleid gezien het standpunt van Van Rompuy te verdedigen. „Gezien vanuit de wense lijkheid van Europese integratie is het echter be treurenswaardig." Directeur Bertram de Coninck van AVS wilde geen reactie geven op de verklaring uit Brussel. „Wij wil len dat eerst uit de mond van de kabinetschef zelf horen," zo zei hij. „Tot nu toe hebben wij nog nooit negatieve woorden over samenwerking met ZVT ge hoord en formeel is het Euregio-project niet afge wezen." Volgens De Coninck betekent het uitblij ven van Europese subsidie niet dat het project ten einde is. „Het zal moeilijker worden en er dienen andere financiële bronnen worden aangeboord." Voorzitter Johan van Rooijen van ZVT heeft 29 no vember een gesprek op het kabinet van Van Rom puy. „Wij. willen geen Belgische of Nederlandse wetgeving ontduiken, maar gewoon in het kader van de Europese integratie werken. Daarvoor is ook de juridische eenheid Euregio AVS/ZVT in het le: ven geroepen, los van de bestaande juridische een heden AVS en ZVT. En daarvoor geldt in mijn visie de Europese regelgeving. Wij willen dit minister Van Rompuy graag uitleggen en voor realisering daarvan zijn medewerking inroepen. AVS is al geruime tijd te zien op de Zeeuws-Vlaam- se kabel. Regelmatig wordt in de nieuwsprogram ma's aandacht aan Zeeuws-Vlaanderen besteed. Bij kabelexploitant Zekatel was de ministeriële afwij zing van het Euregio-project niet bekend. Of die ge volgen heeft voor het al dan niet doorgéven van AVS kon directeur J. Brasser niet zeggen. Ook niet over de kijkdichtheid van de zender. „Dat hebben we nog niet gemeten." Uitzending van Zeeuws-Vlaamse Televisie (ZVT). Van onze verslaggever Middelburg - De provincie steekt 950 0 gulden subsidie in een groot onderzoek naar de paddestoelen in Zeeuws-Vlaanderen. Dat onderzoek wordt een inven tarisatie, en wordt uitgevoerd door de internationaal befaamde paddestoeldeskundige W. Kuijs. Kuijs werkt aan een standaard boek en is al jaren bezig om aller lei soorten paddestoelen te inven- eren in de andere delen van Zeeland, nu komt Zeeuws-Vlaan deren aan de beurt. In juli ko mend jaar is het onderzoek klaar. Van onze verslaggever Temeuzen - Bij snelheidscon troles in Kuitaart, Terneuzen, Koewacht en Axel reed afge lopen maandag vijftien pro cent van de automobilisten te hard. Het gemiddelde ligt rond de tien procent. De radar stond tussen 10.20 uur ffl 14.50 uur langs de rijksweg bij Kuitaart. Daar kwamen 1390 au tomobilisten langs en 128 reden te snel. Eentje maakte het met 116 kilometer per uur in plaats >ati tachtig wel erg bont. hissen 14.00 uur en 16.00 uur stelde de politie de meetappara tuur op langs de Tractaatweg in remeuzen. Honderd kilometer Per uur is hier de maximum toe gestane snelheid. Slechts tien. van 1127 voertuigen reed hier har te, met een uitschieter van 132 silometer per uur. De controle werd voortgezet in de nazelarenstraat in Koewacht, laar passeerden tussen 16.20 uur en 17.45 uur in totaal 264 voer- tnigen, waarvan er achttien in overtreding waren. Een van de ardrijders reed 104 kilometer Paruur door de bebouwde kom. enslotte stond de radarappara- 'uur op de Langeweg bij Axel. ussen 18.50 uur en 19.50 uur Passeerden 156 auto's. Daarvan jwamen er 31 met te hoge snel- voorbij. De maximumsnel- ,eil"'er plaatse is tachtig kilome- r- Een van de passanten deed daar 49 kilometer bij. De temperatuur was in verband met de regen plaat selijk zelfs tot één graad gezakt. En zo kon het gebeu ren dat gistermiddag op diverse plaatsen in Zeeland sneeuw uit de lucht viel. Op verschillende plekken re den de strooiwagens uit. Vandaag zal de temperatuur oplopen tot een gradd of zeven, maar daarna behoren hagel en natte sneeuw weer tot de, mogelijkheden vol gens weerman Jos Broeke van Meteo Zeeland. FOTO WIM KOOYMAN Vlissingen - De politie heeft gis teren proces-verbaal opgemaakt tegen een vrachtwagenchauffeur en de firma waarvoor hij werkt. Eerder had de chauffeur op de Veerhaven weg in Vlissingen on geveer eenderde van zijn lading verloren. De wagen was geladen met 28 ton hardboard. Na het ongeluk con stateerde de politie get volgende: er was geen vervoersvergunning; de apk-keuring van de trekker was verlopen; de werkgeversver klaring ontbrak, evenals het deel III op de trekker; de lading was niet op de juiste manier vast gemaakt. (ADVERTENTIE) T/M NOVEMBER. OPENINGS TIJDEN: DO/V Hit 13.00-22.00 UUR Z A/ZOt 10.00-18.00 UUR B r £L"fc> a tx De parketleiding voert regelma tig overleg met de korpsleiding en korpsbeheerder van de Zeeuwse politie om te komen tot een ombuiging van de dalende in stroom van zaken. Hierop is door de korpschef eer der al een keer meegedeeld dat er in 1997 een stijging van de mis- ,,anonze verslaggever erseke - Driehonderd Zeeuwse bouw- 'installatiebedrijven zijn met elkaar j- actie 'Hier bouwen Zeeuwen' be- s inen °m zo te voorkomen dat nog Cier bouwopdrachten over de provin- °1 rijksgrens verdwijnen. De ko- i.e rijd zullen overal bij bouwpro- ai borden met die tekst worden P,®^ezeri En er komt een reclame- «ampagne, i®A-Statenlid en ondernemer R. tW kcmdigde de actie gisteren aan tij- een spreekbeurt in Yerseke. „De Zeeuwse ondernemers zijn het meer dan zat," zei Stoffels, „om opdrachten op de thuismarkt kwijt te raken aan collega's in Noord-Brabant en België, die in toene mende mate in Zeeland actief zijn. En waar Zeeuwse bedrijven individueel trachten mee te dingen naar opdrachten buiten de eigen provincie/stoten zij meest al hun neus en worden ze geconfronteerd met een chauvinistisch beleid, waarop Zeeland kennelijk een uitzondering maakt." De actie wordt gesteund door de Commis- aris van de Koningin W. van Gelder, zei Stoffels. De initiatiefnemers zijn de Zeeuwse afdelingen van de organisaties VAGWW, Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, Bond van Nederlandse Architecten, Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouw en Vereniging van Nederlandse Installatie Bedrijven. Concurrentie is prima, stelde Stoffels, maar het moet wel eerlijk gebeuren. „Zee land moet de eigen bouwsector maar eens steunen. Kwaliteit is er genoeg en de Zeeuwse bouwondernemers steken door gaans meer geld in scholing van werkne mers dan elders in het land het geval is. Opdrachtgevers moeten bij de gunning van projecten niet zuiver afgaan op de prijs, maar de waarde van kwaliteit en continuïteit mee laten wegen," aldus Stof fels. De campagne 'Hier bouwen Zeeuwen' maakt bij haar acties onder meer gebruik van een tien minuten durende videofilm, die circuleert op bijeenkomsten van poten tiële opdrachtgevers. De film toont recente opvallende bouwprojecten in Zeeland en steunverklaringen, onder andere van Van Gelder. Stoffels: „Als Belgische bouwbedrijven met het grootste gemak van de wereld pro jecten kunnen aanpakken in het Zeeuwse, mag het niet zo zijn dat onze bouwers bij de zuiderburen tegen een muur oplopen. Dat is in strijd met de beginselen van de Europese eenheidsmarkt en de Euregio Scheldemondgedachte. Van onze verslaggever Breskens - Het schip Guernsey Express uit de vloot van re derij Vroon uit Breskens is deze week vergaan op de Stille Oceaan. Volgens een woordvoerder van de rederij betekent dat een behoorlijke schadepost. komsten valt niet in geld uit te drukken omdat dat afhankelijk is van de markt. Vroon gaat in ieder geval niet ten onder aan het vergaan van het schip. We hebben zestig van dergelijke dingen. Vroon is overigens- geen eige naar van de Guernsey Express maar exploitant. „De eigena ren zitten op 'de Filippijnen en Manilla. Ze zijn na het ongeval direct naar de plaats gegaan waar de bemanning naartoe is gebracht. Er was sprake van een goede opvang." Het schip was op weg van Au stralië naar Japan met 1592 runderen. De typhoon Dale werd het schip noodlottig. De bemanning werd tijdig gered, maar het schip en de lading gingen verloren. De woordvoerder van Vroon kon gisteren niet vertellen hoe hoog de schadepost is. „Het schip is in ieder geval verze kerd. We krijgen het merendeel zo niet de gehele waarde terug van de verzekering. Maar we verdienden wel geld met het schip. Deze derving van in- Van onze correspondent Middelburg - De politierechter in Middelburg heeft gistereh de zaak tegen de 33-jarige Thoolse'politieagent R. V. niet behan deld, maar doorverwezen naar de meervoudige strafkamer. FOTO WIM KOOYMAN Dat betekent dat volgend jaar drie rechters zich over deze ogen schijnlijk kleine zaak zullen bui gen. V. moest terechtstaan, omdat hij op 20 december 1994 de verzeke ring zou hebben getild. V. reed met zijn auto over de Oesterdam toen er vanaf een passerende vrachtwagen een voorwerp viel en op de auto van V. terecht kwam. Teneinde door de Stich ting Waarborgfonds Motorver- keer zijn 1026 gulden schade ver goed te krijgen, wordt V. er even eens van verdacht zijn plaatsge noot D. van H. een valse getui genverklaring voor de verzeke ring te hebben laten maken. „Een simpele zaak naar het lijkt," oordeelde V.'s raadsman mr. P. Doedens, die al direct be gon met het verzoek om het Openbaar Ministerie niet ontvan kelijk te laten verklaren. Binnen het Thoolse politiekorps was het volgens Doedens 'een zooitje' en waarom werd V. wel en al die anderen, die het niet zo nauw namen met de moraal, niet strafrechtelijk vervolgd. Boven dien vond Doedens, maar dat had hij al eerder aan zowel de officier als de politierechter laten weten, was V. al genoeg gestraft doordat hij was ontslagen. De zaak moest volgens Doedens worden geseponeerd en als dat niet gebeurde moesten er neger getuigen opdraven om te vertel len wat voor bende het op het Thoolse politiebureau was ge weest. Aan het verzoek om het OM niet ontvankelijk te verkla ren begon politierechter mr. C. Kool niet eens. „Het lijkt mis schien een eenvoudige zaak, maar door alles wat er omheen zit, zoals de straftoemeting, toch niet van eenvoudige aard en dus vind ik dat dit een zaak is voor de meervoudige strafkamer." Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse politie brengt niet genoeg strafzaken aan bij het parket van de rechtbank in Middelburg. Dat stelt het Openbaar Ministerie in het Activiteitenplan 1997. Van onze verslaggever Yerseke - „De landbouw en de visserij moeten krachtig gesti muleerd worden als economische pijlers van het Zeeuwse suc ces, met keurmerken en subsidies in het kader van de Europese Unie." modern manager geworden. Hij heeft goed begrepen dat hij zijn geld uiteindelijk moet verdienen op de consumentenmarkt. Door veilingfusies is veel beter in te spelen op de wensen van die markt, in de vleessector wordt ook hard gewerkt aan verbete ring van de kwaliteit. Op zich zijn dat positieve ontwikkelin gen, de vraag is echter hoeveel tijd de landbouw daadwerkelijk nog heeft om de. volleidge aan- passingsdraai te maken." Om die tijd te kopen en veilig te stellen, voor de sector is onder meer meer subsidie nodig, stelde Stoffels. Het zijn woorden van de CDA- leider R. Stoffels die gisteren een toespraak hield bij een CD A-bij- eenkomst in Yerseke. Stoffels deed een oproep om de noodlijdende sectoren uit het dal te trekken. Land- en tuinbouw staan zware jaren te. wachten, meende Stoffels, Europese subsi dies kalven af, terwijl de kosten voor de boer alleen maar op lopen. Van 300.000 renderende bedrij ven in de jaren vijftig is de sector afgezakt naar 113.000 bedrijven landelijk, die nauwelijks nog winst kunnen maken. Stoffels: „De Zeeuwse boer is een drijfproductie met vijf procent ten opzichte van 1995 moet zijn gerealiseerd. Maar ondanks de vele inspannin gen op allerlei niveaus, valt in het Activiteitenplan te lezen, gaf de instroom van zaken medio juli dit jaar nog geen grote verbetering in de produktie van de regiopolitie te zien. Voor de aanpak van de lo kaal ernstige criminaliteit zijn door het parket voor 1997 drie delicten met voorrang benoemd: moord en doodslag inclusief po gingen daartoe; verkrachting, in cest en aanranding; zware mis handeling en overvallen, waaron der straatroof. Verder zal er aan dacht zijn voor woninginbraken en drugsgerelateerde delicten. Öe recreatieproblematiek wordt be- streden vanuit de algemene poli tiezorg. „De doelstellingen die het parket zich met betrekking tot de aansturing van de politie heeft gesteld, zullen zeker ge haald worden als het gaat om ge leverde en nog te leveren inspan ningen. Belangrijker is echter de 'vraag naar het resultaat van de inspanningen. Dat laat zich thans niet eenvoudig.meten." Van onze verslagggever Yerseke - Zeeland is het Klein Duimpje onder de Neder landse provincies. Zeeland is als Pipi Langkous, behoorlijk onderschat terwijl het eindproduct een kei is. Zeeland moet daarom meer aan p.r. gaan doen, de provincie op een vol wassen manier verkopen, want het imago deugt inderdaad niet. Deze boodschap komt van CDA-leider R. Stoffels, ook Statenlid en ondernemer. Hij had het over het imago van Zeeland en zei de mening hier over van de Zeeuwse Commis saris van de Koningin W. van Gelder te steunen. Van Gelder vindt dat er onterecht een beeld bestaat van Zeeland als een provincie uit de jaren vijf tig. Stoffels: „Ik vind dat er een kern van waarheid en reali teitszin in schuilt. Buiten kijf staat dat we meer aan p.r. moe ten doen. Niet alleen via een duur gedrukte folder en niet al leen als de provincie met su blieme toeristische en recrea tieve mogelijkheden. Op zich is dat prima, maar er is meer in deze provincie dat aandacht naar buiten verdient. Om dat goed te doen is er beleid nodig. Een eigentijds p.r.-beleid, ge stuurd door professionals." Van Gelder, en Stoffels, zeggen te ervaren dat ondernemers zich niet vestigen in Zeeland onder meer vanwege die nega tieve beeldvorming. Dus werkt dat negatief voor de toekomsti ge werkgelegenheid. Zeeland moet goede reclame voor de .provincie maken, maar een be paalde groep moet zich daar in de visie van Stoffels verre van houden. „De beste reclamema kers voor Zeeland zijn bepaald niet de natuurbeschermers. Zij willen overal verbodsborden plaatsen. Ik vraag me af of dat wenselijk is. Het kan dan zo zijn dat zeehonden thuishoren in de Schelde, maar viskotters horen er net zo goed thuis en ik voel een sterke sympathie voor deze bedrijfstak. Zeeland WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996

de Stem | 1996 | | pagina 13